#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 08:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνδικαλιστικό σωματείο σε ρόλο υπερασπιστή του μνημονίου!

Εμείς τα λέγαμε. Ακόμη και πριν τα Χριστούγεννα, καταγγέλλαμε τον ρόλο της Ομοσπονδίας των συνδικάτων της  Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας, ΟΣΥΠΑ. (Βλέπετε:http://www.antinews.gr/2010/12/05/74629/ και http://www.antinews.gr/?p=73530)

Ένα σωματείο καπελωμένο εδώ και χρόνια από μια συγκεκριμένη καταπράσινη «κομματική»ηγεσία, που δίνει γη και ύδωρ στη κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, προκειμένου να επιβάλλει τους δικούς της (συνήθως ανεπαρκείς) ανθρώπους σε διευθυντικές και άλλες θέσεις ευθύνης στην ΥΠΑ, και ποιος ξέρει με τι άλλα ανταλλάγματα.

Το ένα χέρι (ΟΣΥΠΑ) νίβει το άλλο (κυβέρνηση), και τα δυο μαζί… μουντζώνουν τους ανυποψίαστους υπαλλήλους-ψηφοφόρους, που όμως δεν γνωρίζουν τι τους ξημερώνει αύριο, με τη λαίλαπα του Πασόκ να σαρώνει τα πάντα.

Τα παιχνίδια που παίζονται στις πλάτες των απλών μελών πάμπολλα, και τα συμφέροντα πολλά.

Τα κρατικά αεροδρόμια που όπου να`ναι ξεπουλιούνται, έχουν πολύ μαρμίτα.

Έρχεται λοιπόν τώρα η ΟΣΥΠΑ, την ώρα που το καζάνι βράζει, και τι λέει; Βρε δεν πάει να απεργεί η ΑΔΕΔΥ;

Δεν πάει να κοντεύει να βουλιάξει η χώρα από την αγανάκτηση των εργαζομένων, των συνταξιούχων, και ολόκληρου του λαού;

Εμείς θα στηρίξουμε το μνημόνιο, απέχοντας από την εξαγγελθείσα γενική απεργία της 15ης Ιουνίου.

Για το μνημόνιο ρε γαμώτο!

Δηλαδή, για να το καταλάβουμε: Ένα σωματείο, που στο παρελθόν απεργούσε για ψύλλου πήδημα, σήμερα ποιεί την νησαν!

Ωραία πράγματα.

Ευτυχώς που κάποιοι απλοί υπάλληλοι άρχισαν να καταλαβαίνουν τι παιχνίδια παίζονται και αντιδρούν.

Ο Αερόπληκτος

Διαβάστε την ανοιχτή επιστολή αγανάκτησης που έστειλε ένας απλός υπάλληλος προς τους συναδέλφους του στην ΥΠΑ, προσπαθώντας να τους αφυπνίσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 14/06/2011 08:27:08

    Καλημέρα,
    Κομματοπαράσιτα πληρωμένα με τον ιδρώτα του κάθε Ελληνα πολίτη που το μόνο που ξέρουν είναι να σκύβουν να πιάνουν τα γρόσια της υποταγής στον υψιστο αφέντη, στο καταπράσινο δεσποτάτο!!!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ juliet 14/06/2011 12:39:41

      Φιλενάδα και λίγα τους λες,πες κι άλλα,το τέλος τους πλησιάζει,ξέρεις μάλλον είναι με το ΓΑΠ ακόμα γιατί τους χρειάζεται για να του κάνουν το σχέδιο πτήσης του ελικοπτέρου την ώρα της φυγής.....

  2. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 14/06/2011 10:53:22

    Τώρα Αντώνη, ξέρεις από που θα αρχίσεις το ξήλωμα όταν έρθεις στα πράγματα. Άντε, γιατί παράγινε το κακό μ' αυτά τα κομματόσκυλα.

    ΥΣ: Πλάκα δεν είχανε οι πρασινοφρουροί που φωνάζανε για τα "γαλάζια παιδιά" επί Καραμανλή όταν τα πράσινα σκουλήκια του σιναφιού τους έχουν εισχωρήσει μέχρι και στο σώβρακο του Giorgos.

  3. Anna avatar
    Anna 14/06/2011 12:47:44

    Κάνετε κι οι δυό σας λάθος εάν νομίζετε ότι οι υπάλληλοι της υπηρεσίας είναι αυτοί που αποφεύγουν να απεργίσουν ... κομματόσκυλα υπάρχουν παντού, όπως υπάρχουν κι αγανακτισμένοι. Γιατί τέτοιο μίσος προς μιά ομάδα συνανθρώπων σας? δεν έχετε καταλάβει ανεγκέφαλοι ότι όταν το σπίτι του γείτονα πάρει φωτιά κινδυνεύει άμεσα και το δικό σας? Κι αν έρθει δηλαδή όποιος και ξηλώσει κάποιους, εσείς θα λύσετε το πρόβλημα της ζωής σας? Λιγότεροι δημόσιοι υπαλληλοι σημαίνει και λιγότερες εισφορές υπέρ ανέργων όπως προφανώς είστε εσείς (αλλιώς δεν δικαιολογείται), εκτός αν γεννηθήκατε οργισμένοι με όλους και με όλα ... λίγη αλληλεγγύη και λίγη ενότητα με όλους τους συμπατριώτες μας δεν θα ήταν άσχημη ιδέα στις δύσκολες ώρες που ζούμε ... Επιτέλους ας πάψουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας κι ας ενώσουμε τις φωνές μας όλοι μαζί ... αυτή η κατρακύλα συμπαρασέρνει μαζί όλους μας ... έλεος πια με τις μικροψυχίες !!!!
    Α !!! και προς αποφυγή παρανοήσεως δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, είμαι βιοπαλαιστής ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά πάνω απ'όλα άνθρωπος και προπαντός έλληνας που αγαπώ την πατρίδα μου και θλίβομαι και πονώ για το κατάντημά της !!!!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Anna 14/06/2011 13:39:01

      Καλά όλα αυτά που λες και συμφωνώ για το σπίτι του γείτονα.Εχεις δει όμως κάποιον δημόσιο υπάλληλο,ειδικά αυτούς που βγαίνουν στην σύνταξη από τα πενήντα τους και ζούνε άνετα μέχρι τα ενενήντα τους,να στεναχωριούνται για τους ανέργους?Οι περισσότεροι σε πληροφορώ ζούσαν τόσο καιρό στην κοσμάρα τους και τώρα ξαφνικά αγανακτήσανε γιατί τους κόψανε τα επιδόματα.Οι περισσότεροι δεν δινουν δεκάρα για τους φτωχούς και τους ανεργους.Κάποτε ο Ελληνας ήταν ο ένας κοντά στον άλλο,τώρα ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και αυτό είναι αλλο ένα κατόρθωμα του πασόκ,με δόλο βέβαια.Ο νεόελληνας δε νοιάζεται για το γείτονα αλλά για την τσέπη του,εκεί πονάει....

      • Αννα avatar
        Αννα @ Dee Jay Stelios 14/06/2011 19:37:28

        Δεν λέω ότι έχεις άδικο σε όσα λες, μην τους βάζεις όλους όμως στο ίδιο καλάθι ... κι εγώ αδιόριστος εκπαιδευτικός ήμουν για χρόνια κι επειδή δεν γινόταν άλλο, κατέληξα ελεύθερος επαγγελματίας. Τι πρέπει να κάνω τώρα δηλαδή ? να στραφώ εναντίον όλων αυτών που βολεύτηκαν επειδή εγώ έμεινα απέξω? Οτι έγινε, έγινε και δεν γυρίζει πίσω ... ας μην μαχόμασται ο ένας εναντίον του άλλου, ας μην χάνουμε τον προορισμό μας και αναλώνουμε τις σκέψεις μας σε μικροψυχίες και τέλος ας μην διαχωρίζουμε τους ανθρώπους σε κομματικά στρατόπεδα. Είμασται όλοι στην ίδια δύσκολη θέση πίστεψέ με και προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πια έλληνες με κομματικές ταμπέλες εκτός των 300ων της βουλής. Κι αν απομείναν, είναι ελάχιστοι κι ανάξιοι λόγου. Αυτό άλλωστε δεν λένε και οι δημοσκοπήσεις? ότι ο έλληνας στην πλειοψηφία του ψηφίζει τον "κανέναν"?
        Πρέπει να ελέγξουμε την οργή μας, αυτό λέω ... πρέπει να έχουμε αποθέματα οργής κι αγανάκτησης για τη μάχη με τους 300, όχι για την μάχη με τους συμπολίτες μας, αυτοί δεν είναι οι εχθροί μας, είναι και πρέπει να είναι οι σύμμαχοί μας στον αγώνα για την ελευθερία της πατρίδας μας, όποια θέση κι αν κατέχουν σήμερα ... γιατί αύριο ποιός ξέρει ???

    • juliet avatar
      juliet @ Anna 14/06/2011 15:14:28

      @ANNA
      και κάτι άλλο άνδρας είσαι ή γυναίκα γιατί το Αννα με παραπέμπει και στο Αννας (Αννας Καΐαφάς Πιλάτος),έτσι για να καταλαβαινόμαστε ,γιατί χρησιμοποιείς γένος αρσενικό,βιοπαλεστής-έλληνας.

      • Anna avatar
        Anna @ juliet 14/06/2011 19:07:35

        Το πρόβλημα σου dear juliet είναι εάν είμαι άντρας ή γυναίκα? Η οργιάζουσα φαντασία σου φτάνει μέχρι τη συγκριση μου με τον Αννα Καιάφα, αλλά στη σκέψη ότι εκφράστηκα δια μέσου κάποιου/κάποιας που χρησιμοποιεί το όνομα Αννα γιατί ίσως δεν έχω άλλη πρόσβαση στο διαδίκτυο (μου κόψαν το τηλέφωνο), δεν περνάει κάν απ΄το μπλοκαρισμένο σου μυαλό??? Μπλοκαρισμένο από μίσος προς κάθε συνάνθρωπο, που και πάλι σύμφωνα με τη φαντασία σου βρίσκεται σε καλύτερη απο σένα θέση. Φιλική συμβουλή ... προσπάθησε να χαλιναγωγήσεις την οργή σου και μετά να κάνεις δηλώσεις του τύπου "αγαπώ την πατρίδα μου" για αν αγαπάς αυτήν, αγαπάς και τους συμπατριώτες σου που αποτελούν κομμάτι της πατρίδας σου και υποφέρουν ταυτόχρονα και ισως κάποιες φορές περισσότερο απο σένα ... απλά ξέρεις δεν διατυμπανίζουν όλοι τον πόνο τους!!!!
        Τελικά λύσε μου την απορία ... είσαι ελληνίδα? γιατί το JULIET δεν είναι σίγουρα όνομα ελληνικό (είναι αληθινη ερώτηση, παρακαλώ μην την θεωρήσεις ως οτιδήποτε άλλο).

  4. juliet avatar
    juliet 14/06/2011 14:15:31

    Ελεύθερος επαγγελματίας με συμβάσεις πράσινες;Γιατί ξέρω και εγώ παιδιά που δουλεύουνε με μπλοκάκι και τώρα θα καταβάλουνε και επι πλέον εισφορές στον ανώτατο άρχοντά σου.Εμείς δεν χωρίζουμε την Πατρίδα μας σε φατριές ,εμείς δεν είμαστε αγανακτισμένοι όπως σου αρέσει εσένα και των ομοίων σου να μας αποκαλείς . ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΈΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ ΜΑΣ ΑΤΟΦΙΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΨΩΜΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
    Εσυ, ελεύθερε επαγγελματία , να την χαίρεσαι την Ελλάδα του αρχηγού σου,εκτος αν ασχολείσαι με την πράσινη ανάπτυξη.Πας πλατεία και μετά αναφέρεις.Ασε την συναίνεση για τα εσωτερικά σας ,εμείς θα πολεμάμαι μέχρι να γίνει η Ελλάδα μας ΕΛΕΥΘΕΡΗ.Εμείς θα πολεμάμαι για τα παιδιά μας , γιατί ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ.

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 14/06/2011 14:58:47

      ΠΑΤΡΙΔΑ όχι ΠΑΡΤΙΔΑ ,τα μπέρδεψα με τόσο τσογάρισμα την καημένη την Ελλαδίτσα την έχουνε κάνει φύλλα τράπουλας και όπου κάτσει!!!

      • Οργη avatar
        Οργη @ juliet 14/06/2011 15:34:33

        Να συμπηρωσω,οτι και Αγανακτησμενοι ειμαστε,και Ανεργοι ειμαστε,Και Μεταναστες γινομαστε,και πικραμενοι γιατι αφηνουμε τον τοπο που μεγαλωσαμε ειμαστε,αλλα πανω απο ολα........ΚΑΙ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ ΤΡΕΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ,με ολον αυτο το συρφετο απο προδοτες,φονιαδες ονειρων,που θελεουν να φωλιαζουν σε ενα εμμετικο τοπο που λεγεται Βουλη...Εγω δεν εφαγα τιποτα και με κανενα,απο τα 16 μου δουλευω σαν σκυλι,σε δουλειες και καλες και ασχημες,αλλα παντα περηφανος οτι δεν εριξα κανενα,οτι δεν εκανα κατι παρανομο που θιγει τον συνανθρωπο μου η τον συναδελφο.Ακομμα και οταν καποτε -λογω θεσης-βρηκα μια δεσμιδα με 100 5χιλιαρα ,τα παρεδωσα εκει που επρεπε.Τωρα λοιπον,στα 45 μου,βρεθηκα ανεργος,με καμμια προοπτικη σε οποιαδηποτε δουλεια,με τις υποχρεωσεις να τρεχουν,με δικους μου ανθρωπους λυγισμενους απο την ανεχεια ,και μη εχοντας κατι αλλο,αποφασισα τη φυγη μου για κατι καλυτερο.......Πως λοιπον εγω να μη νιοσω το λιγοτερο,ΟΡΓΗ και ΜΙΣΟΣ,για ολους αυτους που μου κανουν εξωση,απο την οικογενεια μου,και απο τη χωρα μου????

        • juliet avatar
          juliet @ Οργη 14/06/2011 17:07:01

          Εχουνε θράσος να μας λενε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι με τις εισφορές τους υπερ των ανέργων θα μας σώσουνε.Δεν θέλουμε το κόπο κανενός και αυτοί θα πληρώσουνε και θα πληρώσουνε και ηθικά.Ακόμη δεν έχουνε καταλάβει ότι κάθε τόσο θα ρίχνουνε μια φωτοβολίδα που θα λέτε χρηματισμός και θα διαπομπεύουνε τα εκτρώματα που δημιούργησαν αυτοί οι ίδιοι.Λένε στους συνταξιούχους ότι αν πάμε για εκλογές δεν θα έχουνε χρήματα να πληρωθούνε οι συντάξεις.Οταν στο σπίτι υπάρχουνε 2-3 άνεργοι ο φόβος υπερισχύει.
          Σε λίγο ο Μεταξάς θα γίνει ήρωας!Εδω είχανε ανάγει σε σύνθημα νίκης ''ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά'' και τώρα μας φωνάζουνε για συναίνεση .Λες και ο άνθρωπος για να είναι άνθρωπος έπρεπε να φέρνει την ταμπέλα του κόμματος.Ντροπή σε αυτούς που πίστεψαν ,σ' αυτούς που βολεύτηκαν.
          Να ξέρατε τι έχουμε πληρώσει ,εμείς που τώρα σερνόμαστε, που μείναμε να φυλάμε την Πατρίδα και ας μη φάγαμε με κανένα.Δεν ξέρω για την επόμενη μέρα ,δεν θέλω να μισώ ,δεν θέλω να πολεμώ αλλά να μη με προκαλούνε αυτοί που μας αλυσοδέσανε γιατι τότε ξέρω να υπερασπίζωμαι ότι θέλω .

    • Αννα avatar
      Αννα @ juliet 14/06/2011 19:47:13

      Ευτυχώς που δεν διαχωρίζεις την πατρίδα σε φατριές .... πολλά "εμείς κι εσείς" βλέπω όμως, πολλά για "πράσινη ανάπτυξη και σπόρος που δεν σβήμει" ακούω ... φαντάσου και να τη χώριζες δηλαδή !!!!
      Τι να πω, θλίβομαι ....

    • Αννα avatar
      Αννα @ juliet 14/06/2011 19:54:58

      Ευτυχώς που δεν χωρίζεις την πατρίδα σε φατριές ... πολλά "εμείς κι εσείς" διαβάζω όμως ... πολλά για "πράσινη ανάπτυξη και σπόρο που δεν σβήνει" ακούω ... φαντάσου και να τη χώριζες δηλαδή !!!
      Τι να πω ... θλίβομαι !!!

  5. juliet avatar
    juliet 14/06/2011 21:04:37

    Χάσατε την ψυχραιμία σας,συντρόφια.Κουράγιο.....το είπε και ο ''φίλος '' Ρεν!!

  6. δημης avatar
    δημης 14/06/2011 22:48:48

    "Συνδικαλιστικό σωματείο σε ρόλο υπερασπιστή του μνημονίου!"
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΤΟΣΟ ΣΦΟΔΡΑ.....ΜΑΘΑΤΕ ΤΗΝ .....ΤΙΜΗ;;;;;;;