#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2008 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνδέονται τα ομόλογα με την Μήζενς;

Η κυβέρνηση δεν φοβάται μόνο τις έρευνες του Ζορμπά για την υπόθεση της Ζήμενς. Φοβάται κάτι πολύ χειρότερο. Την διασύνδεση των μαύρων ταμείων με το σκάνδαλο των ομολόγων, μέσω Χρηματιστηρίου, αφού έχουν ήδη εντοπιστεί κοινές διαδρομές και πρόσωπα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 13:34:46

    ενδιαφέρον...οι αμερικανοί θα πρέπει θεωρητικά να ενδιαφερθούν ΠΩΣ δημιούργησε μαύρα λεφτά η Εταιρία, και δευτερευόντως σε ποιον τα έδωσε, στην Ελλάδα. Αν φανεί ότι η Ελλάδα υπήρξε τόπος παραγωγής μαύρου (όχι απλά κατανάλωσης), θα είναι είδηση διεθνούς ενδιαφέροντος! Φαντάσου...το FBI στην έρευνα των ομολόγων...γέλιο!

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 13:37:09

    Ναι η ίδια ομάδα είναι. Απλά έκλεβαν από πολλές μεριές και το χρήμα έχει παράλληλες διαδρομές. αν τα ξεσκεπάσουν πλήρως βρουν ποιοι δικηγόροι κρύβονται από πίσω θα φτάσουμε στο σημείο να ξέρουμε τα πάντα για το ξέπλυμα του χρήματος στην Ελλάδα. Επίσης ένα κέντρο έκλεβε με ολιγομελές διευθυντήριο. Αυτό τα κανόνιζε όλα. Απομένει να βρούμε πως το έκαναν, ποιοι κρύβονται από πίσω και να τους στείλουμε φυλακή. Θα γίνει αυτό? Η απάντηση είναι μονοσήμαντα ΟΧΙ. Το σύστημα δε θα παραδοθεί εύκολα και δεν υπάρχει ισχυρή αντιδύναμη για να τους ξηλώσει σε μια νύχτα.

  3. nikoleta avatar
    nikoleta 18/07/2008 13:44:10

    Θα τα βγάλει το FBI στον αέρα...Ακόμη χειρότερα γι'αυτούς!

  4. port porta avatar
    port porta 18/07/2008 14:04:54

    Ανοιξαν οι λογαριασμοι Τυρογαλα !!! στην Κυπρο.

    ε ρε γλεντια( Καλημερης )

    ΠΠ

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/07/2008 14:15:50

    χαχαχα η "αληθινή επιστολή" που εξηγεί πολλά και απαντά σε περισσότερα:

    [......] Οφείλω να επισημάνω ότι η απόπειρα αμφισβήτησης των θεσμών του Δημοκρατικού μας Πολιτεύματος, και μάλιστα κατά συρροήν και κατ' εξακολούθηση, δεν είναι δικαίωμα κανενός.
    Αξιοποιώντας την ευκαιρία της επικοινωνίας μας αυτής, [κύριε Παπανδρέου] θα ήθελα να σας ζητήσω, αντί να καταφεύγετε συνεχώς σε καταγγελτικό λόγο, να συμπράξετε και εσείς στην αποδοτική και αποτελεσματική λειτουργία των θεσμών και των αρμόδιων ελεγκτικών μηχανισμών" ,
    να στηρίξετε δηλαδή την απόφασή μου να
    καταργήσω την Ανεξάρτητη Αρχή
    για την καταπολέμηση του "μαύρου" χρήματος
    και να την αντικαταστήσω με μια
    Επιτροπή κομμένη και ραμμένη
    σήμερα στα μέτρα μου
    και αύριο
    στα δικά σας μέτρα!.. "

    για την αντιγραφή

    http://gerontakos.blogspot.com/

  6. mirc avatar
    mirc 18/07/2008 14:50:13

    thankss

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 15:33:03

    Δεν πρόκειται να βγάλει κανείς τίποτε. Ούτε το FBI Ούτε οι Γερμανοί ούτε εμείς. Το FBI και οι Γερμανοί δε θα βγάλουν για να τους κρατάνε στο χέρι και να τους εκβιάζουν ενώ εμείς δε θα βγάλουμε γιατί είναι οι ίδιοι που τα έχουν κάνει. Απλά θα ξέρουμε και στις εκλογές τα λέμε.

  8. Φιδίας avatar
    Φιδίας 18/07/2008 15:44:06

    @Εξακτινος
    "ένα κέντρο έκλεβε με ολιγομελές διευθυντήριο"

    Hello!? Ποιό να ήταν αυτό το κέντρο άραγε, μμμ, αναρωτιέμαι.... μας βάζεις δύσκολα βρε Εξακτινε. Ποιοί να' ταν άραγε;

    ΛΕς να'τανε αυτοί που φάγαν τον Ζορμπα; Λες; Μα αυτοί ηταν τίμιοι και ειλικρινείς, ετσι δεν μας έλεγαν;

  9. Φιδίας avatar
    Φιδίας 18/07/2008 15:45:34

    ρόμπα τρίλινη θα γίνουμε αν σκάσουνε οι feds και τα βγάλουν όλα στη φόρα - μαμά φοβάμαι

    xaxaxaxaxaxaxa

  10. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 18/07/2008 15:46:43

    κύριοι οι πέραν του Ατλαντικού σύμμαχοι απεφάσισαν
    ότι ο Κωστάκης είναι λίγος ακόμη και για τα πιο απλά και θα αλλάξουν διεύθυνση στο μαγαζί...χρόνος? κατά τον Οκτώβρη θα δείτε το έργο που παίχτηκε το 93.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 15:52:45

    ωστόσο δεν τους έχω ούτε για τόσο έξυπνους ούτε για τόσο πονηρούς να στήσουν τέτοια μηχανή. Μιλάμε για συμμορία white collar αν υπάρχει συσχετισμός...

  12. port porta avatar
    port porta 18/07/2008 16:46:19

    Αν ηταν αθωα περιστερα η Ακατανομαστη ισως να μην ειχε τον τροπο. Στην Ελλαδα δεν ηθελε κοπο. Οι Ελληνες συνεταιροι φυσικα και βοηθησαν στο να ανακαλυφθει ο Γερμανο-Ελληνικος Τροχος της Τυχης. Συνδιασμος εμπειριας και κοινου οραματος ! Υπαρχει Τραπεζα στην Ελλαδα η οποια γνωριζει τι υπαρχει στις θυριδες της? Η σε "κουτια"?

    Πολυ σωστη η απορια παντως οσον αφορα στο πως δημιουργηθηκαν τα παγωτα. Ειδικα τα σακουλατα. Αναληψη εκατομμυριων απο τραπεζα λιγο χλωμο, εστω και σε καντονι.
    Πλαστα μερος αυτων?
    Μαυρες Καρτες? Υπαρχουν σε Μαυρο Χρωμα ! χωρις νουμερο επανω.
    Στο Clearstream?? !!!! εχω δει εργο εκει και παιζει νομιμα ( μην εξηγω τωρα το πως, τζαστ γκουγκλ ιτ )
    Τις ΤριΓωνικες Συμβασεις τις εβγαλαν στο κλαρι οι Αμερικανοι για τους ιδιους. Αγοραστης-Προμηθευτης-Συμβουλος το ιδιο προσωπο σε υπερακτια. Εκει δημιουργεις κασ, κανεις αναληψεις κασ, αλλα πως τα βγαζεις σακουλατα εξω? Μαλακες δεν ειναι στο IRS. ! Σκαφος μονο και οχι απο το τριγωνο γου νοου.
    Εξωλογιστικους ισολογισμους εχουν ολος οι πολυεθνικες και οι Τραπεζες(νομιμα !)
    Ειναι ενα τεραστιο θεμα αυτο !

    ΠΠ

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 17:04:10

    porta porta
    «σακουλάτα»: νέος όρος στο high finance. Σε παραδέχομαι.

  14. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 17:12:52

    Όσον αφορά στο ένα κέντρο. Δεν είναι κομματικό αλλά υπερκομματικό. Δρα με κάθε κυβέρνηση ή κόμμα κι έχει πάντα τους ανθρώπους του σε διάφορα πόστα που εκτελούν τα σχέδιά του με απόλυτη συνέπεια και συνέχεια. Αυτό το διαπιστώνεις αν κοιτάξεις τις ενέργειές τους ποιοι κρύβονται από πίσω με ποιους κάνουν παρέα και τα σχετικά. Το διευθυντήριο μένει στο απυρόβλητο. Για απλή κλίκα δε μου μοιάζει γιατί φαίνεται να έχει οργάνωση.

    Όσον αφορά το ξεσκέπασμα από το εξωτερικό. Επιμένω ότι δε θα γίνει. Το θέμα με τους contras ήταν ενδοαμερικάνικο. Εδώ είναι εκτός Αμερικής. Για να μην είμαι τόσο απόλυτος αναφέρω μια πιθανότητα να την πατήσουν. Αυτό μπορεί να γίνει αν χάσουν τον έλεγχο όπως έγινε με τα γεγονότα του 63-67 που οδήγησαν στη δικτατορία.

  15. port porta avatar
    port porta 18/07/2008 17:15:51

    archaeopteryx,
    απο 99 και μετα, η λεξη "παγωτο" ειχε ιδιαιτερη σημασια αν και υπαρχουν κι αλλες ονομασιες αλλα δεν ειναι της παρουσης. Ολα τα εντατικα Ξε-μαθηματα, Ξε-κινησαν στο/με το Ξε-Χρηματιστηριο Αθηνων και το Μη Ξε-ποθεν Εσχες το οποιο Ξε-βρακωσε πολυ κοσμο και Ξε-θρεψε αρκετους. Ξε-χυθηκαν στους δρομους με Αστον Ξε-Μαρτιν και το Ξε-ματιασμα πηγαινε συννεφο.

    Σακουλατα ή Ξε-σακουλατα το γραμμα πηγαινε πορτα πορτα. Ξε-ταμπλιασανε πολλα χαρτια. ξε-σκιστικανε στο γκλαμουροφουλαρι, γλαμουροκαφε, γκλαμουρο-ρολοι και την Ξε-σκισαν τη Σακουλα με τα Σακουλατα.

    Να θυμισω οτι δεν μαθαμε ποτε τι Ξε-πηραν στη ληστεια της Γιουρομπανκ απο τις Ξε-θυριδες!!!!

    ΔΕΝ ΞΕ-χνω

    ΠΠ

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 17:29:41

    π-π εξακολουθώ και εντυπωσιάζομαι (ιδίως από το τέλευταίο)...

    εξάκτινε, τώρα που το θέτεις έτσι, εσύ και ο π-π, πράγματι θυμάμαι και εγώ 2-3 άτομα, σε καίριες αλλά χαμηλών τόνων θέσεις ας πούμε στην Μεγάλη μας Φίλη, και πριν ή μετά σε χρηματιστηριακές, διαχρονικά, διακοματικά, με τριμένα ταπεινά σακάκια..

    Ακου ξέσκισαν τη σακούλα με τα σακουλάτα! Καλύτερο από το «τα έκαναν γκαζόν και τα έστειλαν ταξίδι» του Λάμπρου Κωνσταντάρα!

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 18:08:01

    Εβδομαδες το λεω, μονο απο το εξωτερικο υπαρχει Φως,για να μαθουμε καποιες πληροφοριες. Αλλα και ετσι-μαλλον επιτηδες- ουδεις ασχολειται με αποτελεσμα, εμεις στο μπλογκ να μοιρολογαμε και οι αλλοι στην Μυκονο να ρευονται στην ακρογιαλια...

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 18:19:19

    @ archaeopteryx Αυτοί που είδες είναι το λεγόμενο βαθύ κράτος. Για να αρχίσει να αλλάζει κάτι πρέπει να τους ξηλώσουν όλους με τη μία. Υπάρχουν και άλλοι παραπάνω από αυτούς.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 18:47:26

    @εξάκτινε, έναν κύριο που έχω ακουστά, είχε «κονέξια» με υπουργους οικονομικών υπουργείων από το 89 που κοιτάω, μέχρι πρόσφατα...Δες σύμπτωση...τώρα το παρατηρώ. Έλεγα «πως είναι αυτός ο τύπος πάντα μπροστά μου...»

  20. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/07/2008 19:09:56

    Να σας θυμίσω πως τα καλόπαιδα ήταν πολλά χρόνια of the game , και το μόνο που κάνανε ήταν να μελετούν τις κινήσεις των προηγουμένων και να υφαίνουν το σύστημα που αυτοί θα χτίσουν .

    Η κατασκευή του λαβυρίνθου είναι επιστημονική αλλά μάλλον κάπου μπήκε στη μέση η G.M και ήρθαν τα πάνω κάτω από εκεί που δεν το περίμεναν .

    Ο Ζορμπάς , έξυπνος γαρ , το είδε και το εκμεταλλεύτηκε .

    Τα παιδιά τους όμως δεν θα τ' αφήσουν έτσι γιατί είναι τα μόνα που μείναν από τους προηγούμενους και .. ποιος θα κάνει τη δουλειά μετά ???

  21. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 19:58:53

    @ archaeopteryx Ο κύριος που είδες είναι μίτος της Αριάδνης. Παρατήρησε τις κινήσεις του κι έχεις την ομαδούλα του στο χέρι. Θα δεις ποιοι είναι στο κόλπο τι δουλειές κάνουν τι επιχειρήσεις έχουν πόσα μασάνε από το κράτος και τα συναφή. Ο κύριος αυτός κάποιους εκπροσωπεί κάποιους φέρνει σε επαφή και γενικότερα είναι ο άνθρωπος ενός μηχανισμού. Αν προχωρήσεις με τρόπο θα φτάσεις μέχρι την καρδιά του μηχανισμού. Αν σε πάρουν γραμμή όμως την έχεις άσχημα.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 20:25:00

    μπά μην ανησυχείς και επί Βρανοπουλου έκανε δουλειες, και προσφατα με τα δομημένα. over and out στο θέμα γιατί σε λίγο θα βγει το όνομα. Εχει πραγματι δυο τρεις τέτοιους αειθαλείς.

    Σύμπτωση, «με πήραν γραμμή» αλλά έκανα eject, «καλό παιδί αλλά τίμιο», αυτό ειπώθηκε κάποτε...

    Πως μου αρέσουν αυτά τα παζλ...

  23. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 20:32:58

    Προς ΠΠ

    Και στο Clearstream και στο Coboll και σε αλλους συμψηφιστικους λογαριασμους. Το χρημα που δεν πρεπει να αφησει ιχνη,δεν αφηνει...Σαφες αυτο!

  24. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 18/07/2008 20:37:37

    @ archaepteryx Ο κύριος που είδες μήπως λειτουργεί και μία βιτρίνα?

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 20:56:07

    άσε άρη βελουχιώτη. Ο λάκκος με τα σκ.τά μυρίζει καλύτερα να μένει κανεις μακρυά. Ο Ζορμπάς πρέπει να πάρει επίδομα βαρέων και ανθυγιεινών. Μερικοί ξεκίνησαν χαρτοπόντικες και βρέθηκαν με βιτρίνα, άλλοι είχαν πάντα βιτρίνα. ασ' το.

  26. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 21:26:11

    Να λοιπόν που καταλαβαινόμαστε.

  27. Οργή avatar
    Οργή 18/07/2008 23:10:09

    Μα τι λέτε μεταξύ σας?????? Εμείς οι υπόλοιποι χαμπάρι.......Γιατί δεν μιλάτε Καθαρά????????????

  28. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/07/2008 03:57:56

    Γιατί δεν απαντάτε στην "Οργή", παίδες;