#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2013 19:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συναντήσεις Τσίπρα - Μαρκεζίνη


Αρκετές συναντήσεις τα τελευταία δύο χρόνια φέρεται να έχει ο Αλέξης Τσίπρας με τον Sir Βασίλη Μαρκεζίνη, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Το Ποντίκι». Η τελευταία ήταν την προηγούμενη Παρασκευή στις 29 Νοεμβρίου στο γραφείο του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ στη βουλή.


Σύμφωνα με πηγές που επικαλείται το δημοσίευμα, για τις συναντήσεις των δύο ανδρών κάνουν λόγο «για την ύπαρξη διαύλου και πολιτικής συζήτησης εν εξελίξει, στην οποία καταγράφονται “κοινοί τόποι”, χωρίς αυτό να σημαίνει και ταύτιση». Σύμφωνα πάντα με το δημοσίευμα οι συναντήσεις αυτές εντάσσονται στην πρόθεση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ για μετωπική συμπαράταξη ευρύτερων δυνάμεων με «έντιμα» και «άφθαρτα» πρόσωπα του αντιμνημονιακού στρατοπέδου ακόμα και απ’ τη συντηρητική παράταξη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το όνομα του Βασίλη Μαρκεζίνη έχει απασχολήσει τα τελευταία χρόνια την πολιτική επικαιρότητα ως περίπτωση που θα μπορούσε να αποτελέσει μια εφεδρεία για το πολιτικό σύστημα και να διαδραματίσει ένα ρόλο στα πολιτικά πράγματα της χώρας.

Μια λεπτομέρεια που δεν είναι ευρέως γνωστή πάντως είναι ότι ο Βασίλης Μαρκεζίνης εκτός απ’ τον τίτλο του Sir που του έχει απονείμει η Μεγάλη Βρετανία είναι και τακτικός καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Τέξας στο Όστιν. Εκεί δηλαδή που ο Αλέξης Τσίπρας βρέθηκε πριν από λίγες εβδομάδες και έκανε τις περίφημες ομιλίες για τη σχέση της χώρας με την ευρωζώνη.

Κάλχας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris1 avatar
    aris1 06/12/2013 19:43:44

    Λέτε? Αυτό κι αν θα ήταν Υπέρβαση...

  2. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 06/12/2013 20:14:58

    Άχ αυτοί οι Τεξανοί...
    Γκάλμπραίηθ τζούνιορ, Βαρουφάκης (ως επισκέπτης καθηγητής), Μαρκεζίνης διαδάσκουν στο ίδιο πανεπιστήμιο.
    Πώς το έλεγε παλιά ο Διονύσιος ο Μελωδός;
    "Φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα
    κι ιστορία οι παρέες".
    Λίγο μπερδεμένα βγήκαν αυτά τα κυκλώματα και τα καλώδια.
    Όμως Τέξας είναι αυτό, πετρέλαια, ζωηρούς ταύρους, άλογα και καουμπόϊδες βγάζει. Επόμενο είναι, να το κάνουνε ροντέο.

    • aris1 avatar
      aris1 @ Uncle Stgm 07/12/2013 12:17:23

      Κι ο Γκαλμπραίηθ Ελληνας θείο? Θα το εννοείς με την ευρεία έννοια του όρου φαντάζομαι...Στο Μεσολόγγι μια πέτρα γράφει: " Κάθε ελεύθερος άνθρωπος είναι Δημότης Μεσολογγίου..." Οπότε δεν αποκλείεται και αυτός, όπως ο Δήμαρχος Μασολογγίου, να είναι Συριζαίος.
      Αλλα θα μου πείς σε λίγους μήνες όλοι Συριζαίοι θα είμαστε. Ευτυχώς για μας, η Χ.Α. δεν είναι η μόνη εναλλακική λύση.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ aris1 07/12/2013 23:13:53

        Επίτιμος Έλληνας (και ως υιός μεγαλου πατρός).
        Τι ψάρια θα πιάσει ο υιός, οψόμεθα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Uncle Stgm 07/12/2013 13:24:29

      ..με τετοιους καουμπόυδες Θείο..λογικό δεν ειναι μετά να πας με τους Ινδιάνους..

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ rally monkey 07/12/2013 23:12:56

        Καουμπόυδες ή Ινδιάνοι αντέχονται, το θέμα είναι να μη γίνουμε Άλαμο

  3. Panos avatar
    Panos 06/12/2013 20:22:52

    Καλά, αυτόν δεν τον είχε προτείνει και ο Μιχαλολιάκος;;;
    Τα δύο άκρα, το ίδιο πρόσωπο;;;
    E.. ρέ κάτι περίεργα πράγματα που συμβαίνουν...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Panos 06/12/2013 21:12:56

      Πρέπει να τα λέμε μπας και ξυπνήσουν από τα όνειρα κάποιοι ρομαντικοί (εύσχημος χαρακτηρισμός). Είναι οι 2 όψεις του ΙΔΙΟΥ νομίσματος.

    • Petronius avatar
      Petronius @ Panos 06/12/2013 23:18:26

      Αντε πάλι με τα δύο άκρα. Εδώ ο κόσμος καίγεται (κυριολεκτικά: διάβασε τις ειδήσεις για μαγγάλια, κεριά, κλπ), κι εσύ το βιολί σου. Όσο για τον Μαρκεζίνη, σου προτείνω να τον καταγγείλεις ως ύποπτο συνομωσίας κατά του πολιτεύματος στην αντιτρομοκρατική: θα γελάσουν με την ψυχή τους εκεί πέρα.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Petronius 07/12/2013 23:18:05

        Μη βάζεις ιδέες στους Κλουζό της Εθνικής Υπηρεσίας μας.
        Αυτοί πριν μερικά χρόνια ψάχνανε ως μέλος της 17ν μια "Ελληνογαλλίδα με πολύ κοντά μαλλιά ονόματι Ελένη" και κόντεψε να ξαναγράψει ο Αρκάς την ιστορία του Χλέμπουρα και του Βαγγέλη.

        • Petronius avatar
          Petronius @ Uncle Stgm 08/12/2013 01:35:11

          ΟΚ, θα το ξανασκεφτώ (μόλις σταματήσω να γελάω)

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/12/2013 21:17:57

    Πέρα από το που διδάσκει ο Μαρκεζίνης έχει τονίσει όσο λίγοι την άμεση ανάγκη δημιουργίας συνθηκών ισορροπίας μεταξύ ΝΑΤΟ και Ρωσίας για την εθνική μας στρατηγική. Και αυτό ακριβώς κάνει ο Σαμαράς. Τώρα, συναντήσεις με Τσίπρα και Όστιν, μου φαίνονται περίεργα αλλά δε νομίζω να τα βρίσκουν στα εθνικά και γεωστρατηγικά με τον Τσίπρα.

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/12/2013 23:42:52

    Μάλλον προσπαθούν να τον πείσουν να μην ηγηθεί νεου πολιτικού φορέα γιατί τότε κλάφτα τα ποσοστά σου Σύριζα και ΝΔ

  6. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 06/12/2013 23:45:07

    Παραλληλως , οσοι παρακολουθουν τον κ. Μαρκεζινη ,δηλωνει κατηγορηματικα οτι δεν τον ενδιαφερει η εμπλοκη του με τα κομματα . Προ του 2009 στηριζε δυνατα τον Καραμανλη μας για την εθνικη πολιτικη του και κυριως για τις σχεσεις που καλλιεργησε με την Ρωσια και τον Πουτιν, οπως ολα τα ευρωπαικα κρατη, καθως και την Κινα , που την εφερε με την ΚΟΣΚΟ στον Πειραια.Τωρα πως με το ανεπιβεβαιωτο και αποπροσανατολιστικο σχολιο του'' Ποντικιου''τσιμπισαμε εμεις οι ''γατες'' και ανεβασαμε τον κ. Μαρκεζινη και στη Βουλη για συναντηση του με τον κ. Τσιπρα ,μαλλον σε αδικαιολογητη ανησυχια μας οφειλεται. Ψυχραιμια.

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/12/2013 00:00:32

    O ser είναι φιλόσοφος ,οραματιστής , λέει τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λείπει από την Ελληνική πολιτική πραγματικότητα και ρωτάω, αυτά θα αφήσει ο Σαμαράς να τα κάνει πράξη ο Τσίπρας; Τότε καλά να πάθουμε.

  8. αργατεία avatar
    αργατεία 07/12/2013 02:36:51

    να ένας καλός πρόεδρος της Δημοκρατίας αλλά να έχει και καμιά αρμοδιότητα...

    • GLAD avatar
      GLAD @ αργατεία 07/12/2013 14:30:03

      Μάλλον αυτό είναι.
      Ένα πρόσωπο για το οποίο θα δυσκολευτούν όλοι να πουν όχι.
      Μεταξύ αυτών και η Νέα Δημοκρατία.

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/12/2013 10:40:45

    Μήπως το Σύστημα ήδη ψάχνει κάποιον για να πάρει την καυτή πατάτα (πτώχευση-Δραχμή) ώστε οι πολιτικοί να βγούνε λάδι?

    • aris1 avatar
      aris1 @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/12/2013 12:18:40

      Θα τσιμπησει λες ο Μαρκεζίνης?

      • GreekinEurope avatar
        GreekinEurope @ aris1 07/12/2013 13:25:53

        Λετε να την πατησει οπως ο πατερας του??

    • Mariana avatar
      Mariana @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/12/2013 14:09:34

      Ίσως επειδή ο πατέρας του ήξερε από νομισματικές μεταρρυθμίσεις...
      Σου λέει: "δε μπορεί, κάτι θα μαθε κι ο γιός".

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Mariana 07/12/2013 20:14:20

        η μεγάλη ανατριχίλα..

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ rally monkey 08/12/2013 09:40:40

          Οντως...

          Πάντως αν ήταν να έχουμε την οικονομική αναπτυξη που έφεραν οι μεταρυθμίσεις του πατέρα του ,χαλάλι...

          Αλλα τότε οι Ελληνες ΔΟΥΛΕΥΑΝ ,δεν έκαναν καταλήψεις ,και οι πολιτικοί ηγέτες δεν ήταν Τσίπρες...

          Α, και η άρχουσα τάξη που κυβερνούσε τότε τη χώρα πήγαινε στην όπερα ,όχι σε κυριλέ σκυλάδικα της παραλιακής...

  10. soulis avatar
    soulis 07/12/2013 14:29:21

    Nα ρωτησω κατι ρε παιδια; Εχετε ακουσει ποτε τον Μαρκεζνη να μιλαει;.
    Εγω τον ακουσα πρωτη φορα χωρις να τον βλεπω και ειλικρινα η φωνη του ηταν ολοιδια με της θειας μου της Μαριγούλας απο το χωριο.
    Αυτο δεν λεει κατι βεβαια για υην οποια αξια επιστημονική κατάρτιση κλπ του ανθρώπου αλλά οπως και να το κανουμε παιζει ρολο.
    Πως να εμπνευσει σεβασμο η να επιβαλλει το κυρος του ενας τοσοδουλης ανθρωπος που ανοιγει το στομα του και βγαζει μια φωνουλα μεσοκοπης η ηλικιωμενης γυναικας

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ soulis 07/12/2013 15:01:53

      @ soulis
      "ινα μη υπεραιρεται".....

    • Mariana avatar
      Mariana @ soulis 07/12/2013 17:15:41

      Παίζει ρόλο, ε? Τι εννοείτε? Πως ο ελληνικός λαός δεν ξέρει να εκτιμάει τα άξια??? Τσ τσ τσ ... τι δηλαδή επειδή τη βρίσκει με Κασιδιάρη και Seagal και πιστεύει στην αυτοκάθαρση του πολιτικού συστήματος για τη σωτηρία του? Μας προσβάλετε κύριε Σούλη!

  11. kyriakos avatar
    kyriakos 08/12/2013 13:21:01

    Πρωτα ειναι ο τιτλος του Καθηγητη και μετα του Sir.