#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συναγερμός για την επίσκεψη του Γιώργου σε Λευκάδα και Μεγανήσι



Συναγερμός έχει σημάνει σε όλη την Ελλάδα μετά την είδηση ότι ο Γιώργος  Παπανδρέου το Σαββατοκύριακο θα επισκεφτεί τη Λευκάδα και το Μεγανήσι.

Πριν από ένα χρόνο, ο πρωθυπουργός είχε πάει στο Καστελόριζο και με φόντο το Αιγαίο μας ανακοίνωσε το Μνημόνιο.

Λέτε αύριο με φόντο το Ιόνιο να μας ανακοινώσει το  νέο Μνημόνιο; Δεν το έχει σε τίποτε να το κάνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. boanerges avatar
    boanerges 06/05/2011 16:07:55

    Τώρα θα ανακοινώσει εκλογές.

  2. zonitis avatar
    zonitis 06/05/2011 16:12:11

    Με τις υγειες μας....

  3. boanerges avatar
    boanerges 06/05/2011 16:15:07

    Αυτό μόνο; μη μας ανακοινώσει και αναστολή της ΑΟΖ με την Αλβανία, για να μην ενοχληθούν οι Τούρκοι να λες.

  4. trans avatar
    trans 06/05/2011 16:21:00

    Μακάρι!!!!

  5. juliet avatar
    juliet 06/05/2011 16:31:30

    ανακοινώσεις με φόντο νησί;......ωχ

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 06/05/2011 16:42:17

      @ juliet,
      καλημερα η καλησπερα,
      θα τον φιλοξενισει ο Πολιτης σπιτι του, η θα παει στο σπιτι του Καραπαναγιωτη.
      Οπου και να παει τη εχουμε βαμμενη, διαβαζα οτι ο Αντρικος του λεει για εκλογες αυτη θα ειναι μια πιο καλη λυση για ολους εμας, και ας μην εχουμε κυβερνηση οπως το Βελγιο για καιρο, να ησυχασει λιγο το κεφαλι μας.
      Να ζησουμε στην αναρχεια μας και στην παλαβωμαρα μας, να μην τους βλεπω για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα, ολους μα ολους.
      Μια και εισαι διπλα δεν πετιεσαι, και την ωρα που θα μας κανει δηλωσεις αντι για μαντηλι να τους κουνας κανα σκοινι, για να βλεπει το μελλον του.

      • manos avatar
        manos @ kiki 06/05/2011 17:39:33

        Kiki,

        Με το Καστελόριζο που είνα μια σταλιά, και δες ήντα ζημιά επάθαμε.
        Στην Λευκάδα τώρα και, να δεις τι σου χω για μετά που λέει και ο Μαχαιρίτσας.
        Φαντάσου να έρθει στην Πελοπόνησσο. :-)

        • juliet avatar
          juliet @ manos 06/05/2011 17:58:19

          Πριν έλθει θα πάει στους Απέκειδες,θα κάνει κανό στο Καραβοσαρά ,και μετά στη Λιμνοθάλασσα!!!!μέχρι να φτάσε στη Πάτρα ....

        • kiki avatar
          kiki @ manos 06/05/2011 18:34:32

          Αμ στην γιορτη στην Αεροπολη στις 17 Μαρτη, ουτε ενας κυβερνητικος δεν ηρθε, ουτε βουλευτης και καποτε ερχοταν ο προεδρος της Δημοκρατιας.
          τετοιος φοβος , απο μακρια και φιλοι.
          αμ τα εχουμε παρει και δεν ειμαστε φιλοι.

      • juliet avatar
        juliet @ kiki 06/05/2011 17:55:20

        @Κική,
        καλησπέρα,
        τι να κάνουμε το κόμμα της Ν.Δ είναι φιλεύσπλαχνο ,προστάτης των χήρων ,των αδυνάτων ,των αναξιοποθούντων κυριών και κυρίων.Ο Πολίτης επι Ν.Δ στην κρατική τηλε,τώρα θα ξεχρεώσει να υποδεχτεί τον φίλο ΓΑΠ.Αθήνα μένω ,η Πάτρα είναι η πατρίδα της καρδίας μου εκεί γεννήθηκα .

  6. vassilis avatar
    vassilis 06/05/2011 16:37:27

    Μετα το καστελοριζο η λευκαδα,το μεγανησι.Αν συνεχισει ετσι η χωρα θα ξεμεινει απο νησια!

  7. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 06/05/2011 16:44:23

    Ωχ, τί να έχει πάλι να μας ανακοινώσει!!!
    Μάλλον θεωρεί, πως δεν έχουμε εμπεδώσει αρκούντως την περυσινή υπαγωγή μας στους παγκόσμιους ΔυΝάσΤες, αυτήν που προετοίμαζε με το γάλλο φίλο του, τον επονομαζόμενο και μαρτυριάρη.
    Πετάγεται λοιπόν ως την άλλη εσχατιά της Πατρίδας, για να κατανοήσουμε σαφώς πως την πουλάει ολόκληρη και ουχί τμηματικώς!
    Εφιαλτικό Σαββατοκύριακο μας επιφυλάσσει, εκτός κι αν έχει σκοπό να την κάνει αλά γαλλικά προς τη δύση. Συναγερμός στο κόκκινο!

  8. manos avatar
    manos 06/05/2011 16:56:05

    Ωχ ωχ.
    Προβλέπω γ......... και στρατιωτικό περίπατο πάλι.
    Αν βάλει και πεθαμενατζίδικια γραβάτα, εκεί πιά την κάτσαμε.

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/05/2011 17:22:05

    Μπά, πάλι διακοπὲς κάνει...

  10. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 06/05/2011 17:36:50

    Πλακα κανετε,τον διαπλου της Αδριατικης ετοιμαζεται να κανει το παλιουκαρι με κανο σιγα μην μας κανει τη χαρη για εκλογες.

  11. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 06/05/2011 17:50:40

    Στο Καστελλόριζο έλεγε για την Οδύσσεια..ε η Ιθάκη είναι κοντά..ήταν σίγουρο πως θα έφτανε μόνος όπως ο Οδυσσέας που οι σύντροφοί του πέθαναν στη διαδρομή.Αλλά ο απόλυτος συνειρμός MEGA-nisi !

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 06/05/2011 17:59:40

    Μετά την «επίσκεψη» στο Καστελόριζο και την ανακοίνωση γιά το Μνημόσυνο, το Ελληνικό νησί-ζωγραφιά, δεν φαίνεται στον ψηφιακό χάρτη της Ελλάδας. Στη δε πρόσφατη διαφήμιση εκλεκτών τροφίμων «ΑΒ», εμφανίζεται το «μισό Αιγαίο», «παραλείπονται» η Μακεδονία μας και η Θράκη μας, ενώ «σκεπάζεται» (τυχαία;) από ανθρώπινο χέρι, η Κρήτη μας. Yπενθύμιση ότι «σημαία της ανεξάρτητης Κρήτης», πωλείται μέσω του Γερμανικού e-Bay προς € 9.00 (συμπεριλαμβανομένων των εξόδων αποστολής από Γερμανία). Το ερώτημά μας, εάν το αρμόδιο υπουργείο γνωρίζει τον χρηματοδότη του εγχειρήματος «σημαία της ανεξάρτητης Κρήτης», παραμένει αναπάντητο.

    Το φετεινό Πάσχα, «ο εκ πεποιθήσεως άθεος», άναψε του άγιου δυό κεριά και του διαβόλου πέντε, στο νησί-κόσμημα, την Υδρα μας. Περίεργος ο συμβολισμός αυτής της όψιμης «κατάνυξης», καθώς, επί των ημερών του οι σελτζούκοι, χαρακτήρισαν τη θαλάσσια περιοχή των Ψαρών, «terra incognita» γιά τους Ελληνες ψαράδες. Στη θάλασσα της Υδρας, πήγε στον πάτο το κανό «Syrvivor»..

    Στη καθηλωτικής ομορφιάς Λευκάδα μας με τις χρωματιστές «γελαστές» πέτρες και το Πριγκηπόνησο Μεγανήσι μας (τέτοιος σμαραγδένιος παράδεισος στον κόσμο δεν υπάρχει!), δικαιολογημένα οι κάτοικοί τους, έχουν ξεσηκωθεί. Απ’όπου κι αν περάσει ο «κατανυκτικός», στάχτη και μπούρμπερη. Το εκτυφλωτικό Φως της Ελληνικής Γης, το ΜΑΥΡΟ δεν το θέλει. Δεν το αντέχει. Δεν το μπορεί. Είναι κι αυτά τα 22 Μνημόσυνα που συνυπέγραψε με τον σουλτάνο το 2010..

    • manos avatar
      manos @ η Dimi 06/05/2011 19:01:58

      Dimi,

      Επειδή το ζούμε εμείς, δεν φαντάζεσαι πόσοι αφελείς έχουν πέσει στην παγίδα της ανεξάρτητης Κρήτης.
      Αν το κράτος κόπτεται, γιατί δεν βρίσκει την διαφημιστική εταιρία της vodafone, ή τον μάγκα που έφτιαξε εκείνο το καρτούν που μάθαινε στα παιδιά γεωγραφία.
      Οι γερμαναράδες εποφθαλμιούν Κέρκυρα και Κρήτη, και η κυβέρνηση κοιμάται.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ manos 06/05/2011 21:09:39

        Φίλοι μου manos και dimi, η φράση "χώρα της Κρήτης" που είπε πέρυσι ο επίτιμος αναφερόμενος στην Κρήτη μας, λέτε να ήταν μια φράση που του ξέφυγε τυχαία λόγω ηλικίας;
        Ή μήπως δεν γνωρίζουμε ότι εκεί υποδαυλίζεται χρόνια τώρα ένα αυτονομιστικό κίνημα, από ελάχιστους θερμοκέφαλους, το οποίο στηρίζεται σε δήθεν όρους της συμφωνίας από την ενσωμάτωση του νησιού στην μητέρα Πατρίδα, εδώ και 100 χρόνια.
        Κάποιοι αναμφίβολα το σχεδιάζουν και το μεθοδεύουν, αλλά και κάποιοι το συντηρούν ως ιδέα, τάζοντας λαγούς με πετραχήλια για δήθεν «παραδείσους»!
        Αντίδοτο ισχυρό για όλα αυτά, που ονειρεύονται οι σύγχρονοι νενέκοι, η εθνική μας αφύπνιση και επαγρύπνηση.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αφροδίτη 06/05/2011 21:53:48

          Δεν υπάρχει χώρα της Κρήτης. Οι Κρητικοί έχυσαν το αίμα τους μέχρι να οδηγήσουν τις καταστάσεις στην αρχή του 20ου αιώνα ώστε να ενωθεί με την υπόλοιπη μητέρα Ελλάδα. Όλα τ' άλλα βρίσκονται σε νεο-οθωμανικά μυαλά (δυστυχώς ελληνικής προέλευσης με σύμπλεγμα κατωτερότητας έναντι της δήθεν δυνατής Τουρκίας) που ερεθίζονται όταν βλέπουν ιστορικά ντοκιμαντέρ από το κανάλι του Αλαφούζου.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 06/05/2011 23:30:49

      Aφροδίτη, Μάνο, Μανώλη Μ., μετά τις έντονες αντιδράσεις των bloggers, η vodafone αφαίρεσε από τη διαφήμιση τη «σημαία της κρήτης». Αφησε όμως, «σκιές» χρωμάτων της «σημαίας» καθώς της σημαίας των Νήσων «Μarshall», oι οποίες το 1979 έγιναν ανεξάρτητο κράτος με τη βοήθεια της Αμερικής. Πρόκειται δηλαδή, γιά τη λεγόμενη «προπαγάνδα του υποσυνείδητου», έτσι ώστε να συνηθίζουμε και να μην αντιδρούμε στις αλλαγές που μάς διοχετεύει η παρανοϊκή νεο-αταξία. Ετσι νομίζουν... Με έντονες επίσης αντιδράσεις των καταναλωτών, ο «ΑΒ» έκοψε μαχαίρι τη διαφήμιση με τη «κουτσουρεμένη» Ελλάδα.

      Εν τω μεταξύ, η Γερμανική Der Spiegel επιμένει ότι η Ελλάδα εξετάζει έξοδο από τη Ευρωζώνη. Τιμονιέρης και καμαρώτος με το VIP Golfstream, σε μη-ανακοινώσιμη συνάντηση στο Λουξεμβούργο. Η τρόϊκα στην Αθήνα. Κάτι περίεργο συμβαίνει. Οι καμπάνες φαίνεται ότι αρχίσαν και χτυπάνε άγρια γιά την Ελλάδα.

      Γιά δε τον Ελληνικό Χρυσό, ο οποίος, δυστυχώς, κατά μεγάλο μέρος βρίσκεται στο εξωτερικό (ο Σημίτης φρόντισε γι’αυτό), το άρθρο του Βήματος με ημερομηνία 31/08/2003, περιγράφει «Πώς και γιατί η Τράπεζα της Ελλάδος πούλησε 20 τόνους Χρυσάφι για να αγοράσει ομόλογα»
      tovima.gr/finance/article/?aid=153541 Ψυχραιμία χρειάζεται αυτές τις κρίσιμες ώρες. Το πραξικόπημα και τα κατά συρροή και μέχρι σήμερα ατιμώρητα εγκλήματα κατά της Ελλάδας, είναι μακράς πνοής.

      «Για την Ελλάδα η είσοδος στην ΟΝΕ και η υιοθέτηση του ευρώ περιορίζουν σημαντικά την ανάγκη διατήρησης συναλλαγματικών διαθεσίμων και υψηλών αποθεμάτων χρυσού. «Με το ευρώ, η σημασία του χρυσού έχει σχεδόν εξαλειφθεί» τονίζει ο κ. Μαντζαβίνος, τέως υποδιοικητής Τραπέζης της Ελλάδος.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ η Dimi 07/05/2011 09:44:25

        «Πρόκειται δηλαδή, για τη λεγόμενη «προπαγάνδα του υποσυνείδητου», έτσι ώστε να συνηθίζουμε και να μην αντιδρούμε στις αλλαγές που μας διοχετεύει η παρανοϊκή νεο-αταξία».

        Καλημέρα αγαπητή Dimi, ακριβέστατα μας υποβάλουν σε αυτό που γράφεις. Εξαιρετικό!
        Είναι η άλλη, η βλαπτική εκδοχή του μιθριδατισμού. Βέβαια ο Μιθριδάτης το έκαμε από μόνος του για να προστατευτεί και να επιβιώσει, ενώ εμάς μας μπολιάζουν για να μην έχουμε αντιστάσεις στην εξόντωση που μας επιφυλάσσουν.

  13. ataktos avatar
    ataktos 06/05/2011 18:01:45

    λέτε να τα κάνει ... θάλασσα πάλι χιχχι

  14. skopelosnews skopelos avatar
    skopelosnews skopelos 06/05/2011 18:05:02

    Να είστε σίγουρη θα ανακοίνωση εκλογές και ο λόγος είναι να προλάβει τον σαμαρά που θα ζητήσει εκλογές

  15. ern avatar
    ern 06/05/2011 18:09:46

    ''Οι Έλληνες θα πρέπει να συνηθίσουν να μην τρώνε''

    Την καταπληκτική αυτή συμβουλή μας δίνει ο διευθυντής του Κέντρου Μελετών Ευρωπαϊκής Πολιτικής, Ντάνιελ Γκρος που εκτιμά πως η σωτηρία για την Ελλάδα θα έλθει εαν αγοράσει το Ευρωπαϊκό Ταμείο όλα τα ελληνικά ομόλογα.


    Ολόκληρη η δήλωση του κυρίου Γκρος είναι "οι Έλληνες θα πρέπει να συνηθίσουν να μην καταναλώνουν: όταν δεν έχεις πόρους δεν μπορείς να καταναλώνεις".

    • kiki avatar
      kiki @ ern 06/05/2011 18:32:10

      @ ερν,
      εδω μας ειπαν οι υπαλληλοι της τοικας πως μονο ενα εκατομμυριο ανεργοι, αντεχεται ως γεγονος.
      Τι και αν αυτοκτονουνκαθε μερα ανθρωποι, ανεργοι, επιχειρηματιες που δεν εχουν να πληρωσουν δανεια η επιταγες.
      αντεχεται.
      Βρε αντε ουστ, ολοι τους.
      Αυτον τον πονο που προκαλει ο Δωσιλογος , στην πατριδα οπως την λεει, αυτην την εξαθλιωση, με τους θανατους των ανθρωπων μας ποιος θα τον απαλυνει
      βολτες το ΠΑΠ με το αεροπλανο 150.000 ευρω, και το " Χαμογελο του παιδιου " κλεινει.
      Εσχατη Προδοσια τιποτ αλλο.

      • χμμ avatar
        χμμ @ kiki 06/05/2011 19:46:03

        αυτη την ανακοινωση τυπου αυτου του ραγκουση κανενα διμηνο μετα τις εκλογες οτι "εξοικονομησαμε 200.000Ε απο την αποσυρση των αυτοκινητων πολυτελειας των υπουργων κλπκλπ" τι θυμαται κανεις;

        το ταξιδακι του παπακ παντως μας εφερε ισια με τα πολυτελη αυτοκινητα. οι ανθρωποι δεν παιζονται

      • ern avatar
        ern @ kiki 06/05/2011 20:18:41

        Στον ΟΑΕΔ είπαν του γαπ να μη ρίξει φράγκο γιατί λέει το ποσοστο των άνεργων δεν ειναι αρκετά μεγάλο για να δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Έμεινα κόκκαλο μόλις το άκουσα.

        Έχουν δίκιο μωρε.

        1.000.000 άνεργοι. 1.700.000 στον Τειρεσία και 2.500.000 κάτω απο τα όρια της φτώχειας σε μια χώρα με το ζόρι 10εκ αν βγάλουμε τους πάνω απο 2.000.000 μετανάστες και λαθρό.

        Λίγοι είναι ακόμα.

        Όταν μας εξαθλιώσουν τελείως σου λέει, τότε το συζητάμε.

        Μάνα μου γλυκιά....

        • ern avatar
          ern @ ern 06/05/2011 20:19:43

          Βάλτε και τις αυτοκτονίες βέβαια, όπως και την αύξηση των ψυχικών νοσημάτων.

          Μάνα μου γλυκιά δεύτερη φορά....

          Έρχονται ΑΣΧΗΜΕΣ μέρες....

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ern 06/05/2011 18:58:24

      And who gives a «flying hoot» about Mr Gross?

      Τον προσκαλούμε στα Ελληνικά φιλόξενα τραπέζια μας γιά να γευτεί τις σπάταλες ευωδιαστές μερίδες από τα πεντανόστιμα, με φυσικά υλικά φαγητά μας, να πιεί τα σπιτικά κρασιά μας, και να ζαλιστεί με τ’απέραντα γαλάζια και τυρκουάζ του Ιονίου, του Κρητικού και του Αιγαίου μας.

      Οι ξερόλες μούχλες τύπου Gross, που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει Ελλάδα, ακόμα και στις ντοματόσουπες-κύβους, ρίχνουν ketchup. Τόσο Gourmet, οι μίζεροι ξενέρωτοι!

      • ern avatar
        ern @ η Dimi 06/05/2011 20:21:03

        Χ*στηκε Dimi.

        Αυτοι διαλύουν έθνη, παιδάκια πεθαίνουν απο την πείνα, άνθρωποι αυτοκτονούν και οι τύποι αυτοί κοιμούνται ήσυχοι.

        Είναι επικίνδυνοι.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ern 07/05/2011 12:15:08

      Μπορείτε να μου πείτε, ΠΟΙΑ χώρα ΔΕΝ έχει χρέος;
      ΟΛΕΣ οι χώρες έχουν χρέος, ακόμη και η Ελβετία, και η Νορβηγία, και η Γερμανία, για να μην πούμε για την πρωταθλήτρια Αμερική.
      Αυτό σημαίνει ότι σε ΟΛΕΣ τις χώρες οι άνθρωποι καταναλώνουν περισσότερα από όσα παράγουν.

  16. ern avatar
    ern 06/05/2011 18:13:15

    Αμφιβάλλω αν ο Σαμαράς θέλει να πάμε τώρα σε εκλογές. Ξέρει πως μάλλον θα εκλεγεί πράγμα που σημαίνει πως δίνει το περιθώριο στον ΓΑΠ να πετάξει στα χέρια του όλες τις καυτές πατάτες, να σκάσει επάνω του η βόμβα της μελλοντικής -επίσημης- χρεοκοπίας, και αυτός να πίνει μαργκαρίτα στις Μαλδίβες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ern 06/05/2011 20:45:39

      Με τα χρήματα που έβγαλε με την συμμορία από την διαχείρηση της κρίσης

      • ern avatar
        ern @ Orestios 07/05/2011 15:16:01

        Μια φορά αυτός θα την κάνει, και θα αφήσει τον Σαμαρά, ή την κυβέρνηση συνεργασίας ή ότι άλλο αποφασίσουν τέλος πάντων, να φάνε στη μάπα την έκρηξη και μετά να μαζεύουν τα πτώματα.

        Δεν το βλέπω. Κανένας δεν θέλει να μπλέξει τώρα και καλά κάνουν. Δεν τους αδικώ. Ποιος θα αναλάβει τον Τιτανικό την ώρα που βουλιάζει όταν θα πρέπει να κλείσει την τρύπα με το ίδιο του το σώμα, και πάλι με μισές πιθανότητες; Κανένας.

  17. χμμ avatar
    χμμ 06/05/2011 19:46:53

    Για δειτε και αυτο

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231107128

    να ετοιμαζουμε τα σκοινια?

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2011 20:06:26

    Οι πληροφορίες μου λένε ότι θα αναγγείλει επιστροφή στα δραχμή και/ή εκλογές.
    Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
    2009: χρεος 300+ δις. Ανάπτυξη μηδενική
    2011: χρεος 425+ δις, ανάπτυξη -6% και επιτόκια δυσθεώρητα.

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2011 20:25:50

    Πριν από λίγο, το Spiegel ανάρτησε ρεπορτάζ, σύμφωνα με το οποίο η Ελλάδα σε μυστική σύσκεψη θα ζητήσει αποχώρηση από την Ευρωζώνη:

    h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,761136,00.html

    Λέτε να ανακοινώσει αυτό από το Μεγανήσι ο ΓΑΠ;

    • ern avatar
      ern @ Αυριανιστής 06/05/2011 20:26:37

      Καλά αν γίνει αυτό, τα έχω δει όλα στη ζωή μου πλέον! :-Ο

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ern 06/05/2011 20:35:11

        Η πλάκα είναι ότι σύμφωνα με το δημοσίευμα, ο Σόιμπλε φέρεται σχεδόν να μας... παρακαλάει να μην εγκαταλείψουμε το ευρώ!

        Ιδού πάντως ένα σενάριο που "κολλάει" τέλεια με τη Λευκάδα: με αφορμή την έναρξη της τουριστικής περιόδου, ο ΓΑΠ επισκέπτεται συμβολικά ένα τουριστικό νησί και δηλώνει "προκειμένου να ενισχύσουμε την ανταγωνιστικότητα του τουρισμού μας, με άμεσα απτά αποτελέσματα από αυτή κιόλας τη σαιζόν, αποχωρούμε αυτό το Σαββατοκύριακο από το ευρώ και επιστρέφουμε στη δραχμή που υποτιμάται κατά 60%..."

        • ern avatar
          ern @ Αυριανιστής 06/05/2011 20:42:15

          Το δημοσίευμα διαψεύδεται με σχεδόν υστερικό τρόπο αλλά δεν με πειράζει αυτό.

          Εγώ πιστεύω πως κάνουν την τεχνική με τον βοσκό και τον λύκο. Ψυχολογικό πόλεμο μέχρι που στο τέλος όλοι θα μπουχτήσουν με τα "σενάρια που δεν γίνεται τίποτα τελικά" και μια νύχτα θα σκάσει η βόμβα.

          Η επίσκεψη του δεν θεωρώ πως είναι τυχαία σε καμία περίπτωση.

          Αναμένουμε...

          Μια φορά, όσοι έχετε χωριά ελπίζω να έχετε κάνει τα κουμάντα σας.

          Εγώ τα έχω κάνει για καλό και για κακό.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ern 06/05/2011 20:45:04

            Συνέχεια ακούω για "χωριά και κουμάντα". Να ρωτήσω όμως κάτι; Ας πούμε ότι έχουμε ένα χωραφάκι και το (μονο)καλλιεργούμε, π.χ. με ελιές. Ας πούμε ότι βάζουμε και μερικά κηπευτικά. Τι να τα κάνουμε, όταν τίποτε δεν θα κινείται στη διαλυμένη οικονομία; Μπορούμε να τρώμε όλο το χρόνο μόνο λάδι, ντομάτες και αγγούρια;

        • Νίκος avatar
          Νίκος @ Αυριανιστής 06/05/2011 22:16:07

          Ο παπανδρέου αν θέλει να βοηθήσει τον τουρισμό ΔΕΝ πρεπει να πάει στη Λευκάδα. Κοιτάξτε τι έγινε με τα σπρέντσ μόλις μιλησε στην βουλη: εκτινάχθηκαν...

  20. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 20:40:56

    Ποιος είπε ότι τροοκράτης ήταν ο Billys .... εδω μιλάμε ο άνθρωπος έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία.

    Εν τω μεταξύ το αγαπητό Mega Channel δεν ασχολήθηκε σχεδόν καθόλου με τη έξοδο απο το ευρώ του περιοδικού και δεν αναφέρθηκε καθόλου στο γεγονός ότι το Υπουργείο Οικονομικών μόλις πριν λίγο διέψευσε το δημοσίευμα.....ενώ Βρυξέλλες και Αμερική το είχαν ήδη διαψεύσει.....
    Ε ρε fast track!

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2011 20:42:43

    Θα έχουμε, απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα, μεγάλο πατιρντί και η Ε"Ε" διαλύεται οσονούπω εις τα εξ ωνσυνετέθη. Ο αναλυτής Τζιμ Ρότζερς, πρώην συνεταίρος του Σόρος, βγήκε σε αμερικάνικο κανάλι και δήλωσε ότι πολύ σύντομα θα χρειαστεί οικονομική "διάσωση" και η... Βρετανία!

  22. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2011 20:43:54

    Μετά από ένα χρόνο περιπλάνησης σε χαρτογραφημένα νερά τελικά βρήκε την Ιθάκη του ο....... Οδυσσέας??????

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 20:52:14

    σε υπογεια ποταμια??? στον Αχεροντα κανει βολτες... οπου ναναι... φτανει !!

    ΠΠ

    • Sofie avatar
      Sofie @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 21:38:08

      ΧΑΧΑΧΑΧΑ Φωνή!!!! να'σαι καλά μ'εκανες και γέλασα!

  24. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 20:54:10

    Πάντως χωρίς πλάκα.... δεν ξέρω αν καταγράφει πράγματι 21% το ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπήσεις.....ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ Sofie 06/05/2011 21:22:17

      μη βαζεις το χέρι σου στη φωτιά,τα βίτσια..... είναι βίτσια,ο Θεός να βάλει το χέρι Του.

  25. ern avatar
    ern 06/05/2011 20:54:22

    Αδερφέ, ΑΝ πέσει βαρβάτη πείνα, και οι πολύχρωμοι τρελοί βγουν στους δρόμους με τις τσεκούρες για πλιάτσικο, που το απεύχομαι, και το ραδίκι στο λιβάδι θα ζητάει ο κόσμος να φάει, και θα τρέχει να φύγει απο την αθηναική war zone. Στην κατοχή μόνο η Αθήνα πείνασε.

  26. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 06/05/2011 22:37:04

    Ο ΓΑΠ πέτυχαίνει όπως φαίνεται τον στόχο των ΗΠΑ, την διάλυση της ΕΕ και του ευρώ...

    Να δούμε τι ζήτησε για αντάλλαγμα..
    Κάτι για την πατρίδα ή για την πάρτη του ?

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Φακ Κωστας 07/05/2011 14:22:49

      Για ποιάν πατρίδα του, μιλάς φίλε μου; Αυτός θεωρείς πως έχει την ίδια πατρίδα με εμάς;

  27. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 06/05/2011 22:54:02

    - Πάρ᾿ ἕνα σβῶλο, Μῆτρο,
    καὶ διῶξ᾿ ἐκεῖνα τὰ σκυλιά, ποὺ μοῦ χαλοῦν τὸ φύτρο.
    Ὁ χερουλάτης ἔφαγε τ᾿ ἄχαρα δάχτυλά μου
    καὶ στὴν ἀλετροπόδα μου ἐλυῶσαν τὰ ἥπατά μου.
    Δυὸ μῆνες ἔρρεψα ἐδεδῶ, ἐσάπισα στὴ νώπη
    μ᾿ ἀρρώστια, μὲ γεράματα! Βάσανα, νήστεια, κόποι
    γι᾿ αὐτὸ τὸ ἔρμο τὸ ψωμί! Καὶ τώρα ποὺ προβαίνει
    σγουρό, χολάτο ἀπὸ τὴ γῆ, ποὺ πρὶν τὸ φᾶν χορταίνει
    τὰ λιμασμένα μου παιδιά, νὰ τὸ πατοῦν ἐμπρός μου
    μὲ τόση ἀπίστευτη ἀπονιὰ οἱ δυνατοὶ τοῦ κόσμου!...
    Ἐξέχασες καὶ δὲ μ᾿ ἀκοῦς;... ἐσένα κράζω, Μῆτρο,
    διῶξε, σοῦ λέγω, τὰ σκυλιά, ποὺ μοῦ χαλοῦν τὸ φύτρο...

    - Εἶναι τοῦ Ρήγα, δὲν κοτῶ... Γιὰ κύτταξ᾿ ἐκεῖ πέρα
    νὰ ἰδῇς· τί θρῶς ποὺ γίνεται, τί χλαλοή, πατέρα!

    - Τί Ρήγας, τί Ρηγόπουλα! εἶν᾿ ὁ καινούριος κύρης,
    ποὺ πλάκωσε μὲ ξένο βιὸ νὰ γένῃ νοικοκύρης.
    Παληόφραγκοι, ποὺ πέφτουνε σὰν ὄρνια στὰ ψοφίμια,
    ἐκεῖνοι πάντα κυνηγοὶ καὶ πάντα ἐμεῖς ἀγρίμια.
    Καὶ σὺ τοὺς τρέμεις, βούβαλε! Παιδὶ μὲς στὴ φωτιά σου,
    ποὺ τρίβεις στουρναρόπετρα μ᾿ αὐτὰ τὰ δάχτυλά σου,
    πὤχεις τετράδιπλα νεφρὰ καὶ ριζιμιὸ στὰ στήθια,
    τοὺς βλέπεις καὶ σὲ σκιάζουνε! Ὁ δοῦλος, εἶν᾿ ἀλήθεια,
    λίπο ποτάζει μοναχά, ψυχὴ κ᾿ αἷμα δὲν ἔχει.


    Από το ποίημα του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη, "Ο Φωτεινός". Το έγραψε στη Μαδουρή (το νησί του που βρίσκεται απέναντι από το Μεγανήσι).
    Το ποίημα αναφέρεται σε μια εξέγρση των κατοίκων της Λευκάδας, εναντίον του Φράγκου δυνάστη Γρατσιάνου Τζώρτζη κατά τα έτη 1356 - 1357.
    Ολόκληρο το ποίημα μπορείτε να το διαβάσετε εδώ:
    http://users.uoa.gr/~nektar/arts/poetry/aristotelhs_balawriths_poems.htm#ΦΩΤΕΙΝΟΣ

  28. Κοκκαλάκης Δημήτριος avatar
    Κοκκαλάκης Δημήτριος 06/05/2011 23:08:45

    Ανακοινώθηκε, οτι ο GAP πάει στη Λευκάδα και έχει πάει η ψυχή μας στη Κούλουρη! Ρε τί ΄ναι τούτος! Δεν μπορείς να του ΄χεις εμπιστοσύνη ούτε γιά έναν περίπατο το σαββατοκύριακο.

    • Sofie avatar
      Sofie @ Κοκκαλάκης Δημήτριος 06/05/2011 23:20:29

      Άσε να πάει περίπατο μπας και χαθεί!
      Μην μας τι σκάσει μόνο όπως ο κοντορεβιθούλης!

  29. η Dimi avatar
    η Dimi 07/05/2011 00:06:45

    «Συνάντηση της Λέσχη Bilderberg στο St Moritz της Ελβετίας, από 9 έως 12 Ιουνίου 2011. (Του James P. Tucker Jr. από το American Free Press (AFP) / Μετάφραση: ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ oikonomia24.blogspot.com):

    Η σκιώδης ομάδα των ελίτ, γνωστή ως Λέσχη Bilderberg θα έχει την ετήσια συνάντησή της αυτό το χρόνο στην πόλη θέρετρο του St Moritz, στη νοτιοανατολική Ελβετία, από 9 έως 12 Ιουνίου, αλλά θα έχουν αρκετή παρέα.

    Το St. Moritz βρίσκεται σε μικρή απόσταση από το Νταβός, το μέρος που γίνεται τακτικά η υψηλή συνάντηση χιλιάδων τραπεζιτών, πολιτικών ηγετών και άλλων ‘ευγενών’ υπό το λεγόμενο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ.
    Όμως, σε αντίθεση με το Νταβός, όπου ο Τύπος είναι πάντα ευπρόσδεκτος, η Λέσχη Bilderberg εξακολουθεί να προσπαθεί να διατηρήσει την απόλυτη μυστικότητα.

    Η Bilderberg έχει συνεδριάσει στην Ελβετία, τέσσερις φορές τα τελευταία χρόνια, αλλά ποτέ στην ίδια πόλη. Κανονικά, όταν η ‘αδελφή’ της η Τριμερής Επιτροπή (TC), συναντιέται στη Βόρεια Αμερική, η Bilderberg κάνει το ίδιο, επίσης. Φέτος, οι της TC θα συναντηθούν στην Ουάσιγκτον από 8 έως 10 Απριλίου, αλλά τα μέλη της Μπίλντερμπεργκ αποφεύγουν τις Ηνωμένες Πολιτείες, σε μια προσπάθεια να ξεγελάσουν τον Τύπο.

    Η Bilderberg έχει χαρακτηριστεί ως η πιο κλειστή και μυστικοπαθής ομάδα στον κόσμο. Για να γίνει κάποιος δεκτός, πρέπει να είναι ιδιοκτήτης κάποιας πολυεθνικής τράπεζας, ή κάποιας πολυεθνικής εταιρείας ή κάποιας χώρας. Από την πρώτη συνεδρίασή της το 1953, έχουν παρευρεθεί στις συναντήσεις της κορυφαίοι ισχυροί του πλανήτη, οικονομικά μυαλά και ηγέτες του κόσμου.

    Οι σύνεδροι της Λέσχης Μπίλντερμπεργκ ελπίζουν ότι ένα μέρος της κοινής τους ατζέντας με αυτούς της Τριμερούς Επιτροπής (‘Trilateralists’) θα υλοποιηθεί από τη στιγμή που θα συναντηθούν: μια εισβολή των ΗΠΑ στη Λιβύη θα οδηγήσει σε αύξηση της αναταραχής στη Μέση Ανατολή κι έτσι η Αμερική θα μπορεί να προχωρήσει σε πόλεμο με το Ιράν, εξ ονόματος του Ισραήλ.

    Όπως έχει συμβεί εδώ και πολλά χρόνια, τα μέλη της Μπίλντερμπεργκ θα κλαψουρίσουν για το πώς οι «κακοί εθνικιστές» μπλοκάρουν τις προσπάθειές τους για την πραγματοποίηση της παγκόσμιας κυβέρνησης. Θα διατάξουν οι τιμές του πετρελαίου να αναρριχηθούν ώστε οι απελπισμένοι Αμερικανοί να μπορούν να γίνουν πιο πρόθυμοι να παραιτηθούν από την εθνική κυριαρχία τους για χάριν μίας παγκόσμιας δια-κυβέρνησης. Θα προωθήσουν τους πολέμους για το κέρδος και θα προωθήσουν το αίτημα για μια παγκόσμια κυβέρνηση για την επιβολή της ειρήνης, λες και η ειρήνη μπορεί να επιβληθεί.

    Είναι αλήθεια, ειρωνικό το γεγονός ότι οι συμμετέχοντες στην Bilderberg αγαπούν την Ελβετία, καθώς απέχουν τόσο πολύ πολιτικά από την Ελβετία, η οποία είναι μια μη παρεμβατική ουδέτερη χώρα εδώ και τέσσερις αιώνες. Δεν έχει λάβει μέρος σε κανένα αιματηρό πόλεμο.

    Οι Bilderbergers μπορούν να ελπίζουν σε ένα δυνατό χαιρετισμό από το AFP, και από άλλα ευρωπαϊκά και αμερικάνικα ανεξάρτητα μέσα ενημέρωσης. Στην Ευρώπη, μεγάλες μητροπολιτικές εφημερίδες από το Παρίσι, το Λονδίνο και άλλες πόλεις δίνουν μεγάλη κάλυψη στην Bilderberg.

    Όμως στις ΗΠΑ, εφημερίδες όπως η Washington Post, η New York Times και η Los Angeles Times και πολλές άλλες θα υποβληθούν σε φίμωση, επειδή οι κορυφαίοι εκπρόσωποί τους είναι και οι ίδιοι μεταξύ των συμμετεχόντων στην Bilderberg.»

    «Γιώργος Παπανδρέου και Ντόρα Μπακογιάννη έλαβαν πρόσκληση να παρευρεθούν στη συνάντηση.» ~Kontra News (6/5/2011)

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ η Dimi 07/05/2011 14:13:50

      Dimi σ' ευχαριστούμε πολύ, για τις πάντα πολύτιμες πληροφορίες σου.
      Θα σταθώ ιδιαίτερα στο τελευταίο, γιατί καταδεικνύει ότι απροκάλυπτα πια δείχνουν τον ποιόν και την ποιά θέλανε και ετοιμάζανε για την εναλλαγή της εξουσίας στην Ελλάδα μας .
      Να πάνε λοιπόν και τα δύο "καλά" παιδιά, να γαλουχηθούν στα νέα θέλω τους και γυρνώντας στην Πατρίδα, αναμφίβολα θα τους δούμε να διαγκωνίζονται για να αποδείξουν το πόσο καλοί εντολοδόχοι είναι.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Αφροδίτη 07/05/2011 18:32:38

        Αγαπητή Αφροδίτη, Πολλές Ευχαριστίες γιά τα ζεστά σου λόγια, τα οποία εγκάρδια σου ανταποδίδω. Ολοι και Ολες μαζί στον Αγώνα της Αφύπνισης τον καλό. Αντιστεκόμαστε σθεναρά. Ουδείς! μπορεί να μάς μπολιάσει. Ουδείς! να μάς υποβιβάσει. Εμείς, ΔΕΝ τους το επιτρέπουμε. Παίρνουμε τις τύχες μας, στα χέρια μας.

        Στο ωραιότερο οικόπεδο του κόσμου, με δόλο έκοψαν το συρματόπλεγμα και μπήκαν όλοι αυτοί, οι «εκ των έσω» εχθροί. Θα πω και πάλι ότι η άτυχη σήμερα Ελλάδα, ΔΕΝ έχει ΕΛΛΗΝΙΚΗ Κυβέρνηση «με γόνατα» γιά ν'απαιτήσει εδώ και τώρα τις αποζημιώσεις «σταύρωσης» από τον χίτλερ και την επιστροφή των κλεμμένων από την Τράπεζα της Ελλάδος, ράβδων Χρυσού, τον πασιγνωστο «κλεμμένο Χρυσό των Ναζί». Της Ελλάδας τον κλεμμένο Χρυσό, τον οποίο φυγάδευσαν και κατέθεσαν σε «ουδέτερες» της Ελβετίας τράπεζες.

        Αυτή τη στιγμή, η Τιμή Χρυσού ανά Ουγγιά, είναι $1,495,15 =
        €1,044,024 (πηγή: goldprice.org). Και με τους ΝεοΝαζί, να κάνουν γλέντια τρελλά, με τον δικό μας κλεμμένο Χρυσό και τα Λεφτά!!!

        Kαι στην Ελλάδα, να υπάρχουν ακόμα κάποιοι που αγωνιούν, μήπως και βγούμε από την ΟΝΕ. Βig Freaking Deal !!! Οταν έχουμε τέτοιες χολέρες-«συμμάχους», τι άλλο να μάς κάνουν οι εχθροί;;; Ετσι και βγει η Ελλάδα από την ΟΝΕ, το παράδειγμά της πρόκειται ν’ακολουθήσει domino εξόδου και των άλλων «ζεματισμένων» από τα ΤΕΧΝΗΤΑ χρέη, χωρών.

        Η Ελλάδα, η Πατρίδα της Ευρώπης, με την έξοδό της από την ΟΝΕ και το παρελκόμενο τσουνάμι που θα προκαλέσει στην Ευρώπη του Ευρώ, όχι μόνο θα ξαναγράψει ιστορία. Οχι μόνο θα προκαλέσει πόνο αφόρητο, φρικτό. Αλλά, Και, στο Οικονομικό 4ο Reich θα δώσει να καταλάβει, τι εστί «Υψωμένο Μεσαίο Δάκτυλο», Ελληνικό.

        Ας το καταλάβουμε, Ολοι: Οι άθλιοι τόκοι που μας επιβάλλουν,
        είναι ΑΤΥΠΩΤΟ ΧΑΡΤΙ. ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ !

        Η Ελλάδα και οι λοιπές υπόδουλες στο ισόβιο χρέος χώρες,
        δημιουργούμε πλούτο εκ του Μηδενός, για τους ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΟΥΣ Οικονομικούς Τρομοκράτες του πλανήτη.

        «Η Σύμβαση» αυτού του Δανείου, είναι Ακυρη.
        ΔΕΝ έχει την απαιτούμενη πλειοψηφία των 3/5 !

        9-12 Ιουνίου 2011: H «Σύσκεψη» των Bilderbergs στο St. Moritz της «ουδέτερης» Ελβετίας. Η elite του πρωκτού, του πλανήτη οι πολεμοκάπηλοι (the war-mongers!) δηλαδή, όλως ιδιαιτέρως «αγαπoύν την ουδέτερη Ελβετία», λέει.

        Επειδή, ουδέποτε η χώρα αυτή, σε πόλεμο συμμετέχει! (Μόνο τα κλεμμένα κι αιματοβαμμένα λάφυρα των πολέμων, «ουδέτερα» και έντοκα στα Θησαυροφυλάκειά της στοιβάζει, λέω εγώ).

        Το μπαταρισμένο κανό και η -2% θλιμμένη του πέραν, ως τακτικά μέλη, έλαβαν πρόσκληση να παραστούν στη «Συνάντηση». Εκεί όπου, όλοι (ο τονισμός κατά το δοκούν), οι ΚΑΛΟΙ χωράνε.

  30. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/05/2011 01:27:49

    ΣΤΑ ΄΄ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ ΤΗΣ ΣΙΩΝ΄΄ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΕΙ ΕΝΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΙΣΕ Ο ΦΑΚ. ΚΩΣΤΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ...

  31. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 07/05/2011 01:56:09

    Αν πήγαινε στους Οθωνούς τότε θα ήταν πολύ πιο επικίνδυνα τα πράγματα!