#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2011 16:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συναίνεση παρά θίν' αλός;



Το Βήμα πετάει το «καρφάκι του». Τι καρφάκι, ταβανόπροκα: «Σεμνά, ταπεινά, διακριτικά και αθόρυβα (όπως ακριβώς το έχει ζητήσει και από τους υπουργούς του) πραγματοποιεί μίνι διακοπές ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου. Ο οποίος αυτές τις μέρες εθεάθη μετά της συζύγου του Αντας στη Σέριφο. Στο αιγαιοπελαγίτικο νησί μαθαίνω όμως ότι προτίθεται να μεταβεί και ο κ. Χρ. Λαζαρίδης, στενός συνεργάτης - σύμβουλος του προέδρου της ΝΔ κ. Α. Σαμαρά. Οι κακές γλώσσες κάνουν ήδη ειρωνικά σχόλια περί... μαγειρέματος συναινέσεως παρά θίν' αλός.»

Πολύ καλό και έγκυρο ρεπορτάζ ο «Βηματοδότης». Είχαμε την κρυφή ελπίδα μήπως πάλι έχει μπερδέψει τον Ροδινό με τον Λαζαρίδη (άλλωστε είναι  γνωστό ότι μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό), αλλά φευ. Ο Λαζαρίδης πάει όντως Σέριφο.

Χάθηκαν τα νησιά Χρύσανθε; Η Σαμοθράκη, τα Ψαρά, οι Οινούσες, η Αμοργός, η Κίμωλος, η Σύμη, οι Παξοί. Στη Σέριφο βρήκες να πας;

Χειρότερη επιλογή εκτός από το …Καρπενήσι, δεν μπορώ να φαντασθώ.

Άσε που δεν είσαι και της μόδας: λόγω των νέων μέτρων «ΠΑΣΟΚ με χόρτο κέρδισα το Λόττο» ο κόσμος πάει μόνο … Αίγινα.

Αν ψηθεί στη Σέριφο η συναίνεση, δεν μας φτάνουν τα τρίφυλλα και πέφτουμε απευθείας στην ένεση..

Εκτός κι αν η κάθοδος του στη Σέριφο, έχει να κάνει με κάποιες μαζεμένες απορίες που έχει ο ΓΑΠ σχετικά με το οικονομικό πρόγραμμα της ΝΔ. Και πάλι τζάμπα ο χρόνος.

Πετάξου καλύτερα Σίφνο να ακούσεις τις απόψεις του Σημίτη, είναι προτιμότερο. Λέει πολλά ενδιαφέροντα ο πρώην πρωθυπουργός για τον ΓΑΠ και τον Βενιζέλο, σε κατ’ ιδίαν συναντήσεις, μαθαίνουμε...

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/08/2011 16:48:11

    Αν συναντηθούν τυχαία σε καμιά παραλία, ποιος ξέρει;
    Μπορεί ο ΓΑΠ να εντυπωσιαστεί από τη παρουσία του, και να κάνει τον Χρύσανθο υπουργό του!!!!

  2. spiros avatar
    spiros 05/08/2011 17:13:11

    Θα αλλάξουν κατεύθυνση σαν τις κακές πεθερές

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/08/2011 17:15:20

    Τα κορίτσια ποιόν ...χαιρετούν;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 05/08/2011 17:21:14

      Σας φωνάζουν κ.α Ροδινέ....

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 05/08/2011 17:48:34

        Αγαπητή μου Εύα,
        Κατόπιν επισταμένης ερεύνης εξακρίβωσα οτι τα σεμνά κορίτσια της φωτογραφίας είναι η ομάδα beach volley που προπονεί ο Μ.Ο.
        Πρόεδρος της Ομάδος, ως γνωστόν είναι ο Φάκτορας.
        Υπεύθυνος δημοσίων Σχέσεων ο Δαναός.
        Γενικών Καθηκόντων ο Strange.
        Αυτά τα ολίγα έμαθα.

        • danaos avatar
          danaos @ Κώστας Ροδινός 05/08/2011 18:03:48

          Πάλι λάθος πληροφορίες κ.Ροδινέ! Δεν είμαι υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων αλλά υπεύθυνος αποδυτηρίων, ένδυσης και σύναψης σχέσεων των κορασίδων!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 05/08/2011 18:16:36

          Αλλά τον καλύτερο ρόλο λέει ο Δαναός τον έχετε εσείς...μύστης των κοριτσιών στα πνευστά..

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/08/2011 17:20:27

    ΜΟ, θες να πεις ότι μόνο όσοι γεύτηκαν αιγινίτικο φιστίκι είναι έτοιμοι για τα νέα μέτρα;;;;
    Strange, να προσέχεις τις δηλώσεις σου, διότι άθελά σου, στενοχωρείς την Καϊλή..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 05/08/2011 19:17:04

      "Έγινα" από το χόρτο, Αίγινα, λογοπαίγνιο, πιθανώς ατυχές

  5. Loud Area avatar
    Loud Area 05/08/2011 17:25:34

    Τι σας έφταιξε ρε παιδιά το Καρπενήσι;

    • xenios avatar
      xenios @ Loud Area 05/08/2011 17:42:41

      Εκτός του ότι συχνάζει η Ντόρα, τίποτα...
      Μια χαρά είναι, ποταμάκια πλατάνια δροσιά.
      Λύσσα με την θάλασσα έχουν όλοι.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Loud Area 05/08/2011 20:27:41

      Αναφερεται ως τόπος καταγωγής της Ντόρας

      • Kennan avatar
        Kennan @ Kennan 05/08/2011 20:28:10

        συγνώμη, τόπο πολιτικής ανάδειξης ήθελα να πως

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Kennan 05/08/2011 20:40:34

          Ανδρώθηκε πολιτικά μήπως;;;

          • juliet avatar
            juliet @ ΕΥΑ 05/08/2011 22:01:15

            Σεξουαλικώς εννοείς;

          • man8os avatar
            man8os @ ΕΥΑ 06/08/2011 08:23:29

            Ειναι πολυ ωραιο το Καρπενισι. Το αδικειτε.

  6. alakran avatar
    alakran 05/08/2011 17:26:05

    To σκέφτεστε να του μιλά ο Χρύσανθος για την οικονομία και ο ΓΑΠ να του απαντά για το κανό του?
    Χ.Λ:"Κύριε πρωθυπουργέ, χρειαζόμαστε μέτρα επανεκκίνησης της οικονομίας..."
    Γαπ:"Bλέπεις Χρύσανθε?Είναι αεροδυναμικά σχεδιασμένο για να γλιστρά καλύτερα στο κύμα..."
    χαχαχαχχαχαχαχαχα

  7. danaos avatar
    danaos 05/08/2011 18:22:59

    Είδες που καταντήσαμε;Ντροπή μας!Δεν είμαστε καθόλου σοβαροί!κ.δημήτρη ήμαρτον!Αλλά δε θα σοβαρευτούμε!

    • danaos avatar
      danaos @ danaos 05/08/2011 18:32:25

      Πως να το κάνουμε κ.δημήτρη, έχουμε μια γοητευτική τρέλα που μας ακολουθεί κληρονομικά!Με το χαμόγελο και το τραγούδι μάθαμε να ξεπερνούμε τις δυσκολίες της ζωής! Και όταν χρειάζεται και με τα όπλα!

      • juliet avatar
        juliet @ danaos 05/08/2011 22:09:04

        Δαναέ,όσο για τα όπλα ,να μ' έχεις υπόψιν .

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/08/2011 18:34:06

    Το χιούμορ στη ζοφερή καθημερινότητα είναι το αντίδοτο στην κατάθλιψη..όταν ένα κείμενο προσφέρει και την πληροφόρηση και την αστεία πραγματικότητα (εννοώ την παρουσία των κλόουν της κυβέρνησης), προτιμώ να ασχολούμαι με ΄΄αηδίες΄΄ όπως λέτε..αλλά απορώ γιατί ασχοληθήκατε κι εσείς και μάλιστα μπήκατε και στο κόπο να κάνετε αισθητή την παρουσία σας...

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 05/08/2011 21:21:24

      Και σας είχα για σοβαρούς,ντροπή.....αντί να σκέφτεστε το μέλλον των θαλασσών και των κοριτσιών το ρίξατε στη πλάκα και θέλετε και να γίνεται και οι πρώτοι ,με τι φόντα;

  9. Απονεονοημένος avatar
    Απονεονοημένος 05/08/2011 20:31:58

    Αφού το ΒΗΜΑ, που πριν απο λίγους μήνες τον θεωρούσε κάτι μεταξύ Άρη Βελουχιώτη και λήσταρχου Νταβέλη αποκαλύπτει τώρα και τον τόπο διακοπών του, να υποθέσω ότι έγινε και ο Λαζαρίδης αρεστός στο "σύστημα"; Στα υπολείμματα τέλος πάντων του συστήματος όπως εκφράζονται από το Βήμα.

  10. factorx avatar
    factorx 05/08/2011 21:11:45

    Μόλις πληροφορήθηκα , από αναγνώστη του site που παρεπιδημεί στην Πάρο, ότι ο ΓΑΠ είναι εκεί και όχι στην Σέριφο, όπως γράφει το μονίμως κακά πληροφορημένο Βημα. Οπότε ο Χρύσανθος μπορεί να απολαύσει τα μπάνια του και τα μακροβούτια του. Δεν κινδυνεύει πλέον....

    • juliet avatar
      juliet @ factorx 05/08/2011 21:25:33

      Δηλ. τι μας λες ότι έστειλε ο Ραγκούσης τον στόλο των ταξί και τον πήγε στο Πάρο ,για να κάνει επίδειξη δυνάμεων στο Χρύσανθο;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ factorx 06/08/2011 09:26:59

      χα! βρε τι έπαθαν..έμειναν με τα.....άρθρα της συναίνεσης στο χέρι!

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/08/2011 02:55:52

    χαχαχα!
    καλό.

  12. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 06/08/2011 17:59:36

    ΜΠΟΡΕΙ, όπως έχει πει ο Ουμπέρτο Εκο, τον Αύγουστο να μην υπάρχουν ειδήσεις, υπάρχουν όμως ίντριγκες. Δηλαδή, ειδήσεις στο παρασκήνιο και παρασκήνιο. Εν προκειμένω στο παρασκήνιο της ΝΔ, το οποίο παρά τη θερινή ραστώνη παραμένει ενεργό και πολύπλοκο. Τις τελευταίες ημέρες περιστρέφεται γύρω από το πρόσωπο του διευθυντή του πολιτικού γραφείου του Αντώνη Σαμαρά καθηγητή Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου. Αφορμή, η συνεργασία που είχαν προχθές οι δύο άνδρες. Οταν δηλαδή στη Συγγρού έβρισκες περισσότερες νυχτερίδες και αράχνες, παρά τα πρωτοκλασάτα στελέχη.
    ΜΠΟΡΕΙ οι διάδρομοι να είναι άδειοι, βοούν ωστόσο για το περιεχόμενο της συνάντησης Σαμαρά - Αρβανιτόπουλου. Κατ' αρχάς, λένε ότι δεν είχε καθόλου υπηρεσιακό περιεχόμενο. Δεν ήταν δηλαδή για δουλειές του κόμματος. Αφορούσε ένα εντελώς προσωπικό θέμα. Την υποψηφιότητα Αρβανιτόπουλου στις προσεχείς εκλογές, η οποία υποψηφιότητα κλείδωσε για την Α' Πειραιώς, αλλά αυτό δεν ικανοποίησε - λένε οι διαδρομιστές - τον καθηγητή. Για δύο λόγους. Ο ένας είναι ότι θα προτιμούσε μια εκλόγιμη θέση στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας.
    Ο ΑΛΛΟΣ είναι κάπως πιο μπερδεμένος. Στην Α' Πειραιώς θα πολιτευτεί εκ νέου ο Κώστας Κατσαφάδος, από τα πουλέν του καραμανλισμού και «κολλητάρι» του προέδρου της ΟΝΝΕΔ Ανδρέα Παπαμιμίκου. Ο οποίος Παπαμιμίκος, για όσους ενθυμούνται, ως πολιτικό τέκνο του Αρβανιτόπουλου κέρδισε την προεδρία της Νεολαίας - κόντρα στον υποψήφιο που υποστήριξε τότε ο ίδιος ο Αντώνης Σαμαράς.
    ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ, τώρα, η ίντριγκα; Λένε ότι ο διευθυντής του προεδρικού γραφείου επιθυμούσε να υποστηριχθεί στην Α' Πειραιώς ο κολλητός του κολλητού του και ο ίδιος να μπει στη Βουλή ως αριστίνδην, οπότε το σύστημα Καραμανλή θα είχε να επωφεληθεί διπλά. Οχι μόνο δεν έγινε έτσι, αλλά τα σαμαρικά εξαπτέρυγα πέτυχαν εις διπλούν. Από τη μια, θα φαγωθούν δύο καραμανλικοί στο λιμάνι. Και από την άλλη, θα αποχωρήσει από τη Συγγρού ο Αρβανιτόπουλος. Με τον ισχυρό ρόλο του οποίου παρά τω προέδρω ουδέποτε συμβιβάστηκαν.
    ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ, «τα παιδιά, τα παιδιά, τα φιλαράκια τα καλά» τα καταφέρνουν στην ίντριγκα. Εκεί που δεν τα κατάφεραν είναι στο «σκάουτινγκ» που τους ανέθεσε προ καιρού ο πρόεδρος του κόμματος. Για την ακρίβεια, ζήτησε να του προτείνουν νέους υποψηφίους με κύρος για το ψηφοδέλτιο της Β' Αθηνών, στο οποίο η ΝΔ θα ρίξει μεγάλο βάρος στις προσεχείς εκλογές για ευνόητους λόγους.
    ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ οι σκάουτερ παρουσίασαν τους... εαυτούς τους και κάτι φίλους τους, εντελώς άσχετους με τα κριτήρια που έθεσε ο Αντώνης Σαμαράς. Ο οποίος έχει πολύ συγκεκριμένους λόγους να αναζητά νέες ισχυρές υποψηφιότητες για τη συγκεκριμένη εκλογική περιφέρεια. Οι λόγοι αυτοί έχουν ονοματεπώνυμα. Για την ακρίβεια, πρόκειται για τις άγριες προσωπικές συγκρούσεις που άρχισαν ήδη με διασταυρούμενα πυρά από τους νυν βουλευτές με τα βαριά οικόσημα.

    http://www.tanea.gr/mikropolitikos/

  13. juliet avatar
    juliet 06/08/2011 18:21:19

    Φίλε,πολεμάμε με κουστουμαρισμένους με τακούνια και αέρα κοπανιστό στο κεφάλι τους .Τι είχες Γιάννη,τι είχα πάντα.....
    Κανένας δεν ενδιαφέρεται για το τι γίνεται γύρω του ,το βουλευτιλίκι τον ενδιαφέρει και στο βωμό του συμφέροντος είναι ικανοί να ποδοπατήσουν και να λασπολογήσουν και ανθρώπους που αξίζουν.