#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2011 22:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συναίνεση; ...μόνο για τη θεραπεία και τον γιατρό



Στην αρχή δεν ήξερε την κατάσταση.

Μετά ανακάλυψε ναυάγια.

Μετά κατέληξε στα Μνημόνια Ι & ΙΙ.

18 μήνες η κυβέρνηση παίρνει μέτρα, νέα μέτρα και  άλλα μέτρα.

Τώρα μετά τον δεύτερο προϋπολογισμό που κατάρτισε απέτυχε σε όλους τους στόχους.

Έσοδα, ανάπτυξη;;;; , πληθωρισμό, ταμειακό έλλειμμα , χρέος;;;;;;;

Ο Υπουργός Οικονομικών αλαζονικά  δηλώνει ότι θα παραιτηθεί αν πάρει νέα μέτρα και μετά τα νέα μέτρα να αναρωτιέται και τι θα γίνει αν παραιτηθεί;

Υπουργοί να τσακώνονται για θέματα πολιτικής διεύθυνσης ή δημοσιονομικής κατοχής, να αποκρατικοποιούν τα πάντα εκτός του τομέα ευθύνης τους και επίτροποι μαζί με δημοσιογράφους να μιλούν για δραχμές.

Το Μνημόνιο να έχει αποτύχει, εκτός αν ένας άνθρωπος σε όλο τον πλανήτη, πιστεύει ότι η χώρα θα βγει στις αγορές τον Μάρτιο του 2012;

Πάνω σε όλα αυτά να ακούμε δεν θα υπάρχουν νέα μέτρα και μετά να δεχόμαστε κατακέφαλα τα μόνα μέτρα:  μειώσεις μισθών και συντάξεων και νέοι άμεσοι και έμμεσοι φόροι.

Κυβέρνηση που εκπροσωπεί τη χώρα και ΜΜΕ να μας τονίζουν πως πρέπει να φερόμαστε και να ψηφίζουμε γιατί αν αγνοήσουμε τα κελεύσματα των ξένων θα πεινάσουμε.

Ξαφνικά λοιπόν η κυβέρνηση, ανακάλυψε τη συναίνεση,  που ως αντιπολίτευση θεωρούσε τη συναίνεση τέχνασμα, προδοσία και ανοχή. (ΓΑΠ & Παπακωνσταντίνου 2009)

Όψιμη δημοκρατική ευαισθησία; Είδαν το αδιέξοδο; Ψάχνουν συνενόχους; Διαλέγει ο καθένας ότι θέλει…

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας καλεί τους πολιτικούς αρχηγούς για  να τους θέσει προ των ευθυνών τους.

Και εκεί; Ο εκλεγμένος Πρωθυπουργός να προτείνει η κυβέρνηση που έχει την κοινοβουλευτική πλειοψηφία που ο λαός της έδωσε να αντικατασταθεί από …προσωπικότητες.

Αλλά έχουμε Δημοκρατία και θεσμούς στη χώρα …φτάνει να συμφωνεί ο κάθε Γιούνκερ ή Ρεν.

Να βάλουμε και … τεχνοκράτες να διαχειριστούν τα κελεύσματα, να φτιάξουμε και μια ΑΕ να πάρουμε και ξένους για να μας πουν πότε πόσο και τι θα πουλήσουμε.

Αλλά δεν ανησυχώ έχουμε Δημοκρατία και προέχει η  5η δόση  μην πεινάσουμε.

Δεν είπαν τίποτα για σύνορα ακόμα μόνο κάτι σημαίες στη Σαντορίνη, κανένα νησάκι …που είναι προσβλητικό να συζητιέται και λίγο Ακρόπολη…τίποτα άλλο αλλά μέχρι την 6η δόση δεν θα πεινάσουμε.

Είπε ακόμα ο Πρωθυπουργός μετά τη συναίνεση να διαπραγματευτούμε.

Εκεί μπερδεύτηκα λίγο. Να συναινέσουν οι εκπρόσωποι μας στα μέτρα που ζητά η Τρόικα και μετά από τη συμφωνία μας για τα μέτρα να διαπραγματευτούμε για τα  μέτρα …μάλλον τα δικά μας μέτρα θα εννοούσε.

Υπήρχε και άλλος ένας που όλα τα παραπάνω τα βρήκε απόλυτα λογικά και πρότεινε να γίνουμε Σπαρτιάτες …όχι των Θερμοπυλών αλλά σαν εκείνον τον άλλο που για να είναι στο Αρτεμίσιο λαδώθηκε και για να είναι στη Σαλαμίνα ξεγελάστηκε, γιατί ήθελε να την κάνει για τον Κορινθιακό...που η Σαλαμίνα και το Αρτεμίσιο προέκυψαν γιατί ο Θεμιστοκλής δεν συμφώνησε μαζί του.

Μια μικρή ένσταση είχε μόνο: Κυβέρνηση εθνικής ενότητας πάνω από φλιτζάνι του καφέ και όχι τεχνοκρατών  για να φτάσουν οι καρέκλες για όλους.

Βέβαια το δοκιμάσαμε μια φορά και φτάσαμε να μην έχουμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις καθώς σε κάθε Υπουργείο είχαμε τριμερή και το κάθε κόμμα έβγαζε δική του Υπουργική απόφαση, ενώ οι εθνικοί προμηθευτές έκαναν πάρτι…τότε βέβαια δεν είχαμε Καρατζαφέρη.

Η κυβέρνηση λοιπόν άφησε  να φτάσουν τα πράγματα στο μη περαιτέρω και  αποφάσισε να βάλει στο παιχνίδι και τον υπόλοιπο πολιτικό κόσμο. Τώρα μένει μόνη. Αλλά δεν ανησυχώ θα κάνει ότι  ήθελε να κάνει μαζί με τους άλλους  λέει μόνη της γιατί διακατέχεται από αίσθημα ευθύνης. … τι πίνουν μόνο δεν μας λένε.

Γιατί δεν είναι λίγο να μιλά μόνο του ένα κόμμα και να αποφασίζει να κάνει μόνο του ότι σε συνάντηση που προκάλεσε ήθελε να συμφωνήσουν όλοι μαζί του για αποφάσεις που ήδη ομολογεί ότι έχει λάβει… ξέρω καθαρά ιατρικό πλέον το πρόβλημα.

Συναίνεση λοιπόν; Στο λάθος ή στην ανικανότητα; Γιατί για να μιλάμε για Μεσοπρόθεσμο μετά το Μνημόνιο Ι & ΙΙ ή κάτι ήταν λάθος ή κάτι δεν έγινε σωστά…

Ξανά λέω λοιπόν: άλλοθι ή συγχωροχάρτια ζητούν μόνο οι ένοχοι.

Ο Ιθαγενής

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 22:37:18

    Αυθεντικο ΠΑΣΟΚ και τα μυαλα? στα κάγκελα!
    μπα δε γουεϊ, Μεσοπροθεσμο βαφτισαν το Μνημονιο ΙΙ !!! με λιγο "αερα μεσα"...
    χαχαα

    Οτι γραφεις ειναι η κοινη λογικη, την οποια βιαζουν καθημερινα το ΠΑΣΟΚ και οι εξωθεν φιλοι του.... Ο ταρανδος χαρτογιακας, ο πρωθυπουργος των κατσαβραχα Ηoldings , και ο τεως Μπουντες Μπανκ - λεγε με Χρυσο Αγορι.! ...

    ΠΠ

  2. Νοήμων avatar
    Νοήμων 28/05/2011 22:38:41

    Υπέροχη ανάλυση - τάπα που δίνει απαντήσεις σε όλα και όλους. Υποκλίνομαι!!!.
    Να μην πάει ξανά σε καμία σύσκεψη ο Α.Σ αν δεν υπάρχει Ατζέντα συζήτησης και πρακτικά. Αλήθεια τα πρακτικά της Παρασκευής γιατί δεν τα δίνουν στη δημοσιότητα να το βουλώσουν και τα Μπομπολοκάναλα και ο Καραγκιοφύρερ;

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/05/2011 22:41:17

    O Σαμαρας μπορουσε να κανει ρελανς και να ζητησει συγκυβερνηση και τα οικονομικα υπουργεια αφου δεν μπορει να τα βγαλει περα ο Παπανδρεου.
    Τοτε ή θα τα εδινε ή θα ηταν αυτος εκθετος.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 28/05/2011 22:47:55

      Φίλε μου να πάρει κάποιος τα Οικονομικά Υπουργεία με βάση ποιος προγραμματικές; του Μεσοπρόθεσμου;

      ...αν υπηρετείς ένα σκοπό που δεν πιστεύεις θα καταλήξεις ...σαν τον Νικία στη Σικελική εκστρατεία.

      Στη Δημοκρατία οι πολίτες επέλεξαν κυβέρνηση το 2009: ή να κυβερνήσει ή να προκηρύξει εκλογές.
      Ολα τα υπόλοιπα είναι σκοπιμότητες...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 28/05/2011 22:48:36

        ποιες όχι ποιος ...είναι και ο αγώνας...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Ο Ιθαγενής 28/05/2011 23:04:15

        Εστω.Αλλα κατι πρεπει να πει στην εκκληση συναινεσης,να ζητησει εστω εκλογες.
        Αλλα και τα οικονομικα υπουργεια να παρει και να παει να διαπραγματευθει αυτος με την τροικα .

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 28/05/2011 23:47:00

          Μα πρώτα ζητούν την αποδοχή των μέτρων.
          Θέτουν ως προϋπόθεση το Μεσοπρόθεσμο.
          Να διαπραγματευτεί τι;
          Ποια δέσμευση θα υλοποιήσει πρώτη;
          Διαπραγμάτευση γίνεται πριν την επικύρωση συμφωνιών...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ψυχραιμια 28/05/2011 23:59:38

      Ψυχραιμιααααα
      next week...
      μην αγχωνεσαι !! ο Αντωνης "το πηγε το γραμμα" με τεραστια μαγκια και ηθος !

      ΠΠ

      • gynner avatar
        gynner @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 01:29:35

        όπως και στον λογιστικό έλεγχο του δημόσιου χρέους.....

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/05/2011 22:46:14

    Να ψάξουν καλά τα ΠΑΣΟΚΙΑ και να βρούν ΠΡΟΣ ΚΑΣΤΡΙ μεριά τα 32 δισεκατομμύρια που μας υπόσχονταν προεκλογικά

  5. Νοήμων avatar
    Νοήμων 28/05/2011 23:10:32

    Ο ΓΑΠ ο σούπερ ηγέτης που τιμήθηκε και με το βραβείο "Κβαντρίγκα 2010"στην κατηγορία "Δύναμη για Αλήθεια" από τον διοικητή της Deutsche Bank, να εκλιπαρεί τη συναίνεση του Α. Σαμαρά;

    • Νοήμων avatar
      Νοήμων @ Νοήμων 28/05/2011 23:25:39

      Η ΝΔ πρέπει να μετατοπίσει τη συζήτηση στην παταγώδη αποτυχία και την ανικανότητα του Θάτρου Σκιών του ΓΑΠ και να μή συνεχίσει να εγκλωβίζεται στη συζήτηση για τη συναίνεση.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Νοήμων 28/05/2011 23:39:41

        +1000

        Ο κύριος Σαμαράς και οποιοσδήποτε άλλος πολιτικός αρχηγός πριν πάει στην επόμενη συζήτηση θα πρέπει να ρωτήσει:

        -Γιατί ζητάτε συναίνεση; Σε νέα μέτρα; Άρα αποτύχατε.
        -Γιατί ζητάτε συναίνεση στην συνέχιση της αποτυχία σας;
        -Γιατί ζητάτε συναίνεση σε μέτρα που έχετε ήδη προαποφασίσει;
        -Τι να συζητήσουμε; Τις ειλημμένες αποφάσεις σας;

        Ιδού η Βουλή καταθέστε τις προτάσεις σας και σε δημόσιο διάλογο, όπως οι θεσμοί που υπηρετούμε επιβάλλουν, να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε .

        Η συναίνεση σε μια συνάντηση 5 ατόμων ακυρώνει 295 βουλευτές και όλο το πολίτευμα.

        Δεν το κατανοούν στο ΠΑΣΟΚ;

        Ας καταθέσει και το ΠΑΣΟΚ τις προτάσεις του (να δούμε και εμείς οι πολίτες σε τι ζητά συναίνεση) και μέσα από το κοινοβουλευτικό διάλογο και τις κοινοβουλευτικές διαδικασίες να επιτευχθεί συμφωνία ή απόρριψη προτάσεων από την εκάστοτε πλειοψηφία.

        Συναίνεση ή όχι επιτυγχάνεται μέσα από τη λειτουργία των θεσμών και όχι με καφέδες και σάντουιτς.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 28/05/2011 23:43:29

          Τα δε "ανεξάρτητα και αδέσμευτα" ΜΜΕ έθαψαν το κομβικό σημείο της άρνησης της ΝΔ και του Σαμαρά: πέρα από τη διαφωνία ή την αποδοχή των προτάσεων, πέρα από το σωστό ή το λάθος (που ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει υποκειμενικότητα παρά την ολοφάνερη αποτυχία των μέτρων) κανένας δεν μπορεί να παίζει με ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΤΕΥΜΑ.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 28/05/2011 23:55:39

            Χαλαραααααα χαχαχα

            ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 23:55:18

    Φουσκα και Lehman ειναι οι Δανειστες μας...!!!
    Να σκασουν. Δεν πληρωνουμε.. ΔΕΝ προσημειωνουμε !!
    Τσαμπα Δανεια δωσατε, ηρθατε νταβαδες με το ΓΑΠ να υφαρπαξετε το αιμα του Ελληνικου Λαου... πονταρατε τα παντα σ ενα Πρασινο Αλογο... αυτο ρινοραγησε συντροφοι Τοκοφλυφοι.
    Εμεις αυριο Συνταγμα, θα εχει και λιακαδα !!
    Δεν υπογραφουμε τπτ
    Δεν νομιμοποιουμε τπ
    Δεν μασαμε σε απειλες, τους τις γυρναμε πισω...( return to sender )
    Ειμαστε Σκεπτομενοι
    Δεν ειμαστε ΠΑΣΟΚΟΙ
    Γνωριζουμε τις αδυναμιες του Συστηματος, και το ξεβρακωνουμε καθμερινα!

    Σε σιεστααα φωναζωωω Συντροφοι και αερα να φυγουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ,,αυτοι οι ανεκδιηγητοι τυποι του " δε θα μας αφησει η Τροϊκα" ( ΦΞ με αργεις !! εχεις 2 μειλ χαχα )

    Αντωνη.. ξερω που σου λεω..κρατα γερα ! ΜΠΕΤΟΝ ΑΡΜΕ ( Ιεροφαντης )
    Την ερχομενη εβδομαδα θα γινει πανηγυρι.... βεγγαλικα και ολοι στο λακο με τ αγγουρια που εσκαψαν για την Ελλαδα.

    Μενει ν αρχισουμε τις διεκδικησεις και οσα λεω..... Ξερω τι λεω.... να τους κλεισουμε το σπιτι ΤΕΛΕΙΩΣ !!! να ερθουν ολοι εδω να μεινουν...και να προσκυνησουν το Ελληνικο πνευμα, το οποιο δυτυχως γ αυτους αποδειχθηκε Περηφανα Γαλαζιο, τ ουρανου, της Θαλασσας και της Ελπιδας.

    Η Ελλαδα Να γινει το κεντρο του κοσμου! Οσο και να μην το πιστευετε, μπορει να γινει ! μεσα σ ενα χρονο... ( προλαβαινουμε και τις 21/12/2012 αχχαχαα )

    Η Ελλαδα εδειξε οτι μπορει, εστω και αργα, να δειξει το δρομο.. με ΓΝΩΣΗ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.. οχι με κομματικα τερτιπια. Δουλεψαμε για ολους !! οπως κάναμε παντα στην Ιστορια μας!! το 2011 θα ειναι Ιστορικο Ετος για την Ελλαδα...

    Με βλεπετε με χαρα και αισιοδοξο?? Μπερδευτηκατε??? χαχαχαχα Πασχα Ιουνιο εχετε δει??? χαχααα στο νεο ημερολογιο των Δανειστων!! θα Παθη του Τοκου.

    ΠΠ - Dexia4ever

    ΦΞ σ ευχαριστω για την στηριξη ! τη γ@μ@μπυρα θα την πιουμε?

    • gynner avatar
      gynner @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 01:31:28

      Μήπως ξέρεις να μου πείς αν έγινε συζήτηση στη Βουλή για τον έλεγχο του δημόσιου χρέους και τι αποφασίστηκε τελικά και απο ποιούς??

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ gynner 29/05/2011 13:18:48

        δεν γνωριζω. θα μαθω ομως...

        ΠΠ

  7. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 00:03:37

    Στην ιστορία ,όπως και στη ζωή , καμία λύπη, καμία μεταμέλεια, δεν μπορεί να αναπληρώσει την απώλεια μιας μοιραίας στιγμής, όπως και χίλια χρόνια δεν μπορούν να εξαγοράσουν μια ώρα απερισκεψίας.

    (Αφιερωμενο σε οσους αναζητουν αλλοθι, ενοχους και συνενοχους ξεχνωντας τι ελεγαν και τι εκαναν πριν 20 μολις μηνες)

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 00:06:46

      Ιθαγενη, μολις διαβασα τα κυριακατικα πρωτοσελιδα και δεν ξερω τι να υποθεσω....τι αραγε μας ετοιμαζει ο ΓΑΠ και τα εξαπτερυγα;;;;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 00:27:38

        Τα ίδια:

        θα πεινάσουμε, θα χαθούν οι καταθέσεις, θα μας διώξουν, θα καταστραφούμε και θα μας ξανά ...σώσει.

        Ας θυμηθούμε λίγο:

        Κάλλιο είναι μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
        παρά σαράντα χρόνους, σκλαβιά και φυλακή.

        Να χάνωμεν αδέλφια, πατρίδα και γονείς,
        τους φίλους, τα παιδιά μας, κι όλους τους συγγενείς;
        Κάλλιο είναι μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
        παρά σαράντα χρόνους, σκλαβιά και φυλακή.

        Τι σ' ωφελεί αν ζήσεις, και είσαι στη σκλαβιά;
        στοχάσου πως σε ψένουν, καθ' ώραν στην φωτιά.

        Η ζωή είναι απλή : μια σειρά επιλογών.
        ή λοιπόν αγωνιζόμαστε
        ή σωζόμαστε μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα είναι η 6η δόση και θα ξανά ψηνόμαστε.

        Ας αποτύχουμε
        Θα έχουμε προσπαθήσει τουλάχιστον.
        Για να παραφράσω τον Γιωργάκη Ολύμπιο: Δεν σηκώνεις τα όπλα για να ...συναινέσεις στη μάχη.

  8. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 29/05/2011 00:05:09

    Σε μεγάλη υπόληψη φαίνεται να έχει ο ΓΑΠ Β’ τους υπουργούς του αφού πρότεινε να τους αντικαταστήσει με προσωπικότητες!!!
    Και αυτοί μούγγα!!!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2011 00:31:16

    μωρέ αν λέγαμε από την αρχή δις ιζ Πάρτα, θα βγάζαμε και την ΕΚΤ από ένα σωρό μπελάδες...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 29/05/2011 00:39:29

      για να δώσεις πρέπει να ΄χεις.......

      Από της μυλωνούς τον πισινό ζητάς ορθογραφία;

  10. EU avatar
    EU 29/05/2011 00:38:26

    Ο Σαμαράς πρέπει πλέον να ζητήσει εκλογές.
    Ο Τσίπρας το έκανε ήδη.

    Πρέπει και νομιμοποιείται να το κάνει γιατί:
    α. στο Συμβούλιο Αρχηγών, μεταξύ των πολιτικών δυνάμεων της χώρας, διαπιστώθηκε χάσμα αγεφύρωτο στρατηγικής (επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου) αλλά και τακτικής (φορολογική μεταρρύθμιση) για την έξοδο της χώρας από την κρίση.

    β. στις δημοκρατίες, όταν τα διλήμματα είναι τόσο μεγάλα και ξεπερνούν τόσο πολύ τη διάρκεια του εκλογικού κύκλου μιας κυβέρνησης, οι εκλογές είναι απαραίτητες. Όσο και να μην τους αρέσει η δημοκρατία στην τρόικα, δε μπορούν να το περάσουν στο ντούκου στο εσωτερικό τους χώρες όπως η Γαλλία και η Γερμανία. Αρκεί βέβαια οι πολιτικές δυνάμεις στην Ελλάδα να τους το υπενθυμίζουν και όχι να έχουν μόνο το ΓΑΠ να λέει ότι θα προχωρήσει μόνος του στο γκρεμό.

    γ. τέλος, καθαρά για λόγους αξιοπιστίας, δεν μπορεί να πάρει πόντους από το εκλογικό σώμα η Ν.Δ. εάν δεν βγεί μπροστά και να δείξει ότι επιζητά τις εκλογές, μήπως και προλάβει τη χρεοκοπία. Που δυστυχώς δεν θα είναι μόνο οικονομική.

    Εμπρός λοιπόν.
    Εκλογές.
    Όταν μιλάει ο λαός, τα δεδομένα αλλάζουν.

  11. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/05/2011 08:17:43

    Διόρθωση:
    Στην αρχή την ήξερε την κατάσταση... : Λευτά υπάρχουν!

  12. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/05/2011 08:20:01

    ...: Λεφτά υπάρχουν!...