#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2010 22:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συναίνεση ζητά ο Γ. Παπανδρέου επειδή "δεχόμαστε επίθεση"



Προσκλητήριο «εθνικής συστράτευσης» σε όλες τις πολιτικές δυνάμεις, για να βγει η χώρα από το τέλμα στο οποίο βρίσκεται, απηύθυνε ο πρωθυπουργός, κατά τη διάρκεια της προ ημερησίας συζήτησης στη Βουλή για τη διαφθορά. Επέρριψε βαρύτατες ευθύνες στην κυβέρνηση Καραμανλή για τη σημερινή εικόνα της χώρας και προανήγγειλε κύκλο επαφών με τους πολιτικούς αρχηγούς. 

Προανήγγειλε επίσης διμερείς συναντήσεις την Τρίτη 2 Φεβρουαρίου στο Μέγαρο Μαξίμου με όλους τους πολιτικούς αρχηγούς για την οικονομία . Ο κ. Σαμαράς αποδέχθηκε την πρόσκληση και ζήτησε την άμεση λήψη μέτρων, ενώ η γγ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, και ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέξης Τσίπρας, τόνισαν ότι θα προσέλθουν, αλλά δεν πρόκειται να συναινέσουν στη λήψη σκληρών και επώδυνων μέτρων.

Ο κ. Παπανδρέου ζήτησε τη στήριξη όλων των πολιτικών δυνάμεων, καθώς όπως είπε, "η Ελλάδα δέχεται επίθεση και βρίσκεται στη δίνη του κυκλώνα ενός κερδοσκοπικού παιχνιδιού". "Είναι εθνικό χρέος να ακυρώσουμε στην πράξη όλες τις προσπάθειες που γίνονται για να σπρώξουν τη χώρα στο γκρεμό", σημείωσε ο πρωθυπουργός και πρόσθεσε: "Ο αγώνας είναι να απελευθερώσουμε την Ελλάδα από το βραχνά της κηδεμονίας και της κερδοσκοπίας".

Αναφερόμενος στις αγροτικές κινητοποιήσεις ο πρωθυπουργός επανέλαβε ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για μπλόκα και όλοι πρέπει να αρθούν στο ύψος των περιστάσεων. "Το αίσθημα αδικίας που δικαιολογημένα νοιώθουμε, να το κάνουμε δύναμη αλλαγής, ανασυγκρότησης της χώρας μας. Δεν έχουμε την πολυτέλεια για μικροδιευθετήσεις και μικροδιεκδικήσεις. Δεν έχουμε τα περιθώρια ν’ αντέξουμε παρατεταμένα μπλόκα και απεργίες" ανέφερε.

Ο Γιώργος Παπανδρέου καλωσόρισε, όπως είπε, την πρωτοβουλία του Αντώνη Σαμαρά για τη διεξαγωγή της συζήτησης, λέγοντας ότι την εκλαμβάνει ως πρώτο βήμα αυτοκριτικής του κόμματος που βρισκόταν στην κυβέρνηση τα τελευταία πεντέμισι χρόνια. Κατηγόρησε την προηγούμενη κυβέρνηση ότι ευθύνεται τόσο για τον δημοσιονομικό εκτροχιασμό, όσο και για τα κερδοσκοπικά παιχνίδια εις βάρος της οικονομίας, δίνοντας το σύνθημα, ότι η ανομία είναι προτιμητέα. Παραφράζοντας παλαιότερο σύνθημά του, είπε ότι χρήματα υπήρχαν και διερωτήθηκε πού πήγαν.

Όσον αφορά στα πεπραγμένα της παρούσας κυβέρνησης, είπε ότι μετέτρεψε το πρόγραμμα σταθερότητας σε "πρόγραμμα ανάπτυξης", υποστηρίζοντας ότι έγινε δεκτό από Έλληνες και ξένους και επικυρώνεται μεθαύριο από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Αναφερόμενος στις αντιδράσεις κοινωνικών ομάδων απέναντι στους κυβερνητικούς σχεδιασμούς, τόνισε ότι δεν υπάρχει περιθώριο για μικροδιευθετήσεις και χρόνος για μπλόκα και στάσεις.

Ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε ότι ξεκινά από αύριο, κύκλο συναντήσεων με τους αρχηγούς των κοινοβουλευτικών κομμάτων, προκειμένου να τους ενημερώσει για τις κυβερνητικές πρωτοβουλίες στον τομέα της Διαφάνειας και της καταπολέμησης της διαφθοράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 01/02/2010 22:27:25

    Ε ναι προεκλογικά μοίραζε σε όλους τώρα που πρέπει να κάνει κωλοτούμπα θέλει συναίνεση, μόνος στο λάκο των λεόντων για να στρώσει.

  2. trellokamperos avatar
    trellokamperos 01/02/2010 22:34:59

    Ο Σαμαράς ζήτησε απόσυρση νομοσχεδίων?Ακούσατε τίποτα?

    • Σον.Πεν avatar
      Σον.Πεν @ trellokamperos 01/02/2010 23:53:44

      Τι είπες ... τι είπες με ακούς? δε σε ακούω με ακούτε ΜΜΕ?
      Είπε τιποτα ο Σαμαράς για απόσυρση του Καλλικράτη και του μεταναστευτικού?
      Τι είπατε? Με ακούτεεεεεεεε ε ε ε ε ε?

  3. olympiada avatar
    olympiada 01/02/2010 22:38:25

    Τώρα σοβαρά μιλάς; Είπε ότι χρήματα υπήρχαν και διερωτήθηκε πού πήγαν;;
    Ο άνθρωπος χρειάζεται επειγόντως βοήθεια. Κρίμα το παιδί που το έχουν έξω και το βασανίζουν έτσι. Ντροπή για την κοινωνία μας που δέχεται έτσι ελαφρά την εκμετάλλευση παιδιών από τους γονείς τους.

  4. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2010 22:45:15

    Δεν του φταίει κανείς για ότι έλεγε προεκλογικά. Θα θεωρηθώ υπερβολικός αν πω πως βρισκόταν σε παραλήρημα? Βοούσε το σύμπαν για την οικονομική στενότητα. Αυτός όμως επαναλάμβανε με πεισσή βεβαιότητα: ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Τώρα το γύρισε και είπε πως λεφτά δεν υπάρχουν. Δεν οφείλουμε να τον λυπηθούμε ούτε στο ελάχιστο.
    Ας πρόσεχε.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/02/2010 23:02:42

    Συναίνεση από εμένα, ΓΑΠ, δεν θα έχεις. Ο κόσμος χάνεται, και έχεις βαλθεί να με διώξεις από τον τόπο μου. Άκου συναίνεση...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 01/02/2010 23:16:42

      Αφού του έδωσε και ο Σαμαράς archaeopteryx , εσύ γιατί γκρινιάζεις τώρα?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 01/02/2010 23:26:34

      σου μοιάζω για πρόβατο;

    • beniz avatar
      beniz @ archaeopteryx 01/02/2010 23:30:34

      Με ολο το χαμο που εχει η επικαιροτητα ,αυτο βρηκες να πης Tiramola.Μπραβο δικε μου.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 01/02/2010 23:36:09

      όπως λέει και ο νάσος, παρακάτω, ναι σε συναίνεση για την οικονομία (αλλά με όρους και πολιτική, και ιδεολογία), ναι στην συναίνεση σε εθνικά θέματα, αλλά με ΟΡΟΥΣ, να διαβάσουν τον Χρύσανθο Λ. για τα ενεργειακά, και ναι σε πράσινες κάρτες, ΟΧΙ σε ιθαγένειες.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/02/2010 23:38:15

      μπα δεν θα γίνει και τίποτα:

      θα βάλει τη ...συναίνεση σε δημόσια διαβούλευση και σε 4 μήνες θα μιλάμε για την ασυνεννοησία της συναίνεσης....

    • nyxta ή tiramola avatar
      nyxta ή tiramola @ archaeopteryx 01/02/2010 23:45:03

      archaeopteryx, αυτο είναι που λένε βασιλικότερος του Βασιλέα.

      • Factorx avatar
        Factorx @ nyxta ή tiramola 01/02/2010 23:56:16

        Είναι εντελώς απαράδεκτο να χρησιμοποιείς το nick άλλου για να απαντήσεις σε άλλο. Λυπάμαι για λογαριασμό σoυ tiramola. Καταλαναίνω την αδυναμία σου να απαντήσεις αλλα ξεπέρασες και τον αυριανισμό.

        • Ένας Τυχαίος avatar
          Ένας Τυχαίος @ Factorx 02/02/2010 05:08:10

          Μπά δε τον ξεπέρασε απλά!

          Θα του δείξει τη “σκόνη” του μόλις διαβάσει το σχόλιο σου και σε κατηγορήσει για “καταδότη” της πράξης του!

          Εσύ φταίς FactorX που το λές και όχι αυτός που το κάνει!

          Ετοιμάσου να δεχθείς το μένος του Πασοκάνθρωπου…

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 02/02/2010 00:00:23

      ποιος δεν τους χ_ζει τους δανοπρώσους... και τους πάσης φύσεως ξενόφερτους και πουλημένους, που ξέρεις και από "βασιλέα".

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 02/02/2010 00:03:04

      4 μήνες πέρασαν. Υπεραρκετοί για να καταλάβουμε πως το GAP δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει. Αρκετά ανέχτηκε ο λαός τα καμώματα ενός ανίκανου.

  6. popolaros avatar
    popolaros 01/02/2010 23:06:14

    ΓΑΠ υπάρχει και η παραίτηση, εάν δεν μπορείς.
    Σίγουρα υπάρχουν άλλα παλληκάρια στην ιπποκράτους να προσφέρουν περισσότερα.
    Άντε να ηρεμήσεις και εσύ και να απολαύσεις το avatar.

  7. sirmar avatar
    sirmar 01/02/2010 23:13:17

    Οχι συναινεσει φόλα δώστου αντώνη.
    Οταν τον καλουσε ο ΚΚ εκανε το κουνελι.
    Το είπαμε τα λάθη και τα γούστα πλερώνωνται.Λούστα τώρα ΓΑΠ

  8. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2010 23:21:58

    Ένας ηθοποιός που στην προσπάθειά του να το παίξει τραγικός προκάλεσε τα γέλια στη βουλή. Ένας θλιβερός υποκριτής και δόλιος ψεύτης. Χωρίς αιδώ με θρασύτητατη χυδαιότητα προσπαθεί να εκβιάσει την συναίνεση. Το καλύτερο το μάθατε? Βρισκόμαστε στη μάχη του κυκλώνα......και στην κορφή κανέλα.
    Άξιος.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Orestios 01/02/2010 23:25:55

      Kastanides makes the difference!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 01/02/2010 23:33:18

      Χάρης "δια τούτο λέγω" Καστανίδης, εννοείς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 02/02/2010 02:12:15

      Ποιός Καστανίδης?

  9. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 01/02/2010 23:24:30

    η σημερινή κυβέρνηση ζητά κοινωνική συναίνεση χωρίς ακόμη να έχει προταθεί ένα σαφές πρόγραμμα δράσης που θα οδηγήσει σε πορεία εξέλιξης την ελληνική κοινωνία!

    πως θα δημιουργηθούν προϋποθέσεις για τη μετάβαση σε ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο, σε μια καλύτερη κοινωνία όταν, οι περικοπές κτλ δεν επιστρέφουν στην κοινωνία αλλά καταλήγουν στις «τσέπες» των δανειστών εξαιτίας της αύξησης του κόστους δανεισμού,.
    Σήμερα, το μοναδικό σίγουρο σε αυτή τη χώρα είναι ότι μέρα παρά μέρα η φτώχεια εξαπλώνεται και η υπομονή αποτελεί οριστικά παρελθόν

  10. nasos avatar
    nasos 01/02/2010 23:25:19

    Συναίνεση μόνο για την Οικονομία,και αυτή με φειδώ
    και υπό την προϋπόθεση πως θα πάρει πίσω το λαθρονομοσχέδιο
    κουτοπονηριές του τύπου ''μην αντιδράτε γιατί η Πατρίδα διέρχεται κρίσιμες στιγμές'' αλλού

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/02/2010 23:29:37

    Δεν είμαι:

    -πολιτικός
    -δικαστικός
    -τελωνειακός
    -εφοριακός
    -μηχανικός
    -υπάλληλος της Βουλής
    -φοροδιαφυγάς
    -συνδικαλιστής
    -"κλειστό επάγγελμα"
    -ελεύθερος επαγγελματίας
    -κομιστής
    -εργολάβος
    -επιδοτούμενος αγρότης για ανύπαρκτα δέντρα κιλά και ζώα
    -κομματόσκυλο

    Ενας απλός μισθωτός είμαι, που η συμμετοχή μου στη συναίνεση εξαντλείται στην ώρα εξόφλησης, για να πληρώσω τον λογαριασμό των άλλων.
    Εγώ / εμείς τους πληρώνουμε για την παιδεία, υγεία, περιβάλλον, υποδομές.
    Οταν λοιπόν η δική μου συναίνεση είναι οι δικές τους διαχρονικές μίζες, ας μαζευτούν όλοι τους και ας πάνε για συναίνεση:

    στα ΜΜΕ των πλαστών τιμολογίων, των dvd, των Δημοσίων έργων, εμένα έτσι και αλλιώς απλά τον λογαριασμό θα μου στείλουν, όπως πάντα.

    Οταν λοιπόν ο πρώτος πολιτικός, δικαστικός, συνδικαλιστής, εργολάβος, φοροφυγάς, επίορκος Δ Υπάλληλος πάει μέσα, τότε να μου μιλήσουν οι 300 για συναίνεση.

    ΥΓ

    αν θέλει ο οποιοσδήποτε συναίνεση:

    ας μειώσει την φορολογία, ας συνενώσει υπηρεσίες, ας σταματήσει τις σπατάλες, ας κάνει μια φορά τέλος πάντων τη δουλειά του και όχι να μιλα με το χέρι στο ταμείο 36 χρόνια τώρα.
    Κάποιος διοικούσε για να φτάσουμε εδώ, κάποιοι διαχειρίστηκαν κοινοτικά δισεκατομμύρια, Ολυμπιακά έργα, Χρηματιστήρια, δομημένα και ομόλογα.
    Εγώ απλά πληρώνω, απλά το γαϊδούρι ψόφησε και δεν πάει άλλο για αυτό ανησυχούν οι ομιλούντες για την βοή της σιωπηλής οργής.

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ Ο Ιθαγενής 02/02/2010 04:40:32

      Συμφωνω. Αυτη πρεπει να ειναι η κοινη γραμμη ολων των πολιτων αφού πρωτα πεταξουν τα κοματικα γυαλια τους. Δεν μπορω να φανταστω εναν μπλε, πρασινο ή κοκκινο εργατη να εχει λιγοτερα δικαιωματα απο καποιον αλλον.

  12. nemo avatar
    nemo 01/02/2010 23:34:12

    χάθηκαν, λείπουν, κλάπηκαν αποτην χωρα 1,1τρις ευρω και ζητουν συναίνεσή?δηλ.βαλτε ολοι! και εμεις κουβεντιάζουμε πως θα βρούμε ακόμη περισσότερα?καλα παρα κρουση πάθαμε σαν λαος!? ολισθαινουμε μπρούμυτα άπαντες? σφουγγάρι για τα κλεμμένα?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ nemo 01/02/2010 23:39:40

      έλα ντε, να συναινέσουμε πως θα μαζέψουμε λεφτά που θα δώσουμε μόνο εμείς για να τα ξανά μοιραστούν οι άλλοι....

  13. trochalos avatar
    trochalos 01/02/2010 23:39:46

    ΓΑΠ αφού στην ΒΟΥΛΗ είπες ότι έχει μεγάλες ευθύνες η κυβέρνηση Καραμανλή και το ΠΑΣΟΚ δεν φταίει σε τίποτα ο Σαμαράς δεν πρέπει να πάει πουθενά,είστε άξιοι της τύχης σας.Κάτσε στο γραφείο σου Αντώνη και βλέπε από μακριά.Αν πας ο ΓΑΠ και η συν αυτώ είναι ικανοί να φορτώσουν τα ηλίθια λάθη τους σε σένα.Όταν τους φώναξε ο ΚΚ έκαναν την πάπια,τώρα τι θέλουν.Ας παραδεκτούν πρώτα ότι ήταν λάθος η επιλογή αυτή.
    Πρέπει να καταλάβουν ότι συναίνεση δεν είναι μόνο στα λόγια αλλά και στην πράξη.Κάτσε στα αυγά σου λέει ο σοφος λαός μας,μην ψάχνεσαι Αντώνη αυτοί δεν θέλουν ίκτρο,έχουν πει του κόσμου τα ψέματα και κοροϊδεύουν τον κόσμο με τις άστοχες επιλογές τους διότι δεν έχουν κανένα σχέδιο και ζητάνε σανίδα σωτηρίας απο τα άλλα κόμματα γιά να μεταθέσουν τις ευθύνες.Αν αγαπάνε τον τόπο καλά θα κάνουν να μας αδιάσουν την γωνία και υπάρχουν και άλλοι πιό ικανοί για να τα βγάλουν πέρα.Αυτό είναι πράξη ΕΥΘΥΝΗΣ.

    • tiramola, ή Nyxta, η ανόητος avatar
      tiramola, ή Nyxta, η ανόητος @ trochalos 01/02/2010 23:47:25

      Τι λές ρε τρόκαλε, εκλογές είχαμε πρι από τρείς μήνες μήπως το ξέχασες ρε βούρλο;

  14. Σον.Πεν avatar
    Σον.Πεν 01/02/2010 23:46:36

    Η Ελλάδα δανείζεται με επιτόκιο 6,20%.
    Οι τράπεζες δανείζονται με επιτόκιο 1%.
    Εμάς μας δίνουν επιτόκιο 1% και μας δανείζουν από 6 για στεγαστικο μέχρι 20% για καταναλωτικό.
    ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί το Ελληνικό δημόσιο δε δανείζεται-όπως γινόταν παλαιότερα-
    απευθείας από τούς Ελληνες καταθέτες με τη μορφή ομολόγων με τόκο π.χ 3%?
    Προφανώς γιατί θα ενοχλήσει τις τράπεζες.
    Ξέρει κανείς κάποιο άλλο λόγο?

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/02/2010 23:48:04

    Εθνική συστρατευση να φύγει μια κυβέρνηση που βγήκε δημοκρατικά μεν, κατά λάθος δε, και που είναι ταγμένη να καταστρέψει την Ελλάδα.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2010 23:50:22

    Συναίνεση χωρίς όμως να πορηγηθεί αυτοκριτική ή απόδοση ευθυνών εκεί που πρέπει, μου θυμίζει τον ευνούχο που πήγε να κάνει παρτούζα, και του έφταιγε το ... κρεβάτι.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 01/02/2010 23:56:17

      Ούτε αυτό δεν μπορούν να αντιληφθούν
      Ούτε να βγει ένας και να ζητήσει συγνώμη

      Αλλά κάνουμε εξεταστικές για να δούμε ποιοι συνενωτικά έχουν φάει γιατί δεν τους ξέρουμε μωρέ...

  17. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 02/02/2010 00:14:30

    Οι ώρες που ζούμε είναι ιστορικές .
    Το Πασοκ διεκδίκησε επιτυχώς την κυβέρνηση του τόπου.
    Τώρα αναμοχκεύει το παρελθόν για να κρύψει την ανιακανότητα του.
    Έστω και να βγει όλοι η ΝΔ και να αποκυρήξει την διακυβέρνηση του ΚΚ θα έχουμε κάποια εξέλιξη;
    Το ΓΑΠ έφτασε η ώρα να κυβερνήσει.Με μεγάλη πλειοψηφεία και 10% μπροστά μάλιστα.Ας ξεκινήσει τον ανήφορο και όλοι εμείς απο πίσω να βοηθήσουμε.Αλλά μη ζητάς και τα ρέστα επειδή βγήκες πρωθυπουργός.
    ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ!!!!

  18. Τίμιος avatar
    Τίμιος 02/02/2010 00:15:45

    Πριν ενα περίπου χρόνο ο Καραμανλής παρομοίως ζήτησε και συνάντησε κατ ιδίαν όλους τους πολιτικούς αρχηγούς .Ζήτησε τη στηριξη τους για να λάβει μέτρα δυσάρεστα αλλά απαραίτητα.
    Ο Τζέφρυ αρνήθηκε διότι είχε έτοιμο σχεδιο που δεν το έλεγε για να μη του το αντιγράψουν.

    Ας πρόσεχαν οι Έλληνες. Τώρα θα πονέσει.....

  19. ΜΗΤΣΟΣ(διορθωτική) avatar
    ΜΗΤΣΟΣ(διορθωτική) 02/02/2010 00:16:47

    Οι ώρες που ζούμε είναι ιστορικές .
    Το Πασοκ διεκδίκησε επιτυχώς την κυβέρνηση του τόπου.
    Τώρα αναμοχλεύει το παρελθόν για να κρύψει την ανικανότητα του.
    Έστω και να βγει όλη η ΝΔ και να αποκυρήξει την διακυβέρνηση του ΚΚ θα έχουμε κάποια εξέλιξη;
    Το ΓΑΠ έφτασε η ώρα να κυβερνήσει.Με μεγάλη πλειοψηφία και 10% μπροστά μάλιστα.Ας ξεκινήσει τον ανήφορο και όλοι εμείς απο πίσω να βοηθήσουμε.Αλλά μη ζητάς και τα ρέστα επειδή βγήκες πρωθυπουργός.
    ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ!!!!

  20. what avatar
    what 02/02/2010 00:25:14

    GAP said: “Είναι εθνικό χρέος να ακυρώσουμε στην πράξη όλες τις προσπάθειες που γίνονται για να σπρώξουν τη χώρα στο γκρεμό”

    Γκουχ γκουχ ... "εθνικό χρέος" ; να μην πέσει η Ελλάδα στο γκρεμό;

    Ωραία σταματήστε να την σπρώχνετε από την πρώτη μέρα που βγήκατε με το Εθνοκτόνο νομοσχέδιο ελληνοποιήσεων των πάντων.

    Βρε θα μας τρελάνουν αυτοί εδώ ρε! Τόσες προσπάθειες απεθνοποίησης και τώρα "εθνικό χρέος";

    Πραγματικά το άτομο είναι σαν να ήρθε από την Χωχαρούπα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ what 02/02/2010 00:31:48

      Ο απατεώνας! "Εθνικό" για τον ΓΑΠ σημαίνει "αποφασίζω και διατάζω αφού σας κοροϊδέψω με διαβούλευση".

      Εθνικό!... δεν λέει ποιού έθνους τα εθνικά συμφέροντα εξυπηρετεί!

    • Orestios avatar
      Orestios @ what 02/02/2010 00:49:00

      Αυτό είναι κοροϊδία. Μας κοροϊδεύει ένας ανίκανος. Αισχρός και χυδαίος μαζί. Μιαίνει την λέξη έθνος όταν αυτός ο ίδιος κάνει τα πάντα εναντίον του. Είναι υποκριτής.

    • Orestios avatar
      Orestios @ what 02/02/2010 01:21:31

      Αρχαίε, λες να είναι κρυπτοακροδεξιός? Βρε τι πάθαμε..... με το εθνικό χρέος του GAP. Ποιός θα μας το έλεγε, να δούμε τον Μπότσαρη Τσαντ να κάνει εθνικό κάλεσμα, όταν πριν λίγες μέρες μιλούσε για πολυεθνική Ελλάδα.
      Πως το είπε? "Θα μας πάρουν με τις πέτρες"?

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ what 02/02/2010 05:01:51

      Πήρε το "εθνικό" από το Παιδείας-θρησευμάτων & Ναυτιλίας και το έφερε στη Βουλή πριν το ρίξει στο γκρεμό μαζί με την Ελλάδα!

      Πόσο αντέχουν ακόμα οι κλασσικοί Πασόκοι του Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ;

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ what 03/02/2010 00:18:27

      Προφανως η κοματικη σας μυωπια δεν σας αφηνει περιθωρια για ευθυκρισία. Μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι χωρα πραγματι βρισκεται στο χειλος του γκρεμου (οικονομικα και κοινωνικα) και φυσικα δεχεται επιθεση απο τους κύριους εκφραστες της (δεξιας) ιδεολογιας σας, μονο και μονο επειδη το κεφαλαιο δεν ενδιαφερεται για τους ανθρωπους αλλά μονο για το κερδος! Δεν δεχεται επιθεση απο κομμουνιστες! Δλδ, θελετε ο Γιωρικας να φτιαξει σε 4 μηνες οτι δεν εφτιαξε σε 6 χρονια ο παντελως ανικανος Κωστικας; Τουλαχιστον ο Γιωρικας χαιρει και καποιας εκτιμησης στο εξω απο δω.

      Δυστυχως ομως ο ελληνικος λαος, βρισκεται υπο επιθεση εδω και 35 χρονια εκ των εσω, με οπλο τον κοματικο εκμαυλισμο της συνειδησης του τα δυο μεγαλα κοματα κατορθωσαν να τον κανουν να πιστεψει οτι πατριδα υφισταται μονο οταν το κομα τους κατεχει την εξουσια. Οσο για την αριστερα; Χαχαχα !!! Μετα την νομιμοποιηση της, κοιμαται τον υπνο του δικαιου, αμετοχη απο τα πραγματικα προβληματα της κοινωνιας, λεει "οχι" σε ολα, χωρις να προτεινει καποιο εφικτο εναλλακτικο προγραμμα δικαιοτερης κατανομης του πλουτου, εκτος αν θελει να εφαρμοσει το αποτυχημενο σταλινικο μοντελο, οπου ο πλουτος δεν ηταν στα χερια ιδιωτων ή επιχειρησεων, αλλά μονο σε επιλεγμενα κοματικα στελεχη (κρατος το λεγανε αυτο !!!).

      Εγω θα ελεγα οτι τα "μετρα" θα πρεπει να τα παρουμε εμεις οι ιδιοι σαν κοινωνια πριν μας παρουν... άλλα "μετρα" ο Γιωρικας ή μελλοντικα ο ...Αντωνικας.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ what 03/02/2010 00:35:56

      Χοληδόχε,
      δεν είμαι ψηφοφόρος της δεξιάς.
      Εσύ από αυτά που είδες πρόσφατα κατάλαβες ότι ο ΓΑΠ
      χαίρει εκτιμήσεως στην Ευρώπη;
      Ή στις ΗΠΑ, που αυτήν την επίσκεψη την ακούμε από πέρσι
      και όλο και αναβάλλεται...
      Εκτός, βέβαια, αν εννοείς ως εξωτερικό την Τουρκία. Όντως εκεί
      λατρεύουν τον ΓΑΠ.
      Τώρα για τα υπόλοιπα, θέλω πολύ να σε πιστέψω για
      τον ΓΑΠ.
      Μπορείς, όμως, σε παρακαλώ να μου θυμίσεις τί είχε συμβεί
      και είχε -πώς να το πω τώρα; ας πούμε- φύγει η αξιότιμη νυν Υπουργός Μπατζελή όταν ήταν γενική γραμματέας στο
      ίδιο Υπουργείο; Λόγω ηλικίας, βλέπεις, δεν τα θυμάμαι καλά.
      Γιατί τέτοια "μέτρα" σαν και εκείνα, και εγώ τα "παίρνω" (και τα "ξανα-παίρνω") πολύ ευχαρίστως

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ what 04/02/2010 02:54:28

      @Jasmin
      Πιστευω να γνωριζεις οτι ο Γιωρικας ειναι προεδρος της Σοσιαλιστικης Διεθνους και φυσικα δεν πιστευω οτι μεσα στους κολπους της ΣΔ υπαρχουν τοσοι μαλακες που θα ψηφιζαν για προεδρο τον Γιωρικα, αρα εχει το κατι τι του το παιδι. Αλλωστε τι θα επρεπε να κανει για να χαιρει της (δικης σου) εκτιμησης στην δυσκολη θεση που βρισκεται; Αν επειθε τους ευρωπαιους να βαλουνε...ρεφενε να πληρωσουμε αυτα που φαγαμε εμεις, θα εχαιρε;
      Απλα τους επεισε να μην μας τον...χωσουνε πολυ βαθεια γιατι ποναει. Οσο και να μην θελεις να το πιστεψεις ειναι ενα δειγμα εκτιμησης.

      Μπατζελη; Μιλησα εγω για Μπατζελη;

      Οσο για τα "μετρα" μαλλον δεν καταλαβες. Μιλαω για τα "μετρα" που σου παιρνει μια και τελευταια φορα ο ...νεκροθαφτης! (Φτου φτου)

  21. JOHN avatar
    JOHN 02/02/2010 00:40:52

    Συναινεση θα υπαρξει οταν καποια λαμογια που διαχειριστικαν κοινωτικα κονδυλια και καποιοι μεγαλοεργολαβοι που τ αρπαξαν χοντρα καθισουν στο σκαμνι και φερουν και τα κλεμενα πισω!Ολα αυτα τ αποβρασματα που φεσωσαν τη χωρα με δις ευρω πρεπει καποτε να λογοδοτησουν.Ολα τ αλλα περι εθνικης συστρατευσης και αλλα ηχηρα δεν πιανουν το εχουμε ξαναδει πολλες φορες το εργο!Καποτε και οι φοροι του πολιτη πρεπει να γινουν ανταποδοτικοι και οχι βορα του καθε κοματοσκυλου και του καθε κοματικου πελατη ειτε σαν μεμονομενα ατομα ειτε σαν συντεχνιες.Πολλα περιμενει ο κοσμος για να συναινεσει αλλα τα κεκτημενα των συντεχνιων και των πελατων δεν βλαιπει να θιγονται.Ετσι ειναι¨οποιος καει με το χυλο φυσαει και το γιαουρτι¨που λεει και η λαικη παροιμια.

  22. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 02/02/2010 00:43:11

    Δηλαδή ο συνταξιούχος των 500ευρω,ο ανασφάλιστος απασχόλησιμος των 700ευρω,ο άνεργος, μαζί με την Γιάννα Αγγελοπούλου και σία...βρε ουστ...

  23. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 02/02/2010 00:43:45

    Καμία απολύτως συναίνεση στον GAP, που συναινεί στο να γίνει η Ελλάδα το μαιευτήριο του Πακιστάν. Όσο το γρηγορότερο ξεκουμπιστεί αυτός και ο θίασός του από Μπούγιες, Αλ Σάλεχ, ΜΚΟ και δεν συμμαζεύεται, τόσο το καλύτερο.
    Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος για τη χώρα για δύο λόγους: Επειδή είναι αδαής και επειδή είναι ιδεοληπτικός. Είναι ο πλέον επικίνδυνος πρωθυπουργός της Μεταπολίτευσης.

  24. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/02/2010 01:12:42

    Ποιός επιτίθεται στην Χώρα??
    Ο ΓΑΠ έγινε ΄συνωμοσιολόγος΄ ξαφνικά??
    Μέχρις προχτές τά παπαγαλάκια στηρίζονταν στήν θεωρία τής Συλλογικής Ευθύνης,ότι ΄φταίμε όλοι εμείς΄...Το ίδιο ο εργαζόμενος τών 800 ευρώ,μέ τόν αεριτζή και τόν Τραπεζίτη...
    Μέχρις προχτές ολος ο εσμός τών τοξικών ομολόγων και των αεριτζηδων τής χρηματοπιστωτικής φούσκας μάς κουνούσε το δάκτυλο...
    Ζητά συναίνεση σέ τι ο ΓΑΠ και ο κάθε ΓΑΠ??
    Στο νά πειστούμε οτι η κρισή τού Συστήματος,που ειναι δομικό του στοιχείο και θά προλεταριοποιήσει μεσαία και μικρομεσαία στρώματα γιά να φέρει κέρδη στούς ΄γνωστούς άγνωστους΄ ,πρέπει να πληρωθεί απόλους??
    Ωραία ΄σοσιαλιστική σκέψη΄...
    Πληρώστε πρόβατα γιά να κερδίσουν αυτοί πού πάντα κέρδιζαν.........

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σπύρος 02/02/2010 01:18:39

      Πάντα τα μέλη αυτής της οικογένειας κατέφευγαν στην ευκολία του διωκτικού παραληρήματος για να κρυφτούν.

  25. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 02/02/2010 01:28:59

    σοκαριστικά ευθύβολο και πυρηνικά εστιασμένο!

  26. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2010 02:21:59

    "Να εντάξουμε ανθρώπους που ¨ζουν ανάμεσά μας¨ (διαβάζει Λιακόπουλο?) και θέλουν να νοιώθουν ισότιμοι πολίτες της χώρας. Θα στηρίξουμε έτσι και τα ταμεία μας *και τον ελληνικό στρατό*!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 02/02/2010 02:27:12

      Πείτε μου ότι δεν διάβασα καλά. Είναι με τα συγκαλά του?
      Δηλαδή, με μουσουλμάνους στρατιώτες θα αντιμετωπίσει την επιθετικότητα των Τούρκων αν, λέω αν, συμβεί κάτι?
      Ανησυχώ πραγματικά πλέον από την αμετροέπεια αυτού του ανθρώπου. Νομίζω ότι δεν πάει καλά.
      Εδώ οι Αμερικανοί δέχονται επιθέσεις εντός της επικράτειας τους από μουσουλμάνους στρατιωτικούς και το GAP ζει μια δική του πραγματικότητα όπου όλα είναι μια χαρά.
      Φαήλε τί λες για όλα αυτά? Τί είναι τούτοι?

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ Orestios 02/02/2010 04:33:27

      Καλα διαβασες αλλά δεν καταλαβες καλα. Μπορω να πιστευω οπου θελω, στον Χριστο, στον Αλλαχ στον Βουδα στον Δια... αλλά εθνικα να ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ. Κι αν δεν υπηρχε η δεξιοεθνικοφρονη πολιτικη των τελευταιων 80 χρονων τους ΕΛΛΗΝΕΣ μουσουλμανους της Θρακης δεν θα τους λεγαμε τουρκους σπρωχνοντας τους ετσι στην αγκαλια της Τουρκιας. Παρε παραδειγμα την Αμερικη, μουσουλμανοι, χριστιανοι, σαϊεντολογοι, παγανιστες κ.λ.π πολεμανε στο Ιρακ και οπου δη για την Αμερικη και οχι για το θρησκευμα τους. Εκτος αν θελεις ελληνικο θεοκρατικο κρατος αλά Χομεινι. Και μην ξεχνας οτι ο νεκροθαφτης του ελληνικου πνευματος και πολιτισμου ειναι ο χριστιανισμος.

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 02/02/2010 10:36:05

      Χοληδοχε,
      Εχεις καμια επισημη μελετη για την συσταση του Αμερικανικου στρατου? Εαν ναι θα ηθελα να δω τα στοιχεια που σε πειθουν οτι οι μουσουλμανοι πολεμουν σε μαχιμη θεση.
      Πολυ φοβαμαι οτι με την υπηρεσια των μη Ελληνων μουσουλμανων στο στρατο, η Τουρκια θα μαθει ακομα και την τελευταια λεπτομερεια του καθε απορητου σχεδιου. Θα παιζουμε με το χερι ανοιχτο πλεον.
      Δεν ξερω ποσο καλος εισαι στα χαρτια. Εγω παντος με ανοιχτο χερι δεν νικαω-ειδικα αν ο αντιπαλος το εχει κλειστο.
      Οσο για τον Ελληνισμο, καλως η κακως εχει συνδεση την μοιρα του αρηκτα με τον Χριστιανισμο.

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ Orestios 02/02/2010 22:33:53

      Δεν είναι σαφές ποσοι ακριβώς μουσουλμάνοι υπηρετούν στο 1,4 εκατομμυρια στρατου των Η.Π.Α κι αυτο διοτι οταν κατατασονται δεν ειναι υποχρεωμενοι να δηλωσουν το θρησκευμα τους.Συμφωνα με το Πενταγωνο υπαρχουν 3.572 μουσουλμανοι σε ενεργο υπηρεσια στον αμερικανικο στρατο, ωστοσο μουσουλμανοι που υπηρετουν στον αμερικανικο στρατο υποστηριζουν οτι ξεπερνουν τους 20.000. Η αμερικανικη κυβερνηση δεν απεκρυψε το γεγονος οτι θα ηθελε να δει περισσοτερους ανθρωπους απο τις αραβικες ή μουσουλμανικες κοινοτητες της Αμερικης να κατατασονται στον αμερικανικο στρατο. (Απο αρθρο του BBC)

      Γεγονος ειναι οτι στην Ελλαδα ζουν αυτη την στιγμη Ελληνες στην καταγωγη μουσουλμανοι που αυτοπροσδιοριζονται σαν Τουρκοι γιατι το ηλιθιο ελληνικο "κρατος" δεν φροντισε να τους κανει να νιωσουν Ελληνες παρεχοντας τους ολα τα δικαιωματα του Ελληνα πολιτη. Κι αφου δεν μπορουμε με καποιο τροπο να απαλλαγουμε απο αυτους (βλεπε Χιτλερ), ο άλλος τροπος ειναι να τους αφομοιωσεις. Διασκορπισε τους σε ολη την Ελλαδα, μην τους γκετο-ποιεις, διδαξε τους τις αξιες του ελληνισμου, παραχωρησε τους θεσεις στο δημοσιο για να μπορεις να τους ελεγχεις και να συνδιαλεγεσαι ευκολοτερα μαζι τους. Στο φιναλε ειναι ο Χουαν Ραμον Ροτσα περισσοτερο Ελληνας απο τον Τσεναϊ; Και οι δυο παρανομα ηρθαν στη χωρα αλλά ο ενας δεν μετειχε καθολου της ελληνικης παιδειας, παρ' ολα αυτα εχει ελληνικη υπηκοοτητα, ο δε αλλος παρ' οτι αριστευσας στα ελληνικα γραμματα τραβηξε τα πανδεινα μεχρι που καταφεραμε να τον διωξουμε απο την Ελλαδα. Μπραβο μας !!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Orestios 03/02/2010 00:35:51

      Στην Αγγλία υπηρετούν μουσουλμάνοι στο στρατό. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται και πως τα πάνε. Πάντως μουσουλμάνοι γεννηθέντες εκεί ήταν και οι τρομοκράτες τους.

      Στην Αμερική σας θυμίζω το μουσουλμάνο στρατιωτικό γιατρό που έκανε επίθεση αυτοκτονίας πριν από κάτι βδομάδες σε στρατόπεδο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 03/02/2010 01:01:39

      Μουσουλμάνος ψυχίατρος δεν ήταν αυτός που σκότωσε καμιά δεκαριά στην μεγαλύτερη βάση των ΗΠΑ εντός της επικράτειάς της? Δεν ενημερωθήκατε?

      Στον Ελληνικό Στρατό υπηρετούν μουσουλμάνοι. Και είναι ενταγμένοι μια χαρά, μην πώ ευνοημένοι (ούτε παραμεθόριο, ούτε ασκήσεις, χαβαλέ κανονικό). Πάλι αδιάβαστους βρίσκω όσους ασχολούνται με χολές.

    • Χοληδόχος avatar
      Χοληδόχος @ Orestios 03/02/2010 17:15:40

      Το οτι ενας μουσουλμανος εγκληματισε σημαινει οτι ολοι οι μουσουλμανοι ειναι εν δυναμει ψυχοπαθεις ή τρομαοκρατες; Να σου θυμισω τον Παπαχρονη; Εχεις ενημερωθει για τα του οικου σου πρωτα Orestios; Η παραβατικοτητα και η εγκληματικοτητα εντρυφουν σε ολους τους λαους και σε ολες τις θρησκειες. Το θεμα ομως ειναι πως δεν θα δινεις κινητρα ουτως ωστε η οργη του καταπιεζομενου και αδικημενου να μην μεταβαλεται σε εγκληματικοτητα. Παρε παραδειγμα τους αγροτες (αδικημενοι, οχι καταπιεσμενοι) αν πεινασουν τα παιδια του δεν θα κλεψει;

      Αγαπητε Orestios εναν καταπιεσμενο ελληνα μουσουλμανο δεν θα τον στειλω στα συνορα με την Τουρκια αφου με την πολιτικη μας σαν κρατος του δινουμε το δικαιωμα να αυτοπροσδιοριζεται σαν Τουρκος !
      Γνωρισα ομως κατα την διαρκεια της θητειας μου μουσουλμανους που υπηρετουσαν στα βορειοδυτικα μας συνορα και δεν ηταν καθολου καλα ενταγμενοι, κανοντας τις χειροτερες δουλειες μεσα στο στρατοπεδο και με την συμπεριφορα ολων υμων των υπολοιπων απεναντι τους χειροτερη απ' οτι απεναντι στις "ντακοτες'.
      Τωρα αν δωθουν πληρη δικαιωματα και ευκαιριες και ενσωματωσεις ολους αυτους στην υπολοιπη κοινωνια, εχεις την ιδια πιθανοτητα να προδοθεις οση ο Λεωνιδας απο τον Εφιαλτη.

      Αντιπαρερχομαι την ειρωνεια σου για το "αδιαβαστος". Εχεις να προτεινεις καμια ΕΦΙΚΤΗ λυση για να την συζητησουμε;

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 03/02/2010 17:27:05

      Εγω εχω! Να τους φερομαστε καλα, με σεβασμο. Να τους δωσουμε καθηκοντα-αλλα ανωδυνα. Να μην ειναι στην πρωτη γραμμη ,αλλα να κανουν βοηθητικες εργασιες. Περιπτωσεις αφωσιωσης να ανταμοιβονται οπωως πρεπει. Περα απο τους Ελληνες μουσουλμανους κανεας αλλος μουσουλμανος να μην υπηρετει στον Ελληνικο στρατο.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/02/2010 07:24:49

    Δεχόμαστε επίθεση; βεβαίως! Μας επιτιίθενται αφιονισμένοι νεοπασόκοι, με σκοπό να μας διώξουν από τον τόπο μας, να μας αφελληνίσουν και να κάνουν τα προσπωπικά τους κόμπλεξ "ιδεολογία" για να πλουτίσουν σε βάρος μας, άλλη μια φορά.

  28. Titos avatar
    Titos 02/02/2010 07:56:14

    Τώρα ήρθε και έδεσε το σχόλιο μου, στην προηγούμενη ανάρτηση, για συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.
    Συναίνεση σημαίνει ελάτε να επισημοποιήσουμε του σύστημα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και να συγκυβερνήσουμε, όπως το είδαμε να γίνεται στην Γερμανία.
    Αυτοί ξέρουν πολύ καλά τι λένε, πως το λένε και γιατί το λένε. Εμείς, σαν Λαός, απολαμβάνουμε τις επιλογές μας.
    Τέτοιοι είμαστε, τέτοιοι μας αξίζουν

  29. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 02/02/2010 09:24:37

    Ποιός δέχεται επίθεση;
    Δεν κατάλαβα.
    Αντανακλαστικά του αμυνόμενου προσπαθεί τώρα να δημιουργήσει ο Γιωργάκης;
    Αυτός δεν έλεγε ότι λεφτά υπάρχουν, απλά θα τα πάρει από τους πλούσιους και θα τα δώσει στους φτωχούς;
    Τελικά οι πλούσιοι πήραν τα λεφτά στο εξωτερικό, ο Γιωργάκης πήρε την πρωθυπουργία και ο λαός έμεινε μόνος τους να αυτο-μουτζώνεται που έμεινε με το μουτζούρη ψηφίζοντας τον Πινόκιο.
    Ο Γιωργάκης δεν έλεγε ότι θα φέρει την αξιοκρατία; Πώς γίνεται όμως να έχουν πάρει ανώτατες κρατικές θέσεις 9 μέλη του πράσινου ΕΛΙΑΜΕΠ, τη στιγμή που έσtειλαν βιογραφικά πάνω από 23.000 μορφωμένοι Έλληνες.
    Ο Γιωργάκης δεν έλεγε ότι θα πατάξει την ανεργία; Μόλις σε ένα τετράμηνο η αναβλητικότητά του και οι παλινωδίες των υπουργών του έχουν ανεβάσει 50% τους ανέργους, που προβλέπονται να φτάσουν τους 850.000 μέχρι το τέλος του 2010.
    Έλεος Γιωργάκη, έχει αρχίσει και εξαντλείται η υπομονή του κόσμου.

  30. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/02/2010 09:37:03

    Η ΝΔ θα δωσει συναινεση.Μην το ψαχνετε,το κομμα αυτο εχει τον κάλο της εθνικης ενοτητας.Αφου επι ενα χρονο μας ειχαν εξευτελισει με ολη την προπαγανδα τους,εκαναν και "εξεγερση" το Δεκεμβρη,ο ΓΑΠ περιερχοταν την Ευρωπη και ελεγε οτι καταρρεει η οικονομια,εκβιαζε εκλογες με το θεμα του προεδρου και αλλα πολλα,ξαφνικα απο τον ενεστωτα του ρηματος "λεφτα υπαρχουν" περασε χθες στον παρατατικο "χρηματα υπηρχαν" και τωρα ζητει "εθνικη ενοτητα".Υπαρχει εθνος τελικα ή ειναι μια φαντασιακη κατασκευη;Μαλλον υπαρχει οταν συμφερει το ΠΑΣΟΚ.
    Παρ ολα αυτα θα την παρει τη συναινεση και προσθετω οτι θα την επαιρνε και απο τη Μπακογιαννη.Ισως ομως αυτη να εβαζε ανταλλαγματα.Ελπιζω κατι να ζητησει και ο Σαμαρας,ειδικα στο νομοσχεδιο με τους μεταναστες.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 02/02/2010 10:23:30

      Η συναίνεση είναι πιο εύκολη για το ΠΑΣΟΚ από μέρους της ΝΔ παρά από την αριστερά, για πολλούς και διάφορους λόγους:
      1. Το ΚΚΕ έτσι και αλλιώς είναι στον...απολιθωμένο σταλινικό κόσμο του, ο ΣΥΡΙΖΑ θα θεωρούσε ότι συναίνεση στο ΠΑΣΟΚ αναιρεί τον κινηματικό-επαναστατικό του χαρακτήρα. Η ανανεωτική αριστερά δεν πιάνεται, εκπροσωπεί το 2% και σχεδόν οι παντες κατοικοεδρεύουν Πλατεία Κολωνακίου, Ψυχικό, Κηφισιά, Εκάλη, Διόνυσο.
      2. Οι δεξιοί δεν διέπονται από κινηματική λογική. Σπάνια κατεβαίνουν στον δρόμο και αυτό όταν θίγονται κυρίως κάποια σύμβολα, με ή χωρίς "", πείτε το όπως θέλετε. Άρα, πιο εύκολο είναι να δώσουν συναίνεση σε μέτρα που στόχο έχουν, υποτίθεται, τη σωτηρία της πατρίδας. Ειδικά αν τα μέτρα, με ένα καλό πλασάρισμα, θεωρηθούν ως "μη σοσιαλιστικά".
      Εδώ όμως ο ανόητος GAP έχει πέσει στην παγίδα:
      Με το λαθρονομοσχέδιό του και τα διάφορα φαιδρά υποκείμενα, αριστερίστικης-ελευθεριακής κοπής, που έχει μαζέψει γύρω του, στυλ Μπούγια, Αλ Σάλεχ, Βαλλιανάτου, τύπους ύποπτων ΜΚΟ, έχει εξαγριώσει τους δεξιούς.
      Οπότε, χάνει τον μοναδικό χώρο από όπου θα μπορούσε να αναζητήσει συναίνεση. Οχι μόνο τον χάνει, τον έχει εξαγριώσει πλέον, έχει διχάσει με το λαθρονομοσχέδιο την ελληνική κοινωνία.
      Οπότε, στο μόνο πράγμα που οι δεξιοί θα συνεναίσουν θα είναι στο...να ξεκουμπιστεί μια ώρα αρχύτερα. Είναι αδαής, είναι ιδεοληπτικός, είναι επικίνδυνος για τη χώρα, και για την οικονομία της και για την εθνική ασφάλεια. Να τελειώνουμε με αυτό το άλαλο πράγμα που μας προέκυψε λόγω ανικανότητας Καραμανλή.

  31. alejandro avatar
    alejandro 02/02/2010 09:45:46

    Συναινεση? ωχαχαχαχαχαχχα!!!!Τι λε ρε GAP? Εσπειρες ανεμους θα θερισεις θυελλες....
    Οταν φωναζε ο ΚΚ εσυ επιδεικτικα ελεγες οχι και "ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" αφου ειχες σχεδιο...Για τι σχεδιο μιλαμε? Το να καταργησεις το ναυτιλιας και το Μακεδονιας Θρακης και να βγαλεις το "εθνικης" απο το παιδειας και Θρησκευματων? Για αυτο λες?
    Οταν ειχε μπουρλωτιασει το συμπαν με τις φωτιες, εσυ δεν κοροιδευες, και λοιδορουσες τα περι υπονομευσης και τωρα μιλας για σχεδιο υπονομευσης της χωρας?
    Εσυ δεν ελεγες οτι ηταν ψιχουλα τα χρηματα που δοθηκαν στους αγροτες, και τα δικα σου στελεχη κατεβαιναν στα μπλοκα, τα ιδια στελεχη που λενε τωρα οτι δεν θα δωσουν ουτε δεκαρα τσακιστη?
    ΜΙλας για υπονομευση μετα το νομοσχεδιο περι ιθαγενειας? Απο περιεργεια, η ελληνικη σημαια στις στολες των ενστολων σε ενοχλησε ε?
    Μιλας για υπονομευση και ρωταω εγω...Καμμια εξεταστικη οπου και θα ανακοινωθει το πορισμα για την vodafone θα γινει ή θα ειναι απορρητη αφου ολα οδηγουν στην αμερικανικη πρεσβεια?
    Το προεκλογικο σου συνθημα ηταν υπαρχουν τα λεφτα και εχουμε σχεδιο. ΣΕ 100 μερες θα γινει reset της οικονομιας.
    Περασαν 4 μηνες παμε για πεμπτο και τα εχεις κανει μπαχαλο. Οτι εσπειρες θα θερισεις...Ας τα σκεφτοσουν ολα αυτα οταν εβγαινες σαν τον σωτηρα της χωρας αλλα τα εκανες μπαχαλο.Λογικο, τον Ανδρεα ειχες για πατερα...

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/02/2010 10:43:52

    Από τη χθεσινή συζήτηση στη βουλή και τη σημειολογία των δευτερολογιών προκύπτει ότι το Πασοκ και ο ίδιος προσωπικά ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΛΑΘΡΟΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ!
    Πως αλλιώς να εξηγήσω τη φορτισμένη κορώνα -μεσούσης της συζήτησης για τα δημοσιονομικά- ότι "οι μετανάστες [με την ιθαγένεια του τάλληρου] θα γίνουν καλύτεροι Έλληνες και θα ενισχύσουν τον Ελληνικό στρατό".
    ________________________________

    Όμως πότε ανακάλυψε ότι "δεχόμαστε επίθεση" και ζητά συναίνεση?
    Αφού "λεφτά υπάρχουν, που είναι τα λεφτά?"

    Και από ποιον ζητάει συναίνεση?
    Ποιο είναι το ποσοστό του ελληνικού λαού που πρέπει να δώσει συναίνεση?
    Γιατί δε μας το λέει?
    Μήπως το ποσοστό αυτό το φώναξαν ποτε σε τίποτα μοιρασιές και τίποτα μερδικάρια αυτοί που διανέμουν την πίτα? [τράπεζες, όμιλοι]
    Ούτε συναίνεση δίνουμε, ούτε ομολογία συνενοχής σε φόνο που δεν κάναμε.

    Πολύ κακώς όμως συναινούν όσοι συναινούν ελπίζοντας ότι θα πάρουν ανταλλάγματα για το λαθρονομοσχέδιο. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ!

    Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ!

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 02/02/2010 10:51:01

      Μαθαινω οτι στην Ευρωπη ανυσηχουν πολυ για αυτο το νομοσχεδιο.
      Φοβουνται οτι τα 2 εκ "Ελληνες" μεταναστες και δη μουσουλμανοι, μολις παρουν ιθαγενεια θα κατευθηνθουν κατα εκει.
      Ακομα οι αντιδρασεις ειναι κλειστες, αλλα συντομα, ο δανεισμος θα αποτελεσει μορφη εκβιασμου για να παρει πισω το νομοσχεδιο το GAP. Δεν νομιζω οτι η κυβερνηση θα καταφερει να περασει το νομοσχεδιο οση ιδεοληψια και αν εχει. Το πολυ πολυ να χρεοκοπησει με την βλακια της την χωρα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/02/2010 10:58:15

      Αν έχεις κανένα λινκ αντιδράσεων δώσε το εδώ. Μεμονωμένες αντιδράσεις πολιτών ή φίλων και γνωστών δεν σημαίνουν τίποτα. Όπως σωστά λες, εδώ πρόκειται για ιδεοληψία, δεν παλεύεται αυτό.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 02/02/2010 11:07:07

      Αυτο εγω το ξερω πολυ καλα.Δυστυχως δεν εχουν την ιδια γνωμη και στη ΝΔ.Οταν εγραψα οτι ηταν ευκαιρια περυσι στις ταραχες για σκληρη σταση ειχα αυτο ακριβως υποψιν μου : οτι ο πραγματικος λογος των ταραχων δεν ηταν καποιος "σοσιαλισμος" ή "αναρχια" που ειναι αδυνατα τη παρουσα στιγμη αλλα η πτωση της ΝΔ και η ανοδος αυτων που θα μοιρασουν ιθαγενειες.Επειδη ομως αυτο κρυβοταν η τοτε κυβερνηση μπορουσε να κρατησει σκληρη σταση καταγγελλοντας απλως καταστροφεις της δημοσιας και ιδιωτικης περιουσια και επιδοξους ανατροπεις του πολιτευματος.Δεν το εκανε ειτε γιατι δεν αντιληφθηκαν την ουσια της αντιπαραθεσης ,ειτε γιατι φοβηθηκαν το "διχασμο".
      Και τωρα ο στρατηγικος στοχος του συστηματος ΠΑΣΟΚ βασικα ειναι αυτο το νομοσχεδιο και γιαυτο προωθειται με ταχυτητα.Ειναι ασχημο να μην εχεις εμπιστοσυνη σε αυτους που ψηφιζεις αλλα δυστυχως στη ΝΔ δε διακρινονται για την υπερβολικη εξυπναδα τους.

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 02/02/2010 11:07:23

      Φιλη της μανας μου πρεσβυς... Εμπιστευτικα. Θα το μαθουμε και απο τηλεωρασεως σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα αν δεν τον πεισουν οι Ευρωπαιοι κατ ιδιαν.
      Αυτο που μπορω να πω τωρα, ειναι οτι το νομοσχεδιο αυτο ανοιγει τις πυλες της Ευρωπης και δεν θα το επιτρεψουν οι αλλοι ακομη και αν το επιτρεψουμε εμεις.
      Και μην ανυσηχεις Αλλενακι. Δεν εχουν την δυναμη οι πολιτες να τα βαλουν με εναν ιδεοληπτικο, για τετιο θεμα. Αλλα οταν ο ξενος δανειστης θα του πει σε δανειζω αν αποσυρεις το νομοσχεδιο, δεν θα εχει αλλες επιλογες.
      Και ας επισημανουμε μια δηλωση του GAP ολο νοημα, τοτε δεν την καταλαβαμε καλα: Η οικονομικη κριση απειλη την εθνικη κυριαρχια. Εννουσε οτι δεν μπορει να περασει οσες βλακιες θελει χωρις να δωσει λογαριασμο στους εταιρους.
      ΥΓ: Θα ψαξω να σου στειλω λινκ μολις βρω, μπορει ηδη καποιος αξιοματουχος να εχει κανει καποια δηλωση περα απο της ανεπισημες οχλησεις προς τον GAP.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/02/2010 11:18:55

      Μάνθο, να σου ψιθυρίσω δυο λογάκια ... [χρησιμοποίησε τον ορθογράφο για τα κείμενά σου, εμπιστευτικά...]

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/02/2010 11:22:53

      Ψυχραιμία, τι να σου πω, μπορεί να έχεις και δίκιο τελικά για το πρώτο σκέλος που περιγράφεις στο σχόλιό σου, για τα δεκεμβριανά. Μιλώντας πάντως για το τώρα, δεν έχουμε καμία αμφιβολία ότι σκοπεύουν να εκτελέσουν την Ελλάδα "στην ψύχρα". Εκεί συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 02/02/2010 11:24:04

      http://forums.ec.europa.eu/debateeurope/viewtopic.php?f=9&t=18676
      Συζητηση πολιτων. Τα σχολια ειναι πολυ κοντα σε αυτα που εχω ακουσει.

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 02/02/2010 11:24:33

      http://forums.ec.europa.eu/debateeurope/viewtopic.php?f=9&t=18676

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 02/02/2010 11:29:42

      Αλλενακι, βρηκα ενα λινκ απο το Ευρωπαικο κοινοβολυιο και τις συζητησεις που γινονται, αλλ δεν μου αναιβενει. Συγνωμη. Θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα. Τωρα εχω διαγωνισμα. Καλημερα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/02/2010 11:35:22

      Ok.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 02/02/2010 18:04:01

      Αλλενάκι συμφωνώ μαζί σου. Ο μόνος σκοπός, και το έχω πεί παλαιότερα, είναι να περάσουν το νομοσχέδιο. Ούτε οικονομία, ούτε τίποτε άλλο δεν νοιάζει το GAP και την παρέα του.
      Όλα τα άλλα είναι θέατρο.
      Εδώ πια οφείλουμε να αναρρωτηθούμε για την υγιή σκέψη του κυβερνήτη. Πέραν από τις ιδεοληψίες, που κατά την γνώμη μου φανερώνουν καθολική νοητική ακαμψία, τίθεται σε αμφιβολία η πολυδιαφημιζόμενη ανοιχτόμυαλη ικανότητα του, όπως και αυτή να κατανοεί τα θέμετα του Ελληνικού λαού.
      Επιζητά την συναίνεση, για να καλυφθεί. Με άκομψο τρόπο εκβιάζει και έχει, όπως ομολογούν οι υπουργοί του, δώσει εντολές (λένε ότι εφαρμόζουν εντολές της κυβέρνησης) να δείξουν αμείληκτο σκληρότητα στο σύνολο των Ελλήνων. Αυτή όμως η στάση φανερώνει παθολογία και σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδια ενός ηγέτη.

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλλενάκι 02/02/2010 22:49:46

      Θα συμφωνήσω με το Μάνθο.
      Όταν πριν κάποια χρόνια μοίραζαν τις υπηκοότητες στους Τούρκους στη Γερμανία η Ελλάδα έθεσε θέμα και είπε ότι δε μπορεί να δίνεται αφειδώς υπηκοότητα στους Τούρκους και να μας έρχονται στην Ελλάδα ως Γερμανοί.

      Τώρα δικαιούνται και οι Ευρωπαίοι να θέσουν το ίδιο θέμα και μάλλον θα το πράξουν.
      Άλλωστε η Ευρωπαϊκή πολιτική για την υπηκοότητα είναι σχεδόν κοινή. Έχει μικρές αποκλίσεις.

  33. Dimi avatar
    Dimi 02/02/2010 10:59:02

    Γιά «παπάρες» περί σχεδίου Β’ μάς ομιλεί ο Αντιπρόεδρος. Oι Βρυξέλλες έδωσαν Ψήφο Εμπιστοσύνης στη χώρα μας, αλλά με 2 αστερίσκους.. http://bit.ly/9QrJc6

  34. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 02/02/2010 11:10:04

    Δεχόμαστε επίθεση - "Under Attack".....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/02/under-attack.html

  35. Νίκος avatar
    Νίκος 02/02/2010 11:36:17

    Οριστε; «εθνικής συστράτευσης»; Μπα, μπα , μπα, τι μου,λετε Κε Παπανδρεου. Εθνικιστης και σεις; Τι ‘γιναν οι «φιλοι» απ’ εξω με τους οποιους «συνομιλειτε» όπως ο Κος Σορος που σας χρηματοδοτει για να «αμβλυνετε» τις εχθρες των λαων; Που είναι το «Ευρωπαϊκο κεκτημενο», ηστην περιπτωση αυτή;

  36. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2010 11:55:14

    Πρασινοι Ανανεωσιμοι Καρναβαληστες. ( ΠΑΚ )... ειδες τι γινεται τελικα??

    ΠΠ

  37. δημητρης avatar
    δημητρης 02/02/2010 12:59:26

    Απο ποιον ζητας συναινεση Αμερικανς ή οτιδηποτε αλλο εισαι;
    Το σοι σου οπως και τα σογια των αλλων δυο που κυβερνησατε την Ελλαδα 60 χρονια τωρα μαζι με τους Αμερικανους εχουν ρημαξει τον τοπο.
    α) Πρωτον φερτε πισω εσεις πρωτα τα κλαμενα και μετα οι πατρωνες σας βιομηχανοι κλπ.
    β) Μειωστε τις αστρτονομικες σας αποδοχες κατα 70% μαζι με τους Τραπεζιτες(4.00.000 Ε/χρονο!!!)
    γ) Αν τολμας στειλε στη φυλακη τα δικα σου και τα αλλα λαμογια (Το ανεκδοτο : Εξεταστικες Επιτροπες.Το αλλο με τον Χριστοφορακο το ξερεις;)

    Εχετε επιπεσει πανω στον ελληνικο λαο κατ΄εντολη των αφεντικων σας(Εσυ , ο Αντωνακης , Δρουτσας κλπ. κατα τυχη στο Χαρβαρντ ε;)

    Λοιπον δεν εχεις λαμβανειν καμμια συναινεση.
    Να την παρεις απο τον Καρα -Τζαφερ.Ομοιος ομοιω πελαζει.
    Γεια χαρα.

  38. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2010 13:46:29

    από.. μικρό παιδί όλο πλάκα κάνει …μην τον λαμβάνετε υπόψη στα σοβαρά...τελευταία πιστεύει πως ως πράσινος σοσιαλιστής θα γκρεμίσει τον καπιταλισμό ...xaxaxax

  39. stathis avatar
    stathis 02/02/2010 14:19:55

    Ο Παπανδρέου ζητά βοήθεια γιατί το "πρόγραμμα" του κατέρευσε, ώστε να επιλέξει...

    ...Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ή σκληρές αποφάσεις με επώδυνα μέτρα.

    Με άλλα λόγια ζητά συνενοχή στο κυβερνητικό αλλαλούμ!

    Του Στάθη Σαραφόπουλου
    Οικονομολόγου, τ. Βουλευτού

    Από τις πρώτες μέρες της κυβέρνησης Παπανδρέου είχαμε τονίσει ότι επέλεξε λάθος δρόμο, τον επικοινωνιακό, και ότι σύντομα θα οδηγήσει τη χώρα σε πολύ άσχημη κατάσταση!
    Το υπενθυμίζαμε συχνά-πυκνά σε όλη αυτή τη διαδρομή μήπως και εισακουσθούμε.
    Δυστυχώς τους κυβερνώντες τους ενδιέφερε μόνο το άλλοθι "της μη τήρησης των υπεσχημένων" έναντι του ελληνικού λαού, κατά την προεκλογική περίοδο!
    Στα δύο πρώτα υπουργικά συμβούλια μας είπε, ο πρωθυπουργός, ότι λόγω της οικονομικής μας κατάστασης κινδυνεύουν τα κυριαρχικά δικαιώματα του ελληνικού λαού και ότι η ελληνική οικονομία είναι υπο πτώχευση!