#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2010 23:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνέχιση των κινητοποιήσεων αποφάσισαν οι φορτηγατζήδες



Τη συνέχιση των κινητοποιήσεών τους αποφάσισαν οι μεταφορείς, μετά από την ολοκλήρωση της γενικής συνέλευσης που πραγματοποίησαν και τη διενέργεια σχετικής ψηφοφορίας.

Υπέρ της συνέχισης της αποχής από την εργασία ψήφισαν 72 πρόεδροι σωματείων, υπέρ της αναστολής των κινητοποιήσεων έξι, ενώ υπήρξε και μια άκυρη ψήφος.

«Το συντονισμό των κινητοποιήσεων αναλαμβάνει η επιτροπή αγώνα χωρίς τη συμμετοχή των ομοσπονδιών», δήλωσε ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας, Γ. Τζωρτζάτος, ανακοινώνοντας το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας.

Γνωστοποίησε δε πως αύριο, Τετάρτη, και λόγω των προβλημάτων που έχουν δημιουργηθεί, θα εργαστούν όλα τα οχήματα μεταφοράς λυμάτων και μάλιστα δωρέαν.

Της ψηφοφορίας προηγήθηκε ομιλία του κ. Τζωρτζάτου, ο οποίος περιέγραψε την κατάσταση, καθώς και τις προτάσεις του εμπορικού και του επιχειρηματικού κόσμου, χωρίς να ταχθεί ούτε υπέρ ούτε κατά της συνέχισης των κινητοποιήσεων.

Κάλεσε, ωστόσο, όλους του προέδρους που παρευρίσκονταν στη Γενική Συνέλευση να αποδεχθούν και να συμμορφωθούν με το όποιο αποτέλεσμα προκύψει από την κάλπη.

Γ. Πεταλωτής: H κυβέρνηση εξάντλησε κάθε περιθώριο

Από την πλευρά της η κυβέρνηση διεμήνυσε ότι θα κινητοποιήσει όλους τους μηχανισμούς που διαθέτει για να αποκατασταθεί η ομαλή τροφοδοσία της αγοράς.

Σε συνέντευξή του σε τηλεοπτικό σταθμό, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής, επανέλαβε ότι η κυβέρνηση εξάντλησε κάθε περιθώριο, υπογράμμισε ότι ακόμη και στο θέμα της περαίωσης υπάρχει ειδική φορολογική ρύθμιση για τους μεταφορείς και αποκάλυψε ότι είναι έτοιμη η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, με την οποία θα επιτρέπεται φορτηγά Ιδιωτικής Χρήσης να εκτελούν και το έργο των Δημοσίων Μεταφορών.

Σήμα κινδύνου από τον εμπορικό κόσμο

Την ίδια ώρα σήμα κινδύνου εκπέμπει ο εμπορικός κόσμος, καθώς η αγορά έχει περιέλθει σε ασφυκτικό κλοιό μετά τις συνεχιζόμενες κινητοποιήσεις των μεταφορέων, με τις ελλείψεις προϊόντων να είναι πλέον εμφανείς.

Για σοβαρά προβλήματα στον ανεφοδιασμό της αγοράς έκανε λόγο ο πρόεδρος της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου ΕΣΕΕ , Βασίλης Κορκίδης. Με δηλώσεις του στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, ο πρόεδρος της Συνομοσπονδίας, που τις προηγούμενες ημέρες είχε μεσολαβήσει για την εξομάλυνση της κατάστασης, τόνισε ότι τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται, αφού στα λιμάνια του Πειραιά και της Θεσσαλονίκης, παραμένουν καθηλωμένα περισσότερα από 10.000 κοντέινερ και πλέον δεν υπάρχει άλλος χώρος για να ξεφορτώσουν τα πλοία. «Αυτό μας βάζει σε άλλες περιπέτειες, μας αναγκάζει να πάμε σε άλλα λιμάνια της περιοχής και να ξεφορτώσουμε εκεί, ανεβάζοντας το κόστος της μεταφοράς», σημείωσε.

Σημαντικά προβλήματα τροφοδοσίας παρατηρούνται σύμφωνα με τον ίδιο και στα νησιά και κυρίως στις Κυκλάδες, όπου οι ελλείψεις σε βασικά προϊόντα, όπως γάλα και νερό, είναι μεγάλες. Προβλήματα αντιστοίχως εντοπίζονται και στην Κρήτη, όπου μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες αντιμετωπίζουν έλλειψη αγαθών για την εξυπηρέτηση των τουριστών.

«Η αγορά εφοδιάζεται με το σταγονόμετρο», ανέφερε ο κ. Κορκίδης και έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου για κερδοσκοπικά φαινόμενα, εξαιτίας των συνεχιζόμενων κινητοποιήσεων.

Την ανησυχία του εξέφρασε και ο γενικός διευθυντής του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Λιανικής Πώλησης Ελλάδος (ΣΕΛΠΕ), κ. Αντώνιος Ζαΐρης, ο οποίος υπογράμμισε ότι η κατάσταση στην αγορά τείνει να εξελιχθεί εκτός ελέγχου, «εξαιτίας της μεσοσταθμικής μείωσης των πωλήσεων κατά 15%. Αν –όπως είπε εξάλλου- προστεθεί και η πτώση των πωλήσεων κατά 15%, εξαιτίας της κρίσης, «τότε μιλάμε για μια συνολική ζημιά της τάξης του 30%».«Από την κινητοποίηση των ιδιοκτητών φορτηγών και βυτιοφόρων ζημιώνονται οι πολίτες και όχι η κυβέρνηση», πρόσθεσε ο κ. Ζαΐρης.

Δίωξη για πυροβολισμούς κατά φορτηγών

Εν τω μεταξύ το σχηματισμό δικογραφίας για το κακούργημα της απόπειρας ανθρωποκτονίας διέταξε η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Ελένη Ράικου με αφορμή τους πυροβολισμούς κατά φορτηγών στη Μαλακάσα.

Η κ. Ράικου έδωσε εντολή προς την Αστυνομία να σχηματίσει δικογραφία που θα στρέφεται κατά αγνώστων δραστών και ζητά την εντατικοποίηση των ερευνών ώστε να εντοπιστούν και να συλληφθούν οι υπαίτιοι για την επίθεση κατά των φορτηγών.

ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/09/2010 00:34:47

    Και προσέξτε αμέσως μετά την έντεχνη δημοσιγραφία που καταλήγει στην ¨προβοκάτσια¨ :

    Τίτλος της είδησης : ¨ ΚΑΙ Η ΛΟΥΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΔΕΣ...¨
    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

    Στην συνέχεια εάν ανοίξεις και διαβάσεις την είδηση ( που πολλοί δεν το κάνουν εάν μείνουν με την πρώτη εντύπωση που αφήνει ο υπέτιτλος του ¨ρεπορτάζ¨ ) διαπίστώνεις ότι η γνωστή θεοσεβούμενη ¨Λουκά¨ πήγε έξω απο τα γραφεία που συνεδρίαζαν οι μεταφορείς για να τους πει και φωνάξει ( στο ίδιο ¨άγιο πνεύμα¨ που εκφράζουν οι Πρτεντέρης και Τρέμη ) :

    ¨ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ...,οι κινητοποιήσεις σας είναι ενάντια στο θέλημα του Θεού ¨ ( ! )

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=177003&cid=4

    ¨Ελεύθερη¨- Δημοσιογραφία στην Ελληνική Ζούγκλα του Τριανταφυλό , MEGAλες ειδήσεις...

    • vildanden avatar
      vildanden @ ΝΤΑΝΤΟΝ 29/09/2010 01:10:05

      Για την ακρίβεια, ο Μάκης διευκρινίζει στο τίτλο ότι είναι η "Ελένη Λουκά". Εμένα το μυαλό μου πήγε στην Κατσέλη :-Ρ.

  2. DIANE avatar
    DIANE 29/09/2010 01:05:16

    Enzo, Ntanton, συμφωνώ μαζί σας και συγχαίρω τους φορτηγατζήδες που διεκδικούν αντρίκια το δίκιο τους και το ψωμί των οικογενειών τους.Είναι εξαντλημένοι, άυπνοι, τρομοκρατημένοι από το άδηλο μέλλον τους κι όμως συνεχίζουν.Μπράβο, παλληκάρια.

    • ΝΤΙΝΟΣ avatar
      ΝΤΙΝΟΣ @ DIANE 29/09/2010 02:11:31

      ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΑΝΤΡΙΚΙΑ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ.
      Η ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,ΩΣ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΟΕΛΛΑΔΑ,ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
      ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΗΡΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.
      Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΙΚΑΩΣ ΖΗΤΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ,ΔΙΟΤΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΜΕΛΟΝ.
      ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΨΩΜΙ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΖΟΥΝ.
      ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ.

      • Enzo avatar
        Enzo @ ΝΤΙΝΟΣ 29/09/2010 08:48:19

        εδω δεν σταματησαν τους φορτηγατζηδες σε σοβαρα κρατη , θα τους σταματησουν στην Ελλαδα?
        εμεις ειμαστε στην μεση και κανεις δεν ενδιαφερεται.
        καλα η κυβερνηση πασοκ ουτε που την νοιαζει. ισα ισα , αυτο θελει, να καταστραφουν ολοι. φορτηγατζηδες και εταιρειες.την βολευει!!

      • spiros avatar
        spiros @ ΝΤΙΝΟΣ 29/09/2010 09:41:33

        Είναι πολύ μάγκες με την πίεση που δέχτηκαν . Το κράτος δεν μπορεί να τα βάλει με την μάζα γιατί υπάρχει ο φόβος του ξεσηκωμού. Πίσω από τους 33.000 φορτηγατζήδες υπάρχουν οικογένειες και συγγενείς. Άρα όταν το σπίτι τους καίγεται επαναστατούν. Αυτό δεν το σκεφτήκατε;
        Η πολύ δημοκρτική απόφαση αποτελεί απάντηση στον παγκόσμιο φασισμό;

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ ΝΤΙΝΟΣ 29/09/2010 10:03:43

        Ο κάθε φορτηγατζής χρωστά 200-300.000 ευρώ στην τράπεζα για την αγορά της άδειας. Ξαφνικά η αξία της άδειας χάνετε και μένει το χρέος.

        Οποιοσδήποτε αν είχε ένα χρέος 200.000 ευρώ έτοιμο να του καταστρέψει την ζωή για τα επόμενα 10 χρόνια, τι θα έκανε;

        Οι κινητοποιήσεις που κάνουν είναι πολύ μικρές σε σύγκριση με αυτό που θα πάθουν με την εφαρμογή του νόμου.

  3. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 29/09/2010 01:52:29

    Επιτέλους

    Κάποιοι βρήκαν τη δύναμη και σηκώθηκαν απο τους καναπέδες

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 29/09/2010 01:59:38

    "...όσοι το σώμα δίπλωσαν, να μην τους βρουν οι σφαίρες,
    και πίστεψαν πως γλύτωσαν, του πέτυχαν οι μέρες..."
    Μπράβο στους εργάτες των μεταφορών!
    Οι Ελληνικές "κατσαρόλες" της αντίστασης!

  5. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/09/2010 03:23:16

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ;
    ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄

    Με πάσα επιφύλαξη , αλλά και δέος μεταφέρω :

    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

    Νεκρός ιδιοκτήτης φορτηγού μετά από επεισόδια σε μπλόκο

    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""


    Ωστόσο η ψηφοφορία θα γίνει σε βαρύ κλίμα, καθώς ο κλάδος θρηνεί τον χαμό ενός 41χρονου που συμμετείχε στις κινητοποιήσεις στο μπλόκο στο λιμάνι στο Ικόνιο, ο οποίος ήταν και πατέρας ενός μικρού παιδιού.

    Εκεί ιδιοκτήτες φορτηγών είχαν καθίσει μπροστά από τις ρόδες φορτηγού.

    Τα ΜΑΤ αλλά και το λιμενικό παρενέβησαν και έγινε χρήση δακρυγόνων.

    Ο άτυχος ιδιοκτήτης αισθάνθηκε αδιαθεσία όταν επέστρεψε σπίτι του και άφησε λίγο αργότερα την τελευταία του πνοή, ενώ μόλις είχε γυρίσει από το μπλόκο.

    Αυτά τουλάχιστον ανέφερε ο Γ. Τζωρτζάτος, πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φορτηγών Ελλάδος, συσχετίζοντας εμμέσως το γεγονός με τα επεισόδια που προηγήθηκαν.

    http://episkiasis.wordpress.com/2010/09/28/dead-truck-driver/

    Επίσης η ίδια θλιβερή είδηση :

    http://www.inews.gr/43/nekros-idioktitis-fortigou-meta-apo-epeisodia-se-bloko.htm

    http://pulse.gr/nekros-41hronos-idioktitis-fortigoy-meta-apo-epeisodia/news/607502/

    ---------------------------------------------------

    Τελικά δεν ξέρω πως χαρακτηρίζεται το γεγονός , ατύχημα , έγκλημα με ηθική αυτουργία των απεργών η της κυβέρνησης , το γεγονός είναι όμως ένα:

    Με την αυτή την κυβέρνηση ¨μας¨ , την ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ¨Ε.Ε.¨ ΚΑΙ ΤΟΥ ¨Δ.Ν.Τ.¨ , την οποία ψήφισε ο κόσμος γιατί ¨λεφτά υπήρχαν¨, ΜΕΤΡΑΜΕ ΗΔΗ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ! Τρείς στις 5 του Μάη ( Επεισόδια με νεκρούς στο κέντρο της Αθήνας ,ΑΝΤ1,5 Μαι., http://news.pathfinder.gr/greece ) και έναν χθες ( 28/9/).

    Καιρός είναι να φωνάξουμε : Να φύγουν μια ώρα αρχύτερα - δεν πάει άλλο !

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΝΤΑΝΤΟΝ 29/09/2010 09:40:30

      τέσσερις νεκροί τον Μάιο, ξέχασες το μωρό

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ δρόμος 29/09/2010 12:13:33

        οι ιδιοκτήτες είναι 3 που έχουν αφήσει την τελευταία τους πνοή από την χουντική πρακτική του ΓΑΠ:
        1 αυτοκτονία (κρεμάστηκε στο γραφείο του)
        1 θάνατος από εγκεφαλικό μόλις ψηφίστηκε το έκτρωμα
        1 θάνατος από καρδιακό ο άτυχος 39χρονος (είναι 39 και οχι 41...)

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/09/2010 04:40:00

    Μπράβο στούς φορτηγατζήδες!!

    Τα άτομα έχουν τσαγανό!

    Γιά νά δούμε τώρα τούς δημοσιους υπαλλήλους,θά ξεσηκωθούνε μετά τήν απαξίωσή τους από τό πάγκαλο πού τούς θεωρεί άχρηστους καί μας στρέφει ολους μας εναντίον τών δημοσίων υπαλλήλων ή θά τό παίξουν κότες?

    Μετά τούς δημοσιους υπαλλήλους σειρά έχουν ΟΣΕ,ΕΛΤΑ δηλαδή όσοι ευθύνονται
    γιά τή κρίση,οπως μας λένε οι κατοχικοί κυβερνήτες μας.

    Μήπως αντί νά μας.....οι πολιτικοί,ήρθε ή ώρα νά ρίξουμε τό σημερινό πολιτικό
    σύστημα στό καιάδα,νά γλυτώσουν τουλάχιστον τά παιδιά μας??

  7. GALA avatar
    GALA 29/09/2010 06:58:56

    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!! ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΣ ΕΠΑΘΕ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΜΟΛΙΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ 41 ΕΤΩΝ! ΕΣΚΑΣΕ Ο ΑΝΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΤΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΤΟΥ ΑΧΡΗΣΤΕΨΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ! ΟΙ ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΔΕΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ!ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ, ΡΟΥΜΑΝΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ!

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/09/2010 08:42:57

    Yπάρχει και αυτό που έλαβα σε σχόλιο, δεν ξέρω αν είναι άλλος άτυχος άνθρωπος:
    "Ένας ακόμη νεκρός. Συνάδελφος ιδιοκτήτης φορτηγού ετών 39 που είχε πάρει δάνειο για να αγοράσει την άδεια του φορτηγού του πέθανε σήμερα το πρωί από καρδιακή προσβολή μια και δεν άντεξε άλλο αυτήν την τραγωδία. Συλλυπητήρια στην οικογένεια του μα πιο πολύ στην γυναίκα και στα παιδάκια του.
    Το αίμα του άτυχου συνανθρώπου μας έβαψε τα χέρια του “κ” Ρέππα. Μακάρι η ψυχή του άτυχου συναδέλφου μας να αναπαυθεί και να το έχει κρίμα ο Ρέππας …"

    από Nikos 29

  9. 11888 avatar
    11888 29/09/2010 14:51:02

    Αυτο που σοκαρει ειναι η δηλωση οτι"η κυβερνηση εξαντλησε καθε περιθωριο".
    Δηλαδη ποιο περιθωριο εξαντλησε αφου απεναντι στα δικαια αιτηματα του κλαδου δεν αλλαξε ουτε κομμα στο νομοσχεδιο.Μπορει να απαντησει η κυβερνητικη μαριονετα στην απλη ερωτηση,"γιατι ενα φυσικο προσωπο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΔΕΙΑ"?
    Για τι ειδους απελευθερωση μιλαμε οταν τιθονται ακομα περισσοτεροι περιορισμοι απο το νεο νομο που υποτιθεται ανοιγει το επαγγελμα σε ολους.

  10. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 29/09/2010 19:09:59

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΔΗΛΩΣ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΔΕΣ. ΝΟΜΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΗΛΩΣ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

  11. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 29/09/2010 21:07:13

    Οι φορτηγατζήδες είναι οι πρώτοι από τις επόμενες κατηγορίες επαγγελματιών που θα ακολουθήσουν με αδιαφανή κριτήρια και νόμο - πλαίσιο κατά τις επιταγές του μνημονίου προκειμένου να αλώσουν την Ελλάδα εταιρείες του εξωτερικού που διανείμουν τα ιμάτιά μας . Οι μεταφορείς Θα έπρεπε να έχουν την συνδρομή όλων μας . Ο επόμενος είσαι ΕΣΥ, φίλε του καναπέ !! Μην περιμένεις ότι το περίστροφο θα πάθει εμπλοκή μπροστά σ΄ εσένα .
    Ακόμη κι αν κάποιοι θεωρούν ότι αδίκως και σε βάρος του καταναλωτή υπήρχαν τα προνόμια αυτά για μερικούς επαγγελματίες , σκεφθείτε τι όφελος θα έχετε όταν θα απασχολούνται με το ένα τρίτο του μεροκάματου εξαθλιωμένοι οικονομικοί μετανάστες και η ανεργία θα έχει σαρώσει, σκεφθείτε τις σκοπιμότητες για την ταχύτητα και την αδιαφάνεια με τις οποίες περνάνε τα μέτρα σε μία νύχτα . Έλληνα κλείσε επιτέλους την τηλεόραση και βάλε το μυαλό σου να σκεφθεί ....