29/08/2011 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνάντηση με τον Σαμαρά ζήτησε ο Βενιζέλος

Συνάντηση με τον πρόεδρο της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά, προκειμένου να τον ενημερώσει για το πλαίσιο των συζητήσεων με την τρόικα και την πορεία εφαρμογής των αποφάσεων της Συνόδου Κορυφής της Ευρωζώνης της 21ης Ιουλίου, θα έχει την Τρίτη στις 11:00 ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών, Ευάγγελος Βενιζέλος.

Η συνάντηση θα γίνει στα γραφεία της ΝΔ, στη Λεωφόρο Συγγρού και τη συνάντηση ζήτησε ο κ. Βενιζέλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Basilio... avatar
    Basilio... 29/08/2011 17:18:12

    Nαι λογικό το βρίσκω να ενημερώσει τον αυριανό πρωθυπουργό.... Η επόμενη ενημέρωση του Σαμαρά θα γίνει του... Μαξίμου!!!

  2. Βasilio... avatar
    Βasilio... 29/08/2011 17:20:18

    Nαι, λογικό το βρίσκω να ενημερώσει τον πρωθυπουργό (τον αυριανό)...

  3. Orestios avatar
    Orestios 29/08/2011 17:32:23

    Σηκώνεται όλόκληρος Βενιζέλος να πάει στη Συγγρού?????

    Ο Σαμαράς κυριαρχεί και όλοι αναφέρονται σε αυτόν πια.
    Απομένει να φύγει ο κ. "Αναγνώστου" (formerly known as GAP) από την πρωθυπουργία

    • φωνη avatar
      φωνη @ Orestios 29/08/2011 17:39:51

      Εντάξει ρε συ και τυπικά να το δεις ο ένας είναι Πρόεδρος της αξιωματικής αντιπολίτευσης και ο άλλος υπουργός οικονομικών.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ φωνη 29/08/2011 17:45:02

        Ναι αλλά προ ολίγων ημερών ο Βενιζέλος δεν ήτανε που απαιτούσε να εμφανιστεί ο Σαμαράς στη Βουλή, να στοιχηθεί πίσω του κοκ και τώρα πάει να τον συναντήσει στα γραφεία του κόμματος;

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 29/08/2011 17:41:21

    Μήπως θα πάει για να του ζητήσει να δείξει οίκτο? Πλησιάζει η ώρα της Νέμεσης...

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΙΩΝΑΣ 29/08/2011 17:44:56

      Όχι, μάλλον έρχεται η ώρα της χρεωκοπίας.

  5. φωνη avatar
    φωνη 29/08/2011 17:50:20

    Δηλαδή εννοείς ότι ο χώρος της συνάντησης σημαίνει και αλλαγή στάσης του Βενιζέλου;

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωνη 29/08/2011 18:05:22

      Σημειολογικά, κάτι λέει.

      • φωνη avatar
        φωνη @ Orestios 29/08/2011 18:07:42

        Πάντως η Διαμαντοπούλου τηλεφωνάει στη Συγγρού
        Ο Βενιζέλος τρέχει στη Συγγρού....Μαξίμου κανείς;
        Τελικά ποιος κυβερνάει η Συγγρού ή το Μαξίμου;

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Orestios 29/08/2011 18:08:07

        Θα παει και η Τροικα αυριο στη Συγγρου.
        Ψαχνουν να βρουν κι αυτοι καποιον να κυβερνησει !!!

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 29/08/2011 17:50:37

    ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ … ΜΕΣ ΣΤΗ ΤΡΕΛΗ ΧΑΡΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ DEAL, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΜΕ ΤΗ ΓΑΛΕΡΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΜΕ ΚΟΥΠΙ, Η ΤΡΟΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ … ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΣΚΙ !!
    ... ΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ??

  7. mlvzero.blogspot avatar
    mlvzero.blogspot 29/08/2011 18:00:12

    tha exei kai kanapedakia?
    i soyvlakia?

    enan fpa apo ola parakalw

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/08/2011 18:24:13

    Για τι πράγμα θα συνομιλήσει ο κύριος Σαμαράς με τον κύριο Βενιζέλο;
    Οικονομικά;
    Γιατί οι γνώσεις του κυρίου Βενιζέλου (που είναι αντάξιες των επιτυχιών του) έχουν την απόλυτη ταύτιση με την παρακάτω απεικόνιση...και για τις διαπραγματεύσεις που άλλοτε είναι επιτυχία και άλλοτε προάγγελοι και για το οικονομικό κλίμα...

    h__p://www.enet.gr/?i=news.el.gallery&id=715&m=133258

    ΥΓ

    ...όσο για να στοιχηθεί κάποιος πίσω του ...ανώφελο ...σάμπως θα φαίνεται από το μεγαλείο των δικανικών του ανδρός;

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/08/2011 18:47:09

    Τρόικα και κυβέρνηση ψάχνουν τρόπο να ΕΓΚΛΩΒΊΣΟΥΝ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ν.Δ. Όλα τα άλλα είναι για αφελείς.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΣΠΥΡΟΣ 29/08/2011 19:29:31

      Ο ΔΟΛ είναι ακόμα "έκθαμβος" από την συναίνεση στην Παιδεία.

      Ο Βενιζέλος κουβαλιέται στη Συγγρού.

      Η τρόικα λέει ότι τα μέτρα δε περπατάνε (φυσικά, αφού πέθαναν την οικονομία, αρπάζοντας ό,τι μετρητά υπήρχαν στα γρήγορα, σαν πορτοφολάδες, στεγνώνοντας τις συναλλαγές και ακυρώνοντας όποια αναπτυξιακή προσπάθεια, τώρα, το Δημόσιο δεν έχει να εισπράξει από πουθενά).

      Και όλοι τρέχουν στο Σαμαρά.

      Αλλοδαποί και ντόπιοι νταβατζήδες ανησυχούν σφόδρα στην προοπτική ενός ΠΑΣΟΚ που δεν θα αντέξει άλλο, από την παγκόσμια οικονομική συγκυρία και τις φοβερές πιέσεις που ασκεί στην Ελλάδα, οι οποίες επιτείνουν τις κοινωνικές πιέσεις στο εσωτερικό της χώρας και τις ενδοπασοκικές διαφοροποιήσεις , ώστε να περάσει τα νέα όργια που σχεδιάζουν.
      Και θα οδηγηθεί σε εκλογές.

      Ενώ μόνο στα εργασιακά έχουν ήδη περάσει τις πιο βίαιες ανατροπές στο πιο σύντομο χρονικό διάστημα, μετατρέποντας την αγορά εργασίας σε "ευέλικτο" χαμαιτυπείο.

      Φοβούνται λοιπόν ένα εκλογικό ποσοστό ΠΑΣΟΚ 28-30%, που θα κάνει το 34% του Καραμανλή το 2009 να δείχνει ζενίθ, και μια εκλογική παντοδυναμία Σαμαρά που τρέμουν μην χρησιμοποιηθεί για να ανατρέψει λίγα ή περισσότερα από όσα στην αμαρτωλή 2ετία 2009-2011 επέτυχαν συγκεκριμένοι, με την συνδρομή των κογκλαβίων τους, σε βάρος των πολλών.

      Κυρίως όμως, όπως το 2004, φοβούνται αποκαλύψεις και κολασμό.
      Εύλογα, με όσα έχουν κάνει.

      Η χώρα όμως δεν αντέχει επανάληψη της ιστορίας.
      Ο Ερντογάν κέρδισε ...

  10. Basilio... avatar
    Basilio... 29/08/2011 19:35:55

    Κατά τις λαϊκές σοφίες « Ο νηστικός καρβέλια… ή όσα δεν φτάνει η αλεπού…» και τόσα άλλα Αριστοφανικά και μη.
    Πολλά κολπάκια θα δούμε το επόμενο διάστημα από το κυβερνητικό αυτό τσίρκο που όλα, είτε αποσκοπούν στην εξασφάληση χρόνου παραμονής στην εξουσία, είτε είναι προσωπικά παιχνίδια των δελφίνων πάνω στο ζέων πτώμα του GAP.
    Ακόμα και το «ναι» της αξ. Αντιπολίτευσης πάνω σε κάποια σωστά σημεία ενός νομοσχεδίου το βλέπουν σαν συναίνεση, συγκυβέρνηση, συμπόρευση και γω δεν ξέρω σαν τι άλλο και έτσι το διατυμπανίζει το MEGA, παρ΄ ότι η θέση της Ν.Δ. είναι ξεκάθαρη στο θέμα αυτό και ουδείς λογικός της παράταξης μπορεί να σκέφτεται συναίνεση-συνενοχή με τους νεοδοσίλογους της πράσινης συμμορίας. Για πόσο όμως μπορεί αυτό το πολιτικό έκτρωμα να διαχειρίζεται τις τύχες της χώρας και να χρεώνει ανεξέλεγκτα τις επόμενες γενιές;
    Όχι πολύ!!! Ίσως λιγότερο απ’ ότι υπολογίζουμε. Και αυτό γιατί τώρα είναι η ώρα των δελφίνων. Τώρα που αμέσως μετά τις επερχόμενες εκλογές (που μαθηματικά θα οδηγήσουν σε συντριβή το δήθεν σοσιαλιστικό κόμμα) πρέπει να πάνε σε συνέδριο και να ορίσουν αρχηγό. Άρα τέρμα πλέον τα γενικόλογα και ζήτω οι προσωπικές στρατηγικές!!!
    Ο Βενιζέλος καίγεται ήδη και θα αποκαεί τελείως στις πλατείες μετά την αποστολή από τις ΔΟΥ των νέων ραβασακίων κεφαλικού φόρου. Η Άννα είναι φιλόδοξη μεν και ελαφρώς καμένη μέχρι να πάρουν φωτιά οι φοιτητές και να συμπαρασύρουν (μη πω να αφυπνίσουν) σύσσωμη την εκπαιδευτική κοινότητα. Άρα όλα οδηγούν στον Λοβέρδο που τελευταία κρατά ένα προσωπικό στυλάκι, δήθεν και ίσως και καλά… Όμως μία είναι βούληση και των τριών. Οι πρόωρες εκλογές, που θα τις προκαλέσουν όσο κι αν αντιστέκεται η οικογένεια GAP.
    Εκλογές που στα αφτιά του εξαθλιωμένου Έλληνα δεν μπορεί παρά να φαντάζουν σαν λύτρωση, σαν υπέρτατη προσμονή…
    Είναι δυνατόν αυτού του λαού να του μιλήσεις πλέον για συναίνεση και συγκυβέρνηση; Της… Λιβύης θα γίνει!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Basilio... 29/08/2011 19:48:06

      Λυτρωση;απο τι θα λυτρωθει και πως; λες η τροικα να αλλαξει θεσεις επειδη θα αλλαξει η κυβερνηση;

  11. spiros avatar