#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2011 15:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνάντηση με τον Α.Σαμαρά ζήτησε ο Γ. Παπανδρέου



(Ανανεωμένο). Συναντήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς (όχι σύσκεψη πολιτικών αρχηγών) θα επιδιώξει ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, όπως έγινε γνωστό μετά την συνάντησή του με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Ήδη το Γραφείο του πρωθυπουργού ζήτησε συνάντηση με τον Αντώνη Σαμαρά. Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί αύριο, στις 7μμ.

Κατά την είσοδό του στο Προεδρικό Μέγαρο ο κ. Παπανδρέου δήλωσε, απευθυνόμενος προφανώς και στο δικό του κόμμα: «Είναι σημαντικό, όλοι οι πολιτικοί παράγοντες να δείξουν αίσθημα ευθύνης»

Μας είπε επίσης ότι η τρέχουσα εβδομάδα είναι «η πιο κρίσιμη εβδομάδα για την Ελλάδα και την Ευρώπη».

Σήμερα στις 16.30 ο κ. Παπανδρέου θα προεδρεύσει του άτυπου υπουργικού, το οποίο θα συνεδριάσει για πρώτη φορά ύστερα από μήνες.

Tην Τρίτη στις 16.00 συνεδριάζει η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ.

Σήμερα το πολυνομοσχέδιο έγινε δεκτό επί της αρχής, κατά πλειοψηφία, στην κοινή Επιτροπή Οικονομικών και Δημόσιας Διοίκησης. Η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΚΚΕ ζητεί τη διενέργεια ονομαστικής ψηφοφορίας στη Βουλή .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 17/10/2011 14:34:47

    deja vu! Το έχουμε ξαναδεί το έργο...

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ 3η Σεπτέμβρη 17/10/2011 14:41:10

      ακριβώς! Εδώ ήρθαμε πάμε να φύγουμε!

  2. Orestios avatar
    Orestios 17/10/2011 14:58:34

    Μια απ' τα ίδια. Κανένα ενδιαφέρον πια δεν έχει αυτή η κυβέρνηση.

  3. Ίωνας avatar
    Ίωνας 17/10/2011 14:59:45

    Δηλαδή ο ΓΑΠ και η συμμορ... , συγνώμη, το καθεστώς του, δείχνουν αίσθημα ευθύνης? Σε ποιούς ακριβώς το δείχνουν?

    • man8os avatar
      man8os @ Ίωνας 17/10/2011 15:25:11

      Μεταξυ τους. Ετσι ειναι οι μαφιες

  4. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 17/10/2011 15:50:52

    Αν τα είχαν "φτιάξει" λιγότερες συναντήσεις θα είχαν κάνει. Τι είναι αυτό το πράγμα;;;

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 17/10/2011 16:14:44

    και γιατί να τον δει ο Αντώνης και οι υπόλοιποι;

  6. avanti avatar
    avanti 17/10/2011 16:19:26

    Αμάν βρε γιώργο, δεν βλέπεις ότι δεν σου βγαίνει η συγκυβέρνηση με Σαμαρά τι το παιδεύεις. Εχεις όμως τα άλλα τα φιλαράκια τον ντορή & τον ψαρρή, για να δούμε που το πας το πράγμα.

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 17/10/2011 16:27:29

    Συγκυβερνήσεις και τέτοιου είδους μ@λ@κείες κομμένες. Καμιά πλάτη και καμιά συνενοχή από τη ΝΔ. Α.Σαμαρά σκέψου, ότι οι έλληνες δεν θέλουν το πασόκ, μην πέσεις στη φάκα του ακατονόμαστου.

  8. Παυλος Βαφιεαδης avatar
    Παυλος Βαφιεαδης 17/10/2011 16:33:25

    Αν δεν μπορείς κύριε Γιώργο μας, πήγαινε σπιτάκι σου. Το παρακαλετό το βαρεθήκαμε. Τέτοια αναξιοπρέπεια δεν ταιριαζει σε ένα πρόεδρο της σοσιαλ¨η" στικης διεθνούς.

  9. μαρικα avatar
    μαρικα 17/10/2011 16:34:29

    Ειναι η πιο κρισιμη εβδομαδα για την Ελλαδα και την Ευρωπη,
    Ο κυριος πανγκοσμιοπιοιτης πρεπει επιτελους να καταλαβη οτι ειναι πρωθυπουργος της Ελλαδας και οχι της Ευρωπης η οποια καλα τα καταφερνει με τα δικα της προβληματα.Οποιους θελει ας συναντηση και με οποιους θελει ας μιλησει ,τηνΕλλαδα αυτος και η κλικα του την εφεραν σε αυτο το χαλι και ας παν να τα βγαλουν περα μονοι τους.Ουτε κυβερνηση εχουμε ουτε προεδρο της Δημοκρατιας εχουμε ουτε καλα,καλα Δημοκρατια εχουμε.Εχουν καταλισει πλεον ολους τους θεσμους.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/10/2011 16:43:18

    OXI σε Κατοχική Κυβέρνηση Συνεργασίας. Ο ΓΑΠ μπορεί να προσφέρει εαυτόν σαν αποδιοπομπάιο τράγο, αλλά το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό και ψάχνει για συνεταίρους στην προδοσία.

    Εθνική συναίνεση; NAI, αλλά αφού ομολογήσουν και παραιτηθούν οι επίορκοι που λαδώθηκαν από τους βαρβάρους. Άντε και με αμνηστία (αλλά να φύγουν από την χώρα)

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ archaeopteryx 17/10/2011 17:14:11

      Καμία Εθνική Συναίνεση ακόμα και εάν θέσουν εαυτούς ενώπιο της δικαιοσύνης και του Ελληνικού λαού. Τι ατόπημα είναι αυτό κύριε archaeopteryx? Μήπως θέλετε να μας πείτε κάτι? Μήπως προετοιμάζετε το έδαφος? Συναίνεση με τους προδότες των ονείρων μας και του μέλλοντος μας? Ε, ΟΧΙ!!! ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ...είναι και επίκαιρο...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Περιπτερας 17/10/2011 17:58:59

        ίσως δεν έγινα κατανοητός.

        Εκτιμώ ότι σε όλα κόμματα υπάρχουν άνθρωποι της ευρύτερης Ζήμενς (για να το πω απλά). Αυτό σημαίνει ότι όσο σαφές και εάν είναι ένα προεκλογικό πρόγραμμα (και δεν είμαι πολύ αισόδοξος επ αυτού), όσο πατριωτικό, όσο ό,τιδήποτε, η πέμπτη φάλαγγα είναι εκεί μέσα και περιμένει.

        Η πέμπτη φάλαγγα είναι ο κοινός παρονομαστής που ζητά συναίνεση κλπ.

        Θεωρώ ότι πέμπτη φάλαγγα είναι οι πλασιέ και τα παρατήματα της Ζήμενς. Αυτή και αυτοί δηλητηριάζουν τόν τόπο από τουλάχιστον το 1981.

        Θεωρώ ότι τα κόμματα, οι βουλευτές και οι πολιτικοί εκβιάζονται, διακριτικά ή χυδαία, από την πέμπτη φάλαγγα και ο εκβιασμός είναι διττός: " Τα πιάσατε και σας κρατάμε", ή "εάν δεν συνεργαστείτε δεν θα τα πίασετε" (πάνω και κάτω από το τραπέζι -- συγγνώμη, ο Σόϊμπλε είπε "εάν θέλετε δάνεια θα δώσετε (και θα πληρώσετε)ήλιο"!)

        Πρέπει να σταματήσει ο εκβιασμός. Τουλάχιστον αυτός ο εκβιασμός. Ο μονος τρόπος είναι να ομολογήσουν και να φύγουν οι εκβιαζόμενοι δηλαδή η πέμπτη φάλαγγα. Χωρίς αυτήν, και ο Βασικός Μέτοχος περνάει, και ο Σκαης χάνεται κλπ.

        Αν, τοτε, σε εκλογές προκύψει αυτοδυναμία, ολα καλά. Εάν δεν προκύψει, συμβαίνουν και τέτοια, η "μη συνεργασία" δεν είναι αυτοσκοπός΄.

        Αυτό που ΔΕΝ αντέχω είναι η υποκατάσταση της πέμπτης φάλαγγας χρώματος Χ με την πέμπτη φάλαγγα χρώματος Ψ . Όταν δεν είμαστε τόσο απροκάλυπτα προτεκτοράτο, εκτιμώ θα έχουμε αναβάθμιση δημοκρατίας, ούτως ή άλλως. Η πέμπτη φάλαγγα είναι οι προδότες των ονείρων μου.

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 17/10/2011 17:42:33

      με τα κλεμμένα .. ένα ακόμα μεγάλο μοναστηράκι στο Αγ.Ορος ...να αγιάσει

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ archaeopteryx 17/10/2011 17:49:20

      Καμία συναίνεση, συνενοχής και συγκυβέρνησης με το σύστημα πασόκ.

      Μόλις γίνουν εκλογές και βγούμε αυτοδύναμοι,τότε αυτοί να συναινέσουν με την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά.

      Αντώνη στείλε τους από εκεί που ήρθαν και ζήτα άμεση προκήρυξη εκλογών.

      Αυτούς ούτε η πατρίδα τους η Αμερική, δεν καταδέχεται να συζητήσει πλέον μαζί τους,διότι έχουν και εκείνοι αντιληφθεί ότι είναι ανίκανοι και επικίνδυνοι ταυτόχρονα.

      Αντώνη είμαστε μαζί σου στον αγώνα...Πρόσεχε μην παρασυρθείς από ντιντήδες και λοιπούς πολιτικάντηδες της παράταξης και πατήσεις καμιά νάρκη που σου ετοιμάζει το πασοκιστάν.

      Και πάνω απ΄όλα μην προδώσεις τους 800.000 που πήγαν οικειοθελώς και σε ψηφίσαν για πρόεδρο της παράταξης , ενάντια σε όλα τα προγνωστικά και αποκατέστησαν το όνομά σου που είχε μείνει στον πάγο για 17 χρόνια.

      Όλοι αυτοί ζητούν εκλογές και εσένα πρωθυπουργό. Οτιδήποτε άλλο, είναι λίγο για σένα.

      ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ

  11. βισάλτης avatar
    βισάλτης 17/10/2011 16:44:38

    Τον γκιόργος β΄τσαντ οι συνετοί πρέπει να τον θεωρούν όχι και τόσο επιθυμητό Φανταστείτε ότι στην ίδια την χώρα του θεωρείται περίπου περσόνα νον γκράτα .. Οχι μόνο με τον γκιόργκος δεν πρέπει να έχει λακριντί ο αντώνιος αλλά και με πολλά στελέχη της ν.δ. πρ.υπουργούς που εκφράζουν την συντήρηση και την σαπίλα...Ο λαός είναι πανέτοιμος να δεχτεί την βαθιά αλλαγή ,να αγκαλιάσει καινούρια αδιάφθορα πρόσωπα και να γυρίσει τηνπλάτη σε αλλοτριωμένα ..

  12. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 17/10/2011 16:44:54

    Αντώνη τον νου σου...ξαναζεσταμένο φαί θα σου σερβίρει ο ΓΑΠ. Πάλι τις ίδιες εκβιαστικές μεθόδους ακολουθεί ...θα του περάσει στο εσωτερικό αλλά προς Θεού Αντώνη... μην λυγίσεις, στον αγύριστο να τον στείλεις. Ελπίδα πλέων δεν έχουμε …το πολυνομοσχέδιο θα περάσει όπως πέρασαν όλα τα άλλα… Αντώνη ξεκάθαρα πράγματα ΟΧΙ σε όλα … μην χρεώνεσαι άλλο τις μεσοβέζικες λύσεις που κάποιοι σου προτείνουν στη Συγγρού.

  13. thanasis avatar
    thanasis 17/10/2011 16:45:45

    O ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΑΖΑΡΕΥΗ ΤΗΝ ΜΗ
    ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ
    ΔΙΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΟΙΚΤΡΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΘ ΠΑΣΟΚ

  14. ikaros avatar
    ikaros 17/10/2011 16:51:15

    Πρόεδρε η απάντηση είναι: OXI

  15. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/10/2011 16:54:37

    Με κατι τετοια πασοκιαρικα κολπα ολο και κατι τσιμπαει ο ΓΑΠ σε χρονο και μακροημερευση του καθεστωτος ! Τι να πει κανεις ? Να μην παει Ο Σαμ θα πουνε δεν βοηθας να παει μολις βγει απο του Μαξιμου θα πουνε οτι κατι τρεχει με την συγκυβερνηση.Αρα το πρεπον ειναι να παει μεν αλλα μολις βγει απο του Μαξιμου να πει ο,τι εχει να πει στους δημοσιογραφους και οχι μετα απο 5 ωρες απο την Συγγρου και στο μεταξυ τα γιουσουφακια να εχουν γεμισει τον τοπο με τα προπαγανδιστικα τους σχολια ! Εδω και τωρα σαφεις θεσεις απο τον Σαμ και ενωπιον ενωπιω προς τον λαο που θα περιμενει απ'αυτον να τον ενημερωσει .Τελος πια οι συσκεψεις και αλλοπροσαλες δηλωσεις !

  16. Anemos avatar
    Anemos 17/10/2011 17:10:10

    Εχει θράσος όμως ο ΓΑΠ, όλοι του έχουν γυρίσει την πλάτη & τον φτύνουν και αυτός εκεί τον χαβά του, ακόμη και ο καρατζαφύρερ στην Βουλή τον έκανε ρόμπα ότι δεν μπορεί να κυβερνήσει άλλο..... το καημένο το παιδί που του έκατσε βαρειά η θέση (τον φροντίζει ως καλός πατερούλης). Αυτός μισεί τόσο πολύ τους Ελληνες που εκτός από την χρεοκοπία που θα μας φορτώσει θα μας σκάσει μέχρι να ξεκουμπιστεί.

  17. markost avatar
    markost 17/10/2011 17:11:52

    εκλογές ή συγκυβέρνηση?

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ markost 17/10/2011 18:20:04

      ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!!

  18. factorx avatar
    factorx 17/10/2011 17:35:11

    Μια από τα ίδια. Τον έχουν ....ξεχειλώσει πια τον θεσμό της Προεδρίας της Δημοκρατίας. Κάθε λίγο και λιγακι πάει στον Πρόεδρο και κλαίγεται. Το πιδιο θα κάνει και με τους πολιτικούς αρχηγούς. Και σε κάθε περίπτωση αποφάσεις πριν τις 23/10 δεν μπορεί να πάρει κανένας

  19. Tem avatar
    Tem 17/10/2011 17:38:05

    Διαβάζω λοιπόν για μια ακόμα φορά σε κάποιο blog : ''Εάν ο πρωθυπουργός ρίξει στο τραπέζι σχέδιο συγκυβέρνησης χωρίς την παρουσία του, ο αρχηγός της Αξιωματικής αντιπολίτευσης θα το αποδεχθεί''.
    ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΕ ΜΗ ΔΕΧΘΕΙΣ. Αυτοί οι άνθρωποι ψάχνουν συνενόχους στην προδοσία.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Tem 17/10/2011 18:19:29

      να πιστευουμε τωρα και τους πιο αναξιοπιστους!!!

  20. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 17/10/2011 18:09:28

    Ούτε κατα διάνοια άλλη λύση πλην εκλογών !!!

  21. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 17/10/2011 18:10:36

    Αντώνη μπορείς να πας στο ραντεβού και να χαρίσεις στο παιδί όλους όσους βουλευτές της Ν.Δ έδειξαν ενδιαφέρον συγκυβέρνησης. Άχρηστοι είναι γιατί στις εκλογές δεν πρόκειται να τους ψηφίσουν

  22. PERIS avatar
    PERIS 17/10/2011 18:57:47

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΕΙΣΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΣ ΕΛΠΙΔΑ. ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ.

  23. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 17/10/2011 19:40:50

    Τι θα κάνει ο ΓΑΠ αύριο; Θα παραιτηθεί για μια ακόμα φορά στον Σαμαρά και θα του παραδώσει την κυβέρνηση;

  24. pg avatar
    pg 17/10/2011 19:47:02

    ΠΕΡΙΤΤΗ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ, ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ... ΜΠΑ... ΜΜΜΜ... ΘΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΚΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ !!!

  25. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/10/2011 19:50:04

    Κάτι μοῦ λέει... Σὰν νὰ τό'χω ξαναδεῖ...

    ὁ ΠτΔ ἐπὶ ΓΑΠ εἶναι σὰν τὸν ἐξομολόγο: πᾶς στὸν παππούλη, τὰ λὲς νὰ φύγουν ἀπὸ πάνω σου, ξεσκᾶς-ξαλαφρώνεις καὶ μετὰ γυρίζεις στὰ ἴδια...

  26. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 18/10/2011 07:41:47

    Μα να είναι και σε κάτι χρήσιμος ο Παπούλιας: να παράσχει ψυχολογική υποστήριξη σε αποτυχημένους και προδότες!