#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2012 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνάντηση Πούτιν - Σαμαρά στις 26 Ιανουαρίου



Συνάντηση με τον Βλαντιμίρ Πούτιν θα έχει ο Αντώνης Σαμαράς στην Μόσχα στις 26 Ιανουαρίου, στις 6 το απόγευμα.

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες η συνάντηση "έκλεισε" πρόσφατα αφού προηγήθηκαν διμερείς επαφές και συνεννοήσεις μέσω της διπλωματικής οδού αλλά και μέσω προσώπων με μεγάλη επιρροή στην Μόσχα που ενδιαφέρονται για την αναζωογόνηση και ανάπτυξη των ελληνορωσικών σχέσεων και για επενδύσεις στην Ελλάδα.

Η επίσκεψη του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας στην Ρωσία θα διαρκέσει από τις 25 έως και τις 27 Ιανουαρίου και ακολουθεί την επίσκεψή του στο Ισραήλ και την συνάντησή του στην Αθήνα με τον Αντιπρόεδρο των ΗΠΑ κ. Μπάϊντεν. Και επιβεβαιώνει ότι αυτήν την δύσκολη ώρα για την Ελλάδα ο πρόεδρος της ΝΔ αναζητά συμμαχίες που θα βγάλουν την χώρα από την εσωστρέφεια θα της ξαναδώσουν την θέση που αξίζει στον παγκόσμιο χάρτη και κυρίως θα βοηθήσουν την ανάπτυξη με επενδύσεις.

Έχει σημασία τέλος να σημειωθεί ότι η επίσκεψη Σαμαρά στην Μόσχα γίνεται σε μια περίοδο που αναζωπυρώνεται το ενδιαφέρον της  Ρωσίας για τις εξελίξεις στην περιοχή της Μεσογείου και του Περσικού Κόλπου.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες ο Σαμαράς θα επισκεφθεί τις ΗΠΑ ως πρωθυπουργός, ενώ ετοιμάζεται και ταξίδι στην Κίνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skopelos news avatar
    skopelos news 19/01/2012 14:21:18

    Επιτέλους ας κάνει κάτι ο κύριος Σαμαράς να αναθερμάνουμε τις σχέσεις μας η Ελλάδα με την Ρωσια διότι ο Παπανδρέου μας έφερε πολύ μακριά Σχεδόν εχθρικά

  2. romios avatar
    romios 19/01/2012 14:34:13

    Συνάντηση των δύο πρωθυπουργών δηλαδή!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Στεργιος avatar
    Στεργιος 19/01/2012 14:36:05

    «Λεφτά υπάρχουν... για τανκς και όχι για συντάξεις»
    Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2012, 13:39


    Ιδιαίτερα καυστικό είναι ένα κείμενο που αφορά την Ελλάδα και φιλοξενείται στο σημερινό φύλλο της γερμανικής εφημερίδας Handelsblatt, στο οποίο αναφέρεται ότι: «Λεφτά υπάρχουν… για τανκς και όχι για συντάξεις. Η Αθήνα εξαρτάται από τα κεφάλαια που αντλεί από την ΕΕ και το ΔΝΤ. Ως εκ τούτου θα πρέπει να μειώσει τις συντάξεις και τους μισθούς των πολιτών της, πετώντας στην πυρά δεκάδες χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους. Παρόλα αυτά, η ελληνική κυβέρνηση έχει αυξήσει τις αμυντικές της δαπάνες, σχεδιάζοντας την αγορά περισσότερων από 400 άρματα τύπου Panzer».

    «Επίσης», αναφέρει δεικτικά ο αρθρογράφος της Handelsblatt: «Την ίδια ώρα, που η χώρα βρίσκεται στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, πολλά ελληνικά σχολεία δεν έχουν καν βιβλία, τα κρατικά νοσοκομεία σε αρκετές περιπτώσεις δεν έχουν ούτε επιδέσμους και οι ένοπλες δυνάμεις χρωστάνε στα ΕΛ.ΠΕ. δισεκατομμύρια, η ελληνική κυβέρνηση αποφασίζει να ξοδέψει πολλά δισ. για 400 παροπλισμένα άρματα μάχης των Αμερικανικών Ενόπλων Δυνάμεων, τα περισσότερα από τα οποία παραμένουν παρατημένα από το 1991 και τον πρώτο πόλεμο του Κόλπου».

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ Στεργιος 19/01/2012 17:53:22

      Εάν βέβαια παίρναμε άκόμη περισσότερα΄΄γυρτά΄΄ υποβρύχια, eurofighter ή Leopard, όλα θα ήταν καλά και φιλοευρωπαϊκά.
      Όσο για την κίνηση Σαμαρά για Ρωσία πιστεύω ότι είναι άριστη αλλά......!!! Τα ίδια και πολύ σοβαρότερα και προχωρημένα (προφανώς γιατί ήταν εν ενεργεία Πρωθυπουργός) έκανε και σωστά και ο Καραμανλής, αλλά τον έφαγε το μαύρο φίδι (παρά λίγο και κυριολεκτικά). Ας προσέχουμε λοιπόν γιατί όταν βγαίνει το πιστόλι στο τραπέζι ή όταν διεξάγεται ένα στρατηγικό άνοιγμα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για την περίπτωση ότι μπορεί να πάει ως το Τέλος (π.χ εντελώς νέες συμμαχίες, ίσως και έξοδο από ΝΑΤΟ ή ακόμη και Ε.Ε).

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 19/01/2012 19:55:11

        Πολύ φοβάμαι ότι το μόνο "φίδι" που ενδιαφέρθηκε για τον "σοβαρότερο" και πιο "προχωρημένο" ήταν στο Metal Gear Solid του xbox του!

  4. siakkas avatar
    siakkas 19/01/2012 14:51:54

    Μετά την τρικυμιά έρχεται η νηνεμία

  5. flou avatar
    flou 19/01/2012 15:06:41

    Τελικά μέρα με τη μέρα φαίνεται ότι, τα βήματα του Σαμαρά δεν είναι μετέωρα αλλά σταθερά!!

  6. steven avatar
    steven 19/01/2012 15:10:16

    Καλησπέρα

    ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΑΜΑΡΑ ΟΤΙ .... ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΚΑΙ

    ΑΝ ΨΗΦΗΣΕΙ PSI ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ .... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΤΕ

    Η ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΊΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ ....ΤΡΕΛΑ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΑ ..... ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΤΟΥΣ ....ΕΛΛΗΝΕΣ

    ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΙ ...ΠΕΙΤΕ ΤΟΥ .......ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

    ΜΕ ΤΙΜΗ

    Ο ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΠΛΆ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ....ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ...!!!!

    • kaimenos avatar
      kaimenos @ steven 19/01/2012 15:28:37

      Γεια σου κατακαϋμένε και κατακαμένε

    • Απηυδισμένος avatar
      Απηυδισμένος @ steven 19/01/2012 15:37:27

      Εσύ τώρα τι παριστάνεις; Τον πατριώτη ή τον καραγκιόζη; Σπάει ο Σαμαράς την απομόνωση που έβαλαν την Ελλάδα οι πειραματισμοί και οι τυχοδιωκτισμοί του Παπαπανδρέου κι εσύ μας λές ανοησίες; Κι αυτά τα περί "'Ελλην" και πράσινα άλογα τα λένε όσοι νομίζουν ότι είναι περισσότερο πατριώτες απο κάποιους άλλους. Σαν κάτι βουλευτές που τους έχουν φλομώσει στις μηνύσεις για όσα λένε και τώρα το παίζουν υπερπατριώτες

    • coyote avatar
      coyote @ steven 19/01/2012 15:38:20

      +++ Ξυπνησε ο λαος...

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ steven 19/01/2012 22:41:43

      Πρώτον, μην φωνάζεις, δεν είμαστε κουφοί...
      Δεύτερον σαν... λάος σε βλέπω που αγανάκτησες από τις κολοτούμπες του κολοτούμπα και ψάχνεις σωσσίβιο...
      Όσο για το "Έλλην που ξύπνησε"... ας μην το γράψω και μου κόψει ο φάκτορας το σχόλιο....

  7. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 19/01/2012 15:36:24

    Steven.μην ανησυχείς μετά που θα πιούμε καφέ με τον Σαμαρα θα του μεταφέρουμε τις ανησυχίες σου

  8. Μαριάννα avatar
    Μαριάννα 19/01/2012 16:23:22

    Την ίδια ώρα, που η χώρα βρίσκεται στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, πολλά ελληνικά σχολεία δεν έχουν καν βιβλία, τα κρατικά νοσοκομεία σε αρκετές περιπτώσεις δεν έχουν ούτε επιδέσμους και οι ένοπλες δυνάμεις χρωστάνε στα ΕΛ.ΠΕ. δισεκατομμύρια, η τήρηση των ισορροπιών με τις μεγάλες δυνάμεις είναι ο ακρογωνιαίος λίθος επιτυχίας της οικονομίας μας.
    Μαρία

  9. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 19/01/2012 16:29:33

    Καλά ακούγεται.... Οι προθέσεις εξάλλου του κ. Σαμαρά, δεν νομίζω πως είναι υπό αμφισβήτηση για κάθε καλόπιστο και αντικειμενικό παρατηρητή. Εγώ έχω μόνο ένα ερωτηματικό μέσα μου και θα αφήσω τον χρόνο να μου το απαντήσει, ελπίζοντας να διαψευσθούν οι φόβοι και να δικαιωθούν οι προσδοκίες μου...
    Πόσο αποφασισμένος είναι άραγε ο κ. Σαμαράς να συγκρουσθεί, να ρισκάρει, να διεκδικήσει, να τολμήσει νέα ανοίγματα και να εκθέσει πιθανότητα και τον εαυτό του σε κάποιους πιθανούς κινδύνους;;;
    Μιλάμε δηλαδή για γενναίες κινήσεις, για τολμήματα και για προσπάθειες αλλαγή πλεύσης, ή για ..εθιμοτυπικές επισκέψεις άνευ ουσίας και βάθους;;;
    Σημασία έχει οι προθέσεις να οδηγούν σε ξεκάθαρες ρήξεις και σαφείς επιλογές, με στόχο την ανεξαρτητοποίηση της ανύπαρκτης σήμερα εξωτερικής πολιτικής μας.
    Εύχομαι να είναι τόλμη και απόφαση...

    • Κλεόστρατος avatar
      Κλεόστρατος @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 19/01/2012 21:15:47

      Και οι δύο άντρες έχουν υπ' όψιν τους το προηγούμενο του Καραμανλή, πιθανώς γνωρίζουν και πράγματα που δεν γνωρίζουμε εμείς. Άρα ξέρουν τους κινδύνους που θα προκύψουν.
      Για να πραγματοποιείται αυτή η συνάντηση αυτή την στιγμή υπάρχουν σημαντικά πράγματα που πρέπει να συζητηθούν, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι πρόκειται για μία εθιμοτυπική επίσκεψη

  10. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 19/01/2012 17:07:04

    Η σκακιέρα έχει στηθεί από καιρό, οι κινήσεις γίνονται ήρεμα και μεθοδικά, το ΜΑΤ είναι μια ανάσα μακριά.

  11. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 19/01/2012 17:49:40

    ο αντωνης σαμαρας απλα κανει οτι θα κανε οποιοσδηποτε λογικος και σωφρων ηγετης ......κανει παιχνιδι με ολους δινει σαφεστατα μυνηματα προς ευρωπαικη ενωση .....να ευχηθουμε να υπαρξει και συνεχεια.... απηυδισμενε εντελως πληροφοριακα και φιλικα εχεις απηυδισει πολλους εδω μεσα....προσωπικα εμενα με εξοργιζεις ......εσενα ποιος σε εβαλε σωματοφυλακα του σαμαρα στο μπλοκ?και ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να ειρωνευσε και να βριζεις οποιον κανει σχολιο που δεν σαρεσει? πιστευω οτι το αντινιους ειναι ανοικτο σε ολες τις αποψεις και δεν εχουν αναγκη φανταζωμε οι διαχειριστες καποιον με την συμπεριφορα σου,λιγακι ευγενεια και ευπρεπεια δεν εβλαψε κανεναν......φιλικα παντα!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/01/2012 18:05:12

    добрый вечер....Πόεδρε!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 19/01/2012 18:05:51

      Πρωθυπουργέ εννοώ...

  13. ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС avatar
    ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС 20/01/2012 20:50:08

    мы победим !

  14. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 21/01/2012 13:56:35

    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ αυριανός ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ πολύ σωστά και δη στην παρούσα συγκυρία διερευνά τις δυνατότητες μιας πολύπτυχης εξωτερικής πολιτικής. Ασφαλώς ο Σαμαράς δεν χρειάζεται διαπιστευτήρια ούτε ευρωπαϊκότητας ούτε άλλης μορφής φιλίας προς τους διαχρονικούς φίλους και συμμάχους της χώρας. Αλλά ως ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΓΕΤΗΣ γνωρίζει ότι υπάρχουν περιθώρια, δυνατότητες κι εκτός των δεδομένων πλαισίων. Επιπλέον γνωρίζει ότι αρκετά από τα πλαίσια του παρελθόντος έχουν ξεπεραστεί και ο χάρτης αναδιαμορφώνεται. Το να επανατοποθετήσει την Ελλάδα σ' εκείνα τα σημεία ενδιαφέροντος και συμφέροντος για τη χώρα είναι πολυσύνθετη διαδικασία. Αλλά είναι αποφασισμένος να το κάνει ως ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΓΕΤΗΣ και πράττει αντίστοιχα.
    Αρκετοί σχολιαστές αρόμενοι από την χ ψ ιδεολογική τους τοποθέτηση ή και ανατοποθέτηση (νυν και πρώην κομμουνιστές, εθνοφυλετιστές ορθόδοξοι, νεοορθόδοξοι, οικολόγοι ενναλακτικοί που αίφνης ανακάλυψαν το έθνος, η φαιδρά αλαλάζουσα εθνικοφροσύνη κτό) πρωταγωνιστούν να μας πείσουν ότι ο Μόσκοβος είναι η θεραπεία "δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν". Από την άλλη οι άλλοι τα αντίθετα.
    Ελληνικώς ήτοι ορθολογικώς σκεπτόμενοι όχι μόνο πρέπει να χειροκροτήσουμε τις πρωτοβουλίες αυτές του Σαμαρά αλλά να συμβάλλουμε με σοβαρά και πραγματικά επιχειρήματα κι όχι ευχολογική ιδεοληψία στη συζήτηση για τις εξωτερικές σχέσει της χώρας στο πλαίσιο ενός πολυπολικού διεθνούς συστήματος το οποίο μάλιστα τελεί σε φάση πολύπλευρης αναδιαμόρφωσης.