#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2013 21:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνάντηση Παπαμιμίκου -Κρανιδιώτη στην Συγγρού



Συνάντηση στα γραφεία της ΝΔ επί της Λεωφόρου Συγγρού με τον γραμματέα του κόμματος Ανδρέα Παπαμιμίκο, είχε σήμερα ο Φαήλος Κρανιδιώτης μετά την θύελλα που προκάλεσε ανάρτησή του τελευταίου στο facebook.

O κ. Παπαμιμίκος επεσήμανε στον κ. Κρανιδιώτη, ο οποίος είναι και μέλος της Πολιτικής Επιτροπής του κόμματος, ότι τα όσα ανέφερε, αποτελούν προσωπικές απόψεις και δεν εκφράζουν την επίσημη Ν.Δ.

O  κ. Κρανιδιώτης απάντησε στον κ. Παπαμιμίκο, ότι κάποιες από τις φράσεις του σκοπίμως παρερμηνεύθηκαν και διευκρίνισε πως ήταν μεταφορικά τα όσα είπε για τις «σφαίρες»και αναφερόταν στα πολιτικά επιχειρήματα. Για την Χρυσή Αυγή, υποστήριξε πως τα όσα είπε, δεν αφορούν την ηγεσία του, αλλά τους ψηφοφόρους, τους οποίους πρέπει να προσεγγίσει η Ν.Δ. Τέλος ο κ. Κρανιδιώτης είπε πως το facebook έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες και γι αυτό «είπε και μια κουβέντα παραπάνω».

Αναδημοσιεύουμε το επίμαχο κείμενο του Φαήλου:

"Λοιπόν, αδέρφια, για να ξηγιόμαστε κι όπως είδατε δεν λογοκρίνω κανέναν. Εγώ δεν βρίζω πατριώτες, δεν βρίζω εθνικιστές, Φυλάω τις "σφαίρες" μου για τον αληθινό αντίπαλο. Και θα σας υπογραμμίσω κάτι: ποτέ μα ποτέ δεν έχω επιτεθεί σε άνθρωπο που δεν είναι όρθιος κι ελεύθερος. Από αρχές, χαρακτήρα και επαγγελματική ιδιότητα ΣΕΒΟΜΑΙ τον οποιονδήποτε κατηγορούμενο. Γιατί είναι στο δικαιϊκό μας σύστημα το ιερότερο πρόσωπο. Μάταια θα ψάξετε να βρείτε έστω μια λέξη όπου να χλευάζω, πχ κατηγορούμενους αντεξουσιαστές, τρομοκράτες. Έχω ξεσκίσει τους ηθικούς αυτουργούς, τους εγκωμιαστές τους, τους όμορους τους ψευτοδιανοούμενους κλπ , όχι ΄'ομως τον κατηγορούμενο, διότι είναι ΑΝΑΝΔΡΟ. ΚΙ ακόμη πιο άνανδρο να ονειδίζεις τις συμφορές άλλου. Επίσης δεν θα βρείτε ποτέ ούτε μια λέξη μου, όπου να επιτίθεμαι σε καταδικασθέντα. Διότι ο ποινικός κρατούμενος πλέον ΠΛΗΡΩΝΕΙ το τίμημα που επιβάλλουν οι θεσμοί, εκτίει ποινή κι η ποινή, φυλάκιση ΄'η κάθειρξη, δεν περιλαμβάνει και την ισόβια χλεύη. Είδατε να κογιονάρω μέλη της 17Ν ή τον Άκη; Όχι. Ε, λοιπόν, δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω με την ΧΑ. Μην μου τα ζαλίζετε, λες κι εγώ έχω την εξουσία να ασκώ διώξεις ή συναποφασίζω με οποιονδήποτε για τέτοια θέματα. Στο κόμμα μου και στον Αρχηγό που ελεύθερα επέλεξα, λέω την γνώμη μου, τα ίδια που λέω και σε σας εδώ, στο Antinews και στην "Δημοκρατία". Δεν έχω άλλη γνώμη δημοσίως κι άλλη κατ' ιδίαν. Και πριν και τώρα λέω δημόσια την γνώμη μου με την ΧΑ. Έxω βγει μια φορά, πέρυσι στο ΚΟΝΤΡΑ με τον Νίκο Μιχαλολιάκο και δυο φορές με τον Ηλία Κασιδιάρη. Διαφωνήσαμε όπου διαφωνήσαμε, ενίοτε έντονα, κι έχω μερικές φορές γράψει την κριτική μου, η οποία είναι πάντα πολιτική. Το σκυλολόϊ του ΣΥΡΙΖΑ, των αντεξουσιαστών και τ' αρχίδια μου τα δυο, μου επιτίθενται με μίσος γιατί δεν βρίζω, γιατί απευθύνομαι στην βάση της ΧΑ, γιατί δηλώνω και είμαι Εθνικιστής, γιατί δεν νοιώθω ΚΑΝΕΝΑ δέος για όλους αυτούς τους μαλάκες. Μην λοιπόν παίρνετε κι εσείς την σκυτάλη και μου την "πέφτετε" τσαντισμένοι από τις εξελίξεις. Κι ακούστε: έχει επιληφθεί η δικαιοσύνη. Ξέρετε τον χαρακτήρα μου και τις αρχές μου. Δεν μου αρέσει να σχολιάζω εκκρεμείς υποθέσεις. Δεν συμφωνώ με την ΧΑ, διότι δεν είμαι φυλετιστής, δεν γουστάρω σύμβολα συστημάτων που επιτέθηκαν στο Έθνος μου, δεν θέλω κανείς να υποκαθιστά την Αστυνομία, θέλω το Κράτος να αντιμετωπίζει την λαθρομετανάστευση, την εγκληματικότητα, την πολιτική οποιαδήποτε βία και πιστεύω ακράδαντα, πως ο ακτιβισμός του πεζοδρομίου οδηγεί σε συγκρούσεις, έγκλημα, χάος και την πληρώνουν οι απλοί άνθρωποι. Θέλω μια σοβαρή αυστηρή αλλά δίκαιη εθνική Δεξιά, που θα εφαρμόζει αδιάκριτα το Νόμο κι εύχομαι να λειτουργήσει σωστά η Δικαιοσύνη και να στηριχτούν όλα στην αλήθεια και μόνο σε αυτήν. Όποιος δεν θέλει να ψηφίσει ΝΔ, δικαίωμα του. Άμα δεν πειστείτε από τις πράξεις μας ως τις εκλογές, ελεύθεροι άνθρωποι είσαστε, κάντε ό,τι γουστάρετε. Όμως, όλοι, πατήστε φρένο. Η αριστερά έχει πάρει φορά για να επιβάλλει όλη την μηδενιστική της αντζέντα κι αυτό δεν το ανέχομαι. Ανήκω στη ΝΔ, γιατί εδώ, στην βάση της, είναι ακόμη ο κορμός των πατριωτών κι όσο κι αν θυμώνετε, πιστεύω πως η Πατρίδα δεν έχει τώρα άλλον καλύτερο από τον Σαμαρά και πως αν δεν είχαμε γίνει σκορποχώρι αλλά άντεχε το στομάχι σας και ΔΕΝ τον υποχρεώνατε να στηριχτεί στον Βενιζέλο και επιλέγατε στα ψηφοδέλτια της ΝΔ τους καλύτερους, τώρα θα ήταν όλα αλλιώς. Δεν εκχωρώ τον πατριωτισμό μου στην ΧΑ, όπως δεν εκχωρώ την κοινωνική δικαιοσύνη στην αριστερά. Να θυμάστε όμως πως δεν απευθύνεστε σε κανά αγοράκι της κολωνακιώτικης ελαφροδεξιάς, κι όπως εγώ δεν βρίζω και συζητώ, να σέβεστε κι εσείς. Να 'στε όλοι καλά και καλό βράδυ ."

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/10/2013 21:45:58

    Αληθειες λεει ο Φ. Κρανιδιωτης. Ας αφησουμε τις υποκρισιες. Αληθειες ειναι.

  2. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 01/10/2013 21:46:36

    Αν καταλαβα καλα ο Φαηλος θα 'απολογηθει' στον Παπαμιμικο ? Εχουμε ξεφυγει η μου φαινεται ? Για ολα αυτα που λενε εκατομμυρια ανθρωποι καθε μερα και θα επρεπε να τα ξερει ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΗΔΗ ο καθε Παπαμιμικος ? Μαλλον ξεφευγουμε παιδια... γενικως ξεφευγουμε τελευταια και ανησυχω..

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Νικηφορος Φωκας 02/10/2013 10:45:12

      Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι ο Παπαμιμίκος ΕΙΝΑΙ η ΝΔ, ενώ ο Φαήλος είναι ξώφαλτσα ΝΔ. Απλά, ο Φαήλος, με τον οποίο συμφωνώ 100%, είναι του Σαμαρά. Του την έχουν στημένοι στη γωνία οι "ορθοφρονούντες" διασκεδαστές της Αράχοβας και της Μυκόνου, και σίγουρα θα το γνωρίζει και ο ίδιος....

  3. Eva avatar
    Eva 01/10/2013 22:07:16

    Τώρα δουλευόμαστε και δεν κάνει...

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/10/2013 22:13:39

    Δέν καταλαβαίνω,τί εἶπε ὁ Φαήλος πού ἐνόχλησε καί γιατί;
    Μήπως παρασύρθηκαν ἀπό τό Σκουρλέτη,ἐκεῖ στή Συγγροῦ καί γιά νά μήν ''ἐνοχλεῖται'',τοῦ ἐφιστοῦν τήν προσοχή;! Μά ἔτσι σκεφτόμαστε ὅσοι ψηφίζουμε τό Σαμαρᾶ καί οἱ ἀπόψεις τοῦ Φαήλου μᾶς ἐκφράζουν ἀπόλυτα!
    Νά πεῖ κάποιος τοῦ Παπαμιμίκου ὅτι,τή Χρυσαυγή τή μπουζούριασαν,ἄς κάνουν λίγο κράττει καί ἄς ψάξουν λίγο καί τήν ἀπέναντι πλευρά..

    • Σ Μ avatar
      Σ Μ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/10/2013 23:00:28

      Ἀγαπητὲ Κυθήριε δὲς στὴν wikipedia τὸ λῆμμα salami tactics...

      • GO avatar
        GO @ Σ Μ 01/10/2013 23:45:48

        Όχι Κυθήριε, δεν πρόκειται περί αυτού. Το "Έκαστος εφ' ω ετάχθη" να έχεις υπόψη σου.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Σ Μ 02/10/2013 10:46:29

        Σωτήρη, ή έχεις το προορατικό χάρισμα ή είσαι διαβασμένος...

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/10/2013 23:16:45

      Δεν φώναξε μόνος του από ότι όλοι καταλαβαίνουμε ο κ. Παπαμιμίκος τον κ. Κρανιδιώτη για να το..... συζητήσουν. Ο κ. Παπαμιμίκος, είναι ο Γραμματέας του κόμματος. Σαν Γραμματέας λοιπόν οφείλει να διασφαλίζει την τήρηση κάποιων ισορροπιών, γιατί η επίσημη θέση του κόμματος της ΝΔ δεν επιτρέπεται να ταυτίζεται με εκφράσεις σαν : ''Το σκυλολόϊ του ΣΥΡΙΖΑ, των αντεξουσιαστών και τ’ αρχίδια μου τα δυό....., .......γιατί δεν νοιώθω κανένα δέος για όλους αυτούς τους μαλάκες.'' Εσείς προσωπικά μπορείτε να ...ταυτίζεστε όσο θέλετε, με οποιαδήποτε σκληρή και προσβλητική έκφραση, αλλά η Ν.Δ επισήμως, καταλαβαίνετε οτι δεν μπορεί. Δεν είναι και το καλύτερο τελικά λίγο λίγο να ... εξοικειωνόμαστε με τη χυδαία και προσβλητική έκφραση στην επικοινωνία μας, σα να είναι κάτι το απόλυτα φυσικό. Αυτό φανερώνει την κατάπτωση και την παρακμή στην οποία παραδινόμαστε. Τουλάχιστον ας διαχωρίζουμε τη θέση μας και ας αντιστεκόμαστε, όλοι όσοι δεν επιθυμούμε αυτό το φτηνό ...πνεύμα, να μας χαρακτηρίζει.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 07:57:27

        Η ΝΔ οφειλει να λαβει οψη της οτι στην δημοκρατια μας {με μικρο δ} οι υποχρεωσεις πανε ανταμα με τα δικαιωματα και ο ΣΥΡΙΖΑ ως αριστεροεθνικοσοσιαλιστικο κομμα κοιταει μονο τα δικαιωματα και οχι τις υποχρεωσεις που εχει.Ο Φαηλος εκφραζει τις αποψεις μου επι των υποχρεωσεων της συριζοσυμμοριας .Ο Παπαμιμικος τι εκφραζει ?Ας κοιταξει τα χαλια της ΝΔ στην Συγγρου με την σαπιλα που αποπνεει απο μακρυα και να αφησει τον Φαηλο να μιλαει για το δικηο των πολιτων που πολυ σωστα εκφραζει.Τοχω ξαναπει οτι οποιος κ@τουρ@ει στην θαλασσα θα το βρει στο {πιατο του }στο αλατι !Εννοω το κυνηγι μαγισσων της ΧΑ .Τωρα αρχιζει ο χορος προς ΜΕΓΑΛΗ χαρα των συριζαυγητων που βλεπουν να αυξανουν τα ποσοστα τους ανελπιστα .Τα αλλα για ψηφοφορικα κερδη της ΝΔ με την υποθεση της ΧΑ ειναι για τα πανηγυρια .Μιληστε με ψηφοφορους της ΧΑ και θα καταλαβετε τι σας λεω .Ιδωμεν !

        • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
          Γεωργία Βασιλειάδου @ Ραβινος 02/10/2013 08:07:07

          ''Ο Φαηλος εκφραζει τις αποψεις μου επι των υποχρεωσεων της συριζοσυμμοριας '' Ωραία, να συναντηθείτε σε ένα ουζερί λοιπόν και να τα πείτε, με τον τρόπο που σας εκφράζει. Δημοσίως όμως το Μέλος της Πολιτικής Γραμματείας οφείλει να εκφράζεται κόσμια και ο κ. Παπαμιμίκος είτε σας αρέσει ή όχι, εκφράζει την επίσημη γραμμή της Ν.Δ. ,ως ο εκ του Προέδρου της επιλεγμένος και ΟΜΟΦΩΝΑ εκλεγμένος Γραμματέας. Τέλος.

          • Ραβινος avatar
            Ραβινος @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 08:54:07

            Το ''τελος ''οταν συμφωνησουμε και οι δυο μιας και απαντησες.Τα ουζερι που ξερεις και σε εκφραζουν εσενα δεν σημαινει οτι εκφραζουν και εμενα παρολο που δεν με χαλανε ως λαικο μαγαζι .Βεβαιως δεν με εκφραζουν και τα ''κοσμια '' της γιαλαντζι μπουρζουαζιας των σαλονιων και μπρασερι .Οι παπαμιμικηδες ως διορισμενοι κομματομισθοφοροι χωρις κανενα ενσημο εργασιας στην ζωη τους εκφραζουν μονο τον εαυτο τους και ισως αυτους που τους διορισαν ως πεφωτισμενους ''επιλεγμενους''.Οταν βγουν στην πιατσα της πολιτικης αγορας οπως ο Φαηλος τοτε θα δουν τι εκφραζουν .Μεχρι τοτε οφειλουν να αφουκραζονται τα θελω του κοσμου που υποτιθεται οτι εκφραζουν και αναλογα να πραττουν αλλιως θα εισπραττουν τα επιχειρια της συμπεριφορας τους και μαζι με αυτους θα στεκονται πανω στα ερειπια της ΝΔ με οσους τους απομεινουν στο τελος με την πολιτικη του κατευνασμου και της διδασκαλιας της δημοκρατιας τους που ευαγγελιζονται .Οι καιροι ου μενετοι βεβαια γιατι με αυτα που κανουν θα ερθουν οι μελισσες της συριζοσυμμοριας να δρεψουν το μελι της εξουσιας .Τελος !

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ Ραβινος 02/10/2013 09:28:01

            Επί της ουσίας δε διαφωνούμε, απλά εσύ λόγω ξεχειλίζουσας τυφλής εμπάθειας (κατάΣυριζαίων κ.λ.π.) έχεις συμβιβαστεί με ένα χαμηλότατου επιπέδου, πεζοδρομιακό θα έλεγα επικοινωνιακό λόγο και έχεις υιοθετήσει απόλυτα το χυδαίο Χρυσαυγίτικο οργίλικο ύφος της ξεφτίλας, ως μέσο έκφρασής σου. Τόσο δε, που πια δεν σε ενοχλεί καθόλου αντίθετα μάλιστα,το ερμηνεύεις και σαν ....έκφραση του λαού! Ο κ. Παπαμιμίκος είναι ένας ευγενής, συγκροτημένος και σοβαρός νέος άνθρωπος, εξελέγη δε παμψηφεί από τα αρμόδια όργανα του κόμματος. Αν εσύ επιθυμείς κάποιον διαφορετικό τρόπο ανάδειξης των στελεχών, να το εισηγηθείς στο επόμενο Συνέδριο προς συζήτηση. Έως τότε, οι υπ΄αυτόν εκλεγμένοι αλλά και εσύ, οφείλετε να τον σέβεστε από τη στιγμή που δεν σας έδωσε δικαίωμα για το αντίθετο, ως τον κύριο εκφραστή της κομματικής γραμμής. Στο ουζερί δε, δεν είναι καθόλου υποτιμητικό να συναντιέσαι που και που και να εκτονώνεσαι λεκτικά, ανταλλάσσοντας απόψεις με τον κ. Κρανιδιώτη. Απλά λέμε, οτι δε γίνεται να εκφράζετε παρά μονάχα τους εαυτούς σας. Το ''τέλος'', σημαίνει οτι υπάρχουν κάποια αυτονόητα που θα πρέπει να κατανοήσεις ώστε να μη συγχύζεσαι άδικα. Καλημέρα.

          • Ραβινος avatar
            Ραβινος @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 13:51:07

            Το προβλημα με τον αλληθωρισμο προς την συριζοσυμμορια που εχεις ειναι οτι κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια .Η χυδαιοτητα των λεγομενων σου εγκειται στο μπερδεμα του καθωσπρεπισμου του πολιτικου σαλονιου με την σκληρη πραγματικοτητα του αλωνιου και των αντιπαραθεσεων που ταιριαζουν με το θα σας ''κρεμασουμε'' του Παναγουλη ,του'' προδοτες '' του αλλου συριζοαστεριου Κωνσταντοπουλου κλπ .κλπ.Η αντιπαραθεση με αυτες τις νοοτροπιες δεν θελουν παπαμιμικιες μαιμουδιες αλλα αγωνα στα ισια αλλιως μας πηρανε φαλαγγι οι συριζοσυμμοριτες και οι συνοδοιποροι τους σαν και του λογου σου.Χωρις το δικο μας αναχωμα της δια λογου και εαν χρειαστει δια εργου συγκρατησης των κουκουλοφορων τρομοκρατων εμπρηστων της ομαλοτητας οι σαλονατοι κωλο-νακιωτες σαν του παπαμιμικιου λογου σας θα προσκυνησουν πολλαπλως την συριζαυγητικη συμμορια. Χαιρετε !

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ Ραβινος 02/10/2013 14:28:33

            Καλά σε κατάλαβα εξ αρχής. Άλλος ένας ψυχωτικός, ιδεοληπτικός, γραφικός ...συμμοριτοφάγος!Άντε να μιλήσεις με τους ομοίους σου σε όποια πλευρά και αν αυτοί στέκονται. Είσαστε όμως παρελθόν, γιατί σου αρέσει ή όχι, στο τέλος θα επικρατήσουν οι ψύχραιμοι, οι ευγενείς και οι διαθέτοντες σεβασμό και ανοχή. Οι ...Παπαμιμίκοι δηλαδή που ως αλεπού δε γίνεται να φτάσεις, γι αυτό και θα τους λιδωρείς. 'Αδικα κουράζεσαι. Σε ξεπέρασε η εξέλιξη.

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 10:46:47

            Eπί Μητσοτάκη και Κωστα Καραμανλή αυτό έφαγε τη ΝΔ. Η γλώσσα του σαλονιού προς τους αντιπάλους και το να καταπίνουμε ό,τι σαβούρα μας κερνούσαν οι αντίπαλοι.
            Ο Φαήλος μίλησε για λογαριασμό μας. Βαρεθήκαμε τον καθωσπρεπισμό της μιας μεριάς όταν η άλλη χρησιμοποιεί τα πάντα. Δεν πρόκειται να γίνουμε άκρα ούτε ως προς την γλώσσα, ούτε ως προς το πράττειν ούτε ως προς το πολιτικό γίγνεσθαι. Αλλά κάποιος έπρεπε να τα πεί στη Ρόζα , στον ΑΝΤΑΡΣΥ και στ΄αλλα καλόπαιδα του Συριζοαχταρμά.
            Να ζήσεις 100 χρόνια παλληκάρι μου. Να ζήσεις Φαήλο μου.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/10/2013 12:47:44

            Ἀ γειά σου ἀγαπητή μου!!
            Πές τα γιατί μᾶς φάγανε τά σορόπια...

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/10/2013 14:33:31

            Να ζήσει 100 χρόνια ο Φ.Κ, μα ευτυχώς εσείς οι ....ακραίοι που δεν εκτιμήσατε ποτέ την Καραμανλική ευγένεια, σύνεση και σωφροσύνη, είστε μειοψηφία μες στη Ν.Δ και δεν μπορείτε να προκαλέσετε το κακό που ο φανατισμός σας εγγυμονεί. Ευτυχώς, πάντα θα είστε μειοψηφία....

          • Ραβινος avatar
            Ραβινος @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 14:53:14

            Μην επικαλεισε την Καραμανλικη ευγενεια για να καλυψεις τις συριζαυγητικες καταβολες σου .''Μεγαλη μπουκια να φας μεγαλο λογο μην λες '' οτι ειμαστε μειοψηφια μεσα στην ΝΔ . Στο ξαναλεω χαρις σ'εμας τους ''ακραιους'' μπορειτε εσεις οι ηπιοι γλυκαναλατοι παπαμιμικοι να γαλαντομιζετε με την αριστεριστικη νομενγκλατουρα .Χωρις εμας εισαστε ευκολη βορα της συριζοσυμμοριας .

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ Ραβινος 02/10/2013 15:10:45

            Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής αλλά και ο Κ.Κ ο Β΄ (παρ΄όλα τα ασυγχώρητα λάθη του), δεν επέτρεψαν στα υφέρποντα ταπεινά πάθη που καταπιέζετε μες στην ψυχή σας οι φανατικοί και των δύο πλευρών, να κερδίσουν έδαφος εκτός σας. Αυτή ήταν και η ανυπολόγιστης αξίας προσφορά τους. Τώρα λοιπόν που ο Ελληνικός λαός δοκιμάζεται άγρια και οι συνθήκες είναι οδυνηρές για τους περισσότερους, καλύτερα να καταπιείτε το διχαστικό και εμφυλιοπολεμικό σας φαρμάκι και να σωπάσετε όλοι εσείς οι ....αλτρουϊστές που μας ....σώζετε από τους Έλληνες εχθρούς! Μόνο κακό μπορείτε να προκαλέσετε στη χώρα και στον κόσμο της. Τις προσωπικές σας φοβίες περί επερχδόμενων απειλών από τις .... Συριζοσυμμορίες, τους εξωγήϊνους και τους Νεφελίμ, εκμυστηρευτείτε τες ιδιωτικώς, στους ειδικούς Ψυχιάτρους. Άντε πια οι γραφικοί!

          • Βασίλης Αυλωνίτης avatar
            Βασίλης Αυλωνίτης @ Ραβινος 02/10/2013 15:19:01

            Χίλιες φορές μαζί σας, Κυρία μου!!!

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/10/2013 14:48:17

            Συμφωνώ και επαυξάνω @Γιαδικιάρογλου

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 09:03:58

        Δέν διαφωνῶ Γεωργία μέ ὅσα λές. Μπούχτισα ὅμως τόσα χρόνια,καί νομίζω καί πάρα πολλοί ἀκόμη,μέ τίς γλοιώδεις συμπεριφορές καί ἐκφράσεις-γιά νά τό πῶ καθαρά-πολλῶν πολιτικῶν στελεχῶν πού,θέλοντας νά τά ἔχουν καλά μέ ὅλους,τελικά μένουν ἀνίκανοι νά ποῦν ἤ νά προσφέρουν κάτι στίς προκλήσεις τῶν καιρῶν καί τῶν εὐθυνῶν τους ἀπέναντι στήν Πατρίδα τους...
        Ὁ Φαῆλος λέει τά πράγματα μέ τ' ὄνομά τους,λέει ἀπλά αὐτά πού σκέφτεται πολύς κόσμος καί δέν ξέρει πού καί πῶς νά τά πεῖ. Σίγουρα κάποιες λεκτικές ἀκρότητες τοῦ λόγου του ξενίζουν ἤ καί ἐνοχλοῦν. Ἐγῶ ὅμως στέκομαι περισσότερο στήν οὐσία τῶν παρεμβάσεών του,αὐτό ἐννοῶ λέγοντας ὅτι μέ ἐκφράζουν.

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 16:56:06

        Σκέπτεται κανείς πως θα ηχούν όλα αυτά τα ιδιαιτέρως "ανδρικά" στο γυναικείο εκλογικό σώμα;

    • GO avatar
      GO @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/10/2013 23:29:25

      Κυθήριε, Κυθήριε,
      τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά:
      "Έκαστος εφ' ω ετάχθη".

  5. Εγώ avatar
    Εγώ 01/10/2013 22:14:52

    Λάθος του Φαήλου. Ακούς εκεί σκυλολόι οι Συριαζαίοι και οι αναρχικοί.

    Κατσαπλιάδες, δολοφόνοι εγκύων γυναικών, ληστές τραπεζών και κεμαλιστές, ναι, να το καταλάβω, αλλά σκυλολόι από που κι ως που;

    Έχουν δίκιο στον ΣΥΡΙΖΑ που...γαυγίζουν, υποβίβασε την επιχειρησιακή τους δράση.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Εγώ 01/10/2013 23:15:26

      Χαχαχαχα! Όλα τα λεφτά αυτό το σχόλιο! :)

  6. kotstak avatar
    kotstak 01/10/2013 22:15:18

    Εκτός του ότι έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέγει, ο τρόπος που χειρίζεται το θέμα, βοηθάει αυτούς που έχουν χάσει τον “προσανατολισμό” τους, να ξαναμπούν στο “σωστό δρόμο”.
    Οι υγιείς δυνάμεις δεν πρέπει να διασπώνται.
    Οι ψηφοφόροι της ΧΑ, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, είναι καλοί πατριώτες που παρασύρθηκαν.
    Τα έχουν με το Σαμαρά, γιατί δεν “καθάρισε” τη ΝΔ.
    Δεν αντελήφθησαν όμως, ότι, με τα χαμηλά ποσοστά που είχε η ΝΔ, δεν μπορούσε να κάνει “καθαριότητα”.
    Πρέπει να επιστρέψουν πρώτα αυτοί, για να μπορέσει να κάνει "καθαριότητα" στη ΝΔ ο Σαμαράς.

    Το ότι η στρατηγική του κυρίου Κρανιδιώτη είναι τέλεια, αποδεικνύεται, εκτός των άλλων, από την αμηχανία και τη δυσφορία των αριστερών.

    Εάν αυτό που κάνεις, ενοχλεί τους αριστερούς, κάνεις το σωστό.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ kotstak 01/10/2013 22:46:23

      Ἄν δέ τσατιστεῖ ἡ Ζωή ἐγῶ δέν πείθομαι.

    • George avatar
      George @ kotstak 01/10/2013 23:42:10

      Με ποιά ποσοστά η ΝΔ εφαρμόζει την πολιτική της? Εχετε κάποια ένδειξη για το ότι με μεγαλύτερα ποσοστά θα ήταν αλλιώς? Εμποδίζει πχ κάποιος την κυβέρνηση της ΝΔ να τσεκάρει πραγματικά τα χαρτιά των μεταναστών? Υποτίθεται ότι 9 στους 10 είναι νόμιμοι άρα με εργασία όταν υπάρχουν 1,4 εκ άνεργοι! Να ασχοληθεί με τα 4 υποβρύχια που σαπίζουν στον Σκαραμαγκά για τα οποία έχουμε δώσει 2 δις? Να μειώσει κράτος αντί να αυξήσει φόρους-έτσι για αλλαγή? Ποιός την εμποδίζει? η τρόικα? Ο Βενιζέλος? Θα ασχοληθεί με αυτά μονάχα αν πάρει αυτοδυναμία? Κάνει πείσματα γιατί δεν την πήρε? Είναι μουτρωμένη?

      • kotstak avatar
        kotstak @ George 02/10/2013 10:58:46

        "Να μειώσει κράτος αντί να αυξήσει φόρους-έτσι για αλλαγή?"

        Αυτή είναι η ουσία.
        Έτσι θα λυθεί το πρόβλημα.

        Ο κύριος Παύλος Σιούφας προ ημερών πρότεινε να μπουν σε καθεστώς διαθεσιμότητας όλοι οι συγγενείς των πολιτικών που είναι διορισμένοι στο δημόσιο.
        ΟΛΟΙ οι βουλευτές, ΟΛΩΝ των κομμάτων, όπως και ΟΛΟΙ οι δημοσιογράφοι, έκαναν πως δεν την άκουσαν.
        Εάν ο Σαμαράς προσπαθούσε να υλοποιήσει αυτήν την πρόταση, θα τον έριχναν το επόμενο λεπτό. Θα εξαφανιζόταν πολιτικά και το σύστημα θα του χρέωνε ακόμα και το προπατορικό αμάρτημα.

        Δεν είδες τι έγινε με την ΕΡΤ;
        Τα ξέχασες;

      • kotstak avatar
        kotstak @ George 02/10/2013 11:11:36

        Η απλή αυτοδυναμία δεν είναι αρκετή.

        Για να κάνει ο Σαμαράς αυτά που θέλει, για να κυβερνά δηλαδή πραγματικά, πρέπει να έχει πάνω από 170 βουλευτές.

        Με 151 – 170 βουλευτές κυβερνά η ΝΔ.

        Τώρα κυβερνά το ΠΑΣΟΚ.

  7. Νίκη avatar
    Νίκη 01/10/2013 22:41:43

    Ανεξάρτητα από τα όσα λέει ο κύριος Κρανιδιώτης στο άρθρο του,μόνο σεβασμό μπορεί να έχει κάποιος απέναντι σε κάποιον που υπηρέτησε στις Ειδικές Δυνάμεις και ανοιχτά δηλώνει Εθνικιστής,γνωρίζοντας το κράξιμο που θα ακολουθήσει.Η στάση του κυρίου Παπαμίκου δικαιώνει την απομάκρυνση πλήθους δεξιών από το εν λόγω κόμμα και επιβεβαιώνει τον χαρακτηρισμό της Νέας Δημοκρατίας ως ελαφρόδεξιό κόμμα με αριστερές φοβίες.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Νίκη 02/10/2013 10:50:14

      Σωστά Νίκη. Η τελευταία σου παράγραφος αποτυπώνει την χλιαρή ψήφο των προηγούμενων εκλογικών αναμετρήσεων.

  8. yianna avatar
    yianna 01/10/2013 22:44:46

    Η αλήθεια είναι ότι η ΝΔ τους είχε συνηθίσει σε πολύ "comme il faut" αντιμετώπιση και τώρα προσπαθούν να καταλάβουν τι παίζεται. Βέβαια εάν αυτή η τακτική εκφράζεται μόνο από τους φίλους του ΑΣ και όχι από τα υπόλοιπα στελέχη - στις διάφορες εκπομπές της TV κράτησαν αποστάσεις- φοβάμαι ότι δεν βοηθούν στη γενικότερη προσπάθεια του ΑΣ και της ΝΔ, τουλάχιστον στην παρούσα φάση.

  9. Karanus avatar
    Karanus 01/10/2013 22:45:15

    Τι να πεί και τι να γράψει κανείς!!!
    Ο Παπαμιμίκος να κάνει συστάσεις στον Κρανιδιώτη!!!
    Εκεί στην ΝΔ πάτε καλά;
    Θα μας τρελάνετε όλους;

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Karanus 01/10/2013 23:26:14

      ++++++++

  10. Σ Μ avatar
    Σ Μ 01/10/2013 22:47:13

    Μὲ τὴν συγκεκριμένη ἀνάρτηση τοῦ Φαήλου τυχαίνει νὰ μὴν συμφωνῶ, κάτι ἄλλωστε ἐπουσιῶδες (ἐπίσης, ὁ κόσμος νὰ χαλάσει δὲν θὰ αὐτοπροσδιοριζόμουν ποτὲ ὡς ἐθνικιστής, ὄχι λόγῳ comme il fautητας ἀλλὰ λόγῳ πεποιθήσεων). Νομίζω ὅμως πὼς δὲν θὰ ἀνεχόμουν ποτὲ νὰ δώσω τέτοιες «ἐξηγήσεις» γιὰ τὶς δηλώσεις καὶ τὰ πιστεύω μου, καὶ δὴ σὲ ἕνα προϊὸν τοῦ κομματικοῦ σωλήνα. Ἡ εἰκόνα ἑνὸς Φαήλου νὰ δίνει ἐξηγήσεις σὲ ἕναν Παπαμιμίκο, ὁ ὁποῖος τὸν κάλεσε γιὰ νὰ τὸν ἐπιπλήξει, δὲν περιποιεῖ τιμὴ στὴν πορεία καὶ στὴν ἱστορία τοῦ Φαήλου Κρανιδιώτη. Τὸ γεγονὸς ὅτι ὁ Φαῆλος δὲν λέει κάτι καινούργιο, ἀλλὰ περίπου ὅ,τι λέει πολλὰ χρόνια τώρα, ἐνισχύει σημαντικὰ τὸ παραπάνω. Θὰ τὰ ἔλεγα πολὺ πιὸ χοντρὰ γιὰ τὸν γραμματέα τῆς ΝΔ καὶ γιὰ τὸ ἀπαράδεκτα μειωτικὸ περιστατικό, ἀλλὰ σέβομαι καὶ τὸν Φαῆλο καὶ τὸν Φάκτορα καὶ αὐτοπεριορίζομαι.

    • Karanus avatar
      Karanus @ Σ Μ 01/10/2013 22:54:51

      Όχι να τα πείς.
      Πρέπει να τα πείς.
      Όλοι πρέπει να τα πούμε.
      Μας έχουνε πρήξει τόσα χρόνια, επειδή δεν τους τα λέμε.
      Σκάσαμε!!!

      • Σ Μ avatar
        Σ Μ @ Karanus 01/10/2013 23:22:43

        Νὰ μὴν ξεχνᾶμε πάντως ὅτι ὁ Παπαμιμίκος δὲν ἦταν κάποιος ὑποχρεωτικὸς ἐσωκομματικὸς συμβιβασμὸς ἢ ἐγκάθετος τῆς ἐσωκομματικῆς ἀντιπολίτευσης, ἀλλὰ προσωπικὴ καὶ ἐνθουσιώδης ἐπιλογὴ τοῦ Ἀντώνη Σαμαρᾶ. Μὲ αὐτὴν του τὴν ἐπιλογή, μᾶς εἶπε «τέτοια Ἑλλάδα θέλω, τέτοιο κόμμα θέλω» καὶ «ἔτσι φαντάζομαι τὴν νέα γενιά». Ἀπὸ ὅλα αὐτὰ βγαίνουν κάποια συμπεράσματα, γιὰ τὰ ὁποῖα ἐπίσης θὰ αὐτολογοκριθῶ.

  11. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 01/10/2013 23:06:36

    Ο Φαηλος μας εκφραζει απολυτα,ο παπαμιμικος εκφραζει την λαιτ δεξια,αλλα ειπαμε η λαιτ δεξια μας τελειωσε τελεια και παυλα επιθεση σε ολα τα μετωπα

    • Κίτρινη Γραβάτα avatar
      Κίτρινη Γραβάτα @ Διηνεκης 02/10/2013 11:19:31

      Για μετρηθείτε όμως οι ''εσείς'', για να δούμε... Ίσως ν΄απογοητευτείτε! Οι ευπρεπείς και οι αξιοπρεπείς εντός της Νέας Δημοκρατίας, αυτοί που επιλέγουν συνειδητά το σεβασμό στον ιδεολογικό αντίπαλο και τον πολιτισμένο διάλογο, ευτυχώς υπερτερούν σε αριθμό. Όση φασαρία κι αν κάνετε ...εσείς.

  12. ΚΜ avatar
    ΚΜ 01/10/2013 23:19:24

    Ο Φαήλος Κρανιδιώτης με τις τοποθετήσεις του έχει κάνει τεράστιο αγώνα για να συνεφέρει απλούς ανθρώπους, μη ακραίους, που θολωμένοι όμως από την οικονομική κρίση, τον ισλαμοεποικισμό και την κυριαρχία της «πολιτικής ορθότητας» έρρεπαν προς την ΧΑ (την οποία ο Φαήλος ποτέ δεν σταμάτησε να επικρίνει). Άν κάποιος έπρεπε να κληθεί σε απολογία από τα κομματικά όργανα, αυτοί θα έπρεπε να είναι όσοι κατά καιρούς έχουν προσκυνήσει τον πολυπολιτισμό και την ελευθεριακότητα, γιατί λειτούργησαν ως στρατολόγοι της ΧΑ και διώξαν (και συνεχίζουν να διώχνουν) κόσμο.

  13. τάσος avatar
    τάσος 01/10/2013 23:26:57

    ο,τιδήποτε έχει έστω και ψήγματα ντομπροσύνης στο δημόσιο λόγο, πρέπει να ψηφιοποιείται και να εξανεμίζεται.

  14. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 01/10/2013 23:28:25

    Καπου πηρε....το ματι μου οτι ο Αντωναρος κατεκρινε τον Κρανιδιωτη. Ποσο φαυλοτητα υπαρχει σε αυτη τη χωρα οταν κανουν κριτικη καποιοι.....σκελετοι αραχνιασμενοι που εχουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης για το χαλι μας.

  15. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 01/10/2013 23:35:59

    Αν αρχίσουμε να απολογούμαστε για τις θέσεις μας και τον τρόπο που τις διατυπώνουμε στο facebook, άστα la vista...Οι προοδευτικοί αριστεροί και οι φιλελεύθεροι δεξιοί πως καταδέχονται να "ποινικοποιούν¨την διατύπωση της ιδιωτικής γνώμης και εν τέλει την διατήρησης μίας κοινωνικής "χαλαρής" συναναστροφής σε μία ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης?...Αν γινόταν κάτι ανάλογο από την άλλη πλευρά θα μιλούσαν για κυνήγι μαγισσών στον μεσαίωνα...

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ Αιρετικός 02/10/2013 08:00:12

      Εσύ μπορείς να διατυπώνεις με όσο απρεπή τρόπο θέλεις τις απόψεις σου, από οπουδήποτε. Ποιός νοιάζεται; Ο κ.Φ.Κρανιδιώτης όμως, είναι εκλεγμένο Μέλος της Πολιτικής Γραμματείας της Ν.Δ και λογοδοτεί, διότι ΕΚΘΕΤΕΙ το κόμμα συνολικά όταν παρεκτρέπεται και όχι απλά τον εαυτό του. Αν ενοχλείται από αυτή την πραγματικότητα, ή παραιτείται από την Πολ.Γραμματεία και λέει ότι θέλει όπως επιθυμεί, ή προσαρμόζεται στους κανόνες. Δεν έχει τρίτη επιλογή.

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 10:39:38

        Μπορεί να χρησιμοποιεί ο ΦΚ το facebook για να μιλάει με τους φίλους του, σαν να βρισκόταν σε ένα ουζερί σε μία ¨χαλαρή" συζήτηση ή όχι? Ή πρέπει να ρωτάει πρώτα τον κ. Παπαμιμίκο?

        • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
          Γεωργία Βασιλειάδου @ Αιρετικός 02/10/2013 13:53:02

          Ο κ.ΦΚ σαν απλός ιδιώτης μπορεί να κάνει και να λέει ό,τι θέλει. Σαν εκλεγμένο μέλος όμως ενός επίσημου Πολιτικού Οργάνου (Πολιτική Επιτροπή), λογοδοτεί ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ οι εκλεγμένοι στον επί κεφαλής του Οργάνου, εφόσον η αρνητική συμπεριφορά του ''χρεώνει'' το κόμμα στο οποίο ανήκει. Απλό.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γεωργία Βασιλειάδου 03/10/2013 00:36:28

            Πολύ προσωπικά το πήρατε. Έχετε κάνει καμμιά πενηνταριά σχόλια. Αντί να ματώνετε στο πληκτρολόγιο, διαβάστε λίγο Δραγούμη, Αλ. Παπαναστασίου περί Εθνικισμού, πριν τον χαρίσετε στους χρυσαυγίτες και μάθετε πως στα μέσα κοινωνική δικτύωσης δεν ισχύει το "γαλλικά και πιάνο".

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/10/2013 20:47:30

            ''Έχετε κάνει καμμιά πενηνταριά σχόλια.'' Είμαι πληθωρική και φλύαρη όπως κι εσείς, τι να κάνω; Με τον Εθνικισμό του Δραγούμη και του Παπαναστασίου, εγώ ταυτίζομαι απόλυτα. ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ όμως, ΟΧΙ. Απλά, τον καπηλεύονται. Εσείς όμως, πείτε μου τι μάθατε από την καλλιέργεια και την ποιότητα του Ίωνα; Από την ψυχική του υπεροχή; Και αν μάθατε, γιατί τα ξεπουλάτε όλα αυτά τα πολύτιμα, για ένα ...σφύριγμα επευφημίας κάποιου ανόητου; Ε;

  16. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 01/10/2013 23:46:03

    Αν έπρεπε να λογοδοτήσει καπου ο φίλος μας ο Φαηλος θα έπρεπε να λογοδοτήσει στα σκυλιά που τα προσέβαλε με το να τα εξισώνει με τα συριζαρια....

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Νικηφορος Φωκας 01/10/2013 23:53:46

      Φασιστοφέρνεις λίγο ή μου φαίνεται;

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 02/10/2013 00:15:50

        Ειναι χαρακτηριστικο ιδιωμα καθε 'βλαχου' η φασιστα να αποκαλει συνεχεια ετσι τον απεναντι του ελπιζοντας σε ξεκαρφωμα... δηλαδη να αποσείσει την κοινη προσοχη απο την αθλια υποσταση του... ΕΣΥ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥΣ (ΦΑΣΙΣΤΕΣ) ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ.. κατι ομως μου λεει βασιμα οτι εισαι και βλαχαδερο συναμα...

        • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
          Γεωργία Βασιλειάδου @ Νικηφορος Φωκας 02/10/2013 07:54:35

          Δίκιο έχει ο Μπάμπης.
          Καραφασιστοφέρνεις Νικ τελικά!

          • Νικηφορος Φωκας avatar
            Νικηφορος Φωκας @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 14:05:07

            Κυρια Γεωργια, διαβαστε την απαντηση μου στον 'μπαμπη' σας και διαλεξτε και εσεις σε ποια απο τις δυο κατηγοριες ανηκετε - εκτος αν και σεις εισθε και στις δυο..
            Σε σας δε, λογω αδυναμιας στην παλαια καλη ηθοποιο (Γεωργια Βασιλειαδου) θα σας κανω και ενα εξτρα δωρο , μια παροιμια που κυκλοφορει ευρεως μεταξυ ΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ... δηλαδη το 'ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΦΑΣΙΣΤΑ ΟΥ ΠΟΙΕΙ'....

  17. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/10/2013 00:09:40

    Πραγματι, τα σκυλακια ειναι συμπαθεστατα πλασματα, δεν καινε παγιδευμενους ανθρωπους ζωντανους, δεν καταστρεφουν περιουσιες ασχετων ανθρωπων, δεν εκτελουν εν ψυχρω μεροκαματιαρηδες οδηγους, δεν αβανταρουν λαθρο-δολοφονους, δεν υποστηριζουν φασιστο-σκοπιανους & ισλαμο-φασιστες. Οι υαινες ειναι μαλλον πιο κοντα στα παραπανω. Οποτε το ....Υαινολοι ισως θα ηταν πιο ευστοχο.

    • ΩΡΙΩΝ avatar
      ΩΡΙΩΝ @ Μικρασιάτης 02/10/2013 18:42:01

      Aυτοί που τα κάνουν αυτά που περιγράφεις είναι φασίστες. Αρα ντεφάκτο δεν είναι Αριστεροί...

  18. Δημητρης avatar
    Δημητρης 02/10/2013 00:35:03

    Τελικα ποσες νεες δημοκρατιες εχουμε ? εχουμε και εμεις τις συνιστωσες μας ? και τελικα τωρα που δεν υπαρχει πλεον η χ.α ας ξεκαθαρισει το τοπιο....νεα δημοκρατια που θα γερνει προς το κεντρο η' προς ακρα δεξια ? γιατι δεν μπορω να φανταστω πως συνυπαρχουν στο ιδιο κομμα ο φαηλος και ο γεροντοπουλος που ολοι τον ειδαμε στα εγκαινια του μουσειου του κεμαλ.

  19. rally monkey avatar
    rally monkey 02/10/2013 00:51:33

    το ο'τι οι απόψεις δεν εκφράζουν την επίσημη Ν.Δ. θα μπορούσε να θεωρηθεί και αυτονόητο - προφανώς όλοι εκει μέσα δεν αυτοπροσδιορίζονται ως Εθνικιστές - και το θέμα λήξαν ..
    το ο'τι χρειάστηκε ομως να 'επισημανθεί' απο τον κ. Παπαμιμίκο - δεν ξερω γιατί αλλά μου ανακατεύει το στομάχι

    ας κόψουν λοιπον τις μαλ@kies ..με κατι τετοιους σαν τον Φαήλο (να σου πω δεν θυμαμαι και πολλους) αισθάνεσαι ο'τι αυτό το κόμμα έχει σφυγμό ..
    και πας και τα εξτρα χιλιομετρα να το ψηφήσεις στις εκλογές -
    αλλιώς να πάς να ψηφισεις τι? πτώμα?

  20. Katia avatar
    Katia 02/10/2013 01:10:27

    Ο Φαήλος Κρανιδιώτης είναι κατά δήλωσή του εθνικιστής. Λυπάμαι πολύ, αλλά εάν ανατρέξουμε στις θέσεις ΟΛΩΝ διαχρονικά των Προέδρων της ΝΔ (το χρησιμοποιώ ως κριτήριο) είτε θα βρείτε τη ρητή αποκήρυξη του εθνικισμού είτε σιωπή. Επομένως, τον ιδεολογικό τόνο της παράταξης δεν μπορεί να φαίνεται πως τον εκπέμει ο κ. Κρανιδιώτης. Μπορεί να εκφράζεται ελεύθερα, αλλά να προσέχει τις κόκκινες γραμμές και τη συγκυρία: χαριεντισμοί αυτή τη στιγμή με τη βάση της ναζιστική ακροδεξιά δεν είναι θεμιτοί. Αμαυρώνουν τη μεγάλη επιτυχία της κυβέρνησης. Δεν θα κρεμάσουμε τους "πεπλανημένους" (;) ψηφοφόρους, αλλά δεν θα τους χαϊδέψουμε κιόλας.

    Επιπλέον, η πολιτική είναι ΚΑΙ το ύφος. Φράσεις όπως αυτές που χρησιμοποιήθηκαν είναι απαράδεκτες. Γιατί προάγουν το μίσος και τη βία. Με βρισιές και τσαμπουκάδες ούτε πείσθηκε κανείς ούτε λύθηκαν προβλήματα. Μην κάνουμε αυτά για τα οποία κατηγορούμε τη Χρυσή Αυγή, τους ψεκασμένους και τους Συριζαίους. Αυτή είναι η ποιοτική μας διαφορά. Αλλιώς, να πάμε όλοι μαζί στη Χρυσή Αυγή. Η Νέα Δημοκρατία είναι αυτό που είναι διότι εκφράζει το σεβασμό στους θεσμούς.

    Επομένως, καλώς ο Παπαμιμίκος τον κάλεσε στη Συγγρού. Είναι Γραμματέας του Κόμματος και έχει την αρμοδιότητα να το κάνει.

    • occultist avatar
      occultist @ Katia 02/10/2013 01:51:57

      Katia είπε:
      ""Επομένως, καλώς ο Παπαμιμίκος τον κάλεσε στη Συγγρού. Είναι Γραμματέας του Κόμματος και έχει την αρμοδιότητα να το κάνει""
      Και ο Γιωργάκης ο ζαβός- κατα Μαλβίνα- που έπαιζε τον πρωθυπουργό είχε αρμοδιότητα να βάλει και έβαλε την χώρα στο μνημόνιο. Καλώς, κατα την άποψή σου, έπραξε;;;;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ occultist 02/10/2013 09:09:14

        Σωστός!!!

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ occultist 02/10/2013 17:11:09

        Οι διεθνείς συμφωνίες που δεσμεύουν και τις μελλοντικές κυβερνήσεις του τόπου οφείλουν να ψηφίζονται με αυξημένη πλειοψηφία. Αυτό δεν έγινε, γιατί λοιπόν παραπονιόμαστε; Στο σύνταγμα ασέλγησαν (και ασελγούν) πολλοί.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Katia 03/10/2013 00:34:45

      "Είναι Γραμματέας του Κόμματος και έχει την αρμοδιότητα να το κάνει."

      Καί ἐμεῖς ἡ ΒΑΣΗ, καί στηρίζομε ΦΚ!!

      ΥΓ. Φανατκή Καραμανλικιά πού διαφωνεῖ κάθετα καί ὁριζόντια μέ τήν "εὐγένεια" πού ἔδειξε στούς ἐμπρηστές ἀναρχοαριστερούς τῆς Πατρῖδας

  21. rally monkey avatar
    rally monkey 02/10/2013 02:01:28

    ..*πρωτιστως όμως δεν μπορεις να αποκαλείς μισό εκατομύριο ψηφοφόρους - 'ναζιστική βάση' - εκτος και αν ζείς σε κομματικό συννεφάκι

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ rally monkey 02/10/2013 21:49:21

      ... το σχόλιο για την κυρία Λελέ απο πάνω.

  22. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 02/10/2013 07:02:11

    Ολα καλα τα ειπε! Αυτο ελειπε, να μας χτυμανε με τις πετρες και εμεις να λεμε και ευχαριστω! Καποιοι φαινεται τον ειχαν πρηξει και τους τα ειπε χυμα και τσουβαλατα. Ενα τηλεφωνημα, μια φιλικη παραινεση, να αποφευγει τα ἀρχ...α, και τους μακακες γιατι οι καιροι ειναι πονηροι θα ηταν περισσοτερο απο αρκετο. Ακομα και η αναρτηση εδω και η δημοσιοτητα που πειρε το πραμα με το ραντεβου στην Συγγρου εκαναν μεγαλιτερη ζημια.

  23. Δαναός avatar
    Δαναός 02/10/2013 08:37:30

    Εγώ δεν τον αντέχω το Φαήλο! Είμαι του σαλονιού.Με πιάνα και με γαλλικά με μεγάλωσαν. Άσε που διάβασα και το σαβουάρ βιβρ του Ζαμπούνη και πώς να το κάνουμε, με το "σεις" και με το "σας" λειτουργώ. Άκου "τ' αρ@@δια μου τα δυο!" Τι λες ρε Φαήλε; Κι αν ο άλλος έχει ένα; Ντροπή!

    • occultist avatar
      occultist @ Δαναός 02/10/2013 10:02:06

      Δαναός είπε
      ""Με πιάνα και με γαλλικά με μεγάλωσαν.""
      Δηλαδή Μπαλλέτο :) .. γιόκ;;; Απαράδεκτος. Ανήκεις στον χύδη όχλο. :) :)

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ occultist 02/10/2013 14:23:24

        Μπαλέτο όχι.Δε με βόλευαν τα παπούτσια οπότε ναι, occultist, μάλλον εκεί ανήκω!Ντροπή μου!Θα αγοράσω μπαγλαμά!www.youtube.com/watch?v=5pIeV8sJ-N8

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Δαναός 02/10/2013 17:13:22

      Κι αν η άλλη ως θήλυ στερείται των συγκεκριμένων αδένων;

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Αντίθεσις 02/10/2013 17:18:43

        Ε μα κι εσύ λες κάτι κουβέντες ώρες ώρες!

  24. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 02/10/2013 08:54:10

    Εθνικιστής δέν είναι ο Πολίτης ο οποίος απλά πιστεύει στα ιδεώδη του Έθνους αλλά ο οποίος ενεργεί συνάμα θετικά πρός αυτά. . Ο Κος Κρανιδιώτης ξέρει που απευθύνεται, ξέρει σε ποιους απευθύνεται και το κυριότερο ξέρει τι θα προκαλέσει. Πολύ έντεχνα λοιπόν χρησιμοποιεί λέξεις κλειδιά και φράσεις κομβικής σημασίας:

    1) Εγώ δεν βρίζω πατριώτες, δεν βρίζω εθνικιστές, Φυλάω τις “σφαίρες” μου για τον αληθινό αντίπαλο. Η Γενίκευση αυτή ,συνηθισμένη για ανθρώπους που κουβαλούν Λογικές ανάλογες με τον Κο. Κρανιδιώτη μεταφράζεται ως ο Αληθινός αντίπαλος δεν είναι ούτε πατριώτης ούτε εθνικιστής και κατά είναι ο μόνος αληθινός εχθρός
    2) Διαφωνήσαμε όπου διαφωνήσαμε, ( Νίκο Μιχαλολιάκο και δυο φορές με τον Ηλία Κασιδιάρη. -Χ.Α.) ενίοτε έντονα, κι έχω μερικές φορές γράψει την κριτική μου, η οποία είναι πάντα πολιτική.
    - γιατί απευθύνομαι στην βάση της ΧΑ,

    Η Κριτική του απέναντι στην Χ.Α. είναι Πολιτική πάντα, διαφωνεί όπου διαφωνεί με την ηγετική της ομάδα αφήνει να πλανάται στην ατμόσφαιρα ότι σε κάποια σημεία συμφωνεί και επίσης διαχωρίζει την Ηγετική Ομάδα της Χ.Α. απο την βάση της. Αυτά για ένα Μόρφωμα Νεοναζιστικό, με παραστρατιωτική και παρακρατική δράση,με παραβατική συμπεριφορά του Κοινού Ποινικού Δικαίου και μια βάση πιστή στην ηγεσία του σχήματος αυτού.

    Απέναντι σε ένα Κόμμα της Αριστεράς , τον ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος καλύπτει πολιτικά την δράση της Ακροαριστεράς ( η οποία και δρα φορές με πρακτικές ανάλογες της Χ.Α.) δεν διαχωρίζει την Ηγετική Ομάδα απο Βάση, Συλλήβδην άπαντες, Σκυλολόϊ και όλοι αυτοί οι μαλάκες και χωρίς να βρίζει μάλιστα. Φυσικά γνωρίζει την διαφορά της Λέξης Βρίζω απο την λέξη χαρακτηρίζω. Βρίζω σημαίνει εκτοξεύω εναντίον κάποιου με φράσεις χαρακτήρα επιθετικού,προσβλητικού, χυδαίου χωρίς κανένα ίχνος σεβασμού. Κατά συνέπεια τα όσα αποδίδει είναι χαρακτηρισμός δηλαδή προσδιορισμός.

    Η Παρέμβαση Κου Κρανιδιώτη σε συνδυασμό με τα όσα γράφει σε άρθρο της η Δημοκρατία μόνο τυχαία δεν είναι ως γεγονότα.Πρόκειται για μια σοβαρή κα υπαρκτή διαμάχη εντός της Ν.Δ. αναφορικά με την κατεύθυνση και τα ιδεολογικά χαρακτηριστικά της Ν.Δ. αν θα υπάρξει άνοιγμα προς την Κεντροαριστερά ή θα στραφεί προς τον δεξιό χώρο διατηρώντας και ενισχύοντας τα στοιχεία της Σκληροπυρηνικής Δεξιάς.Παράλληλα ούτε τυχαία είναι η καταγραφή της εκλογικής Συσπείρωσης του ΣΥΡΙΖΑ η οποία φτάνει στο 75%.Ο Συνδυασμός των δύο παράγει μια επιβεβλημένη εκ των πραγμάτων επίθεση φιλίας προς την Χ.Α. με μια ρητορική πνιγμένη στα εμφυλιακά και μετεμφυλιακά σύνδρομα προκειμένου να είναι ελκυστική σε όσους φέρουν στοιχεία ακροδεξιάς ιδεολογίας. Δεν υπάρχει κανένα παραμάγαζο που να διαθέτει ζυγίζοντας τον πατριωτισμό, την δημοκρατικότητα και να την αξιολογεί αναγράφοντας τον βαθμό της σε κάποιο πιστοποιητικό.Μην φτάσουμε στην λογική πως όποιος ψηφίζει Αριστερά σχήματα δεν είναι Ελληνας και δη στον 21 αιώνα.

    Αυτό που δέν έχει καταλάβει ο Κος Κρανιδιώτης και όσοι κουβαλούν ανάλογες λογικές του τύπου αυτού είναι οτι η όποια αντιπαράθεση με σχήματα της Αριστεράς πρέπει να γίνεται με μετριοπάθεια, με σοβαρότητα, με την χρήση της κριτικής και του διαλόγου.Μόνο σε αυτή την βάση έχει αποτέλεσμα σε επίπεδο Κοινωνίας .Σε όποια άλλη βάση και δη της γενίκευσης με όρους διχαστικούς το μόνο που παράγει είναι πολιτική ένταση η οποία σε ένα τόσο ρευστό κοινωνικό περιβάλλον λόγω της οικονομικής κρίσης δεν θέλει και πολύ να μετατραπεί σε θρυαλλίδα δυσάρεστων καταστάσεων.Πολιτικός Αντίπαλος δεν Είναι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η διογκούμενη κοινωνική περιθωριοποίηση και η αυξανόμενη απολίτικη στάση.Σύγχρονα προβλήματα που δεν επιδέχονται λύσεων, απαντήσεων και προσεγγίσεων με όρους του χτές.

    Την τέχνη διαχείρισης Κρίσεων δεν την διαθέτει ο Κος Κρανιδιώτης όπως και πολλοί άλλοι. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει λόγος σε ένα γνωστικό πεδίο στο οποίο δεν σε βοηθά και ο χαρακτήρας σου να προσπαθείς να διαπρέψεις.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Δρόλαπας 02/10/2013 17:18:33

      Η χρήση του όρου παραστρατιωτική στο σχόλιό σας (όπως και σε παρόμοια άλλων συσχολιαστών) είναι ανακριβής. Συμβουλευθείτε το λεξικό σας πριν αναπαράγετε τους χαρακτηρισμούς που σερβίρει έτοιμους προς κατανάλωση η προπαγάνδα.

  25. ΩΡΙΩΝ1 avatar
    ΩΡΙΩΝ1 02/10/2013 09:43:58

    Δηλαδή αγαπητέ Κυθήριε το: ”Το σκυλολόϊ του ΣΥΡΙΖΑ, των αντεξουσιαστών και τ’ αρχίδια μου τα δυό….., …….γιατί δεν νοιώθω κανένα δέος για όλους αυτούς τους μαλάκες.” είναι κατ΄εσέ απλά μια λεκτική ακρότητα και δεν σου αποκαλύπτει τίποτε για την ποδοσφαιρικού τύπου αντίληψη των πραγμάτων εκ μέρους του?
    Αν του απαντούσε ο Σκουρλέτης οτι δεν τον ενδιαφέρει ”Το σκυλολόϊ της ΝΔ, των ακροδεξιών παρακρατικών και τ’ αρχίδια μου τα δυό….., …….γιατί δεν νοιώθω κανένα δέος για όλους αυτούς τους μαλάκες.” θα έλεγες μπράβο, τώρα και ο Σκουρλέτης λέει τά πράγματα μέ τ’ ὄνομά τους, λέει ἀπλά αὐτά πού σκέφτεται πολύς κόσμος καί δέν ξέρει πού καί πῶς νά τά πεῖ. Σίγουρα κάποιες λεκτικές ἀκρότητες τοῦ λόγου του ξενίζουν ἤ καί ἐνοχλοῦν?. Δε λέω, καλή η ελευθερία του λόγου, ο Ηλίας Πετρόπουλος μας εκπροσωπεί επαξίως διεθνώς και σ΄αυτό το είδος λόγου, αλλα πως να το κάνουμε, είναι πρόβλημα, διότι δυστυχώς ή ευτυχώς, στη Δημοκρατία επιτρέπεται σε ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο στον δικό μας...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΩΡΙΩΝ1 02/10/2013 12:45:48

      Τό καλύτερο θά ἦταν ὅλοι νά προσέχουν τά λόγια τους,γιατί εἶναι δημόσια πρόσωπα,δέν εἶναι ἡ γιαγιά μου,ὅμως,ὅπως ἀνέχομαι τό ''ραντεβού στά γουναράδικα'','τοῦ βουλευτή Διαμαντόπουλου,τά ''εἴδη οἰκιακῆς χρήσης''γιά τά τσεκούρια καί τίς μολότωφ τοῦ Βουλευτή Σκουρλέτη,καί τό ''πολιτικό λιντσάρισμα'' τοῦ Ἀρχηγοῦ Καμμένου,τό ἴδιο θά ἀνεχτῶ καί τά φάλτσα τοῦ Φαήλου. Ἀπλά τυχαίνει νά ἀκούγονται ἀπό τήν πλευρά πού μέ τήν ὁὐσία τῶν θέσεών της καί συμφωνῶ.
      Ἡ ἀνοχή ἔναντι ποίων λές,εἶναι πιό ἀνώδυνη;

  26. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 09:44:33

    ''Ὁ Φαῆλος λέει τά πράγματα μέ τ’ ὄνομά τους,λέει ἀπλά αὐτά πού σκέφτεται πολύς κόσμος καί δέν ξέρει πού καί πῶς νά τά πεῖ.''
    Ακριβώς λοιπόν επειδή ο κ. Κρανιδιώτης (απόλυτα συνειδητά) ''διαπαιδαγωγεί'' και κατευθύνει με έναν σαφέστατο τρόπο τους αναγνώστες των κειμένων του, οφείλει να χαλιναγωγήσει το υπερβάλλον πάθος και να ελέγχει απόλυτα το θυμό του. Διαφορετικά παρά τις καλές του προθέσεις εκθέτει αυτούς που προσπαθεί να στηρίξει και προκαλεί περισσότερο κακό αντί καλού. Ένας ευφυής άνθρωπος δεν είναι δυνατόν να μην εννοεί οτι προκαλώντας ακραία τον ''αντίπαλο'' θα γίνει αμέσως στόχος επικρίσεων όχι γιατί κανένας νοιάζεται στ΄αλήθεια να του επιτεθεί προσωπικά, αλλά γιατί ψάχνει ευκαιρία να πλήξει εμμέσως μέσω αυτού, τον κ. Αντώνη Σαμαρά. Μήπως τελικά ο κ. Παπαμιμίκος έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει αυτοελεγχόμενος ο κ. Κρανιδιώτης; Προστάτευσε δηλαδή με τις δηλώσεις του τον Πρωθυπουργό, από υστερόβουλες ταυτίσεις με χυδαιολογίες και ακρότητες;

    • GO avatar
      GO @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 09:47:40

      Του τα είπα και εγώ, με τηλεγραφικό τρόπο.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ GO 02/10/2013 12:51:12

        Δέ λέτε τό ἴδιο ἀγαπητέ GO.
        Ἐκτός ἄν ἐγῶ τό ἐρμήνευσα διαφορετικά.

        • GO avatar
          GO @ Κυθήριος 02/10/2013 13:09:18

          Κυθήριε, δεν είσαι αφελής.
          Ο μεν "κλείνει το μάτι" προς τη μια πλευρά, ο δε στην άλλη.
          Θα στο πω πιο απλά και μεταξύ σοβαρού και αστείου. Ο ένας καλύπτει εσένα, ο άλλος εμένα!

          • GO avatar
            GO @ GO 02/10/2013 15:21:28

            Αυτό σου έλειπε!!!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ GO 02/10/2013 21:43:28

            Kαλά,δέ σέ πάω.

          • GO avatar
            GO @ GO 02/10/2013 22:45:03

            Άσε την κυκλοθυμία και μένε σταθερός στις απόψεις σου.

  27. Hawk avatar
    Hawk 02/10/2013 09:59:59

    Ο κύριος Κρανιδιώτης να γράψει 100 φορές " ο σύριζα είναι καλός" και να το στείλει στον Σκουρλέτη....
    Τα έλυσαν όλα τους τα θέματα στον σύριζα και οι απόψεις του κ. Κρανιδιώτη τους πείραξαν.

  28. occultist avatar
    occultist 02/10/2013 10:10:20

    Το ξαναγράφω γιατί κάπου θα παράπεσε. Η ενοχική δεξιά, με τύψεις γιατί νίκησε στον συμμοριτοπόλεμο ( άντε εμφύλιο για να είμαι κομψός), προσπαθεί να παρηγορήσει την μελαγχολική αριστερά που έχασε. O tempora, o mores.

  29. roadrunner avatar
    roadrunner 02/10/2013 10:12:46

    Όλοι οι ματάκηδες και οι ωτακουστές στο Σύριζα μαζεύτηκαν;
    Που κατασκοπεύουν τις συνομιλίες των ανθρώπων στο facebook με τους διαδικτυακούς φίλους τους ;
    Δηλαδή, αν ο Φαήλος τα έλεγε αυτά στους ίδιους φίλους του,
    πίνοντας καφέ κάπου έξω,οι Συριζαίοι ωτακουστές-ματάκηδες,
    θα ήταν στο διπλανό τραπεζάκι της καφετέριας,
    να κρυφακούν τί λέει, και μετά θα έβγαζε ανακοίνωση η Κουμουνδούρου ;
    Χάνεται το μέτρο επικινδύνως στο Σύριζα ... αναδουλειές..και εκείνη η ΧΑ ήταν μια κάποια λύση για την Κουμουνδούρου....

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ roadrunner 02/10/2013 17:19:36

      Αν αποδειχθούν καλοί στην παραπάνω δραστηριότητα, αν έλθουν στην εξουσία, θα κληθούν να παράσχουν τις υπηρεσίες των στην ΕΥΠ. Πιθανόν δε να τους ανατεθεί η (χωρίς εισαγγελική εντολή) παρακολούθηση του ιδίου τους του κόμματος ή συγγενών σχηματισμών. Δημοκρατικά (και συνταγματικά νόμιμα) πράγματα...

  30. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 02/10/2013 10:13:38

    Όταν λες τη γνώμη σου και τις απόψεις σου, όταν είσαι ακέραιος και ειλικρινής έρχονται όλοι να σε κρίνουν και να σε κατακρίνουν! Έλεος πια με την ΝΔ! όταν κάποιο μέλος – στέλεχος πει ή γράψει τις απόψεις – θέσεις του (που βρίσκουν σύμφωνους το 95% της δεξιάς) θα βρεθούν οι «δημοκράτες» που θα πουν ότι είναι ακραίες θέσεις. Από τη μεταπολίτευση και μετά, αν δεν κάνω λάθος όλες οι κυβερνήσεις εκλέχτηκαν με τη ψήφο του λαού, με δημοκρατικό τρόπο! Δεν αντέχω άλλο να ακούω το κάθε τσουτσέκι να μιλάει για τη Θράκη μας, για την Μακεδονία μας, για το Αιγαίο μας, για την Ήπειρο μας για την ΠΑΤΡΙΔΑ μας για την ΣΗΜΑΙΑ μας απαξιωτικά ή επικίνδυνα αντεθνικά και να μην τους αφαιρείται ο λόγος (και τα πολιτικά δικαιώματα). Πιστεύω –εύλογα- ότι (όπως άκουσα κάποιον στο γήπεδο μια φορά που η Εθνική δεν έπαιζε με δύναμη και πάθος από κάποιον φίλαθλο, και οι φίλαθλοι ήταν και αυτοί νωθροί «άντε ρε μ…… παίξτε μπάλα μη σας γ….. γιατί με το κυριλίκι δε καταλαβαίνετε») πρέπει να προασπίσουμε τη ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ και να «απομονώσουμε» τους εχθρούς της ή τους επικίνδυνους μηδενιστές από όπου και αν προέρχονται!!!

  31. occultist avatar
    occultist 02/10/2013 10:27:05

    Και επί τη ευκαιρία, μήπως μπορεί να πεί κάποιος στην Συγγρού ότι άτομα οπως ο Κρανιδιώτης, ο Βορίδης, οΓεωργιάδης και 4-5 ακόμη, κρατάνε αρκετούς ψηφοφόρους στο μαντρί της Ν.Δ που διαφορετικά αηδιασμένοι θα είχαν ιδιωτεύσει με την Ελληνική σημασία της λέξεως;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ occultist 02/10/2013 12:54:58

      Γιά τούς δυό τελευταίους μή πάρετε καί ὄρκο...

  32. Κάστρα avatar
    Κάστρα 02/10/2013 10:55:04

    Μήπως πρόκειται για... ξεκάρφωμα;

  33. πολίτης avatar
    πολίτης 02/10/2013 13:37:06

    Η ρεβανσιστική ακροδεξιά ιδεολογία και ρητορική του κ. Κρανιδιώτη και παροικούντων του Μαξίμου, όσο σκληρή και αν είναι, σκοντάφτει στην ακόμα πιο σκληρή πραγματικότητα. Την πολιτική που εφαρμόζουν, ακραία νεοφιλελεύθερη, αν και ο κ. Κρανιδιώτης έχει δηλώσει ότι δεν την ασπάζεται σαν φιλοσοφία.
    Δηλώσεις του τύπου η Ελλάδα είπε το πρώτο της λογάκι και άρχισε να μπουσουλάει προς την έξοδο και την ανάπτυξη, είναι άνευ περιεχομένου.
    Ετοιμάζονται να μας έρθουν κατακέφαλα νέοι φόροι, ελεύθερες απολύσεις, μειώσεις συντάξεων, εξώσεις και άλλα χαρμόσυνα.
    Τι σκοπεύουν να κάνουν; Θα τα δεχτούν;
    Το μπούκωμα με πατριδοκαπηλία και αντιαριστερό μένος δε γεμίζει το στομάχι και δεν πείθει κανέναν, εκτός ίσως από φραγκάτους ακροδεξιούς.

  34. Ρηνα avatar
    Ρηνα 02/10/2013 13:46:03

    Στη γειτονια ειναι ενας νεος "παραστρατημενος" . Εχει περασει σε σκληρα ναρκωτικα. εχει δειρει ολους στην οικογενεια, πούλησε ολα τα επιπλα και τα ηλεκτρονικα και εχει ψιλοκλεψει και τους γειτονες...
    Καποια στιγμη εξανεστη ο πατερας του απ τα τοσα που τραβανε και παιρνει και στο λαιμο του και το αλλο παιδι και με ανοιχτα παραθυρα τον ελουσε με χυδαια επιθετα και καταρες που ακουστηκαν απο ολους. Ειχε δικιο αλλα καποιοι σοκαριστηκαν.
    Το ολο σκηνικο μου θυμισε τη ΝΔ. Ειναι πολυ ευκολο να χασεις το δικιο σου οταν δεν το διεκδικεις με τον σωστο τροπο. Η πολιτικη ειναι η τεχνη του να ελισσεσαι και να εκτιθεσαι αλλα με τροπο κοινα αποδεκτο. Αναλογα με την επιτυχια που το κανεις η θα κατακρημνισθεις η θα ηγηθεις. Η αθυροστομια του εθναρχη ΚΚ υπηρξε παροιμιωδης, κανεις δεν βρεθηκε να την αποτυπωσει την ωρα που μιλουσε, ουτε ιντερνετ υπηρχε τοτε, απλα διερεε απο στομα σε στομα...Αλλιως ομως ειναι να μεταφερεται αυτολεξει απο τα διαφορα μπλογκς και να κουδουνιζει στα αυτια της συντηρητικης ως επι το πλειστον ΝΔ η οποια κρατησε και αποστασεις. Αμφιβαλλω αν ενοχληθηκε κανενα νεανικο αυτι απο αυτα που ειπε ο συμπαθης Φαηλος-αληθειες ειπε-αλλα ποσοι νεοι τα διαβασαν; αντιθετα στους "μεσοκοπους" ΝΔ κρατες που μολις ηχουσαν στ αυτια τους οι ηχοι και οι κραυγες της Χρυσης Αυγης, οι συνειρμοι δυστυχως ηταν αναποφεκτοι.
    ΥΓ Η Αριστερα βεβαια ετσι αντιμετωπιζεται, αλλα απο τοτε που ολημερις κι ολονυχτις συχναζει στα καναλια φροντισε να σενιαριστει λιγακι κι αυτη και τωρα το παιζει....Αρσακειαδα.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ρηνα 02/10/2013 14:35:20

      αναποφευκτοι

    • Ναύτης avatar
      Ναύτης @ Ρηνα 02/10/2013 15:28:19

      '' ...αλλα ποσοι νεοι τα διαβασαν;'' Οι νέοι δεν έχουν εμφυλιοπολεμικά σύνδρομα. Στους υπερήλικες αναγκαστικά απευθύνονται τοιούτου ύφους γραπτά. Οι στατιστικές, έχουν χαρτογραφήσει ηλικιακά με σαφήνεια το ...κοινό των κομμάτων.

  35. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/10/2013 14:09:01

    Νά σοῦ ἀρνηθῶ;
    Ἀφοῦ σέ πάω :-)

  36. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 14:10:15

    Όλοι θα πρέπει να προσέχουν τα λόγια τους, συμφωνώ. Η αγοραία όμως Χρυσαυγίτικη χυδαιολογία που επιλέγεται ως φτηνιάρικο ''όπλο'' ενάντια στους πολιτικούς αντιπάλους, χαρακτηρίζει τον επιλέγοντα και αυτούς που τον ανέχονται και τον ενθαρρύνουν να συνεχίσει. Ευτυχώς που η επίσημη Ν.Δ διαχωρίζει τη θέση της και σώζει τα προσχήματα. Οι συγκρίσεις δε με τα αναφερθέντα περί ''γουναράδικων'' και ''οικιακών σκευών'' κατανοώ οτι είναι επιλογή-άμυνα ανάγκης, μιάς και η μισαλλόδοξη τραμπούκικη φρασεολογία, δε γίνεται με τίποτε να συγκριθεί τελικά με τις γραφικές φαιδρότητες των ....απέναντι ανόητων τζαμπαμαγκιτών.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 14:25:07

      Ἀπό τό ''τον ανέχονται'' μέχρι τό ''τον ἐνθαρρύνουν'',ὐπάρχει τεράστια ἀπόσταση.
      Ἔτσι τό βλέπω ἐγῶ τουλάχιστον..

      • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
        Γεωργία Βασιλειάδου @ Κυθήριος 02/10/2013 18:30:09

        Όταν ανέχονται και ...χειροκροτούν, ενθαρρύνουν τον επιλέγοντα τον λάθος δρόμο, να συνεχίσει τις ακρότητες. Άρα, τον ωθούν σαφώς, επευφημώντας τον! Απλούστατο αν - και δίκιο έχετε-, μη βολικό.

  37. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 14:16:13

    Δίκιο έχει ο Μπάμπης. Η επιθετική, τραμπούκικη φρασεολογία και το άξεστο ύψος, ότι κι αν λένε οι παροιμίες σας, πάλι ως καραφασίστα σας ...ζωγραφίζουν! Λυπάμαι.

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 14:19:18

      Στο συμπέρασμα κατέληξα μετά το ξαναδιάβασμα του θαυμάσιου(!) σχολίου σου προς τον Μπάμπη. Για να μην με ξαναπαραπέμψεις σε τρίτη ανάγνωση σου το λέω.

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 14:47:32

        Ηλιου φαεινοτερον το οτι η φτωχη παιδεια σας καθιστα απαγορευτικη την κατανοηση του = ‘ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΦΑΣΙΣΤΑ ΟΥ ΠΟΙΕΙ’ , λυπαμαι αγαπητη που δεν μπορω να κανω κατι περισσοτερο, ισως αν επαναλαμβανατε τις ταξεις του Γυμνασιου κατι να σας εμενε αυτη τη φορα, αλλα φοβαμαι ματαιος κοπος, εσεις 'ολα θα τα ξερετε και οποιος δεν συμφωνει κακο της κεφαλης του' οπως πιστευει και ζει καθε καλος φασιστας αλλωστε..

      • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
        Γεωργία Βασιλειάδου @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 15:21:48

        Φυσικό γνώρισμα του συμπλεγματικού και του φασίστα, είναι υποτιμώντας και καλά τον αντίπαλο, να ''εξυψώνει'' προς στιγμήν το πεσμένο ...ηθικό του, δυστυχώς γι αυτόν όμως η ''ντόπα'', διαρκεί πολύ λίγο. Ούτε το δύστυχο εαυτό του δεν καταφέρνει τελικά να πείσει... Κρίμαααααα.

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 21:24:06

      Τι περιμένεις απο φασίστες Γεωργία μου;

  38. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/10/2013 14:20:35

    Ὅσο κι ἄν σενιαρίστικε ἡ ἀριστερά Ρήνα μου,ὅλο καί ἀπό κάποιον βουλευτή της θά ''ξεφεύγει'' κάτι.
    Κατά τά ἄλλα μ' ἀρέσει ἡ ψύχραιμη καί ἀντικειμενική ματιά σου.
    Ἀπλά,τά γραπτά-ἔστω καί στό φακεμπούκε-μένουν...
    Ἐκεῖ φτάσαμε ὅμως,νά τά βάζουμε ὅλα καί ὅλους στό ἴδιο τσουβάλι...

  39. Νικολας avatar
    Νικολας 02/10/2013 15:02:20

    Παντως, Φαήλος και πατριωτες Εθνικιστες, εχουν παραπλησιο λογο και εκφραση. Και βεβαια δεν ειναι καθολου τυχαιο. Γι αυτο και καθυστερησε η δϊωξη της "συμμορίας" !!

  40. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 02/10/2013 16:45:56

    +1000. Τα σχόλια περιττά...

  41. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/10/2013 17:06:25

    Η όλη ιστορία θυμίζει ...Β' Πανελλαδική του ΡΦ, δεκαετίας του 1970.
    Οι παλιοί θα καταλάβουν.

    • GO avatar
      GO @ Uncle Stgm 02/10/2013 18:37:00

      Αρκεί να μην -απογοητευμένοι- καταλήξουμε, στο ότι "Αχ, πού 'σαι νιότη που 'δειχνες πως θα γινόμουν άλλος"!!!

      • GO avatar
        GO @ GO 02/10/2013 23:19:09

        Από την τότε τριμελή ηγετική ομάδα, ο ένας πρέπει να το έχει πει, ο δεύτερος θα το πει όπου να 'ναι και ο τρίτος ίσως το πει, κάποτε στο μέλλον.
        Οι τρεις, αλφαβητικά, ήταν οι Χ. Λαζαρίδης, Γ. Μηλιός και Π. Παναγιώτου.
        Αντιστοιχίστε όπως νομίζετε.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Uncle Stgm 02/10/2013 22:23:58

      Μωρε και οι καινουργιοι καταλαβαινουν

  42. Νικήτας avatar
    Νικήτας 02/10/2013 18:46:21

    Ο κ. Κρανιδιώτης αποτελεί χρήσιμη φωνή στην κοινωνία και δή στον πολιτικό χώρο της νέας δημοκρατίας με την ελληνικότητα που τον διακατέχει αφού αυτό που πραγματικά λείπει είναι πολιτικοί με έγνοια για τους Έλληνες .
    Σαν άνθρωπος κάνει λάθη .
    Κατά την αποψή μου θέλει λιγότερο γκάζι στα χτυπήματα ή αλλιώς κοντρόλ.
    Επίσης θα του έλεγα να εγκαταλείψει τον όρο εθνικιστής που παραπέμπει σε φανατισμό και να τον αντικαταστήσει με το πατριώτης .
    Ακόμα - όσο και αν είμαι και εγώ ερασιτέχνης ιστορικός - υπάρχουν κάποια κενά ιστοριογραφικά αλλά περισσότερο γι αυτό δεν είναι για τώρα.

    Χρειάζεται όμως γιατί είναι αυθόρμητος .
    Και μόνο το αυθόρμητο είναι αληθινό .

  43. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/10/2013 00:26:10

    Επειδή τώρα τα διάβασα τα περισσότερα σχόλια διότι και λόγω δουλειάς ήταν η μέρα του τρελού, θα σας πω να πατήσετε φρένο.
    Ήταν μια φιλική συζήτηση και κανείς δεν με έκανε ντα.
    Μην αδικείτε τον Ανδρέα, ο οποίος κάνει μια ειλικρινή προσπάθεια για ανασυγκρότηση.
    Αυτά που λέω και τα λέω πάντα επώνυμα, με την υπογραφή μου, φυσικά κι εκφράζουν εμένα κι όχι την επίσημη θέση του κόμματος και φυσικά του Προέδρου. Όταν θέλει ο Πρόεδρος και το κόμμα να πάρουν θέση, μιλάει ο ίδιος ο ΑΣ ή ο εκπρόσωπος. Άρα ότι ειπώθηκε είναι ορθό και δεν είναι υποτιμητικό για μένα.
    Μην λοιπόν απευθύνετε άδικα προσβολές και ειρωνείες στον Ανδρέα. Δεν αδικείτε μόνον εκείνον αλλά και μένα, αφού δίνετε διαστυάσεις ανύπαρκτες και ερμηνείες εσφαλμένες.

  44. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 03/10/2013 08:24:15

    ..Αντίθεσις..
    -Γνωρίζεις πολύ καλά πως ο όρος παραστρατιωτικός έχει μια ευρύτητα κατά συνέπεια μόνο ανακριβής δεν είναι. Διαθέτει δομή στρατιωτικού τύπου, δρά με τρόπο παράνομο και με τακτικές ανορθόδοξου πολέμου.Το γεγονός δε ότι στην εκπαίδευση των ταγμάτων εφόδων που διαθέτει εμπλέκεται και ο στρατός σύμφωνα με όσα έχουν διαρρεύσει αλλά και σύφμωνα με μακρά ιστορική παράδοση, το γεγονός πως οι περίφημες κρύπτες όπλων έπαψαν να απασχολούν την δημοσιότητα, το γεγονός ότι πληθαίνουν τα στοιχεία για συνεργασία στενή ανθρώπων που πρόσκεινται στη Ν.Δ. και οι οποίοι κατέχουν νευραλγικές θέσεις στους τομείς ασφάλειας του Ελληνικού κράτους μου επιτρέπουν να μιλώ για παραστρατιωτική οργάνωση.Αν όπως κάποιος πολιτικός εγκέφαλος μιλούσε για καταδίωξη λαθρομεταναστών εντός Ελλάδας απο τον Ελληνικό στρατό θα το έβλεπες στην πράξη να δρά και παράλληλα

    Σε ρωτώ λοιπόν ευθέως Τον Λύκο τον Βλέπεις τον Ντορό γυρεύγεις;
    Η χρήση του όρου παραστρατιωτική στο σχόλιό σας (όπως και σε παρόμοια άλλων συσχολιαστών) είναι ανακριβής. Συμβουλευθείτε το λεξικό σας πριν αναπαράγετε τους χαρακτηρισμούς που σερβίρει έτοιμους προς κατανάλωση η προπαγάνδα.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Δρόλαπας 03/10/2013 13:56:52

      > Διαθέτει δομή στρατιωτικού τύπου, δρά με τρόπο παράνομο και με τακτικές ανορθόδοξου πολέμου

      Αυτό είναι το ήμισυ των προαπαιτουμένων για τον σχετικό χαρακτηρισμό. Ο κ. Τριανταφυλλίδης (π.χ. στην ιστοσελίδα http://lexiko.has.it) είναι νομίζω σαφής:

      παραστρατιωτικός -ή -ό : κυρίως στο παραστρατιωτική οργάνωση. Παράνομη στρατιωτική οργάνωση που αποτελείται από εν ενεργεία ή απόστρατους στρατιωτικούς και που δρα με ανορθόδοξους, μη θεσμοθετημένους τρόπους στα πλαίσια του στρατεύματος ή και της κοινωνίας εξυπηρετώντας δικούς της ή και αλλότριους πολιτικούς και άλλους σκοπούς. [λόγ. παρα- 1 στρατιωτικός μτφρδ. γαλλ. para militaire (para- = παρα- 1)]

      Η Χ.Α. (με τα ως σήμερα δεδομένα τουλάχιστον), δεν είναι στρατιωτική οργάνωση (ως πολιτική έχει δηλωθεί και δεν εκτελεί στρατιωτικές επιχειρήσεις), δεν αποτελείται από εν ενεργεία ή απόστρατους στρατιωτικούς (υπάρχουν και τέτοιοι ανάμεσα στα μέλη της φαντάζομαι, αλλά δεν φαίνονται στις ηγετικές τάξεις της), και δεν είναι παράνομη. Επιπλέον πότε εκρίθη ότι επιχειρεί (πολεμικώς/στρατιωτικώς εννοώ) και μάλιστα με τακτικές ανορθοδόξου πολέμου, όπως αναφέρετε; Αν μιλάμε για απλώς ανορθόδοξο ακτιβισμό, το ίδιο κάνει και η Greenpeace στη Ρωσσία, και μετά διώκονται ως "πειρατές".

      Το ερώτημα δηλαδή δεν νομίζω ότι έχει απαντηθεί μέχρι τούδε, και απλώς βιαζόμαστε να χρησιμοποιήσουμε τις λέξεις/φράσεις που μας σερβίρουν έτοιμες προς κατάποση. Η Χ.Α. είναι σαφέστατα απεχθής και αντιδημοκρατική, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να κρίνεται με κενές λέξεις (ή με γελοιότητες, όπως το τι εθνικότητας είναι οι απασχολούμενοι σε επιχειρήσεις ατόμων β' και γ' βαθμού εξ αγχιστείας συγγενείας των βουλευτών της). Η λογική και η δημοκρατία έχουν ικανά επιχείρηματα εναντίον της, η υπερβολή και η εξ επιφοιτήσεως χαρακτηρισμοί κρίνω ότι δεν ωφελούν.

      > Αν όπως κάποιος πολιτικός εγκέφαλος μιλούσε για καταδίωξη λαθρομεταναστών εντός Ελλάδας απο τον Ελληνικό στρατό θα το έβλεπες στην πράξη να δρά και παράλληλα

      Αυτό ανήκει ακόμη στη σφαίρα της φαντασίας και εικοτολογίας κι επιπλέον η άδεια για τέτοια συμμετοχή θα ελαμβάνετο -υποψιάζομαι- από άλλους εκτός της. Κάποιος θα προσέθετε ότι στην καταδίωξη θα συμμετείχαν και οι τοπικοί κυνηγετικοί σύλλογοι, το οποίο όμως είναι εξίσου εικοτολογία. Άρα, προς το παρόν τουλάχιστον, κρίνω ότι η χρήση του όρου δεν είναι ακριβής.

      Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

  45. patriotis avatar
    patriotis 03/10/2013 12:10:47

    Ένα απο τα ελάχιστα αξιόλογια στελέχη που έχουν απομείνει στη νέα δημοκράτια και αυτόν τον λογοκρίνουν..Έλεος πια με τους ελαφροδεξιούληδες...
    Ζήτω η λαική δεξιά και οχι αυτή φοβική ψευτοδεξιά

  46. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 03/10/2013 14:47:50

    -Παράνομη στρατιωτική οργάνωση δεν είναι διαθέτει όμως σκέλος επιχειρησιακό που εφαρμόζει κατά γράμμα τακτικές ανορθόδοξου πολέμου και έχει εκπαιδευθεί κατάλληλα σε αυτό απο γνώστες του αντικειμένου
    -Υπηρετεί και εξυπηρετεί και δικούς της αλλά και αλλότριους πολιτικούς και όχι μόνο, στόχους
    -Η Χρυσή Αυγή είναι νεοναζιστικό μόρφωμα, σύγχρονος εκφραστής του Νεοφασιστικού Κινήματος στην Ελλάδα το οποίο έχει αποτελέσει προιον βαθιάς ιστορικής διεργασίας κα ιτο οποιο βαρυνεται με την εκτροπή της δημοκρατίας στην Ελλαδα, με την συστηματική και μεθοδική δράση για εκτροπή της λαικής εντολής σε αγαστή Συνεργασία με το δεξιό κράτος και παρακράτος. Η Περίπτωση Πατήρ του Κου Χρήστου Παππά θα σας διαφωτίσει απόλυτα για το τι εννοώ,
    -Τέλος επειδή το νεοφασιστικό κίνημα το μελετώ χρόνια σας λέγω πως θέλει ιδιαίτερη προσοχή η οποία προσέγγιση η οποία δύναται να το νομιμοποιήσει και η ευθύνη αυτη δεν βαραίνει μόνο την Κυβέρνηση αλλά και την Αριστερά
    -Το πως καταδιώκουν οι Χρυσαυγίτες το γνωρίζετε καλά

  47. popaia avatar
    popaia 03/10/2013 23:10:34

    Φαντάσου να έλειπε ο Φαήλος από το δημόσιο λόγο. Η πλήρης αποβλάκωση. Απελπισία. Ν' ακούς τις νεοταξίτικες μούμιες που νομίζουν ότι είναι είτε δεξιές είτε αριστερές, να παπαγαλίζουν την ίδια περίπου κασέτα. Ξύλινη γλώσσα και νοήματα, σοβαροφάνεια, αρτηριοσκλήρωση, μούχλα, ανούσια διεκπεραιωτική πολυλογία. Θα έπεφτε πια ο κόσμος σε κώμα. Μακάρι να ήταν χιλιάδες και μυριάδες οι Φαήλοι. Δυστυχώς μυριάδες είναι οι στόκοι, τα βλήματα κι οι κάλοι που αλληλοθαυμάζονται ως ανωτάτου επιπέδου, χαχαχαχα.............

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ popaia 04/10/2013 20:32:43

      «Είναι πολλά τα πλήθη των», όπως έγραψε κι ο Κάλβος, «αλλ' ένας Έλλην δύναται, ένας άνδρας γενναίος, να τα σκορπίσει».

  48. ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
    ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 04/10/2013 20:00:57

    ΦΑΗΛΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ.