02/04/2009 00:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνάντηση Ομπάμα – Καραμανλή το Σάββατο

Με τον Μπάρακ Ομπάμα θα συναντηθεί το Σάββατο ο Κ. Καραμανλής, στο Στρασβούργο, στο περιθώριο της Συνοδού Κορυφής του ΝΑΤΟ. Κυβερνητικές πηγές αναφέρουν ότι δεν θα πρόκειται απλώς για συνάντηση γνωριμίας, αλλά για «εφ΄ όλης της ύλης» συνομιλίες

Έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε αν στην συνάντηση θα παρίστανται και η Χίλαρι με τη Ντόρα, ή αν ο Ομπάμα και ο Καραμανλή θα τα πούνε μόνοι τους;

Άλλο σημαντικό ερώτημα: Ο Ομπάμα θα θέσει στον Καραμανλή το θέμα των αγωγών; Τι προηγήθηκε άραγε για να κανονισθεί ή συνάντηση;

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες ο κ. Καραμανλής θα συναντηθεί και με την γερμανίδα καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ. Ως γνωστόν οι σχέσεις Ελλάδας - Γερμανίας διέρχονται τελευταία περίοδο έντασης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/04/2009 07:30:21

    Περίοδο έντασης διανύουν και οι σχέσεις ΗΠΑ-Γερμανίας. Μπορεί ο Μπελούσι να παίξει κάποιο χαρτί με τον Ομπάμα επωφελούμενος; Θα δείξει. Αν και για την Ντόρα το (Γερμανικό) αίμα νερό δεν γίνεται.

  2. anetos avatar
    anetos 02/04/2009 08:21:08

    Μεγάαααλη ξεφτίλα να παρακαλάει για μια συνάντηση τον ο’Μπαμα..
    «Παίξτε με και εμένα σας παρακαλώ» .. κομπλεξικός πρωθυπουργός ανασφαλών ελλήνων ....θα έχουν ψοφήσει στα γέλια οι Τούρκοι και με το δίκιο τους ..

  3. Lavazza avatar
    Lavazza 02/04/2009 10:00:22

    Βρε "anetos" και λοιποί Πασόκοι, διαλέξτε επιτέλους...

    Συναντιέται με τον Ομπάμα, γιατί συναντιέται...

    Δεν συναντιέται με τον Ομπάμα, γιατί δεν συναντιέται...

    Συναντιέται με τη Μέρηελ, γιατί συναντιέται...

    Δεν συναντιεται με τη Μερκελ, γιατί δεν συναντιέται...

    Με ποιόν να συναντηθεί στην τελική;;;

    Με τον Τσάβες και τον Λούλα (όπως ο ΓΑΠ) που είναι ηγέτες χωρών που ψωμολυσσάνε (τελευταίες τρύπες του ζουρνά στα πολιτικά δρώμενα);;;

    Ή με τον δικτάτορα της βόρειας Κορέας όπως η Παπαρήγα;;;

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 10:29:59

    Εκεινο που μου εκανε εντυπωση,ειναι που ακουσα εναν καθηγητη της Νομικης,διαμενοντα εν Λονδινω,καιφεροντα ιστορικο ονομα,Μαρκεζινης,να λεει κατι γαι τις σχεσεις Καραμανλη-Αμερικανων,και να ισχυριζεται,οτι οι Αμερικανοι,του το φυλανε του χοντρου,γιατι υπεγραψε με τον Πουτιν για τις σωληνες και αρα ξεφυγε λιγο απ το λουρι.Γι αυτο δεν ερχονται εδω τωρα και γι αυτο δεν πανε στον Πατριαρχη.
    Αυτα τα ακουγα να τα λενε κατι δεξιαντζες σε αλλα βλογ,αλλα εχθες,αρχισα και τα ξανασκεφτομαι.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/04/2009 12:20:09

    Η συναντηση γινεται μαλλον ακριβως λογω των εντυπωσεων απο τη μεταβαση στην Τουρκια ως ενα ειδος αντιβαρου.

  6. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 02/04/2009 12:36:44

    Είναι σίγουρο ότι δεν είναι και αυτή πρωταπριλιάτικη είδηση??

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2009 12:37:39

    Θα τον κουρασει και τον Ομπαμα...


    ΠΠ

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/04/2009 12:41:47

    Τα περί πρωταπριλιάτικης είδησης τα σκέφτηκα και εγώ.

    Ανησυχώ εδώ και 4-5 χρόνια ότι τα περί γραμμένων και αφελληνισμών είναι αλήθεια και εμείς είμαστε σχεδόν αξιοι της μοίρας μας. Το λέω ευθέως: Κοιτάξτε τον χάρτη της Ευρώπης και της Ελλάδας στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Η σημαντική διαφορά είναι ότι η μοιρασιά της Γαλλίας δεν είναι εφικτή σε Vichy και μη.

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/04/2009 12:49:16

    Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει τον Ομπάμα, ακόμα και αν η συνάντηση είναι για λόγους "ισορροπίας", να κάνει την κίνηση ισορρόπησης.

    Κανείς δεν μπορεί να επιβάλει την θέληση του στον Πλανητάρχη, ούτε για να αποσπάσει μια φωτογραφία μαζί του, αν και ο ίδιος δεν το θέλει.

    Ο ΓΑΠ, τον Αύγουστο του 2008, διέδιδε ότι θα μεταβεί στο Συνέδριο Αναγόρευσης του Δημοκρατικού Υποψηφίου (Nomination). Τελικά δεν μετέβη επειδή δεν είχε εξασφαλισθεί φωτογραφία με τον Ομπάμα.

    Η συνάντηση έχει βαρύτητα. Ο Ομπάμα κάνει "σφήνα" στο πρόγραμμά του. Αν θα μάς βγει σε καλό, άλλο ζήτημα.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/04/2009 13:02:02

    Αρχ-ρυξ, κάτι καλόπαιδα θα προσπαθήσουν να σε πουν "εθνικιστή".
    Εμένα η γούνα μου είναι καμμένη. Χα

    Στα σοβαρά : έτσι είναι. Η επικίνδυνη γραμμή για την Ελλάδα είναι ο Όλυμπος.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/04/2009 13:12:50

    Με το να επιστρεφεις σε παρελθουσες καταστασεις δεν αντιμετωπιζεις τα πραγματικα προβληματα.
    Υπαρχει απειλη για την Ελλάδα και ειναι η Τουρκια.
    Η απο βορρα απειλη δεν ειναι σοβαρη ,οχι μονο γιατι δεν υπαρχουν σοβαρες χωρες εκει αλλα και γιατι όλος ο σλαβικος κοσμος εχει υπογεννητικοτητα μεγαλυτερη της ελληνικής.

  12. ataktos avatar
    ataktos 02/04/2009 13:16:31

    ποιο Σαββατο???

  13. thanos avatar
    thanos 03/04/2009 05:32:00

    Εμενα με ανησυχει....μηπως, στη συναντηση αυτη ο "Καταλληλοτερος" εξομολογηθει και στον Ομπαμα οτι ειναι κουρασμενος.