#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2013 14:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνάντηση Κουβέλη-Μπακογιάννη;



Ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς Φώτης Κουβέλης και η Ντόρα Μπακογιάννη, σύμφωνα με πληροφορίες που ήρθαν σε γνώση του Real.gr, είχαν κατ’ ιδίαν συνάντηση το απόγευμα του Σαββάτου.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η συνάντηση των δύο πολιτικών έγινε στη Γλυφάδα και για τον καθορισμό του «ραντεβού» μεσολάβησαν τρίτα πρόσωπα, τα οποία έχουν τη δυνατότητα να συνομιλούν και με τις δύο πλευρές. Oι πληροφορίες αναφέρουν ότι στη συνάντηση θα έδινε το «παρών» και ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης

Όπως γράφει η Real.gr μία τέτοια συνάντηση, είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιβεβαιωθεί, ιδίως τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία. Ωστόσο τις τελευταίες ημέρες πληθώρα αναρτήσεων στο διαδίκτυο αναφέρουν ότι ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ έχουν συζητήσει για πολλά ονόματα στελεχών της ΝΔ, αν άρουν την εμπιστοσύνη τους στο πρόσωπο του Αντώνη Σαμαρά. Ανάμεσα στα ονόματα που έχουν γραφεί είναι και αυτό της Ντόρας Μπακογιάννη.

Η κ.Μπακογιάννη διέψευσε την πληροφορία λέγοντας ότι εκείνο το διάστημα βρισκόταν στο Παρίσι. Το ίδιο διάστημα όμως στο Παρίσι βρισκόταν και ο κ.Βενιζέλος, ενώ το πολιτικό σκηνικό είχε πάρει φωτιά στην Αθήνα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/06/2013 15:02:15

    Δεν πιστεύω το αγαπημένο μου θέμα να θέλει να μου δώσει ξανά έμπνευση...

    • cresswell avatar
      cresswell @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/06/2013 16:41:12

      Δεν θα ήταν κακό να κρατάς μικρό καλάθι .... Όλα γίνονται πιά ...
      Μετά την περίοδο Παπαδήμου (που ακόμη δεν ξέρουμε ποιός (ως φυσικό πρόσωπο) τον κάλεσε για να αναλάβει, ούτε ποιός εισηγήθηκε τη λύση της "τεχνοκρατικής" του πρωθυπουργίας), όλα είναι δυνατά ...
      Αφού είδες έναν τραπεζίτη στο τιμόνι της χώρας, με την υποστήριξη ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, γιατί να μη δείς και μία κυβέρνηση Ντόρας, με τη στήριξη πολλών και διαφόρων;

      Ο θεός ας μας βοηθήσει. Αλλά, θα ήθελα να ξέρω τους συμβούλους του Σαμαρά που του εισηγήθηκαν τη στήριξη Παπαδήμου, και αυτούς που του υπέδειξαν τη ρήξη στην τωρινή συγκυρία. Έχει ένα ενδιαφέρον να τους μάθουμε ...

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/06/2013 15:08:33

    Ἔτσι τό κορίτσι,νά τό δεῖ καί λίγο ὁ ἤλιος!
    Νά τό βγάλει βόλτα ὁ θεῖος,γιατί τό 'φαγε μέ τή γκρίνια του ὁ μπαμπάς...

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 16/06/2013 15:14:29

    Οι παλιές φιλίες τώρα δικαιώνονται....;

    • Δωμάτιο με θέα avatar
      Δωμάτιο με θέα @ νεφέλη 16/06/2013 16:58:54

      Τελικά άμα είναι άξιος κανείς, ποτέ δε χάνεται.

  4. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 16/06/2013 15:28:41

    Ο εκπρόσωπος τύπου της ΔΗΜΑΡ έχει πια σχέση με την οικογένεια, ίσως απ'εκεί να δόθηκε η αφορμή συνάντησης, αν έγινε φυσικά. Ας μη δίνουμε λαβή για σενάρια. Δεν το κρύβω ότι η κυβέρνηση 1990-93 δεν έπρεπε να πέσει με τίποτα και φταίνε και ο Σαμαράς και ο Μητσοτάκης και άλλοι εντός ΝΔ. Αλλά αν (λέω αν) πάνε από την πίσω πόρτα, τόσο ύπουλα να ρίξουν το Σαμαρά για να κάνουν άλλον Πρωθυπουργό κοινής αποδοχής, ΑΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!! Αν αμφισβητηθεί ο Σαμαράς, πάμε άμεσα σε εκλογές με αρχηγό της ΝΔ το Σαμαρά, σιγά μην κουβαλήσουμε στην πλάτη το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ που τρέμουν τις κάλπες! Αν πάλι κάποιοι στη ΝΔ βάλουν στο μυαλουδάκι τους τέτοιες ιστοριούλες, να το ξέρουν καλά ότι είναι ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ!

  5. Αsterix avatar
    Αsterix 16/06/2013 15:34:13

    Καβάλα τρώνε το ψωμί, καβάλα πολεμάνε, καβάλα πάν' στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε, καβάλα παίρν' αντίδερο απ' του παπά το χέρι.
    Αυτά λοιπόν για όσους είχαμε την απορία που είναι το κορίτσι .

  6. προσω ολοταχως avatar
    προσω ολοταχως 16/06/2013 15:34:59

    Η Ντορα δεν ειχε δικο της κομμα??Πως βρεθηκε στη ΝΔ??

    • ilias avatar
      ilias @ προσω ολοταχως 16/06/2013 16:40:44

      Ο Σαμαρας δεν ειχε ?

    • Άγραφος Νόμος avatar
      Άγραφος Νόμος @ προσω ολοταχως 16/06/2013 17:01:53

      Χάσαμε τεύχη ή απλά την αίσθηση του χρόνου; Ή μήπως τα αυγά και τα πασχάλια; Προσδεθείτε αγαπητοί, επέρχονται αναταράξεις λόγω κενών αέρος!

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 16/06/2013 15:36:01

    1993-2013;
    Δεν το πιστεύω. Θα παραείναι κρύο το πιάτο της εκδίκησης, πέρασαν ακριβώς 20 χρόνια. Η κ. Μπακογιάννη θα "συγκρατηθεί".
    Άλλωστε τα πράγματα πήραν το δρόμο τους - επικλινή - χωρίς να χρειασθεί να κουνήσει το μικρό δαχτυλάκι.

  8. rally monkey avatar
    rally monkey 16/06/2013 15:40:48

    κάνουμε σαν τις μωρές παρθένες
    συγκυβέρνηση με Βενιζέλο -Κουβέλη πως αλλιώς δηλαδη περιμένατε να καταλήξει ..

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ rally monkey 16/06/2013 17:26:29

      σωστό

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ rally monkey 17/06/2013 00:14:56

      Εναλλακτικές;
      Πάσο, και το χαρτοκούτι με τη βόμβα στον κ. Αλέξη ;
      'Α ρε Καραμανλή Β' και Παπανδρέα Γ', ανοίξατε λεωφόρους...

  9. Το κέντρο του κόσμου. avatar
    Το κέντρο του κόσμου. 16/06/2013 15:54:57

    Κοράκια με γαμψά νύχια...

  10. περιμπανού avatar
    περιμπανού 16/06/2013 15:56:19

    Μια τέτοια προοπτική, με ρίζες στο 90, θα αποσκοπούσε στο να ολοκληρωθεί σήμερα πειρατικά η απορρύθμιση της χώρας…
    Από τότε δηλαδή, που δόθηκαν ανεξέλεγκτα οι άδειες στα ιδιωτικά και άλλα πολλά….
    Αδειες συχνοτήτων που μέχρι σήμερα είναι παράνομες και δεν έχουν πληρωθεί στο δημόσιο.
    Αδειες που μας έχουν χρεώσει όλους τους φορολογούμενους εκαντοταπλάσια ευρώ σε φόρους , από το κουτσουρεμένο, αμαρτωλό και πενιχρό.. ανταποδοτικό τέλος.
    Γνωστή η συμμαχία κι η φιλία αυτών των υπερυφάνων τριών… Αγνωσται όμως αι βουλαί των… !!!!
    Κεμάλ φοβάμαι… Κεμάλ, γιατί αυτός ο κόσμος δεν αλλάζει ποτέ;

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 16/06/2013 16:08:15

    Κουβέλη , ποντάρεις σε κουτσό άλογο ... Τόσα χρόνια και ακόμα να μάθεις να ξεχωρίζεις τον νικητή ; Η μήπως τον φοβάσαι, γιατί σε σβήνει ... ; Αν δεν αντέχεις το βάρος και την κρισιμότητα των στιγμών, πρόσεχε τις κινήσεις σου , γιατί υπάρχει και η υστεροφημία σου για την οποία, μόνο εσύ είσαι υπεύθυνος ....

    • ΑναρχοΝοικοκυραίος avatar
      ΑναρχοΝοικοκυραίος @ Diamond Angel 16/06/2013 17:15:35

      O πνιγμένος από ντα μαλλιά του πιάνεται.

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2013 16:22:30

    Καλώς τα παιδιά...
    Εδώ είμαστε

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ Προφήτης 16/06/2013 17:29:09

      "Αν δεν φας θεριό, θεριό δεν γίνεσαι", ε;

  13. someone avatar
    someone 16/06/2013 16:24:49

    τρεχατε ποδαρακια μου ΤΩΡΑ

  14. Ρηνα avatar
    Ρηνα 16/06/2013 16:29:19

    Πεισματαρα η Αμερικα....

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 16/06/2013 16:29:46

    Ωχ - ωχ! Συναπαντήθηκαν ο σκορπιός με τον αρουραίο, για να ετοιμάσουν καμιά συνωμοσία, στο σκοτεινό ντουλάπι! Η μία δεν μπορεί με τίποτα να ξεχάσει και ο άλλος τελευταία άρχισε να μεγαλοπιάνεται. Ο τρίτος, ο χαμαιλέοντας, εσχάτως έχει πολλούς πονοκεφάλους και δίνει προτεραιότητα στην «υγεία» του!
    Το βέβαιο είναι πως έχουν και οι τρεις κάθε λόγο να ανησυχούν, επειδή ο Αντώνης αποφάσισε να συγκρουσθεί κατά μέτωπο με τις κατεστημένες νοοτροπίες και τις αιτίες που γεννάνε τη διαφθορά στο Δημόσιο και αυτό αργά ή γρήγορα θα τύχει της προσήκουσας αναγνώρισης από τον λαό. Γιατί όσο δύσκολα κι αν περνάει, την κάθαρση την επιζητούσε πάντοτε και δεν έπαψε ποτέ να την επιζητεί. Τουτέστιν, μετά τις τελευταίες εξελίξεις, πήραν φωτιά τα μπατζάκια τους!

  16. Ήσκιος avatar
    Ήσκιος 16/06/2013 16:30:13

    Νύφη με το ζόρι; Τραβηγμένο το σενάριο.

  17. Δύο συν Δύω, ίσον... avatar
    Δύο συν Δύω, ίσον... 16/06/2013 16:36:58

    Τί; να παραστήσει τη ...μεταβατική, υπερκομματική λύση μέχρι τις εκλογές που θα γίνουν μετά από εκείνες της Μέρκελ; Αντέχει η τρύπια σαμπρέλα για 3 μήνες;

  18. Δωμάτιο με θέα avatar
    Δωμάτιο με θέα 16/06/2013 16:56:45

    Πάντως την πρόταση ''Παπαδήμος'', την έχει ...πάρει επάνω του ο μέγας Καρατζαφέρης! Στα τηλεοπτικά του απομνημονεύματα εννοώ.

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/06/2013 16:57:33

    Περα απο το παρελθον και τα προσωπικα ποια ειναι σημερα η διαφορα Σαμαρα - Μπακογιαννη;
    Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε αυτο που εκανε ο Μητσοτακης με την ΕΑΣ και αυτο που κανει ο Σαμαρας με την ΕΡΤ;
    Το μνημονιο ειναι η λογικη Μητσοτακη στο λιγο πιο νεοφιλελευθερο.

  20. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 16/06/2013 17:06:13

    H απάντηση του γραφείου της ( δεν είναι πλάκα):
    "Η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη δεν είχε καμιά απολύτως συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατικής Αριστεράς κ.Φώτη Κουβέλη, το Σάββατο, την Παρασκευή και τις προηγούμενες ημέρες.
    Η κυρία Μπακογιάννη από τις 9.10 το πρωί του Σαββάτου πέταξε για το Παρίσι και σήμερα το απόγευμα μεταβαίνει στη Βιέννη, όπου πρόκειται να βραβευθεί από τον ΟΑΣΕ διότι όταν ήταν υπουργός Εξωτερικών έβαλε στο ίδιο τραπέζι το ΝΑΤΟ με τη Ρωσία"

    ..."Όταν ήταν υπουργός έβαλε στο ίδιο τραπέζι ΝΑΤΟ και Ρωσία"...!!!
    Τελικά η κατάθλιψη είναι η ασθένεια του 21ου αιώνα.

  21. theo1611 avatar
    theo1611 16/06/2013 17:13:03

    Θα πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι σαν τον/την ψυχραιμία!

    Τα σενάρια που διακινούνται δεν είναι σενάρια συνταγματικής εκτροπής, εδώ ο ΓΑΠ έφυγε με απόλυτη πλειοψηφία στη Βουλή!

    Μας αρέσουν δεν μας αρέσουν!

    Ως πολίτες θα τα κρίνουμε στις εκλογές!

    ΥΓ: Ότι το πολιτικό μας σύστημα, ανίκανο να πάει συντεταγμένα τη χώρα μπροστά, βάζει τα καθρεφτάκια του και τις διαπλοκές του στα σενάρια, αυτό είναι ηλίου φαεινότερο! Αλλά έχουσι γνώση οι φύλακες!

    • Κρης avatar
      Κρης @ theo1611 16/06/2013 17:25:07

      Δεν ειχε "απόλυτη πλειοψηφία " ο ΓΑΠ,
      οταν ειχε ανακοινωθει ζωντανά στον "αέρα" από τα καναλια ,
      οτι και η Καιλη "φεύγει" , εμενε με 150 τότε

  22. Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
    Η Αλίκη των θαυμάτων 16/06/2013 17:13:19

    Αχ τι καλά! Εσύ μας έλλειπες! Τώρα που σιγά σιγά ξεμυτάς, θα γυρίσει και ο μέγας φιλόσοφος Καρατζαφέρης και θα είμαστε επί τέλους κομπλέ.

  23. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 16/06/2013 17:26:54

    Τίποτε δεν έγινε είναι παραμύθι του Real διαβάστε καλά και θα δείτε
    ότι εκτός απο την διάψευση η Μπακογιάννη είναι στο εξωτερικό και όπως το γράφουν είναι σαν να το διαψεύδουν κιόλας.Αυτές τις ημέρες με το μπάχαλο της ενημέρωσης ότι θέλει γράφει ο καθένας για να πουλήσει πάντα.

  24. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 16/06/2013 17:34:23

    "Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε αυτο που εκανε ο Μητσοτακης με την ΕΑΣ και αυτο που κανει ο Σαμαρας με την ΕΡΤ;"

    Υπάρχει διαφορά και είναι ουσιώδης. Ο Μητσοτάκης έδωσε τα λεωφορεία στα "δικά μας" παιδιά, τους ΣΕΠίτες.
    Ο Σαμαράς θέλει κάθε πρόσληψη στη νέα ραδιοτηλεόραση να γίνει μέσω ΑΣΕΠ.
    Μεταξύ ΣΕΠίτη και ΑΣΕΠίτη υπάρχει κολοσιαία διαφορά.

    υγ: εσύ δεν έγραψες προχτές πως το κλείσιμο της ΕΡΤ είναι ...ακροδεξιά κίνηση;

  25. theo1611 avatar
    theo1611 16/06/2013 17:35:06

    OK, αλλά δεν ήταν και max 130 από χέρι!

  26. aris. aold avatar
    aris. aold 16/06/2013 17:43:26

    Το tvxs.gr μιλάει για Αβραμόπουλο πρωθυπουργό.

    ΄Θα γελάσουμε.

    Κάποιος να ξυπνήσει τον Σουφλιά να δηλώσει παρόν που ξεχάστηκε αυτός.

    • Απόλυτη ομοφωνία avatar
      Απόλυτη ομοφωνία @ aris. aold 16/06/2013 19:06:53

      Και ο Τράγκας άρχισε τον ακριβώς ίδιο ψαλμό. Σε συγχορδία τα ...όργανα.

  27. Argiris Liakos avatar
    Argiris Liakos 16/06/2013 17:43:44

    H αφελεια σε ολο της το μεγαλειο.Ο σαμαρας θα μεινει πρωθυπουργος και τα αλλα ειναι σεναρια σε δουλεια να βρισκομαστε.

  28. new.fe avatar
    new.fe 16/06/2013 17:46:01

    Αν επιλεγει η λυση αλλαγη κυβερνησης με την υπαρχουσα βουλη πιστευω το προσωπο του πρωθυπουργου θα ειναι 'γενικης αποδοχης' και οχι κομματικο.Αρα η συναντηση-που εγω δεν πιστευω να εγινε,ελεος υπαρχουνε τηλεφωνα και ενδιαμεσοι-θα ειχε σκοπο τις αναλογες ενεργειες μεσα στο κομμα.

  29. new.fe avatar
    new.fe 16/06/2013 17:48:36

    Η υστεροφημια του εχει καταστραφει εδω και πολλους μηνες.

  30. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 16/06/2013 17:51:13

    Καλό...

  31. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 16/06/2013 17:51:32

    Ο αρουραίος να μην ξεχνάει ότι ο σκορπιός , πάντα δαγκώνει . Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς , είναι στη φύση του .... Πολύ σωστή , Αφροδίτη !

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Diamond Angel 16/06/2013 19:13:46

      Ευχαριστώ πολύ Διαμαντένιε! Οι άλλοι δύο ανέκαθεν είχαν εκτίμηση και δεν το έκρυψαν ποτέ, στον πατέρα της φαμίλιας και πρύτανη της επιστήμης της «συνωμοσίας». Οπότε δοθείσης ευκαιρίας, γιατί να μην τα βρουν με τη σιωπούσα παράξενα αυτήν την εποχή κόρη; Ειδικά τώρα που, μετά τη βέβαιη δύση της ΔΗΣΥ της, πρόλαβε και ξαναχώθηκε στα πράγματα!

  32. cresswell avatar
    cresswell 16/06/2013 17:55:14

    Αυτό που μάλλον σου διαφεύγει είναι ότι "τεχνικά" (από την άποψη των προνοιών του συντάγματος) είναι εφικτό να πέσει η κυβέρνηση Σαμαρα, να δοθεί η εντολή στους αρχηγούς με τη σειρά και τον τρόπο που προβλέπεται ... και στο τέλος να προκύψει μία κυβέρνηση-έκτρωμα, χωρίς να προκύψουν εκλογές. Με "μετακινήσεις" βουλευτών αν χρειαστεί κτλ. κτλ.
    Υπάρχουν πολλοί που θα σαρωθούν τελειωτικά αν γίνουν τώρα εκλογές, οπότε οποιαδήποτε "καραμπόλα" χωρίς εκλογές, είναι πιθανή.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ cresswell 16/06/2013 19:46:22

      Δε μου διαφεύγει καθόλου, απλά νομίζω ούτε νέο 1965 θα έχουμε, ούτε νέο 2011 (Παπαδήμος), πάντως και τις δύο φορές Παπανδρέου ανατράπηκε, ελπίζω να μη σκέφτονται μερικοί την παλινόρθωση του σωτήρα ΓΑΠ για να σπάσει η παράδοση...

      • cresswell avatar
        cresswell @ Συριζαλβανία του Χότζα 16/06/2013 21:41:02

        Μην είσαι κατηγορηματικός σε τίποτα.
        Δυστυχώς ....

  33. cresswell avatar
    cresswell 16/06/2013 17:55:44

    Precisely!!!!!

  34. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 16/06/2013 17:56:07

    Η κυβέρνηση Μητσοτάκη, λίγο ακόμη να έμενε τα Σκόπια θα τα είχαμε αποδεχθεί ως Μακεδονία σκέτο. Ενώ τώρα τους έβαλε στην κατάψυξη τους σκοπιανούς ο Σαμαράς και πάνε κι έρχονται οι διαμεσολαβητές για βόλτα. Και σε λίγο δε θα υπάρχει το κρατίδιο επειδή θα το διασπάσουν οι Αλβανοί του για να ενωθούν με Κόσσοβο και Αλβανία και να δημιουργήσουν τη δική τους μεγάλη ιδέα. Σκέψου να είχες χάσει το όνομα 3000 ετών από κρατίδιο που αύριο δε θα υπάρχει καν...

    Και που είσαι; Αν υπερασπίζεσαι το Μητσοτάκη επειδή ήταν νεοφιλελεύθερος στα οικονομικά με τη λιτότητα που επέβαλε, να ξέρεις πως όταν ο γνωστός Φωτόπουλος της ΔΕΗ είπε στα μούτρα της Ντόρας (στην εκπομπή του Πρετεντέρη πριν 1,5 χρόνο περίπου) ότι επί πρωθυπουργίας του μπαμπά της, μπήκαν στη ΔΕΗ σε μια μέρα και χωρίς διαγωνισμούς με κριτήρια κλπ, 8000 νοματαίοι και δεν είχαν που να κάτσουν, η Ντόρα έκανε μόκο...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Γεώργιος Τ. 16/06/2013 19:09:20

      το'χεις σε youtube αυτό με το Φωτόπουλο ??!!

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Γεώργιος Τ. 16/06/2013 19:24:47

      Δια του λόγου το αληθές, αν μπορούσε να ερευνηθεί το πόσοι Ευρυτάνες στην καταγωγή είναι υπάλληλοι στη ΔΕΗ με 20ετή περίπου προϋπηρεσία, θα κατανοούσε το μόκο της κόρης! Απλά μαθηματικά με στατιστική!

      • Εν πολέμω avatar
        Εν πολέμω @ Aφροδίτη 16/06/2013 20:24:46

        Μην τους κακολογείτε άλλο πια τους ανθρώπους. Πονούσαν το φτωχό λαό και του΄διναν ένα κομμάτι παντεσπάνι, ώστε να εκτιμήσει ευκολότερα την πολιτική τους αξία. Ανυστερόβουλα εντελώς οι καλόψυχοι.

    • Scarface avatar
      Scarface @ Γεώργιος Τ. 17/06/2013 01:34:29

      Πολυ γνωστος μου απο φανατικη οικογενεια πασοκων μπηκε επι μητσοτακη στη δεη σε θεση γραφειου με μηδεν προσοντα.

  35. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 16/06/2013 17:56:56

    Ανέκαθεν... μέχρι τη διάλυσή της. Αμήν και πότε!

  36. cresswell avatar
    cresswell 16/06/2013 17:57:00

    E, λάθος πίστευες, ανεξάρτητα από την ακρίβεια της είδησης ..
    Είναι πολύ περισσότερο ....

  37. Απόλυτη ομοφωνία avatar
    Απόλυτη ομοφωνία 16/06/2013 19:08:00

    Και ακόμη δεν έχετε δει τίποτε

  38. Απόλυτη ομοφωνία avatar
    Απόλυτη ομοφωνία 16/06/2013 19:09:24

    Που να τους έβαζε και στο ίδιο κρεβάτι! Το Νόμπελ θα ελάμβανε.

  39. yianna avatar
    yianna 16/06/2013 19:26:09

    Η ΝΔ σαν το μεγαλύτερο κόμμα έχει αρχηγό που ψηφίστηκε από τη βάση της και αυτό είναι ξεκάθαρο. Ρήγμα στη συνοχή της ΝΔ δεν μπορεί και δεν πρέπει να δημιουργήσει κανείς, ειδικότερα η Ντόρα η οποία γνωρίζει ότι εάν προβεί σε αποδοχή της πρότασης θα είναι τελειωμένη πολιτικά. Την έχω για πιο έξυπνη.

  40. rally monkey avatar
    rally monkey 16/06/2013 19:27:08

    σημασια δεν έχει μονο το τι κανει καποιος
    αλλα ποιός ειναι ο κάποιος και γιατί κάνει τελικά αυτό που κάνει

    η πρώτη προσπάθεια διάλυσης της Ελλάδας εγινε με Μητσοτάκη και απέτυχε..η δευτερη ήταν σαφώς πιο εξυπνα στημένη με Γιωργάκη Παπανδρέου.. μετά απο μια 10ετία απίστευτης μάσας και συλλογικής αποχαύνωσης ..μακάρι να μπορουσα να πω το ίδιο και γι'αυτη την απόπειρα..
    πάντως ειναι τραγικό.. να μην μπορεις να έχεις ανωμαλία σ'αυτή τη χώρα χωρίς τους Μητσοτάκηδες..

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ rally monkey 16/06/2013 22:27:12

      Σε τι ηταν διαλυση;Πρωιμο μνημονιο ηταν.Οσο ειναι διαλυση το μνημονιο ηταν και ο ....Μανος.
      Βλεπετε το περιτυλιγμα και οχι την ουσια.Εαν καποιος κανει ακριβως τα ιδια και πεταει πατριωτικες κορωνες σημαινει οτι κανει άλλα.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ψυχραιμια 16/06/2013 23:41:34

        η σχεση πολιτη - πρωθυπουργου στη δημοκρατια μπορει να στηριζεται στην εμπιστοσύνη και μόνο του πρώτου προς τον δευτερο, δεδομενου ο'τι ο πολίτης δεν μπορει να εχει την εικόνα της πραγματικοτητας που εχει ο πρωθυπουργος απο τη θεση ασκησης εξουσίας

        τωρα, η εμπιστοσύνη πως χτίζεται ειναι περίπλοκο το ζητημα .. παντως το αξιακό υπόβαθρο αυτού που θελει να ειναι αποδέκτης της εμπιστοσύνης των πολιτών παιζει πολυ σημαντικό ρόλο ..

        μιλάμε δηλ. για αξιακό υποβαθρο, Σαμαρά, Μητσοτάκηδες και το ποιόν θα πιστέψεις ..
        τι σου λένε ακριβώς δεν έχει τόση σημασια όσο το ποιος το λέει, το πότε το λέει και το γιατί ...

        νομιζω παριστανεις πως δεν καταλαβαίνεις

  41. KOTSAVARIS avatar
    KOTSAVARIS 16/06/2013 20:47:10

    Τίποτα απολύτως δεν θα γίνει..
    Το ΣΤΕ παραμένει παρά πόδας σε ρόλο από μηχανής θεού και θα γνωμοδοτήσει ανάλογα με την παραγγελιά της Συγγρού την Τρίτη αφού φυσικά θα έχει προηγηθεί την Δευτέρα η συνάντηση με ΠΑΣΟΚ & ΔΗΜΑΡ . Εάν τα βρούν, το ΣΤΕ θα γνωμοδοτήθει θετικά , άλλως θα πάρει εντολή να απορρίψει την ΠΝΠ για την ΕΡΤ, διασώζοντας την κυβέρνηση.
    Ουδείς θέλει εκλογές και αφείστε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας...

    • Αναμνήσεις απ΄το μέλλον avatar
      Αναμνήσεις απ΄το μέλλον @ KOTSAVARIS 16/06/2013 21:33:25

      Δεν αποκλείεται καθόλου το σενάριό σας. Κανείς, μα κανείς, μα κανείς ΔΕ θέλει εκλογές, αφήστε που δεν επιτρέπει κι η Γερμανία. Οψόμεθα λοιπόν.

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ KOTSAVARIS 16/06/2013 21:54:25

      Υπάρχει και...

      "Ο τρίτος δρόμος"

      Νομικές πηγές πάντως που κινούνται στο ΣτΕ ανέφεραν πως δεν υπάρχουν μόνο δυο επιλογές για το δικαστήριο δηλαδή είτε απόρριψη είτε πλήρης αποδοχή του αιτήματος προσωρινής διαταγής αφού «έχει τη δυνατότητα, κρίνοντας επί του αιτήματος χορήγησης προσωρινής διαταγής, να αποφανθεί το ίδιο ποιο μέτρο είναι ενδεδειγμένο και νομικώς ορθό». Εν ολίγοις δηλαδή να επιλέξει τον «τρίτο δρόμο» και να αποφασίσει μερική αναστολή της πράξης νομοθετικού περιεχομένου.

      Θύμιζαν μάλιστα πως υπάρχει νομικό προηγούμενο όταν τα πολιτικά κόμματα «Δράση» και «Φιλελεύθερη Συμμαχία» είχαν προσφύγει στο ΣτΕ για τον αποκλεισμό τους από την κατανομή του προεκλογικού ραδιοτηλεοπτικού χρόνου, ενόψει των εκλογών της 6ης Μαΐου 2012. Τότε το δικαστήριο με πρόεδρο τον Π. Πικραμμένο και εισηγητή τον Κ. Κουσούλη (τον ίδιο σύμβουλο επικρατείας που ασχολείται με την υπόθεση ΕΡΤ) είχε εκδώσει προσωρινή διαταγή σύμφωνα με την οποία οι υπουργοί Εσωτερικών και Επικρατείας θα έπρεπε εντός προθεσμίας δύο ημερών να εκδώσουν νέα κοινή υπουργική απόφαση, με την οποία να ρυθμίζεται η προεκλογική προβολή του συνασπισμού των αιτούντων κομμάτων από τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα.

      Αυτό σημαίνει ότι το ΣτΕ μπορεί να παγώσει εν μέρει για συγκεκριμένη χρονική προθεσμία και υπό όρους, την απόφαση των υπουργών Σ. Κεδίκογλου και Γ. Στουρνάρα για την κατάργηση της ΕΡΤ ,γεγονός που μπορεί να οδηγήσει στη στοιχειώδη προσωρινή επαναλειτουργία της. Σε αυτή την περίπτωση, εντός του ίδιου διαστήματος, θα συνεδριάσει και η Επιτροπή Αναστολών του ΣτΕ.

      Βλάβη ή υπέρτερο δημόσιο συμφέρον

      Το δικαστήριο πάντως πρέπει να ξεκαθαριστεί πως δεν μπορεί σ’ αυτό το στάδιο να μπει στην ουσία της υπόθεσης και να ελέγξει τη νομιμότητα της Π.Ν.Π , δηλαδή αν υπήρχε απρόβλεπτη επείγουσα ανάγκη που να δικαιολογεί την έκδοσή της.

      Αυτό που θα εξετάσει είναι (αφού τίθεται και θέμα απολύσεων) εάν από τη μη λειτουργία της κρατικής ραδιοτηλεόρασης επέρχεται ανεπανόρθωτη βλάβη και για τους εργαζόμενους. Κι αν αυτή υφίσταται (που προφανώς υφίσταται) θα εξεταστεί άν υπάρχει υπέρτερο δημόσιο συμφέρον που να δικαιολογεί την εφαρμογή της κοινής υπουργικής απόφασης.

      h**p://www.capital.gr/News.asp?id=1817126

  42. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/06/2013 23:47:14

    Η Ν.Δ θα μεινει ενωμενη και σ' οποιον αρεσει, ειτε απο ''εδω'' , ειτε απο ''εκει''. Η δυναμη της παραταξης αυτης, ειναι τα εκατομμυρια του λαου, που επι δεκαετιες εκφραζει. Κατανοητο?

  43. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 17/06/2013 00:23:07

    Τον Ιούλιο του 1965, όταν ο τότε βασιλιάς αντικατέστησε τον εκλεγμένο πρωθυπουργό Γεώργιο Παπανδρέου με τον Τσιριμώκο και το Στεφανόπουλο, είχε στην κυριολεξία καεί η Αθήνα. Τότε λοιπόν η χώρα, μέσα από την περιπέτεια της συνταγματικής εκτροπής, οδηγήθηκε τελικά στην τραγωδία της απριλιανής δικτατορίας. Φαίνεται ότι τα συνεταιράκια, ο Βενιζέλος με τον Μπαρμπαφώτη, θέλουν να στήσουν καινούργια Ιουλιανά και να οδηγήσουν τη χώρα σε παρόμοιες περιπέτειες. Παραμερίζοντας δηλαδή από τη θέση του πρωθυπουργού τον Αντώνη Σαμαρά, το λαοπρόβλητο αρχηγό του πλειοψηφούντος κόμματος, και υποκαθιστώντας τον με κάποιο βρικόλακα ή κάποια βρικολακίνα του παρελθόντος, ονειρεύονται πραξικοπηματική διάσπαση της Νέας Δημοκρατίας μέσα από τη διαδικασία μιας καραμπινάτης αποστασίας. Λησμονούν, όμως, κάτι σημαντικό, ότι δηλαδή η Ιστορία τιμωρεί αυστηρά όσους την υποχρεώνουν σε εκβιαστικές επαναλήψεις. Αυτό σημαίνει ότι, ενώ προετοιμάζουν συνωμοτικά την επιστροφή της τραγωδίας, είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι θα τους προκύψει τελικά φαρσοκωμωδία, στη διάρκεια της οποίας θα σαρωθούν από την παλλαϊκή οργή και αγανάκτηση.

    Αλλά το πρόβλημα βρίσκεται στο να συνειδητοποιήσουμε ποια είναι ακριβώς η συνωμοσία που εξυφαίνεται στα μουλωχτά. Οι δήθεν ‘δημοκρατικές δυνάμεις‘ ετοιμάζονται να διαπράξουν ακριβώς το ίδιο έγκλημα που άλλοτε το είχαν καταδικάσει με όλους τους τρόπους και σε όλους τους τόνους. Και ετοιμάζονται να το διαπράξουν ψυχρά, αδίστακτα και ανενδοίαστα. Γι’ αυτό ακριβώς η κυβίστηση, δηλαδή η κωλοτούμπα τους, το μόνο που προκαλεί είναι η απέχθεια και αηδία. Μιλάμε για πολιτικές παρατάξεις πρόθυμες να γλείψουν εκεί όπου άλλοτε έφτυναν. Αριστεράντζα μου, το μεγαλείο σου βασίλεμα δεν έχει!...

  44. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 17/06/2013 01:52:14

    Ἐμπρὸς καλό μου ἑλικόπτερο