04/08/2009 14:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφώνησαν Γαβράς – Παντερμαλής για το βίντεο του Μουσείου



Ο Πρόεδρος του Μουσείου της Ακρόπολης καθηγητής Δημήτρης Παντερμαλής έκανε σήμερα την ακόλουθη δήλωση:

«Όπως είχα δημοσίως δεσμευτεί, συνομίλησα σήμερα επί μακρόν με τον σκηνοθέτη κ. Γαβρά για το ενημερωτικό φιλμ της ιστορίας του Παρθενώνα που προβάλλεται στο Μουσείο της Ακρόπολης. 

 Μετά από εκτενή διάλογο και ανάλυση που έγινε γύρω από τις ιστορικές αναφορές και την καλλιτεχνική παρουσίασή τους,  ο κ. Γαβράς διευκρίνισε απολύτως ότι στην επίμαχη σκηνή του φιλμ δεν απεικόνιζε ούτε υπονοούσε ότι οι καταστροφές έγιναν από ιερείς,  αλλά από ανθρώπους της εποχής.

 Κατόπιν αυτής της αυτονόητης διευκρίνισης του κ. Γαβρά,  την οποία ως ιστορική αποτύπωση αποδέχεται το Μουσείο,  το ενημερωτικό φιλμ θα συνεχίσει να προβάλλεται κανονικά».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 04/08/2009 15:01:00

    Έπρεπε να γίνουμε διεθνώς ρεζίλι για λογοκρισία για να γίνει αυτό που είναι αυτονόητο; Δεν μπορούσε να γίνει πρώτα η συνεννόηση;

  2. donaE avatar
    donaE 04/08/2009 15:04:41

    Δηλαδη τους αδειαζει τους υπερασπιστες του ο Γαβρας.Καθηστε και κουβεντιαστε εσεις τι εννουσε ο ενας και ο αλλος...Αυτοι τα βρηκανε και τιποτα δεν εχει πραγματικη σημασια.Σοβαρη συζητηση γινεται για σοβαρους ανθρωπους μονο.

  3. 321 avatar
    321 04/08/2009 15:07:36

    how lovely!

  4. 123 avatar
    123 04/08/2009 15:40:18

    τα μαζευουν αρων αρων οι "συμμαχοι" του γαυρα μετα την υποχωρηση του. Και δυστυχως η οψιμη εμμονη τους εξεθεσε και τον γαυρα και το μουσειο

  5. K.B. avatar
    K.B. 04/08/2009 15:49:50

    Βέβαια δεν είναι σαφές το πώς συνεχίζει να προβάλλεται το φιλμάκι. Με τα 12 δευτερόλεπτα, ή χωρίς.

    Γιατί αν προβάλλεται με τα 12 δευτερόλεπτα, το Μουσείο υπέκυψε στην αθλιότητα Γαβρά.

    • dimitris avatar
      dimitris @ K.B. 04/08/2009 16:06:29

      Η Ναυτεμπορική το γράφει ξεκάθαρα : "χωρίς περικοπές θα προβάλλεται πλέον το φιλμ"

  6. K.B. avatar
    K.B. 04/08/2009 16:28:20

    Το Καθεστώς παραμένει αλώβητο.

    Συγχαρητήρια!

    (Αλλά θα πέσει).

  7. mareli avatar
    mareli 04/08/2009 17:14:00

    O Γαβράς τώρα λέει ότι δεν ήταν παπάδες, ενώ όταν ξεσήκωσε το Θόρυβο έλεγε άλλα. Η Δαμανάκη τότε φώναζε, τώρα κάνει διακοπές και την κάνει με... ελαφρά!
    Ρε τι σου είναι αυτοί οι αριστεροί... Πρώτα φωνές και αγριάδα για την ιδέα και μετά κάνουν... τουμπεκί και ορμάνε για την αρπαχτή!!!

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ mareli 04/08/2009 21:53:50

      mareli says:
      ""Ρε τι σου είναι αυτοί οι αριστεροί…""
      Τι ηλικία έχεις αγαπητέ mareli;; Μήπως θα πρέπει να φορέσεις γυαλιά;; Ακου αριστερή η Δαμανάκη!!! Αρπάκτρα, καιροσκόπος είναι. Και αμα λάχει αντίκρισμα, κάθεται όπου ....λάχει. Είτε είναι κόμμα, είτε παράταξη ή οτι δήποτε άλλο. Και ο νοών νοήτω.

      • mareli avatar
        mareli @ mesaios daktylos 05/08/2009 01:57:05

        Η κόκκινη προβιά φορέθηκε κάποτε... ήταν της μόδας! Τον ίδιο ρόλο έπαιξε και το ζιβάγκο... αυτούς εννοώ αριστερούς. Αυτούς που τότε έκαναν αγώνα κατά των πλουσίων με τις καταθέσεις στην Ελβετία και μετά αυτοί εισέπραταν τις μίζες τους σε τράπεζες της Ελβετίας... με ψευδώνυμα...όπως η προβιά!

  8. Περικλης avatar
    Περικλης 04/08/2009 17:36:43

    Εγω θα ελεγα ενα μπραβο στο Antinews επειδη ακομα μια φορα διακαιωθηκε

  9. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 04/08/2009 17:48:54

    Και τον Σταυρό να δεσπόζει ποιος υποτίθεται ότι τον τοποθέτησε στο φιλμάκι του Γαβρά; οι "άνθρωποι της εποχής"; και τα μαύρα ράσα ποιος τα φορούσε; Μας δουλεύουν;

    Μπορεί έτσι να αδειάζεται και ο ίδιος ο Γαβράς και όλοι οι υποστηρικτές του, αλλά ταυτόχρονα αδειάζεται ή μάλλον υποτιμάται η νοημοσύνη όλων μας. Η ουσία είναι ότι όταν το βλέπει ο θεατής το μυαλό του θα πηγαίνει εκεί που ήθελε να το στείλει εξ αρχής ο Γαβράς.

    Ηττα. Μεγάλη ήττα. Τη μεγαλύτερη ήττα την υπέστη ο Σαμαράς. Εκεί που πήγε να κερδίσει τις καρδιές των κεντροδεξιών που δεν εκφράζονται από κανέναν πολιτικό εδώ και χρόνια και βρίσκονται στην αναμονή, υποχώρησε μπροστά στις αντιδράσεις της αριστερής ιντελλιτζέντσιας, η οποία διαμορφώνει την κοινή γνώμη κατά πως της γουστάρει και η οποία εν τέλει ποτέ δεν θα το στηρίξει παρά τα χαϊδέματα. Δυστυχώς μ' αυτά και μ΄αυτά θα φάμε οπωσδήποτε στη μάπα την Ντόρα μετά τον Καραμανλή.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Tηλέμαχος 05/08/2009 00:00:08

      Δεν ήταν ήττα.

      Ήταν μια μεγάλη νίκη του Δημοκρατικού Στρατού,
      της "αριστεράς" και της "προόδου"και βέβαια
      του λόρδου Έλγιν και της British Intelligence...

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/08/2009 18:34:56

    Προκειται για μεση λυση.Η αποδοχη του Γαβρα απλως σημαινει οτι δεν θεωρει οτι οι καταστροφες εγιναν απο ιερεις αλλα απο "ανθρωπους της εποχης",δηλαδη φανατικους χριστιανους που απλως δεν ηταν ιερεις.
    Το καλυτερο θα ηταν να προβληθει το φιλμακι για μερικους μηνες και μετα να αντικατασταθει απο αλλο μεγαλυτερο.

  11. WB avatar
    WB 04/08/2009 18:52:47

    "Ανθρωποι της εποχής"... τι ωραία έκφραση συμβιβασμου...Ούτε απόφαση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ νάταν. Ντροπή τους. Ο Γαβράς εννοούσε τους ιερείς και ο Παντερμαλής έκοψε το φιλμάκι επειδή αντέδρασε η εκκλησία. Ας είχαν το θάρρος να το πουν και να διαφωνήσουν.

  12. theo1611 avatar
    theo1611 04/08/2009 19:00:18

    Δεν έχω δεί το φιλμ και δεν έχω ιδία άποψη.

    Η αντίδραση ήταν για 12% της διάρκειας του φιλμ (12 sec

  13. theo1611 avatar
    theo1611 04/08/2009 19:19:41

    Δεν έχω δεί το φιλμ και δεν έχω ιδία άποψη.

    Η αντίδραση ήταν για 12% της διάρκειας του φιλμ (12 sec στα 100 sec της συνολικής διάρκειας).

    Για το 88% δεν υπήρξε αντίδραση.

    Ο δημιουργός δεν δικαιούται να βάλει και ένα αμφιλεγόμενο 12% στο υπόλοιπο 88% της υποκειμενικής του, έτσι κι αλλιώς, θεώρησης των πραγμάτων?

  14. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/08/2009 21:03:34

    Μήπως τώρα που αποδείχθηκε στην πράξη άνθρακας ο θησαυρός της αποκάλυψης, του Ανθέλληνα και Μουσουλμάνου ... Σαμαρά, του αλλαξοπιστήσαντα Παντερμαλή στην Νέα Δημοκρατία, και του καθ΄ υπόδειξη από την κάθε Κατίνα σκηνοθέτη Γαβρά, λέω μήπως τώρα, πρέπει να πέσει και καμμιά συγνώμη από τους ξερόλες της Πολιτικής και της Δημοσιογραφίας ;

    Τελικά τι πρέπει να κάνουμε για να σωθούμε από τα φίδια. Ευτυχώς πάλι που έχουμε τα ψυχικά μας καταφύγια και γράφουμε τον πόνο μας και διαβάζουμε τους άλλους πονεμένους..

  15. Factorx avatar
    Factorx 04/08/2009 21:41:03

    1. Για να δείτε ποια είναι η δημοσιογραφία σήμερα ρίξτε μια ματιά στο πως παρουσιάζουν την εξέλιξη τα ΜΜΕ. Η σαφής (ιδεολογική, πολιτική κλπ) υποχωρηση του Γαβρα έγινε θρίαμβος και υποχώρηση του ...Παντερμαλή και του υπουργείου. Κι εδώ είναι το θέμα: κανονικά, αν δεν λειτουργούσαν συναινετικά στο υπουργείο (και καλά κάνουν στο θέμα αυτό), έπρεπε να κάνουν τη δηλωση γαβρά σημαία και να πανηγυρίζουν.

    2. Όσοι διαμόνιοι σχολιαστές μας τα έριχναν κανονικά όλες αυτές τις ημέρες δεν αισθάντονται την αναγκη να δηλώσουν τίποτα τώρα;

    3. Ο ατακτος και οι υπόλοιποι που δηλωναν οτι το antinews έγινε ...δεξιό που είναι;

    • thanos avatar
      thanos @ Factorx 05/08/2009 00:44:08

      Ομολογώ ότι αισθάνομαι ντροπή και ηττημένος

      Αυτό είναι ξεπούλημα από μέρους του Γαβρά!

      Μας πρόδωσε όλους .. αίσχος! Καλά τον λέγανε ξεφτιλισμένο εδώ πέρα κάποιοι. Ωραία το είπε κάποιος για τη φράση που χρησιμοποίησε...ούτε το συμβούλιο ασφαλείας του ΟΗΕ να το έλεγε.

      Συγνώμη παιδιά ..μένω έκθετος :/

    • mareli avatar
      mareli @ Factorx 05/08/2009 02:02:50

      Είδες πόσο άνετα παίζεις στο γήπεδο της αντικειμενικότητας... Δεν είναι ανάγκη νάσαι ούτε έτσι ούτε γιουβέτσι. Αρκεί να μην είσαι σαν τους άλλους ΜΜαιμουδΕς... Οι αλλάγές έχουν κάνει καλό...

  16. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/08/2009 22:21:20

    Το φιλμάκι έπρεπε να αποσυρθεί εντελώς. Ο Γαβράς είναι σκηνοθέτης, δεν είναι αρχαιολόγος ούτε ιστορικός.

    Είπαμε, αν υποτεθεί ότι είμαι σκηνοθέτης και φτιάξω μια ταινία όπου -ποιητική αδεία- θα δείχνω τους Ναβάχο να χτίζουν τον Παρθενώνα, θα πρέπει σώνει και καλά να τη δείξει το Μουσείο τής Ακρόπολης;

    Έχει καταντήσει μια αηδία αυτό το πράγμα στην Ελλάδα.

    Οι βιζιτούδες λένε τον καιρό στα κανάλια.
    Οι άνεργες βουλευτίνες παύλα αρχιτεκτόνισσες λένε τις ειδήσεις στο Μέγκα.
    Οι καθηγήτριες γαλλικής φιλολογίας γράφουν τα βιβλία ιστορίας τής στ' δημοτικού.
    Και οι σκηνοθέτες το παίζουν αρχαιολόγοι!

  17. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 04/08/2009 22:39:15

    Factorx says:
    "".....και οι υπόλοιποι που δηλωναν οτι το antinews έγινε …δεξιό που είναι;**

    Γιατί, τι το κακό έχει αν γίνει ή αποκλίνει δεξιά;; Η δημοκρατική σας συνείδηση δεν σας επιτρέπει να ανεχθήτε την δεξιά;; Και εγώ δεξιός είμαι, δεξιότατος, αλλά αν ανατρέξεις στις αναρτήσεις μου, θα διαπιστώσεις ότι δεν φόραγα κομματικά γυαλιά και ήμουν υπέρ του Γαβρά.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ mesaios daktylos 05/08/2009 01:22:59

      Ναι, αλλά εσένα γυαλίζει το μάτι σου από αντιχριστιανικό μένος.

  18. Pertinax avatar
    Pertinax 04/08/2009 23:01:16

    Ήθελα να ήξερα, όσοι λένε για χριστιανούς ιερείς, έχουν δει το εν λόγω βίντεο; Μπορούν να διακρίνουν ότι αυτά τα ψηφιακά ανθρωπάκια φοράνε ράσα;

    Εγώ νομίζω ότι αυτή η ιστορία ξεκίνησε χωρίς λόγο από την Εκκλησία. Η οποία στην προκειμένη περίπτωση επιβεβαίωσε το ρητό: "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται".

    Τι έδειχνε δηλ. το animation; Τον Παρθενώνα να γίνεται χριστιανικός ναός, να καταστρέφεται το άγαλμα της Ήρας στο κέντρο του ανατολικού αετώματος και να πελεκίζονται (με ιδιαίτερο ζήλο αλήθεια) τα γλυπτά στις μετόπες.
    Ό,τι δηλ. επιβεβαιώνει και η αρχαιολογική παρατήρηση:
    http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=68731
    http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=68734

    Τόσο μεγάλο σκάνδαλο αποτελούν για την Εκκλησία τα δεδομένα της αρχαιολογίας;

    Ευτυχώς ο Γαβράς τελικά δικαιώθηκε και η λογοκρισία αυτή τη φορά δεν επιβλήθηκε.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Pertinax 04/08/2009 23:12:47

      Καλά σε βλακες νομιζεις πως απευθυνεσαι; Ο Γαβρας αυτοδιαψευεται κι εσυ μας λες οτι δικαιωθηκε;

  19. Pertinax avatar
    Pertinax 04/08/2009 23:22:18

    Πού αυτοδιαψεύστηκε; Τα ανθρωπάκια στο βίντεο φοράνε ράσα;
    Τι νόμιζαν δηλ. μερικοί; Ότι ο παπα-Γιώργης και ο παπα-Φιλαρετος της εποχής ανέβαιναν σε σκαλωσιές και πελέκιζαν τα μάρμαρα; LOL

    Απλά φίλε μου, η επίσημη Εκκλησία "σκανδαλίστηκε" με το συσχετισμό της ανέγερσης του Σταυρού και του πελεκήματος των μαρμάρων και διέδωσε ότι τάχα "ο Γαβράς παριστάνει ρασοφόρους". Υπάρχει και η υποβόσκουσα κόντρα Χριστιανών-νεοπαγανιστών, έ δεν θέλει και πολύ!

    Άνθρωποι της εποχής ήταν. Βυζαντινοί και Χριστιανοί, οι οποίοι δούλευαν υπό τις εντολές του επίσημου Ρωμαϊκού κράτους, το οποίο τα είχε κάνει τακίμια με την Χριστιανική Εκκλησία και ήθελε να σβήσει μια ώρα αρχύτερα την αρχαία θρησκεία - θέτοντάς την εκτός νόμου.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Pertinax 04/08/2009 23:27:29

      Μπορεις να σχολιασεις την παραδοχη του Γαβρα οτι δεν εννοούσε ρασοφορους; Μηπως αδειασε τους συνηγορουσ του; Ολα τα αλλα που λες ειναι αδιαφορα

      • Pertinax avatar
        Pertinax @ Factorx 04/08/2009 23:39:17

        Άσε κατά μέρος τους συνηγόρους του (πολλοί εκ των οποίων τον χρησιμοποίησαν γιατί βρήκαν ευκαιρία να εκδηλώσουν το νεοπαγανισμό τους). Ο ίδιος αναφέρθηκε ρητά σε "ρασοφόρους";

        Σε μια του δήλωση αναφέρεται σε βάνδαλους και θρησκόληπτους "παλαιοχριστιανούς".
        http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1037015&lngDtrID=253

        Ε, λοιπόν θρησκόληπτοι "παλαιοχριστιανοί" μπορεί να ήταν και οι αυτοκράτορες και ο απλοί εργάτες. Διαφωνείς;

        • Factorx avatar
          Factorx @ Pertinax 05/08/2009 12:12:59

          Μας δουλεύεις; Φυσικά και αναφέρθηκε

  20. K.B. avatar
    K.B. 04/08/2009 23:25:53

    Factorx μου, με συγχωρείς, αλλά αρέσει δεν αρέσει (και δε μου αρέσει) με μία προσχηματική "διευκρίνιση" ο Γαβράς και οι συν αυτώ επεκράτησαν πλήρως.

    Το Μουσείο (κάποια στιγμή) περιέκοψε 12 δευτερόλεπτα από ένα φιλμάκι που προέβαλε, σύσσωμοι οι κάθε πικραμένοι αντικληρακαλιστές άρχισαν να σκούζουν περί... λογοκρισίας, και το φιλμάκι επανήλθε στην αρχική του μορφή.

    Από τα 12 δευτερόλεπτα του φιλμ ξεκίνησε η φασαρία, και τα 12 δευτερόλεπτα παίζονται κανονικά, μιας και ο Γαβράς κι ο Δημητράς θα καλούσαν τον ΟΗΕ να μας βομβαρδίσει για γενοκτονία.

    Τα περί... διευκρινίσεων του Γαβρά είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

  21. Pertinax avatar
    Pertinax 05/08/2009 00:00:24

    K.B. δεν βλέπεις τη μισαλλοδοξία της Εκκλησίας και το απαράδεκτο κόψιμο σκηνών που και οι ίδιοι οι αρχαιολόγοι παραδέχονται την ιστορικότητά τους και βλέπεις συμωμοσία του Γαβρά, του Δημητρά, της Παγκοσμιοποίησης, του Σιωνισμού και δεν συμμαζεύεται; Έλεος.

    • K.B. avatar
      K.B. @ Pertinax 05/08/2009 12:24:34

      "συνωμοσία του Γαβρά, του Δημητρά, της Παγκοσμιοποίησης, του Σιωνισμού"

      Μπορείς να μου τα παραθέσεις αυτά από δική μου ανάρτηση;

      Ή δεν ξέρεις για τις πανίσχυρες παρέες του ΥΠΠΟ και φορέων, ΜΜΕ και πανεπιστημιακών;

      Θεωρία συνομωσίας φυσικά, όλα αυτά.

      Έλεος.

      (Όσο για τη διασταλτική ερμηνεία του όρου "λογοκρισία" που δόθηκε πριν από λίγο... όποιος θέλει να μάθει για "λογοκρισία" με αυτή την έννοια, δεν έχει παρά να ρωτήσει τον κ. Κολλάτο. Για να μάθει τι θα πει "λογοκρισία". Αλλά εκεί η "ευαισθησία" έλειπε.

      Σα δε ντρεπόμαστε λίγο, λέω εγώ.)

  22. mareli avatar
    mareli 05/08/2009 02:16:38

    Με έπεισε ο pertinax: Η κωλοτούμπα στα Γαβραϊκά ονομάζεται δικαίωση. Όταν έσκουζε Γαβραϊκά, υπερασπιζόταν την ιστορική αλήθεια, την οποία απέδωσε πλήρως με την τελευταία του δήλωση. Τώρα γιατί το έκανε μετά από μέρες... νομίζω ότι ήθελε να διδάξει Γαβραϊκά στη ... Δαμανάκη! Αν το πέτυχε; Νομίζω όχι γιατί μου φαίνεται ότι η Δαμανάκη κάνει το παγώνι!

  23. Tsertos avatar
    Tsertos 05/08/2009 02:22:48

    ΕΡΩΤΗΣΗ

    Εκεινα τα μαυρα ανθρωπακια του Γαβρα, που τα σπανε
    σκαρφαλωμενα πανω στον Παρθενωνα, να ειναι
    μουσουλμανοι με μαυρες κελεμπιες παιζει;
    ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΖΕΣΤΑΜΑ.
    http://www.youtube.com/watch?v=0Xpc0egMOrM&feature=related

  24. Factorx avatar
    Factorx 05/08/2009 02:27:44

    @ K.B. είδες να θριαμβολογούμε πουθενα εδώ;

  25. Μερόπη avatar
    Μερόπη 05/08/2009 09:04:23

    Ο Γαβράς δεν είχε μιλήσει για ρασοφόρους. Για παλαιοχριστιανούς μιλούσε πάντα. Η Εκκλησία που είχε τη μύγα μυγιάστηκε ότι πρόκειται για ρασοφόρους.
    βλ. http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=4530075
    Την τούμπα λοιπόν την έκανε ο Παντερμαλής. Και αποδείχτηκε ότι η λογοκρισία δεν έγινε για την αποκατάσταση της αλήθειας, όπως υποστηρίζετε, αλλά είναι φανερό ότι έγινε υποχώρηση σε πιέσεις του Ιερατείου.
    Την καλημέρα μου.

  26. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 05/08/2009 11:32:14

    «Δεν μίλησα ποτέ για “ανθρώπους της εποχής”», λέει από τη μεριά του στα «ΝΕΑ» ο Κώστας Γαβράς. «Κάναμε πράγματι εκτενή διάλογο, όμως ο κ. Παντερμαλής δεν μου διάβασε κατόπιν την ανακοίνωσή του πριν τη δώσει στη δημοσιότητα. Δεν ήταν “άνθρωποι της εποχής”, ήταν παλαιοχριστιανοί. Έχει μεγάλη διαφορά. Δεν ήταν αναγκαστικά ρασοφόροι, οι χριστιανοί της εποχής ντύνονταν συχνά με μαύρα. Αλλά δεν ήταν και οποιοιδήποτε πολίτες, ήταν εκπρόσωποι, πολλές φορές και επίσημοι, μιας θρησκείας. Οι χριστιανοί κατέστρεψαν τα είδωλα, είναι γνωστό, και ένας ιστορικός όπως ο κ. Παντερμαλής προφανώς το ξέρει. Προσπαθεί όμως να αφαιρέσει το στοιχείο ενοχής της Εκκλησίας, σε μια προσπάθεια να δείξει ότι η Εκκλησία δεν είχε τίποτα να κάνει με αυτό. Και αυτό, ενδεχομένως λόγω πιέσεων που- διαβάζω στον Τύπο, δεν ξέρω- δέχεται από αυτή την πλευρά η οποία, τόσους αιώνες μετά, δεν θέλει να αποδεχθεί την αλήθεια. Πρόκειται για μια πολύ λυπηρή υπόθεση. Είναι καιρός να υπάρξει ο διαχωρισμός. Οι άνθρωποι της Εκκλησίας να ασχολούνται με τα θέματα της μεταφυσικής και οι άνθρωποι της πολιτικής με την ιστορία και τη σύγχρονη πραγματικότητα. Δυστυχώς στην Ελλάδα οι χριστιανοί δεν θέλουν να παραμείνουν στον χώρο των δικών τους αρμοδιοτήτων- και δεν παρέμειναν ποτέ».

    • Tηλέμαχος avatar
      Tηλέμαχος @ Ανώνυμος 05/08/2009 12:23:27

      Μετά από αυτή τη βλακώδη επιμονή (και εμμονή) του Γαβρά, νομίζω είναι ώρα να αναλάβει τις ευθύνες του ο Υπουργός Πολιτισμού Αντώνης Σαμαράς και να πετάξει τελείως έξω ολόκληρο το φιλμάκι. Δεν υπάρχει καμία άλλη λύση στο πρόβλημα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Tηλέμαχος 05/08/2009 13:17:30

        Δυστυχως δεν θα γινει γιατι ο Γαβρας ειναι απο τις ιερες αγελαδες του κατεστημενου.
        Στο ζητημα καθαυτο ειμαι επιφυλακτικος γιατι πραγματι οι χριστιανοι κατεστρεψαν πολλα μνημεια.Αλλα η τελευταια ανακοινωση του Γαβρα περι διαχωρισμου Εκκλησιας και κρατους ειναι ασχετη με το αντικειμενο.
        Πληροφορω τον Γαβρα οτι η Εκκλησια θα ειχε δικαιωμα να διαμαρτυρηθει για το φιλμακι ανεξαρτητως του αν ειναι χωρισμενη ή οχι απο το κρατος.Το ζητημα αυτο ειναι εντελως ασχετο.Και θα το ειχε οπως καθε ιδιωτικο σωματειο εχει δικαιωμα να διαμαρτυρεται εαν θεωρει οτι ενα φιλμ παραποιει την ιστορια του.
        Στην Αμερικη οι εβραικες οργανωσεις διαμαρτυρηθηκαν για το φιλμ του Μελ Γκιμπσον για τη Σταυρωση του Χριστου επειδη θεωρησαν οτι στρεφει τον κοσμο εναντιον τους.Στη Γαλλια οι μουσουλμανοι διαμαρτυρονται - και οχι μονο - με την παραμικρη προσβολη στη θρησκεια τους.Δεν ειναι αυτες φυσικα κρατικες θρησκειες.Επομενως η διαμαρτυρια της Εκκλησιας και η αντιπαραθεση για το τι εγινε στο παρελθον ειναι ασχετη απο το αν ειναι χωρισμενη ή οχι απο το κρατος.Ουτε τυχον η παρασκηνιακη ισχυς της θα αλλαζε.Η αφαιρεση ή οχι των σκηνων δεν εχει σχεση με καποια θεσμικη αρμοδιοτητα της Εκκλησιας που δεν υπαρχει επ αυτου αλλα με πολιτικους υπολογισμους και συγκεκριμενα υπολογισμους ψηφων που θα υπαρχουν ανεξαρτητα απο το χωρισμο ή οχι.

  27. olympia avatar
    olympia 05/08/2009 21:20:52

    Η παραπληροφορηση παει συννεφο ακομη και για ανουσια θεματα
    Δημοσιεύθηκε από olympiada στο Αυγούστου 5, 2009

    Αυτο που συμβαινει με τα καναλια ειναι τραγικο. Εχουν την εντυπωση πως ειναι ακομα στην εποχη του νταβατζηδικου μονοπωλιου. Δεν εχουν αντιληφθει οτι ελεω διαδικτυου οι χαλκευμενες ειδησεις μαλλον τους οδηγουν στην εξαφανιση…

    ”Η διεθνης κατακραυγη αναγκασε το μουσειο να παιξει ολοκληρο το βιντεο του Γαβρα” ηταν η λεζαντα του “Μεγαλου” καναλιου σημερα το πρωι.
    Οταν μεχρι και ο τελευταιος χρηστης γνωριζε οτι ο Γαβρας ως γνησιος μισθοφορος – δοσιλογος, υπεγραψε “δηλωση μετανοιας” λεγοντας οτι “δεν ηταν ρασοφοροι αυτοι που γκρεμιζαν τον παρθενωνα”. Προφανως ηταν προβοκατορες Ολυμπιοι.
    Την δοσιλογια του μεροκαματου τη βαφτισε το Μεγκα “διεθνη κατακραυγη”. Οπως τα ψηφιακα καρακιοζακια βαφτιστηκαν τεχνη.

    Ποτε η τοπικη κατακραυγη θα στειλει το Μεγκα εκει που του αρμοζει;