27/09/2012 13:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφωνία σε βασικά σημεία του πακέτου από τους πολιτικούς αρχηγούς

Μετά από 2,5 ώρες έληξε πριν από λίγο η σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών στο Μέγαρο Μαξίμου. Όπως είχαμε προαναγγείλει, έχει υπάρξει συμφωνία για το πακέτο κάτι που επιβεβαίωσε βγαίνοντας και ο Φ. Κουβέλης. Όπως είπε, υπήρξε συμφωνία σε βασικούς άξονες αλλά υπάρχουν κάποιες εκκρεμότητες σε επιμέρους θέματα που θα συζητηθούν. Αυτό σημαίνει, μάλλον ότι πρόκειται για επουσιώδεις διαφορές. Ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ μίλησε για τετραετή επιμήκυνση, προφανώς εννοώντας ότι το πρόγραμμα θα πάει μέχρι το 2016 (δύο χρόνια συν δύο δηλαδή, όπως συζητείται εδώ και καιρό). Είπε επίσης ότι ο ίδιος επιμένει στη ρήτρα αντικατάστασης των μέτρων που ουσιαστικά σημαίνει τα ισοδύναμα για τα μέτρα εκείνα που θα πλήξουν τους πολίτες. Αναφέρθηκε στην επιμήκυνση λέγοντας ότι πρόκειται για σημαντική ελάφρυνση αλλά τόνισε ότι η διεκδίκηση των ελληνικών δικαίων θα συνεχιστεί σε πολλαπλά πολιτικά επίπεδα. Βεβαίως είπε ότι η ΔΗΜΑΡ θα επιμείνει όταν το πακέτο πάει στη Βουλή να είναι ενταγμένο σε ένα ευρύτερο πλαίσιο μέτρων για την ανάπτυξη, τη φορολογία και τη φοροδιαφυγή Βγαίνοντας από το Μαξίμου ο κ. Στουρνάρας επιβεβαίωσε τη συμφωνία στους βασικούς άξονες αλλά δεν έδωσε περισσότερα στοιχεία για το πότε θα ψηφιστεί το πακέτο. Επανέλαβε ότι η συμφωνία αποτελεί βάση για περαιτέρω διαπραγμάτευση με την τρόικα και αναφέρθηκε στις συζητήσεις που θα γίνουν τις επόμενες ημέρες για τις ρήτρες επίτευξης στόχων και τις ρήτρες απόκλισης οι οποίες θα είναι «συμμετρικές» όπως είπε ο υπουργός. Συμβολική η κίνηση του πρωθυπουργού να χαιρετήσει τον Γ. Στουρνάρα έξω από το Μ. Μαξίμου δείχνοντας ότι η κουβέντα έχει τελειώσει, τα μέτρα κλείδωσαν. Όπως όλα δείχνουν το πακέτο είναι κλεισμένο και θα παρουσιαστεί στο Euro Working αύριο. Υπάρχουν επιμέρους διαφορές αλλά φαίνεται ότι οι αντιδρώντες κάνουν την ανάγκη φιλοτιμία και δίνουν το πράσινο φως. Τώρα μένει να δούμε πότε το πακέτο θα πάει στη Βουλή για ψήφιση. Το ένα σενάριο είναι να ψηφιστεί πριν τις 8 Οκτωβρίου το άλλο είναι να ψηφιστεί μαζί με τον προϋπολογισμό στο διάστημα μεταξύ 8 και 18 Οκτωβρίου. Μετά τους Κουβέλη και Στουρνάρα και ο Ευ. Βενιζέλος (όπως πάντα με λίγη σάλτσα παραπάνω) επιβεβαίωσε τη συμφωνία για το πακέτο των 11,5 + 2 δισ. ευρώ. Οπως είπε απαιτείται πλέον πολιτική διαπραγμάτευση ενώ στήριξε την πρόταση για επιμήκυνση ώστε να υπάρξει ελάφρυνση από τα μέτρα. «Ο χρόνος τρέχει σε βάρος μας. Δεν μπορούμε να καθυστερούμε. Χρειάζεται πολιτική διαπραγμάτευση σε υψηλό επίπεδο για να επιτευχθεί παράταση της δημοσιονομικής προσαρμογής», συνέχισε ο κ. Βενιζέλος και εξήγησε ότι «το άπλωμα των μέτρων σε 4 χρόνια τα κάνει πιο ήπια, πιο φιλικά». Αναφέρθηκε σε μια συνολική συμφωνία η οποία θα πρέπει να παρουσιαστεί στους πολίτες και η οποία, κατά τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, θα πρέπει να προβλέπει την πλήρη εκταμίευση του πακέτου των 31,5 δισ.ευρώ, την ελάφρυνση όσων έχουν ανάγκη, την υιοθέτηση ενός αναπτυξιακού πακέτου και την εγγύηση των δανειστών για τη βιωσιμότητα του χρέους. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ απέστειλε τρία μηνύματα: 1. Στους πολίτες που όπως είπε ψήφισαν φιλοευρωπαϊκά ότι «δεν μας ενδιαφέρει το πολιτικό κόστος γιατί θέλουμε να δικαιωθούμε στο τέλος της διαδρομής». 2. Στους πολίτες που επέλεξαν τα κόμματα της αντιπολίτευσης ότι «αγωνιζόμαστε τα μέτρα να μην είναι οριζόντια, να είναι πραγματικά τα τελευταία και να πιάνουν τόπο». 3. Στους Ευρωπαίους τους οποίους κάλεσε να μην ανατροφοδοτούν τη συζήτηση ότι η Ελλάδα μπορεί και να εξωθηθεί σε έξοδο από το ευρώ. Σε ότι αφορά αυτά καθ' αυτά τα μέτρα, μια διαφοροποίηση αρκετά σημαντική αφορά τα 30 ευρώ των χαμηλών αγροτικών συντάξεων που τελικά θα κοπούν αλλά δε θα κοπούν τα δώρα στους αγρότες που είναι συνταξιούχοι. Επίσης, ισχύει η πρόταση για διαθεσιμότητα 15.000 υπαλλήλων που θα γίνει με αξιολόγηση από το ΑΣΕΠ. Οι συντάξεις θα κοπούν από τα 1.000 ευρώ και πάνω κλιμακωτά. Μειώνεται το εφάπαξ σε όλα τα ταμεία ενώ θα πληρώσουν και έκτακτη εισφορά όσοι πήραν σύνταξη τα τελευταία χρόνια. Κόβονται όλα τα δώρα στο δημόσιο τομέα, δηλαδή ένας υπάλληλος χάνει αμέσως 1.000 ευρώ ενώ θα υπάρξουν και μειώσεις μισθών στις ΔΕΚΟ και τα ειδικά μισθολόγια. Τα όρια συνταξιοδότησης από τον επόμενο χρόνο πάνε στα 67 έτη και παράλληλα αυξάνονται σε 20 από 15 και τα έτη για την έξοδο σε σύνταξη. Αυξάνεται και το όριο ηλικίας για τη χορήγηση του ΕΚΑΣ στα 64 έτη από τα 60 που είναι σήμερα. Σε ότι αφορά στα σώματα ασφαλείας και το στρατό καταργείται η αυτόματη μισθολογική προαγωγή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 27/09/2012 14:03:28

    Εκλογές πότε έχουμε;

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ tak 27/09/2012 17:07:26

      Με 178 πρόβατα στο μαντρί το 2016.Άλλωστε έχει δηλωθεί κατά κόρον πως αυτή η σωτήριος κυβέρνηση έχει διάρκεια τετραετίας και πως η προγραμματική συμφωνία και τα διάφορα προεκλογικά σημείαΝΔ ΠΑΣΟΚ ΔΗΜΑΡ του δουλέματος των χαζοχαρούμενων Ελλήνων θα εφαρμοστούν σε τέτοιο ορίζοντα.Εσύ πότε περίμενες;

      • Enzo avatar
        Enzo @ ano-kato 27/09/2012 18:42:05

        απλα περα του 2016 δεν θα υπαρχουν αυτοι εκτος και αν γινει καποιο θαυμα με την οικονομια.

  2. Karenin avatar
    Karenin 27/09/2012 14:18:29

    Kάποτε σε κάποια περιοχή των βαλκανιων, ανάγκαζαν τους μάστορους που έκτιζαν γεφύρια για κάποιο διάστημα να κοιμηθούν απο κάτω, σαν επιβεβαίωση ότι δεν θα πέσει. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος για αυτούς που παίρνουν τέτοια μέτρα να αναγκασθούν να ζήσουν με τις συνέπειες που δημιουργούν.

    • Κατερίνα avatar
      Κατερίνα @ Karenin 27/09/2012 16:01:02

      Καταπληκτοκό σχόλιο!!!!!!!!!!!!!!!, μπράβο Karenin

  3. Heaven avatar
    Heaven 27/09/2012 14:36:14

    @tak , @ Karenin

    εξαιρετική ρέντα στα ...σχόλια!!!

    • Heaven avatar
      Heaven @ Heaven 27/09/2012 16:03:02

      επιπλέον μια εύλογη απορία εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια!!
      "ο κ. Βενιζέλος εξήγησε ότι «το άπλωμα των μέτρων σε 4 χρόνια τα κάνει πιο ήπια, πιο φιλικά».

      Πότε πήραμε επιμήκυνση όχι δύο αλλά τεσσάρων χρόνων και δεν το πήρα χαμπάρι;
      μου φαίνεται ότι πάμε για ψυχρολουσία ...grande!!!

  4. drider avatar
    drider 27/09/2012 15:19:36

    Η αρχή του τέλους

  5. kitsos avatar
    kitsos 27/09/2012 15:58:51

    "Είπε επίσης ότι ο ίδιος επιμένει στη ρήτρα αντικατάστασης των μέτρων που ουσιαστικά σημαίνει τα ισοδύναμα για τα μέτρα εκείνα που θα πλήξουν τους πολίτες."
    Για ποσο ανοητους μας περνανε?
    Ας εφαρμοσουν μονοι τους τα ισοδυναμα, κερδος θα το εχουμε αν αποδωσουν εστω και ενα ευρω, γιατι δεν τα εφαρμοζουν?
    Ακομα πιστευουν οτι μπορουν να κοροιδεψουν τους κουτοφραγκους οι αχρηστοι?

  6. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 27/09/2012 16:13:58

    Είναι φανερό οτι λείπει το καθαρό μυαλό. Πρωτα σχεδιάζεις το αναπτυξιακό σου μοντέλο, το παρουσιάζεις στο λαό και του εξηγείς οτι για να επιτευχθεί με παράλληλη ισοσκέλιση των προυπολογισμών απαιτούνται να γίνουν αυτά κι αυτά.

    Μέχρι τώρα τι πετύχαμε;
    Βγάλαμε τον λαό στα κάγκελα αφού ούτε λίγο ούτε πολυ του είπαμε πως τα 24 δις θα πανε στις τράπεζες και τα υπόλοιπα στην πληρωμή του χρέους.

    1.Ο άνεργος που δεν εχει ουτε δρχ κατάθεση γιατί να συμφωνήσει;
    2.ο επαγγελματίας που βλέπει την επιχειρησή του να βαζει λουκέτο γιατι να συμφωνήσει; Επειδή η τράπεζα θα εχει χρηματα και θα του δώσει δανειο να πληρώσει το 35% της φορολογίας συν το 60% της προκαταβολής συν το ΤΕΒΕ συν την ΔΕΗ συν και εγω δεν ξέρω τι άλλο.
    3. ο συνταξιούχος του ΟΓΑ γιατι; Ετσι κι αλλιως παντα παραπεταμένος ηταν - και δεν αναφέρομαι φυσικα σ αυτους που με την ανοχή του κράτους ξεκοκάλιζαν τις επιδοτήσεις.
    4. Ο ιδιωτικός υπάλληλος γιατί; Τι εχει να κερδίσει; Ακόμα μια μείωση μισθού και κατάργηση των ωραρίων του;

    Δωστε πρωτα σ ολους αυτους όραμα και μετα ανακοινωστε οτι μετρα θελετε

    • Tasos avatar
      Tasos @ Χμμμμ 27/09/2012 20:28:25

      Το όραμα είναι "ευρώ πάση θυσία" μαζί με την ελπίδα να τιναχτεί στον αέρα σύντομα αλλά με ευθύνη άλλης χώρας.

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/09/2012 16:14:30

    Παίδες καλά όλα αυτά αλλά καλό είναι να προτείνουμε και κάποια άλλη ΛΥΣΗ πέραν της κριτικής. Γιατί λύση άλλη δε βλέπω εγώ.

  8. Kostas avatar
    Kostas 27/09/2012 16:42:51

    Καληνύχτα

  9. ap avatar
    ap 27/09/2012 16:53:36

    Οι ΔΕΚΟ και οι ΟΤΑ να σωθούν και οι υπόλοιποι στην πυρά. Μπράβο παιδιά και ΝουΔου και light. Στις επόμενες εκλογές όλοι Πασόκ (από την πρώτη Κυριακή) να ξέρουμε ποιον ψηφίσαμε και τι να περιμένουμε.

  10. Δημητρης avatar
    Δημητρης 27/09/2012 16:59:42

    @Νικόλας
    Για να υπάρχει "άλλη ΛΥΣΗ" θα πρέπει πρώτα να υπάρχει μία λύση. Το μνημόνιο δεν είναι λύση για τον πολίτη αλλά βέβαιος θάνατος. Γιατί να καταστρέψω εγώ την ζωή μου και την ζωή των παιδιών μου για να πάρει 25 δις ο Σάλλας και ο Λάτσης και να τα βγάλουν στην Ελβετία αφού στην αγορά αποκλείεται να τα ρίξουν; Όταν αυτοί μαζί με εκείνους που ψήφισες και ακόμα στηρίζεις θα τα τρώνε στα σαλέ θα είναι πολύ αργά για δάκρυα. ΜΝΗΜΟΝΙΟ=ΘΑΝΑΤΟΣ

  11. elli avatar
    elli 27/09/2012 17:01:56

    Οι εξαγγελίες προσωπικά του πρωθυπουργού για μείωση της φορολογίας στους ελ. επαγγελματίες στο 15% για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας, η κατάργηση του Κ.Β.Σ γιατί είναι σύστημα απαρχαιωμένο, η υπόσχεση για μη επιβολή νέων φόρων και το" όχι άλλες μειώσεις σε χαμηλούς μισθούς και συντάξεις" μετεξελίχθηκε σε 35% φορολογία στους ελ. επαγγελματίες με προκαταβολή του 60% + τέλος επιτηδεύματος 500 ευρώ, για τιμωρία επειδή τολμάς ναθέλεις να επιχειρείς στην Ελλάδα, διατήρηση του ΚΒΣ, μείωση ακόμη και στη σύνταξη των 360 ευρώ του ΟΓΑ, λαίλαπα νέων φοροεπιβαρύνσεων με τη μείωση στις φορολογικές κλίμακες και την κατάργηση του αφορολόγητου για τους ελ. επαγγελματίες.
    Μετά από όλα αυτά, τους πιστεύει κανείς ότι αυτά τα μέτρα θα είναι τα τελευταία?
    Αυτά τα μέτρα είναι δεδομένο ότι θα αποτύχουν γιατί κανένας δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτές τις οικονομικές απαιτήσεις του κράτους και να επιβιώσει ταυτόγχρονα. Μήπως αυτό θα είναι το άλλοθί τους για να μας επιβάλλουν προσθετα μέτρα για όσο ζούμε, ή να μας πουν μετά απ'όσα έχουμε υπομείνει τόσα χρόνια, ότι τελικά δε μας σώσανε?

  12. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 27/09/2012 17:43:07

    Σάλταρε τό τρίο μπελκάντο......

  13. λαλακης avatar
    λαλακης 27/09/2012 18:07:22

    To 35% στους ελ επαγγελματιες ειναι η ταφοπλακα της οικονομικης και κοινωνικης ζωης στη χωρα.
    Συντομα η μαζικη φυγη ανθρωπων , επιχειρησεων και κεφαλαιων θα πρακαλεσει καταρρευση της ανικανης και ασχετης τρικομματικης κυβερνησης .
    Οι προωρες εκλογες ειναι πια θεμα χρονου , τα εσοδα θα καταρρευσουν
    απο το κλεισιμο επιχειρησεων κ θα πρεπει να βρεθει εστω ενα προσωρινο
    νεο νομισμα ως μεσον συναλλαγης .
    Δυστηχως νεο '22 ζει η Ελλαδα κ δεν υπαρχει στον οριζοντα επαναστατικη
    τριανδρια οπως τοτε.

  14. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 27/09/2012 19:02:22

    Υπάρχουν καλά και κακά σημεία. Οι συντάξεις του ΟΓΑ και το ΕΚΑΣ είναι από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα της Μεταπολίτευσης. Διαχρονικοί μηχανισμοί ρουσφετιού και ψηφοθηρίας. Συντάξεις και επιδόματα που κατά κόρον τα λάμβαναν άτομα που δεν τα δικαιούνταν, πάντα εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος. Ευτυχώς δεν εξαιρέθηκαν από τα μέτρα, όπως ακουγόταν
    Αντιθέτως έπρεπε πάση θυσία να αποφευχθεί η κατάργηση 13ης-14ης σύνταξης. Είναι οριζόντια και άδικη περικοπή. Θα πρότεινα αντί αυτού να ξεκινήσει η περικοπή συντάξεων από πιο χαμηλά, από τα 700-800 ευρώ, να γίνει η κατάργηση 13ης-14ης κανονικά για τις συντάξεις άνω των 1.000 [κύρια+επικουρική] και σε όσες είναι κάτω των 1.000 να υπολογιστεί το άθροισμα δώρων και επιδόματος αδείας, να υπάρξει σε αυτό μια μείωση πχ 10% και το υπόλοιπο 90 να διαμοιραστεί στις άλλες 12 συντάξεις. Στο κάτω-κάτω για ένα συνταξιούχο των 600 είναι πολύ πιο χρήσιμο να παίρνει 50 επιπλέον το μήνα απ' ό,τι 400 τα Χριστούγεννα
    Θετικό μέτρο είναι η απομάκρυνση δημοσίων υπαλλήλων, και εννοείται πως πρέπει να προηγηθούν οι επίορκοι. Το ίδιο ισχύει και για την επέκταση του ενιαίου μισθολογίου στις ΔΕΚΟ
    Λογικό μέτρο η κατάργηση των αυτόματων μισθολογικών προαγωγών, που ήταν αυξήσεις σε εποχή παγωμένων μισθών, αλλά εντελώς άδικη οποιαδήποτε μείωση τουλάχιστον στους χαμηλόμισθους των ειδικών μισθολογίων, και ιδιαίτερα των ενστόλων. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όμως

    Να θυμάται ο καθένας ότι τυχόν καταψήφιση των μέτρων συνεπάγεται διακοπή της βοήθειας, χρεοκοπία και έξοδο από την ευρωζώνη. Όλα τα παραπάνω δηλαδή θα γίνουν έτσι κι αλλιώς

  15. Σοφοκλής avatar
    Σοφοκλής 27/09/2012 19:49:39

    Οι κατάρες του κόσμου πάνω τους. Σε όλους τους.

  16. Ίωνας avatar
    Ίωνας 27/09/2012 20:09:25

    Σε αυτά τα μέτρα δεν υπάρχει κανένα έλεος για κανέναν.Πριν τις εκλογές θα έπρεπε να είχαν ξεκαθαρίσει την θέση τους και όχι να βάζουν διλήμματα ευρώ ή δραχμή και άλλες τέτοιες μπούρδες.