#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2010 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφωνία ντροπής κυβέρνησης – συνδικάτων



Πριν αλέκτορα φωνήσαι σχετικά με το ύψος των περιστάσεων για τους συνδικαλιστές ήρθε η επιβεβαίωση του ξεπουλήματος των εργαζομένων. Η σύσκεψη που έγινε το απόγευμα στο Μαξίμου υπό τη φωτισμένη προεδρία του πρωθυπουργού και των “πράσινων” συνδικαλιστών ΓΣΕΕ και ΓΣΕΒΕ, Παναγόπουλου και Ασημακόπουλου, έβγαλε ειδήσεις. Σύμφωνα με πληροφορίες, οι δύο πλευρές προχώρησαν σε συμφωνία ντροπής καθώς η κυβέρνηση έδωσε λίγα ψίχουλα και με εκβιαστικό τρόπο απέσπασε τη συμφωνία των συνδικάτων για τις άλλες ρυθμίσεις του ασφαλιστικού που επιφέρουν καίριο χτύπημα στην κοινωνική ασφάλιση.

Φέρεται να συμφωνήθηκε να μην πάμε σε τριετές πάγωμα των μισθών στον ιδιωτικό τομέα, αλλά σε πάγωμα για φέτος και αυξήσεις στα όρια του ευρωπαϊκού πληθωρισμού τα επόμενα δύο έτη. Να θυμίσουμε μόνο ότι ο ευρωπαϊκός πληθωρισμός κινείται στα όρια του 1%-1,5% ενώ ο ελληνικός τρέχει με ρυθμό 6%.

Το... δωράκι του κ. Παπανδρέου ήταν ότι θα σωθούν ο 13ος και 14ος μισθός, ένα θέμα που πάντως δεν είχε τεθεί διότι δεν πρόκειται για μέτρο που θα βοηθήσει τα κρατικά έσοδα, αλλά τις τσέπες των εργοδοτών. Όσο για τη διαιτησία αποφασίστηκε να συγκροτούνται μικτές επιτροπές όταν δεν υπάρχει συμφωνία.

Με τον τρόπο αυτό η κυβέρνηση προσπαθεί να κάμψει τις σφοδρές αντιδράσεις τόσο των συνδικαλιστών όσο και των δικών της βουλευτών. Κάποιοι από αύριο θα βγουν να πανηγυρίζουν ότι σώθηκαν τα δώρα ή ότι δεν θα παγώσουν οι μισθοί. Φυσικά η απώλεια του εισοδήματος είναι τεράστια μόνο και μόνο από τον πληθωρισμό που έχει εκτοξευτεί με ευθύνη της κυβέρνησης που αυξάνει συνεχώς του φόρους.

Ούτε κουβέντα βεβαίως για συνολική απόσυρση του νομοσχεδίου που αυξάνει ανεξέλεγκτα τα όρια ηλικίας, μειώνει έως 30% τις συντάξεις, καταργεί στην ουσία τις επικουρικές, ρίχνει στον Καιάδα γυναίκες με ανήλικα, βαριά επαγγέλματα, καταλύει κάθε έννοια εργατικής κατάκτησης.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένουμε τις δικαιολογίες των συνδικαλιστών που θα βάλουν την υπογραφή τους στο οριστικό... κηδειόχαρτο του ασφαλιστικού συστήματος.

Εν τω μεταξύ, ο υπουργός Εργασίας κατέθεσε το μεσημέρι σειρά αλλαγών, ήσσονος σημασίας στο ασφαλιστικό νομοσχέδιο. Μεταξύ αυτών είναι:

*Το όριο ηλικίας των 60 ετών (ή μικρότερο αυτού) που προβλέπεται από τις γενικές καταστατικές διατάξεις ταμείων που εποπτεύονται από το υπουργείο Εργασίας από την 1/1/2011 αυξάνει κατά ένα έτος κάθε χρόνο μέχρι τη συμπλήρωση του 65ου έτους ηλικίας.

* Όπου από τις διατάξεις των ταμείων προβλέπεται χορήγηση μειωμένης σύνταξης στις γυναίκες σε όριο ηλικίας μικρότερου του 60ου από την 1/1/2011 το όριο αυτό αυξάνεται κατά ένα χρόνο για κάθε έτος μέχρι τη συμπλήρωση του 60ου.

* Το όριο ηλικίας που προβλέπεται για την συνταξιοδότηση μητέρων ανηλίκων τέκνων ασφαλισμένων στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καθορίζεται από 1/1/2011 στο 57ο έτος της ηλικίας, από 1.1.2012 στο 60 και από 1/1/2013 στο 65 έτος.

* Όπου από τις διατάξεις του Ενιαίου Ταμείου Ασφάλισης Αυτοαπασχολουμένων (ΕΤΑΑ) προβλέπεται συνταξιοδότηση σε ηλικία 60 ετών με 35 έτη ασφάλισης από το 2011 αυξάνει σε 36 και για κάθε επόμενο έτος σταδιακά κατά ένα χρόνο μέχρι την συμπλήρωση των 40 ετών ασφάλισης.

* Όπου στο ΕΤΑΑ προβλέπεται συνταξιοδότηση σε ηλικία 58 ετών με 35 έτη ασφάλισης από το 2011 αυξάνει σε 36 και για κάθε επόμενο έτος αυξάνει σταδιακά κατά ένα χρόνο μέχρι τη συμπλήρωσης 40 ετών ασφάλισης.
* Σχετικά με τους υπαλλήλους της Βουλής τα θέματα του νέου ασφαλιστικού θα κανονιστούν από τον κανονισμό της Βουλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lpap avatar
    lpap 01/07/2010 21:57:19

    Ποιος έχασε τη ντροπή του για να τη βρουν αυτοί;Σιγά μη ντρέπονται! Αυτοί είναι και περήφανοι που σώζουν τη χώρα!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ lpap 01/07/2010 21:59:32

      δεν σώζουν την χώρα αλλά τις καρέκλες τους...

      • lpap avatar
        lpap @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 22:02:40

        Συμφωνώ, αλλά αυτοί πιστεύουν πως σώζουν τη χώρα, και στο τέλος δεν θα σώσουν ούτε τις καρέκλες τους!! Τόση απαξία που χει ο λαός γι αυτούς για να την αντέξει κανείς πρέπει να ναι πολύ αναίσθητος ή πολύ κοντόφθαλμος.

    • loretta avatar
      loretta @ lpap 01/07/2010 23:30:20

      Καλα να παθουν ολοι αφου αυτα τα γελια πασοκικα πρασινα μικρα αθρωπακια της ΓΣΕΕ προσκυνανε.!!

      ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΤΕ

  2. undercover gpr avatar
    undercover gpr 01/07/2010 21:57:44

    Πληθωρισμός από Σεπτέμβρη στο 8% ντε φάκτο.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ undercover gpr 01/07/2010 22:03:34

      Αποκλείεται γιατί οι κερδοσκόποι βλέπουν ότι κλείνουν όταν ανεβάζουν υπερβολικά τις τιμές. Αυτό φαίνεται στις βενζίνες. Ενώ πριν έβλεπα βενζινάδικα να ξεπερνούν τα 1.6€ το λίτρο τώρα τα ίδια βενζινάδικα είναι κάτω από 1.5€. Αρχίζει ο αποπληθωρισμός πλέον.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ mitsosms 01/07/2010 22:07:14

        Θα κλείσουν έτσι και αλλιώς, η μείωση 15% των μισθών με εξαπλάσιο πληθωρισμό από την ΕΕ μειώνει την κατανάλωση άρα και την ζήτηση άρα και την προσφορά άρα και τις θέσεις εργασίας.
        Ήδη ο πληθωρισμός τείνει στο 6% μόνο και μόνο από το ΦΠΑ, όταν περάσει η αύξηση και στην παραγωγή τα ξανά λέμε.

  3. mitsosms avatar
    mitsosms 01/07/2010 22:00:41

    Στην γειτονική Ιταλία από το 2016 τα 40 χρόνια ασφάλισης δεν θα φτάνουν. Δεν είμαστε εμείς οι έξυπνοι να βγαίνουμε στα 35 την στιγμή που το ασφαλιστικό σύστημα είναι έτοιμο να καταρρεύσει. Νισάφι πια με τον λαϊκισμό.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ mitsosms 01/07/2010 22:03:23

      Συμφωνώ απόλυτα ας μειώσουν και εδώ στο 25% ΣΥΝΟΛΙΚΑ τις ασφαλιστικές εισφορές όπως την Ιταλία ας δώσουν τους μισθούς και τις συντάξεις της Ιταλίας και μετά μιλάμε για λαϊκισμό. Όχι μόνο τις υποχρεώσεις των άλλων αλλά και τα δικαιώματα...

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 22:04:37

        Ξέρεις πόσο είναι οι συντάξεις στην Ιταλία;

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 22:06:56

        To 45% παίρνει κάτω από 500€!

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 22:07:40

        Και το 72% δεν ξεπερνά τα 1000€!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 22:15:16

        Ναι γιατί υπάρχει ανταποδοτικότητα, εδώ;
        Το ξέρεις ότι ο πλασματικός χρόνος στην Ιταλία (πχ σπουδές) μετρά χωρίς εξαγορά; Ότι ο ΜΟ των μισθών στην χώρα μας είναι στα 1.000 €;
        Ότι οι συντάξεις είναι κάτω από 500 € και το ΕΚΑΣ σώζει την κατάσταση;
        Οτι υπάρχουν ασφαλισμένοι που λαμβάνουν 500 € στη χώρα χωρίς ένσημα;
        Πόσα παίρνουν Βούλγαροι και Ρουμάνοι με 5 χρόνια εργασίας από το ΙΚΑ;
        Δεν διαφωνώ με την ανταποδοτικότητα εισφορών συντάξεων φτάνει να είναι ανταποδοτικότητα και όχι 1,2 αναπλήρωση και 360 € για να χρυσώσουμε το χάπι...
        Μου κρατούν 480 € τον μήνα για να πάρω μετά από 40 χρόνια τον ΜΟ με 1,2 αναπλήρωση; Για να αναγνωρίσω τον εθελοντικό στρατό και τις σπουδές μου ζητούν 15.000 με βάση την ημερομηνία της αίτησης; γιατί όχι ασφαλιστική κλίμακα του 1985 που σπούδαζα;
        Μια ζωή μαθητευόμενοι τσαρλατάνοι ήταν και ψεύτες.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 02/07/2010 00:22:10

        Οι συντάξεις πανευρωπαϊκά δεν είναι υψηλές. Μάλλον χαρτζιλίκι θα τις χαρακτήριζα.

    • aengus avatar
      aengus @ mitsosms 02/07/2010 13:54:38

      «Νισάφι πια με τον λαϊκισμό.» !!!!!!! Συμφωνώ :) Διάβασε λοιπόν Μήτσο μ’ τον Βρανά στα κυβερνητικά «ΝΕΑ»…
      …………………………………..

      Για τους πολύ πλούσιους, η κρίση τελείωσε. Οχι βέβαια οριστικά, αλλά τουλάχιστον για την ώρα τα πάνε μια χαρά. Το πιστοποιεί η επενδυτική τράπεζα Μέριλ Λιντς με τη φετινή της έκθεση για τον παγκόσμιο πλούτο. Ας μην αναρωτιόμαστε λοιπόν πού πηγαίνουν τα δισεκατομμύρια που εισπράττουν οι κυβερνήσεις από τους φορολογούμενους "για να σωθούν οι τράπεζες". Πηγαίνουν στους πολύ πλούσιους. Δικαιωματικά, αφού αυτοί βρίσκονται πίσω από τις τράπεζες. Η έκθεση αναφέρεται στους ΗΝWΙ. Οχι, δεν πρόκειται για μια νέα μετάλλαξη του ιού Η5Ν1, αλλά για τους "high net worth individuals", όπως τους λένε στα αγγλικά και που εμείς πιο απλά θα τους πούμε σούπερ πλούσιους ... η συνολική περιουσία τους έφτασε στα 39 δισεκατομμύρια δολάρια το 2009 ... και όπως σχολιάζει ο οικονομολόγος Ζαν Γκαντρέ, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Λίλλης, σίγουρα θα πρέπει να χρωστούν ευγνωμοσύνη γι' αυτό στο γνωστό κάλεσμα που απηύθυναν οι κυβερνήσεις: "Φορολογούμενοι όλων των χωρών ενωθείτε για να βοηθήσουμε τους πάμπλουτους" ... Ο κόσμος είναι απίστευτα πλούσιος, διαπιστώνει ο καθηγητής Γκαντρέ. Μέσα σε έναν χρόνο, οι πάμπλουτοι ανέκτησαν τα κέρδη τους. Ετσι εξηγείται λοιπόν γιατί "δεν υπάρχει σάλιο", γιατί τα δημόσια ταμεία είναι άδεια, γιατί όλοι χρωστάνε παντού και γιατί τα χρέη πληρώνονται από τους μισθούς και τις συντάξεις: όλα αυτά είναι όροι εκ των ων ουκ άνευ για να σωθούν οι πλούσιοι από όλους τους άλλους

  4. antonis avatar
    antonis 01/07/2010 22:06:48

    Μπορει ο προεδρος ενος συνδικατου να συμφωνει απο μονος τους οτιδηποτε με οποιονδηποτε;
    Εχει πχ ο Παναγοπουλος τετοιου ειδους εξουσιοδοτηση να συμφωνει κατι με τον πρωθυπουργο ή με οποιον άλλο;

  5. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 01/07/2010 22:11:51

    Στην επόμενη απεργία, αν ο Παναγόπουλος εμφανιστεί , τι θα φάει;
    α.Σφαλιάρες;
    β.Ντομάτες;
    γ.Πέτρες;
    δ.Το κεφάλι του;
    ε.Όλα τα παραπάνω;
    στ.Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ.

    • Dimi avatar
      Dimi @ ΒΡΑΧΟΣ 01/07/2010 22:51:31

      @ BRAXOΣ

      Αll the above (a-e) and much more!..

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Dimi 01/07/2010 22:53:16

        Τα more, είναι για τα αφεντικά του...

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 01/07/2010 23:31:56

        Γιά την πλειοψηφία των πολιτικών κι εργατοπατεράδων, η τσίπα έχει πια χαθεί.

        Είμαι περίεργη να δω, πόσοι ανεγκέφαλοι θα τους ξαναπιστέψουν και θα θελήσουν να τους ξαναδώσουν και το μαχαίρι και το πεπόνι..

    • AX !!! ΞΕΠΟΥΛΙΩΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ! avatar
      AX !!! ΞΕΠΟΥΛΙΩΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ! @ ΒΡΑΧΟΣ 02/07/2010 01:26:57

      Ξεχασαμε τα γιαουρτια !

      Ποιος τους νομιμοποιει ρεεεε?

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΒΡΑΧΟΣ 02/07/2010 23:27:24

      Τίποτα.

      Τα πρόβατα δεν μπορούν να εκσφενδονίσουν.

      Οπως έλεγε και ο Αγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος "διεγέλα τα πάντα, γέλωτος ορών άξια τα τοις πολλοίς σπουδαζόμενα"

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 22:34:54

    Επειδή λέω να μη εκνευριστώ βραδιάτικα, προτείνω ντομάτα πελτέ Λαγκαδά που έλεγε κι ο Ζήκος! Και την επόμενη Πέμπτη θα είμαστε όλοι μαζί στο Οαααααα!

    Επίσης καλό θα είναι να ενοικιάσει η καλή μας η κυβέρνηση καμμιά δεκαπενταριά ελικόπτερα βαρέος τύπου CH53 Super Stallion, αμερικανικής κατασκευής γιατί είναι πολλοί αυτοί που πρέπει να την κάνουν!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 22:44:10

      Το 2011, παραλαμβάνουμε τα NH-90.
      Θα προλάβουν;

      • GSV avatar
        GSV @ ΒΡΑΧΟΣ 01/07/2010 22:47:11

        Αγαπητε Γιαννη Φαιλτωρ σιγα μην τους βαλουμε και ελικοπτερα να τους πανε.


        Σαν τα προβατα πεζοπορια, και απο πισω εμεις με τις γκλιτσες και οποιος καθεται θα εχει ραπισμα.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΒΡΑΧΟΣ 01/07/2010 22:59:16

        Αυτά τα έχουμε χρυσοπληρώσει και θα έπρεπε να τα έχουμε ήδη παραλάβει!
        Άλλά δεν τους χωράνε όλους. Άλλη λύση είναι να τους βάλουμε όλους μέσα σε ένα μεγάλο χλιδάτο κρουαζιερόπλοιο . Μετά, αφού φτάσει ανοιχτά της Πύλου, να τραβήξει κάποιος την τάπα και να πάει αύτανδρο μαζί με δαύτους στα 11 χιλιόμετρα βάθος!

      • il marinero avatar
        il marinero @ ΒΡΑΧΟΣ 02/07/2010 12:01:55

        Το "φρέαρ των Οινουσών" βάθους 4.850 μέτρων.
        Παράδοξο βάθος Μεσογείου και σημείο όπου έχει ποντίσει το Ινστιτούτο ΝΕΣΤΩΡ τηλεσκόπιο για παρατήρηση και ενδεχόμενη σύλληψη σωματιδίων ΝΕΤΡΙΝΟ!
        Πίεση βάθους 500atm/cm2!
        Όλο το κρουαζιερόπλοιο συμπιέζεται στο gap του ΓΑΠ!
        Κύριε Φαίλτωρα πιστεύω ότι σας κάλυψα!

  7. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 01/07/2010 22:37:08

    Δεν είναι τυχαίο, ότι ο κ.Παμπούκης θεωρείται στους Νομικούς κύκλους αυτής της χώρας, ο καλύτερος διαπραγματευτής αντιμάχων διενέξεων...

  8. Γιωργος avatar
    Γιωργος 01/07/2010 22:43:25

    Απορω με όσους ασχολούνται για το τι συντάξεις παίρνουν οι Ιταλοί. Είναι τιμητικό δηλαδή να δίνεται σύνταξη των 500 ευρώ. Αλήθεια αγαπητε μητσο θα τα έβγαζες πέρα με σύνταξη 500 ευρώπουλα; Αν μπορείς πές μου και μένα το μυστικό για να το εφαρμόσω. Σε οτι αφορά τον Παναγόπουλο ένα μόνο έχω να πω, απο την τόση αγάπη που του έχουν οι εργαζόμενοι που υποτίθεται οτι εκπροσωπεί δεν έχει το θάρος όχι να συμμετέχει στις πορείες αλλά ούτε να βγάλει λόγο στην εξέδρα που είναι και περιφρουρούμενη.

    • GSV avatar
      GSV @ Γιωργος 01/07/2010 22:44:57

      Ουνα φατσα ουνα ρατσα αγαπητε γιωργο.

      Γιαυτο ασχολουμαστε με το ποσα παιρνουν οι ιταλοι συνταξη.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ GSV 01/07/2010 22:49:52

        Μην το λες ούτε για αστείο: οι Ιταλοί έχουν βιομηχανία, παραγωγή, επώνυμα προϊόντα κλπ όσο και να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας δεν τους μοιάζουμε ούτε λίγο...πήγαινε Φλωρεντία ή Τοσκάνη και μετά έλα πες για ούνα φάτσα ούνα ράτσα...

        ΥΓ

        απλά εκνευρίζομαι όταν μου λένε δες την Ιταλία, τη Γαλλία ή τη Γερμανία και μιλούν μόνο για τις υποχρεώσεις για να καταπιούμε τα μνημόνια των γραικύλων...

      • GSV avatar
        GSV @ GSV 01/07/2010 23:02:26

        Αγαπητε Ιθαγενη εχω παει Ιταλια αρκετες φορες, κοιταξε επειδη εχω συναδελφους ιταλους στη δουλεια μου πρεπει να ομολογησω οτι στη τεμπελια μας μοιαζουν. Οπως επισης και στη δικαιολογια και στο ψεμα.

        Αλλα τουλαχιστον αυτοι εχουν και μια βιομηχανια που και αυτη αναπτυχθηκε κυριως πριν το Β παγκοσμιο πολεμο. Τωρα οι Γερμανοι απο οικονομικα τα πανε καλα. Αλλα ειναι αλλοι λαοι οι βορειοι ευρωπαιοι, ψυχροι λαοι υποτασονται στην εξουσια ειτε στραβη ειναι ειτε σωστη.

        Ο ελληνας ειναι θερμος, ανυποτακτος και καχυποπτος

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ GSV 01/07/2010 23:04:18

        και συνεχίζουν να παράγουν...εμείς;

      • GSV avatar
        GSV @ GSV 01/07/2010 23:06:54

        Α και εμεις φιλε Ιθαγενη παραγουμε

        Παραγουμε ντουντουκολογους (ειδικους στο χειρισμο του τηλεβοα)

        Πανολογους (ειδικους στη κατασκευη πανο)

        Εμπρηστες (ειδικοι στην ριξη μολοτωφ)

        Και πανω απο ολα

        Πολιτικαντιδες... (ειδικοι στο να γ..σουν τη χωρα)

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ GSV 01/07/2010 23:08:50

        +1

        οπότε δεν τους μοιάζουμε, είμαστε μοναδικοί στο ...φταίξιμο των άλλων...

      • aengus avatar
        aengus @ GSV 02/07/2010 12:26:15

        …των κατοχικών ανδρείκελων….
        αποδίδει καλύτερα

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιωργος 02/07/2010 00:30:20

      Είναι τιμητικό δηλαδή να δίνεται σύνταξη των 500 ευρώ.

      Το θέμα δεν είναι τι είναι τιμητικό και τι όχι. Το θέμα είναι αν οι εισφορές που έχεις πληρώσει είναι αρκετές για να πάρεις παραπάνω.
      Με τα χρήματα που πληρώνουμε δε μπορούμε να έχουμε εξαιρετικά μεγάλες συντάξεις.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Γιωργος 02/07/2010 13:08:15

      δεν θα τον άφηνε μόνο με 500 ευρώ το κόμα... αν είναι δυνατόν.
      Αυτά για τους "άλλους".

  9. Orestios avatar
    Orestios 01/07/2010 22:53:36

    Δεν παίζονται! Τέτοιο "πούλημα" από τον Σοσιαλιστή ΓεΣΣΕά πρόεδρα είναι ή όχι αιτία πολέμου?
    Ζήτω οι Σοσιαλιστές.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 01/07/2010 22:54:35

      Παστόκοι...Δεν καταλαβαίνουν τίποτα!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 01/07/2010 22:57:00

      Να κατεβάσει ο Αβραμόπουλος τον κόσμο στους δρόμους εδώ και τώρα!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ tiramola 01/07/2010 23:01:27

        ναι με τον ΓΑΠ μπροστάρη όπως το 2008 ... έχει και φωτογραφίες από τη διαδήλωση...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ tiramola 01/07/2010 23:03:08

        Η Αναγνωστοπούλου κι η Φιλοθέη έχουν καταληφθεί από το 1996 από τις άλλες δημοκρατικές δυνάμεις.
        Που να τους πάει ο άνθρωπος;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tiramola 01/07/2010 23:08:04

        Καλέ μου άνθρωπε, μία και μόνη απλή ερώτηση: Πιστεύεις πραγματικά, αυτόμ τον άνθρωπο, ότι είναι ικανός να μας σώσει; Αλήθεια όμως, όχι "ο Σαμαράς μπορεί;"
        Αυτός, ο Γ.Παπανδρέου μπορεί;
        Αν ακόμα το πιστεύεις ειλικρινά, πάσο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 02/07/2010 00:17:41

        Να κατέβει το GAP στους δρόμους για να κατακεραυνώσει την αντιλαϊκή πολιτική των ΓΣΕΕάδων, που ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη. χο! χο!

  10. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 01/07/2010 23:01:05

    Μιλάμε για την απόλυτη ξευτίλα ανέβασε τα όρια ηλικίας των γυναικών με ανήλικα παιδιά που στοιχειοθετούν δικαίμα σύνταξης το 2011 και 2012 κατά 5 χρόνια επιπλέον από ότι αρχικά είχε καταθέσει δηλαδη για το 2011 απο 52 στα 57 και το 2012 απο τα 55 στα 60 και κανένας δεν μιλάει ,ντροπή και μόνο ντροπή

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΓΙΩΡΓΟΣ 01/07/2010 23:02:42

      τα όρια δεν έχουν σημασία... κάτσε να δεις και τον τρόπο υπολογισμού και τις αναλογιστικές του χρόνου για το ύψος των επικουρικών το 2011....

    • aengus avatar
      aengus @ ΓΙΩΡΓΟΣ 02/07/2010 12:28:27

      Το ΞΕΦΤΙΛΙΚΙ της ΓΣΕΕ δεν έχει όρια…

  11. antonis avatar
    antonis 01/07/2010 23:24:01

    Νομικοι υπαρχουν σε αυτο τον τοπο, να ξεκινησουν τις αγωγες και ο,τι αλλο χρειαζεται μπας και ξεβρωμισουμε καμια φορα;
    Γιατι αν περιμενουμε απο τους συνδικαλιστες, σωθηκαμε...

  12. Γιωργος avatar
    Γιωργος 01/07/2010 23:24:54

    Ακόμη και ο Πολυζωγόπουλος είπε οτι για να επιτευχθούν οι στόχοι του μνημονίου θα πρέπει να κατέβει ο χριστός επι της γης και ο Παναγόπουλος έχει ήδη έτοιμη την πανηγυρική ανακοίνωση για την υπογραφή της συλλογικής σύμβασης με τους εργοδότες. Ο αθεόφοβος θα βάλει την υπογραφή του για αυξήσεις της τάξης του 1% !!!! όταν ο πληθωρισμός τρέχει στο 5% και όταν η εργατική νομοθεσία έχει γίνει σουρωτήρι απο τα εργασιακά μέτρα του ΓΑΠ. Μάλιστα ο κυριος αυτός όταν ο Καραμανλής τόλμησε να κάνει ένα ασφαλιστικό νομοσχέδιο- χάδι όπως αυτό της Πετραλιά, ωρύοταν για την αντιασφαλιστική λαίλαπα της δεξιάς. Εχει όμως ο καιρός γυρίσματα...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γιωργος 01/07/2010 23:29:30

      κάποιος που παίρνει με αυτοτελή 100.000 από συμμετοχές δεν μπορεί να ασχολείται με 1% των 700 € που θα πάνε στα 590... τρε μπαναλ ...ωωω μανταλάκ....

  13. ssd avatar
    ssd 01/07/2010 23:38:02

    Γιαούρτια,όπου και να πάνε από ένα γιαούρτι ληγμένο..

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ssd 03/07/2010 12:14:35

      Ηδη οι επαναστατικές ασκήσεις ροχάλας-πετρών-αυγών-γιαουρτιών εφαρμόσθηκαν επί των διακινουμένων υπηρεσιακών παραγόντων του Υπουργείου ΕΘΝΙΚΗΣ Παιδείας, (εις αντικατάστασιν της κας Υπουργού και της κας Τουρκοδραγώνα που δεν έχουν εμπειρία στο πώς να τ΄αποφεύγεις) σε εγκαίνια σχολείων κλπ. εθιμοτυπικές εμφανίσεις.

  14. Γιωργος avatar
    Γιωργος 01/07/2010 23:57:36

    Είναι να απορεί κανείς, χάνονται ασφαλιστικά και εργατικά δικαιώματα δεκαετιών εμείς οι νέοι ασφαλισμένοι θα πρέπει να δουλεύουμε 40 χρόνια για να πάρουμε εάν και εφόσον βγούμε στη σύνταξη σχεδόν το 50% των σημερινών συντάξεων , θα απολυόμαστε με αποζημιώσεις φιλοδώρημα και ο κυριος Παναγόπουλος βάζει πάνω απο όλα την κομματική του ταυτότητα. Ειλικρινά είμαι κατά της βίας αλλά δεν μπορώ να πω οτι στεναχωρέθηκα που είδα τότε τον κυρ πρόεδρο της ΓΣΕΕ με σχισμένα πουκάμισα και γιαούρτια...

  15. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/07/2010 00:01:55

    Το πρόβλημα δεν ο 13ος και 14ος μισθός! το πρόβλημα είναι το ακαθάριστο ετήσιο εισόδημα το οποίο συνεχώς μειώνεται,
    έχει σημασία αν θα το πάρεις σε 10- 12- 13- 14 η 20 δόσεις;
    τόσο η κυβέρνηση όσο και τα συνδικάτα κοροϊδεύουν τους εργαζομένους, ετοιμάζουν το έδαφος για την πλήρη παράδοση του εμπορίου στις μεγάλες πολυεθνικές και το σίγουρο είναι ότι πλέον εκφράζουν μόνο την μεγαλοεπιχειρηματική ελίτ της χώρας.
    Από την δημοκρατία στη φεουδαρχία…
    το πιο ωραίο όμως το είπε ο Βενιζέλος,,,
    «η χώρα βρίσκεται σε άσκηση»

    • Orestios avatar
      Orestios @ o βουνίσιος 02/07/2010 00:18:19

      Επαναστατική?

  16. Μisha avatar
    Μisha 02/07/2010 00:11:12

    Απολύτως δικαιολογημένη η οργή εναντίον των πράσινων εργατοπατέρων αλλά η ΔΑΚΕ πού είναι; ΠΟΥΘΕΝΑ! Απούσα από όλες τις κινητοποιήσεις, κρυμμένη πίσω από το μύθο της ευνομίας.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Μisha 02/07/2010 00:37:06

      Kai giati na emfanistei? Amesos tha poune oti sumfonise kai i DAKE ola ta kolokanala....

      • Μisha avatar
        Μisha @ ΑΡΚΑΣ 02/07/2010 11:10:24

        Nα εμφανιστεί στις κινητοποιήσεις, στο δρόμο , στις απεργίες.Όχι στο Μαξίμου.

    • aengus avatar
      aengus @ Μisha 02/07/2010 12:34:23

      Σιγά μην εμφανιστεί στους δρόμους… Η ΔΑΚΕ κάνει αξιοπρεπή (!) και υπεύθυνο (!!) συνδικαλισμό…
      Να κατεβεί στο πεζοδρόμιο ;;; (τσ τσ τσ)

  17. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/07/2010 00:36:56

    Tο πιο ανησυχητικό είναι η ταχύτητα με την οποία αυξάνονται τα προβλήματα, αλλά και τα συμπεράσματα της πρόσφατης συνόδου των G20 όπου χαρακτήρισαν την ανάκαμψη της παγκόσμιας οικονομίας «άνιση και εύθραυστη» με την πρόβλεψη ότι στο μέλλον θα έχουμε ραγδαία επιδείνωση της δημοσιονομικής θέσης των μεγάλων ανεπτυγμένων οικονομιών.

    Aν τώρα δούμε την κατάσταση στην Ιρλανδία 2 χρόνια μετά την κατάρρευση και τα σκληρά μέτρα που υιοθετηθήκαν βλέπουμε ότι τα πράγματα εκεί αντί να βελτιώνονται, χειροτερεύουν. η ανεργία αυξάνεται, τα έσοδα του κράτους μειώνονται και ο πρωθυπουργός της χώρας Μπράιαν Κόουεν σε συνέντευξή του δήλωσε, «Εκείνοι που ισχυρίζονται ότι υπάρχει ένας εύκολος τρόπος ή η εύκολη λύση για τη μείωση των ελλειμμάτων δεν είναι στον πραγματικό κόσμο»

    Y.Γ. @orestios
    δοκιμάζουν τις αντοχές μας, αν ομως η ' άσκηση κουράσει' την πληρώνουν οι στρατηγοί...

  18. stroumfaki avatar
    stroumfaki 02/07/2010 00:59:07

    "Έρχεται κάποιος κλέφτης μέσα στο σπίτι μου, μου κλέβει τα υπάρχοντα μου, το βιός των παιδιών μου, τα ρούχα, τα βιβλία, το σπίτι των παιδιών μου." Κλαίω, φωνάζω, αγανακτώ.

    Ο κλέφτης επιστρέφει, μου λέει, κρατώντας μια κατσαρόλα με μισοψημένο φαγητό
    "Ορίστε σύντροφε μου, σε λυπήθηκα, και πηγαίνοντας στο απέναντι σπίτι του πλούσιου γείτονα σου, τον έκλεψα,
    Ξέρεις τι; αυτήν την κατσαρόλα με το μισοψημένο φαγητό και σκέφτηκα να στη φέρω για να φάνε τα παιδιά σου, για να μην πεθάνουν.


    Και εγώ, γεμάτος χαρά που για άλλη μια μέρα στη σύντομη ζωή μου θα είχα να ταϊσω τα παιδιά μου μισοψημένο φαγητό εκτιμώντας τη πολύτιμη φτώχεια μου τον ευχαρίστησα και άφησα την πόρτα μου ανοικτή για να με ξανακλέψει.

  19. AX !!! ΞΕΠΟΥΛΙΩΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ! avatar
    AX !!! ΞΕΠΟΥΛΙΩΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ! 02/07/2010 01:21:51

    Άσχετο, δεν ήξερα πως αλλοιώς να το επισημάνω :
    "Σχέδια για θαλάσσια «οικόπεδα» στο Αιγαίο
    Ειδική σύσκεψη χθες των υπουργών Εξωτερικών και Περιβάλλοντος
    Πέμπτη 1 Ιουλίου 2010
    Στον διαχωρισμό των ελληνικών χωρικών υδάτων σε θαλάσσια οικόπεδα αναμένεται να προχωρήσει η κυβέρνηση αμέσως μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου για τη δημιουργία ενιαίου φορέα εκμετάλλευσης υδρογονανθράκων, το οποίο επεξεργάζεται το υπουργείο Περιβάλλοντος σε συνεργασία με το υπουργείο Εξωτερικών. Αυτό απαιτεί άλλωστε και η διεθνής πρακτική. Οπως «Το Βήμα» πληροφορείται, πραγματοποιήθηκε χθες κλειστή σύσκεψη για τη δημιουργία του φορέα για το ζήτημα αυτό με τη συμμετοχή της υπουργού κυρίας Τίνας Μπιρμπίλη και του υπουργού αναπληρωτή Εξωτερικών κ. Δ. Δρούτσα, χωρίς να ανακοινωθεί το παραμικρό. Ο σχεδιασμός άλλωστε της κυβέρνησης για τις έρευνες εντοπισμού πετρελαίου και φυσικού αερίου στις ελληνικές θάλασσες, εντός των χωρικών υδάτων, γίνεται για ευνόητους λόγους με απόλυτη μυστικότητα. Παρ΄ ότι η κυβέρνηση δεν ανακοινώνει το παραμικρό, από πληροφορίες που έχουν διαρρεύσει, φαίνεται ότι ήδη υπάρχουν κάποιοι χάρτες με θαλάσσια οικόπεδα εντός των χωρικών μας υδάτων και συγκεκριμένα στο Αιγαίο, στη θαλάσσια περιοχή νοτίως της Κρήτης και στο Ιόνιο. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι η κυβέρνηση προσανατολίζεται στην αξιοποίηση των κοιτασμάτων υδρογονανθράκων που θα εντοπισθούν, να ακολουθήσει το μοντέλο της Κύπρου, του Ισραήλ και της Νορβηγίας, με την ενοικίαση αυτών των θαλάσσιων οικοπέδων.

    Ο υφυπουργός κ. Γ. Μανιάτης είχε αναφέρει την περασμένη εβδομάδα ότι υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για την ύπαρξη κοιτασμάτων στις ελληνικές θάλασσες και ότι τα κοιτάσματα αυτά είναι τρεις φορές περισσότερα από αυτά που υπάρχουν στον Πρίνο, που αξιοποιεί, σύμφωνα με πληροφορίες 3.000 βαρέλια ημερησίως. "



    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=340717&dt=01/07/2010#ixzz0sTDCA8HS

    • Orestios avatar
      Orestios @ AX !!! ΞΕΠΟΥΛΙΩΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ! 02/07/2010 01:43:33

      Ο Πάγκαλος τί λέει?

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Orestios 02/07/2010 01:51:26

        Έφαγα κάτι παϊδάκια χτες το βράδυ, μούρλια ήταν...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 02/07/2010 01:52:07

        χο! χο!

  20. takis roula avatar
    takis roula 02/07/2010 08:30:50

    ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ
    Διαβάζω και ακούω σήμερα για το φιλοδώρημα που θα λαμβάνουν όσοι παίρνουν σύνταξη πάνω από 1500 ευρώ και αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί της Κυβέρνησης είναι στα καλά τους. Δηλαδή τους ανθρώπους που 42 χρόνια εργάστηκαν και πλήρωσαν εισφορές δεν έχουν καλύτερο τρόπο να τους τιμωρήσουν? Και το λέω αυτό μετά λόγου γνώσεως γιατί για να πάρει κανείς τόσο μεγάλη σύνταξη πρέπει να έχει δουλέψει πάνω από 37 χρόνια. ΄Εχω το παράδειγμα Νοσηλεύτριας με βαρέα η οποία πήρε σύνταξη πριν 4 χρόνια αφού συμπλήρωσε 42 έτη εργασίας και έγινε 65 ετών, για τα οποία χρυσοπλήρωσε εισφορές στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ η οποία έλαβε σύνταξη το υπέρογκο ποσόν των 1700 ευρώ. Αυτή η γυναίκα που ξεσκάτισε 42 χρόνια , που ξενύχτησε, που πλήρωσε , δεν δικαιούται παρά μόνο 600 ευρώ ετησίως (Δώρο Χριστ.. Δώρο Πάσχα, Επιδ. Αδείας). Αντίθετα συμπολίτες μας, δεν λέω όλοι, που δεν πλήρωσαν τα ταμεία για 42 χρόνια, θα λαμβάνουν κάτι παραπάνω. Δεν λέω οι χαμηλοσυνταξιούχοι πρέπει να βοηθηθούν αλλά και οι άνθρωποι που εργάστηκαν πραγματικά και ΠΛΗΡΩΣΑΝ δεν πρέπει τουλάχιστον να πάρουν πίσω κάτι από αυτά που έχουν πληρώσει? ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΑΓΩΓΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ.

  21. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 02/07/2010 08:42:03

    Υπάρχουν κάποια αξεπέραστα εμπόδια. Στο κάδρο εμφανίζεται μια εικόνα της οικονομικής μας κατάστασης του 2009, που σύμφωνα με την Eurostat είναι περισσότερο από απογοητευτική!!!
    Από πού να αρχίσει κανείς.
    Έλλειμμα 13,7% πάνω στο ΑΕΠ των 240 δις € δηλαδή περίπου 33 δις €
    Το Δημόσιο χρέος 300 δις και από αυτά τα 271 είναι ομολογιακά δάνεια και ένα μεγάλο μέρος από αυτά εξοφλητέο σε 3 χρόνια.
    Το έλλειμμα εμπορικού ισοζυγίου στα 30 δις.
    Όλα είναι «κακά», «στραβά» και «ανάποδα».
    Με τέτοια κακάσχημη οικονομική κατάσταση, τι να «δώσεις» και από πού να «πάρεις».
    Είμαστε στην άκρη του γκρεμού και ο Θεός να μας βοηθήσει.
    Πρέπει νομίζω να υπάρξει μια ελάχιστη έστω εθνική ομοψυχία και συναίσθηση της σοβαρότητα αυτής της τωρινής κατάστασης.
    Δεν πρέπει να συνοδοιπορούμε (έστω και επικοινωνιακά) με την πολιτική ΚΚΕ που κατέβασε το ΠΑΜΕ (δίκην της παλαιάς ΟΠΛΑ) για να αφανίσει και την τελευταία οικονομική ικμάδα της Πατρίδας που είναι ο Τουρισμός.
    Ο κατ΄ επανάληψη αποκλεισμός των λιμανιών και η προσπάθεια κατάληψης της Βουλής, μαζί με την ανάρτηση Πανό στον ιερό βράχο της Ακρόπολης, μας ξεφτίλισαν στα πέρατα της γης.
    Όσο για την έκταση των ευθυνών, αυτές απλώνονται ανεξαίρετα σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον πολιτικό κόσμο από το 1974 και μετά.

  22. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 02/07/2010 09:26:20

    Φίλοι μου, ταξιδεύουμε για Αμερική !

    Πάρτε το απόφαση. Κάποιοι απο τους συνταξιδιώτες μας Ευρωπαίους, το ξέρουν, το κατάλαβαν, το έχουν αποδεχτεί. Εμείς πάλι όχι.

    Το αεροπλάνο ήδη ταξιδεύει και η μόνη περίπτωση να αλλάξουν τα πράγματα είναι ή να το ρίξετε ή να το προσγειώσετε σε κάποια Λιβύη ( η Ελληνική Ουτοπία δυστυχώς δέν έχει αεροδρόμια ) Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτοί που το κυβερνάνε δέν θα σας ρωτήσουν.

    Μάθετε Αμερικανικά τουλάχιστον όσο διαρκεί η πτήση. Οι φράσεις " αναπλήρωση 1.2 " και " άγαμη θυγατέρα δημ. υπαλλήλου " ή " μητέρα ανηλίκου τέκνου 50 ετών " δέν υπάρχουν στη νέα σας Πατρίδα. Η απάντηση που θα σας δώσουν στο "συνταξιούχος με 500 ευρώ δέν μπορεί να ζήσει " θα είναι : - Στο χαρτόκουτο ή στην Ενορία κάποιας Εκκλησίας !

    Πάτε στη χώρα που οι φοιτητές δουλεύουν, που ο Πρόεδρός τους έχει καθαρίσει πατάτες και τουαλέτες στα νιάτα του - και όχι γιατί το είχε ανάγκη. Στη χώρα που άν δέν είσαι αιμοδότης, δέν σου δίνουν αίμα και δέν υπάρχει κάποια Ελβετία για να σου γεμίζει δωρεάν τις άδειες τράπεζες αίματος της χώρας σου - σκέψου τί γίνεται με τις χήρες, τα "ορφανά" και τις μαιμουδοαναπηρίες και τα "βαρέα - ανθυγιεινά" και τους "εναερίτες" και τους τσιγγάνους που ζούν με τα επιδόματα και τα ρημαγμένα καλώδια του ΟΣΕ.

    Κοιτάξτε κάτω τον Ατλαντικό, χαμογελάστε στην κοπέλα που σας φέρνει πορτοκαλάδα. Σε λίγο φτάνουμε. Επιτέλους !

  23. tiramola avatar
    tiramola 02/07/2010 09:38:26

    Κατέλαβαν το μενού
    Το γύρο του κόσμου κάνει η είδηση ότι ένα εστιατόριο στη Θεσσαλονίκη, του οποίου οι ιδιοκτήτες ανακοίνωσαν στο προσωπικό ότι θα το κλείσουν, διαχειρίζεται πλέον από τους εργαζόμενους, οι οποίοι αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και προσφέρουν στους πελάτες ακόμη και έκπτωση 30%
    Δύο βδομάδες πριν οι εργαζόμενοι του εστιατορίου "Barθelonica" πάρουν τη κατάσταση στα χέρια τους, οι ιδιοκτήτες τους δήλωσαν ότι η επιχείρηση δεν πάει καλά και ότι θα κλείσει για τους τρεις καλοκαιρινούς μήνες με την πιθανότητα να μην ξανανοίξει ποτέ.

    Έτσι, οι εργαζόμενοι αποφάσισαν να αναλάβουν από τις 7 Ιουνίου την αυτοδιαχείριση του εστιατορίου της Θεσσαλονίκης προκειμένου να μη μείνουν χωρίς δουλειά.

    Σύμφωνα με ανακοίνωση των εργαζομένων στο εστιατόριο, που εδρεύει στην οδό Βενιζέλου (Στοά Ρογκότη), οι ιδιοκτήτες ανακοίνωσαν επίσης στο προσωπικό ότι θα απολυόταν άμεσα, ενώ οι αποζημιώσεις θα καταβάλλονταν τον Οκτώβριο, αν υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα.

    Όπως αναφέρουν στην ανακοίνωσή τους:

    "Το εστιατόριο Barθelonica θα το διαχειριζόμαστε εμείς οι ίδιοι με την γενική συνέλευσή μας. Οι αποφάσεις για την λειτουργία του θα παίρνονται με πλειοψηφία και όλοι οι συνάδελφοι θα τις εφαρμόζουμε. Ότι περισσεύει από τα έσοδα αφού αφαιρεθούν τα έξοδα, θα μοιράζονται ισότιμα σε όλους τους συναδέλφους. Όλοι οι συνάδελφοι θα δουλεύουμε τις ίδιες ώρες εργασίας στις ίδιες θέσεις εργασίας που ήμασταν και πριν.

    Επιπλέον αποφασίσαμε να προσφέρουμε 30% έκπτωση σε όλους τους πελάτες του εστιατορίου.

    Καλούμε όλους τους εργαζόμενους, τη νεολαία και το λαό της Θεσσαλονίκης να μας στηρίξουν ενεργά σε αυτή μας την προσπάθεια να σώσουμε τις δουλειές μας για να μην πεταχτούμε στην ανεργία και την εξαθλίωση".

    Στηρίξτε τους φίλοι από την Θεσσαλονίκη!

    • Νασος avatar
      Νασος @ tiramola 02/07/2010 09:57:18

      Εύχομαι καλή επιτυχία.........

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ tiramola 02/07/2010 14:35:19

      Τζορτζ Όργουελ!!!

  24. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 02/07/2010 09:47:09

    Προς τους 160 βουλευτές του Παπανδρέου που ψήφισαν το νόμο-ΧΑΣΑΠΗ γα το ασφαλιστικό:
    ΕΑΝ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΗΤΑΝ ΕΡΓΟΧΕΙΡΟ, ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΜΑΡΩΝΑΤΕ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΙΚΑ ΣΑΣ.
    Να δώ με τί μούτρα θα εμφανιστείτε στις παραλίες αυτο το καλοκαίρι.
    Για καλό και για κακό, πάρτε μαζί και το σεκιουριτά, τουλάχιστον να σας σκουπίζει τα γιαούρτια από τα μούτρα σας και να αποκρούει τις πέτρες.

  25. sovokai avatar
    sovokai 02/07/2010 10:05:17

    αν θεωρούμε πως υπάρχει ανάγκη να υπάρχει συνδικαλισμός πρεπει από την αρχη εργαζόμενοι σε καθε χώρο να δημιουργήσουν σωματεία στα οποια θα απαγορευεται να μη συμμετεχουν πρωην (επώνυμοι) συνδικαλιστες

  26. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2010 10:13:52

    αν αυτό που κάνει ο ΓΑΠ σήμερα εις βάρος του ελληνικού λαού .. δεν ονομάζετε κατάργησή της εθνικής κυριαρχίας... τότε τι αλλο είναι ...

  27. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 02/07/2010 10:14:57

    αν αυτό που κάνει ο ΓΑΠ σήμερα εις βάρος του ελληνικού λαού .. δεν ονομάζετε κατάργησή της εθνικής κυριαρχίας... τότε τι αλλο είναι ...

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ αθανασιος Ι. 02/07/2010 10:31:36

      Ρε συ , τόσο καιρό εσύ είσαι ο Αθανάσιος που διαβάζουμε?
      Μας έλειψες!

      (προτιμώ το άτακτος πάντως.Ιστορικό nickname στο χώρο)

  28. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 02/07/2010 11:53:00

    Ρε παιδια πρεπει να ζω στο AVATAR εγω, εαν οχι διορθωστε με σας παρακαλω,εαν τα μετρα στο ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ-ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ τα επαιρνε η ΝΔ θα ειχαν ξηλωσει τα τσιμεντα σιγουρα αλλα και τα δεντρα απο ακρη σε ακρη στην Ελλαδα.Τι εργο ειναι αυτο που βλεπουμε και ακουμε απο ΜΜΕ και λοιπους?

    ΥΓ.μετα εχουν το θρασος ορισμενοι να μιλανε για τρισκαταρατη κυβερνηση Μητσοτακη που βουλιαξε την χωρα(90-93!!!!!!!)και για τρισκαταρατη-κουρασμενη-αποτυχημενη κυβερνηση Κ.Καραμανλη(04-09!!!!!!!!!!!!)που καταχρεωσε την χωρα!!!!!!!!!!!!

    ΥΓ.χρεοθηκαμε δανειο 120 δις ευρω!!!!γιατι????
    ΥΓ.τα προεδρια των συνδηκατων μια χαρα την κανουν την δουλιτσα τους εχουν ολοι διδακτορικο απο το ΑΕΙΠ(Ανωτατο Εκπαιδευτικο Ιδρυμα Πασοκ).

    • Μisha avatar
      Μisha @ Γιαννης 3 02/07/2010 14:19:59

      To δάνειο το χρεωθήκαμε για να υποθηκευθεί η ακίνητη περιουσία της χώρας στους πιστωτές.Πουλάνε τη χωρα εκ προθέσεως και τους αρμόζει Γουδή.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Μisha 02/07/2010 14:23:21

        Σε λίγο θα μας λες ότι θα μπουν και οι ερπύστριες των συμμαχικών δυνάμεων για το δυάρι σου στη Πατησίων.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Γιαννης 3 02/07/2010 14:31:18

      Όσα θαυμαστικά και ερωτηματικά να βάλεις δεν αλλάζει τίποτα...
      όποιος και να κυβερνούσε τα ίδια ανάλγητα μέτρα σε βάρος των πολιτών θα έπαιρνε γιατί έτσι απαιτεί το "μοντέλο" ανάπτυξης.
      Γίνεται παντού σε όλη την Ευρώπη είτε κεντροδεξιές είτε κεντροαριστερές κυβερνήσεις είναι στην καρέκλα της εξουσίας.
      Άραξε λοιπόν να το απολάυσεις αφού το μπουρδέλο που άφησε πίσω του ο Καραμανλής θα το διαχειριστεί ο "αντίπαλος" για να έρθουν μετά οι δικοί σου να αναλάβουν την κυβέρνηση και να κάνουν λόγο για καμμένη Γη...
      Πολύ καλά σου ήρθε, μη μιλάς καθόλου...

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ tiramola 03/07/2010 12:22:38

        Καλά tiramola, αν είχε φάει λεφτά ο Καραμανλής, τότε πώς μέχρι σήμερα οι μόνοι που τσέπωσαν δις κι έκαναν από ενα χωριό σπίτια είναι ΜΟΝΟΝ άνθρωποι ή Υπουργοί του ΠΑΣΟΚ;

        Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις;

        Και μη μου πείς αοριστίες και γενικολογίες για μπορντέλα κλπ, γιατί αυτά που βγήκαν στη φόρα για τους Μαντέληδες, Τσουκάτους, Νεολαία Πασοκ κλπ βγήκαν με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ! Κανένας μέχρι τώρα δεν έχει καταθέσει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι υπουργοί της ΝΔ φάγανε θερμόν χρήμα, λαδωθήκαν, ή πήραν μίζες.

  29. armageddon avatar
    armageddon 02/07/2010 12:17:07

    ΟΙ ΠΑΣΟΚΕΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΓΣΕΕ ΚΑΙ ΓΣΕΒΕ,ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ,ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
    ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΑΝ ΤΗΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.
    ΠΩΣ ΘΑ ΣΩΘΟΥΝ Ο 13ος και 14ος ΜΙΣΘΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΗ ,ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ;

  30. armageddon avatar
    armageddon 02/07/2010 12:20:00

    ΝΑ ΓΗΝΗ ΕΛΓΧΟΣ ΣΤΑ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΟΛΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΚΙΣΤΩΝ .

  31. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 12:27:54

    Πληρώνεις 42 χρόνια εισφορές, παίρνεις σύνταξη 1700 ευρώ, αλλά το ταμείο άδειασε γιατί κάποιοι -συγκεκριμένα φυσικά πρόσωπα στην πάροδο των ετών- έφαγαν τα λεφτά. Τώρα τί πρέπει να γίνει; Είναι δίκαιο το δημόσιο να ξαναδανειστεί -αν μπορεί- για να παίρνεις εσύ την σύνταξή σου και το χρέος να το πληρώσει μια μελλοντική γενιά; Κατά την γνώμη μου είναι άδικο, όπως άδικα βρίσκεσαι και εσύ σ'αυτήν την θέση. Αντί, όμως, να απαιτείς από ένα σημερινό μωρό να πληρώσει στο μέλλον τα χρέη που θα δημιουργηθούν για πάρτη σου, να πας να βρεις αυτούς που έκλεψαν τις εισφορές σου και να τους καθαρίσεις.

  32. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 12:54:33

    Στην Σουηδία κάθε άτομο (και οι αλλοδαποί) έως 18 ετών απολαμβάνει προνόμια βασιλικά. Υψηλότατου επιπέδου δωρεάν παιδεία (και μολύβια, στυλό, τετράδια, γόμες κα), ξένες γλώσσεις, δωρεάν πρόσβαση σε κάθε είδους άθλημα, τέχνη, εξοπλισμό, μουσική, χόμπι. Μετά τα 18, όμως, φορολογείται αγρίως για όλη του την ζωή και όταν πια συνταξιοδοτηθεί, η σύνταξή του φτάνει μόνο για γιαούρτι και χαμομήλι (με δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη). Μάλιστα η σύνταξή του μειώνεται κάθε 5ετία, 65,70,75, με το σκεπτικό ότι οι ανάγκες του ατόμου λιγοστεύουν! Αυτό είναι μια ΚΟΙΝΩΝΙΑ, όπου η κατανομή των πόρων γίνεται ακριβώς αντίθετα από ό,τι γίνεται στην ελληνική "κοινωνία". Δίκαιη κοινωνία, όπου όλοι ξεκινούν από την ίδια αφετηρία και έχουν ίσες ευκαιρίες (είναι σοσιαλιστικό αυτό; κακό; φτου κακά;). Μαντέψτε πια κοινωνία σημειώνει πρόοδο και πια είναι βυθισμένη στην καθυστέρηση.

  33. ALAN avatar
    ALAN 02/07/2010 13:28:51

    Χαίρομαι που βλέπω πολλούς να συμφωνούν ότι οι συντάξεις μας είναι ΜΕΓΑΛΕΣ! και τις παίρνουμε νωρίς... Κόψε κι' άλλο πασά μου , αντέχω !!!

    Οι εκπρόπσωποί μας , (ΓΕΣΣΕΕ κ.λ.π. ) μας εκφράζουν πλήρως. Μπράβο τους.

    Μια απορία έχω, τόσα χρόνια ποιοί ήσαν εκείνοι οι παλιοσυνδικαλιστές που έφεραν την χώρα στην καταστροφή; Με σπατάλη στις συντάξεις ... και λοιπά.
    τα μάτια τους άνοιξαν μετά τον Οκτώβριο του 2009 ; μέχρι τότε πόλεμος;

    ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!

  34. laz avatar
    laz 02/07/2010 14:15:54

    προφανως πρεπει να υπαρξει ορθολογισμος στις συνταξεις και να μην βγαινουν αλλοι προωρα και αλλοι στα 65 τους...θα μπορουσαν ενδεχομενως οι γυναικες να βγαινουν νωριτερα 3 χρονια εστω...επισης δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν βαρια ενσημα σε ενα τομεα ανεξαιρετως αν στον τομεα αυτον υπαρχουν οντως ατομα που θα πρεπει να τους κολλουν βαρια ενσημα αλλα και ατομα που καθονται στα γραφεια ή τελος παντων ατομα που σημαντικο χρονο τον παιρνουν στα γραφεια παρα σε δουλεια που δικαιολογει βαρια ενσημα..επομενως θα πρεπει να υπαρχει μια αναλογικοτητα σχετικη...τελος εκει που θα πρεπε να στραφει η κυβερνηση ειναι στις μεγαλες συνταξεις και μισθους καθως και σε διπλοθεσιτες αλλα και σε επιτροπες διαφορες κτλ...
    επισης κυβερνηση που παλευει να αποτρεψει την χρεωκοπια κοβει απο συνταξιουχους και ταυτοχρονα διοργανωνει μια διοργανωση τυπου μεσογειακων δεν ειναι σοβαρη κατ εμε(αν τελικα διοργανωσει τους μεσογειακους)...
    ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΡΩΤΩ...αντε και κοβουμε τους μισθους και τις συνταξεις...κανουμε ορθολογικοτερο το κρατος?αναμορφωνουμε την κοινωνια?τι κανουμε ετσι?καταπολεμουμε χρονια προβληματα?συντεχνιες?φοροδιαφυγη?την σπαταλη και τις υπερτιμολογησεις σε νοσοκομεια κτλ?διαφθορα?κομματοκρατια?το ρουσφετι?ολα αυτα που διαλυουν την ανταγωνιστικοτητα και τα ταμεια του κρατους αντιμετωπιζονται?ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ..απλα κανουμε τους φτωχους φτωχοτερους...Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΛΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ,ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ..

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ laz 02/07/2010 14:38:39

      Το κόψιμο των συντάξεων είναι το μόνο που μπορού να κάνουν. Κόρακας κορακου μάτι δε βγάζει.

  35. theokot2002 avatar
    theokot2002 02/07/2010 14:17:54

    Οι συγκεκριμένοι συνδιακαλιστές είναι αχυράνθρωποι και κομματικά κοκκόρια.
    Η βασική αρχή της επικοινωνίας επιβάλλει, έναν ιδιαίτερο τρόπο με τον οποίο μπορείς να προσβάλεις την εικόνα τους.
    Αυγά και γιαούρτια.
    Κι αν σας φαίνεται πολύ απλό, κάνετε λάθος. Είναι το πιο ισχυρό χτύπημα για να υποβαθμίσεις κάποιον. Το ξύλο τον κάνει ήρωα ή συμπαθή λόγω οίκτου.
    Τα αυγά και τα γιαούρτια είναι δηλωτικά των ευθυνών του, διότι περιλαμβάνουν το χιούμορ και την κοροιδία.

  36. Τίποτα avatar
    Τίποτα 02/07/2010 14:28:56

    Η σύνταξη λόγω ανήλικου τέκνου είναι μια γελοιότητα. Στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για 17χρονα. Ε πλέον δεν την έχουν τόση ανάγκη τη μάνα τους. Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι οι γυναίκες άνω των δεύτερων -άντα θέλουν να δείχνουν 35άρες. Ε πού ακούστηκε 35 χρονών συνταξιούχα; LOL! Τέλος, στις "άγαμες θυγατέρες" παίζει πολλή απατεωνιά... Θα το δεχόμουν μόνο αν επρόκειτο για αναπηρία, αλλά και αυτό βολεύεται από αλλού.

    Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με την κατάλυση του κράτους από την γαπική λαίλαπα. Ωστόσο έχω την κρίση να διακρίνω το σωστό από το λάθος.Όλα αυτά τα λέω "εκ των έσω", λόγω ιδίας πείρας. Και, παρεμπιπτόντως, ψήφισα ΝΔ και θα ξαναψηφίσω (πρωτα ο Θεός).

    • AX !!! ΞΕΠΟΥΛΙΩΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ! avatar
      AX !!! ΞΕΠΟΥΛΙΩΜΑΣΤΕ και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ! @ Τίποτα 04/07/2010 21:41:37

      Tι λε ρε μεγαλε/η, ταχεις τα σωστα σου?
      Μονο του ενος 17χρονου πεθαινει ο πατερας?

      Απο τα σχολια μου φαινεται οτι βγηκε η νεα ταξη στα blogs να μας πεισει για το ασπρο μαυρο.

      Εμενα πεθανε ο πατερας μου οταν ημουν πεντε και η αδελφη μου μισο και με την ελαχιστη συνταξη του + τη δουλεια της μανας μου που βγηκε πρωτη φορα να δουλεψει γιναμε ανθρωποι. Σε μια αναλογη περιπτωση τωρα τι πρεπει να κανει η μανα, πεζοδρομιο?

      Αυτην την κοινωνια ονειρευεστε ?

  37. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 14:39:40

    Γυναίκα γιατρός (υπαρκτό πρόσωπο) περίπου 55 ετών, με οικογένεια και παιδιά, λαμβάνει σύνταξη άγαμης θυγατέρας, επειδή ο πατέρας της την δεκαετία του '50 ήταν βουλευτής! Γάμο δεν έκανε για να μην χάσει την σύνταξη το καημένο το κορίτσι για να καταλάβετε τί τράβηξε στην ζωή του. Μια ζωή στερήσεις..

  38. Mephisto avatar
    Mephisto 02/07/2010 14:47:03

    ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΓΣΕΕ ΚΑΙ ΑΔΕΔΥ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑ ΠΟΣΑ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ.

    ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ Ο ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΣΤΟ ΥΠ. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ 9 ΕΚ ΕΥΡΩ?? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ, ΑΦΙΣΣΕΣ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ ΑΓΑΘΩΝ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ. ΟΥΤΕ ΔΙΚΕΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΡΕΣ. Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ.

  39. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/07/2010 17:38:30

    Αν δεν υπήρχε το ΠΑΜΕ να τους ξεμπροστιάζει, αυτοί οι αχρείοι ήταν ικανοί να οργανώνουν μέσα απο τη ΓΣΕΕ, συλλαλητήρια υποστήριξης της κυβέρνησης των δοσιλόγων!
    Εξ ου και η μανία τους για το ΚΚΕ.

    • GSV avatar
      GSV @ εναςάσχετος 02/07/2010 17:42:07

      Αγαπητε εναςασχετος εχω να σου κανω μια ερωτηση.

      Εαν το ΚΚΕ ηταν κυβερνηση ποια πιστευεις οτι θα ηταν η σταση του ΠΑΜΕ?

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ GSV 02/07/2010 18:16:33

        Εαν το ΚΚΕ ήταν κυβέρνηση, τότε δεν θα έκανε αυτά που κάνει το ΠΑΣΟΚ σήμερα, δηλαδή δεν θα προσπαθούσε να βάλει το λαό να πληρώσει γι αυτά που καταχρασθήκαν άλλοι.
        Εάν το ΚΚΕ ήταν διάδοχος κυβέρνηση απο μια προηγούμενη κατάσταση ακραίας διαφθοράς και διασπάθισης του δημοσίου χρήματος, δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνει τουλάχιστον ότι θα έκανε μια οποιαδήποτε ηθική, αστική, δημοκρατική κυβέρνηση.
        Σύλληψη των ενόχων και δήμευση περιουσιών τους και κατ αυτόν τον τρόπο, εξοικονόμιση πόρων.
        Ενεργοποίηση της παραγωγής με κρατική πρωτοβουλία.
        Δεν προχωράω παρακάτω γιατί ανοίγει πλέον μεγάλη συζήτηση.
        Αν λοιπόν το ΚΚΕ δεν έκανε τουλάχιστον τα παραπάνω, το ΚΚΕ δεν θα ήταν ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ, ή το όποιο ΠΑΜΕ, θα είχε την ίδια συμπεριφορά.

  40. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/07/2010 20:51:46

    Δυστυχως ειναι ΓΝΩΣΤΑ απο χρονι8α πολλα αυτα ,αλλα τωρα απλα πεσαν οι μασκες... το ερωτημα ειναι και παραμενει ενα. Ποιοι και γιατι τους ψηφιζουν αυτους? Γιατι δε συνδικαλιζονται οι εργαζομενοι- οσοι απεμειναν- ετσι που να ανατρεψουν τους συσχετισμους στη ΓΣΕΕ? Για ποιο λογο ψηφιζουμε στο εργοστασιο στο γραφειο στη δουλεια το "Μητσακο" που ειναι και "καλο παιδι" αδιαφορωντας που θα παει τη ψηφο μας? Αδιαφορωντας πως δουλευει το σ. κ. στη χωρα μας και κανουμε αντισταση δηθεν "απεχοντας αηδιασμενοι ταχα" οταν μπορουμε ευκολα να τα ανατρεψουμε και μαλιστα με εντελως δημοκρατικες διαδικασιες? μΗΠΩς ΠΛΑ ΚΑΠΟΥ ΒΟΛΕΥΌΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ? Προσωπικα εχω γνωρισει το συγκεκριμμενο προεδρο ο οποιος και ως συνδικαλιστικο επιπεδο ειναι μηδενικο, ως πολιτικη αποψη για πεταμα, και ως συνδικαλιστικη δραση μηδενικη... Ο Πολυζωγοπουλος μπροστα του φανταζει επαναστατης.... Γιατι λοιπον παραμενουμε αγκαλιοα με το καναπε μας ? γιατι δε παιρνουμε μερος μαζικα και ανατρεπτικα οπου υπαρχουν εκλογες οργανων? Τι φταιει? Ας μη ψαξουμε να βρουμε δικαιολογιες γιατι απλα ειμαστε αξιοι της τυχης μας...

  41. stroumfaki avatar
    stroumfaki 03/07/2010 01:04:46

    Θα πρέπει να μας εξηγήσουν πως εκλέγονται κάποιοι συνδικαλιστές. Την δομή ακριβώς. Ο κόσμος να καταλάβει, πως θα μπορέσει να μην ξαναβγούν στην κορυφή αυτοί οι ανθρώποι. Πολύ κόσμος δεν ξέρει ότι με τη ψήφο του σε κάποιο σωματείο έχει έμμεσα και άμεσα εκλέξει το κάθε εργατοπατέρα. Και μη με ρωτήσετε γιατί; Αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται εύκολα. Δεν ξέρει τι αρμοδιότητες και δικαιώματα δίνει σε αυτούς τους ανθρώπους και ίσως δεν καταλαβαίνει ότι αυτοί οι ανθρώποι είναι δήθεν η φωνή τους.


    Πολλοί συνεχώς καθημερινά που υποστηρίζουν την κυβέρνηση αναφέρουν ότι πρέπει να υπάρχει αισιοδοξία.

    Αισιοδοξία πραγματικά θα πρέπει να υπάρχει αλλά όχι με το τρόπο που θέλει η κάθε κυβέρνηση, αλλά αισιοδοξία ότι αυτά τα κατεστημένα, θα πέσουν απο αύριο, και η εκπροσώπηση των εργαζομένων θα γίνεται απο άτομα που πραγματικά έχουν σκοπό να ασχοληθούν με το συνδυκαλισμό και τις ανάγκες των εργαζομένων και όχι με την πολιτική.

  42. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 03/07/2010 10:41:38

    σ.σ. Για να σας φρεσκάρω λίγο και την μνήμη. Ποιος ήταν αυτός που σκιζόταν στην Τηλεόραση για απολυθούν χιλιάδες εργαζόμενοι stage; Ο κ.Παναγόπουλος ο "πρόεδρος" των εργαζομένων! Μήπως τους βρήκε άλλη δουλειά; Τους έστειλε πακέτο στο καιάδα της Ανεργείας! Ο "πρόεδρος" των εργαζομένων ζητούσε από την ΤιΒι την απόλυση Εργαζομένων!

    Να η Ορτινάτζα του Παπανδρέου!

    youtube=http://www.youtube.com/watch?v=VvzQbol7pC4

    Factor ανέβασε αν μπορείς το βίντεο του βΛάκη να μάθουν όλοι ποιος είναι ο Παναγόπουλος

  43. ataktos avatar
    ataktos 03/07/2010 12:21:14

    Καλά τον Ρ.Ριζο και Ι.Τσαρουχα από ΔΕΗ ..δεν τους παρουσίασαν στο παιδί μας ..έχασε