#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2009 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφωνία Ντόρας – Άρη Σπηλιωτόπουλου

 



Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews αναμένεται αύριο να ανακοινωθεί από τη Ντόρα Μπακογιάννη η στήριξη στην υποψηφιότητά της από τον Άρη Σπηλιωτόπουλο.

H συμφωνία έκλεισε χθες παρουσία τρίτου προσώπου.

Εκτός του κ. Σπηλιωτόπουλου, ο οποίος όπως έχουμε γράψει στο παρελθόν, μπήκε στην τελευταία κυβέρνηση της ΝΔ χάρις στον Γιώργο Σουφλιά, τη Ντόρα λέγεται ότι στηρίζουν και οι υπόλοιποι βουλευτές της «ομάδας Σουφλιά», οι κ. Παπαγεωργίου, Τρυφωνίδης και Χατζηγάκης.

 Ως επίσης είναι γνωστό Ντόρα και Σουφλιάς άσκησαν αφόρητες πιέσεις στον Κ Καραμανλή για τις πρόωρες εκλογές.

 Όπως εκτιμούν πολιτικοί παρατηρητές με την κίνηση αυτή ο Άρης Σπηλιωτόπουλος φιλοδοξεί να γίνει η δεύτερη φωνή στο στρατόπεδο της Ντόρας και «να κληρονομήσει κάποτε το «μαγαζί», αφού  ο Κυριάκος έχει καεί από την Ζήμενς».

 Σύμφωνα με τους ίδιους, ο Άρης δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να αποκτήσει παρόμοιο ρόλο κοντά στον Σαμαρά κι αυτό έκρινε τελικά την προσχώρησή του στο μητσοτακέϊκο. Πόσο όμως μπορεί να επηρεάσει πλέον την εκλογή του νέου προέδρου με το ρεύμα που εκδηλώνεται υπερ του Σαμαρά;

 Αξίζει να σημειωθεί ότι όπως έχει γραφεί, ο κ. Σπηλιωτόπουλος αναγνωρίζει το προβάδισμα Σαμαρά, αλλά κρίνει ότι το ακροατήριό του είναι μεταξύ των οπαδών της Ντόρας, έτσι αν τοποθετηθεί εκεί, σε περίπτωση ήττας της Ντόρας οι μετοχές του θα ανεβούν.

 Αντιλαμβανόμεθα τον πολιτικό καιροσκοπισμό του κ. Σπηλιωτόπουλου,  το ερώτημα είναι όμως πως θα εξηγήσει στους φίλους του το γεγονός ότι ενώ ο ίδιος τάχθηκε υπέρ της εκλογής από την βάση, η Ντόρα επεδίωκε την ανάδειξή της από τους κλειστούς μηχανισμούς που είχαν αποξενώσει και τον ίδιο τόσο χρόνια από τους ηγετικούς κύκλους της Ρηγίλλης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anetos avatar
    anetos 15/11/2009 15:58:40

    τι να πει αυτος ο κακομοιρης απο την Πατρα ....ποτε ειπε κατι περα απο τα ενδιαφεροντα του kosmopolitan ....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anetos 16/11/2009 00:40:03

      Μην τον αδικείς. Κάποτε διάβασα ολόκληρο άρθρο με τις απόψεις του για τα ... μπουρνούζια και τη διαφορά τους με τα κιμονό.

  2. effie B. avatar
    effie B. 15/11/2009 16:20:16

    "Καλα αυτοι σκοτωθηκαν/καηκαν νωρις, που λεει και ο Μησιος.
    Θα πρεπει να καταλαβουμε οτι ο Αρης οπως και ο Στυλιανιδης η ο Χατζιδακης ειναι καμμενα χαρτια. Μπορει να αποτελουν την γενια των σαρανταρηδων στη ΝΔ, αλλα δυστυχως γι'αυτους καηκαν νωρις. Η ανακοινωση της στηριξης της Ντορας Μπακογιαννη απο τον Αρη Σπηλιωτοπουλο ουδολως θα επηρεασει το αποτελεσμα γιατι οπως φαινεται ο Σπηλιωτοπουλος διαθετει μονο την ψηφο του και αυτο ειναι ολο. Βασικοι υποστηρικες του εχουν ταχτει υπερ του Σαμαρα καθως επισης και ανθρωποι απο το κλειστο περιβαλλον του προσωπικου του γραφειου. Επομενως καθε στηριξη στην κα. Μπακογιαννη, μαλλον υποκρισια και καιροσκοπισμο δηλωνει. Στο κατω-κατω αυτοι ολοι μας τελειωσαν. Δεν τους θελει ο λαος και η Νεα Μεταπολιτευση του Αντωνη Σαμαρα θα αναδειξει ενα σωρο αξια και αφθαρτα στελεχη. Με φθαρμενα υλικα δεν προχωρεις, το'πε αλλωστε και η κα. Μπακογιανη. Τετοια ανακαλουθια σε λογια και πραξεις αυτη η γυναικα.....

  3. sauraki avatar
    sauraki 15/11/2009 16:24:12

    Άρα Καρατζαφέρης και Σπηλιωτόπουλος μαζί. Ετερόκλητες συμμαχίες στη σκιά μιας Σαλώμης..

    • loretta avatar
      loretta @ sauraki 15/11/2009 16:39:59

      η γνωμη μου ειναι οτι επι της ουσιας δεν θα αλλαξει τιποτα στο ρευμα που εχει δημιουργηθει στο στρατοπεδο ΣΑΜΑΡΑ.

      Απλα ενισχυει την λογικη των μηχανισμων (ειδικα οταν αυτο γινετεαι με διαμεσολαβησει του Σουφλια )κατι που απεχθανεται το μεγαλυτερο ποσοστο των ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ που θα πανε να ψηφισουν.

      Παρα ταυτα θα ειχε ενδιαφερον να δουμε τι σταση θα κρατησει ο Ψωμιαδης εφοσον γινει αυτη η συμπραξη θεοδωρας Αρη...αν δηλ θα ριξει και εκει ευθειες βολες οπως στον αβραμοπουλο.!!

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ loretta 16/11/2009 00:35:59

        στην free sunday σήμερα, αφήνει μπηχτές για ντόρα ο πανίκας..

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ vardarskian 16/11/2009 00:43:35

          Μη τρελαίνεσαι. Αύριο μπορεί να τα γυρίσει. Ο ίδιος (όταν δεν καβαλάει άλογα) λέει διάφορα. Είχε χαρακτηρίσει και την Πατουλίδου "εθνικό κεφάλαιο" τότε που την έστειλε αδιάβαστη ο Γιωργάκης.

  4. Justin Case avatar
    Justin Case 15/11/2009 16:41:37

    Ένας μικρός Κακλαμανάκος. Με τα όλα του...

  5. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 15/11/2009 16:43:16

    So what ?
    (Miles Davies), loretta

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Θ. 15/11/2009 17:02:39

      σωστα !! Eξαλλου ...ακομα μια κινηση απελπισιας δειχνει ετσι πως εχει παρει τον κατηφορο...!!!

      Οπου παει ο Αντωνης σαρωνει!!

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 15/11/2009 17:03:53

        ερχεται και θεσσαλονικη το αστερι εκει να δεις τι εχει να γινει!!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Κώστας Θ. 15/11/2009 17:19:07

      πάντως εάν τον έβλεπα να υποστηρίζει καθαρά τον Σαμαρά θα μ΄ ενοχλούσε, θα το κατάπινα, αλλά θα ήμουνα επιφυλακτική από δω κι εμπρός... Εννοείται πως τώρα θεωρώ πως πηγαίνει στην φυσική του κατάσταση, στα ιλουστρασιόν και τα μοδάτα, μολονότι είχε δώσει στοιχεία πως τον πνίγουν και θέλει να απεγκλωβισθεί απ΄ αυτά.

  6. polygnostis avatar
    polygnostis 15/11/2009 16:48:02

    χαχαχαχα!!!...απέκτησε....και ΚΟΥΝΗΜΑ...της Ντόρας το...κίνημα!!!

  7. Aris M. avatar
    Aris M. 15/11/2009 16:52:27

    Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που ο Άρης πάει με τη Ντόρα...κατι φωτογραφίες που οι υποστηρικτές της Ντόρας διατείνονται ότι έχουν....

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Aris M. 15/11/2009 16:57:16

      Έγκυρη πηγή?

      • loretta avatar
        loretta @ Κώστας Θ. 15/11/2009 17:08:32

        αν ισχυει κατι τετοιο σιγουρα χερι χερι θαναι αυτο!!

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 15/11/2009 17:15:50

    Δεν μπορεί να είναι τοσο χαζός όσο καιροσκοπική διάθεση και να έχει.
    Η Αχαία θα τον μαυρίσει γιατί κανείς δεν ξεχνά, ιδιαίτερα εκεί κάτω το Μητσοτακέικο είναι ΤΟ κόκκινο πανί.

    • loretta avatar
      loretta @ Lavazza 15/11/2009 17:17:56

      Τι να πεις κανεις βρε lavazza εκτος αν διαβαζει τα νουμερα απο την αναποδη...!!!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Lavazza 15/11/2009 17:22:43

      Δεν κατεβαίνει στην Αχαϊα, κατεβαίνει στην Β΄ Αθηνών και ήρθε πρώτος εξ΄ ου και η πριμαντονίασή του. Μόνον που στις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρχει η Β΄ Αθηνών...

  9. markella avatar
    markella 15/11/2009 17:24:29

    καλησπρεα παιδια..!!

    Ο Αρης εχει αεεερααα! If you know what I maen!
    Αυτο θελει η Ντορα!! Εναν νεο "αερα" να πνευσει!
    Να πω κι ενα ΟΛΕ??

  10. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 15/11/2009 17:54:46

    Μετα τον Νικητα... και ο Αρης (εκ)δηλωθηκε... Μητσοτακικος.
    Με αγωνια το Πανελληνιο αναμενει τις αποφασεις του ... Ηλια Ψινακη,
    και το μανιφεστο του ... Γιαννη Γαλατη.

  11. manos avatar
    manos 15/11/2009 18:04:06

    Υπάρχει και κάτι άλλο κοινό μεταξύ Ντόρας και Άρη, η siemens. Για την Ντόρα είναι γνωστά πράγματα και έχουν γραφτεί τόσα..Για τον Άρη έχουν γραφτεί, χωρίς να αναφέρεται ονομαστικά, στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ κάποια πράγματα για εμπλοκή του την εποχή που ήταν εκπρόσωπος τύπου στη Ν.Δ. Τα στοιχεία, εξ όσων γνωρίζω, υπάρχουν και είμαι περίεργος, αν θα δημοσιευθούν..

  12. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 15/11/2009 18:05:17

    Αν (μπορουμε να ) το δουμε σοβαροτερα,
    στον Σαμαρα ο Αρης δεν ειχε να προσφερει τιποτα.
    Ισα-ισα που θα εδινε αφορμες για κουβεντες περι συμφεροντων...
    Η δυναμικη του Σαμαρα δεν ανακοπτεται πλεον...
    Το αποτελεσμα δεν θα αλλαξει.
    Γιαυτο εκτιμω πως ειναι χρησιμο να υπαρχει εστω και ενας ...εξυπνοτερος του Κιλτιδη στο Μητσοτακικο μαγαζι, μπας και συμμαζεψει τη ...φραξια μετα την 29/11.
    Στην Ντορα θα προσφερει επικοινωνιακη στηριξη μονο αν η ιδια επιλεξει να ριξει τους τονους.
    Αν δηλαδη αποδεχτει την πραγματικοτητα και αναθεωρησει την διασπαστικη ρητορεια της.
    Στην περιπτωση αυτη ο Σπηλιωτοπουλος θα αποκτησει ρολο εσωκομματικου διαπραγματευτη...
    μετα την επικρατηση του Σαμαρα.

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/11/2009 18:27:07

    Θα πάει άπατος μαζί με την Δρακουλιάρα ο Αρούλης.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 15/11/2009 18:29:46

      Επισης μην υπάρχουν τίποτα αυταπάτες ότι ο Αρούλης αντιπροσωπεύει την γενιά μας ή τους νεότερους.

      «Μαύρο στο πατρινό καρναβάλι».

      • Orestios avatar
        Orestios @ «Κασσάνδρα» 15/11/2009 18:32:46

        Σε καμία περίπτωση δεν αφουγκράζεται τους νέους. Έχασε αυτή την ικανότητα.

        • loretta avatar
          loretta @ Orestios 15/11/2009 18:41:57

          το πολυ πολυ στην νεολαια των βορειων προαστειων να εχει απήχηση...ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ..εξαλλου και το life style του αναθεμα τι σχεσει εχει με το 80% των ελληνων που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΠΛΟΥΤΟΙ????

          τα κοττερα τον μαραναν και οι γκλαμουριες για να συνελθει λιγοοοοοοοο!!!

        • Justin Case avatar
          Justin Case @ Orestios 15/11/2009 20:35:18

          Δεν υπήρξε ποτέ νέος.

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ Orestios 16/11/2009 00:38:57

          μια χαριτωμένη κόπια του Αβραμόπουλου είναι...

      • effie B. avatar
        effie B. @ «Κασσάνδρα» 15/11/2009 18:44:55

        Καλα, ειστε σοβαροι για τον Αρη με τις πετσετες? Υπαρχει κανεις που μπορει να τον φανταστεισε ρολο υποψηφιου αρχηγου κομματος εξουσιας? Ελεος, ρε παιδια!! Για καμια Μυκονο, Σιφνο....καλος ειναι δεν λεμε..........

  14. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 15/11/2009 18:43:14

    Tελείως απολιτίκ. Άλλωστε δεν έχει και βαθιά γνώση κάποιου αντικειμένου. Επικοινωνιολόγος είναι.
    Δε θέλουμε άλλους επικοινωνιολόγους, χορτάσαμε - πολιτική θέλουμε.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/11/2009 18:54:42

    Βεβαια πολλοι που τα γραφουν κανουν οτι δεν ξερουν τι ειναι η ΝΔ ή μαλλον δεν τους αρεσει αυτο που ειναι η ΝΔ.Η ΝΔ εχει μεγαλα αστικα στρωματα που ειναι κοσμοπολιτικα και οχι μονο λαικοδεξιους,μπορειτα να δειτε τα ποσοστα στα καλα προαστεια.Αν φυσικα καποιος αισθανεται ασχημα επειδη τον ψηφιζουν και αυτοι και θελει να φτιαξει ενα περιεργο δεξιο ΚΚΕ χωρις δυναμικα στρωματα και νεες ηλικιες μπορει να αγνοησει αυτους τους ψηφοφορους.
    Δεν ειναι δυσκολο αλλωστε να πανε στο ΠΑΣΟΚ τωρα που μονο κατ ονομα ειναι σοσιαλιστικο κομμα.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ψυχραιμια 15/11/2009 19:01:25

      Και έτσι να το πάρουμε, ο Αντώνης είναι εξαιρετικής οικογενείας και μόρφωσης (κολλέγιο, Μασσαχουσέτες κλπ.) και όχι βλαχοκυριλέ.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Κώστας Θ. 15/11/2009 19:08:15

        Ο Σαμαράς από την άποψη που το θέτεις, είναι αριστοκράτης όσο λίγοι. Αλλά επειδή έχει πραγματική αρχοντιά, έχει ήθος και είναι απλός στη συμπεριφορά του.

    • loretta avatar
      loretta @ ψυχραιμια 15/11/2009 19:10:10

      Αγαπητε Ψυχραιμια δεν μιλαμε για απλους πολιτες ....
      μιλαμε για βουλευτες ας συνελθουν ολοι και ας μαζευτουν.

      ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ 2.500.000 ΕΚ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΩΣΤΟΥ ΓΛΕΝΤΙΑ.

      οταν φερουν τιτλους να τους σεβονται γιατι υποτιθεται οτι απευθυνονται σε ολους και οχι μονο στους εκλεκτους.

      ελεος με την υποκρισια σαυτη την χωρα..αν θελουν γκλαμουριες και ολα τα αλλα ας ιδιωτευσουν Η ας δειξουν εξ αρχης τι καπνο φουμαρουν.

      Εκπροσωπούν θεσμους και οχι μπουζουκτσιδικα...νυχτερινα κεντρα και θερετρα καλοκαιρινα

      ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 15/11/2009 19:13:23

      οι νεόπλουτοι ψηφίζουν πασοκ και ούτε που ενδιαφέρονται να ενταχθούν στα παραδοσιακά αστικά στρώμματα της ελληνικής κοινωνίας. Όσο για τα παραδοσιακά στρώμματα της ελληνικής κοινωνίας για λόγους αισθητικής και μόνον δεν θα επέτρεπαν στον εαυτό τους συμπόρευση με τους νεόπλουτους. Όσο για τους υποστηρικτές της κας Μπακογιάννη, όσο και την ίδια ως συμπεριφορά, προσομοιάζουν προς τους νεόπλουτους και μάλλον αποτελεί όνειδος αυτή τους η προσαρμοστικότητα για την συμπαγή αστική τάξη.
      Ευτυχώς γι΄ αυτήν όχι μόνον ένα σπλάχνο από τα σπλάχνα της διεκδικεί την αρχηγία του φυσικού της πολιτικού χώρου, αλλά αυτό το σπλάχνο έχει και ευρύτατη απήχηση στους λαϊκοδεξιούς, ίσως διότι ισχύει αυτό που λέει ο Γιανναράς: άρχοντες πλέον στην Ελλάδα θα συναντήσετε μόνον στην Ελληνική ύπαιθρο, και οι άρχοντες της ζωής χαρίζουν πάντα την αμοιβαιότητά τους και την αλληλεγγύη τους σ΄ έναν αυθεντικό Άρχοντα....

  16. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 18:59:58

    Αρούλη... όποιος πάει κόντρα στον λαό την πληρώνει πολύ άσχημα.
    Δεν σε έχω για τόσο βλάκα. Εκτός και αν μετά την ήττα, ετοιμάζεστε.... για άλλα κόλπα...

  17. Aris M. avatar
    Aris M. 15/11/2009 19:17:05

    Ο Σουφλιάς γιατί ανακατέυεται παλι? Αυτός δεν ήταν που ειχε πει οτι τελείωσε η πολιτική γι'αυτόν??
    Επιτέλους φαινονται οι μυστικές συμφωνίες ετών!!!!!!!
    Καταλαβαίνουμε επιτέλους ποιοι και με ποιο σκεπτικό μας οδήγησαν στην συντριπτική ήττα

    • loretta avatar
      loretta @ Aris M. 15/11/2009 19:25:34

      Ε δεν ξερεις ολοι τελικα θελουν να κανουν την ηρωικη τους εξοδο!! ο σουφλια 80τρεχα επιτιμος νουμερο 12345678 ελεος αυτοι μας φαγαν!!

  18. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 15/11/2009 19:32:19

    Σωστά το λές,συμφωνίες ετών. Ο Σουφλιάς στήριξε την υποψηφιότητά του το 97 στο Μητσοτακεϊκο.
    Φταίει όμως κι ο δικός μας, ο ΚΚ. Πολύ τους ανέχθηκε.

  19. Κώστας Οικονόμου avatar
    Κώστας Οικονόμου 15/11/2009 19:55:47

    Ο Άρης δεν είχε φύγει καταγγέλοντας τους Μητσοτάκηδες για να πάει στη ΔΗΑΝΑ του Κωστή Στεφανόπουλου; Απλά τότε ήταν παντελώς άγνωστος και δεν έδινε σημασία κανείς. Άντε να τον δούμε να φωνάζει κι αυτός "αρχηγέ, αρχηγέ εσύ δεν έφυγες ποτέ".

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Οικονόμου 15/11/2009 20:26:27

      .θα του το θυμησει το τραγκας την δευτερα!

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/11/2009 20:14:22

    Από πότε έγινε σημαίνον στέλεχος της ΝΔ ο Άρης; Αυτός για ένα πράγμα είναι γνωστός, και αν το γράψω το antinews θα φάει πρόστιμο από το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο.

  21. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 15/11/2009 20:27:04

    ΦΩΤΟs ΜΕ ΤΑ ΤΟΠΙΑ ΤΗΣ ΣΙΦΝΟΥ???

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 16/11/2009 00:53:08

      ΛΩΡΕΤΑ!!
      Πιστεύω πως τελικά αυτό θα αναγκαστεί να κάνει!!
      Και όχι μόνο. Βλέπω να φεύγει!!! Να πάει αλλού!!!

      ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ !!!!

  22. loretta avatar
    loretta 15/11/2009 20:36:28

    ασε τωρα τον αρη και ακουστε τι δηλωσε η αγια θεοδωρα...οτι δεν ανεχεται να την επιθεση που κανουν στα παιδια της στην οικογενεια της και στην ΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ποιοι αλλοι φυσικα...τα σκοτεινα κεντρα!! ΒΡΕ ΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΑΝΚΤΗΣΕΙ.

    μετα αναρωτιεται γιατι δεν την θελουμε για αρχηγο...αφου δεν εχει κανει καμια αυτοκριτικη και θεωρει ευθρασως οτι ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ ΚΑΜΩΜΈΝΑ!!

    α ρε ντορα για μενα που ειμαι γυναικα ειναι πολυ πιο λυπηρο που εισαι γυναικα και μας προσβαλεις ετσι.

    • Justin Case avatar
      Justin Case @ loretta 15/11/2009 20:42:07

      Μην στεναχωριέσαι, ο Μητσοτάκης είναι με ταγιέρ.

      • loretta avatar
        loretta @ Justin Case 15/11/2009 20:47:32

        Φαντασου πανικο που απειλει να προσφυγει στην δικαιοσυνη τωρα?? καλα ποιον δουλευει?? δεν τις βγαινει η νικη και απειλει ποιον?

        ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΑΣ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ loretta 16/11/2009 00:41:26

      σε τι αναφερόταν;;;

  23. Justin Case avatar
    Justin Case 15/11/2009 20:37:59

    Δεν θα ντροπιάσει ποτέ το όνομα της οικογένειάς του...

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/11/2009 20:49:26

    Παραβρέθηκε λέει, και ο Αχιλλέας Καραμανλής στην ομιλία της Δρακουλίνας στας Σέρρας... Καλά, για όσους γνωρίζουν, δεν είναι και ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου!

    • Justin Case avatar
      Justin Case @ Strange Attractor 15/11/2009 21:02:36

      Είναι παλιοσωβίνες οι βόρειοι πως να το κάνουμε. Κάπως πρέπει να τους πορώσει. Ο bro γιατί να μην πάει? Πρώην τοπάρχης είναι θα του έκανε και αυτή την βίζιτα της στο μουσείο της οικογένειας, έτσι πάνε αυτά...

  25. Nikos captain avatar
    Nikos captain 15/11/2009 21:03:49

    Την ΑΥ και ΑΜ κ Θεοδώρα Μητσοτακομπακογιαννοκουβέλου, την Μεγίστη, δεν την σώζει κανένας, ούτε και ο Άρης(αν πάει τελικά μαζί της)ούτε κανένας άλλος.ΤΟ ρυάκι έγινε ποτάμι και το ποτάμι χείμαρος,αυτά δεν γυρίζουν πίσω, ο κύβος επεσε και έδειξε Σαμαρά, ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ με την αγία οικογένεια αρκετά χρόνια μας δούλευε.Δεν μας ενδιαφέρει ποιος και ποια ειναι μαζί τους.
    Δεν πρέπει να μας απασχολεί από εδώ και πέρα η κυρία. Εγώ πιστεύω οτι πρέπει να φύγει από την κούρσα, και ας μην της αρέσει αυτό, πριν τις 29/11/2009 γιά να κρατήσει και λίγο από την αξιοπρέπεια της,έτσι γιά να καταλαβαινόμαστε.¨Οσο γία το Πανίκα ας σκεφθεί και αυτός σοβαρά και να ακολουθήσει τον δρόμο του Αβραμο.

  26. alone avatar
    alone 15/11/2009 21:06:19

    "οι νεόπλουτοι ψηφίζουν πασοκ"

    Μπα και οι νεοδημοκρατες αποτελουν τα "αστικά στρώμματα της ελληνικής κοινωνίας";;; Τι ειναι αυτα πολυ λετε;
    Ειχε ποτε αστικη ταξη η Ελλαδα αντιστοιχη με την Ευρωπη;
    Εκτος αν εννοειτε μια μικρη μειοψηφια τζακιων που κατοικουσαν γυρω απο το Κολωνακι η το παλαιο ψυχικο ...πλεον μια μπαναλ παρωχημενη και γερασμενη αριστοκρατια.

    Η οικονομικα ψηλη ταξη ειναι κυριως οι νεοπολουτοι και αποτελουν μερος της ΝΔ.Στην ΝΔ μη μιλατε για αισθητικη. Η χαμηλοτερη κουλτουρα και πολιτισμικη σταθμη βρισκεται στην ΝΔ ...και δεν εννοω τους λαικοδεξιους
    και την υπαιθρο-αυτοι τουλαχιστον εχουν ακομα μερικα αυθεντικα στοιχεια
    λαικοτητας- αλλα τα κυριωσ μικροαστικα και μεσσαια στρωματα.Μια ματια
    στην ΔΑΠ ειναι αποκαλυπτικη.

  27. lazaros avatar
    lazaros 15/11/2009 21:07:00

    για ποιο λογο κατεθεσε μηνυση η ντορα...ως μανα γυναικα κτλλλ...μηπως ξερετε?
    τι γραφτηκε?

    • loretta avatar
      loretta @ lazaros 15/11/2009 22:47:12

      Ειπε οτι θα καταθεσει...τοτε ειναι που θα αρχισει το πανηγύρι..νομιζω οτι το λεει απλα για τα ευήκοα οτα των αφελων οπαδων της..!

      Επειδη δεν θυμαμαι αν το θυμαται κανεις ας μου απαντησει..για την υποθεση SIEMENS ειχα καταθεσει καμια μυνηση????

  28. sotos avatar
    sotos 15/11/2009 21:18:13

    Παιδιά καλησπέρα. Πρώτη φωρά γράφω εδώ. Είμαι απο το Αργυρόκαστρο Βορείου Ηπείρου. Εδώ πάνω έχει αγανακτήσει ο κόσμος με αυτήν. Έχει στείλει στο προξενείο Αργυροκάστρου όλους τους δικούς της και τα έχουν κάνει μπάχαλό. Δεν ξέρω αν σας λέει κάτι το όνομα Γερασιμήδης.

  29. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 15/11/2009 21:24:44

    Μην χτυπατε τον Άρη. Αν επιβεβαιωθουν οι πληροφορίες θα ειναι σιγουρα μια λαθος επιλογη, αλλα ας μην τον κρινουμε απο αυτο. Είναι φερελπις πολιτικος με λόγο και ήθος και θα παιξει ρολο στο μελλον. Η στηριξη στη ντόρα δεν πιστευω πως θα βοηθησει σε κατι την υποψηφιοτητα της δεδομενου πως η περιρρεουσα ατμοσφαιρα ειναι συντριπτικα υπερ του Αντωνη. Ο αγωνας συνεχιζεται χωρις εφησυχασμο...

  30. lazaros avatar
    lazaros 15/11/2009 21:43:14

    μεγαλη χαζομαρα κατ εμε θα κανει αν στηριξει ντορα...ουτε την πατριδα ουτε την παραταξη ουτε και τον ιδιο θα ωφελησει μια τετοια επιλογη για χιλιους δυο λογους...
    τι θελουμε?ενα μπλε πασοκ?
    τι ζηταμε?μια διαιωνιση της οικογενειοκρατιας?

    υποτιθεται ειναι νεο μυαλο(αν και πια 42αρης)..υποτιθεται ηθελε να εκλεγει ο προεδρος απ την βαση και οχι απ τους διαδρομους..και παει και συμπαρατιθεται με την ντορα?!
    μιλαει για συγχρονο προσωπο...ποιο ειναι το συγχρονο προσωπο της ντορας?ο οικονομικος φιλελευθερισμος της θατσερ?ο φιλοατλαντισμος της?να τρελαθουμε? μηπως εννοει τα νεα ταγερ και το αδαμαντινο χαμογελο της?
    δεν βλεπει τον προσανανατολισμο της δεξιας στην ευρωπη?και γιατι θριαμβευει?
    ελεος πια δεν ειναι ανωτερα μαθηματικα

    υς:δεν εχω προσωπικα με την ντορα εξυπακουεται..σαν ανθρωπος μπορει να ειναι αριστος..και εξωτερικα που την βλεπω μου ειναι συμπαθης..αλλα για να κυβερνησει τον τοπο?ε οχι ελεος!

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ lazaros 15/11/2009 22:28:27

      Τι έγινε Λάζαρος; Χάνουμε την ψυχραιμία μας σιγά σιγά;
      Τελικά αποφασίστε, είναι καλό ή δεν είναι που ενδέχεται να στηρίξει ο Άρης την Ντόρα; Αποφασίστε μόνο γρήγορα τι ισχύει γιατί την Τρίτη το αργότερο (αν όχι αύριο) αποφασίζει!!!

  31. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 15/11/2009 23:00:43

    Οτι και να γινει η εκλογη ΚΡΙΘΗΚΕ και οσοι θελουν να ονειροπολουν δικαιωμα τους, οσοι φανταζονται οτι με το να οξυνουν τα πνευματα η να προσπαθουν να αναγαγουν ως 'καθοριστικο παραγοντα' οποιονδηποτε Αρουλη ΜΟΝΟ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΤΟ φερνουν.. Η εκλογη κριθηκα και ο επομενος (εντος τηε διετιας..) πρωθυπουργος ειναι ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ, οσοι ονειρευεσθε ντορα-κατηφορα περιμενετε να δειτε ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ που θα χασει αυτη η φλυκταινα στο σωμα της ΝΔ..

    Καληνυχτα Ντορα... καληνυχτα ΣΚΥΛΑκακο, καληνυχτα και στον μαινδανο Κασσιμη (τωρα ολοι καταλαβαινουν ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ βουλευτης...αλλα και γιατι δεν θα ξαναβγει ποτε ισως..)

    Σημειωστε σημερα την ημερομηνια ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ αυτο που σας ειπα για ΑΝΤΩΝΗ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ μεσα στην διετια...

  32. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 15/11/2009 23:16:58

    Την ομιλία της Ντορας-κατηφορας στις Σέρρες παρακολούθησαν βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας από τις Σέρρες. Το παρόν έδωσε και ο πρώην βουλευτής Σερρών Αχιλλέας Καραμανλής (Θείος του Κώστα Καραμανλή) ο οποίος έκανε την καρδιά της Ντόρας περιβόλι...

    ...''Στηρίζω Σαμαρά όπως άλλωστε το δήλωσα, αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ενότητα του κόμματος. Το κόμμα αυτό από την ίδρυσή του είχε πολλούς αρχηγούς, τους οποίους υπηρέτησα. Έκανα την επιλογή μου, αν εκλεγεί η κα Μπακογιάννη ασφαλώς θα τη στηρίξω'' είπε ο Αχιλλέας Καραμανλής

    Καληνυχτα σας κα μητσοτακο-μπακογιαννο κουβελου...

  33. PEPI avatar
    PEPI 15/11/2009 23:31:54

    ΠΩ ΠΩ ΠΑΝΙΚΟΣ... και προσωπικές επιθέσεις στον Νικήτα, και υπονοούμενα! Όταν ήταν στην ΠΟΛΑ οι τωρινοί τζάμπα μάγκες σιωπούσαν.

    • loretta avatar
      loretta @ PEPI 16/11/2009 00:03:40

      PEPI μηπως εισαι εκτος θεματος?? για τον αρη μιλαμε !!

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ PEPI 16/11/2009 00:45:27

      τα υποννοούμενα αφορούν την "χαριτωμενιά" της πολιτικής του στάσης και ουδόλως του orientation του.

  34. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 16/11/2009 00:39:46

    Παραθέτω εδώ μία ειλικρινή παράκληση προς όλους τους αναγνώστες/ενεργούς σχολιαστές αυτής της ιστοσελίδας…

    Δεν ταιριάζει ακριβώς με το περιεχόμενο αυτού του άρθρου και των σχολίων που το ακολουθούν γιατί ο στόχος μου είναι να εισακουσθεί η παράκληση μου σε όσο περισσότερους νεοδημοκράτες είναι δυνατό…

    …..

    Είναι σαφές ότι υποστηρίζετε το Σαμαρά – δεκτό.

    Είναι σαφές ότι μισείτε τη Ντορα – δεκτό – ο καθένας έχει απόλυτο δικαίωμα στις απόψεις του.

    Αλλά το να μη δέχεστε οποιαδήποτε άλλη άποψη, να λασπολογείτε εναντίον οποιουδήποτε τολμάει να αντιμιλήσει σε έναν ανεξάντλητο μονόλογο, το να υποστηρίζετε ότι οποιοσδήποτε τάσεται υπερ της κυρίας Μπακογιάννη είναι ανειλικρινής, ανίδεος, άτιμος, ανήθικος, αγράμματος, ανιστόριτος ενώ όποιος είναι φίλος του κυρίου Σαμαρά είναι de facto πατριώτης, ηθικός, δημοκρατικός, ακέραιος κτλ κτλ εκτός του ότι υποτιμά τη νοημοσύνη όποιου τρίτου διαβάζει την ιστοσελίδα σας προσβάλει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όχι μόνο της κοινής μας παράταξης αλλά και της κοινής μας χώρας.

    Σε όλο αυτό το αμοκ εναντίον της κυρίας Μπακογιάννη που επικρατεί στη σελίδα σας δεν είδα ΕΝΑΝ, ούτε ΕΝΑΝ που να μιλάει για την απαράδεκτη προσωπική επίθεση που της εξαπέλυσε σήμερα το vetomag.

    Κάποιοι δεν την διαβάσανε και είναι τυχεροί γιατί δεν ένοιωσαν την ντροπή που ένοιωσα εγώ ως πολίτης της χώρας μας, ως γυναίκα, ως άνθρωπος.
    Αλλά όλοι εδώ μέσα περνιέστε για εξαιρετικά διαβασμένοι στα θέματα της οικογένειας Μητσοτάκη. Επικαλείστε με πάθος μυστικές πληροφορίες και συναντήσεις, συνωμοσίες, ρουσφέτια, μηχανισμούς. Καταγγέλετε προσωπικές ιστορίες και οποιαδήποτε ράδιο-αρβίλα τύχει να περάσει απ’τα χέρια σας. Με κοινό παρονομαστή πάντα την έλλειψη στοιχείων. Τις τακτικές εκφοβισμού και εντυπωσιασμού. Με σημαία το φαίνεσθε και σπάνια το είναι. Και παρ’ολα αυτά θέλετε να πιστέψω ότι κανείς από σας δεν διάβασε αυτήν την αναίσχυντη επίθεση που έγινε εναντίον της σήμερα, Κυριακή 15 Νοεμβρίου από τη συγκεκριμένη φυλλάδα.

    Ο λόγος που θέλω να πιστέψω ότι δεν ξέρετε για τι πράγμα μιλάω – παρά το γεγονός ότι η ταπεινή νοημοσύνη μου με βεβαιώνει ότι κάνω λάθος – είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πιστέψω ότι το είδατε και δεν είπατε τίποτα. Γιατί ακόμη και γι’αυτούς που θεωρούμε τους πιο άσπονδους εχθρούς μας οφείλουμε να φωνάζουμε, να αποδοκιμάζουμε και να εξουδετερώνουμε τέτοιου είδους προσωπικές επιθέσεις – επιθέσεις που δεν θα έπρεπε να έχουν καμία θέση στην πολιτική συζήτηση ούτε ακόμα και στην έντονη πολιτική διαμάχη μιας πολιτισμένης κοινωνίας.

    Δεν θέλω να πιστέψω ότι άνθρωποι με τους οποίους μοιράζομαι μια ιδεολογική ταυτότητα ούσα νεοδημοκράτισσα μπορούν να είναι τόσο απολίτιστοι, τόσο απάνθρωποι.

    Αρνούμαι να επαναλάβω τις αισχρότητες που ο κύριος Λάλας και η παρέα του χρησιμοποίησαν σήμερα για να χτυπήσουν την κυρία Μπακογιάννη, ακόμη και η επανάληψη τους μας προσβάλει.

    Αλλά επικαλούμαι αυτήν την κοινή μας παραταξιακή ταυτότητα και ζητώ από όλους εσάς που ξέρετε για ποιό πράγμα μιλάω να σταματήσετε να σιωπείτε. Να καταδικάσετε αυτήν την ενέργεια απλά και ξεκάθαρα και με αυτόν τον τρόπο να αποποιηθείτε οιασδήποτε σχέσης με τα καθάρματα αυτά που παίρνουν την προσωπική ζωή μιας υποψηφίου και την μετρατρέπουν σε μια σκληρή παρωδία που πληγώνει την ίδια, την οικογένεια της αλλά κυρίως το επίπεδο της συζήτησης που επικρατεί στην χώρα μας.

    Θα σας εκτιμήσω γι’αυτό.

    Θα εκτιμήσω την ηθική σας και την ανθρωπιά σας – θα αναγνωρίσω στοιχεία κοινά τα οποία θα μπορέσουν να μας ενώσουν ξανά ως μία παράταξη, ανεξαρτήτως αποτελέσματος αυτής της εκλογικής αναμέτρησης.

    Αλλά αν δεν το κάνετε, αν δεν απαντήσετε σε αυτήν την επίθεση με ομόφωνη αποδοκιμασία δεν θα σας κατηγορήσω. Δεν θα σας υβρίσω. Δεν θα σας μειώσω. Απλά θα έχω χάσει – και θα έχουν χάσει και πάρα πολλοί άλλοι άνθρωποι – την πίστη μου σε αυτή την κοινή μας πορέια, σε αυτήν την κομματική παράταξη η οποία μπορεί να είναι πολυσυλλεκτική σε επίπεδο πολιτικών θέσεων αλλά είναι ενωμένη και συμπαγής σε επίπεδο αρχών και σε επίπεδο ανθρωπιάς.

    Σας καλώ να μου αποδείξετε – και να αποδείξετε και σε εσάς τους ίδιους – ότι οποιαδήποτε πολιτική κόντρα/μάχη/διαφωνία ακόμη και πολιτικός πόλεμος – δεν είναι αρκετά για να ξεχάσουμε το ποιοί είμαστε.

    Δείτε το σαν μια ευκαιρία – μια ευκαιρία να ξαναδούμε ανεξαρτήτως πλευράς ότι μας ενώνουν ακόμη τα πιο σημαντικά, οτί μας ενώνει ακόμη μια κοινή αίσθηση ευπρέπειας και σεβασμού. Και ότι αυτά που μας χωρίζουν δεν μας έχουν μετρατρέψει από σκεπτόμενους πολίτες σε θεατές ανθρωπίνου τσίρκου.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ainsley hayes 16/11/2009 00:59:29

      το μίσος είναι βαριά λέξη και δεν ανταποκρίνεται στο κλίμα (τουλαχιστον) της πλειοψηφίας των σχολίων.
      Απλά η πορεία της μέχρι τώρα δεν την καθιστά σίγουρα κεφάλαιο του τόπου. Κι αυτό που την διαφοροποιεί από τους συναδέλφους της είναι ένα αμφισβητήσιμο επώνυμο.
      Η αντιπάθεια των περισσοτέρων αφορά όχι σ αυτήν. Στους πολυσυζητημένους μηχανισμούς (ενθεν κι εκείθεν) που προσπαθούν να να μας επιβάλλουν ΑΛΛΗ μια ολίγιστη επιλογή. Και μάλιστα με μεσσιανικό χαραχτήρα. Ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε άλλον ΓΑΠ!

  35. crunch avatar
    crunch 16/11/2009 00:44:46

    Ας μην είμαστε τόσο σίγουροι για την επιλογή του Άρη, περιμένετε..

  36. Lavazza avatar
    Lavazza 16/11/2009 00:52:23

    O Σπηλιωτόπουλος πάει με τη Ντόρα για να γίνει το Nr. 2 της παράταξης και αυτό είναι πολιτικός καιροσκοπισμός...

    Ο Αβραμόπουλος πάει με το Σαμαρά για να γίνει το Nr. 2 της παράταξης και αυτό είναι δείγμα μεγαλείου πολιτικού Ανδρός...

    Ε! όχι με 10,5% έπρεπε να χάσετε αλλά μόλις μετά βίας να μπείτε στη Βουλη...

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Lavazza 16/11/2009 01:01:37

      Είναι μάλλον το ένα και το αυτό. απλά το δεύτερο κρίνεται καλό εκ του αποτελέσματος.. ;)

  37. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 16/11/2009 00:57:25

    Ποιος έκανε τον Άρη τόσο σημαντικό ώστε να είναι τόσο βαρύνουσας σημασίας η προτίμησή του; Πού είναι ο "Νέστορας" Μεϊμαράκης μετά τις διχαστικές δηλώσεις που έκανε; Εκεί θα πάει και ο Άρης...
    Και κάτι εκτός θέματος αλλά θέλω να το πω.Είπε η κυρία Ντόρα πως είναι γέννημα θρέμα της ΝΔ.. Την εποχή του κόμματος των Νεοφιλελευθέρων που ήταν η κυρία; Και κάτι ακόμα.. ο κομματικός πατριωτισμός μερικών είναι μεγαλύτερος του εθνικού! Όταν κάποτε διαδήλωναν υπέρ της Μακεδονίας και του ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΥ ονόματός της και τώρα είναι υπέρ του "Νέα" ή "Άνω" ή "Πέρα Μακεδονία" τί έχουν να πουν;
    Θα τους πω εγώ. Ο Μητσοτάκης θα επανιδρύσει τη ΦΙΔΗΚ στις 30/11... Να σπεύσουν να γραφτούνε....

  38. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 16/11/2009 01:07:50

    Προς ainsley hayes ,

    Αγαπητη μου , δεν μισουμε κανεναν , ουτε χρεωνουμε στην Ντορα οτι ειναι γυναικα (θα τρελλαθουμε στο τελος απο την βλακια) ουτε οξυνουμε εμεις τα πνευματα, ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΜΕΤΟΣ και μονο που την βλεπουμε.. μονο που θυμομαστε το ηλιθιο-ψευτικο χαμογελο της ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΠΟΝΟΥΣΑΜΕ (αυτη μαλλον χαιροταν γιατι νομιζε οτι η ηττα μας θα της ανοιγε τον δρομο..) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ξεχασουμε την ΕΜΕΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΤΑΣΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΥΝΑΝ (αυτη η μπαμπας της και ο γιωργακης σηκωσαν την παντιερα της προδοσιας της Κυπρου μας ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ δεν περασε..) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΑΓΩΓΟΥΣ - ΣΚΟΠΙΑΝΟ - ΑΙΓΑΙΟ και την περιεργη επιμονη της σε κελευσματα του ΕΛΙΑΜΕΠ... ουτε ξεχναμε ΤΗΝ ΣΠΟΥΔΗ ΤΗΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΥΦΛΙΑ (ναι αυτον που παζαρευε μια θεση στο επικρατειας του Πασοκ με τον Σημιτη..) να ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ..

    ΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ - ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ - ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΤΟ ΣΟΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΟΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ - ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ? ΠΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ? και φυσικα καμμια σχεση δεν εχει που ειναι γυναικα, ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΓΥΡΝΑΝΕ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ και αν συνεχισει τον βρωμικο αυτο πολεμο , την διασπαστικη αυτη πολιτικη της ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗΓΟ (ΜΠΡΡΡ) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΜΑΣ σε λιγο...

    Αν εχει καποια αξιοπρεπεια ας δεχτει οτι εχασε , αν οχι θα ξυπνησει με πολυ ασχημες εκπληξεις...

    • ainsley hayes avatar
      ainsley hayes @ Νικηφορος Φωκας 16/11/2009 01:15:03

      Μαθε φίλε να διαβάζεις καμια δημοσκόπηση και το ημερολόγιο - δεν είναι 29 Νοεμβρίου ακόμα αν δεν κάνω λάθος.

      Κι ας σου γυρνάνε 'τα άντερα' όπως λες έχεις υποχρέωση να καταδικάζεις χυδαιότητες όποιο κ αν είναι το αντικείμενο της επίθεσης τους.

      Αυτά αν είσαι πολιτισμένος άνθρωπος φυσικά γιατί ο παραπάνω παροξυσμός με κάνει να αμφιβάλλω.

  39. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 16/11/2009 01:31:45

    Αγαπητη μου ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΤΗΝ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ απο οπου και αν προερχεται, ειτε απο ΛΑΛΑ ειτε απο ΚΑΣΣΙΜΗ ειτε απο ΣΚΥΛΑΚΑΚΟ την καταδικαζω απεριφραστα . Επισης το ξερω οτι δεν ειναι 29 Νοεμβριου ακομη , αλλα βλεποντας την κατηφορα που πηρε η Ντορα (οχι μονο δημοσκοπικα αλλα κυριως με την συμπεριφορα της) και με την τακτικη της ΝΑ ΔΙΑΙΡΕΙ - ΝΑ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙ και να ΔΙΧΑΖΕΙ , φοβαμαι οτι στις εναπομεινασες ημερες (και ειναι πολλες..) ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ που εκτος της εκκωφαντικης ηττας της (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΨΥΧΡΑΙΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΩΝ ΣΥΜΜΑΧΗΤΩΝ ΜΑΣ) θα ειναι επιτακτικη και η παραιτησις της..

    Νομιζω οτι ο ΣΑΜΑΡΑΣ δεν την κτυπησε ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ενω αυτη (βλεποντας να χανει πανηγυρικα) ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΙ ΔΙΧΑΖΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ δειχνοντας οτι δεν της καιγεται καρφακι (μπροστα στην αρχηγια που χανει) για την ενοτητα του κομματος...

    Δεν χρειαζεται να εισαι αγαπητη μου ιδιαιτερως εξυπνη για να καταλαβεις οτι εν ονοματι μιας εσωκομματικης διαμαχης η Ντορα διαλυει την ΕΝΟΤΗΤΑ μας.. δηλωσεις τυπου ΣΚΥΛΑΚΑΚΗ - ΚΑΣΣΙΜΗ κλπ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ φερνουν την οριστικη ρηξη , ΚΑΙ ΔΙΕΡΩΤΩΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ? επειδη δεν της καθονται οι δημοσκοπησεις ? επειδη χανει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ ?

    ε οχι πια ! εμεις την αφηνουμε μονη της στην κατηφορα που πηρε , ΑΣ ΒΡΙΖΕΙ και ας ΛΥΣΣΟΜΑΝΑ μονη της, να εισαι βεβαιη οτι οι ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ καταλαβαινουν και μπορει να αργουν μερικες φορες αλλα ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΙΜΩΡΟΥΝ και τιμωρουν σκληρα.

  40. Factorx avatar
    Factorx 16/11/2009 01:31:55

    1. Καταρχήν μην εκμετεαλλεύεσαι το χώρο και τον γεμίζεις με τα ίδια δημοσιεύματα
    2. Δεύτερον, δεν διαβάζουμε VETOMAG, πως να το κάνουμε
    3. Το τι κάνει ο κάθε Μάκης ειναι δικό του θέμα και δεν μας φορά.
    4. Το οτι γράφεις εδω μέσα ανενόχλητος διαψεύδει αυτά που γράφεις στην αρχή
    5. Εμεις δεν λασπολογούμε και αυτή είναι η απάντησή μας σε όσα τάχα αγανακτισμένα γράφεις.
    6. Εμεις πίσω απο τις λασπολογίες εναντίον της Ντόρας διαβλέπουμε μια προσπάθεια εγκάθετων να δημιουργήσουν κλίμα συμπαθείας. "Την κτυπάνε την καημένη την γυναίκα"
    7. Ο αναμάρτητος πρώτος το λιθον κλ κλπ
    8. Λες και τα ίδια στα παπαγαλάκια της οικογενείας που γράφουν τα ανάλογα για τον Σαμαρά;

    • loretta avatar
      loretta @ Factorx 16/11/2009 01:33:52

      Φακτορα

      στο χωριο μου λενε στου ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ....ΠΑΡΕ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΦΥΓΕ χαχαχαχα

  41. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 01:34:49

    Στο Καλό!!!
    Και να μην μας γράφει!!!
    Εμένα προσωπικά (όπως φαντάζομαι και στους περισσότερους) δεν πρόκειται να μου λείψει!!!

  42. loretta avatar
    loretta 16/11/2009 01:40:52

    Αγαπητε ΝΙΚΗΦΟΡΕ ΦΩΚΑ

    με καλυψες απολυτα!!!

    merci

  43. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 01:42:08

    Κι άλλος Λαγός. Βρε παιδιά σας το είπα , πρέπει να ασχοληθούμε με το κυνήγι. Αλλιώς θα διαταραχθεί η ισορροπία του οικοσυστήματος. Χωρίς βέβεια να κινδυνεύσει η ΑΥΤΗΣ ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΗΣ!!
    ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΓΥΑΛΑ!!!!
    Α Λ Ε Ξ Ι Σ Φ Α Ι Ρ Η !!!!!!!

    Σαν τις καινούριες σκοπιές, που ( μέχρι να καταργηθούν) βαζει ο ΥΠ/ ΠΡΟ.ΠΟ. στα Α.Τ.

  44. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 16/11/2009 01:50:39

    1. Λυπάμαι αν ένοιωσες ότι εκμεταλεύομαι το χώρο - το έκανα με συγκεκριμένο σκοπό και αν διάβαζες προσεκτικά το κείμενο μου θα καταλάβαινες ότι η πρόθεση μου δεν ήταν διαιρετική κάθε άλλο - επικαλέστηκα την κοινή μας λογική, ανθρωπιά και συλλογική συνείδηση

    2. Δεν σπαταλάω τον χρόνο μου και τα χρήματα μου σε τέτοιου είδους φυλλάδες - όταν είδα τη δήλωση της κυρίας Μπακογιάννη αναρωτήθηκα γιατί γινόταν όλη αυτή η φασαρία και αγόρασα την εν λόγω αθλιότητα για να διαπιστώσω αυτά που διαπίστωσα (σε διαβεβαιώ ότι μετά τα σημερινά κανενός μεγέθους περιέργεια δεν θα με ωθήσει να ξανακάνω αυτό το λάθος...)

    3. Μας αφορά όταν υπάρχουν εκεί έξω άνθρωποι που καλώς ή κακώς (κακώς κατά την άποψη μου) δημοσιεύουν τέτοια κείμενα. Και μην ξεχνάς ότι δυστυχώς παρά το γεγονός ότι η πλειονότητα του ελληνικού λαού έχει σιχαθεί τον Τριανταφυλοπουλο δεν παύε να του χαρίζει ανατριχιαστικές ακροαματικότητες και να επηρεάζεται λιγοτερο ή περισσοτερο απ'τις λασπες (και μη) που πετάει.

    4. Γράφω ανενόχλητη γιατί απ'οτι είχα καταλάβει είναι ένας ελέυθερος (και δημοκρατικός) χώρος αυτός - δεν νομίζω ότι αυτό μου αναιρεί το δικαίωμα να ασκώ κριτική και να κάνω παρατηρήσεις

    5. Αν δεν λασπολογεις καταδίκασε και εσύ με τη σειρά σου την συγκεκριμένη χυδαία επίθεση - θα το εκτιμήσω απεριόριστα

    6. Δεν είναι η πρόθεση μου να εκμεταλευτώ κανένα τέτοιο συναισθημα, η πρόθεση μου ειναι να συμφωνήσουμε ξεκάθαρα όλοι στο τί είναι φαουλ και τι όχι - αν ανήκουμε στην ίδια παράταξη θα έπρεπε με το μυαλό μας στην επόμενη μέρα να μπορούμε να κανουμε έστω αυτό.

    7. Δεν κάνω τέτοιες προσωπικες χυδαίες επιθέσεις - είναι ενάντια στις αρχές μου όποτε δεν ξέρω σε τί ακριβώς αναφέρεσαι όταν λες για αναμαρτητους και για λιθοβολισμους

    Και τέλος - για το νουμερο 8 - όπως είπα και στη λορετα αν μου παραθεσεις ένα παράδειγμα σχολίου αυτού του μεγέθους χυδαιότητας από οποιονδήποτε δεν έχω καμία μα καμία αντίρηση να το καταδικάσω με τον πιο ξεκάθαρο και ηχηρο τρόπο

  45. Factorx avatar
    Factorx 16/11/2009 02:15:38

    Δεν καταλαβαίνω. τι θέλεις; δηλώσεις συμπαράστασης στην Μπακογιάννη; Σου απάντησα. Δεν γνωρίζουμε γιατί μιλάς. Ως αντινέα, πάντως, σύνταξη και σχολιαστές και πιστεύω και η μεγάλη πλειοψηφία των αναγνωστών καταδικάζουμε κάθε σεξιστική, μειωτική και υβριστική επίθεση εναντίων των υποψηφίων. Θέλουμε μόνο πολιτικά επιχειρήματα εναντίον του καθενός.

    Με την ευκαιρία πάντως αυτοί οι "λασπολόγοι" που καταδικάζεις όλως τυχαίως ευδοκιμούν στις Αγιες Οικογένειες αυτού του τόπου.

  46. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 02:24:21

    ainsley hayes
    Κοίταξε !!!
    Η πολιτική είναι σκληρό, "Αντρικό" θα έλεγα σπόρ. Τα εισαγωγικά θα έβαλα όχι γιατί παίζει κανένα ρόλο το φύλο των υποψηφίων, απλά χρησιμοποιώ την καθιερωμένη λαϊκή έκφραση!

    Απλά αυτά συμβαίνουν!!!

    Τι να κάνουμε;;;

  47. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 16/11/2009 02:26:51

    Να καταλάβω ότι σε αυτό το σενάριο που επικαλείσαι έγω είμαι ο κουφός. Το ότι δεν συμφωνώ μαζί σας πίστεψε με σε κανένα πιθανό σενάριο δεν με καθιστά ανίκανη να σκεφτώ. Και επειδή φαίνεται ότι διασκεδάζεις να κάνεις τέτοιου είδους σχόλια να ξέρεις ότι γελάει πάντα (μα πάντα, με απολύτως μαθηματική ακρίβεια) όποιος γελάει τελευταίος. Και με αυτήν την αδυναμία σας να ακούσετε οποιαδήποτε άλλη άποψη στο τέλος θα βγείτε μόνο χαμένοι.

  48. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 16/11/2009 02:30:39

    Αγαπητέ πέτρο, όσο η θέση σου είναι 'τι να κάνουμε' και 'είναι αντρικό σπορ' ή όπως ακούστηκε προηγουμένως, 'η πολιτική θέλει γερά στομάχια΄ αυτή η χώρα θα μένει σε περίοδο πολιτισμικού μεσαίωνα.

    Και δεν ξέρω πως θα καταφέρουμε να αλλάξει οτιδήποτε όταν κάποιοι από μας συντηρούν αυτού του τύπου τις λογικές.

  49. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 02:36:38

    ainsley hayes
    Εννοώ ακριβώς το αντίθετο από αυτό που κατάλαβες. Συγγνώμη, αν δεν το διατύπωσα σωστά.

  50. loretta avatar
    loretta 16/11/2009 02:38:17

    Λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει αγαπητη.

    Τωρα το ποιος θα γελασει καλυτερα αστο...επισης στην ζωη λενε οτι εδωσες θα λαβεις..!! αυτο σας λεει κατι???

  51. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 16/11/2009 02:45:38

    Μην ανησυχείς για μένα - δεν μου λείπει η ψυχραιμία γι'αυτό να είσαι απολύτως σίγουρη.

    Όσο για το 'ότι έδωσες θα λάβεις' είμαι σίγουρη ότι ό,τι και να προσάπτεις στην κυρία Μπακογιάννη δεν άξιζε την επίθεση η οποία άρχισε αυτήν την συζήτηση.

    Let's leave it at that νομίζω.