22/03/2013 14:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφωνία Αθήνας-Λευκωσίας για τα υποκαταστήματα των κυπριακών τραπεζών

(Ανανεωμένο) Ένα καλό νέο για χιλιάδες καταθέτες σε κυπριακά υποκαταστήματα στην Ελλάδα. Έκλεισε η συμφωνία για την εξαγορά τους από ελληνικούς τραπεζικούς ομίλους με αποτέλεσμα να διασφαλίζονται στο σύνολό τους οι καταθέσεις των Ελλήνων που υπολογίζονται σε 14 δις ευρώ. Σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών «Με την εξέλιξη αυτή, η Ελλάδα θωρακίζεται καθώς το σύνολο των καταθέσεων των πολιτών στις κυπριακές τράπεζες διασφαλίζεται απόλυτα.

Εργαζόμαστε νυχθημερόν τόσο για την απόλυτη διασφάλιση της σταθερότητας του τραπεζικού συστήματος, όσο και για την εξεύρεση μιας βιώσιμης λύσης για την οικονομία της Κύπρου και των πολιτών της», δήλωσε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας.

Νωρίτερα Αντώνης Σαμαράς και Νίκος Αναστασιάδης είχαν τηλεφωνική συνομιλία για το κλείσιμο της συμφωνίας με τον δεύτερο να ευχαριστεί την Ελλάδα για την εξέλιξη αυτή. Ο κ. Αναστασιάδης εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του και τόνισε ότι το αποτέλεσμα «απαντάει» στις κακόβουλες φήμες για δήθεν ουδετερότητα της Ελλάδας. Σε ανακοίνωση της Κυπριακής Προεδρίας, ο κ. Αναστασιάδης ευχαριστεί θερμά την Ελλάδα για τη στήριξη που παρέχει στην Κύπρο αυτές τις δύσκολες στιγμές για την οικονομία του τόπου.

Σε ότι αφορά το ποιος θα πάρει το ενεργητικό των υποκαταστημάτων, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η Alpha Bank θα απορροφήσει τα υποκαταστήματα της Τράπεζας Κύπρου και η Τράπεζα Πειραιώς  της Laiki Bank, που πλέον έχει μετονομαστεί σε CPB και πιθανότατα και της Ελληνικής.

Στις 15:00 συνεδριάζει το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας για να εξετάσει τις προσφορές που έχουν κατατεθεί για την Τράπεζα Κύπρου και τη Λαϊκή Τράπεζα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SP avatar
    SP 22/03/2013 15:05:59

    Περιμένω εναγωνίως τα σχόλια όσων έβριζαν, κατηγορούσαν και λοιδωρούσαν τον Σαμαρά όλες τις προηγούμενες μέρες... 2 δις λιγότερα έχουν να βρούν τώρα οι Κύπριοι αδελφοί μας.

    • The Camel avatar
      The Camel @ SP 22/03/2013 20:14:39

      Ποιός θα τα πληρώσει το γνωρίζεις; Κοίταξε τον εαυτό σου στο καθρέφτη.
      Ο ελληνικός λαός, που υπόκειται σε προγραμμα λιτότητας 3 χρόνια, θα δανεισθεί 1 (όχι 2 δισ. ευρώ) απο το EFSF για να μην κουρευτούν πολύ οι κύπριοι αδελφοί, που δεν ξέρουν τι σημαίνει λιτότητα και έχουν 40 δισ. στις τράπεζες, και θα το αποπληρώσει στο μέλλον.

      Πάμε καλά;

  2. ^Mara^ avatar
    ^Mara^ 22/03/2013 15:14:05

    Αυτά να τα βλέπουν μερικοί...μερικοί, που είτε από κακία, είτε από αφέλεια, βιάστηκαν να στάξουν χολή....

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 22/03/2013 15:17:00

    Έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές! Με πράξεις, όχι με φήμες και λόγια το αέρα. Μόκο τώρα λαμόγια...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Γεώργιος Τ. 22/03/2013 19:19:00

      Ακριβώς.

  4. geojleve avatar
    geojleve 22/03/2013 15:44:10

    Με ποια λεφτά το ελληνικό τραπεζικό σύστημα θα αποκτήσει τις κυπριακές τράπεζες?

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ geojleve 22/03/2013 15:48:08

      Είναι μια πολύ καλή ερώτηση. :)

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ geojleve 22/03/2013 15:52:34

      Μα με αυτά που "πορεύεται" ούτως ή άλλως: Του Ευρωπαικού Μηχανισμού Στήριξης.
      Που να βρεί άλλα; Υπάρχουν (που έλεγε ο Μεγάλος);
      Είναι λεφτά που θα χρωστούμε εμείς οι φορολογούμενοι (της Ελλάδας με τα τωρινά δεδομένα, της Ευρωζώνης όλης, άν οι ανακεφαλαιοποιήσεις τραπεζών ανατεθούν απευθείας στον ESM).

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Uncle Stgm 22/03/2013 18:03:20

        Ένας λόγος παραπάνω, λοιπόν, για να μην υποστηρίζουν ούτε οι Ελλαδίτες τα απανταχού κουρέματα. Τι λέτε;

    • The Camel avatar
      The Camel @ geojleve 22/03/2013 20:17:58

      Τα δικά σου κια τα δικά μου. Απο τα δανεικα του EFSF είναι για την αναχρηματοδότηση των τραπεζών.

  5. The Camel avatar
    The Camel 22/03/2013 16:17:59

    Οι χρεωκοπημενες ελληνικές τράπεζες θα αγοράσουν τα εδω καταστήματα των κυπριακών. Είναι να γελάει και να κλαιει κανείς μαζί.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ The Camel 22/03/2013 16:23:43

      Ετσι κι αλλιώς δεν μας έχουν αφήσει ούτε κινητά ούτε ακίνητα...
      Καλύτερη τράπεζα θα αποδειχθεί και πάλι το κασελοντίβανο της γιαγιάς...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ The Camel 22/03/2013 18:57:08

      Οι δικές μας επανακεφαλαιοποιούνται με πολλά δις που έχουμε χρεωθεί. Επειδή όμως επιστρέφουν οι καταθέσεις το τελευταίο 8μηνό, έχουν μικρότερη ανάγκη για επανακεφαλαιοποίηση. Ευκαιρία λοιπόν να βοηθήσουμε τα αδέρφια μας.

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 22/03/2013 16:49:20

    Εννοείται, ότι αν δεν ήταν ο Αντώνης πρωθυπουργός,
    θα είμασταν όλοι ήδη στα κάγκελα!

  7. alex23 avatar
    alex23 22/03/2013 16:53:38

    απο το ευρωπαικο πακετο για την ανακεφαλοποιηση των ελληνικων τραπεζων (ευρωπαικα λεφτα) και προφανως με την συμφωνη γνωμη των ευρωπαιων (για να μην διαταραχτει το ελληνικο προγραμμα) μιας και δεν μπορουμε να δανεισουμε με δανεικα την κυπρο

  8. Ο Πειρατής avatar
    Ο Πειρατής 22/03/2013 16:56:54

    Τελικά τους βοηθάμε Uncle Stgm με αυτόν τον τρόπο τους Κυπρίους (που μέσω του PSI κατά κάποιον τρόπο τους ...κάψαμε), ωφελούμαστε εις βάρος τους, ή χάνουμε και οι δύο;

  9. Simos avatar
    Simos 22/03/2013 17:14:20

    Αυτός ο Σάλλας, λες και έχει το κοκάλακί της νυχτερίδας δηλαδή... μήπως παίζει ρόλο το ότι ο κεντρικός Τραπεζίτης ήταν στην Πειραιώς..

    Μήπως και η άρνηση του Πρόβοπούλου να δανείσει τα δύο δις (μέγιστη πράξη πατριωτισμού) εντάσσεται στις παραπάνω εξελίξεις ?

    Τα όρνεα πάνω από τα πτώματα τι κάνουν συνήθως??

  10. Tsol avatar
    Tsol 22/03/2013 17:36:15

    Χρεώνεται ο ελληνικός λαός για να κάνουν ψώνια οι τραπεζίτες μας δηλαδή?? Σώστε με κι άλλο ρε παιδιά, θέλω κι άλλη σωτηρία!!!