#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2010 08:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Συμμαζεύουμε το Δημόσιο» ! Χα χα χααααααααα



ΠΑΡΑΜΥΘΙ Νο 1: ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ Η ΕΝΙΑΙΑ ΑΡΧΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ!

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ:



"Ν 3763/2009: (ΦΕΚ Α΄ 80/ 27.05.2009)
Αρθρο 35
Σύσταση Γενικής Διεύθυνσης Μισθών
1. α. Συνιστάται στο Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών Γενική Διεύθυνση
Μισθών (Γ.Δ.Μ.), υπαγόμενη στη Γενική Γραμματεία Δημοσιονομικής Πολιτικής
(Γενικό Λογιστήριο του Κράτους).
β. Αποστολή της Γενικής Διεύθυνσης Μισθών είναι η ενιαία διενέργεια ελέγχου,
εκκαθάρισης και εντολής πληρωμής των πάσης φύσεως αποδοχών και επιδομάτων του
προσωπικού των υπηρεσιών του Δημοσίου, Ο.Τ.Α., Ν.Π.Δ.Δ. και των μονίμων
στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας."

Μάλιστα για τη στελέχωσή της είχε εκδοθεί η υπ’αρ. 2/53069/0004/16-7-2009 Ανακοίνωση μετατάξεων.

Και η απόφαση για την ενιαία αρχή πληρωμών του ΠΑΣΟΚ:


"Ενιαία Αρχή Πληρωμής
Άρθρο 5
Σύσταση και αποστολή της Ενιαίας Αρχής Πληρωμής
1. Συνιστάται στη Γενική Γραμματεία Δημοσιονομικής Πολιτικής/Γενικό Λογιστήριο του
Κράτους οργανική μονάδα επιπέδου Διεύθυνσης, με τίτλο Ενιαία Αρχή Πληρωμής (ΕΑΠ),
υπαγόμενη απευθείας στον Γενικό Γραμματέα Δημοσιονομικής Πολιτικής.
2. Αποστολή της ΕΑΠ είναι η πληρωμή, μέσω τραπεζικού λογαριασμού, των πάσης φύσεως
αποδοχών ή προσθέτων αμοιβών, αποζημιώσεων και με οποιαδήποτε άλλη ονομασία
καταβαλλόμενων απολαβών του πάσης φύσεως προσωπικού του Δημοσίου, ΝΠΔΔ, ΟΤΑ
και των φυσικών προσώπων που απασχολούνται με σύμβαση μίσθωσης έργου στους
ανωτέρω φορείς, καθώς και των αιρετών οργάνων των ΟΤΑ.
3. Στις παραπάνω αμοιβές περιλαμβάνονται και εκείνες για την εκκαθάριση των οποίων
απαιτείται χρηματικό ένταλμα πληρωμής (ΧΕΠ) ή άλλος τίτλος πληρωμής."



Μπράβο, πρωτοτυπήσατε πάλι, αλλάξατε τον τίτλο!!!

ΠΑΡΑΜΥΘΙ Νο 2 ΑΓΝΩΣΤΟΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ
Δεν ξέρετε πρόσθεση ή μήπως βαριέστε να ελέγξετε τα αποτελέσματα:
"Αρ.Πρωτ. : Φ11.274/31734/29 Δεκεμβρίου 2009

ΠΡΟΣ

1. Όλα τα Υπουργεία

Δ/νσεις Διοικητικού

2.Εποπτευόμενους φορείς

(δια των Υπουργείων)

3. Περιφέρειες

4. Ν.Α και ΟΤΑ

(δια των Περιφερειών)

ΘΕΜΑ : Υποχρεωτική Απογραφή Προσωπικού Δημόσιου τομέα μέσω του Διαδικτύου

Σχετ. : εγκύκλιός μας ΔΗΕΣ / Φ.11.274/33692/16.12.2008



1. Το Υπουργείο Εσωτερικών από το 1985 διενεργεί την «Ετήσια Απογραφή Προσωπικού του Δημόσιου Τομέα». Από τοτε σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν σημαντικές αλλαγές στη σχετική διαδικασία. Οι αλλαγές αυτές κινούνται μέσα στο πνεύμα της αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών και της Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης. Συγκεκριμένα, ανασχεδιάστηκε η εφαρμογή απογραφής του προσωπικού Δημόσιου Τομέα με τρόπο ώστε να είναι προσβάσιμη μέσω του διαδικτύου (web based).

2. Η χρήση της διαδικτυακής εφαρμογής ήταν προαιρετική στην απογραφή του 2007 και υποχρεωτική στην απογραφή του 2008 και του 2009. Η υποχρεωτική αποστολή των ηλεκτρονικών εντύπων είναι αυτονόητη και για την απογραφή του 2010 (στοιχεία 31/12/2009)... .... .... "

Η απαίτηση του κράτους να απογραφούν μόνοι τους οι υπάλληλοι, απειλώντας τους ότι σε διαφορετική περίπτωση δε θα πληρώνονται., αυτό ναι, αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία. Δεν τολμώ να φανταστώ το μπάχαλο της επόμενης μέρας!!!

Πολίτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 10/06/2010 08:47:14

    υποχρεωτική το 2008 και 2009; ποτε εγινε αυτό και δεν πηρα χαμπαρι;

  2. Asterix avatar
    Asterix 10/06/2010 09:02:50

    Δεν γνωρίζω γιατί γελάει ο αρθρογράφος.
    Εγώ πάντως γελάω γιατί έμαθα πως ΣΗΜΕΡΑ, ας γουι σπικ, γίνονται προσλήψεις σωρηδόν! Είναι ένα πανηγύρι που ξεκίνησε εδώ και 3 μήνες με τις παραιτήσεις συνταξιοδότησης και την εν ψυχρώ αντικατάσταση του παραιτούμενου με έναν πασόκο επιλογής.

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Asterix 10/06/2010 09:40:49

      φιλε τωρα εχει ΔΝΤ .τα βρωμερα γαλαζο-πρασινα ρουσφετια σας να τα ξεχασετε

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ CRAZY DOCTOR 10/06/2010 20:49:52

        Μπες στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ γιατρέ. Ούτε μία προκήρυξη για μόνιμο προσωπικό και φουλ στους εποχικούς και τους συμβασιούχους έργου. Τα ρουσφέτια δε σταματάνε ποτέ. Κυρίως τα πράσινα!!!

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ Asterix 10/06/2010 10:31:28

      Ο Παπανδρέου από τη μία διώχνει συμβασιούχους και από την άλλη προσλαμβάνει τους πράσινους.
      Ωραία.
      Το Δ.Ν.Τ. και η Ε.Ε. τα ξέρουν αυτά;

    • Asterix avatar
      Asterix @ Asterix 10/06/2010 10:47:09

      Δεν είμαι σίγουρος αν το ΔΝΤ μπορεί ή θέλει να ελέγξει σε τόσο βάθος τα θέματα. Κάνει μακροσκοπικές έρευνες και αν τα νούμερα "βγαίνουν", τότε όλα καλά.

      Επισημαίνω το γεγονός των προσλήψεων για να δείξω ότι το ΠΑΡΑΜΥΘΙ του "είμαστε κατεστραμμένοι και λεφτά δεν έχουμε" είναι καπνός και καθρέφτες.

      Κάνουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ πασοκικά κόλπα. Μας λένε ότι ο γάϊδαρος αρρώστησε και ότι θα ψοφήσει και όταν δεν κοιτάμε αγοράζουν ΚΑΓΙΕΝ.

  3. Hot dog avatar
    Hot dog 10/06/2010 09:56:16

    Παγκόσμια πρωτοτυπία είναι κι οι Έλληνες δημόσιοι υπάλληλοι που για να σε εξυπηρετήσουν πρέπει να τους παρακαλείς! Ας παρακαλάνε κι αυτοί τώρα να πληρωθούν. Δόκτωρα κλύσματα σε όλους τους δημόσιους & συνδικαλιστές εργατοπατέρες που νομίζουν πως αυτοί είναι ο σφυγμός της χώρας.

    • Κώστας, Χανιά avatar
      Κώστας, Χανιά @ Hot dog 11/06/2010 03:22:37

      @ Hot dog:
      Πιστεύεις φίλε μου ότι το πρόβλημα της χώρας είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι; Δηλαδή οι γιατροί, οι δασκάλοι, οι εφοριακοί, οι τελωνειακοί, οι τραπεζικοί, οι υπάλληλοι σε ασφαλιστικά ταμεία, υπουργεία κ.ο.κ.; Και είναι ΟΛΟΙ στο ίδιο καζάνι;
      Όσο θα υπάρχει αυτή η νοοτροπία της εμπάθειας και του μίσους σε κάποιους συνανθρώπους μας που έτυχε να έχουν εργοδότη το δημόσιο, τόσο θα μας βαράνε αλύπητα τα κέντρα εξουσίας και εμείς θα νομίζουμε ότι μας χαϊδεύουν.

  4. alex avatar
    alex 10/06/2010 10:12:09

    περιμενω 5 μηνες απο την καταθεση του φακελου με ολα τα προβλεπομενα δικαιολογητικα, την εκοση αδειας Ιδιωτικου Γραφειου Συμβουλων Εργασιας ( για στελεχωση επιχειρησεων) ! σε καιρο τεραστιας ανεργιας δεν μου δινουν αδεια ΙΓΣΕ, ενω μπορω να βρω δουλεια σε ανεργους! τιποτα δεν θα αλλαξει - οι ανθρωποι ειναι απλως ανικανοι.

  5. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 10/06/2010 10:56:18

    Ο ΓΑΠ νομίζει οτι κυβερνάει αυτή την χώρα και χαίτρεται ,τον πληροφορώ ότι τα λαμόγια στο δημόσιο μετά και την μείωση μισθών έχουν ξεσαλώσει και ζητάν πλέον διπλό λάδωμα.
    Κανένας δεν φοβάται γιατί ξέρουν για την ανυπαρξία κράτους και την ασχετοσύνη της κυβέρνησης του ΓΑΠ και της παρέας τους ,που οι περισσότεροι είναι ανεπάγγελτοι και άσχετοι απο την λειτουργία της δημόσιας διοίκησης.
    Υπάρχει ανάγκη για νέα φρέσκα πρόσωπα και να πάρει δρόμο το επικινδυνο υπάρχον πολιτικό σκηνικό.

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 10/06/2010 11:42:04

    ναταν μόνο το λάδωμα!
    σε πολλές υπηρεσίες αρκετοί που μπορούν « βάζουν ώρες» και κερδίζουν τουλάχιστον 500-700 ευρώ το μήνα παραπάνω.
    μήπως υπάρχει κάποιος έλεγχος;

    το μοναδικό που θα πετύχει η οικονομική πολιτική Παπανδρέου θα είναι μια νέα αναδιανομή του πλούτου από κάτω προς τα πάνω.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ o βουνίσιος 10/06/2010 20:40:38

      Και πλασματικά εκτός έδρας επίσης. Κάτι τέτοια μας φάγανε. Το γελοίο είναι πως από τη μείωση των μισθών τελικά δεν ζημιώνονται όσοι λαδώνονται, όσοι παίρνουν πλασματικές υπερωρίες ή πλασματικά εκτός έδρας, αλλά όσοι τηρούν τους νόμους και κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει.

  7. ApoTel avatar
    ApoTel 10/06/2010 13:24:24

    Και νομίζουν ότι όλοι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι ξέρουν να απογραφούν ηλεκτρονικά; Άσε το κορυφαίο που αν μπεις στην ιστοσελίδα με explorer βλέπεις κινέζικα, ενώ με FireFox δουλεύει κανονικά. Ξέρεις πόσοι θα μπουν θα δουν τα κινέζικα και θα παρατήσουν την ιστορία.

    Μάλλον θα πιάσω τους γνωστούς μου και θα χρεώνω 10 € την δήλωση. Η λέτε να τους ζητάω κάνα από τα καινούργια τα πεντοχίλιαρα;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ApoTel 10/06/2010 14:07:38

      απο αυτά που δήθεν δεν τυπώνονται ε;

  8. χρηστος avatar
    χρηστος 10/06/2010 16:59:59

    Αφού τό κράτος-εργοδότης αγνοεί πόσους εργαζόμενους πρέπει νά μισθοδοτεί, "φυσιολογικώτατα" ζητάει από αυτούς νά αυτοαπογραφούν γιά νά συνεχίσουν νά μισθοδοτούνται.
    Δηλαδή άν κάνω μιά δήλωση απογραφής, μπορεί από τόν άλλο μήνα νά δώ κανένα ψωρομισθάκο (τής πείνας) νά "μπαίνει" στό λογαριασμό μου?

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ χρηστος 10/06/2010 20:44:16

      Το θέμα Χρήστο είναι ότι το κράτος δεν αγνοεί ή δε θα έπρεπε να αγνοεί πόσους υπαλλήλους έχει. Οι υπηρεσίες στέλνουν σε τακτά χρονικά διαστήματα στοιχεία, πέραν της ετήσιας απογραφής που αναφέρεται στο άρθρο. Το αν μισθοδοτούνται από διαφορετικά υπουργεία είναι άλλο θέμα, όχι όμως και να μην ξέρουν πόσοι είναι.