#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2011 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμβουλές αποστασίας από τον ΣΚΑΪ




Με την κυβέρνηση του Παπανδρέου στα πρόθυρα της κατάρρευσης.

Την πολιτική του μνημονίου να αποτελεί μια παταγώδη αποτυχία.

Την κοινωνία να είναι σφόδρα δυσαρεστημένη από την κυβερνητική πολιτική.

Και τα νέα επώδυνα, μέτρα ενόψει, κατ’ απαίτηση των δανειστών μας,

το Συγκρότημα του Φαλήρου συνεχίζει τη δουλειά.

Εκείνη που άρχισε ο κ. Παπαχελάς και παρέλαβε  η «Καθημερινή» (θυμάσθε εκείνη τη δημοσκόπηση για το  ΛΑΟΣ)

Σήμερα, λοιπόν, ο Άρης Πορτοσάλτε (ναι αυτός που συντόνιζε τις συζητήσεις που ακολουθούσαν την προβολή της σειράς «1821»), ανέλαβε να …κάνει τις προτάσεις του Συγκροτήματος για την αντιμετώπιση της κρίσης.

«Όλα αυτά που συμβαίνουν ένα άλλο εντελώς διαφορετικό περιβάλλον.. να δημιουργηθεί ένα πολιτικό περιβάλλον που μπορεί να διαχειρισθεί αυτήν την κατάσταση .... μπορεί να σπάσει η ΝΔ, ή μπορεί να σπάσει το ΠΑΣΟΚ και να πάνε κάποιοι άνθρωποι να ενωθούν, αυτοί που είναι οι κρατιστές ή λαϊκιστές και από τα δυο κόμματα εξουσίας μπορούν να συγκροτήσουν ένα δικό τους φορέα, εντελώς διαφορετικό από εκείνον τον φορέα που θα συγκροτήσουν όσοι από την σημερινή ΝΔ δεν μιλούν σήμερα και έχουν διαφορετική άποψη με ορισμένους μέσα από το ΠΑΣΟΚ»

Δείτε και ακούστε μόνοι σας στο http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=213385 (από το 12.00 και μετά)



Πρόκειται για την πιο ωμή εξωθεσμική παρέμβαση που  έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.

Η δουλειά των δημοσιογράφων, αν θυμάμαι καλά, είναι να ενημερώνουν την κοινή γνώμη και όχι να  απεργάζονται σενάρια αποστασίας και διάλυσης των κομμάτων.

Ούτε να προτρέπουν δημοσίως τους πολιτικούς να αναζητήσουν ανίερες συμμαχίες!

Στις δημοκρατίες τα κόμματα τα ψηφίζουν και τα καταψηφίζουν οι πολίτες, όχι τα συμφέροντα!

Είναι προφανές ότι το Συγκρότημα του Φαλήρου, ποτέ δεν έκρυψε τις προτιμήσεις του,  από τον Μητσοτάκη, τον Μάνο, τον Σημίτη,  μέχρι τον Κωνσταντόπουλο, την κα Μπακογιάννη,  ενδιαμέσως τους Οικολόγους-Πράσινους και εσχάτως τον Αλέκο Παπαδόπουλο.

Γιατί, όμως, ανησυχεί τόσο πολύ ο κ. Πορτοσάλτε;

Πρώτον, γιατί ο μέχρι πρόσφατα εκλεκτός τους, ο κ. Παπανδρέου δεν μπορεί πλέον.

Δεύτερον, γιατί έχουν μαζευτεί πολλά …ορφανά,  που αναζητούν ρόλους!

Τρίτον, γιατί το μεγάλο πάρτυ με την αξιοποίηση της περιουσίας του ελληνικού δημοσίου, δεν πρέπει να  πάει χαμένο.

Τέταρτον, γιατί με τα άλλα πρώην κραταιά Συγκροτήματα (που συνήθως προετοίμαζαν εξελίξεις) εξασθενημένα υπό το βάρος της παρούσας κρίσης, το Συγκρότημα του Φαλήρου διεκδικεί να πάρει το πάνω χέρι.

Έχει ιδιαίτερη σημασία η χρονική συγκυρία που εκδηλώνεται αυτή η δημόσια προτροπή:

Λίγες μέρες πριν ο Αντώνης Σαμαράς ανακοινώσει την πρόταση του για έξοδο της χώρας από την κρίση και πριν τη σύσκεψη κορυφής της τρόικας, για το μέλλον της χώρας!

Τυχαίο; Δεν νομίζω!

Και ποιόν θέλουν να αποκλείσουν από τα σχέδια αυτά;

Ε, είναι εύκολη η απάντηση!

Αδέξιος Δεξιός





ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 26/04/2011 22:43:09

    Αφού φτάσαμε να έχει άποψη και ο Πορτοσάλτε για το τι πρέπει να γίνει κλάφτα Χαράλαμπε.

    Συμπαθή ιδιαίτερα τον Παπανδρέου γιατί οι επιδόσεις τους στην χρήση της ελληνικής γλώσσας είναι παρόμοιες.

    Η Δράση πήρε 1% το ΔΗΣΥ 1,7% όλα τα πουλέν τους αποδείχτηκαν πεταλοσυλλέκτες σαν την θρυλική Σόνια την δεκαετία του 80 στον ιππόδρομο.

    Τουλάχιστον αφού θα είμαστε μπατίρηδες ας μας ψυχαγωγεί το σύστημα με την παραφροσύνη του.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 26/04/2011 22:51:26

      Δεν έχει ο ίδιος άποψη. Την άποψη των τροϊκανών μεταφέρει. Η Kommandatur βγάζει τις ανακοινώσεις και τα αλαφουζομέσα παίζουν το ρόλο της ντουντούκας που έβγαινε σεργιάνι με το μαύρο τρίκυκλο στους δρόμους της κατοχικής Αθήνας.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 26/04/2011 22:56:51

        Άλλωστε, και τον τόνο της φωνής του αν σκεφτείς, είναι ο καταλληλότερος για να αναβιώσει τα "Achtung, Achtung," εκείνης της εποχής στο σύγχρονο περιτύλιγμα της Μέρκελ.

    • kopritis avatar
      kopritis @ Aris. A 27/04/2011 08:38:10

      να υποθεσω οτι ο σαμαρας εκλεγεται
      τι δεσμευση υπαρχει για τον σκαι και τον αλαφουζο?
      αν τον κλεισει ,εμεις ειμαστε ολοι αριστεροι,διαθετουμε ψηφους στην νδ διχως τυψεις
      αρκει να αφανιστει ο σκαι

  2. Ian Mac Os avatar
    Ian Mac Os 26/04/2011 22:43:35

    «Αυτοί δεν θα ήσαν λύκοι αν οι άλλοι δεν ήσαν αρνιά!»
    Shakespeare

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/04/2011 22:44:39

    Ήδη προχθές, στο κυριακάτικο φύλλο, ο Alexis έκανε ανοιχτά λόγο για -εθελούσια ή όχι- απόσυρση του ΓΑΠ υπέρ εξωθεσμικών "τεχνοκρατών" που θα αναλάβουν χωρίς καν ψήγματα πολιτικού κόστους την εξαθλίωση και βουλγαροποίηση των Ελλήνων. Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο σχόλιο, πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι εδώ που φτάσαμε, ο πόλεμος είναι πλέον ξεκάθαρος ως προς τους αντιπάλους: νεοφιλελευθερισμός εναντίον κοινωνίας. Και πρέπει ξεκάθαρα να δώσουμε έμπρακτη απάντηση, καθένας μας ξεχωριστά, αν είμαστε με την κοινωνία ή με την κτηνωδία.

  4. The Saint avatar
    The Saint 26/04/2011 22:50:09

    Εχει -και θα έχει- πολλά μέτωπα κόντρα ο Σαμαράς...
    Οσο περισσότερο πάντως τον πολεμούν, τόσο περισσότερο θα πιστευω ότι είναι έξω απο κάθε τι σάπιο, έχουμε δεί στον περιγυρό μας σήμερα.
    Το θέμα είναι αν θα το δούν όλοι, η θα ...λυποψυχήσουν?!?

  5. gdp77 avatar
    gdp77 26/04/2011 22:50:12

    Σαμαρά αργείς και η χώρα βουλιάζει...

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ gdp77 27/04/2011 20:47:24

      Και δεν υπάρχει πλέον ουτε ένας "λοχίας" να μας σώσει .................

  6. Manos avatar
    Manos 26/04/2011 22:51:29

    H κακοδιαμονία της Νέας Δημοκρατίας ήταν πάντα τα συγκροτήματα τύπου που υποτίθεται ότι την στηρίζουν.

    Το συγκρότημα του Φαλήρου με όλα όσα σωστά του καταμαρτυρείτε.

    Το συγκρότημα του Κυριακού (Αντέννα κλπ) που πούλησε με το χειρότερο τρόπο τη παράταξη. Ο υιος Κυριακού μετέτρεψε τον Αντέννα απο μαχητικό ενημερωτικό ραδιόφωνο σε χαζοχαρούμενο ελαφρολαικό τύπου Λάμψη αφού πρώτα εδώ και χρόνια το είχε κάνει καταπράσινο. Ραδιόφωνο που να στηρίζει τη ΝΔ δεν υπάρχει.

    Ο Χατζηνικολάου είναι ερμαφρόδιτος, μην τυχόν χαλάσει τις ...ισορροπίες, χωρίς ταυτότητα.

    Ο Αδεσμευτος στα πρωτοσέλιδα του παραχωρεί στη Ντόρα του 1,7% τον ίδιο ακριβως χώρο με τη ΝΔ. Τον ίδιο ακριβως. Διαβάζοντας κανείς το πρωτοσέλιδο του Αδέσμευτου θα νομίζει ότι η παράταξη έχει χωριστεί σε δύο μεγάλα ισοδύναμα κόμματα.

    Η Απογευματινή είχε άδοξο, «φτηνό» τέλος στα χέρια του Σαραντόπουλου.

    Η ιστορική, η μαχητική άλλοτε Βραδυνή, έχει καταντήσει φυλλάδα των 1000 φύλλων και των 50 λεπτών. Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Τζώρτζη Αθανασιάδη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Manos 26/04/2011 23:03:32

      Οι καθεστωτικοί πάνε με το ισχυρό, αυτό είναι το πρόβλημα. Και ο ισχυρός στην κοινωνία ήταν μέχρι σήμερα το ΠΑΣΟΚ.

      Θα το αλλάξουμε αυτό, όμως.

    • Σιωπηλός avatar
      Σιωπηλός @ Manos 26/04/2011 23:04:17

      O X'νικολάου είναι ντοράκι και μάλιστα φανατικό.

      Η ΝΔ (η σημερινή, υπό Σαμαρά) έχει "Ελεύθερο Τύπο" και "Δημοκρατία".

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ Σιωπηλός 26/04/2011 23:32:43

        Δεύτερα -Τετάρτη- Παρασκευή συνεντευξιάζεται με τον πρώην βιντεοκασσετά Καρατζαφέρη. Τelecity έχει καταντήσει ο Χατζηνικολάου τα ΜΜΕ στα οποία εργάζεται. Και με σοβαροφανές και περισπούδαστο ύφος ακούει τις μπουρδολογίες Καρατζαφέρη. Ας κυκλοφορήσει μία φορά την εφημερίδα του χωρίς cd και μπιχλιμπίδια και τότε θα μετρήσουμε πόσοι τον διαβάζουν. Αλλά που να τολμήσει...

        • Tassos avatar
          Tassos @ Κώστας 27/04/2011 14:07:50

          Η πλάκα είναι ότι όταν ξεκινούσε έλεγε ότι δεν θα βάλει ποτέ cd! Χρωστάει μεγάλη χάρη στον Φάκτορα που κόβει τα σχόλιά μου που αφορούν το παρελθόν του (φαντάζομαι και το παρόν του).

      • SXOLIASTHS avatar
        SXOLIASTHS @ Σιωπηλός 27/04/2011 05:21:20

        Θα μπορούσε η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και η ΗΓΕΣΙΑ της πολλα χρόνια τώρα να είχε μετατοπίσει την επικοινωνία της απο τα "συγκροτήματα" της πρωτεύουσας στον ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΤΥΠΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ που τελικά βλέπεται και διαβάζεται πολύ περισσότερο. Αλλά και με πολύ μικρότερο οικονομικό κόστος. Ομως δεν τολμάει να κάνει τις ρήξεις που απαιτούνται γιατί είναι δέσμια των συνθηκών, των συμφερόντων, της σνομπαρίας και κυριότερα της άγνοιας του "αγωνίζεσθαι" Είναι γεγονός ότι για τους "κολωνακιώτες" της Νέας Δημοκρατίας ΕΛΛΑΔΑ είναι μόνο η Αθήνα..Αυτό φάνηκε και απο τον νόμο περί τύπου του περίφημου Ρουσσόπουλου που έστειλε το κόμμα μια ώρα αρχίτερα στην αντιπολίτευση ...Ετσι λοιπόν θα χαρίζει πάντα τον επαρχιακό τύπο στους αντιπάλους της ....

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 22:54:21

    Τους δωσαμε φαγητο με δηλωσεις Μιχελακη,Λαζαριδη κλπ κλπ Τζαβαρα....
    Την τριχα , τριχια( δωρο για το κρεμασμα! ) ... και εντολες ανωθεν = ΣΟΥΠΑ
    μονοπυθμενη η νοησις...

    ΠΠ

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 00:42:14

      Τι να κάνουν και οι άνθρωποι στη Ν.Δ. Από τη στιγμή που επέλεξαν ως πεδίο δόξας το αυτομαστίγωμα, κάνουν ότι μπορούν για να μη χάσουν το πρωτάθλημα.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 18:27:36

      +++++++++
      Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΥΤΟΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ.
      ΕΑΝ ΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΑΙ
      ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΝ ΑΥΤΑΡΕΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ,ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΟΡΒΟΡΟ.

  8. Φούλης avatar
    Φούλης 26/04/2011 23:01:48

    Ο Πορτοσάλτε είναι η διαφώτιση του γεγονότος πως τα κόμματα εξουσιας ευτυχώς πάνε στον αγύριστο?

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/04/2011 23:02:17

    Έχουν αρχίσει να το βλέπουν και άνθρωποι που δεν το περίμενα να το δουν.

  10. Loretta avatar
    Loretta 26/04/2011 23:02:53

    Αποτι φαινεται με τον πανικο των ΜΜΕ καταλαβαν οτι ερχεται το τελος τους!!Επιτελους θα ανασανει ο εγκεφαλος των ελληνων.

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/04/2011 23:03:03

    Ωραία τα λέει το ΣΚΑΙ. Μόνο που μας θεωρεί, όλους τους τηλεθεατές, ανεγκέφαλους ή πρόβατα!
    Συγχαρητήρια στο επιτελείο του, που ανεβάζει το επίπεδο των τηλεθεατών του! Θα ανεχθούμε κι΄άλλες χοντράδες?
    Θα καθόμαστε μπροστά στο χαζοκούτι και θ΄ανεχόμαστε να μας διαμορφώνει την γνώμη? Σώνει και καλά πρέπει να μας πλασάρουν Καρατζαφέρη και Ντόρα ως αξιόπιστη λύση?
    Παιδιά δεν σας βγαίνει είναι και τα δύο κουτσά άλογα!
    Τι να κάνουν οι πανικόβλητοι, αναγνωρίζουν ποια είναι η ανερχόμενη πολιτική δύναμη και τρέμουν!!!!
    Αλλά αυτό ακριβώς που φοβούνται αυτό και θα πάθουν! θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει!

    • φωνη avatar
      φωνη @ Απλή σκέψη 26/04/2011 23:11:25

      ο καρατζαφυρερ είναι κουτσό βόδι

      • Loretta avatar
        Loretta @ φωνη 26/04/2011 23:48:16

        μην προσβαλεις το βοδια!!

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/04/2011 23:04:41

    Διαβάστε και την εμετική προπαγάνδα ενός άλλου μνημονιολάγνου, που προφανώς το πρότυπο που ορέγονται για τους Έλληνες τα αφεντικά του είναι ακόμα και να... καταργήσουμε τον πασχαλινό οβελία!

    h**p://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=397491&h1=true

    Όταν φτάνουμε στο σημείο να γράφονται τέτοια μνημεία μισανθρωπισμού και οι συντάκτες τους να κυκλοφορούν ανενόχλητοι, μην περιμένετε σοβαρές αλλαγές στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 26/04/2011 23:14:58

      Μισανθρωπισμός, συμπλεγματικός μισανθρωπισμός, όπως το λες.

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ Αυριανιστής 26/04/2011 23:38:07

      Όπως καταργήσαμε το κοκορέτσι και τον πατσά...θυμάστε μια παλαιότερη οδηγία της ΕΕ που τα απαγόρευσε αυτά;
      Δηλαδή θα μας λένε και τι θα τρώμε, και πως θα αφοδεύουμε.... κτλ...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Αυριανιστής 27/04/2011 00:20:49

      Το άρθρο ζέχνει από λουθηρανικής κοπής πιετισμό: Δεν έχεις δικαίωμα, μας λέει, ούτε να σουβλίσεις για Πάσχα άν δεν ξεχρεώσεις πρώτα την Μέρκελ! Αυτομαστίγωμα μόνο επιτρέπεται, σύμφωνα με τον κύριο. Έχουν ξεσαλώσει κάτι τέτοιοι κομπλεξικοί, τώρα με το μνημόνιο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 27/04/2011 10:35:36

      Και άλλος ένας κομπλεξικός σήμερα, που τραβάει ζόρι με τον οβελία των Ελλήνων. Βέβαια, τη βιλάρα στο Διόνυσο, ξέρει να τη διατηρεί μια χαρά ο ίδιος:

      h**p://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=397559&h1=true

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 27/04/2011 13:53:52


      Πόσα μέσα ελληνικά νοικοκυριά πάνε πολλές φορές διακοπές τον χρόνο; Επειδή πολλοί πάνε σε ένα σπίτι στο χωριό κληρονομικό ή σε εξοχικό που έχτισαν συνήθως οι γονείς τους από το υστέρημά τους ή σε φίλους με σπίτι στο χωριό, σημαίνει ότι πάνε διακοπές σε ξενοδοχεία; Οταν ο Γερμανός πληρώνει σπίτι με πισίνα για 20ήμερες διακοπές στη νότια Γαλλία ή την Ισπανία, συγκρίνεται αυτό με την εβδομάδα διακοπών του Έλληνα σε ένα στούντιο;
      Φυσικά, οι νεόπλουτοι υπάρχουν (που είναι δημιούργημα του δικού του κόμματος, βέβαια...).
      Χτες ένας άλλος πανηλίθιος στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ - όπου η δημοσιογράφος ανακάλυψε ότι το πρόβλημά μας είναι τα βεγγαλικά της Ανάστασης! -, πρότεινε να γίνεται η "πασχαλινή λειτουργία" (έτσι είπε) μέσα στην εκκλησία, "όπως κάνουν και οι άλλες εκκλησίες στον κόσμο". Δεν έμαθε ακόμα ότι η λειτουργία γίνεται μέσα στην εκκλησία και απλά το ευαγγέλιο του όρθρου διαβάζεται έξω, σαν λιτανεία, και μετά από 5 λεπτά ξαναμπαίνουν στην εκκλησία...
      Το πρόβλημά τους είναι ο εορτασμός του Πάσχα. Αυτό και μόνο!

  13. φωνη avatar
    φωνη 26/04/2011 23:08:11

    Πορτοσαλταρισμενος ο Πορτοσαλτε

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ φωνη 26/04/2011 23:14:46

      Kαλό!!!!!

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/04/2011 23:09:09

    Το καρκίνωμα δεν επιδέχεται αλλαγές, Επώνυμε. Μόνο ξεριζώνεται.

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/04/2011 23:09:16

    Όπως το λες. Μιλάμε για εντελώς δοσίλογο. Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας κι έτσι.

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 26/04/2011 23:09:53

    Γραφικοί, με υστερικά ξεσπάσματα, σαν τον Πορτοσάλτε προσφέρουν σημαντική διασκέδαση όταν προσπαθούν να υποδυθούν τους σοβαρούς.
    Ας φροντίσει την κατάρτισή του ο κ. Πορτοσάλτε, ας διαβάσει λίγο μήπως ξεφύγει από τον ωκεανό της ημιμάθειας στον οποίοι πλατσουρίζει και μετά ας αναδιατάξει από ...τηλεοράσεως το πολιτικό σκηνικό. Θα είναι πιο διασκεδαστικός τότε.

  17. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 26/04/2011 23:13:23

    Πεμπτον και σημαντικοτερο (γιατι δεν το αναφερετε;):

    -Διοτι ο ΣΚΑΙ ειναι το οργανο της γνωστης πρεσβειας,με εξεχοντα μελη στην Λεσχη Μπιλντερμπεργκ και στο "ελληνικο" παραρτημα της,την ΕΛΙΑΜΕΠ (Παπαχελας,Βερεμης κλπ).Ακομα νομιζουν καποιοι πως τυχαια δοθηκαν οι διαρροες των Wikileaks στο συγκεκριμενο συγκροτημα;

  18. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 26/04/2011 23:17:55

    Δεν τους κάθισε η συνενοχή διά της συναινέσεως και την προωθούν διά της αποστασίας. Έχουν μεγάλο μέντορα οι άνθρωποι, που έχει εμπνεύσει διά του παραδείγματός του γενιές και γενιές, χώρια που έχει και γνήσιο τέκνον ως κληρονόμο, εκτός από τα υιοθετημένα του εξαπτέρυγα.

    • Loretta avatar
      Loretta @ Αφροδίτη 26/04/2011 23:49:26

      ΕΤΣΙ!!

  19. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/04/2011 23:20:29

    Ερώτηση προς κο. Ποροτσάλτε: Γιατί να πάνε "αλλού" οι (κατ' αυτόν) "λαϊκιστές" και να μην πάνε "αλλού" όσοι "σήμερα δεν μιλάνε" στη ΝΔ. Αν δεν τους αρέσει η επιλογή που έκαναν οι 800.000, γιατί δεν φεύγουν όπως έκανε, πρώτη διδάξασα, η ατυχήσασα θυγατέρα;

    Κατά τα άλλα, εμετικός προπαγανδιστής: "Η Ελλάδα είναι μια χρεωκοπημένη χώρα", αλλά ευτυχώς, η καημενούλα, έχει το Μνημόνιο.

    Μια ζωή ίδιοι οι ξεπουλημένοι.

    • SERTIS avatar
      SERTIS @ Επώνυμος 27/04/2011 00:28:16

      πάνω σε αυτούς που δε μιλάνε
      η 29 νοεμβριου είχε ένα δίλλημα.....αν η νεα ήταν λαικό κόμμα ή νεοφιλελεύθερο....η απάντηση ήταν προφανής

  20. Εnzo avatar
    Εnzo 26/04/2011 23:26:19

    ασχετο αλλα που θα βρουμε και εμεις κανεναν τετοιο ηγετη ρε παιδια?

    Ο πρόεδρος της Λευκορωσίας Αλεξάντερ Λουκασένκο εξαπέλυσε σήμερα κατά μέτωπο επίθεση εναντίον του επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, χαρακτηρίζοντάς τον "αποβλακωμένο".
    "Όταν είσαι ηλίθιος, είσαι ηλίθιος. Αυτοί είναι άχρηστοι. Για αυτό δεν έχω τίποτα να πω για αυτούς τους Μπαρόζους, αυτούς τους αποβλακωμένους, αυτά τα βόδια" δήλωσε ο πρόεδρος της Λευκορωσίας.
    Ο πρόεδρος της Λευκορωσίας ερωτήθηκε σχετικά με τις πιέσεις που άσκησε ο πρόεδρος της Κομισιόν και πρώην πρωθυπουργός της Πορτογαλίας στην Ουκρανία ώστε ο κ. Λουκασένκο δεν ήταν προσκεκλημένος την προηγούμενη εβδομάδα στο Κίεβο σε μια διάσκεψη σχετικά με το δυστύχημα στο Τσερνόμπιλ.
    "Όσον αφορά τους αποβλακωμένους όπως τον Μπαρόζο, καθώς υπήρξαν κατά καιρούς ορισμένοι Μπαρόζο στην Πορτογαλία, αποδεσμεύθηκε και του δόθηκε μια θέση εργασίας στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή" σημείωσε.
    "Και εγώ δε δίνω πραγματική προσοχή στους παραλογισμούς των ευρωπαίων υπαλλήλων" πρόσθεσε.

  21. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/04/2011 23:32:13

    Τι θα γίνει τελικά θα βάλουμε στην Αλαφουζιέρα- μπλέντερ τα κόμματα, για να βγάλουμε την ¨καλύτερη¨ χυλομάζα για να μας κυβερνήσει?
    Εύγε Πορτοσάλτε, καλή όρεξη με την χυλοπιτα που θα εισπράξεις!

  22. jkr avatar
    jkr 26/04/2011 23:48:32

    Αυτή η στοά...συγγνώμη η στάνη...αυτό το γάλα βγάζει...η δική μας;

  23. SERTIS avatar
    SERTIS 27/04/2011 00:04:51

    ΕΠΕΙΣΗ ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ
    τόσο ο ΣΚΑΙ όσο και ο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ 2 προφανείς σκοπούς έχουν.
    Να πλήξουν το Σαμαρά και μόνο το Σαμαρά
    Το ΜΕΓΚΑ τουλάχιστο ο μόνος σκοπός του είναι να κρατήσει το πασοκ στην εξουσία.
    Και όλα κάνουν μπαμ
    Να μιλήσουν τα γεγονότα
    -Να θυμήσουμε ότι η Τριανταφύλλου, η αποτυχούσα βουλευτής της ΝΔ κάθε μέρα βρίζει το Σαμαρά
    -Να θυμίσουμε το απίστευτο γκαλοπ έκείνης της εταιρίας που ποτέ δεν έπεσε μέσα σε πρόβλεψη που έβγαλε 9% τον κωλοτούμπα;
    -Να θυμίσουμε εκείνο το γκαλοπ του χατζηνικολαου, που ανακάλυψε ένα τεράστιο 10% των οπαδών της ΝΔ που ήθελε να ενώσει την κεντροδεξιά, αδιαφορώντας αν οι διασπαστές και οι αποστάτες είναι αλλού και φώναζε για την ανακάλυψή του
    -Να θυμίσουμε ότι κάθε μέρα ο χατζηνικολάου φιλοξενεί ένα από τα εξαπτέρυγα

    αν αρχίσεις δεν τελειώνεις ποτέ....όλα φαίνονται και πλέον έχουν πέσει οι μάσκες

    • zagor avatar
      zagor @ SERTIS 27/04/2011 00:53:02

      Πολύ σωστά τα λες SERTIS αλλά εμείς αγοράζουμε τις φυλλάδες του Αλαφούζου και του Χατζηνικολάου για τις συνταγές μαγειρικής και τα CD που πουλάνε και τους κάνουμε μάγκες και αποφεύγουμε να αγοράσουμε τις εφημερίδες που στηρίζουν πραγματικά την παράταξη. Γι΄αυτό καλά κάνουν και μας έχουν σφλομώσει με τον κολωτούμπα και την θλιμμένη κόρη!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ SERTIS 27/04/2011 09:43:18

      Νομίζω ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι η συναίσθηση της διανοητικής και λοιπής κατωτερότητας των Χατζηνικολάου έναντι του Σαμαρά και του κάθε Σαμαρά.

      Το σκέφτομαι αυτό αναλογιζόμενος τη χθεσινή συνέντευξη Χρύσανθου. Καταλαβαίνω γιατί κάτι τέτοιοι (του Σαμαρά συμπεριλαμβανομένου) ήταν στην απέξω μέχρι σήμερα. Ήταν υπερβολικά "επικίνδυνοι" για τις κυρίαρχες καθεστωτικές μετριότητες.

      Το ελληνικό κράτος είναι η συνωμοσία των ανίκανων. Πάει και τελείωσε.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Επώνυμος 27/04/2011 09:53:09

        "Το ελληνικό κράτος είναι η συνωμοσία των ανίκανων". Τα είπες όλα. Και των μισοαγράμματων, θα προσέθετα.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Επώνυμος 27/04/2011 11:36:51

        Μπράβο Επώνυμε, τα είπες όλα! Χρόνια πολλά και καλή αρχή, για την απαλλαγή μας από τις "μετριότητες"!

  24. jkr avatar
    jkr 27/04/2011 00:52:10

    Και πώς αλλάζουν οι καιροί:
    Σεπτέμβριος 1993, ΣΚΑΪ, Τράγκας πρωΐ, "έπεσε η φαύλη οικογένεια.." ή κάπως έτσι...ο ΣΚΑΪ επέχαιρε για την πτώση Μητσοτάκη (δρακουμέλ) από τον Σαμαρά και τον Συμπιλήδη...
    τώρα ο ΣΚΑΪ απεργάζεται σενάριο κυβέρνησης προσωπικοτήτων με στήριξη των 2 κομμάτων ή τμημάτων τους...εναντίον της ΝΔ του Σαμαρά
    έχει τον πολιτικό τυχοδιωκτισμό στο αίμα του ο σταθμός πώς να το κάνουμε...
    το θέμα είναι ότι ΠΑΝΤΑ ως αποτέλεσμα επιθυμούν η βάση της ΝΔ να μην εκπροσωπείται στην κυβέρνησης της χώρας, γιατί εμποδίζει τη Νέα Τάξη...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ jkr 27/04/2011 09:50:53

      Και η "Καθημερινή" μια από τα ίδια έχει γίνει. Αν είναι δυνατόν, μία παραδοσιακή κεντροδεξιά εφημερίδα να καταντήσει το καταφύγιο του κάθε πικραμένου ροζ αριστερούλη και νεοφιλ.

  25. mm avatar
    mm 27/04/2011 07:29:08

    τι να σου κανει και ο ΠΟΡΤΟΣΑΛΤΕ
    στο ελικοπτερο ανεβαινε παλια και ελεγε την κινηση στους δρομους.απο ψηλα εμαθε πολιτικη αναλυση.

  26. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 27/04/2011 09:30:21

    Ολα τα "παιδιά" στην Αλαφουζομπανιέρα: Alexis ο προστατευόμενος της πέραν του Ατλαντικού χώρας, ο γκαιμπελικός Πορτοσάλτε, ο Μπαμπίσκος του ΔΝΤ, η εμπαθεστάτη Ακριβοπούλου, η ευρισκομένη στο άπειρο Τριανταφύλλου και ζητούσα ευκαιρία στην Νέα Δημοκρατία (τη θυμάμαι στα γραφεία της Νέας Δημοκρατίας στη Βασιλίσσης Σοφίας τη νύκτα της πανηγυρικής νίκης του Αντώνη Σαμαρά. Τι γλύψιμο έριχνε...). Δοξάστε όλους αυτούς τους χαρακτήρες της "άντικειμενικής ενημέρωσης" !! Χρειάζονται όλοι τους ένα σουτ για τον αγύριστο. Και μαζί μ'αυτούς και ο εξ ίσου εμπαθέστατος Χατζηλαλάκης, αξιον τέκνο της νομενκλατούρας των χρεωκοπημένων ΜΜΕ.

  27. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/04/2011 09:47:56

    Ο Πορτοσάλτε είναι ένας αδαής, μισοαγράμματος, που στα οικονομικά ακούει τι του λέει ο Μπάμπης και στα υπόλοιπα τι θα του πει ο ένας και ο άλλος. Η κανονική του θέση θα ήταν να κρατάει ένα μαρκούτσι και να κάνει ρεπορτάζ στο δρόμο, αλλά ο άνθρωπος ανελίχθηκε λόγω προσόντων...

    Οταν έγινε η ιστορία με την Υπατία, όταν έφυγαν από τη Νομική και κατασκήνωσαν εκεί τα πονηρά Μαροκάνια με τους αριστερούληδες νταβατζήδες τους και τους γιατρούς-Δρ Μένγκελε, αυτός πανηγύριζε και έλεγε "τι να κάνουμε, έχουν πόλεμο στην πατρίδα τους, το Ιράκ, το Αφγανιστάν. Πού να πάνε οι καημένοι;". Και άρχισαν να παίρνουν προφανώς τηλέφωνα ακροατές και τον διέψευδαν, οπότε λέει ο Πορτοσάλτε: "Ε, εντάξει, τηλεφωνούν και λένε ότι αυτοί δεν είναι από το Αφγανιστάν, είναι από το Μαρόκο και το Μαρόκο δεν έχει πόλεμο. Εκεί θα κολλήσουμε τώρα;" (!!!). Τα μεταφέρω επί λέξει, όπως τα άκουσα.
    Επίπεδο διευθυντή "σοβαρού" ειδησεογραφικού σταθμού!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 27/04/2011 11:12:32

      Όχι στο δρόμο, ΒΙΣ. Ρεπορτάζ στις λαϊκές, όπως ο μακαρίτης Βασίλης Μπουγιουκλάκης, έπρεπε να κάνει. Και πολύ θα του ήταν.

  28. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 27/04/2011 10:10:09

    Γιατί τα βάζετε με τον Πρωτοψάλτε; Προσφέρει γέλιο δωρεάν!

  29. Aggelos avatar
    Aggelos 27/04/2011 10:48:56

    "Ο Χατζηνικολάου ηταν η μονη αντιπολιτευτικη φωνη προς την κυβερνηση..
    και ολως τυχαιως το αλτερ παει για κλεισιμο..

    ειναι προφανες..
    το πασοκικο κατεστημενο δεν ανεχεται ουτε καν λαιτ αντιπολιτευσεις τυπου χατχηνικολαου ,και ειδικα ταλιμπαν τυπου τραγκα..
    δεν εχω ειδησεις να δω,,τωρα,,πριν εβλεπα αλτερ γιατι ελεγε και την αλλη αποψη εστω για λογους ισορροπιας..

    για να επιβιωσει καναλι,,πρεπει ειτε να γινει πουλημενο τυπου μεγκα,,ειτε life style χαζοχαρουμενο star,alpha,antenna κλπ..και να μην ασχολειται με την κυβερνηση..


    η αντιπολιτευση πατασσεται..

  30. Αλέξανδρος Δελάρζ avatar
    Αλέξανδρος Δελάρζ 27/04/2011 11:26:13

    Να δείτε που ο πορτοσάλτε θα φτάσει μέχρι υπουργός τύπου και εκπρόσωπος της μελλοντικής κυβερνήσεως!

  31. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 27/04/2011 12:00:51

    Απορώ γιατί σας εκπλήσσει η προτροπή του παραλιακού συγκροτήματος για δημιουργία μιας νέας ομάδας και από τα δυο κόμματα που θα υλοποιήσει το μνημόνιο. Το έχω ξαναγράψει ότι αν η κυβέρνηση επιλέξει να επικυρώσει το μνημόνιο με αυξημένη κοινοβουλευτική πλειοψηφία (δηλ. 180 βουλευτές), υπάρχουν ήδη πέντε με έξι βουλευτές της ΝΔ που θα το ψηφίσουν.

  32. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 27/04/2011 14:01:51

    Και υπάρχει και ένα άλλο αστέρι φίλος των Γερμανών.Ο Πάσχος-γεμάτος χολή-Μανδραβέλλης.Τι καλοσυνάτος άνθρωπος.....

  33. kiki avatar
    kiki 27/04/2011 17:37:22

    Η στερηση της μαρμελαδας φταιει για ολα .

  34. xbab avatar
    xbab 27/04/2011 19:35:52

    Εξαιρετική προσέγγιση.
    Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα στον ΣΚΑΪ.
    Σενάρια αξιοποίησης των αδέσποτων και εξαπτέρυγων.
    Η σπέκουλα τον τελευταίο καιρό έχει υπερβεί τα εσκαμμένα.
    Και καλό θα είναι η ΝΔ να σταθεί επιτέλους στο ύψος των περιστάσεων και ας αντιμετωπίσει όπως αρμόζει σε κόμμα εξουσίας τους νταβατζήδες της παραπληροφόρησης. Αυτών που δημιουργούν νοσηρό πολιτικό κλίμα και προσπαθούν να επιβάλλουν πρόσωπα και καταστάσεις προς ίδιον όφελος.
    Και ας προσέξουν και τι γίνεται κάτω από το τραπέζι με το Alter. Πολλά ακούγονται...

  35. δημης avatar
    δημης 27/04/2011 21:40:45

    -ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ...ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ...ΑΛΛΟ ...ΑΡΚΕΙ Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ...ΔΟΥΕΙΑ ΤΟΥ...

    -ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑΤΩΝ...ΕΚΔΟΤΩΝ-"ΔΗΜ(Ι)ΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ"-ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ -ΛΑΘΕΜΠΟΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ-ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕ .....

    -ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΑ ΣΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ-ΘΡΥΜΜΑΤΙΣΜΟ-ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ......
    Α Υ Τ Ο Ι Ξ Ε Ρ Ο Υ Ν!!!!!!

  36. Aeroporos avatar
    Aeroporos 29/04/2011 00:28:08

    Σιγά ρε παιδιά γράφεται ολόκληρο άθρο για τον κάθε ντενεκέ κσεγάνωτο που το παίζει και κάποιος !!! όλοι οι πανήβλακες έγειναν κάποιοι γιατί εμείς τους δώσαμε αξία !!!!! είναι δυνατόν !!!!!!!!

  37. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 29/04/2011 07:02:34

    ΤΟ ΣΚΑ'Ι' ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΙΝΕ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΜΕ
    ΤΑΦΟΡΑΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΙΣ ΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟΝ
    ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ΠΛΙΝ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΣΟΣ
    ΠΑΝΤΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΛΑΞΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΟΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΑ ΛΕΠΤΑ
    ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙ ΜΗΠΟΣ ΜΕ ΤΟ ΦΥΤΕΜΑ ΔΕ
    ΝΤΡΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΟΝ ΠΡΟΤΟΒΟΥΛΕΙΟΝ ΠΟΣΣΑ ΠΟΣΟΣ
    ΤΑ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ ΤΟΝ ΔΕΝΤΡΟΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ
    ΛΕΕΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΕΛΗΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ....?

  38. lampropoulos avatar
    lampropoulos 29/04/2011 12:45:33

    Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ Ο ΒΑΖΕΛΟΦΑΓΟΣ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΤΟΥ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ...ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ???

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ lampropoulos 02/05/2011 15:41:13

      Μεγαλη κουβεντα ειπες φιλε μου...ο Βαγγελας ο διαχειρηστης...

  39. Thrax avatar
    Thrax 03/05/2011 16:17:38

    Βασικά το SKAI θα πρέπει να αλλάξει όνομα σε DNT TV.
    Θα του πάει καλύτερα..