#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2010 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συλλαλητήριο το απόγευμα εναντίον του ΔΝΤ - όλοι στους δρόμους



Η Αυτόνομη Παρέμβαση στηρίζει και συμμετέχει στο απογευματινό συλλαλητήριο που διοργανώνει το συντονιστικό των πρωτοβάθμιων σωματείων ενάντια στην απόφαση της κυβέρνησης για προσφυγή στο Δ.Ν.Τ.

Καλούμε όλους και όλες στις 6:30 μ. μ. στη συγκέντρωση στα Προπύλαια και στην πορεία στα γραφεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    
ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/04/2010 14:32:12

    Προσωπικά δεν με νοιάζει ποιος θα οργανώσει τις διαδηλώσεις, αρκεί να είναι μαζικές. Και με το διάολο θα έπρεπε να συμμαχούσαμε, αν ήταν να μπορέσει να κινητοποιηθεί επιτέλους ο μέσος Έλληνας καναπεδάνθρωπος και να κατέβει στο δρόμο μετά από τη σημερινή υποδούλωση της Ελλάδας. Μακάρι να ακολουθήσουν όσο περισσότεροι φορείς, κόμματα, αλλά κυρίως πολίτες.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αυριανιστής 23/04/2010 14:35:44

      !!!

    • Σαος avatar
      Σαος @ Αυριανιστής 23/04/2010 15:16:33

      Μην ανησυχείς Ελεος. Σε λίγο καιρό πολύς κοσμάκης θα έχει μείνει άνεργος και θα πέσει πολύ ξύλο...

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Αυριανιστής 23/04/2010 17:51:08

      Ξαναρωτάω:λάδωσε τ'αντεράκι σου;;;;;;;;

  2. sauraki avatar
    sauraki 23/04/2010 14:33:10

    Στρατηγικός στόχος της σημερινής κυβέρνησης ήταν αυτός. Σήμερα η κυβέρνηση Παπανδρέου και τα γνωστά ΜΜΕ έχουν γιορτή. Σήμερα από τΙς σύγχρονες Θερμοπύλες της Ελλάδας έγινε η σπουδαία για αυτούς, ανακοίνωση. Συγχαρητήρια στους απογοητευμένους από την κυβέρνηση Καραμανλή αλλά και στους ψηφοφόρους του νεοφιλελέυθερου ΠΑΣΟΚ. Ξέραμε ποιός είναι ο Παπανδρέου. Ξέραμε τις απόψεις του. Άντε γειά ΤΩΡΑ!!!

  3. nikolas avatar
    nikolas 23/04/2010 14:45:52

    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΣΕ ΤΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΑΣ ΈΜΠΛΕΞΕ Ο ΓΑΠ???
    ΌΛΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ.

  4. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 23/04/2010 14:53:01

    Δέστε του πανηγυρισμούς των σφουγγοκωλάριων δημοσιογράφων στο ΣΚΑΙ και αλλού.
    Το σύσημα που μας ρήμαζε τόσα χρόνια με την δική μας ανοχή είναι ήσυχο ότι η θα συνεχίσει το έργο του . Πότε επιτέλους θα ξυπνήσει αυτός ο κοντόφθαλμος κοιμησμένος λαός με τα εγωιστικά συμπλέγματα του τυπου " εγώ να είμαι καλά και ο γειτονας ας πεθάνει" ? Τι περιμένει επιτέλους ο Ελληνας για να ξυπνήσει και να θυμηθεί ότι μόνο όταν το "εγώ" γίνει"εμείς' θα μπορέσει να
    αποδείξει πόσο αξίζει να λέγεται Έλληνας ? Οι διαδηλώσεις και οι διαμαρτυρίες κάθε είδους ίσων γίνουν το ξυπνητήρι που θα ξυπνήσει τον λαό. ΑΝ ΑΥΤΑ ΑΚΟΥΓΟΝΑΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΑ ΤΟΤΕ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ Δ.Ν.Τ. ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ

  5. Spm avatar
    Spm 23/04/2010 15:00:18

    ΘΈΛΩ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, Κο ΑΝΤΝΩΗ ΣΑΜΑΡΑ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟΥ.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Spm 23/04/2010 17:52:24

      Ποιός σου λάδωσε τ'αντεράκι;;;;;

  6. NTINOS avatar
    NTINOS 23/04/2010 15:07:14

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ

    http://www.youtube.com/watch?v=xzH4lO7aOc4&feature=related

    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=WZWCuTRs5Sc

  7. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 15:11:46

    Λεφτά υπάρχουν...

  8. Lewnidas avatar
    Lewnidas 23/04/2010 15:12:54

    θελω μπλοκ antinews

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Lewnidas 23/04/2010 15:16:14

      μπορώ να πώ με ...δίκυκλο;

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ archaeopteryx 23/04/2010 18:02:27

        Εαν θες σε παιρνω εγω με το ηλιακο μου αυτοκινητο

  9. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 23/04/2010 15:27:24

    αρχηγέ εδώ μέσα, γιατί δεν σχολιάζεις πέρα από την οικονομική χούντα και την επικοινωνιακή; Σήμερα ολόκληρο μεσημβρινό δελτίο του Μέγκα δεν είχε ίχνος αντίδρασης άλλων κομμάτων πλην του γνωστού πλασιέ του ΔΝΤ, των απολύσεων, της κατάργησης των συλλογικών συμβάσεων, αξιότιμου κύριου Καρατζαφέρη. Επίσης για να μην τυχόν δεν το εμπεδώσουμε καλά, μετά είχε επί δίλεπτο την ερώτηση και τις φιλοφρονήσεις Βενιζέλου- Καρατζαφέρη στη Βουλή. Γιατί δεν βγάζεις τα άπλυτα και τα δείπνα του Παμπούκη με καναλάρχες και εκδότες;

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/04/2010 15:30:19

    ανέβηκε το σπρεντ από τα 54Ο στα 57Ο

    • Σαος avatar
      Σαος @ αλλενάκι 23/04/2010 15:46:32

      Δεν θα σταματήσουν να τρώνε τις σάρκες μέχρι να δουν τα κόκαλα.

  11. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 15:48:44

    Το κανό του Γιωργάκη βρήκε στην φαλκονέρα.

  12. deneira avatar
    deneira 23/04/2010 16:02:20

    ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΟ!
    ΤΟ ΠΡΟΕΒΛΕΨΕ Ο ΝΕΝΤΒΕΝΤΕΦ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΕ Ο ΓΑΠ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ:
    -ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΚΑΝΑΝΕ ΑΠΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ - ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕ...
    ΣΕ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΥΛΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • AGR avatar
      AGR @ deneira 23/04/2010 16:17:58

      Του είπε επίσης : "Οταν ανοίγεις το στοματάκι σου για τους αγωγούς να ξέρεις τι λες, Γιωργάκη"! Γιατί οι Ρώσοι δεν ξέχασαν τη δήλωση περί "μονόπλευρου οφέλους" (σ.σ. για τη Ρωσία) στη συμφωνία Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης.

      Άσε που τους φαίνονται και ανεξήγητες οι εξελίξεις!

      "Είναι σαφές ότι η Μόσχα φοβάται αποσταθεροποίηση στην Ελλάδα, ως αποτέλεσμα της πρωτοφανούς και εν πολλοίς «ανεξήγητης» κατ’ αυτούς, εξέλιξης της κατάστασης. «Η Ελλάδα αντιμετωπίζει συστημικό οικονομικό πρόβλημα, αλλά όχι σε αυτή την έκταση που να δικαιολογεί αυτές τις εξελίξεις» δήλωσε η συγκεκριμένη πηγή".

      http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/04/22/%ce%b1%ce%bd%ce%b7%cf%83%cf%85%cf%87%ce%af%ce%b1-%cf%84%ce%b7%cf%82-%cf%81%cf%89%cf%83%ce%af%ce%b1%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b1-%cf%84%ce%b5%ce%ba%cf%84%ce%b1%ce%b9%ce%bd%cf%8c%ce%bc%ce%b5/

      • KNWD avatar
        KNWD @ AGR 23/04/2010 19:54:34

        Μια που αναφέρατε αγωγούς...

        δείτε και αυτό
        ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΙΤΑΛΩΝ/ΤΟΥΡΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΟ-ΙΤΑΛΙΚΟ ΑΓΩΓΟ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ: ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΓΟ ΙΟΝΙΟΥ ΠΕΛΑΓΟΥΣ
        http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/04/blog-post_3905.html

  13. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 23/04/2010 19:55:39

    Η φαιδρά πορτοκαλέα επηρεάζει και τα μυαλά των ηλιθίων. Ή μήπωε δεν έχουν καν μυαλό ;

  14. straydog avatar
    straydog 23/04/2010 21:42:09

    Καλα δεν εισαστε σιγουρα!!!Προτρεπετε τον κοσμο να κατεβει στο δρομο
    κατω απο την σημαια των καπηλων του προοδευτισμου τυπου Τσιπρα
    και ΣΥΡΙΖΑ;;;Ελεος πια,ειναι και αυτοι συνδημιουργοι του σημερινου
    αδιεξοδου(βλεπε ¨εξεγερση¨ του Δεκεμβρη 08,νομος ειναι το δικιο του
    -εργαζομενου στο δημοσιο-εργατη και λοιπες ηλιθιοτητες).

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ straydog 24/04/2010 00:47:07

      straydog συμφωνώ μαζί σου.
      Η κηδεμονία από το ΔΝΤ είναι το αποτέλεσμα του ακτιβισμού εδώ και δεκαετίες της λαϊκίστικης ελληνικής Αριστεράς. Αυτοί μας οδήγησαν εκεί, αφού μπορούσαν και κατατρομοκρατούσαν τις ηλίθιες και ανίκανες δεξιές κυβερνήσεις. Το ΠΑΣΟΚ αυτή τη νοοτροπία καθιέρωσε στην κυβέρνηση, τον λαϊκίστικο ψευτο-αριστερισμό.
      Η Ελλάδα του ΔΝΤ είναι η Ελλάδα του μπάχαλου της μεταπολιτευτικής Αριστεράς. Κανένα ίχνος αυτοκριτικής δεν είδα από την Αριστερά.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Μάρκο Τ 24/04/2010 01:27:05

        Κοιμηθείτε τον ύπνο του δικαίου.
        Η αριστερά έκανε το βατοπέδι,τις υπερτιμολογήσεις,τα δομημένα ομόλογα, τα αναψυκτήρια, τις offshore, τους κρατικούς υπερεργολάβους, το χρηματιστήριο, τη λεηλασία των κοινοτικών πακέτων, το παραδικαστικό, τις προμήθειες στα νοσοκομεία, τις κουμπαριές και τις παράνομες προσλήψεις, την Siemens, την Daimler ;
        Ή μήπως θεωρείτΕ το ΠΑΣΟΚ των Σημίτη, και Παπανδρέου αριστερά ;
        Ούτε καν σοσιαλιστές που δηλώνουν δεν είναι, πόσο μάλλον αριστεροί.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Μάρκο Τ 24/04/2010 02:05:43

        Καρά-αριστερό είναι το ΠΑΣΟΚ καί του Σημίτη και του GAP.
        Ο σοσιαλισμός είναι αυτό που εφαρμόζουν την σταδιακή εξαθλίωση και την εύνοια των κολλητών τους ομοϊδεατών.
        Ο σοσιαλισμός έχει στη φύση του τη διαφθορά καθώς θεωρεί τους "προλετάριους" (sic) σαν προϊόν. Αποφασίζει για αυτούς το καλύτερο πάντα. Και ποιό είναι αυτό? Να τους έχει πάντα εξαρτημένους και να τους καθοδηγεί με "ηγέτες"-μεσσίες ενώ ταυτόχρονα τους εξαθλιώνει ακόμη περισσότερο για να λατρεύουν τον σοσιαλισμό, που τους αφαιρεί τα πάντα. Αξιοπρέπεια, τιμή, ηθική, υγεία, παιδεία, πατρίδα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Μάρκο Τ 24/04/2010 12:03:30

        Σοσιαλισμός orestios είναι το σύστημα που πρεσβεύει ότι τα ιδιωτικά μέσα παραγωγής πρέπει να περνάνε στον έλεγχο του κράτους και επομένως του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου και την ανάπτυξη ενός ισχυρού προνοιακού συστήματος.
        Αυτό στην εφαρμογή του θα σήμαινε κρατικοποιήσεις όχι μόνο των επιχειρήσεων και των οργανισμών κοινής ωφελείας, αλλά και της χαλυβουργικής, της τσιμεντοποιείας, των διυλιστηρίων κτλ, και την ενίσχυση της Δημόσιας Παιδείας, Υγείας και άλλων προνοιακών φορέων και οργανισμών.

        Η Αριστερά είναι ένας ευρύτερος πολιτικός χώρος και μπορεί να περικλύειτους σοσιαλδημοκρατικούς αλλά δεν ταυτίζεται μαζί τους.

        Το ΠΑΣΟΚ των Σημίτη και Παπανδρέου είναι σαφώς νεοφιλελεύθερο (μείωση κρατικού παρεμβατισμού στην διαμόρφωση και έλεγχο των τιμών της αγοράς, μαζικές αποκρατικοποιήσεις, συγχωνεύσεις εταιρειών, συγχρονισμός και σφαιροποίηση της οικονομίας σε παγκόσμια κλίμακα(βλ.Παγκόσμια Τάξη).
        Θα συμφωνήσω με αυτόν που χαρακτήρισε την νοοτροπία τους λαϊκίστικο ψευτο-αριστερισμό.

        Για τις δεξιές κυβερνήσεις δεν το συζητάω, καθώς ο νεοφιλευθερισμός είναι σημαία τους.