#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2013 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συλλαλητήριο εκπαιδευτικών το απόγευμα



(Ανανεωμένο) - Κοινό απεργιακό μέτωπο στην Παιδεία επιδιώκει η ΟΛΜΕ σε συνάντηση της με το προεδρείο της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας, ενώ για σήμερα το απόγευμα, οι εκπαιδευτικοί έχουν προγραμματίσει συλλαλητήριο διαμαρτυρίας στη Βουλή κατά του νομοσχεδίου για το νέο Λύκειο, που ψηφίζεται σήμερα.

Όπως ήταν αναμενόμενο η ΟΛΜΕ, με πλειοψηφία 90% ψήφισε να βάλει λουκέτο στα σχολεία και να θέσει σε ομηρία χιλιάδες οικογένειες, με το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς.  Οι πρόεδροι των ΟΛΜΕ με τα μέλη του δ.σ. της ΟΛΜΕ, στη μαραθώνια συνεδρίασή τους η οποία ολοκληρώθηκε αργά χθες το βράδυ  αποφάσισαν πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες αρχής γενομένης από τις 16 Σεπτεμβρίου. Υπέρ της συγκεκριμένης πρότασης ψήφισαν 72 ΕΛΜΕ από τις 85 που έλαβαν μέρος στη συνεδρίαση.Οι καθηγητές θα επανεξετάζουν τη στάση τους μετά από κάθε πενθήμερη απεργία.

Το πρώτο κουδούνι θα ακουστεί αύριο σε όλα τα δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια της χώρας, άγνωστο, είναι ωστόσο τι πρόκειται να συμβεί από την ερχόμενη Δευτέρα.

Η κυβέρνηση διατηρεί την ψυχραιμία της και δεν προχωρά σε πολιτική επιστράτευση, κάτι άλλωστε που δεν θα ήταν και τόσο ηθικό αφού μια τέτοια κίνηση προϋποθέτει τη δημιουργία κατάστασης εθνικής σημασίας. Όπως με τις Πανελλαδικές όπου η ομαλή διεξαγωγή τους ήταν πάνω από τις απεργίες των καθηγητών, εξ ου και η επιλογή της επιστράτευσης.

Ισως και σήμερα το υπουργείο παιδείας να ανακοινώσει τον τρόπο που θα απορροφηθούν οι εκπαιδευτικοί που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα και που θα καλύψουν θέσεις διοικητικού προσωπικού, αλλά σίγουρα δεν θα απολυθούν, όπως φοβάται η ΟΛΜΕ. Επίσης, μένει να καλυφθούν τα κενά στα δημοτικά σχολεία ώστε να αποτραπεί μια απεργία των δασκάλων. Χθες ο Γ. Μιχελάκης υποσχέθηκε πάνω από 20 εκατ. για την κάλυψη δαπανών ενώ παρατείνονται οι συμβάσεις για τις σχολικές καθαρίστριες και για τη μίσθωση λεωφορείων για τη μεταφορά μαθητών.

Ασφαλώς και υπάρχουν πολλά προβλήματα στα σχολεία, όπως και στα Πανεπιστήμια που καλούνται να λειτουργήσουν με λιγότερους υπαλλήλους. Αλλά θα πρέπει να γίνουν κι εκεί επώδυνες αλλαγές. Που θα πρέπει να συζητηθούν με ανοικτά σχολεία κι όχι με τον εκβιασμό των συνδικαλιστών πάνω από τα κεφάλια όλων. Ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ μέσω των εκπροσώπων τους στην ΟΛΜΕ, Κοτσιφάκη και σία, κέρδισε μια μάχη που λέγεται «προκήρυξη απεργίας διαρκείας». Κέρδισε, ωστόσο, και τον πόλεμο που λέγεται «συμμετοχή στην απεργία»; Διότι απ’ ότι μαθαίνουμε, οι εκπαιδευτικοί δε δείχνουν και μεγάλο ενθουσιασμό για μια απεργία που θα τους στερήσει το ψωμί των παιδιών τους. Και θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μάθουμε πόσοι ήταν οι συμμετέχοντες στην ψηφοφορία των τοπικών ΕΛΜΕ που πήραν την απόφαση για απεργία. Διότι, απ’ ότι μαθαίνουμε σε πολλές γενικές συνελεύσεις λαμβάνονταν αποφάσεις με συμμετοχή 80 ή 100 ατόμων σε σύνολο 1.500 μελών. Κι επίσης, όλες οι παρατάξεις έχουν τη δική τους πρόταση για απεργία. Μήπως όλα αυτά προδιαθέτουν σπάσιμο της απεργίας λόγω μικρής συμμετοχής;

Όσο κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ και οι λοιπές δυνάμεις επιδιώκουν μπάχαλο, τελικά ίσως επικρατήσει η λογική και το καλό χιλιάδων παιδιών και των οικογενειών τους.

Αναστολή λειτουργίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου

Αναστέλλεται από σήμερα και για όλη την εβδομάδα η λειτουργία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου της Αθήνας (ΕΚΠΑ), με απόφαση της Συγκλήτου, που αντιδρά στο μέτρο της διαθεσιμότητας. Ήδη, μια σειρά από σχολές του ΕΚΠΑ έχουν ανακοινώσει πως από την Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου έως και την Παρασκευή αναβάλλονται οι εξετάσεις των μαθημάτων (προπτυχιακών και μεταπτυχιακών).Η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ θα επανακαθορίσει τη στάση της σε νέα συνεδρίαση.

Απεργία αποφάσισε ο Σύλλογος ΔΕΠ του Πολυτεχνείου

Παράλληλα, με ομόφωνη απόφασή του, ο Σύλλογος ΔΕΠ του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου αποφάσισε απεργία μέχρι τη Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου ως αντίδραση στα μέτρα κινητικότητας.

 

Μονοήμερο «λουκέτο» σήμερα στα ΤΕΙ

Μονοήμερο «λουκέτο» στα ΤΕΙ όλης της χώρας έχουν αποφασίσει μόνο για σήμερα και οι πρόεδροι των Ιδρυμάτων, στη Σύνοδό τους την περασμένη Παρασκευή.

 

Απεργούν οι διοικητικοί υπάλληλοι

Και η Πανελλήνια Ομοσπονδία των διοικητικών υπαλλήλων ανώτατων ιδρυμάτων έχει αποφασίσει δύο 48ωρες απεργίες, 10 και 11 και 12 και 13 Σεπτεμβρίου, αλλά και μια πενθήμερη από τις 16 έως τις 20 Σεπτεμβρίου, σε απάντηση στην επικείμενη διαθεσιμότητα 1.500 εργαζομένων στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o deksios avatar
    o deksios 09/09/2013 20:07:17

    ε, ναι μιλαμε και για φοβερη Παιδεια!!
    Σημερα μαθαμε οτι στο ΔΣ της Ολμε μετεχουν 3 του συριζα και 2 του ανταρσυα!!
    το κομμα που υποστηριζει την αναρχια στην Ελλαδα (ανταρσυα) αποτελει το 20-25% των ελληνων καθηγητων...
    καλα παμε...

    • fevgwpali avatar
      fevgwpali @ o deksios 09/09/2013 23:37:21

      εγώ είμαι σίγουρος ότι φταίνε τα πανεπιστήμια, που δίνουν πτυχίο μόνο σε συριζαίους και κουκουέδες

      • fitsoulas avatar
        fitsoulas @ fevgwpali 10/09/2013 01:19:57

        Από τα πανεπιστήμια βγαίνουν και αξιολογότατοι δεξιοί επιστήμονες, αλλά στη συνέχεια διορίζονται μόνο οι αριστεροί!

        • Mariana avatar
          Mariana @ fitsoulas 10/09/2013 12:57:12

          Τους δεξιούς τους φυλαγουν για να κυβερνούν τη χωρα σε περιόδους κρίσης και να τη σώζουν

          • yellow avatar
            yellow @ Mariana 10/09/2013 18:36:40

            Ο δεξιός μόνο για κυβέρνηση κάνει ...
            Αν το βάλεις στο πεζοδρόμιο ... χάθηκε ... ;-)

  2. viper avatar
    viper 09/09/2013 20:28:12

    Δεν ήταν πάντα έτσι, άρα κάτι φταίει

    • Mariana avatar
      Mariana @ viper 09/09/2013 22:43:32

      Ε, ναι, οι Έλληνες εκπαιδευτικοί είναι φύσει αναρχοκομμούνια και σύμφωνα με τη θεωρία της φυλετικής καθαρότητας το "ελληνικό κράτος" προχωράει στα περεταίρω.

      • viper avatar
        viper @ Mariana 10/09/2013 00:47:26

        Μάλλον κάτι σου ξεφεύγει στο διάβασμα

        • Mariana avatar
          Mariana @ viper 10/09/2013 12:56:09

          Ουπς, Ήταν απάντηση στον... deksio!

          • viper avatar
            viper @ Mariana 10/09/2013 13:32:35

            Το κατάλαβα εκ των υστέρων κι εγώ, συγγνώμη

  3. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 09/09/2013 20:35:04

    Ο σωστος και σοβαρος εκπαιδευτικος δεν εχει να φοβηθει τιποτα....Τα σοβιετοπαιδα χανουν τα κεκτημενα τους.

    • Mariana avatar
      Mariana @ Σαρακατσανος 09/09/2013 22:44:24

      Τίποτα πλην της πείνας, του αιώνιου φόβου κάθε εργαζόμενου.

    • to mayro pou sas erxetai avatar
      to mayro pou sas erxetai @ Σαρακατσανος 09/09/2013 22:44:56

      Τι λέτε κύριε? Ποια σοβιετόπαιδα και βολεμένοι. Είμαι φιλόλογος παντρεμένη με παιδί, 38 χρονών με 12 χρόνια προυπηρεσίας, παίρνω 860 καθαρά, γυρίζω σε 3 διαφορετικά σχολεία και δεν ξέρω και αν θα έχω αύριο δουλειά. Γνωρίζετε πριν μιλήσετε? Απορώ τι δουλειά κάνετε εσείς που με τόση ευκολία αφορίζετε τους πάντες και τα πάντα.

      • Mariana avatar
        Mariana @ to mayro pou sas erxetai 10/09/2013 12:58:57

        «Και πώς ζεις εσύ ρε Γκρούεζα, τι δουλειά κάνεις;» ρωτούσε ο Κωνσταντάρας τον κομματάρχη Παπαγιαννόπουλο. «Μα εγώ είμαι του κόμματος, κύριε υπουργέ», απαντούσε εκείνος αφοπλιστικά...

      • ρεμαλι avatar
        ρεμαλι @ to mayro pou sas erxetai 10/09/2013 22:45:00

        τωρα εισαι σοβαρη; εδω μεσα βρηκες να κανεις διαλογο;

        • Eva avatar
          Eva @ ρεμαλι 11/09/2013 08:30:16

          Εσύ τι κάνεις εδώ μέσα?
          Στατιστική μάλλον...

  4. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 09/09/2013 20:39:05

    ουτε ενας δημαρχος δεν θα μας μείνει εαν δεν σταματησουν αμεσα ΟΛΕΣ οι νεες περικοπες , κυριολεκτικα, συμπεριλαμβανομενων αυτων που εχουν ψηφιστει ηδη

  5. ΝΚ avatar
    ΝΚ 09/09/2013 21:04:53

    "...έτσι,όταν ο λύκος ήρθε στ´αλήθεια, κανείς δεν έτρεξε να βοηθήσει τον μικρό βοσκό γιατί νόμιζαν πως πάλι φώναζε στα ψέματα"

  6. δημης avatar
    δημης 09/09/2013 21:24:44

    "Ωστόσο, η δήλωση του Σ. Κεδίκογλου που είπε ότι δεν πρέπει να φορτώνουμε και με άλλα βάρη και άγχος τις οικογένειες, δείχνει ακριβώς προς τα που πάει η κατάσταση. Διότι είναι πράγματι πολύ μεγάλο πρόβλημα για τις οικογένειες να μην μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους στα σχολεία και τα πανεπιστήμια."
    Σίγουρα θα εννοεί ΚΑΙ τις οικογένειες των 10000 Αναπληρωτών και τους 2500 καταργημένους Εκπ/κους των ΕΠΑΛ ....
    " Διότι πιστεύουν ότι οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν τις οικονομικές δυνατότητες να προχωρήσουν σε απεργίες διαρκείας, επομένως, η απεργία θα εκφυλιστεί από τις πρώτες ημέρες της,"....
    -Η χαρά του νικητή...
    Όσο για τα τροπάρια περί σύριζα σιγύριζα.. μία ιστοριούλα...
    Επί δικτατορίας στη Γυάρο "αστυνομικός " χτυπούσε κρατούμενο λέγοντάς του " λέγε ρε είσαι κομμουνιστής ;;" και ο κρατούμενος "δεν είμαι αλλά γίνομαι.."

  7. johnie xl avatar
    johnie xl 09/09/2013 21:27:30

    Μείωση 40% του μισθού,κατάργηση των δώρων,αύξηση του ωραρίου,υποχρεωτικές μεταθέσεις μακριά από την οικογένεια, αξιολόγηση με στόχο την απόλυση, απολύσεις, συστηματική στοχοποίηση και απαξίωση του εκπαιδευτικού.
    Συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων,αύξηση αριθμού μαθητών ανά τάξη,συνεχής μείωση δαπανών για την παιδεία,..........
    Έχετε δίκιο.Μάλλον δεν συντρέχει λόγος απεργίας.

    • viper avatar
      viper @ johnie xl 10/09/2013 00:46:24

      Ακριβώς

    • Eva avatar
      Eva @ johnie xl 10/09/2013 14:21:34

      Εμείς πάλι του ιδιωτικού τομέα
      που είχαμε αξιολόγηση κάθε μέρα
      δεν την ταυτίζαμε με την απόλυση
      αλλά με την προαγωγή.
      Κι όταν μας ήρθε η απόλυση παρ όλα αυτά, ήταν απόλυση όντως.
      Για ωράριο μην συζητήσουμε.
      Ούτε και για αποστάσεις.
      Για σκεφτήτε το λιγο....

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Eva 10/09/2013 23:33:14

        Ήταν ΔΙΚΗ ΣΑΣ επιλογή, ο ιδιωτικος τομεας.
        Να αναλαμβάνετε την ευθύνη των επιλογών σας,
        και να μην τα φορτώνετε στους ΔΥ

        • Samurai avatar
          Samurai @ roadrunner 11/09/2013 03:32:23

          Μα οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τρεις και λίγο στους δρόμο.
          Ξέρω γιατί .
          Διότι είναι οι μοναδικοί υπάλληλοι που έχουν ''κεκτημένα δικαιώματα''.
          Εννοείται ότι τα απόκτησαν με αγώνες και αίμα.
          Αναφαίρετο δικαίωμά τους είναι να κόβουν το ρεύμα από τους υπόλοιπους ,να κλείνουν δρόμους, να σταματούν τις συγκοινωνίες, να βάζουν λουκέτα στα σχολεία, να αφήνουν τα σκουπίδια να μας πνίγουν.
          ποιες είναι οι ευθύνες των δημοσίων υπαλλήλων αναρωτηθήκατε καμιά φορά;
          Συμπεριλαμβάνουν και την ταλαιπωρία των πολιτών στα αναφαίρετα δικαιώματά τους;

          • Samurai avatar
            Samurai @ Samurai 11/09/2013 03:32:52

            στους δρόμους

        • περαστικος avatar
          περαστικος @ roadrunner 11/09/2013 04:34:55

          δεν ηταν δικη μας η επιλογη να γινουμε ιδιωτικοι υπάλληλοι απλα δεν ειχαμε μπαρμπα στην Κορώνη

        • περαστικος avatar
          περαστικος @ roadrunner 11/09/2013 04:49:00

          Ε οχι και δική μας επιλογή απλα δεν είχαμε ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΗ

          • Eva avatar
            Eva @ περαστικος 11/09/2013 08:27:45

            Δική μας ήταν η επιλογή.
            Δεν γλύψαμε,
            δεν συρθήκαμε στα γραφεία των μαυρογυαλούρων,
            δεν πληρώσαμε για μια θέση.
            Όποιος περισσεύει στον ΔΤ
            απλά ΕΞΩ.

        • Eva avatar
          Eva @ roadrunner 11/09/2013 08:21:19

          Όντως επιλέξαμε να μην γλύψουμε

    • Samurai avatar
      Samurai @ johnie xl 10/09/2013 23:25:24

      Έτσι όπως τα παρουσιάζετε έχετε όλα τα δίκια με το μέρος σας.
      Η μείωση του μισθού σας, έχει να κάνει και με τις ώρες που εργάζεστε εβδομαδιαίως.
      Δε θα έπρεπε να παραπονιέστε διότι δεν εργάζεστε πάνω από 20-25 ώρες την εβδομάδα, ενώ γύρω στους 4,5 μήνες δεν εργάζεστε (τουλάχιστον στα σχολεία).
      Οποιαδήποτε αύξηση ωραρίου είναι καταπάτηση των ''κεκτημένων σας'',
      ακόμα κι αν πρόκειται για ένα δίωρο την εβδομάδα.
      Είστε εναντίον των συγχωνεύσεων των σχολείων (κατάργηση σχολείου πότε έγινε και δεν το πήραμε πρέφα;) για ποιο λόγο;
      Δε μας εξηγήσατε.
      Θα τολμήσω να σας πω εγώ .
      Διότι θέλετε να βρίσκεστε όσο πιο κοντά γίνεται στο σπίτι σας.
      Αυτό σας γλυτώνει από τα έξοδα της μετακίνησης και από ταλαιπωρία.
      Καταλαβαίνω την αγωνία σας και την αγανάκτησή σας, αλλά και εσείς πρέπει να καταλάβετε ότι δε γίνεται να συντηρεί το κράτος σχολεία τα οποία έχουν 10-12 μαθητές και μαθήτριες πληρώνοντας δασκάλους ,καθηγητές συν τα λειτουργικά έξοδα.
      Το κοινό συμφέρον προέχει του ατομικού, ακόμα και στην Ελλάδα.
      Με τον καιρό θα γίνει κατανοητό που θα πάει.
      Κανείς από εσάς δεν παραπονέθηκε για το άθλιο επίπεδο της παιδείας της χώρας μας.
      Τα ''κεκτημένα'' σας έβγαζαν και σας βγάζουν στους δρόμους και στις καφετέριες όμως.
      Και πριν απο την κρίση τα ίδια κάνατε. Τότε που παίρνατε παραπάνω και δεν προσφέρατε σχεδόν τίποτα ή πολύ λίγα.
      Για τα ιδιαίτερα μαθήματα στην μαύρη και όλες τις άλλες δουλειές που κάνατε (διότι ένα πρέπει να παραδεχθείτε, είχατε και έχετε άπλετο ελεύθερο χρόνο) ας μη μιλήσω καλύτερα.
      Κι όταν ερχόταν ο καιρός των αποσπάσεων βγάζατε τα μαχαίρια και καρφωνόσασταν με αυτούς που πίνατε καφέ σε καθημερινή βάση.
      Ένα μη μου πείτε.
      Ότι δεν είναι έτσι όπως τα περιγράφω.
      Ασφαλώς και υπάρχουν εξαιρέσεις.
      Εάν αποτελείτε εξαίρεση, τότε θα πρέπει να υποφέρετε πολύ έχοντας τέτοιου είδους συναδέλφους.
      Φιλικά

      • Samurai avatar
        Samurai @ Samurai 10/09/2013 23:28:46

        Στον Johnie xl απευθύνθηκα.

  8. NB avatar
    NB 09/09/2013 21:34:27

    Και πολύ αργήσανε οι καθηγητές.

    • ρεμαλι avatar
      ρεμαλι @ NB 10/09/2013 22:46:18

      του τσιπρα τσιρακι εισαι; να ...απολυθουμε πάραυτα

  9. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 09/09/2013 21:47:54

    Κατ'αρχην ΔΕΝ ειμαι καθηγητης,ουτε καν δημόσιος υπάλληλος .Δεν ειμαι κομματικα ενταγμενος πουθενά και δεν θέλω να είμαι .Ελεος ομως πια με την στοχευση συνεχως κοινωνικων ομάδων .Η κοινωνία καταρρέει και οι περισσότεροι εδω εθελοτυφλείτε.ΝΑΙ στις μεταρρυθμισεις , οχι στην κοινωνικη εξοντωση και ισοπέδωση.Συνειδητοποιείτε την θεση των λειτουργων της εκπαιδευσης ?Μισθοι εξευτελιστικοι και θεσεις στον "αέρα".Νεοδιοριζομενοι με 650 ευρώ , που πρεπει να ζησουν για χρονια μακρια απο το σπιτι τους με ενοικια...Ανθρωποι με οικογενειες ,που επειδη δεν θα διοριστουν αναπληρωτες θα ξεσπιτωθουν μετα απο 20 χρονια εργασιας.Ειδικοτητες "αχρηστες" ,οπως καθηγητες πληροφορικης μετα απο χρονια και χρονια ημιαπασχολησης και υποαμοιβης , θα πρεπει στα 40-45 να μεινουν στο δρομο.Και εσεις τους λοιδωρειτε.Για το καταντημα της εκπαιδευσης , δεν φταινε πρωτα οι εκπαιδευτικοι , αλλα ολοι εμεις , που υποβαθμισαμε συστηματικα στα ματια των παιδιων μας τους δασκαλους τους ,που ανατρεφουμε παιδια χωρις αρχες και τροπους , που βολευομαστε να μεγαλωνουν μπροστα σε μια τηλεοραση βλεποντας αμερικανιές και τουρκικα σήριαλ.Φταιει στο κρατος , που υποβαθμισε συστηματικα την Παιδεια σ'αυτον τον τοπο γιατι το βολευε .Γιατι με τα φροντιστηρια "εκρυβε" στρατιες ανεργων εκπαιδευτικων που το ιδιο παρηγαγε και δεν μπορουσε να απορροφησει ...
    Αυτες ειναι οι μεταρρυθμισεις που εχει αναγκη ο τοπος ? Η πληρη απορρυθμιση των παντων ? Αυτο ειναι το οραμα για την Ελλαδα που πρεπει να ξαναγεννηθει ?

  10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 09/09/2013 22:06:00

    Δεν θελω να ανατρεψω την κυβερνηση.Να ανατραπουν οι πολιτικες που αποφασιζουν οι Ευρωπαιοι φιλοι μας θελω και εφαρμοζουν αναγκαστικα οι κυβερνωντες μας, και μας διαλυουν .Την ανατροπη δεν θα την κανει ΠΟΤΕ κανενας Συριζα.Την ανατροπη θα την κανουμε ολοι μαζι αν ξυπνησουμε απο τον ληθαργο και συμφωνησουμε στα στοιχειωδη.Αν , λεω αν , παρεα με τους εκπαιδευτικους , αρχιζαν ολες οι κοινωνικες ομαδες , ΜΑΚΡΙΑ απο κομματα ,να συντασσονται με απεργιες διαρκειας , γιατροι,δικηγοροι , ιδωτικοι υπαλληλοι,ελ.επαγγελματιες , καταστηματαρχες , τι νομιζετε οτι θα γινοτανε ?Σε 10 ημερες , οι πρωτοι που θα πανικοβαλλονταν θα ηταν οι φιλοι μας οι Ευρωπαιοι.Δεν θελω να μας χαρισουν λεφτα,δεν θελω να μην αλλαξει ο τοπος.Δεν με πειραζει να ανηκω σε μια χαμενη γενια.Θελω ομως ενα οραμα τουλαχιστον για τα παιδια μας , ενα σχεδιο για το μελλον.Αυτο που επιχειρειτε σημερα ειναι απλα η κοινωνικη εξαθλιωση και η ισοπεδωση των παντων .
    Αν θυμαστε , καποτε ειχε πει ο Καραμανλης , πως" οταν οι αριθμοι ευημερουν , οι πολιτες πενονται...." Τετοια Ελλαδα ονειρευομαστε?

    • o deksios avatar
      o deksios @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 09/09/2013 22:38:24

      ειδαμε ποσο πανικοβληθηκαν και στην κυπρο...
      ο εκβιασμος δεν μπορει να πιασει, γιατι ο εκβιαζομενος (ευρωπη) δεν εχει κατι το ιδιαιτερο να χασει αμα εμεις πτωχευσουμε...
      και αν ειχε να χασει κατι το 2010, που ηταν απροετοιμαστος, πλεον ξερει και περιμενει μια απ' τις χωρες του νοτου να μην τα καταφερει..
      οποτε....

    • kat avatar
      kat @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 09/09/2013 23:27:31

      ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ.....

    • Hawk avatar
      Hawk @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10/09/2013 13:58:13

      Το σχέδιο είναι ένα και πολύ απλό, η χώρα πρέπει να περνάει βασισμένη στις δικές της οικονομικές δυνάμεις χωρίς ελλείμματα και ασύστολο δανεισμό, τόσο απλά. Την ανατροπή αυτή την βαφτίζουμε και αλλαγή και μεταρρύθμιση και ότι άλλο θες, αλλά το γεγονός παραμένει γεγονός, η χώρα χρεωκόπησε πως αλλιώς να μας το πούν?

    • περαστικος avatar
      περαστικος @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 11/09/2013 02:36:55

      Πραγματικα πιστευεις οτι η Ευρώπη φοβαται την Ελλάδα? Σε 1ο μερες η Ελλάδα θα εχει καταστραφει.Αυτο ειναι σίγουρο για την Ευρώπη δεν ξέρω αλλα θολο το βλεπω. Αυτο το οραμα θέλεις για τα παιδια μας? Να τα μπασουμε στα κολπα "ή μου χαριζεις αυτα που σου χρωστάω ή καταστρεφόμαστε μαζί ".

    • περαστικος avatar
      περαστικος @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 11/09/2013 04:27:24

      Σε 10 μερες ολικής απεργίας θα εχει καταστραφεί η Ελλάδα σίγουρα. Η Ευρώπη αμφιβάλλω.Και γιατί άραγε? Αυτο το όραμα εχουμε για τα παιδια μας? Την καταστροφή της χώρας ή τον εκβιασμό μου χαριζεις τα δανεικα ή μαζί καταστρεφόμαστε. Παρτε το χαμπάρι οι Ευρωπαίοι δεν εκβιάζονται. Η χώρα θα καταστραφει

    • περαστικος avatar
      περαστικος @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 11/09/2013 04:45:57

      Σε 10 μέρες απεργίας θα εχει καταστραφεί σίγουρα η Ελλάδα. Η Ευρώπη αμφιβάλλω. Το όραμα για τα παιδιά μας ειναι λοιπόν η καταστροφή της χώρας ή ο εκβιασμός μου χαρίζεις τα δάνεια αλλιώς θα καταστραφούμε μαζί. Απορώ με την αφελεια μερικών να πιστευουν οτι οι Ευρωπαίοι εκβιάζονται

  11. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 09/09/2013 23:09:56

    Από πότε ο υπάλληλος υποδεικνύει στον εργοδότη τί είναι σωστό και συμφέρον; Μήπως οι υπάλληλοι νομίζουν ότι το μαγαζί τους ανήκει; Σοβιέτ; Και οι πραγματικοί ιδιοκτήτες; Οι γονείς θα αβαντάρουν το ΣΥΡΙΖΑ εις βάρος του συμφέροντός τους; Θα συνεχίσουμε τα λάθη; ΟΧΙ.
    ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ.

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ MantisKalhas 10/09/2013 01:21:50

      Το κρέας δικό τους, τα κόκκαλα δικά μας!

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ MantisKalhas 10/09/2013 13:41:23

      Με λένε Μάντη Κάλχα και ΔΕΝ είμαι καλά.
      (Τα ΚΟΜΜΟΥΝΙΑ με 2 Μ περικαλώ)

  12. GJ avatar
    GJ 09/09/2013 23:24:38

    Κατα αρχάς να ξεχωρίσουμε αυτο που συμβαίνει στο Πανεπιστημιο με αυτο που συμβαινει στα σχολεία. Επειδη δεν ανηκω στην 2βαθμια εκπαιδευση δεν θα εκφέρω γνώμη αλλα για την 3βαθμια θα τα πω οπως τα ζω. Θα μπορουσα να ειμαι με αυτους που φωναζουν, αλλα δεν θα το κάνω. Θα σας πω, γιατι μεσα σε εσας ειναι και καποιοι χωρις δουλειες ή με μισθους κυριολεκτικα της πεινας. Ειμαι πυρ και μανια με τις κινητοποιησεις. Αν ημουν κυβερνηση θα εβαζα πρωτα εισαγγελέα σε καθε ιδρυμα να ελεγξει πως μπηκαν οι διοικητικοι υπαλληλοι στα ιδρυματα, με ποιες συνθήκες και ποιοι ακομα και καθηγητες υπέγραφαν το 2000 πλασματικά χρόνια για να μονιμοποιηθουν ΙΔΑΧ χιλιαδες κοσμου σε θέσεις διοικητικών υπαλληλων και προσφατα με το νομο περι λυκειων να γινουν οσοι έχουν διδακτορικα ΕΕΔΙΠ χωρις ανοικτες διαδικασίες!!!??? Να ελεγξει ποιοι πρυτανεις υπέγραφαν κατω απο το τραπεζι για αυτες τις μονιμοποιησεις και να μπουν φυλακη. Οι φωνές και τα συλλαλητηρια δεν εξαγνιζουν τις παρανομιες που μας έφεραν εδω. Ποιος πολιτικος έσυρε το χορο? να φάει πόδι απο τα πολιτικά πραγματα. Συμπατριωτες, αν τωρα που ειμαστε με την πλατη στον τοιχο δεν ξεπλενουμε τη βρωμα, δεν καθαρισουμε το αποστημα τοτε δεν προκειται ποτε να το κανουμε, και καθε φορα θα είμαστε τα θυματα της ιδιας ιστοριας...

    • o deksios avatar
      o deksios @ GJ 10/09/2013 13:09:34

      σσσσσσσσσσσ...
      ειπαμε φταει η τροικα, ο σαμαρας και ο στουρναρας...
      θα ερθει ο τσιπρας με τους καθηγητες του ανταρσυα να μας σωσουν...
      βενεζουελα και ετσι

    • κατερίνα avatar
      κατερίνα @ GJ 10/09/2013 13:23:15

      "να μονιμοποιηθουν ΙΔΑΧ χιλιαδες κοσμου σε θέσεις διοικητικών υπαλληλων και προσφατα με το νομο περι λυκειων να γινουν οσοι έχουν διδακτορικα ΕΕΔΙΠ χωρις ανοικτες διαδικασίες!!!???"

      Είσαι σίγουρος;;;;;

  13. Eva avatar
    Eva 10/09/2013 13:40:27

    Μάλλον είναι άδικο να μετακινηθούν οι υπεράριθμοι διοικητικοί απο τις θέσεις τους που τόσο δίκαια κατέλαβαν.

  14. WY avatar
    WY 10/09/2013 18:18:20

    Πράγματι, (ΣΥΛΛ)-ΑΛΗΤΗΡΙΟ είναι!!!!

  15. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 10/09/2013 18:58:34

    Ότι επί 30 χρόνια σπέρναμε θερίζουμε.
    Η σάπια νοοτροπία έγινε πλέον κτήμα όλων.
    Οι φαύλες ηγεσίες - οικονομικές και πολιτικές - σκόπημα διέλυσαν κάθε ηθική αξία, κάθε αίσθημα ευθύνης. Απροκάλυπτα, χωρίς ίχνος ντροπής.
    Το Κράτος μετατράπηκε σε απέραντο οίκο ανοχής. Κανένας φραγμός. Όλα ισοπεδώθηκαν.
    Η αλητεία της ΟΛΜΕ δεν εκπλήσσει.
    Πρέπει να επιστρατευτούν.

    • Samurai avatar
      Samurai @ Μανιάτης 10/09/2013 23:42:35

      Μανιάτη
      Έρχονται στο μυαλό μου όλες εκείνες οι εικόνες από το δημοτικό σχολείο,
      τότε ακόμα που οι γυμναστικές επιδείξεις ήταν το αποκορύφωμα της σχολικής χρονιάς, τότε που οι δάσκαλοι σμίλευαν τους ακατέργαστους χαρακτήρες μας, τότε που οι γονείς μας μοιράζονταν τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους με τους δασκάλους και τις δασκάλες.
      Τότε που οι δάσκαλοι είχαν κύρος, μετρούσε η γνώμη τους .
      Υπήρχε παραγωγή ήθους και συνεχής αναφορά στις αξίες πάνω στις οποίες στηριζόταν το πλάσιμο του χρήσιμου για την κοινωνία πολίτη.
      Έτσι μεγαλώναμε.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Samurai 11/09/2013 09:27:11

        Ναι ακριβώς!
        Οι Έλληνες δεν είμασταν λαμόγια. Μας δίδαξαν αξίες και ήθος. Μας δίδαξαν πώς το χώμα γίνεται ψωμί.
        Όμως, οι νεότερες γενιές υποκλήθηκαν στα στήθη της Μιμής.

    • Eva avatar
      Eva @ Μανιάτης 11/09/2013 08:38:21

      Αντιθέτως.
      Να μην επιστρατευτούν.
      Ας τους εκεί.

  16. Arianos avatar
    Arianos 10/09/2013 22:36:35

    Αναστολή λειτουργίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου... περιμένοντας μια τροπολογία...
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_10/09/2013_518020