#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2010 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συλλαλητήρια του ΠΑΜΕ σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και άλλες 56 πόλεις της χώρας



Συλλαλητήρια πραγματοποιεί σήμερα το ΠΑΜΕ σε 58 πόλεις της χώρας, αντιδρώντας στα σχέδια της κυβέρνησης για αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις και τις αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ, στο πετρέλαιο θέρμανσης και τον ΦΠΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ares avatar
    ares 23/09/2010 21:52:58

    μπράβο!!! κανένα σχόλιο???

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ares 24/09/2010 00:13:06

      Ο περισσότερος κόσμος, ούτε που το ήξερε. Όπως πάντα τα ΜΜΕ του ΔΝΤου ΠΑΣΟΚ το έθαψαν.
      Εκτός όμως απο αυτό, αρχίζει και αναπτύσσεται στο κόσμο η εντύπωση ότι θα μπορέσει ο καθένας μόνος του να δώσει ατομικές λύσεις στα προβλήματά του, ή ακόμα ότι ο ένας θα επωφεληθεί από τον αγώνα του άλλου, χωρίς ο ίδιος να συμμετάσχει.
      Η περίοδος που έρχεται θα αναδείξει πολλές σκοτεινές πλευρές του χαρακτήρα μας σαν λαού και θα απομυθοποιήσει επώδυνα το μύθο που έχουμε πλάσει εμείς για τον εαυτό μας.

      Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ
      Του φόβου αισθάνονται
      Ζυγόν δουλείας ας έχωσιν.
      Θέλει αρετήν και τόλμη η ελευθερία.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ εναςάσχετος 24/09/2010 08:26:28

        Για άλλη μια φορά, μπράβο στο ΠΑΜΕ! (Από κάποιον που ήταν εκεί). Αυτό ωστόσο δεν αναιρεί το εξαιρετικά εύστοχο σχόλιό σου.

        Και συνεχίζει ο Κάλβος:
        …….
        (…)Αυτή (και ο μύθος κρύπτει
        νουν αληθείας) επτέρωσε
        τον Ίκαρον• και αν έπεσεν
        ο πτερωθείς κ' επνίγη
        θαλασσωμένος•
        *
        Αφ' υψηλά όμως έπεσε,
        και απέθανεν ελεύθερος.
        Αν γένης σφάγιον άτιμον
        ενός τυράννου, νόμιζε
        φρικτόν τον τάφον.
        *
        Εάν φιλοτιμούμεθα
        να την ξαναποκτήσωμεν
        μ' ίδρωτα και με αίμα,
        καλόν είναι το καύχημα
        της αρχαίας δόξης. (…)
        …….
        Όσο για το θάψιμο, δίνει την εντύπωση ότι οι μουμουεδάνθρωποι έχουν ήδη θέσει το ΠΑΜΕ εκτός νόμου…

  2. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 23/09/2010 23:36:49

    Η ΜΟΝΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΦΩΝΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΦΤΙΑΣΙΔΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΤΙΛΙΓΜΑΤΑ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΚΕ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΜΕ!

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/09/2010 00:57:37

    Ωραία η πλειοψηφία τής ΓΣΕΕ..
    Ανακοινωσε ότι την 29η Σεπτεμβρίου ,Πανευρωπαϊκή μέρα δράσης τών συνδικάτων κατά της λιτότητας ,σέ όλη την Ευρώπη δέν θα προκηρυχθεί απεργία,αλλά διάφορες ''εκδηλώσεις'''..

    Μάστα..Θά χορέψει καρσιλαμά ο Παναγόπουλος ο αγωνισταράς δηλαδή??

    Επίσης:Ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ, Γιάννης Παναγόπουλος, δήλωσε σήμερα στο ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters ότι η Συνομοσπονδία δεν πρόκειται να συμμετάσχει στην απεργία που κήρυξε η ΑΔΕΔΥ για τις 7 Οκτωβρίου, αλλά ούτε σχεδιάζει κάποια άλλη γενική απεργία.

    «Δεν υπάρχει σχεδιασμός για γενική απεργία στο άμεσο μέλλον», είπε ο κ. Παναγόπουλος, προσθέτοντας ότι «παρά τις πολλές απεργίες που έκανε η ΓΣΕΕ, εφαρμόστηκαν οι αυστηρές πολιτικές που περιγράφονται στο Μνημόνιο (με την ΕΕ και το ΔΝΤ) και δεν υπάρχουν προφανείς εναλλακτικές λύσεις»


    Καλά αυτός οσο περνάει ο καιρός,όλο και πιό πολύ θυμίζει τόν αλήστου μνημης Καρακίτσο..

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Σπύρος 24/09/2010 10:10:50

      Την εποχή της Χούντας είχανε καποιο διορισμένο πρόεδρο στη ΓΣΕΕ, Πώς τον λέγανε δεν θυμάμαι. Θυμάται κανείς?

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/09/2010 00:58:46

    Ο Παναγό εναλλακτικές λύσεις για το Μνημόνιο δέν βρίσκει..

    Γειά σου Τσέ,γειά σου Καραϊσκάκη μου...

  5. kiki avatar
    kiki 24/09/2010 10:13:51

    @ Ανωνυμος

    Ο Καμπανελης,ο Τσατσος ,ο Δασκαλακης ο πατερας της Γιαννας ,ο Παπαδημητριου, ο Κουρμουσης, ποιον απο ολους θελεις?

  6. armageddon avatar
    armageddon 24/09/2010 12:49:35

    ΜΠΡΑΒΟ ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΗΣΟΥΝ....

  7. Μάρκος avatar
    Μάρκος 24/09/2010 14:34:41

    Άντε βρε! Ξύπνησε το ΠΑΜΕ; Που είναι τόσες μέρες που οι φορτηγατζήδες παίζουν τη ζωή τους στους δρόμους; Ή τους ενόχλησε που για πρώτη φορά οι διαμαρτυρίες ήταν από τους απλούς εργαζομένους, χωρίς κομματικά στελέχη και χωρίς τις κόκκινες και μαύρες σημαίες του μίσους; Έπεσαν οι μάσκες...δυστυχώς...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Μάρκος 25/09/2010 00:37:12

      Έχω την αμυδράν εντύπωσιν ότι δεν έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα!
      Όπως και πολύς κόσμος άλλωστε.
      Πρέπει ν αρχίσεις να διαβάζεις underground τύπο.

      http://www.pamehellas.gr/fullstory.php?lang=1&wid=1333