08/03/2013 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συγχαρητήρια από Σταθάκη σε Σαμαρά για την ΑΟΖ

Άρχισε ο... διεμβολισμός της Νέας Δημοκρατίας από τον ΣΥΡΙΖΑ ή μήπως οι σοβαροί βουλευτές της Κουμουνδούρου έρχονται πιο κοντά στον Αντώνη Σαμαρά;

Όπως και να το πάρει κανείς, θετικά κρίνεται η στάση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Γιώργου Σταθάκη, να συγχαρεί δημοσίως τον Αντώνη Σαμαρά για τη στάση του στο θέμα της ΑΟΖ και ειδικά στην πρόθεση του πρωθυπουργού να θέσει θέμα ευρωπαϊκής Ζώνης.

«Όπως ξέρετε, εγώ αποφεύγω την εύκολη κριτική. Θεωρώ ότι μπορεί να αποδειχθεί καλή η κίνηση και η επιλογή αυτή. Λέω λοιπόν ότι μπορεί να αποδειχθεί μια ευφυής κίνηση, διότι απεμπλέκει την αξιοποίηση των πηγών, που υπάρχουν αυτή τη στιγμή, από το εθνικό επίπεδο -και σε γεωπολιτικό επίπεδο μπορεί να αποδειχθεί ευφυής αυτή η κίνηση» είπε ο κ. Σταθάκης, μιλώντας στον Real fm.

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ πρόσθεσε: «Έχει διάφορες φοβίες, οι οποίες επίσης είναι δικαιολογημένες, περί ευρωπαϊκών, συμμετοχής στην αξιοποίηση, κ.ο.κ., αλλά στο γεωπολιτικό στοιχείο νομίζω ότι είναι μια ευφυής κίνηση, ακριβώς γιατί επιτρέπει στο ελληνικό κράτος να το απεμπλέξει από την προφανή σύγκρουση, η οποία θα το συνοδεύσει πολύ γρήγορα και πολύ άμεσα. Και βέβαια βάζει την Ευρώπη εντός ενός πλαισίου αναγκαστικού, το οποίο πρέπει να οριοθετήσει, προκειμένου να αξιοποιηθούν στη Μεσόγειο, αυτές και άλλες πιθανές πηγές που θα εμφανιστούν στο μέλλον».

Καλά, ο κ. Σταθάκης θα έχει πρόβλημα. Τη Ρένα Δούρου τη ρώτησε για να κάνει τέτοιες δηλώσεις;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Queen In Black avatar
    Queen In Black 08/03/2013 19:23:12

    Είναι πολύ σημαντικό να αρχίσουν να ακούγονται ΚΥΡΊΩΣ οι σοβαρές και αξιόπιστες φωνές των ανθρώπων που υπάρχουν εντός του Σύριζα. Πολύ θετικό το οτι ο κ. Γ. Σταθάκης επικρότησε την αυτονόητα ευφυέστατη και εθνικά επωφελή αυτή κίνηση του κ. Αντώνη Σαμαρά. Μακάρι να υπάρξει συνέχεια και συνέπεια.
    Στα Εθνικά ζητήματα (τουλάχιστον), απαιτείται ομοψυχία, ενότητα και συστράτευση. Για καλή μας τύχη, ο παρών ''φύλαξ'', μπορεί να αποδειχθεί ιδανικός χειριστής τους!

  2. Κωστας, ΠΓ. avatar
    Κωστας, ΠΓ. 08/03/2013 20:13:05

    Νομίζω οτι τώρα πλέον ο Σύριζα δεν έχει καμμία σχέση με τους κουκουλοφόρους μπάχαλους , τις βίλλες Αμαλίες και τον εθνομηδενισμό που ισως, ένα αμελητέο ποσοστό του κάτω του 3% αποτελούμενο απο ανόητους και αφελείς νεους, είχε κάποτε.

    • livas avatar
      livas @ Κωστας, ΠΓ. 08/03/2013 20:36:07

      Αυτό σημαίνει, πλέον, πολύ δυνατός αντίπαλος...

      • Queen In Black avatar
        Queen In Black @ livas 08/03/2013 20:49:58

        Αυτό σημαίνει, οτι θα γίνει σαφής Ο ΚΟΙΝΟΣ ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ !

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Κωστας, ΠΓ. 08/03/2013 20:50:15

      Ἀπό μιά δήλωση ἑνός βουλευτή γιά ἕνα συγκεκριμμένο θέμα τά συμπεραίνετε αὐτά;

      • Queen In Black avatar
        Queen In Black @ Κυθήριος Τ. 08/03/2013 21:32:15

        Τίποτε δεν...συμπεραίνουμε, αλλά μετά από μία (σπάνια για τα Ελληνικά δεδομένα)αντρίκεια δήλωση αναγνώρισης της εθνικά επωφελούς επιλογής του πολιτικού αντιπάλου, αντλούμε κάποια αισιοδοξία, οτι μπορεί να υπάρξει και συνέχεια. Χειροκροτούμε τα αυτονόητα αγαπητέ!! Σε τέτοιο σημείο αναξιοπρέπειας και παράνοιας βρισκόμαστε πλέον, δυστυχώς.......

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Queen In Black 08/03/2013 22:27:28

          Ἡ ἀπορία μου ἀπευθυνόταν σέ μιά συγκεκριμμένη διαπίστωση ἑνός ἄλλου σχολιαστή,ἄσχετη-κατ' ἐμέ-μέ τό θέμα τῆς ἀνάρτησης,ὅσο καί τραβηγμένη.
          Ἤ ὁ πληθυντικός εὐγενείας πού χρησιμοποίησα,ἐξελήφθη ὥς νά ἀπευθυνόταν καί σέ ἐσᾶς,ἤ ἐκτός τῶν ἄλλων ὀνομάτων ἐσχάτως χρησιμοποιεῖτε καί τό εὔηχον ''Κώστας ΠΓ''...

          • Queen In Black avatar
            Queen In Black @ Κυθήριος Τ. 09/03/2013 00:27:28

            :-) Συγνώμη, δίκιο έχετε. Από λάθος νόμισα οτι απευθυνόσασταν σ΄εμένα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος Τ. 09/03/2013 10:27:16

        Όνειρα...

      • Γιώργος ΚΠ avatar
        Γιώργος ΚΠ @ Κυθήριος Τ. 09/03/2013 11:34:12

        Δεν είναι δήλωση όποιου κι όποιου βουλευτή αγαπητέ μου.
        Ο Σταθάκης ανήκει στον "εγκέφαλο" του Σύριζα.

    • alex23 avatar
      alex23 @ Κωστας, ΠΓ. 08/03/2013 22:14:25

      αν μια αυτονοητη εκφραση της λογικης, με την δηλωση ενος μεμονωμενου βουλευτη, γινεται αφορμη για να πιστεψουν οσοι το επιθυμουν οτι ο συριζα εχει αποβαλλει τα ακρα, δηλαδη το DNA του, μαλλον την προσωπικη τους ευχη προβαλλουν..

      το πιθανοτερο ειναι να μην ειναι καν τυχαια, και να ειναι ενα κομματι στο παζλ της κινησης αλαβανου, δηλαδη να εχουμε συντομα διαφορες 'σοβαρες' και 'ρεαλιστικοτερες' σε σχεση με το παρελθον δηλωσεις και τα απονερα απο αριστερα να τα μαζεψει ο κ.αλάβανος, που στο μελλον αναλογα με τις δημοσκοπησεις θα κινηθει συμπληρωματικα στο συριζα..

  3. Queen In Black avatar
    Queen In Black 08/03/2013 20:27:38

    Όσο ο χρόνος κυλά, θα επικεντρωνόμαστε στα ουσιώδη και στα σημαντικά, θ΄αφήνουμε πίσω μας τα ανώριμα, τα επιπόλαια και τα διχαστικά. Θ΄ ανακαλύψουμε σύντομα εκείνο το ''ΕΜΕΙΣ'' που μας αξίζει κι όποτε καταφέραμε να μας... ''χωρέσει'' τελικά, λύσαμε μ΄ευκολία όλα τα αινίγματα και αντιμετωπίσαμε νικηφόρα, όλους τους καθοριστικούς για το μέλλον πολέμους.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Queen In Black 08/03/2013 21:18:25

      Τέτοιες φωνές έχει ανάγκη η χώρα μας.

  4. ΑΠΟΛΛΩΝ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝ 08/03/2013 20:27:41

    Έχει σχέση όμως με τα ορφανά του Ανδρέα που "προσδοκούν ανάσταση μισθών και πάρτυ των αιωνίων ΔΕΚΟ Αμήν". Για τον εθνομηδενισμό αρκεί να ρίξεις μια ματιά στο προεκλογικό πρόγραμμά τους για το Μακεδονικό και τη Θράκη και θα καταλάβεις.

    • Κωστας, ΠΓ. avatar
      Κωστας, ΠΓ. @ ΑΠΟΛΛΩΝ 08/03/2013 20:50:50

      Δυστυχώς πολλά απ' αυτά τα ορφανά του Αντρέα προς το παρόν είναι χωμένα στη συγκυβέρνηση και συνεχίζουν το πάρτυ που λές. Πάντα θα ελπίζουν ακόμα κι αν γίνει κυβέρνηση η Χ.Α οτι θα "χωθούν" για να ξαναφάνε. Δεν τους ενδιαφέρει ποιός κυβερνάει . Το θέμα είναι να αποκτήσουμε κάποτε δικαστές που δεν θα τρώνε μαζί τους όπως μέχρι τώρα... Πάντως αυτά τα Πασοκοτρωκτικά ο Συριζα τα αποκηρρύσσει και τα καταδικάζει μετα βδελυγμίας κάθετα και κατηγορηματικά. Δεν μπορεί βέβαια να μπεί και στις κάλπες και να ακυρώνει την ψηφο τους που άλλωστε θα είναι προς την ΝΔ αν οι δημοσκοπήσεις την δείξουν πρώτη..Ξαναέψαξα το προεκλογικό πρόγραμμά τους για το Μακεδονικό και τη Θράκη και με έκπληξη διαπίστωσα οτι σχεδόν ταυτίζεται με αυτό της ΝΔ!!! Και δεν περιέχει τίποτε το αντεθνικό. Αν εσύ βρήκες κάτι, ιδού η Ρόδος να το εξετάσουμε όλοι και να αποφανθούμε.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Κωστας, ΠΓ. 09/03/2013 00:37:15

        Σίγουρα μας ψεκάζουν...καλά τόσες δηλώσεις και προτάσεις Βουλευτών και συνιστωσών για Καρντάκ,κοινό Αιγαίο και Μακεδονία δεν τις έμαθες;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 09/03/2013 10:28:26

          Δεν έχουμε ούτε πρόσφατη μνήμη, πόσο μάλλον ιστορική. Για αυτό παθαίνουμε ότι παθαίνουμε και μυαλό δε βάζουμε...

    • Queen In Black avatar
      Queen In Black @ ΑΠΟΛΛΩΝ 08/03/2013 20:55:07

      Όποιος προσδοκά ....ανάσταση μισθών είναι τουλάχιστον ηλίθιος κι οι όποιοι ''εθνομηδενιστές'' αποτελούν αισχρή ανίσχυρη μειοψηφία, που απομονώνεται και αποβάλλεται απ΄τον Ελληνικό λαό.

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 08/03/2013 21:07:58

    Η χώρα μας μόνο ώριμες προσεγγίσεις και θέσεις χρειάζεται.
    Βέβαια, κάποιοι θα στεναχωρηθούν.

  6. ΝΠ avatar
    ΝΠ 08/03/2013 22:10:10

    Queen In Black :Παρότι βασίλισσα..κέντησες!!

  7. Απορών avatar
    Απορών 08/03/2013 22:40:34

    Μπράβο σας κ. Σταθάκη!

  8. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 09/03/2013 03:27:57

    Ο συγκεκριμενος βουλευτης Χανίων του Συριζα, ειναι απ τους πιο σοβαρους που εχει αυτο το κομμα (κατι που δεν περιμεναμε τωρα να το διαπιστωστουμε). Κι επειδη ο ανθρωπος μιλαει νορμαλ και δεν εχει τη γνωστη τακτικη του κομματος αυτου (δλδ να μην αφηνει τον αλλο να μιλησει ) αυτο εχει ενοχλησει μερικους ...συντροφους του. Προφανως δεν συμφωνω με τι περισσοτερες θεσεις του, αλλα δεν παυει να ειναι φανερο οτι ειναι σοβαρος και μορφωμενος ανθρωπος.

  9. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 10/03/2013 16:34:22

    Επειδή μερικοί έχουν ψευδαισθήσεις...Από την σημερινή ομιλία Τσίπρα(10/3/13) στη Νίκαια. Πλήρης ακύρωση της θέσης Σταθάκη και λαικίστικες καταγγελίες περί ξεπουλήματος του ελληνικού ορυκτού πλούτου στους...δανειστές τάχατες με την πρωθυπουργική αναφορά σε ευρωπαικά κοιτάσματα. Πλήρης ακύρωση του ανοίγματος Σταθάκη και της τοποθέτησης του και επιστροφή στον λαικισμό, εκεί που πάντα θα δίνει εξετάσεις ο Τσίπρας όσο και να θέλουν μερικοί να φαντάζονται πως θα σοβαρευτεί.

    Τσίπρας: "Στο πλαίσιο αυτό, εξέφρασε την έντονη διαφωνία του για την πρόσφατη αναφορά του πρωθυπουργού στην υφαλοκρηπίδα σε «ευρωπαϊκό ορυκτό πλούτο», λέγοντας ότι «οι πόροι της χώρας δεν ανήκουν στους δανειστές, αλλά στον ελληνικό λαό».

    Να το καταλάβουμε: δεν έχουν την παραμικρή δυσκολία να δηλώνει άλλα ο ένας και άλλα ο άλλος. Δεν έχουν πρόβλημα. Δεν είναι πως δεν θέλουν να σοβαρευτούν συλλογικά, δεν μπορούν να το κάνουν.