#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2010 22:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συγνώμες με χρονοκαθυστέρηση δεν πιάνουν...



Έπρεπε να περάσουν τρία 24ωρα για να μπορέσει ο Ευ. Βενιζέλος να εκφράσει την οργή του για την ντροπιαστική γιορτή στο ιστορικό θωρηκτό Αβέρωφ. Περίμενε τη συνέντευξη τύπου ο υπουργός Άμυνας για να πάρει το λόγο και να ζητήσει συγγνώμη για το αίσχος του Λεό Πατίτσα και της Μ. Χρουσαλά και των άλλων γόνων πλουσίων οικογενειών. Και αφού επιτέλους κατάλαβε ότι ο κόσμος αισθάνθηκε οργή για τα όσα έγιναν πάνω στο ιστορικό μουσείο, είπε να γίνει λίγο... Τούρκος. Όμως, η οργή γιατί σταμάτησε στον αποκεφαλισμό του διοικητή του μουσείου; Όταν τους έστελναν στο ΓΕΝ 5.000 ευρώ και ευχαριστήρια για την παραχώρηση του πλοίου είχε κάποιος την ευαισθησία να κοιτάξει για ποιο λόγο θα γίνει το πάρτι;

Ή μήπως να ξεχάσουμε ότι και πάλι επί ΠΑΣΟΚ, το 1996 η Ελ. Μενεγάκη είχε πιεί τον καφέ της με διάφορα μοντέλα που έκαναν την πλάκα τους κάτω από τα κανόνια του Αβέρωφ.

Καλές οι συγγνώμες αλλά με χρονοκαθυστέρηση χάνουν το νομά τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/06/2010 22:25:30

    Αφού δεν υπερασπίζεται τη τιμή του ΑΒΕΡΩΦ το υπουργείο άμυνας, έχουμε την απαίτηση να σεβαστεί το μνημείο η κάθε μπίμπο Χρουσαλά;

  2. Νικος avatar
    Νικος 15/06/2010 22:28:14

    Όπως βλέπουμε όμως σήμερα σε διαφορα blogs, αλλα και στο ιδιο το site της εταιριας, αναλογο παρτυ ειχαν κανει και το 2008 επι διαφορετικης κυβερνησης..

  3. Asterix avatar
    Asterix 15/06/2010 22:30:00

    Από κόρακα τι θα ακούς; Κρα θα ακούς. Περίμενε ο παμπόνηρος να δει αν θα κοπάσει το θέμα. Είδε ότι πήρε τον ανήφορο και ακόμα ανεβαίνει, οπότε σου λέει, αφού δεν είναι απ' αυτά που ξεφουσκώνουν, ας βγω να πω δυο μπούρδες στους ιθαγενείς.

  4. Νικος avatar
    Νικος 15/06/2010 22:30:06

    Και για του λόγου το αληθές: http://www.atlasmaritime.eu/posidoniaphotos08.html

  5. Νικος avatar
    Νικος 15/06/2010 22:31:23

    "Posidonia 2008

    A historic party, aboard a historic venue, with a company of great tradition. Onboard the "Battleship Averof", Atlas Maritime hosted many guests for a night of music, drinks, food, and conversation. Many thanks to all that came to be our good company."

    !!!

  6. GSV avatar
    GSV 15/06/2010 22:44:23

    Οπως και μετα τα Ιμια αφου μας την πηρε τη σημαια ο "αερας" ακουγαμε τη πολιτικη μας ηγεσια με πηγμη οτι η εθνικη κυριαρχεια της Ελλαδας δεν διαπραγματευεται.

    Στη προκειμενη περιπτωση, αλλαξε το συμβολο αντι για τη σημαια ξεπουλησαμε ενα πλοιο οπου επανω του ειναι γραμμενη ολη η ιστορια της νεωτερης Ελλαδας.
    Και το ξεπουλησαμε φτηνα για 5000 ευρω.

    Και οπως ειπε καποιος παλι που βρισκεται στη πολιτικη μας ηγεσια για τη σημαια με αφορμη τα Ιμια.

    "Σημαιες και τετοια συμβολα ειναι για καθυστερημενους λαους"

    Γιαυτο αγαπητοι μου φιλοι ξεκολλατε απο το ζητημα και ελατε ολοι μαζι να πραγματοποιησουμε μια πορεια απαιτοντας τη κατεδαφιση της Ακροπολεως προκυμενου να οικοδομηθει συγχρονη ξενοδοχειακη μοναδα. Σιγα τα λεφτα που μας αφηνει η Ακροπολη. Ασε που ειναι και αντι αισθητικο να βλεπεις ενα μισογκρεμισμενο κτιριο.


    Καπου διαβασα οτι κατα τη διαρκεια του Β παγκοσμιου πολεμου το ΑΒΕΡΩΦ ωντας ηδη γερικο και καταπονεμενο, αποφασιστηκε απο τη κυβερνηση να βυθιστει προκειμενου να μην πεσει στα χερια των Ναζι. Και σωθηκε επειδη ξεσηκωθηκαν οι ναυτες που υπηρετουσαν και εχυσαν το αιμα τους επανω σε αυτο.

    Αναρωτιεμαι αραγε εαν ηξεραν εκεινη τη στιγμη πια θα κατεληγε να ειναι η μοιρα αυτου του πλοιου μυθου (του διαβολοβοπορου οπως το αποκαλουσαν οι τουρκοι) ισως και να μην αντιδρουσαν στην αποφαση της κυβερνησης.

    Εσως τελικα στο πυθμενα της θαλασσαν να ευρισκε τη γαληνη και την αναγνωριση και οχι τον ευτελισμο που βιωνει εδω πανω.

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 15/06/2010 22:47:26

    Ματθαίος 27/κζ: 3-10:
    6 οι δε αρχιερείς λαβόντες τα αργύρια είπον· ουκ έξεστι βαλείν αυτά εις τον κορβανάν, επεί τιμή αίματός εστι. 7 συμβούλιον δε λαβόντες ηγόρασαν εξ αυτών τον αγρόν του κεραμέως εις ταφήν τοις ξένοις· 8 διο εκλήθη ο αγρός εκείνος αγρός αίματος έως της σήμερον.

    9 τότε επληρώθη το ρηθέν δια Ιερεμίου του προφήτου λέγοντος· και έλαβον τα τριάκοντα αργύρια, την τιμήν του τετιμημένου ον ετιμήσαντο από υιών Ισραήλ, 10 και έδωκαν αυτά εις τον αγρόν του κεραμέως, καθά συνέταξέ μοι Κύριος".

    'Aσμα ηρωικό και πένθιμο για τον χαμένο Ανθυπολοχαγό της Αλβανίας(αποσμασμα)

    Kείνοι που επράξαν το κακό - τους πήρε μαύρο σύγνεφο.
    Ζωή δεν είχαν πίσω τους, μ' έλατα και με κρύα νερά,
    μ' αρνί, κρασί και ντουφεκιά, βέργα και κληματόσταυρο,
    παπού δεν είχαν από δρυ κι από οργισμένο άνεμο,
    στο καραούλι δεκαοχτώ μερόνυχτα
    με πικραμένα μάτια.
    Τους πήρε μαύρο σύγνεφο - δεν είχαν πίσω τους αυτοί
    θειο μπουρλοτιέρη, πατέρα γεμιτζή,
    μάνα που νάχει σφάξει με τα χέρια της,
    ή μάνα μάνας που με βυζί γυμνό
    χορεύοντας νάχει δοθεί στη λευτεριά του Χάρου..

    5000 € ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ;
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ; ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ;
    ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΒΟΛΗ;
    ΑΡΑΓΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΕΒΗΛΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ Π.Ν. ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ; ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ;
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ΠΑΙΑΝΑ ΤΩΝ ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΩΝ;
    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΛΕΝΕΤΗΣΑΝ ΟΠΩΣ ΓΛΕΝΤΗΣΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΒΕΡΩΦ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΟΣΙΟΥΡΓΗΜΑ...ΑΣ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 15/06/2010 22:49:17

      ΑΠΟ ΤΥΨΕΙΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΑ 30 ΑΡΓΥΡΙΑ; (5000 €)

  8. Φ.Σ. avatar
    Φ.Σ. 15/06/2010 23:00:29

    Αυτά συμβαίνουν όταν δίνουμε αξία στο κάθε ξέ.... που έλεγε και η Μαλβίνα. Αφού έχουμε αναγάγει σε εθνικό ήρωα το κάθε τσόλι που μας πασάρουν στη τηλεόραση και μεις καθόμαστε σαν χάνοι και τους βλέπουμε και τους ακούμε. Αλύθεια πόσοι από μας γνωρίζουν την ιστορία μας? Τη Χρουσαλά όμως!!!!!!!!!............

  9. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 15/06/2010 23:09:44

    Αν αληθεύει, ότι η εν λόγω οικογένεια είχε πάρει κι επιχορήγηση από το κράτος, για να διοργανώσει την εν λόγω δεξίωση, με αφορμή τα 100χρονα του θρυλικού ΑΒΕΡΩΦ, τότε η ιστορία ενέχει κι άλλες διαστάσεις.

    Το δε ποσό των 5000ευρώ, ως δωρεά για την συντήρηση του καραβιού, ποσό που για δεξίωση γάμου δεν αντιστοιχεί ούτε και σε χασαποταβέρνα, τεκμηριώνει το ευτελές της αναδεικνυόμενης σημερινής νεόπλουτης τάξης ! Εκτός από αγράμματοι είναι και τσιγκούνηδες, οι σημερινοί "πλούσιοι" κατά Νίκο Βερνίκο, φίλοι τους!

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/06/2010 23:44:43

    Άλλα τα αντανακλαστικά του γραφιά και άλλα του στρατιωτικου σάρκα εκ της σαρκός του στρατεύματος.

  11. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 16/06/2010 00:49:59

    ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΝΟ Α/ΓΕΝ ΚΑΡΑΜΑΛΙΚΗ ΑΦΟΥ ΤΟ 2008 ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ.ΑΠΛΩΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ ΤΑ ΜΜΕ

  12. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 16/06/2010 10:41:26

    Κακογουστιά και καφρίλα το περιστατικό με το θωρηκτό, η γνώριμη των Ελλήνων αστών (πλήν ολίγων εξαιρέσεων). Μπροστά στο ουράνιο jet set μας, ακόμη και οι πιό κουρελέ αναρχοφρίκουλες μοιάζουν με όαση καλού γούστου.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 16/06/2010 10:46:19

      Οι πολιτικοί και στρατιωτικοί υπεύθυνοι για τέτοια καραγκιοζλίκια είναι απλοί δούλοι που φυλάνε τ' αφεντικά τους. Όταν μας φταίει το το μπουρδέ(τ)ο, δεν εξαντλούμε το βρισίδι μας στους θυρωρούς: Υπάρχουν καθ' ύλην υπεύθυνοι, τσατσά και τσάτσος.

  13. ΔΩΡΙΟΣ avatar
    ΔΩΡΙΟΣ 16/06/2010 16:29:08

    ΡΕ ΣΕΙΣ Ο ΜΠΕΝΙ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΟΥΝΕΡΙ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΙΜΗ ΑΡΧΗΓΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΖΙΛΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ,ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥΣ :
    EΣΩ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ..
    ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ, ΠΑΛΙ ΔΕ ΤΟΥ ΒΓΗΚΕ..
    ΑΜΑ ΔΕ ΣΕ ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΜΗΜΕΝΟ....

  14. lolos avatar