#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2013 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συγκυβέρνηση με τον ΣΥΡΙΖΑ ονειρεύονται τα "ορφανά" του ΠΑΣΟΚ



Μήνυμα συσπείρωσης και σύμπραξης στο χώρο της κεντροαριστεράς, έστειλε ο Ευ. Βενιζέλος, εξαπολύοντας σφοδρή επίθεση στον ΣΥΡΙΖΑ κατηγορώντας τον για απόλυτο στρατηγικό αδιέξοδο. Από το βήμα του συνεδρίου για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ενώ ο αρχηγός του κόμματος έβαζε στη γωνία τον κ. Τσίπρα, δύο κορυφαία στελέχη, «ορφανά» του εκσυγχρονισμού που δε βρήκαν ούτε την ψήφο τους στις κάλπες, αποφάσισαν ότι είναι καλύτερη η συμμαχία με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Ο Δ. Ρέππας τόνισε: «Ο ΣΥΡΙΖΑ διαθέτει ένα σημαντικό εκλογικό ποσοστό, που το απέκτησε όχι σαν προϊόν της δικής του πολιτικής. Είναι αποτέλεσμα δικής μας αδυναμίας», είπε εκτιμώντας ότι τα «κομμουνιστοκογενή χαρακτηριστικά του ΣΥΡΙΖΑ που ανακαλούν την παραδοσιακή Αριστερά, δεν πρόκειται ποτέ να συγκινήσουν ούτε να υιοθετηθούν από το συντριπτικά μεγάλο ποσοστό του εκλογικού σώματος που τον επιλέγει». Εθεσε μάλιστα ως ζητούμενο για το ΠΑΣΟΚ «να αποκαταστήσει τη φυσιολογία του κοινοβουλευτισμού, που περιλαμβάνει και τη Δεξιά αλλά και την Αριστερά». Ουσιαστικά δηλαδή να επαναφέρει το διχαστικό δίλημμα «ΠΑΣΟΚ ή Δεξιά». Και στο πλαίσιο αυτό ζήτησε «το ΠΑΣΟΚ πρέπει να είναι ανοικτό στο ενδεχόμενο της προοπτικής σύμπραξης με το ΣΥΡΙΖΑ, για το σχηματισμό κυβέρνησης αν οι συνθήκες το επιβάλουν». «Δεν είναι περισσότερο επιζήμιο ούτε λιγότερο ωφέλιμο για την χώρα κάτι τέτοιο, απ' ότι η σύμπραξη με τη Ν.Δ. σε αυτήν την πολιτική βάση. Για να έχει τύχη η αναζήτηση της ανασύνθεσης της Κεντροαριστεράς, δεν πρέπει ούτε να περιοριστεί το εύρος των συμμετεχόντων ούτε να αρκεστεί σε μια εξωτερική συγκόλληση φορέων και προσώπων» κατέληξε.

Από τη πλευρά του ο Κώστας Σκανδαλίδης τάχθηκε υπέρ μιας προοδευτικής διακυβέρνησης όποτε και αν γίνουν εκλογές, αφήνοντας κι αυτός ανοιχτό το ενδεχόμενο συνεργασία του ΠΑΣΟΚ με δυνάμεις της "κεντροαριστεράς" τονίζοντας ότι το ΠΑΣΟΚ "πρέπει να αποτελέσει τον τρίτο πόλο που θα εγγυηθεί την εθνική ενότητα και θα σταθεί απέναντι στο εμφυλιοπολεμικό και διχαστικό κλίμα που καλλιεργείται". Ο κ. Σκανδαλίδης επιτέθηκε στη ΝΔ λέγοντάς ότι « η ΝΔ τίναξε την χώρα στον αέρα και ο κ. Καραμανλής σώπασε και παρέδωσε την καυτή πατάτα» και στην πρόταση του για την έξοδο από την κρίση είπε ότι "η χώρα έχει ανάγκη από μια νέα μεταπολίτευση η οποία θα επανιδρύσει τη Δημοκρατία, θα επανατοποθετήσει τη χώρα στον ευρωπαϊκό χάρτη και θα προστατέψει την κοινωνική συνοχή". Τα δύο «ορφανά» λοιπόν, πιστεύουν ότι υπάρχουν περιθώρια σύγκλισης με τον ΣΥΡΙΖΑ που στις τάξεις του έχει και σοβαρά στελέχη αλλά και...γουναράδες, αναρχικούς, αστείους.

Για τον κ. Ρέππα και τον κ. Σκανδαλίδη, το γεγονός ότι αυτοαναγορεύεται «αριστερό κόμμα» φτάνει για συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ. Δε βλέπουν άραγε ότι το δίλημμα είναι αν θα σωθεί η πατρίδα ή όχι. Και δεν είναι τα μεταπολιτευτικά διλήμματα που επιχειρούνται να αναστηθούν, με τον ΣΥΡΙΖΑ να καταλαμβάνει το χώρο που άφησε το ΠΑΣΟΚ. Αν πάλι έχουν πρεμούρα συνεργασίας με τον κ. Τσίπρα, γιατί δεν προσχωρούν στον ΣΥΡΙΖΑ και μάλιστα στη... σοσιαλιστική τάση, να τελειώνουμε μ' αυτούς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fch avatar
    fch 03/09/2013 21:36:35

    επιτελους...! ας τους διαγραψει τους ανοητους ο Σαμαρας!...τι ειπατε ο Βενιζελος ειναι ο προεδρος του ΠΑΣΟΚ?...εδω γελαμε!

  2. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 03/09/2013 21:38:11

    Ας μη γελαει η ΝΔ με την καταντια του ΠΑΣΟΚ. Εκλογες θα ξαναρθουν και μπορει να βρεθει σε παρομοια κατασταση

  3. ΑκαιΣ avatar
    ΑκαιΣ 03/09/2013 21:47:16

    Συγκυβέρνηση και με τον Κιμ Γιονγκ Ουν είναι πανέτοιμοι να συγκροτήσουν οι ...Κρέπες, αρκεί να γλύφουν λιγάκι απ΄το μέλι της εξουσίας. Αλλά πώς γίνεται να συμμετάσχουν σε συγκυβερνητικό σχήμα, όντες εκτός Βουλής;
    Αυτό δεν το υπολόγισαν..... Λεπτομέρεια;

  4. stavros avatar
    stavros 03/09/2013 21:50:32

    γατζωμενοι στην εξουσια και αχορταγοι δεν εγκαταλειπουν αν δεν φανε και τα τελευταια ασημικα....εστω και με το πηρουνι του συριζα οι μπουκιες θα πανε στα στοματα τους...δεν επαψαν απο το 81 να κυβερνουν ποτε...γιατι εχουν διαβρωσει τα παντα......

  5. Σ/ς avatar
    Σ/ς 03/09/2013 23:21:15

    Τι είπε ο Σκανδαλίδης, σώπασε ο Καραμανλής; Ο άνθρωπος δεν ξέρει ότι ο Ελληνικός λαός έχει μνήμη και θυμάτε ;Ο Καραμανλής δεν κάλεσε τον κ.Παπανδρέου και τους άλλους αρχηγούς όταν αντελήφθει ότι η Πατρίδα πλέον είναι στα κακά της χάλια; Τι απάντησε ο αρχηγός του; τα γνωστά. Αλήθεια που ήταν ο κ Σκανδαλίδης την εποχή εκείνη;Αλλάξτε μυαλά,ο λαός και μνήμη έχει και τιμωρεί όπως αξίζει στους υπαίτιους της κατάστασης αυτής.Όχι πως ο κ. Καρ/λής δεν έχει ευθύνη, έχει και πάρα έχει. Διότι κατα την γνώμη μου ο λαός το 2004 του έδωσε την δύναμη να τα αλάξει όλα,αλλά δυστηχώς για τα παιδιά μας αυτός τι έκανε για να τιμωρήσει τη λαμογιά, απολύτως τήποτα,μ'αποτέλεσμα εαν υπήρχαν π.χ 1000 τέτοιοι, προστέθηκαν και άλλοι 1000 της από εδώ πλευράς και τα αποτελέσματα γνωστά.

    • Εξ Αμάξης "Θυμήσου" avatar
      Εξ Αμάξης "Θυμήσου" @ Σ/ς 04/09/2013 18:42:10

      Στην προσπαθειά του να κάνει αλλαγές, μεταρυθμήσεις / ιδιωτικοποιήσεις, (οτι δλδ τώρα μας επιβάλλουν άλλοι με το πιστόλι στο κεφάλι και χωρίς να μειώσει μισθούς ή να βάλει την χώρα σε ενεχυροδανειστήριο), πάλεψε με υποκινούμενες απεργείες, κουκούλες, φωτιές (σε μαγαζιά και δάση), κλεισμένες εθνικές οδούς, σύνορα, τρένα και λιμάνια "δακρυσμένα", με τιμές καυσίμων, παγόσμια οικονομική κρίση και με 1000+1 πράσινα ΟΧΙ.

      Μπροστά σε μια τέτοια καταστροφή έπρεπε να ζητήσει νέα εντολή απο τον υπέροχο Ελληνικό λαό αλλά η απάντηση που πήρε ήταν "Λεφτά Υπάρχουν".

      Ποιός εχει και πάρα-έχει την ευθύνη ;

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 04/09/2013 00:53:28

    ...Θ’ απευθυνθώ προς τον Ζαβίνα πρώτα,
    κι αν ο μωρός αυτός δεν μ’ εκτιμήσει,
    θα πάγω στον αντίπαλό του, τον Γρυπό.
    Κι αν ο ηλίθιος κι αυτός δεν με προσλάβει,
    πηγαίνω παρευθύς στον Υρκανό.

    Θα με θελήσει πάντως ένας απ’ τους τρεις.

    Κ’ είν’ η συνείδησίς μου ήσυχη
    για το αψήφιστο της εκλογής.
    Βλάπτουν κ’ οι τρεις τους την Συρία το ίδιο.

    Aλλά, κατεστραμένος άνθρωπος, τι φταίω εγώ.
    Ζητώ ο ταλαίπωρος να μπαλωθώ.
    Aς φρόντιζαν οι κραταιοί θεοί
    να δημιουργήσουν έναν τέταρτο καλό.
    Μετά χαράς θα πήγαινα μ’ αυτόν.

    (Κ. Καβάφης, Ας φρόντιζαν)

  7. occultist avatar
    occultist 04/09/2013 02:37:41

    Εδώ έκαναν συγκυβέρνηση με την Ν.Δ, που της έσουρναν τα εξ αμάξης και τους χωρίζει ιδεολογικό χάος, για να μη χάσουν την κουτάλα της εξουσίας και θα διστάσουν να συνεργαστούν με το ιδεολογικά αδελφό κόμμα το ΣΥΡΙΖΑ;;;; Τα παράσιτα, είτε ψείρες είναι είτε πασόκοι, κάπου θα βρουν να προσκοληθούν για να συνεχίσουν να πίνουν αίμα από τον κρατικό κορβανά της εξουσίας. Αλλως τε εκεί θα βρουν ενταγμένους και τους παλιους συντρόφους τους από την εποχή της πασοκοκρατίας.

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 04/09/2013 08:02:39

    Ρεππας =Ο,τι πιο απεχθες στην μνημη των Ελληνων πολιτων.Ο,τι πιο απορριπτεο ως πολιτικη επιλογη .Ο,τι πιο προσβλητικο στο των Ελληνων σοφων της αρχαιοτητας παραγγελμα ''Εξεις εργω μνημην,καιρω ευσεβειαν,τροπω γενναιοτητα,πονω εγκρατειαν,φοβω ευσεβειαν,πλουτω φιλιαν,λογω πειθω,σιγη κοσμον,γνωμη δικαιοσυνην,τολμη ανδρειαν,πραξει δυναστειαν,δοξη ηγεμονιαν''{Βιας απο την Πριηνην}

  9. firiki2010 avatar
    firiki2010 04/09/2013 09:41:16

    Δεν εκπλήσσει κανένα η προτίμηση συνεργασίας με τον ΣΥΡΙΖΑ παρά στο χάσμα των στοχεύσεων που υπάρχει υπο τις σημερινές συνθήκες μαζί του. Αυτό που ίσως δεν αντιλαμβάνονται στο ΠΑΣΟΚ είναι προσπαθώντας να συγκροτήσουν τον περίφημο "τρίτος πόλο" που θα λειτουργεί ως μπαλαντερ συνεργαζόμενος κάθε φορά με ένα από τους άλλους δύο δεν μπορεί να λειτουργήσουν ως ... "πόλος". Δεν συγκινεί κανένα , και αργά ή γρήγορα θα δει στελέχη και υποστηρικτές να απορροφώνται από τους άλλους πόλους και ενδεχομένως σε κάποιο βαθμό να τους μετασχηματίζουν. Η λύση για τους περί τον "τρίτο πόλο" θα ήταν να ανεβάσουν τον πήχυ των φιλοδοξιών του και να διεκδικήσουν την αντικατάσταση κάποιου από τους υπάρχοντες "πόλους", άρα να αλλάξουν και την τακτική τους.
    Λίγο περισσότερα στο χθεσινό " Τρίτος πόλος... δεν χωράει" στο firiki2010

  10. δημης avatar
    δημης 04/09/2013 14:21:03

    Όχι και ορφανά ...όχι ....
    Μιά χαρά σαν ..αριστεροί -προοδευτικοί -αντεξουσιαστές -σοσιαλιστές..οι σύντροφοι περνπούν από την κολυμβήθρα του Σιλωάμ Τσίριζα..όπου εξαγνισμένοι καθαροί (σχεδόν με φωτοστέφανα) είναι και πάλι έτοιμοι για νέες εφόδους στα ταμεία και στην εξασφαλισμένη ατιμωρησία τους να συνεχίζουν το φαγοπότι τους...

  11. MCMLII avatar