#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2011 23:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συγκλονιστικό φωτορεπορτάζ απο την Αίγυπτο





[caption id="attachment_82539" align="alignnone" width="600" caption="Συγκρούσεις στο Σουέζ"][/caption]

[caption id="attachment_82540" align="alignnone" width="600" caption="Κάϊρο"][/caption]

[caption id="attachment_82542" align="alignnone" width="600" caption="Κάϊρο"][/caption]

[caption id="attachment_82543" align="alignnone" width="600" caption="Σύλληψη διαδηλωτού στο Κάϊρο"][/caption]

[caption id="attachment_82544" align="alignnone" width="600" caption="Πλήθος γύρω απο το ασθενοφόρο με την σορό του Gharib Abdelaziz Abdellatif"][/caption]

[caption id="attachment_82545" align="alignnone" width="600" caption="Διαδηλωτές αψηφούν την απαγόρευση κυκλοφορίας μετά την κηδεία του Gharib Abdel Aziz στο Σουέζ "][/caption]

[caption id="attachment_82546" align="alignnone" width="600" caption="Διαδήλωση έξω απο το νοσκομείο του Σουέζ"][/caption]

[caption id="attachment_82547" align="alignnone" width="600" caption="Διδηλωτές επιτίθενται σε αστυνομικό όχημα στο Σουέζ"][/caption]

[caption id="attachment_82548" align="alignnone" width="600" caption="Διαδηλώτρια μπροστά στο Κέντρο Τύπου στο Κάϊρο"][/caption]

[caption id="attachment_82553" align="alignnone" width="600" caption="Επέλαση ...διαδηλωτών στο Κάϊρο"][/caption]

[caption id="attachment_82554" align="alignnone" width="600" caption="Διαδηλωτής λιθοβολεί αστυνομικό όχημα στο Κάϊρο"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 23:42:32

    Βλέπετε πουθενά κουκουλοφόρους???????????????????
    Δεν υπάρχουν!
    Γιατί ο Σοσιαλισμός κατάρρευσε κι εκεί, όπως πριν 20 χρόνια στην Ανατολική Ευρώπη.
    Το πολιτικοοικονομικό σύμπλεγμα την κοπάνησε από την Αίγυπτο.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 28/01/2011 23:44:10

      Εμάς πάντως μας βλέπω να αργούμε Ορέστιε...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 28/01/2011 23:48:34

        Θα σκάσει και εδώ.
        Η πτώση των απανταχού Σοσιαλιστών είναι κοντά, καθώς προκαλούν, όπως δείχνει και η ιστορική πραγματικότητα, εξαθλίωση

        • Misha avatar
          Misha @ Orestios 29/01/2011 00:01:33

          Ορέστιε , ξεκόλλα...
          Τα εθνικοαπελευθερωτικά κινήματα , σοσιαλιστικού προσανατολισμού, που έδιωξαν (;) τους αποικιοκράτες από τον αραβικό κόσμο πνέουν τα λοίσθια με ευθύνη της Δύσης .

          Οι «αδελφοί μουσουλμάνοι» έρχονται με φόρα, ως αντίδραση στην αποτυχία των δυτικότροπων ηγετών.
          Αυτό συμβαίνει από την Ινδονησία μέχρι το Μαρόκο.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Misha 29/01/2011 00:06:46

            Είναι η πτώση του σοσιαλισμού Μίσα.
            Τα ίδια δεν έλεγαν και για τις χώρες τις Ανατολικής Ευρώπης? Ότι θα έχουν εθνικισμό και άλλες μακακίες.
            Τί συμβαίνει?
            Οι λαοί θέλουν ελευθερία και δημοκρατία, που τόσο τους στέρησε ο σοσιαλισμός.
            Άλλωστε αυτά τα σοσιαλιστικά καθεστώτα ήταν οι καλύτεροι σύμμαχοι της Δύσης (που έχει μετατραπεί σε Σοβιετία πια από τους Φαμπιανούς)

          • Misha avatar
            Misha @ Orestios 29/01/2011 00:34:04

            Oι λαοί θέλουν φαγητό κι αξιοπρέπεια , που τους στερούν οι τραπεζίτες και οι υπηρέτες τους....

            Κι επειδή , μετά την πτώση της ΕΣΣΔ , οι τραπεζίτες αποθρασύνθηκαν και εξαθλιώνουν ολόκληρες χώρες μέσα σε μήνες , γι αυτό και οι λαοί ξεσηκώνονται.

            Στη Λ.Αμερική παιρνουν τις πλουτοπαραγωγικές πηγές πίσω από τις ιδιωτικές χουντοεταιρείες , στη Β.Αφρική ξεσηκώνονται ενάντια στους αμερικανόδουλους ηγέτες (αγαπημένο παιδί Εβραίων και ΗΠΑ ο Μουμπάρακ, υποδειγμα δημοκράτη ηγέτη κατά τον Σαρκοζύ, ο Μπέν Άλι της Τυνησίας)...

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 29/01/2011 00:34:51

            Δεν υπάρχει περίπτωση να απειληθεί το Ισραήλ.
            Ετοιμάζουν τον Μπαραντέϊ.

          • Misha avatar
            Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 29/01/2011 00:40:18

            ... σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα για το ντου στους μουλάδες ή την πολυπόθητη κατάληψη του όρους του Ναού ή και τα δύο....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 29/01/2011 01:19:24

      ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΕΣ βλέπω. Χαχαχάαα

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 29/01/2011 01:20:33

        xaxaxaxaxaxaxaxaxa
        Σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ archaeopteryx 29/01/2011 02:00:33

        Οι δύσμοιρες......

    • peripeton avatar
      peripeton @ Orestios 29/01/2011 01:20:02

      Οι πολιτικές που έχουν εφαρμοστεί σε όλες αυτές τις χώρες είναι ακριβως οι πολιτικές του ΔΝΤ.. Και στις δύο χώρες ιδιωτικοποιήσεις και "φιλελευθεροποίηση" της αγοράς ήταν αυτό που κατέστρεψε τις κοινωνίες, με τις ευλογίες της Δύσης. Το κόμμα του Μουμπάρακ είναι στην "σοσιαληστική" διεθνή του Γιωργάκη...
      Μην λέμε ό,τι θέλουμε

  2. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 28/01/2011 23:45:36

    Αμυδρά, πολύ αμυδρά... Οι παραστάσεις, κάτι μου θυμίζουν...

    Πρέπει να υιοθετήσουμε τον ίδιο λόγο για τον οποίο επαναστατούν... Αλλά, ποιος θα παριστάνει τη κυβέρνηση, είναι το πρόβλημα -εφόσον πετύχαινε το εγχείρημα. Ο Σπηλιωτόπουλος, ο Αβραμόπουλος ή ο Πάκης;...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛίγκαΤουΒορρά 28/01/2011 23:49:42

      Ο λόγος που επαναστατούν είναι η Δημοκρατία, η Ελευθερία και η πτώση του δυναστικού καθεστώτος του Σοσιαλιστή Μουμπάρακ

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 28/01/2011 23:58:04

        Eίσαι σίγουρος πως οι γυναίκες με τη μπουρκα που φαίνονται στη φωτογραφία ζητούν ελευθερία και δημοκρατία;
        Μήπως θέλουν σαρία;

        • Orestios avatar
          Orestios @ Misha 29/01/2011 00:14:24

          Από το να τους στέλνουν εδώ όλα τα φασιστικά καθεστώτα των σοσιαλιστών είναι προτιμώτερο να μένουν εκεί αυτοί που θέλουν σαρία.

        • peripeton avatar
          peripeton @ Misha 29/01/2011 01:38:46

          Είσαι λίγο άσχετος και εκτός πραγματικότητας. Το ότι είναι μουσουλμάνοι δεν σημαίνει ότι θέλουν Σαρία. Οι νέοι στον αραβικό κόσμο θέλουν ελευθερία και κοινωνική δικαιοσύνη. Η Δύση έχει εμποτίσει αυτά τα ψέμματα εδώ και χρόνια κι έτσι δικαιολογεί τα εγκλήματά της.

        • lampros avatar
          lampros @ Misha 29/01/2011 09:01:42

          Δικαιωμά τους δεν είναι; Θα τους πούμε εμείς τι να θέλουν; Και από που και ως που ελευθερία και δημοκρατία δεν είναι να έχεις το πολίτευμα που θέλεις --έστω σαρία;

          Ή λέμε ναι στην "Δημοκρατία και ελευθερία", αλλά μόνο αν πληρούν τις δυτικές προδιαγραφές;

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Misha 29/01/2011 13:08:53

          Mάσα θέλουν...αυτοί που ξεσηκώνονται είναι η ανερχόμενη μεσαία τάξη του αραβικού κόσμου. Θέλουν κι αυτοί δικαίωμα στο "δυτικό όνειρο" της ελευθερίας, freedom of choice, του καταναλωτισμού και τα ρέστα.
          Κάτι σαν την δικιά μας "γενιά του Πολυτεχνείου" που υποτίθεται είχε ιδανικά, αλλά το μόνο που την ενδιέφερε ήταν μάσα.
          Το μεγάλο μπαμ παγκοσμίως θα γίνει όταν ξεσηκωθεί η ανερχόμενη κινεζική μεσαία τάξη, τότε θα γίνει της πόπης.

          • Misha avatar
            Misha @ Γιώργος 29/01/2011 23:31:08

            Κίνα και Ινδία , 2 δις 200 και βάλε....
            Όταν αρχίσουν να ζητουν κι αυτοί να γινουν πρωταγωνιστές σε διαφημιστικό της Κόλα, τότε πράγματι «με λένε πόπη σαν τη γιαγιά μου την καλλιόπη ...»

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 28/01/2011 23:58:50

    Το καθεστώς της Αιγύπτου από το 1952 και μετά στηρίζεται στον στρατό. Ο Νάσερ ("τριτοκοσμικός" σοσιαλιστής) κατέλαβε την εξουσία με στρατιωτικό πραξικόπημα. Οι Σαντάτ και Μουμπάρακ ήταν επίσης στρατιωτικοί.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Professor Moriarty 29/01/2011 10:45:32

      Ε σε λίγο θα εμφανιστεί και ο νέος δικτάτορας (ο αρχηγός του ΓΕΣ?).
      Παρατηρώ μια κατάσταση εθελοτυφλίας σε όλο το site
      Δεν πρόκειται για την πτώση κανενός Σοσιαλισμού ούτε υπάρχει καμμια σχέση με την Ελλάδα
      Απο το 1981 η Αίγυπτος είναι ακραία φιλοαμερικανική και εφαρμόζει την ασυδοτη Ελεύθερη οικονομία, απλά ο κόσμος πεινάει γιατι ακρίβηναν τα τροφιμα (αυτή η είδηση χάθηκε ίσως για ιδιοτελείς σκοπούς, αλήθεια γιατι δεν μιλάει κανένας για το γεγονός ότι οι πλούσιοι ιδιοκτήτες φυτειών πούλησαν τα δικαιώματα τους στους κινέζους?) και εάν στο κοκτείλ βάλεις και την χρόνια στέρηση ελευθερίας γίνεται εκρηκτικό.
      Επικεντρωθείτε κυρίως στα θέματα Αλβανίας και κατεχομένων της Κύπρου που γίνονται για τον ίδιο λόγο ΑΚΡΙΒΕΙΑ!

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Ανώνυμος 29/01/2011 13:47:28

        Βαθμιαία, αυτά τα καθεστώτα απέσπασαν την στήριξη της Αμερικής και της Δ. Ευρώπης, οι οποίες θεώρησαν ότι αυτά εξασφαλίζουν μία σταθερότητα στην περιοχή. Ιδιαίτερα μετά την άνοδο των φουνταμεταλιστών, οι δυτικοί παρήχαν ακόμη μεγαλύτερη στήριξη σε αυτά. Παραβλέποντας τον εκφυλισμό τους σε εξουσιαστικές μαφίες και την τεράστια αυθαιρεσία και διαφθορά.

        Και το ΠΑΣΟΚ εδώ άρχισε περίπου σαν νασερικό κίνημα και κατέληξε σε να σερβίρει συνταγές του ΔΝΤ.

  4. neotera avatar
    neotera 29/01/2011 00:05:32

    Σε κάθε περίπτωση, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ !

    • Misha avatar
      Misha @ neotera 29/01/2011 00:10:05

      Όταν κάποιοι επιτιθενται στους ντόπιους πραιτωριανούς του ΔΝΤ, ημείς οι επαναστάτες του καναπέως τους λέμε αλήτες, αναρχοάπλυτους κλπ...

      Πώς θα φυγει ο ΓΑΠ ; με ζαπινγκ από τον καναπέ και σχόλια στο διαδίκτυο;

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Misha 29/01/2011 00:19:23

        Ντόπιοι Πραιτωριανοί δεν είναι οι αστυνομικοί που και κακώς αμοίβονται και ανεκπαίδευτοι είναι και εντολές άλλων εκτελούν...

        Ντόπιοι πραιτωριανοί είναι οι μεγαλοδημοσιογράφοι, τα χουντοκάναλα, οι μεγαλοεργολάβοι και νεο οθωμανοί ιστορικοί.

        Και σε αυτούς, δεν είδα να πάει κανείς από τους "κάποιους" που λές ότι οι άλλοι τους λεν αλήτες και αναρχοάπλυτους να τους κάνουν καμιά επίθεση.

        Πώς το εξηγείς αυτό;

        • Misha avatar
          Misha @ ierofantis 29/01/2011 00:22:06

          Δεν είδες τις αφίσες με τη φάτσα του Τερμπεντέρη και τα ονοματάκια των υποδέλοιπων;

          Οι μπάτσοι είναι κανονικοί πραιτωριανοί. Χτες βράδυ στην Κερατέα έδωσαν ρέστα πάλι...και στους Μαροκινούς μόνο που δεν παρουσίασαν όπλα, καθως τους συνόδευαν από την Κρήτη μέχρι τη Νομική και από εκεί στο Μέγαρο του Κ/RESEARCH

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Misha 29/01/2011 00:31:15

            Νομίζεις ότι οι "μπάτσοι" όπως τους αποκαλείς, είναι τίποτα φανατικοί νεοταξίτες πασόκοι, με κανά νταλκά να τρέχουν ξημερώματα και να αφήνουν τις οικογένειές τους ή τη γκόμενά τους για να τρέχουν να φυλάνε τον κάθε λάθρο κολλητό του Αλαβάνου και της Νταλάρα;

            Εντάξει, καταλαβαίνω, ότι όλοι μας έχουμε κάποτε πέσει θύματα μικρής ή μεγαλύτερης αστυνομικής αυθαιρεσίας, που να δικαιολογεί μια εχθρική στάση προς τους ενστόλους συμπολίτες μας, καταλαβαίνω ότι κάποιοι με υψηλό δείκτη εκπαίδευσης ή διανόησης βρίσκουν τιποτένιο το όποιο έργο αυτών των ανθρώπων, αλλά για να χαρακτηρίσεις κάποιον Πραιτωριανό φίλε Misha, πρέπει αυτός ο κάποιος ,όχι μόνο να έχει εντεταλθεί να εκτελέσει μια παράνομη, ή παράλογη εντολή, αλλά απαιτείται ταυτόχρονα και ψυχική και πνευματική σύνδεσή του με τον εντολέα, με συνείδηση πίστης και αφοσίωσης στο αποτέλεσμα που επιδιώκει η εντολή και ο εντολέας της.

            Λυπάμαι που ίσως σου χαλάσω το ιδεολόγημα, αλλά οι περισσότεροι "μπάτσοι" δεν έχουν τέτοια σύνδεση ψυχική και πνευματική.

            Έχουν άλλα κουσούρια, τα οποία όμως διορθώνονται σε ένα εξάμηνο. Αν ενδιαφερθεί βέβαια κάποιος να τα διορθώσει.

          • Misha avatar
            Misha @ ierofantis 29/01/2011 00:52:17

            Όποιος είναι ικανός να χτυπάει με τη λύσσα που χτυπουν οι μπάτσοι τους τελευταιους μήνες, γέρους, γυναικες και πιστιρίκια, απλώς επειδή υπακούει εντολές και για να βγάλει μεροκάματο, δεν έχει θέση όχι στους μηχανισμούς μιας δημοκρατικής πολιτείας αλλά ούτε καν στην ελέυθερη κοινωνία.
            Πρέπει να είναι έγκλειστος υπό ψυχιατρική παρακολούθηση και αγωγή.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Misha 29/01/2011 01:01:51

            Η έννοια της τήρησης του νόμου και η πειθαρχία στην εκτέλεση εντολών ανωτέρων σε ένα σύστημα επιβολής της τάξης, είναι προφανώς κάτι που είτε δεν το αντιλαμβάνεσαι είτε μάλλον δεν θές να το αντιληφθείς.

            Εφόσον έλαβαν εντολή πρέπει να την εκτελέσουν.

            Το Σύνταγμα και οι νόμοι της χώρας έχουν εκχωρήσει αυτές τις αρμοδιότητες σε συντεταγμένα όργανα του κράτους.

            Δεν φταίνε οι αστυνομικοί αν αντί για ανθρώπους με παιδεία λαμβάνουν εντολές από Πάγκαλους και Ραγκούσηδες.

            Η αστυνομία και τα όργανα επιβολής τάξης είναι ένας δημοκρατικός θεσμός, που όμως η εσωτερική του λειτουργία δεν είναι και ούτε πρέπει να είναι δημοκρατική.

            Ίσως δεν έχεις εμπειρίες από αυτού του είδους τις καταστάσεις. Ο αστυνόμος δεν έχει περιθώριο να το κουβεντιάσει με τους ανωτέρους του αν και πως θα επέμβει. Στο βαθμό που βρίσκεται εντός του πλαισίου των εντολών που έλαβε και στο βαθμό που οι εντολές είναι δημοκρατικά ληφθείσες και εκτελεσθείσες, όλα τα άλλα είναι για να κουβεντιάζουμε εμείς βραδιάτικα...

            Αλλιώς πάμε σε καταστάσεις αναρχίας και αυτοδικίας. Αν αυτό ονειρεύεσαι μάλλον δεν θα συμφωνήσουμε.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Misha 29/01/2011 01:05:10

            +1000 Ιεροφάντη.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 29/01/2011 01:15:19

            Αυτό που περιγράφεις είναι Ο ορισμός του ανεγκέφαλου πραιτωριανού...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Misha 29/01/2011 01:18:21

            Καλά, εντάξει.

            Καλή η επανάσταση, η φαντασία, το όραμα και η ουτοπία, αλλά να είμαστε και σε επαφή με την πραγματικότητα.

            Προφανώς δεν έχεις διοικήσει ποτέ, ούτε έχεις διοικηθεί...

            Αν λοιπόν

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Misha 29/01/2011 01:19:54

            Ορθή επανάληψη

            Καλά, εντάξει.

            Καλή η επανάσταση, η φαντασία, το όραμα και η ουτοπία, αλλά να είμαστε και σε επαφή με την πραγματικότητα.

            Προφανώς δεν έχεις διοικήσει ποτέ, ούτε έχεις διοικηθεί…

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 29/01/2011 01:21:45

            Αν εννοείς «διοίκηση» την μετατροπή μου σε χειραγωγό ανεγκέφαλων ή την χειραγώγηση μου ως ανεγκέφαλου , όχι δεν είχα ποτέ αυτή την «ευκαιρία».
            Και ελπίζω να μη την αποκτήσω ποτέ.

          • skeptiki avatar
            skeptiki @ ierofantis 30/01/2011 00:36:36

            @ ιεροφάντη... Το βασικό τους κουσούρι είναι ότι είναι ανεκπαίδευτοι και βαράνε από πανικό και από κόμπλεξ. Τα περισσότερα από όσα απαράδεκτα κάνουν δεν τους έχουν διατάξει, νομίζουν ότι αυτό "δικαιούται" να κάνουν. Α, ε και κάνοντας τον προβοκάτορα χάνουν και λίγο το μέτρο, και μπερδεύονται

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 29/01/2011 01:49:07

        Mε την ψηφο.Ψηφισαμε πριν δυο μηνες.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ψυχραιμια 29/01/2011 02:32:32

          +1000
          Οι περισσότεροι προτίμησαν να κοιμηθούν την ημέρα των εκλογών.
          Όποιος κοιμάται στην Δημοκρατία, ξυπνά στην τυρρανία.

  5. Misha avatar
    Misha 29/01/2011 00:24:35

    Oρέστιε , στη Σομαλία οι ισλαμιστές θέλουν να επιβάλλουν την σαρία και οι άνθρωποι τρέχουν να σωθούν κι ερχονται κατά εδώ.Τα ίδια και στη Νιγηρία...και στο Σουδάν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 29/01/2011 00:31:20

      Δικαιολογίες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 29/01/2011 00:34:34

      Όταν θα ξεσηκωθούν οι Έλληνες κάποιοι θα λένε πως ξεσηκώθηκαν γιατί θέλουν να τεμπελιάζουν.
      Οι μουσουλμάνοι θα λένε πως θα θέλουν να τους κάνουν χριστιανούς και διάφορα άλλα ευτράπελα.
      Τους φονταμενταλιστές τους δημιουργεί η Σοσιαλιστική Δύση καθώς είναι το αντίπαλο δέος με τις μαριονέτες που βάζει στις διάφορες χώρες.
      Αν εκλείψουν οι δικτάτορες θα εκλείψει και ο φονταμενταλισμός.

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 29/01/2011 00:37:57

        Ποιους ακτιβώς εννοείς λέγοντας «Σοσιαλιστική Δυση»; Τους Μπους ;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 29/01/2011 00:42:22

        Και ο κλίντον ήταν πρόεδρος βρε μίσα.
        Έλεος δηλαδή.
        Ποιός έφτιαξε τον κάθε Θάτσι ή τους Ταλιμπάν?
        Ποιοί έφτιαξαν τον Σαντάμ?

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 29/01/2011 00:48:58

        Είδες τον γάμο της Κλιντον στην συναγωγή;
        Κι ο Κλίντον δεν έριξε τον «δικτατορα» Μιλοσεβιτς και κυνηγούσε τους «γενοκτόνους» των αθώων ισλαμιστών της Βοσνίας, Κάρατζιτς και Μλάντιτς;
        Ο Σαντάμ ήταν βάρβαρος, αυτός που τον έριξε κι αυτοι που τον αντικατέστησαν, εν ονόματι της «δημοκρατίας», είναι 1000 φορές χειρότεροι...

        Τούς Ταλιμπάν τους έφτιαξε η ΣΙΑ , ως αντιπαλο δέος στους σοβιετικούς...
        Και μη μου πεις για σοσιαλιστική ΣΙΑ γιατί δεν έχω αλοπεριδόλη προχειρη.
        Ο

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 29/01/2011 01:08:19

        Σου είπα για σοσιαλιστική CIA?
        Ο Πούτιν της σοσιαλιστικής KGB είναι σοσιαλιστής?

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 29/01/2011 01:19:21

        Μιλησες για «σοσιαλιστική δύση».Εξηγησε μου ποιους εννοείς; Τους Μπους με τους ανθρωπιστικούς πολέμους; Τον Ρηγκαν και τη Θάτσερ με τις εισβολές σε Γρανάδα και Μαλβίνες;

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 29/01/2011 01:32:51

        To κατεστημένο των ΗΠΑ είναι ίδιο ανεξαρτητως ποιος κυβερνά, Γαιδουρια ή Ελέφαντες.
        Και το κατεστημένο είναι το αμερικανοεβραϊκό λόμπυ που καθορίζει τις πολιτικές, όπως παραδέχονται κι οι ίδιοι.
        Την καταιγίδα της ερημου ο Μπους δεν την έκανε;
        Τους πολέμους σε Ιράν και Αφγανιστάν ο Μπους δεν τους εκανε;
        Όχι πως οι Δημοκρατικοί είναι καλύτεροι αλλά αν υπονοείς πως ο Κλιντον που βομβάρδισε τον Μιλόσεβιτς , είναι σοσιαλιστής , θα γελά μέχρι και το κιπά του γαμπρού του...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 29/01/2011 02:38:48

        Οι Δημοκρατικοί είναι χειρότεροι από τους Ρεμπουπλικάνους.
        Αλλά η σοσιαλιστική σου καταβολή δεν μπορεί να το δεχθεί.
        Οι Δημοκρατικοί ξεκίνησαν το Βιετναμ.
        Ναί, βομβ΄λαρδισαν την Σερβία οι Δημοκρατικοί και οι Ευρωπαίοι σοσιαλιστές. Ήταν και οι δικοί μας υπέρμαχοι ξέρεις.

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 29/01/2011 11:28:56

        Oρέστιε

        έχεις μπερδευτεί άσχημα..
        Οι «σοσιαλιστές» των ΗΠΑ χτυπουσαν τους σοσιαλιστές Βιετκογκ;

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 29/01/2011 00:36:29

      Ποιες δικαιολογίες;
      Οι πληροφορίες είναι όλες διαθέσιμες στο διαδίκτυο...
      Τις προάλλες λιθοβόλησαν μια γυναίκα στο Μογκαντίσου αφου την περιέφεραν ολογυμνη στους δρόμους...έχω τις φωτογραφίες..
      Εσύ θα καθόσουν ή θα έτρεχες να σωθείς κι όπου σε βγάλει;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 29/01/2011 00:37:39

        Σου εξήγησα παραπάνω

      • lampros avatar
        lampros @ Misha 29/01/2011 09:06:56

        Προπαγάνδες και αηδίες.

        Όταν λυντσάρανε τους μαύρους πριν μισό αιώνα στις ΗΠΑ ήταν εντάξει, αλλά ξαφνικά επειδή οι ΗΠΑ δήθεν προχώρησαν --με πολύ κόπο και υποκρισία, βέβαια--, πρέπει όλος ο κόσμος, κάθε χωριό του Τρίτου Κόσμου, να είναι 100% ανθρωπιστικό και ανεκτικό.

        Δεν προχωράει έτσι ο κόσμος, ούτε αλλάζει ο τρόπος που ζουν και σκέφτονται τεράστιες μάζες από μια μέρα στην άλλη, επειδή εμείς την είδαμε ανθρωπιστές.

        Ούτε φεύγει για αυτό ο κόσμος να μεταναστεύσει --άλλωστε τα ίδια έθιμα και ήθη φέρνουν και εδώ.

    • Dora avatar
      Dora @ Misha 29/01/2011 19:54:56

      Οχι,τρεχουν προς τα δω γιατι βιαζονται να φερουν κι εδω την σαρια και να πραγματοποιηθει ετσι το ονειρο του μεγαλου χαλιφατου.
      Ο σκοπος του ισλαμ ειναι η κατακτηση ολης της γης με μεσα θεμιτα και αθεμιτα.
      Εαν εφευγαν απο τον φοβο της σαρια δεν θα πηγαιναν τοτε στα προπυλαια μαζικα για την δηθεν "προσευχη" για να κανουν επιδειξη δυναμης.

      Ετσι Misha?

      • Misha avatar
        Misha @ Dora 29/01/2011 23:28:58

        Dora

        Φεύγουν κυνηγημένοι από φυσικές καταστροφές (Μπαγκλαντες), πολέμους (Αφγανιστάν , Πακιστά, Παλαιστίνη), οικονομική δυσπραγία (Β.Αφρική, Αλβανία, Κόσσοβο) , εμφύλιες συγκρούσεις (Σομαλία, Νιγηρία) φαινόμενα τα οποία εκμεταλλεύονται τα κυκλωματα εμπορίας ανθρώπων, λαθρεμπόρων , διακινητων ναρκωτικών και εκμεταλλεύονται προς όφελος τους και των πολιτικών υποκινητων τους την ανθρώπινη δυστυχία.
        Όταν φτάσουν εδώ, οι κάθε λογής ιμάμηδες και οι πρεσβείες παιζουν το παιχνίδι τους.Λχ .το ισλαμικό κέντρο στο Μοσχάτο είναι φτιαγμένο με λεφτά σαουδάραβα που δραστηριοποιείται και στη Βοσνία, την Αλβανία, το Κόσοβο...

  6. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 00:30:11

    O λόγος του Μουμπάρακ μου θύμισε τον Τσαουσέσκου, που έδινε υποσχέσεις στον λαό μια μέρα πρίν πέσει.

  7. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 00:38:32

    Ο Μουμπάρακ δήλώσε πως εργάζεται σκληρά για την πρόοδο του λαού της χώρας.
    χαχαχαχαχαχαχα
    Τιραμόλα, τα ίδια λέει και ο δικός σου.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 29/01/2011 00:41:59

      Το ΓΑΠ είναι πιο ψιλιασμένο...

      Με ένα τετραήμερο ταξίδι στο εξωτερικό, ανα δεκαήμερο παραμονής στη χώρα, έχει τις καβάτζες του για τη δύσκολη ώρα...

      Απλά δεν θα ξαναγυρίσει!

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 29/01/2011 00:42:47

        +1000

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 29/01/2011 00:44:48

        Πάντως αν δείς τί έλεγε ο Τσαουσέσκου το 1989 θα δεις πως είναι σχεδόν πανομοιότυπα με αυτά που έλεγε ο Μουμπάρακ.

        Το αστείο είναι πως ενώ είναι ο ίδιος το αντικείμενο των διαδηλώσεων, απέλυσε την κυβέρνηση που έφτιαξε ο ίδιος για να φτιάξει μια νέα πάλι ο ίδιος.
        Πολύ πλάκα.
        Δεν θα έχει καλό τέλος.

  8. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 00:47:53

    Ξέχασε ο Μουμπάρακ να άρει την απαγόρευση κυκλοφορίας αφού ακούει τον λαό.
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  9. ierofantis avatar
    ierofantis 29/01/2011 00:53:51

    Το δυστύχημα με όλους αυτούς τους λαούς είναι ότι δεν ξέρουν από δημοκρατία.

    Δεν τη βίωσαν ποτέ τους και ίσως δεν έχουν καν κουλτούρα δημοκρατικών ζημώσεων και αντιπαράθεσης ιδεών και σκέψεων σε ευνομούμενη πολιτεία.

    Ο Μουμπάρακ ήταν ένας ηγέτης που ακλόνητος για 40 χρόνια εξυπηρέτησε συμφέροντα αλλά και απέφυγε την εμπλοκή της χώρας του σε πολεμικές περιπέτειες.

    Σίγουρα δεν θα έχει καλό τέλος. Το ζήτημα είναι όμως μετά τον Μουμπάρακ, τι;

    Δημοκρατία ή Ισλαμισμός και Σαρία;

    Προσωπικά, θα στοιχημάτιζα υπέρ του δεύτερου.

    Όχι γιατί έτσι θέλω, αλλά γιατί οι ζυμώσεις στη γειτονιά μας και η ραγδαία άνοδος των φονταμενταλιστών στις χώρες αυτές με το ιδεολόγημα ότι για τη φτώχεια φταίνε οι χριστιανοί ή οι δυτικοί που είχαν εξαγοράσει τις ηγεσίες των χωρών αυτών και ότι μια κυβέρνηση πλέον μη προσκυνημένων ισλαμιστών, που θα αντιμετωπίζει τους δυτικούς ,όχι με τους όρους της διπλωματίας και της πολιτικής, αλλά με το σπαθί και το κοράνι, θα κούγεται στα αυτιά των εξαθλιωμένων μαζών ως γλυκιά μουσική...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ierofantis 29/01/2011 00:57:31

      Παρόμοια ερωτήματα υπήρχαν όταν έπεσαν και τα Σοσιαλιστικά καθεστώτα της Ανατολικής Ευρώπης.
      Όλοι έλεγαν τότε για το πως θα έχουν δημοκρατία αυτοί οι λαοί αφού δεν την γνώρισαν.
      Στην ουσία είναι ψευδοερωτήματα τα σημερινά καθώς βασίζονται στην φοβία των Ευρωπαίων για το Ισλάμ και την δαιμονοποίηση του καθώς έχει συνδεθεί με τους φονταμενταλιστές και μόνο.
      Η Τουρκία ας πούμε πώς έχει Δημοκρατία?
      Δεν είναι κράτος όπου η κυρίαρχη θρησκεία είναι το Ισλάμ>?

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Orestios 29/01/2011 01:09:41

        Καλά τώρα, αληθινά πιστεύεις ότι στην Τουρκία υπάρχει δημοκρατία;

        Υπάρχει ελευθερία λόγου, έκφρασης, διατύπωσης ιδεών, εθνικής ταυτότητας ή προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων;

        Τότε γιατί οι Ευρωπαίοι δεν την κάνουν αμέσως μέλος της ΕΕ αφού πληροί τα κριτήρια του ευρωπαϊκού κεκτημένου;

        Σε ότι αφορά τους λοιπούς Μωαμεθανούς. Το Ισλαμ είναι σύστημα αξιών και ζωής, δεν είναι απλά θρησκεία. Περιέχει κανόνες κοινωνικής οργάνωσης, απονομής δικαιοσύνης και τον υπέρτατο σκοπό κάθε μωαμεθανού, να διαδόσει το Κοράνι με το σπαθί...

        Ιδρύθηκε, εξαπλώθηκε και καθιερώθηκε ως επιθετικό σύστημα και ως τέτοιο θα συνεχίσει ειδικά τώρα που οι Δύση τρεκλίζει από την οικονομική κρίση, τα προβλήματα ταυτότητας και οράματος των λαών της και της δημογραφικής της ατροφίας.

        Έχουν καταλάβει οι ηγέτες των φονταμενταλιστών ότι για πρώτη φορά μετά τις Σταυροφορίες στη ζυγαριά με τους Σταυροφόρους είναι ίσα βάρκα ίσα πανιά και θα επιδιώξουν να ξεπληρώσουν την εκμετάλλευση των Δυτικών προς αυτούς για 6 αιώνες με το ίδιο και πιο σκληρό νόμισμα.

        Αυτό εκτιμώ και μακάρι να είμαι λάθος.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ierofantis 29/01/2011 01:22:15

          Άσε να δούμε ιεροφάντη. Μην είσαι προκατειλημένος.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ierofantis 29/01/2011 01:33:06

          Δεν είμαι προκατειλημένος Ορέστιε.

          Εκτίμηση έκανα, ευχόμενος να είναι λάθος...

          Μακάρι οι άνθρωποι αυτοί να βρούν την ησυχία τους και να ζήσουν σε καλύτερο κόσμο τα παιδιά τους.

          Απλώς φοβούμαι ότι αν δεν γίνει αυτό, μετά τον Έβρο και το Αιγαίο, θα πρέπει να ετοιμαζόμαστε για κύμα μεταναστών και από το Λυβικό Πέλαγος...

        • Orestios avatar
          Orestios @ ierofantis 29/01/2011 01:41:17

          Όσο δεν πέφτει το Σοσιαλιστικό καθεστώς θα δέχεσαι όλους όσους καταδιώκει. Και συνλήθως αυτά τα καθεστώτα καταδιώκουν τις αντίπαλες μειοψηφίες φανατισμένων.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ierofantis 29/01/2011 01:41:55

          Η μεγάη πλειοψηφία των ανθρώπων εκεί δεν είναι φονταμενταλιστές.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ierofantis 29/01/2011 12:02:51

          Ορέστιε, φοβάμαι ότι μετατρέπεις την επιθυμία σου σε βεβαιότητα. Η ταυτόχρονη αναταραχή σε ομόθρησκες χώρες με διαφορετικά καθεστώτα δεν συνάδει με τον συλλογισμό σου. Στην Αλβανία, ας πούμε, δεν έχουν σοσιαλιστές στην εξουσία ...

        • Dora avatar
          Dora @ ierofantis 29/01/2011 20:10:08

          ιεροφαντη,δεν εισαι λαθος,δυστυχως.Αυτο ειδικα το τελευταιο που γραφεις,το εχουν πει τοσο ο κανταφι οσο κι ο Ερντογαν οπως και πρωτυτερα ο Οζαλ αλλα και παρα πολλοι "πνευματικοι" του ισλαμ.
          Επειτα λιγη γνωση να εχει κανεις για το τι ειναι ισλαμ,λιγη γνωση ιστοριας αλλα και επικαιροτητας,επιβεβαιωνεται η ολη υποθεση.

      • Dora avatar
        Dora @ Orestios 29/01/2011 20:04:47

        Τι εχει η...Τουρκια? Δημοκρατια????Για ρωτα τον Παμουκ Ορχαν να σου πει....

    • lampros avatar
      lampros @ ierofantis 29/01/2011 09:10:23

      Το δυστύχημα με όλους αυτούς τους λαούς είναι ότι δεν ξέρουν από δημοκρατία.

      Ενώ εμείς έχουμε χορτάσει από το 1821...

      Χαχαχαχαχα...

  10. A.M. avatar
    A.M. 29/01/2011 00:56:52

    Χαλαρώστε.
    Στην Αίγυπτο γίνεται λαϊκή εξέγερση.
    Δεν είναι δικό μας ζήτημα ούτε το γιατί εξεγείρονται οι Αιγύπτιοι ούτε το που θα οδηγηθούν μετά.
    Είναι εσωτερικό θέμα των Αιγυπτίων το αν θα ανατρέψουν τον Μουμπάρακ, το γιατί θα τον ανατρέψουν και σε τι καθεστώς θα οδηγησουν την χώρα τους μετά απ την εξέγερση.

    Το θετικό είναι ότι εξεγέρθηκαν, πληρώνουν το τίμημα της εξέγερσης με δεκάδες - για την ώρα - νεκρούς και εκατοντάδες και δυστυχώς μάλλον χιλιάδες τραυματίες και προσωπικά εύχομαι όλοι αυτοί οι άνθρωποι που δίνουν την ζωή τους και το αίμα τους να θυσιάζονται για ένα καλύτερο μέλλον της χώρας τους και της ζωής τους και να μην βρεθεί ένας άλλος Μουμπάρακ μετά τον τελειωμένο που θα τους κάνει την ζωή χειρότερη απ ότι ήδη είναι.

    Η δική μου λογική πάντως λέει πως για να φτάσει ένας λαός στην εξέγερση αψηφώντας τον θάνατο σημαίνει πως πριν είχε φτάσει στην εξαθλίωση.
    Και αυτό σημαίνει πως κάποιοι τον οδήγησαν στην εξαθλίωση.
    Και αυτοί οι κάποιοι είναι κατά την δική μου πάντα λογική ΗΛΊΘΙΟΙ!
    Και τουλάχιστον όσοι απ αυτούς τους ΗΛΊΘΙΟΥΣ βρίσκονται στην Αίγυπτο θα πληρώσουν μάλλον με την ζωή τους την ΗΛΙΘΙΌΤΗΤΆ τους να αφήσουν τον λαό να φτάσει στην εξαθλίωση και να τον οδηγήσουν στην εξέγερση.

    Τ' ακούς ΓΑΠ;
    Τ' ακούτε όλοι εσείς που οδηγείτε τους Έλληνες στην εξαθλίωση;
    Βάλτε μυαλό!
    Δείτε τι γίνεται στην Αίγυπτο και ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΕΊΤΕ!
    Έχετε ακόμα περιθώρια «βελτίωσης» της δικής σας πολιτικής και της ζωής των Ελλήνων.
    Δεν έχετε όμως πολλά περιθώρια.
    Συμμορφωθείτε!
    Γιατί αν δεν το κάνετε θα φανείτε ΗΛΊΘΙΟΙ!
    Και κινδυνεύετε να μην χάσετε μόνον την εξουσία.

    • Orestios avatar
      Orestios @ A.M. 29/01/2011 00:59:22

      Αυτοί οι ΗΛΙΘΙΟΙ που λες ήταν η dream team των τεχνοκρατών στην Αίγυπτο.
      Κάτι σε κυβέρνηση των αρίστων με εσάνς αντεξουσιαστών στην εξουσία.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Orestios 29/01/2011 01:13:31

        Παρόλαυτα ...ΗΛΊΘΙΟΙ!
        Αυτός που διαχειρίζεται την εξουσία με τρόπο τέτοιον που να οδηγεί αυτούς που έχει υπό την εξουσία του σε εξέγερση και στο να τον φάνε λάχανο τον ίδιον μόνο ηλίθιος μπορεί να είναι και τίποτε άλλο.

        Δώσε στον λαό όσα χρειάζονται για να ΜΉΝ εξεγερθεί!
        Τόσο απλό είναι.
        Τροφή, στέγη, ένδυση, εργασία, περίθαλψη και θέαμα.
        Και θάσαι μια ζωή στην εξουσία και όλοι ευχαριστημένοι θάναι μαζί σου.

        Αν δεν έχεις την ικανότητα να καταφέρεις κάτι τέτοιο ή έχεις την αλλαζονεία να νομίζεις ότι μπορείς να κυβερνάς δεκάδες εκατομμύρια μόνο με την πυγμή ε είσαι ΗΛΊΘΙΟΣ! και για ότι θα σου συμβεί είσαι ο μόνος υπεύθυνος.

        • Orestios avatar
          Orestios @ A.M. 29/01/2011 02:22:15

          Δεν έχει να κάνει με το πόσα εκατομμύρια είναι.
          Έχει να κάνει μ το πολιτικοοικονομικό μοντέλο.
          Οι Σοσιαλιστές ακολουθούν το μοντέλο που ταιριάζει περισσότερο στην ιδεολογία τους και είναι πάντα αυτό που οδηγεί στην εξαθλίωση και την φτώχεια.
          Όπως εδώ, που ακόμα δεν φτάσαμε στον πάτο, έχουμε και τους Σοσιαλιστές τους ΔΝΤ να κάνουν κουμαντο.

  11. Maya avatar
    Maya 29/01/2011 00:59:25

    "Σε εκείνους που δεν βλέπουν τις εξελίξεις, την πρόσφατη ιστορική επανάσταση στην Τυνησία και τις μαζικές διαδηλώσεις στην Αίγυπτο, την Ιορδανία και την Υεμένη, σε εκείνους που δεν βλέπουν την πραγματικότητα, μπορώ να τους διαβεβαιώσω πως μια Ισλαμική Μέση Ανατολή δημιουργείται. Μια Μέση Ανατολή βασισμένη στο Ισλάμ και τις αρχές του". Τάδε έφη κατά τη σημερινή προσευχή στη Τεχεράνη, ανώτατος αγιατολάχ του Ιράν, Αχμάντ Χαταμί, υπογραμμίζοντας πως όλη αυτή η συνεχιζόμενη αναταραχή είναι "μετασεισμός του 1979" και πως ο κόσμος βγήκε στους δρόμους με το σύνθημα "ο αλλάχ είναι μεγάλος".

    Παράλληλα ο εκπρόσωπος της "μουσουλμανικής αδελφότητας" προειδοποίησε πως η Αίγυπτος θα "εκραγεί" αν η κυβέρνηση δεν ακούσει το λαό.

    (memri)

    • Orestios avatar
      Orestios @ Maya 29/01/2011 01:02:27

      Ο μπαμπούλας της Δύσης το Ιραν μίλησε. αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • Orestios avatar
      Orestios @ Maya 29/01/2011 01:03:08

      Το Ιράν φοβάται γιατί έχει παρόμοιο απολυταρχικό καθεστώς.

  12. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 01:06:05

    Ξανάρχισαν οι διαδηλώσεις στην Αίγυπτο.

  13. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 01:15:19

    η τηλεοραση ειπε οτι υψηλοβαθμοι σερατιωτικοι ηταν στην αμερικη και οτι ο λαος δεχτηκε καλα τα αρματα μαχης και τους στρατιωτικους.μαλλον ετοιμαζουν κυβερνηση στρατιωτικων.και ο μουμπαρακ στρατιωτικος ηταν.

    • A.M. avatar
      A.M. @ φωτεινη 29/01/2011 01:17:20

      Αν τα καταφέρουν πριν τους προλάβουν οι «αδελφοί μουσουλμάνοι»

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 29/01/2011 01:24:03

      Ο Μουμπάρακ δεν ανήκε στην υψηλή τάξη των στρατιωτικών όμως τότε. Και ήταν αντιπαθής.
      Το θέμα είναι πως δηλώνει κοντά στον λαό ένώ οι διαταγές του λένε το αντίθετο

  14. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 01:24:33

    Ο Ομπάμα θα μιλήσει επιτέλους!!
    Τρώει πολύ κράξιμο στην Αμερική.

    • JOHN.D avatar
      JOHN.D @ Orestios 29/01/2011 05:26:35

      Perimeni entoles apo to lobby in N.Y JINSA.

  15. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 01:26:50

    Τους μεγάλους πολέμους τους έκαναν οι Δημοκρατικοί Μίσα. ΌΛος ο κόσμος το ξέρει αυτό και εσύ το αγνοείς.

  16. ierofantis avatar
    ierofantis 29/01/2011 01:28:27

    Καλώς.

    Χαιρομαι που κουβεντιάζω με εκπρόσωπο της Ιντελιγκέντσια...

    Και εγώ ελπίζω να μην χρειαστείς ποτέ τη συνδρομή των "ανεγκέφαλων" για προσωπική σου υπόθεση.

  17. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 01:28:35

    ολες αυτες οι επαναστασεις δεν ξερω αν ειναι αμερικανοκινουμενες η οχι.αν δεν ειναι ειναι επικινδυνες για ισλαμικα καθεστωτα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 29/01/2011 01:32:55

      Δεν φαίνεται να είναι φωτεινή. Είναι αυθόρμητη επιθυμία του κόσμου για Ελευθερία και Δημοκρατία. Για βελτίωση της ζωής που την εξαθλίωσαν οι ιδιοφυίες του Μουμπάρακ και των κάθε λογής σοσιαλιστών

  18. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 01:31:20

    Oι Αμερικανοί κατατρομαγμένοι υπόσχονται χρήμα και βοήθεια στους Αιγυπτίους
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Το τέλος είναι κοντά.

  19. JOHN avatar
    JOHN 29/01/2011 01:32:39

    Οπου εσπειρε καταιγιδες το κατεστημενο και η σαπιλα θα θερισει θυελες.Θεμα χρονου ειναι.

  20. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 01:37:47

    ειναι επικινδυνη κατασταση.ασ ελπισουμε το καλυτερο για ιους λαους.

  21. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 01:38:09

    Καταλάβατε τί είπε ο Ομπάμα?
    Άδειασε τον Μουμπάρακ?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 29/01/2011 01:45:00

      Απαίτησε να ανοίξει το ίντερνετ στην Αίγυπτο την ίδια ώρα που ο ίδιος ψηφίσε τον περιορισμό του!!!!!!!!
      Αλαλούμ

    • Tasos avatar
      Tasos @ Orestios 29/01/2011 01:51:11

      Απλά του "εδωσε χρόνο" χωρίς να αναφέρει καν το ονομα του. Στο CNN είπαν ότι μιλησε μαζι του πριν κάνει διάγγελμα. Το ότι είπε να μην τους σαπίσουν στο ξύλο και να τους δώσουν πίσω το google τους είναι για λαϊκή κατανάλωση.
      Κάποιοι κακεντρεχείς αμερικανοι δε τον προτρέπουν να τους τάξει "obamacare" χαχαχαχαχχαα (το πιο αστείο που άκουσα σε μια θλιβερή κατάσταση).

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Orestios 29/01/2011 01:52:16

      Μήπως του είπε ότι θα τον στείλει Ελλάντα μεριά, όπου καλό, δικό του παιδί ΓΑΠ δίνει πολιτικό άσυλο σε λούξ διαμέρισμα Πατησίων; Κι όπου όταν ιθαγενείς ξεσηκώνονται, ΜΑΤ, που αγαπάνε μετανάστες, δέρνουν μόνο λαθροπολίτες (η Κερατέα γνωρίζει...); Ελλάντα όχι κίντυνος εξέγερση

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΝΙΚΟΛΑΣ 29/01/2011 01:54:04

        Είναι και στην Σοσιαλιστική Διεθνή συντρόφια

  22. ierofantis avatar
    ierofantis 29/01/2011 01:44:03

    Ορέστιε και Misha, σας ευχαριστώ για το διάλογο.

    Misha, κοντραριστήκαμε λιγάκι σήμερα. Δεν γίνεται να συμφωνούν όλοι με όλους και για όλα. Να γνωρίζεις όμως ότι εκτιμώ το επαναστατικό και ατίθασο πνεύμα σου.

    Καλή συνέχεια από τον ierofantis...

    • Misha avatar
      Misha @ ierofantis 29/01/2011 14:16:13

      Ιεροφάντη, η κουβέντα για τις εξουσίες και τους ρόλους τους είναι πανάρχαια..
      Δε θα λυθει σε μια διαδικτυακή κοντρίτσα. Να είσαι καλά! :)

  23. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 01:50:00

    τον αδειασε?οχι ακριβως.ο μουμπαρακ υποσχεθηκε αλλαγες και ο ομπαμα θα ...επιτηρει.

  24. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 01:51:37

    Γκορμπατσώφ προς Χόνεκερ: Ρίξε το τείχος!!
    Ομπάμα προς Μουμπάρακ: Άνοιξε το ίντερνετ!!!!!!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Orestios 29/01/2011 01:53:24

      Άψογο!

  25. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 01:55:31

    καπως ετσι.μεχρι και τα γουικι λικς δημοσιευσανε κιολας ποσο η αμερικη πιεζε το μουμπαρακ για ποιο ελευθεριαστο λαο.και οι πρεσβεις οι αμερικανοι το ιδιο.

  26. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 01:55:50

    Ο Μουμπάρακ μόνο που δεν έκλαιγε. "Εγώ σας καταλαβαίνω και δεν θέλω να υπάρχουν φτωχοί. Άλλοι φταίνε."
    Θλιβερός!

  27. Tasos avatar
    Tasos 29/01/2011 02:01:06

    Αιγυπτιακός λαός: διαδηλώνουμε γιατί δεν έχουμε ελευθερίες
    Χοσνι: διαδηλώνετε γιατί σας έδωσα την ελευθερία να μπορείτε να διαδηλώσετε.
    Κάτι μου θυμίζει αυτός ο παραλογισμός...

  28. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 02:03:58

    Κανείς πάντως δεν μίλησε για εκλογές που αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο της Δημοκρατίας.
    Φοβάμαι πως τα έκαναν ακόμα χειρότερα.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Orestios 29/01/2011 02:11:38

      Σε διαδηλώσεις που έγιναν στις ΗΠΑ πάντως το κεντρικό θέμα των αιγυπτιο-αμερικάνων ήταν ακριβώς αυτό. Ζητούσαν από τον Ομπάμα να παρέμβει ώστε να γίνουν εκλογές (κανονικές).
      Απλά μέσα στην Αίγυπτο μέσα στον πανικό είναι και δύσκολο να σχηματιστεί ένα και μοναδικό μέτωπο με ένα συγκεκριμένο εφικτό στόχο.
      Περίπου το ίδιο είναι και το πρόβλημα το δικό μας όπου υπάρχει μεν οργή αλλά ακόμα κι αν φτάσουν να μετατραπούν σε ξεσηκωμό θα είναι χωρίς σχεδιασμό.
      Από την άλλη βέβαια όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι η λογική πάει περίπατο και όλοι θα λένε "ας φύγουν οι ...μπιπ.... και μετά βλέπουμε" αγνοώντας ότι κάποιοι άλλοι ήδη θα έχουν "δεί" πρίν από αυτούς το "μετά".

      • Orestios avatar
        Orestios @ Tasos 29/01/2011 02:18:02

        Στην Αίγυπτο ο κόμπος είναι στο χτένι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Tasos 29/01/2011 02:35:18

        Τον Δεκέμβρη έγιναν εκλογές σε μια επαρχία της Αιγύπτο.
        Εκεί ο Μουμπάρακ πήρε τα γνωστά Σοβιετικά ποσοστά.
        Αποκλείστηκαν όλοι οι άλλοι.
        Και τώρα τον βλέπεις να μιλά για κατανόηση και λοιπά θλιβερά.
        Όσο δεν κάνει εκλογές αποχωρόντας από την εξουσία θα έχει την τύχη του Τσαουσέσκου.

  29. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 02:24:55

    Μου-Μπάρακ Ομπάμα!!!!!!!!!

  30. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 02:44:23

    Δείτε και τον Ομπάμα να θέλει την νομιμοποίηση των ναρκωτικών.
    h--p://www.youtube.com/watch?v=bB7AK76TF-k&feature=player_embedded

  31. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/01/2011 07:53:33

    Δυστυχώς, τα πράγματα δεν θα αλλάξουν φίλοι μου στην Αίγυπτο εύκολα, διότι η χούντα του μουμπάρακ υποστηρίζεται σθεναρά από τους παγκόσμιους νταβατζήδες. Και είναι προφανής η αδυναμία των οργανωτών των αντικυβερνητικών διαδηλώσεων να συγκεντρώσουν τον κόσμο που απαιτείται για να του δώσουν την κλωτσιά που του χρειάζεται. Βασικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια συγκεκριμένη οργάνωση με μεγάλη λαϊκή υποστήριξη που να μπορέσει να τους ενώσει. Λείπει και η πληροφόρηση που είναι κύριος παράγων... Ούτε αυτούς που κοιμούνται στα νεκροταφεία, και υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι, δεν μπορούν να μαζέψουν...
    Λόγω εργασίας, εχω πάει αρκετές φορές στην Αιγυπτο, τελευταία προ δεκαετίας περίπου, και μπορώ να πω ότι το σύστημα μουμπάρακ έχει πολλές ομοιότητες με το σύστημα που επικρατούσε στις κατ' ευφημισμόν "λαϊκές δημοκρατίες", με το κυριότερο την ρουφιανιά να πηγαίνει σύννεφο...
    Και όπως ήδη συμβαίνει, ελέγχοντας τον στρατό 100%, που ο στρατός βέβαια είναι μόνο για την εσωτερική "ασφάλεια", (για ένα πιάτο φαγητό τους έχουν), δεν διστάζει να σκοτώσει όποιον βρίσκεται μπροστα στίς κάνες των όπλων. Ήδη οι βεβαιωμένοι νεκροί είναι 26 τουλάχιστον...
    Θά αλλάξει λοιπόν την κυβέρνηση με άλλα ανδρείκελα, ίσως θα δώσει και 1% ψίχουλα, και όλα θα είναι εντάξει, σύμφωνα και με τις οδηγίες του "μπάμια"...

    Και για να έρθω στα δικά μας, μην νομίζουμε ότι είμαστε σε καλύτερη κατάσταση, για εκεί βαδίζουμε όσο καθόμαστε στην πολυθρόνα μας...
    Ας ξυπνήσουμε πριν είναι αργά!...

    Μελαγχολικό πρωινιάτικα, αλλά υπαρκτό το πρόβλημα.

    Χαρίλαος

    • Misha avatar
      Misha @ Χαρίλαος 29/01/2011 12:43:06

      Χαρίλαε, πηγα στην Αιγυπτο μια φορά προ δεκαπενταετίας και τρόμαξα από τη φτωχεια. Στο ελληνικό κοιμητήριο του Καϊρου έπαθα πλάκα, καθώς εκεί που κοιτούσα τους τάφους με τα ελληνικά ονόματα επιγράμματα , ανοίγει η πόρτα ενός οικογενειακού τάφου και ξεπρόβαλαν ένας ανδρας , η γυναίκα του και ένα παιδάκι οι οποίοι μόλις είχαν ξυπνήσει!!!

      Μετά ειδα πως σε ολα τα νεκροταφεία συνέβαινε ακριβώς το ίδιο: εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι κοιμούνται μέσα σε τάφους, το κράτος έχει βάλει ηλεκτρικό και νερό και είναι όλοι «ευχαριστημένοι»...

      Και παραδίπλα , οι βιλλες , οι επαύλεις ,οι πισίνες των εχόντων και κατεχόντων....

      Ε, τετοιος κόσμος θέλει ΦΩΤΙΑ και ΘΕΙΑΦΙ !!!

  32. Misha avatar
    Misha 29/01/2011 10:57:06

    Oρέστιε

    Δες τις γλύκες των ρεπουμπλικάνων προς τον Μπεν Αλι .Πάουελ και Ραμσφελντ τού πλέκουν το εγκώμιο , «σοσιαλιστική» συνωμοσία :P :

    h--p://blogs.aljazeera.net/americas/2011/01/20/what-happened-nice-tunisia-rumsfeld-told-us-about

  33. NONOS avatar
    NONOS 29/01/2011 23:46:01

    Αφηστε ρε τον κοσμο να ξεσηκωθεί μηπως και γλυτωσει η Ελλαδιτσα απο κανα λαθρομεταναστη λιγοτερο................
    Παντως αν το δουμε απο τη σοβαρη πλευρα του το θεμα μονον ανησυχία πρεπει να μας προκαλεί,δεν εξηγειται ξαφνικα μεσ'το καταχειμωνο αυτη η αλυσιδωτη αντιδραση στις χωρες του ....πρωην μεσσογειακού διαλόγου,κατι αλλο κρυβεται απο πίσω και στο βαθος η ..ενεργεια, ο φιλος των ΗΠΑ ελεγκτης των πυρινικων του ΙΡΑΝ, δακτυλος των Αμερικανων και να μου το θυμαστε το κακο θα εξαπλωθει μεχρι τις Ινδίες για καθαρα οικονομικούς λόγους,μεταφερουν το ενδιαφερον τους σε αλλο θεατρο οι Αμερικανοεβρεοι και τις οιδε τι περιμενει τον κοσμακη.