03/05/2010 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας αξιωματικών των ΕΔ στο Μοναστηράκι

«Δεν είμαστε μισθοφόροι, τα αιτήματά μας δεν είναι οικονομικά», τόνισαν σε όλους τους τόνους οι αξιωματικοί των Ενόπλων Δυνάμεων, που συγκεντρώθηκαν «για ένα καφέ» έξω από το σταθμό του μετρό στην πλατεία Μοναστηρακίου. Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ κατάντησε επαίτες τους ενστόλους. Η αντιμετώπιση που επιφύλαξε στους χειριστές της Πολεμικής Αεροπορίας ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, όπως και τα όσα είπε παρουσία των αρχηγών των επιτελείων σε σύσκεψη για τις παραγωγικές σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων, έκαναν το ποτήρι να ξεχειλίσει.

Οι αξιωματικοί διαμαρτύρονται κυρίως για την αντιμετώπιση που τους επιφύλαξε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, ενώ δεν κρύβουν και τον προβληματισμό τους για τις μεθοδεύσεις της. Και μπορεί «να κατέβηκαν στο Μοναστηράκι μόνο για έναν καφέ», όπως είπαν με νόημα στα ΜΜΕ, όμως η πικρία τους δεν κρύβεται... Κάποιοι από τους αξιωματικούς κατευθύνθηκαν προς τη ΛΑΕΔ στην πλατεία Ρηγίλλης, όπου και διαλύθηκαν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λακ avatar
    λακ 03/05/2010 18:09:59

    ο εξαμηνίτης είρων υπουργός κατάφερε σε 7 μήνες να διαλύσει το στράτευμα.
    ντροπιάζει την θεσσαλονίκη και τους ψηφοφόρους του.

  2. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 03/05/2010 18:37:41

    Τι αναγκη εχει αυτος? Γαμπρος οικονομημενου ειναι, το προβλημα ειναι οι ψηφοφοροι στη Θεσσαλονικη που τον ψηφιζουν και τον εκλεγουν βουλευτη Προβλημα επισης υπαρχει και με τους δημοσιογραφους: Αυτος δεν επινοησε τον τυποκτονο νομο που εχει κλεισει τα στοματα και εκεινων που τολμουσαν να γραψουν μια κουβεντα παραπανω και τωρα το εχουν βουλωσει για τον φοβο των αστικων απαιτησεων που προβαλει ο καθε πικραμενος?

  3. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 03/05/2010 20:43:01

    Ως πότε οι αξιωματικοί θα θεωρούνται καρπαζοεισπράχτορες χωρίς φωνή ;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2010 21:33:19

    Λέγεται ότι ο Μπένυ τάχει εναντίον των αξιωματικών, διότι δεν του φερόντουσαν με τον πρέποντα σεβασμό όταν έκανε την 6μηνη σκληρή θητεία του,(οι 2 μήνες ήταν άδεια και ο ένας ρεπό) όντας 35 χρόνων και ήδη υφηγητής ΑΕΙ.
    Μπαρουτοκαπνισμένος κι αυτός.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Strange Attractor 03/05/2010 21:40:25

      Είναι γνωστό αυτό με το Βενιζέλο, αλλά νομίζω ότι έκανε ακόμα λιγότερη θητεία. Πληρώνουμε όλα τα κομπλεξικά κωλόπαιδα που έγιναν εθνομηδενιστές από προσωπική μειονεξία. Άλλος χοντρός, άλλος φθισικός σαν το Σημίτη. Και βάλθηκαν να κατεδαφίσουν τους θεσμούς που συγκροτούν το έθνος για να βγάλουν τα προσωπικά τους απωθημένα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Προφήτης 04/05/2010 00:06:08

        Μόλις με πληροφόρησαν ότι υπηρέτησε στα αλεξίπτωτα. Τον έκοψαν όμως διότι χρειάζονταν τουλάχιστον πέντε απο αυτά για να επιβραδύνουν τη πτώση του.
        Έκτοτε το φέρει βαρέως!

      • nancy avatar
        nancy @ Προφήτης 04/05/2010 13:00:12

        Αυτός που τον έβαλε στα αλεξίπτωτα ήταν σωτήρας, αλλα, τα αλεξίπτωτα δυστυχώς δουλέψανε καλά ..ώ την ατυχία μου.

  5. GREKO avatar
    GREKO 03/05/2010 23:55:12

    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΥΧΤΑ ΘΑ ΦΥΓΗ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΟΝ............ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕΕΕΕ...Α ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ.Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΙΔΑΞΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΟΣ.

  6. Μάρκος avatar
    Μάρκος 04/05/2010 14:54:15

    Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω τις αντιρρήσεις μου ως προς τον διοργανωτή της εκδήλωσης, που είχε αποκλειστικά και μόνο οικονομικά αιτήματα. Ευτυχώς όμως, κάποιοι αξιωματικοί έφυγαν από τη "γραμμή" των συνδικαλιστών και αναφέρθηκαν και σε Εθνικά θέματα. Όχι να θυμούνται μόνο να διαδηλώνουν όταν τους κόβουν τη μάσα...