#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στόχος τους είναι η κλωνοποίηση του Παπαδήμου στο διηνεκές



Πως περιγράφεται αυτήν την στιγμή η κατάσταση στην Ελλάδα;

Από την μια έχουμε την σχεδόν καθολική θα λέγαμε αντίδραση λαού και κοινωνικών τάξεων απέναντι στην προκλητική απόπειρα της Τρόϊκα και των δανειστών να εξαθλιώσουν περισσότερο την χώρα και τον λαό της. Μετά την κοινή στάση ακόμα και του ΣΕΒ με την ΓΣΕΕ στο θέμα των μισθών είχαμε και την δημόσια εναντίωση ακόμα και της Alpha Bank στην ασκούμενη πολιτική. Στον ένα ή στον άλλο βαθμό και ανεξάρτητα από τις επί μέρους επιδιώξεις τους όλοι λένε «δεν πάει άλλο, δεν αντέχουμε».

Και από την άλλη έχουμε την Τρόικα, τους δανειστές και τους εγχώριους διαπλεκόμενους συνεργάτες τους να ενεργούν λες και έχουν αποφασίσει να στηθούν οδοφράγματα στο Σύνταγμα και τις πλατείες.

Την ίδια στιγμή συμβαίνουν διάφορα εξωφρενικά που επιβεβαιώνουν ότι για μια ακόμα φορά καταντήσαμε ένα απέραντο φρενοκομείο.

- Ο Λ. Παπαδήμος επιβεβαιώνει κάθε ώρα που περνά  ότι δυστυχώς για τον τόπο και τον ίδιο παραμένει ένας απλός αντιπρόεδρος ευρωπαϊκού ιδρύματος και περιορίζεται σε ρόλο απλού γραμματοκομιστή των εντολών των δανειστών  προς τους πολιτικούς αρχηγούς. Εκ των πραγμάτων μάλιστα αποδεικνύεται ανικανότερος του προκατόχου του, αφού, όχι μόνο δεν κατάφερε να αφαιρέσει κάποια από τα ήδη δυσβάσταχτα μέτρα της αρχικής συμφωνίας, αλλά μας προσθέτει και νέα!

- Βλέπουμε έκπληκτοι, αγανακτισμένοι και έτοιμοι να πηδήξουμε από το μπαλκόνι τον ανεκδιήγητο ΓΑΠ και το ΛΑγΟΣ του Μνημονίου και των δανειστών να βρίσκουν χώρο ελιγμών και να το παίζουν «αντιμνημονιακοί» να βάζουν κι αυτοί «κόκκινες γραμμές» και να μας λένε χωρίς αιδώ ότι δεν δέχονται «τελεσίγραφα».

- Την ίδια στιγμή βγαίνει και ο σημιτικός υπουργός Εσωτερικών Τάσος Γιαννίτσης και δηλώνει (με συνέντευξή του στο «Έθνος») ότι αν κάνουμε εκλογές πριν από την υπογραφή της νέας δανειακής σύμβασης θα χρεοκοπήσουμε και ότι επειδή απέτυχε το υπάρχον πολιτικό σκηνικό πρέπει να γίνει ένα νέο κόμμα για να ξεμπλοκάρει η πολιτική ζωή του τόπου. Δηλαδή, ο διορισμένος από τα τρία κόμματα πρωθυπουργός και οι υπουργοί του (εκτός των δηλώσεων Γιαννίτση παραπέμπω και σε εκείνες του Καψή και άλλων) έχουν αυτονομηθεί πλήρως από τους εντολείς τους  και κάνουν ό, τι θέλουν.

Όλα αυτά δεν είναι τυχαία, αλλά υποδηλώνουν κάποιο σχέδιο. Οι τάσεις αυτονόμησης του Παπαδήμου και των δικών του συνδέονται με την εμμονή των δανειστών για τις έγγραφες δεσμεύσεις των κομμάτων στα νέα μέτρα, η οποία συνθλίβει τη δημοκρατία και την έννοια της πολιτικής ανεξαρτησίας.  Ουσιαστικά οι δανειστές δεν επιθυμούν μια ανεξάρτητη κυβέρνηση που θα εκτελεί την πολιτική βούληση των πολιτών, αλλά την κλωνοποίηση της δοτής κυβέρνησης Παπαδήμου στο διηνεκές, θυμίζοντας τις εποχές των Γκαουλάιτερ

Είναι επίσης προφανές ότι η Τρόικα και οι δανειστές δεν θα είχαν καμιά ελπίδα να περάσουν τα σχέδιά τους χωρίς τους εγχώριους διαπλεκόμενους συνεργάτες τους, τους μεγάλους επιχειρηματικούς ομίλους και τα μεγάλα εκδοτικά συγκροτήματα. Αυτοί έχουν αναλάβει να βρουν το απαραίτητο λαϊκό έρεισμα στο παπαδήμιο εγχείρημα, υπονομεύοντας τα κόμματα, επιχειρώντας συνεχώς να αποσταθεροποιήσουν τη ΝΔ και  αξιοποιώντας τα απανταχού πρόθυμα εξαπτέρυγα.

Αλλά για να επιτύχουν τα σχέδιά τους, χρειάζονται χρόνο γι αυτό και προσπαθούν να απομακρύνουν τις εκλογές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GAP of brothers avatar
    GAP of brothers 05/02/2012 09:13:39

    Κάποιος ας ξεκολλήσει από την συγκυβέρνηση.

  2. ER avatar
    ER 05/02/2012 09:42:38

    Αυτη τη στιγμη μιλαει στο ΜΕΓΚΑ ο μεγαλυτερος κηφηνας της πολιτικης
    περιοδου Σιμιτη και κατηγορει τους αλλους για κηφηνες ποιος ποιος ποιος
    ο Φλωριδης ο ΜΕΓΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ που ψηφισε το μνημονιο και τωρα
    κανει την παρθενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/02/2012 10:12:13

    Και μέσα σ' όλα αυτά, ξαναβγήκε σήμερα το ζόμπι της ολέθριας "γενιάς του Πολυτεχνείου", η οπορτούνα Δαμανάκη, κραδαίνοντας τον... μπαμπούλα της δραχμής.

    Ε, λοιπόν, ναι, κυρά μου. Χίλιες φορές δραχμή και ελευθερία, παρά υποδούλωση σε σένα και στους ευρωναζί πάτρωνές σου. Εσύ μείνε στο ευρώ και συνέχισε το shopping στις μπουτίκ των Βρυξελλών. Σκληρό το σύνδρομο του κνίτικου ταγαριού, βλέπεις...

  4. Y. avatar
    Y. 05/02/2012 10:58:57

    Όχι μόνο Γιαννίτσης, αλλά επίσης Αλλιβιζάτος και Τσούκαλης ενορχηστρωμένα (..που αλλού, στην Καθημερινή, τον έτερο πόλο μαζύ με το εργολαβονταβατζίδικο έντυπο εξάμβλωμα), όλοι τους σεσημασμένοι πολιτικά, ζητούν τη δημιουργία νέου κόμματος. Αντε και με το καλό. Πάρτε μαζύ σας κει τη κόρη του μπαμπά, που εναγωνίως ψάχνει πολιτικό σχήμα μπας και διασωθεί από το πολιτικό περιθώριο που βρίσκεται
    Αντώνη, το τέλος της Μεταπολίτευσης το πιστεύεις? Αν ναι, στις 3 το μέσημέρι περιμένουμε τις δηλώσεις σου

  5. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 05/02/2012 11:52:26

    Αναγκαία θεωρεί τη δημιουργία ενός νέου κόμματος
    ο υπουργός Εσωτερικών, Τάσος Γιαννίτσης, υποστηρίζοντας πως, αν δεν συμβεί κάτι τέτοιο, θα παραταθεί το μπλοκάρισμα της πολιτικής ζωής του τόπου.
    Η επιχειρηματολογία για το νέο κόμμα του κ. Παπαδήμου λοιπόν, προετοιμάζουν το έδαφος!
    Εμείς σας το έχουμε γράψει από καιρό, ότι επίκειται "Νέο κόμμα με ηγέτη τον Παπαδήμο"
    Σε συνέντευξή του στο «Έθνος της Κυριακής» ο υπουργός Εσωτερικών δηλώνει πως οι εκλογές, πριν από την υπογραφή της νέας δανειακής σύμβασης θα οδηγήσουν στη χρεοκοπία της χώρας και περιγράφει ένα πολιτικό πεδίο «ναρκοθετημένο με εκπλήξεις», ενώ κρούει τον κώδωνα του κινδύνου στα πολιτικά κόμματα και στην κοινωνία...
    http://www.emprosdrama.blogspot.com/2012/02/blog-post_3587.html

  6. koutoxorto avatar
    koutoxorto 05/02/2012 12:49:38

    Υπάρχει μιά θαυμαστή ενορχήστρωση από μέσα ενημέρωσης, Ιντερνετικές αναρτήσεις και πολιτικούς για την κακιά τρόικα που θέλει να ρίξει στο βάραθρο την Ελλάδα. Τα πράματα είναι απλούστατα και πρέπει κάποτε να ειπωθούν με το όνομά τους.
    Αποκλειστικά υπεύθυνοι για την τωρινή κατάντια της Ελλάδας αλλα και για τα δεινά που θα επακολουθήσουν, είναι οι πολιτικοί της.
    Η ενορχήστρωση βοηθά στην άφεση των αμαρτιών τους πείθοντας τον λαό οτι φταίνε οι κακοί δανειστές μας. Οι δανειστές μας απλώς την δουλειά τους κάνουν, εξασφαλίζουν ότι θα πάρουν πίσω τα δανεικά τους.
    Όλο όμως το σκυλολόι, πολιτικών αλλα και διαπλεκόμενων ΜΜΕ που κυβέρνησε την Ελλάδα μετά την μεταπολίτευση, προσπαθεί απεγνωσμένα να διώξει την ευθύνη από πάνω του, ώστε να συνεχίσει να κυβερνάει παραμυθιάζοντας τους ιθαγενείς.

    • mx avatar
      mx @ koutoxorto 05/02/2012 22:13:37

      ++++++++++

  7. antikatathliptikos avatar
    antikatathliptikos 05/02/2012 16:47:21

    Η "Κουκούλα" θα αποκαληφθεί και ως ιδιώνυμο θα καταδικασθεί. Πέραν του ιδιωνύμου όμως υπάρχει και η εσχάτη προδοσία, πολύ βαρύτερη.
    Θα εξακολουθήσουν έτσι;
    Aς γνωρίζουν οτι δεν θα καλύπτονται απο τη βουλευτική και υπουργική ασηλεία, όταν έρθει η ώρα της κρίσης και απόδοσης ευθυνών. Ουδείς εξ΄αυτών που συναίνεσαν, με ή χωρίς ανάγνωση του μνημονίου, θα βρίσκεται μετά τις επόμενες εκλογές στη βουλή. Και τότε δεν θα μπορούν πλέον να επικαλεσθούν το στιγμιαίο .Η ζημιά που προκάλεσαν είναι διαρκής και θα συνοδευει τη χώρα για πολλά χρόνια. Και η τιμωρία τους επίσης τέτοια θα είναι.