05/02/2009 11:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στόχος και ο Μαρκογιαννάκης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/02/2009 11:43:52

    Ο πλέον αναμενόμενος στοχος μετά τον Αδωνι Γεωργιάδη.

  2. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 05/02/2009 11:52:05

    Όταν εγώ και εσύ μπορούμε με άνεση να αξιολογήσουμε τους 10 πιο αναμενόμενους στόχους από κάθε φάσμα της κοινωνικής ζωής της χώρας απορώ πως δεν μπορεί να το κάνει η αστυνομία. Μάλλον μπορεί θα έλεγα εγώ. δεν ξέρω τι συμβαίνει ειλικρινά.

  3. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 12:04:51

    Η κλιμάκωση ηθελημένου χάους και πολιτικής αστάθειας είναι προφανής. Επί δεκαετίες επέτρεπε το κράτος στην τρομοκρατία να οργώνει με άνωθεν εντολές. Για να επιδείξει φιλικά προς τις ΗΠΑ "τρόπαια" πριν τους "ολυμπιακούς" της Αθήνας, συνέλλαβε κάτι παπαδπαίδια, τον μελισσοκόμο που παραδόθηκε αναιτίαστα και το γερόντι, που διάβαζε την "Συμβολή στην Ιστορία της Επόν" κατά τη διάρκεια της δίκης. Οι μηχανισμοί του μπάχαλου δεν χρειάζεται να κρατουν πια ούτε τα στοιχειώδη προσχήματα.
    Και μια αστρολογική πρόβλεψη: Μετά τη Σέχτα το επόμενο "όνομα" που θα πλασάρουν πρόκειται να είναι: "Η κοπτάτσια-περιτομή του Μπανγκς Μπάνυ".
    Αλλά πότε είχε τσίπα η τσοκαρία των χαφιέδων και των δοσίλογων;
    Ίσως τότε κατανοήσουμε τις μοιραίες συνέπειες της προσποίησης μας, ότι η Γιουγκοσλαβία ανήκει σε άλλη ήπειρο, όταν με τη στρατηγική της φτώχειας, τις προκλήσεις του Μιλόσεβιτς στο Κοσιφοπέδιο και τις βόμβες των μυστικών υπηρεσιών προετοιμαζόταν εκεί ο εμφύλιος.
    Και τη δικτατορία του Κενάν Εβρέν ανέβασαν στην τουρκία το 80 με την τεχνητά φουσκωμένη τρομοκρατία. Και δεν είναι μόνο η ένδοξη στρατιωτική οικογένεια των Εβρενών του Βυζαντίου, που τότε έβγαζε στρατηγούς και σήμερα βγάζει μεμέτια.

  4. saaladin avatar
    saaladin 05/02/2009 12:06:31

    Εχω την υποψία πως ως στόχος ο ανελέητος Ανθύπατος
    της Δημόσιας Τάξης έτυχε προβοκατόρικης ενέργειας διότι ούτε ιδεολογία εκφράζει,ούτε τη παραμικρή θεωρητική κατάρτιση νεοφιλελευθερισμού διαθέτει.
    Αν αναζητεί 'συμπάθεια' απ τον κόσμο δεν θα τη βρει...μάλλον ηλίθιοι ήταν οι προβοκάτορες με τα γκαζάκια,,

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 12:41:13

    Θα μπλεξουμε άσχημα μ αυτές τις μαλακίες.

    Η αχλάδα την έχει κάνει παντιέρα την ουρά της.

    Μαγκες χαλαρώστε. Δεν ειναι σέκτα η Ελλάδα. Κοιτ'αξτε γύρω σας. Δειλοί Δολοφόνοι της Χώρας.

    Γ..ω το σπίτι σας κωλόπαιδα. Ριχτε γιαουρτια/σκατα/ οτι διαολο θέλετε.

    Θα ξυπνησουν και οι άλλοι και θα σας "βαράνε" πριν βγητε απο το σπιτι σας και θα γινουμε μπάχαλο.

    Πατε για καφε. Να σας φερω γκομενες. Τι θελετε? ΝΑ σας κανω εγγραφη σε σκοπευτικο ομιλο??

    Μη γα...τε τη χωρα και ολους εμας.

    ΠΠ

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 12:45:57

    ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ ΑΛΗΤΕΣ.

    Τωρα διαβασα και τον ανωνυμο απο πανω.

    Ρε ανωνυμε που το βρηκες το κειμενο? copy paste? καθησες να το αντιγράψεις για να μας ενημερωσεις?

    Χεστηκαμε πατοκορφα για τις παπαρολογιες γυμνασιου της σεκτας.

    Αυτοι κανουν κατοχη στη Χωρα. ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ του κερατα.

    Αι στι γερο διαλολο πρωι πρωι.

    ΠΠ

  7. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 12:48:55

    Την χώρα την έχουν γ...σει προ πολλού όλα αυτα τα τσογλάνια που μας έκαναν να πιστέψουμε ότι όλα σε αυτή τη ζωή είναι προσφορά και ζήτηση!
    Όλοι αυτοί οι έμποροι της ανθρώπινης αξιοπρέπειας που ακόμα και προίοντα απαραίτητα για τις βιοτικές ανάγκες των ανθρώπων έγιναν χρηματιστηριακό προιόν!
    Μήπως μαθαίνεται για την κατακόρυφη αύξηση της εγκληματικότητας στην Βρετανία?
    Καταιγισμός κλήσεων στην αστυνομία για κλοπές!!!!

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 12:55:31

    Φιλε τιραμόλα,

    δεν μιλαμε για ληστειες και ροπεν των σουπερμαρκετ.
    Εδω μιλαμε για δολοφονικες επιθεσεις. μπαμ και κατω.

    Στη Μ Βρετανια θα τους ειχαν μπαγλαρωσει απο τις καμερες και θα τους εκαναν μαθηματα "συμπεριφορας". Εδω τους χαιδευουμε διοτι το κατεστημενο μας εχει παει πιπα κ..ο. Τους χαιδευουμε για να εχουμε κατι να λεμε.

    " ε τα παιδια αγανατησαν που το γαλα εχει 1.40 "

    στα παπαρια τους το γαλα των παιδιων αυτων. Αν φαει λαχανο κανενας αλλος την αδερφη και τη μανα τους απο αδεσποτη.. θα σου πω εγω για το τυρι ρυζι γαλα καμπα.

    Ανταρτικο πολεων?? που βρισκομαστε γαμω την τρελλα μου? Ουτε στις φαβελες στο Ριο. Ουτε στ Λατ Αμερικη πλεον ( που ειχαν και δικιο να επαναστατησουν στο νταβατζιλικι των ΗΠΑ και τους δικταρορισκους νταβαδες.)

    Εδω? τι εχουν? δεν βαζει καλες ταινιες το Mall?

    μη χεσω

    ΠΠ

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 13:06:32

    @11

    θεατρο στο "Θεατρο".

    ΠΠ

  10. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 13:11:17

    @"Επανασταρτική" Σέχτα του βόθρου:
    Δεν πέρνετε φόρα ρε καθίκια να μας κλάσετε τα τέτοια, που θα μας απειλήσετε; Ή νομίζετε ότι η στημένη "τρομοκρατία" σας είναι ικανή να κάμψει τους λαϊκούς αγωνιστές. Δεν έχουμε αποφασίσει να πεθάνουμε ρε σφουγκαρόπανα στο κρεβάτι μας και θα σας λιανίσουμε.
    Όταν τολμάς να μιλάς για φράξια κόκινος στρατός απάντησε κόπανε:
    1. Αυτοί που κρατάγανε την επαφή με τη RAF για λογαριασμό της χαφιέδικης "17ης Νοέμβρη" πίνουνε ή δεν πίνουνε αυτή τη στιγμή το καφεδάκι τους στην πλατεία Κολωνακίου;
    2. Ο δικηγοράκος του γλυκού νερού Ρολφ Πόλε πού βαφτίσανε ψευδεπίγραφα "τρομοκράτη" και στείλανε στην Ελλάδα για ψάρεμα, πότε ακούμπησε το παραμικρό όπλο ή εκρηκτικό μηχανισμό;
    Αυτοί που του έρηξαν το βρωμόξυλο στα Χανιά, γιατί δεν βγαίνουν να μιλήσουν ανοιχτά; Ποιόν φοβούνται;
    3. Το καθαρματάκι της "κόκκινης προβιάς" Δροσογιάννης, που υπογράφει με την πεντάλφα των σατανιστών, όταν έκανε τις δηλώσεις μετά την απόδραση του Ρωχάμη, που γάζωσε με αυτόματο τα ποδάρια της καμπαρετζούς πριν γίνουν οι μεγάλοι εμπρησμοί δασών, όταν δήλωσε "Γνωρίζουμε το ρόλο της Πόλε", γιατί δεν βγαίνει να τα ξεράσει; Ποιος του κρατάει σφραγισμένο το στόμα;
    Ποιόν απειλείτε ρε κοπάνια; Ή νομίζετε ότι είμαστε όλοι μπάτσοι;
    ΛΑΪΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΘΑΝΑΤΟΥ

  11. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 13:15:07

    Φίλε ΠΠ , σε διαβάζω προσεκτικά και εκτιμώ τις απόψεις σου.
    Γιαυτό τον λόγο απορώ πως βλέπεις το δένδρο και δεν βλέπεις το δάσος...
    Τα φαινόμενα αυτά όχι μόνο δεν θα υπήρχαν αλλά πιθανόν και να μην είχαμε ασχοληθεί μαζί τους ποτε αν ζούσαμε σε ένα κράτος δικαίου το οποίο θα είχε εξασφαλίσει ότι κάθε παιδί που γεννιόνταν σε αυτη τη χώρα δεν θα στερούνταν τίποτα και για κανένα λόγο.
    Ότι δεν θα μεγάλωνε στην ανασφάλεια και δεν θα είχε αγχος επιβίωσης!
    Ότι ο νόμος θα ίσχυε το ίδιο για όλους!
    Ότι , οτι , οτι....να μην τα γράψω όλα τα στραβά που τα γνωρίζεις και κουράσω...
    Έχω γράψει επανηλλημένως , και κάποιοι πιθανόν και να χαμογελούσαν βλέποντας τα γραφόμενα , ότι το υπάρχον οικονομικό σύστημα νεοφιλελεύθερου τύπου θα οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια στην κοινωνική βαρβαρότητα.
    Για κάποιους άλλους ακόμα και πριν μερικές βδομάδες ήταν δυνατόν παίζοντας με την χρηματοστηριακή τιμή του καλαμποκιού και του σταριού να μπορούσες να αυξήσεις το εισόδημα...
    Έδιναν και συμβουλές...
    Η ραγδαία αυξηση του ποσοστού των πολιτών που πέφτουν κάτω απο το "όριο" της φτώχειας θα φέρει βία η οποία θα αντιμετωπιστεί με βία απο τους πραιτωρες του καθεστώτος προκειμένου να διασωθεί το "σύστημα" και οι τεράστεις περιουσιες μερικών που λόγω των φοβερών και τρομερών ικανοτητων τους πλουτισαν σε βάρος των πολλών όπου και η θεωρία του συστήματος βασίζεται...

  12. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 13:27:20

    Στα παρασυρμένα παιδιά:
    Ξανασκεφτείτο πριν ασχοληθούμε διαφορετικά μαζί σας.

    Στους χαφιέδες που οργανώνουν εκτελεστές:
    Θα γίνει ο τάφος σας.

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 13:28:28

    @Μποτίλια: "Επί δεκαετίες ΕΠΕΤΡΕΠΕ το κράτος στην τρομοκρατία να οργώνει με ΑΝΩΘΕΝ εντολές":

    απόδειξέ το αυτό, ή μην το ξαναπείς.

    "Για να επιδείξει φιλικά προς τις ΗΠΑ “τρόπαια” πριν τους “ολυμπιακούς” της Αθήνας, συνέλλαβε κάτι παπαδπαίδια, τον μελισσοκόμο που παραδόθηκε αναιτίαστα και το γερόντι":

    ΚΑΝΕΝΑ ελληνικό ή αμερικανικό κράτος δεν συνέλλαβε κανέναν. Οι Εγγλέζοι το έκαναν. Και μην βάζεις έντεχνα στο ίδιο τσουβάλι την 17Ν με την υπόλοιπη "τρομοκρατία".

    Φίλε μποτίλια,

    χρησιμοποίησε, βρε, παιδί μου, και κανένα ..."ίσως", "υποθέτω", "μάλλον", "κατά την γνώμη μου", "νομίζω", "πιθανόν" κλπ. Μην μεταφέρεις την γνώμη σου σαν πραγματικότητα, γιατί διαβάζουν και άνθρωποι μικρότεροι, ή με όχι τις απαραίτητες γνώσεις, που δεν ξέρουν τα γεγονότα. Και, επειδή γράφεις ελκυστικά, προσχωρούν στις απόψεις σου, οι οποίες είναι λάθος. Αυτό δεν είναι καλό- υγιές- ωφέλιμο για τα πιτσιρίκια, (έως ...40 χρόνων).

    Αυτές οι οργανώσεις είναι συνωμοτικές. Ήτοι, σκοτεινές "από χέρι". Αν τους ρίχνουμε και άλλα πέπλα συνωμοσιολογίας από πάνω, το παιγνίδι τους παίζουμε. Που 9 στις 10 είναι παιγνίδι μυστικών υπηρεσιών. 9 στις 10, ΟΜΩΣ...

    Συμφωνώ κι εγώ στο "Η κλιμάκωση ηθελημένου χάους και πολιτικής αστάθειας είναι προφανής". Για τα μέσα και τις αιτίες έχω, όμως, άλλη άποψη.

    ΥΓ. Πιστεύω πως η γραφή και οι γνώσεις σου ταιριάζουν, (: "σκίζουν", πιο σωστά!) για ΙΣΤΟΡΙΚΟ μυθιστόρημα. Όχι για ιστορικό δοκίμιο, που απαιτεί αποδείξεις/συγκρίσεις/επαληθεύσεις. Εσύ έχεις ανάγκη μεγαλύτερου χώρου δράσης- ελευθερίας κίνησης, για να αναπτύξεις την Σκέψη σου.

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 13:31:43

    @15,

    οσα περιγραφεις ειναι γνωστα και κανεις νοημων Ελληνας ή γενικα ανθρωπος δεν μπορει να τα αμφισβητησει.

    Αγχος επιβιωσης ειχε ο παππους μου ο μπαμπας μου εγω εχω, και η κορη μου θα εχει. Αγχος επιβιωσης - και μη γελασεις - εχει και ο Λατσης και ο καθε ομοιος του.

    ¨κοινωνική βαρβαρότητα¨ ?? δηλαδη να γινουμε ολοι σεκταριστες? να χαιδεψουμε τ αυτια των δολοφωνων? " εχουν το δικο τους τα παιδια? το καπτιταλιστο συστημα μας εχει στριμωξει αγρια!!??"

    Τι θα επρεπε να κανουν οι βιομηχανικα ανεπτυγμενες χωρες που μετρουν 100δες χιλιαδες απολυμενους? να το γυρισουν στην Δικτατορια για να προλαβουν τις σεκτες?? μην τρελλαθουμε.

    Η στοχοποιηση και η δολοφονικη επιθεση εναντιον οποιουδηποτε ανθρωπου ειναι φασιστικη αντιμετωπιση. ΤΕΛΟΣ.

    Αν ειχαν αρχ...α οι ανκορμεν θα ειχαν θεμα μονο αυτο! Θα τους εχεζαν ολη μερα καθε μερα. ΝΑ μην αφησουν περιθωρια στη σκεψη του καθε Ελληνα/δας ασχετα με το μορφωτικο του επιπεδο.

    Αμορφωσια = Κινδυνος

    Κακη / Ελλειπης Ενημερωση = Απολυτος κινδυνος

    Ασχετο... τωρα στον ΑΝΤ1 ο Πακης και ο Σαμαρας ο Λοβερδος, ο Ρεπας, ο Ορφανος, Ο Αδωνις, Χυτηρης, Παπουτσης, Κακλαμανης, Πλευρης, Πρωτοπαπας, Σιουφας, Μπενυ, Σαλμας, Βερελης, Νακος, Λιανης !!,Αντωναρος, Διαμαντοπουλου, Κοντογιαννης, Κατσελη, Τραγακης, Κασσιμης εξυμνουν τον Μινωα και τον Πανελληνιο!! Φαντασου ρε φιλε τι ακουνε οι συμπατριωτερς μας...

    Πελααααααααααααααααααατες μουυυυυυυυυυ.

    Ματσούυυυυυυυυκιιιιι μου...

    Τι να κανουμε τωρα?? να παρουμε τα scorpion να τους σκορπισουμε ολους μαζι και να φαμε την πιτα μετα???


    ΠΠ

  15. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 13:33:27

    Ποιές είναι οι προτεραιότητες σου Μποτίλια?
    Η εθνική επίβιωση μιάς χώρας ακόμα και αν όλο το χρήμα το εχουν μαζέψει 5-10 οικογένεις και η συντριπτικη πλειοψηφια των πολιτών της απειλήται με καρκίνο απο το άγχος?
    Έλεος ρε μποτίλα...
    Ναυτοπρόσκοπος ήσουν πιτσιρικάς?
    Ποιά χώρα θέλεις να σώσεις?
    Των λαμόγιων των off shore και των "παραπλανηθέντων" εκπροσώπων του λαού?

  16. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 13:37:35

    O Μποτιλιας ξεροει πολυ καλα τι λεει.

    Ειναι φορτισμενος οπως ολοι μας. Ασ μεινουμε στην ουσια και οχι στο υφος. Η ουσια ειναι οτι λεει αληθειες τις οποιες ολες οι κυβερνησεις κρυβουν με μεγαλη επιμελεια εδω και 30 χρονια.
    Ολα κατω απο το χαλι... και παμε παρακατω.

    ΠΠ

  17. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 13:39:10

    Σε ειδα στο ποδηλατο

    γελουσες ολο τρελλα

    μα υστερα καταλαβα

    πως του 'λειπε η σελλα !


    ΠΠ

  18. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 13:39:20

    Μποτίλια όταν αναφέρεσαι στην 17Ν καλό θα είναι να είσαι πιο προσεκτικός....
    Μην ξεχνάς ότι θα πεθάνουν στη φυλακή αφού έχουν φάει πολλές φορές ισόβια...
    Έλεος ποια με την συνομοσιολογία...

  19. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 13:41:18

    Ανωνυμε 26., εσυ αμηκεις σε ΣΕΞΤΑ !!

    μαζι σου...


    ΠΠ

  20. sasman avatar
    sasman 05/02/2009 13:41:30

    factorx αυτό και αν είναι θέμα;
    Χθές 4-2-2009, το ΠΑΣΟΚ στην συνεδρίαση του τομέα έκανε ΩΜΗ παρέμβαση στα εσωτερικά της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και ζήτησε από όλες τις ομοσπονδίες του κόμματος να ψηφίσουν τον Κυριακού.
    Είναι ΝΤΡΟΠΗ για τον Γιώργο Παπανδρέου να παίρνει θέση υπερ ενός καναλάρχη κάτι που δείχνει την άμεση διαπλοκή του κόμματος με τα ΜΜΕ.

  21. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 13:43:41

    Δηλαδή ότι γράφει το τροκτικο είναι πραγματικότητα αμετανόητε δεξιέ?

  22. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 13:45:32

    Οι ατακες που πληγωσαν την ΣΕΞΤΑ του Ανωνυμου 26.

    - «Πιο βαθιά!» (Μωρή, έχω κι άλλο και στο κρύβω;)

    - «Μη σταματάς», επιτακτικά..(Πόσο να αντέξω ο χριστιανός, άνθρωπος είμαι και εγώ, λύγισα)

    - «Όλοοοο!» (Δεν θέλω να σε πονέσω, βρε κουτό, γι' αυτό δεν το ξεδιπλώνω!)

    - «Άαχ, συνήλθα!» (Ωχ,θα αρχίσει να μιλάει πάλι!)

    - «Θέλω να σε ακούσω όταν τελειώσεις» (Μα, έχω τελειώσει ήδη, γλυκιά μου!)

    - «Όχι, όχι τίποτα.. Απλώς με το μαγιό φαινόταν μεγαλύτερο» (Ήταν που δεν είχα που να βάλω τα κοχύλια..)

    - Χαϊδευτικά τύπου : - «Γουγούτσο/ τερατουλίνι/ τζουτζούκι» (Πόσο θα έπιανε αν την πούλαγα σε έναν άραβα;)

    - «Δούλευέ το!» (θα μου κολλήσεις ένσημα όμως;)

    - «Κάρφωσε με!» (Γαμώτο, ξέχασα να φέρω και το πριτσινοπίστολο!)

    - «Τι θα κάνουμε μετά;» (Δεν ξέρω για σένα, εγώ λεω να περάσω μια βόλτα από την Φυλής.)

    - «Πρώτη φορά ένιωσα έτσι..»(Αν συνεχίσει να με δουλεύει, θα την χτυπήσω!)

    - «Τα' κάνες και με άλλες αυτά;» (Όχι βέβαια, για σένα τα φύλαγα!)

    - «Μ' ανατριχιάζεις» (Ξέχασα το παράθυρο του μπάνιου ανοιχτό.)

    - «Ναι, ναι, ναιαιαιαιαιαι, Άάαχ, ναι, ναι, αάχ, ναι, ναιαιαι,..» (Να το πάρω το τζιπ μαύρο ή άσπρο;)

    - «Τσούζει. Λες να' χω μύκητες;» (Τώρα έχω και εγώ..)

    - «Θέλω να βλέπω το πρόσωπο σου» (Πάλι δεν θα γυρίσει, γαμώτη μου!)


    ΠΠ

  23. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 13:46:16

    Και επειδή είχε αγχος και ο παπούς μου ή ακόμα και ο Λάτσης αυτό τι σημαίνει , ότι ετσι είναι η ζωή?

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 13:46:17

    Όπα! Είχα διαβάσει μόνο τα πρώτα 4 σχόλια. Γιατί έτσι όπως μπήκε μπορεί να γίνει παρανόηση.

  25. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 13:48:58

    @νήπιος γέρων
    Μην επιδεικνύεις την αφέλεια να ισχυρίζεσαι ότι οι αποδείξεις γι αυτά τα πράγματα παρουσιάζονται στο φόρα συζητήσεων στο Ίντερνετ.
    ΚΑΛΕΣΑ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ που έχουνε προκαλέσει:
    1. Σέχτα των βόθρων
    2. Δροσογιάννης
    3. Πατριωτικές Ομάδες Κρήτης
    4. ΕΥΠ
    Αυτές οι οργανώσεις δεν είναι συνωμοτικές, φιλαράκι. Δρουν ανοιχτά και εν ψυχρώ. Και μας φτύνουνε. Γιατί όσοι γνωρίζουν - και αυτοί είναι πάρα πολλοί - φοβούνται να μιλήσουν επειδή καραδοκούν τα συμβόλαια θανάτου.
    Μιλάμε οι μελοθάνατοι που έχουμε αποφασίσει να πουλήσουμε ακριβά το τομάρι μας. ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Καθαρίζουμε μόνοι μας, όπως οι εισαγγελείς στη Μασαλία το 87.
    Άμα δεις μερικούς από τους πιτσιρικάδες κάτω των εβδομήντα που αναφέρεσαι στο κλαρί θα σου κοπεί ο βήχας.
    Ούτε και απευθύνομαι σε σένα και τους όποιους σχολιαστές. Στο σχόλιο μου έχω συγκεκριμένους αποδέκτες. Διευρύνω και με τους πάτρωνες.
    Δεν με απασχολούν ούτε τα μυθιστορήματα, ούτε τα δοκίμια, ούτε οι συγγραφές. Είμαι βαρυχέρης.
    Όπως είπε ο Αρσένης:
    Θα μιλήσω τελευταίος και θα μιλήσω μια φορά.

  26. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 13:51:17

    Μόνο ένας Ντουρούτι μπορεί να καθαρίσει τον τόπο .

    Λυπάμαι .

  27. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 13:56:38

    31.

    Ζωη χωρις άγχος δεν υπαρχει. Αν βρεις το κολπο πες το μου. Για το λογο του οτι δεν θα βρεις λυση, προτεινω να ζουμε καθε μερα οσο καλυτερα μπορουμε με οτι και οσα εχουμε. Το αγχος της διαβιωσης ειναι διαφορετικο απο αυτο της επιβιωσης.

    Αλλο life style αλλο παμε για δανεικα για να φανε τα παιδια.

    Φορτιζοντας τους δολοφονους - οι οποιοι φυσικα και δεν εχουν οι ιδιοι προβλημα πειβιωσης !!!! - απλα τους οπλιζουμε το χερι και το μυαλο ( οσο εχουν οι γαριδες ).

    Ειναι επισης αμορφωτοι και καθοδηγουμενοι. Κολλημενοι.

    Σαν τον τυπο του ΑΜΑΝ...

    " γιατι το σπατε το αυτοκινητο "
    -εχει Αθηναικες πινακιδες
    και τι σημαινει αυτο?
    -εχει Αθηναικες πινακιδες
    - και ποιος σας λεει να το σπατε επειδη εχει Αθηναικες πινακιδες?
    - ολοι το λενε
    - ποιοι ειναι αυτοι οι "ολοι"
    - o Μπαμης ο Σουγιας, Ο Πεταλουδας ο Νικος, ο Κωστας ο Γκοτζιλας, ολοι το λενε.
    - και γιατι λενε ολοι αυτοι να το σπατε ??
    - ςεεεεεε γιατι εχει Αθηναικες πινακιδες !!!


    ΠΠ

  28. sasman avatar
    sasman 05/02/2009 13:59:17

    Τιραμόλα δεν είναι αλήθεια ; Για άντε ρώτα τον Παταβούκα;

  29. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 13:59:48

    Απαυθύνω έκκληση στους ενδιαφερόμενους στρατιωτικούς, από τα σώματα ασφαλείας, όσους από τους συντρόφους από την άκρα αριστερά το λέει ακόμη η καρδιά τους, να αποστείλουνε μέιλ.

  30. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 14:00:06

    36.

    εισαι πιωμενος ???

    Αναρχικος με αισθηση πειθαρχιας εισαι? Εισαι ο ιδιος της ΣΕΞΤΑΣ ?? αν ναι σε καταλαβαινω... κι εγω τα ιδια τραβαω με τις γυναικες αλλα δεν πηρα μαχαιρι να τις σφαξω !!!!

    χαχαχααα

    ΠΠ

  31. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 14:01:10

    38.
    email σε ποιον?? με τι θέμα?? ειμαι μεσα !

    ΠΠ

  32. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 14:02:34

    Το μόνο άγχος που θα μπορούσα να δεχτώ είναι μόνο της ασθένειας...

  33. Τσιπος avatar
    Τσιπος 05/02/2009 14:06:34

    Ναι να στειλουμε στον Μαρκογιαννακη να κατεβει στην Κρητη.

  34. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 14:08:09

    @Μποτίλια says: “Επί δεκαετίες ΕΠΕΤΡΕΠΕ το κράτος στην τρομοκρατία να οργώνει με ΑΝΩΘΕΝ εντολές”

    1. Το είπες με μια φράση φίλε

    2. Σε όσους αμφιβάλλουν υπενθυμίζω οτι μετά την εκτέλεση του Μάλλιου βρεθηκε επι τόπου το τσαντάκι του Ψυχογιού με τηλέφωνα, προκηρύξεις κλπ

    2. Ο Ψυχογιός αρθρογραφούσεν τότε στο ....Αντί και σήμερα είναι βασικό στέλεχος του Λαμπράκη.

    3. Οταν βρηκαν το τσαντάκι του έπεσαν πανω στον πρώτο Καραμανλή όλες οι τότε δημοκρατικές δυνάμεις με επικεφαλής τον πεθερό του Λούη Δάνο, διευθυντή τότε της Ελευθροτυπίας, μονίμου αποδέκτριας τρομοκρατικών προκηρύξεων.

    4. Επι Χούντας Ο Ψυχογιός ήταν στο Παρίσι επικεφαλής της Οργάνωσης 20 Οκτώβρη για την οποία έχουν λεχθεί πολλά

    5. Μετά την εκτέλεση του Μάλλιου η 17Ν χάνεται για λίγο

    6. Μεσολαβεί και ο περίεργος θανατος του Κασίμη στην AEG που θεωρείται ο πραγματικός πατέρας της ελληννικής Ενοπλης Παλης

    7. Απο τοτε η τρομοκρατία αλλάζει τελείως πρόσωπο (εκτέλεση Μπαμπαλη )κλπ

    8 Σημερα ορισμενοι καταδικάσθηκαν σε βαριέςς ποινές άλλα άλλοι αφέθηκαν ελέυθεροι με διάφορα προσχήματα

    9 Σε μια τρομοκρατική οργάνωση δεν χρειάζεται να είναι όλοι προβοκάτορες. Αρκεί ένας σε καίρια θέση που επιλέγει και υποδεκνύει στόχους

    10. θα τα πούμε και άλλη φορά πιο αναλυτικα

  35. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 14:09:13

    Ετσι σκεφτονται ειναι οι Σεκτες !

    http://www.youtube.com/watch?v=n-lUr10R_nM

    http://www.youtube.com/watch?v=lj3VkFVy9Uc

    http://www.youtube.com/watch?v=RPHMNM6jVes

    http://www.youtube.com/watch?v=Jf9B_-ACX8Q


    ΠΠ

  36. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 05/02/2009 14:11:37

    Ειτε ετσι ειτε αλλιως οι πιτσιρικαδες θα σας παρουν τα σωβρακα και τις φανελλες.
    Απαξιωστε τους κι αλλο και θα δειτε.

  37. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 14:13:24

    @ 40
    Βρίσκεσαι ήδη υπό την προστασία μας.
    botiliastopelagos@gmail.com
    Τηλ. 0049173-6220384
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΚΑΔΑΣ - ΒΕΡΟΛΙΝΟ

  38. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 14:13:59

    Διορθώνω: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΚΛΑΔΑΣ

  39. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 05/02/2009 14:20:56

    Ά ρε Χρυσοχοίδη, σε λυπάμαι, άν δεν είσαι εργασιομανής, θα γίνεις: Προβλέπω Απρίλιο - Μάιο άγριες υπερωρίες στο υπουργείο!
    Αγόρασε από τώρα ράντζο και καφετιέρα διαστάσεων jumbo!
    Γράφτε το, δεν είναι μόνον συμπόνια προς τον συνάνθρωπο που θα ταλαιπωρηθεί αγρίως, πρόβλεψη είναι, να τσεκάρετε τότε, άν πέσω μέσα.

  40. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 14:22:43

    48/49.

    οκ. μονο μη σε παιρνει κ ο Ανωνυμος της ΣΕΞΤΑΣ και μπλεχτουμε...

    ΠΠ

  41. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 14:25:39

    @φακτορ 44

    Ο σκοπός όλης αυτής της συνομοσίας της εξουσίας επι τόσα έτη ποιός ήταν?

  42. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 14:33:53

    Δηλαδή η εξουσία ήθελε μέσω προκυρήξεων να ενημερώσει την κοινή γνώμη για τις αθλιότητες όπως περιγράφονταν σε αυτές για τους τρόπους που έγιναν παμπλουτοι οι Βαρδηνογιάννηδες , οι μΠοδοσάκηδες και οι Αγγελόπουλοι?

    Προσπαθώ να καταλάβω το σχέδιο...

  43. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 14:34:45

    @tiramola. Εσύ ποιος λες να ήταν; Δεν κουράστηκες να κανεις ερωτήσεις αμφιθεάτρου;

  44. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/02/2009 14:36:05

    Κοιτα,στη 10ετια του 40 και του 50 ,που μεγαλωσαμε εμεις,υπηρχε η πραγματικη φτωχεια.Πεινα και των γονεων,που λεγαμε.Ενταξει,αλλοι ειχαν και ενα πιατο φαι να φανε, που λεει ο λογος.Οιο πολλοι ομως,πειναγανε.
    Σημερα,πεινα,με τη μορφη και την εννοια εκεινη,απλως δεν υπαρχει.Ελλειψη αγαθων υπαρχει,αλλα οχι πεινα.
    Αυτοι που κανουν αυτα τα πραγματα και αρχιζουν να ζητανε αιμα,ειτε ειναι ζωα,απο μυαλο,ειτε ειναι πρακτορες μυστικων υπηρεσιων.
    Δεν καταλαβαιουν οι αλητες,οτι οταν αρχισει να κυλαει το αιμα,εκδικηση ζηταει, που ελεγε και ενα συνθημα.
    Απλως,το κρατος,θα αμολησει το μηχανισμο του,και θα τους γαμησει, ως συνηθως,αλλα θα παρουν μαζι στο λαιμο τους,και ενα σωρο αθωους ανθρωπους,που δε φταινε σε τιποτα.Τι διαολο, δεν εχουν διαβασει καθολου Ιστορια,να δουν τι συμβαινει σ αυτες τις περιπτωσεις;
    Τοσο μαλακες υπαρχουν εδω μεσα,που ονειρευονται επαναστασεις,ενω ολοκληρη Ρωσσια με τους συν αυτη,την πατησε,και γυρισε στο παλιο συστημα,αφηνοντας νηστικους εκατομμυρια ανθρωπους,για πανω απο 15 χρονια;
    Και οχι μονο αυτο.Θα γινουμε ευαλωτοι στον περιγυρο, με τα διαφορα κρατη που επιβουλευονται την υπαρξη μας,να μας πιασουν τον κωλο.

  45. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 14:36:55

    Περιμένω να μου απαντήσεις εσύ ρε παίδαρε γιατι το μυαλό μου δεν φτάνει τόσο μακρια...

  46. osaperas avatar
    osaperas 05/02/2009 14:39:58

    Μετά από 52 σχόλια για τα γκαζάκια στου Μαρκογιαννάκη του γραφείο (να μην ξεχνάμε ότι από εκει ξεκίνησε η κουβέντα) θα ήθελα να πω την δική μου 'αποψη.

    Μόνος του τα έβαλε τα γκαζάκια ο μαρκογιαννάκης για να έχει πολιτικά ωφέλη.

    Πως το ξέρω αυτό;

    Μα είναι δυνατόν να μην φυλάσσεται ο υπουργός (αναπληρωτής) δημόσιας τάξεως-ειδικά μάλιστα μετά από όσα έχει κάνει το τελευταίο διάστημα;; Ποιος κοροϊδεύει ποιον εδώ πέρα;

    Εάν ο βουλγαράκης έχει 80 αστυνομικούς να τον φυλάνε όπως λένε ο υπουργός δημόσιας τάξεως εχει όχι μόνο περισσότερους αλλα και τις υπηρεσίες (αντιτρομοκρατική, μυστικές, εγκλημάτων ζωής κλπ) δικές του.

    Όπως τότε στα γεγονότα του δεκεμβρίου αποδεδειγμένα αστυνομικοί (αγνώστων υπηρεσιών) έκαναν τα όργια τους έτσι και τώρα κάποια από τις παρακρατικές μονάδες έβαλε για αβάντα στο μαρκογιαννάκη τα γκαζάκια

    Ασ μας αποδείξει ο μαρκογιαννάκης το αντίθετο

  47. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 05/02/2009 14:40:57

    @ 38. Μποτίλια,
    συγνώμη αλλά αυτό που προτείνεις λέγεται "παρακράτος".Όχι πάλι...

  48. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 14:43:45

    @ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ
    Σιγά μην είμαι εγώ αυτός που θα φτειάξει το παρακράτος. Αλλά το κράτος που το αντιλαμβάνεσαι;

  49. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 14:48:42

    Είδες που έρχεται η ώρα και η απάντηση δυσκολεύει?

  50. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 14:52:23

    @Tiramola
    Η απάντηση δεν δυσκολεύει. Ψήνεται και θα βγεί τραγανή.

  51. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 14:52:52

    @Μποτίλια
    Σύντροφοι της άκρας αριστεράς παρέα με ασφαλίτες και στρατιωτικούς?
    Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ!
    Και δεν μου λες ρε Μποτίλια τι ακριβώς θα κάνετε όλοι παρέα?

  52. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 14:54:31

    Τι να κάνουμε , θα περιμένουμε την "τραγανή" απάντηση του φακτορα...

  53. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 05/02/2009 15:07:46

    Μποτίλια,
    δεν υπάρχει κράτος.Δεν υπήρξε ποτέ όπως θα το ήθελα εγώ,αλλά τώρα πια δεν υπάρχει καθόλου,εξαυλώθηκε.
    Αλλά όπως βλέπεις κάθε παιδάκι που βλέπει πολλές action movies μπορεί πια να φτιάξει"επαναστατική οργάνωση",πόσο ευκολότερο είναι λοιπόν για κάποιους σαλταρισμένους αλλά εκπαιδευμένους στα "άρματα" να κάνουν το ίδιο όπως τους καλείς.Το "κακό" να χτυπηθεί με "κακό" ?
    Δεν ξέρω...οι γονείς μου ξενιτεύθηκαν για να ξεφύγουν από το παρακράτος του '60.Δε θέλω τα ίδια.
    Υ.Γ. Εννοώ ότι είναι πολύ εύκολο να ξεφύγουν τα πράγματα από κάθε έλεγχο λόγω του μίσους που έχει σωρευθεί στην κοινωνία μας,ένθεν κακείθεν.

  54. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:16:13

    @Factorx
    Για τον δημοσιγράφο στο 44 δεν θα αναφερθώ, σεβόμενος τη μνήμη των νεκρών. Όσο αφορά τους ζωντανούς το μέλλον επιφυλασσει εκπλήξεις.

  55. Ηλιακης avatar
    Ηλιακης 05/02/2009 15:17:45

    @Μποτιλια ποιος εισαι που ολα τα σφαζεις ολα τα μαχαιρωνεις ?
    Για καφενοβειο σε κοβω.
    Πεφτω εξω ?

  56. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:18:05

    Και αυτή η σελίδα μετράει περισσότερο από τις ύπουλες σφαίρες των δειλών.

  57. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 15:18:46

    Πολλή τεστοστερόνη έπεσε εδώ μέσα .

    Για ηρεμήστε ωρέ οπλοφόρα παλουκάρια .

    (Μποτίλια , και πες ότι τους βρήκες και τους καθάρισες . Ξέρεις πόσους έχει για backup το παραstate ? Γι αυτό σου λέω , αφήστε τα μίση και πιάστε το "Παρίσι" . Το λέει η ιστορία , όλα για το "φλουρί" γίνονται)

  58. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:19:25

    @Ηλιάκης
    Ανά πάσα στιγμή στη διάθεσή σου για καφέ. Τηλέφωνο υπάρχει.

  59. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 15:20:15

    Αν οι π.χ "επαναστάτες σεκταριστές" το έβρισκαν λίγο (το sex ντε) τίποτα απ' όλα αυτά δεν θα τους ένοιαζε .

  60. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 15:20:51

    @Μποτίλια στο πέλαγος: τι θα πει "σεβόμενος την μνήμη των νεκρών"; Μικροαστικοί συναισθηματισμοί; Το θέμα είναι δημοσίου συμφέροντος, αρα υπερβαίνει τα προσωπικά. Κάνω λάθος;

  61. Ηλιακης avatar
    Ηλιακης 05/02/2009 15:20:53

    Καλα σε καταλαβα, ασε και κανενα αλλο να μιλησει βρε αδερφε.
    Γαζωνεις !

  62. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:22:18

    @greekpoliticalreview
    Δεν απειλώ με σφαίρες. Οι αποκαλύψεις επαρκούν.

  63. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 15:23:30

    χούμορ χούμορ , μην απαντάς και στα υποσχόλια βρε αδερφέ .

  64. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 15:23:44

    ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ!
    ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΑΣ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΑΙ "ΠΑΙΖΕΤΑΙ" ΜΕ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΑ ΨΩΝΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ?

    Τι παει να πει "άμα μάθεις" και αν δεν καταλαβαίνεις μονος σου και αλλες παπαριές...

    Απλοί πολίτες είμαστε , σαν τους πολιτικούς τους μαλάκες το κανετε που κάποια γίνονται και δεν λέγονται και κάποια λεγονται και δεν γίνονται?

    Τι ξέρεις ρε μποτίλια και δεν το λές?

  65. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:26:37

    @Faktorx
    Αυτούς που έφαγαν τα σκουλήκια, καλοφάγωτοι. Ας περάσει ο επόμενος κύριος με τη γραφίδα - που δεν αναφέρεις, ίσως προς ώρας - (και οι συνένοχοι του).

  66. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 15:28:03

    Τι κάνεις Γιάννη , κουκιά σπέρνω....
    Χαιρέτα μας τον πλάτανο
    κλπ...

  67. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:33:18

    Και ο Αρχιτέκτων Μηχανικός.

  68. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 15:38:57

    @Μποτίλια: σιγά το νούμερο. Αλλά περίμενε, ετοιμάζω ειδική κατηγορία. Προς το παρόν:

    1. Ποια εκδότης είχε στενή, μα πολύ στενή προσωπική σχέση με συλληφθέντα το όνομα του οποίου είναι πολυ γνωστό;

  69. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 15:50:39

    Άμα το βρούμε τι θα κερδίσουμε?

  70. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:53:37

    @Factorx
    Και ποιός ήταν αυτός με την άσπρη μερσεντές με γερμανικά τσολλ νούμερα, που συντόνιζε τους εμπρησμούς στην Κηφισιά το 1981;

  71. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 15:58:19

    Πολλούς χαιρετισμούς και στο αδελφάκι του, για την πρόσφατη "επάξια" τοποθέτηση.

  72. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 16:01:35

    Να κατονομάσουμε μερικούς ακόμη για να αρχίσουν να συμμαζεύονται;

  73. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 16:02:41

    Θα την πληρώσει λέγοντας ?

    (μεταξύ μας Μποτίλια , μη γράφεις τέτοια ρε φίλε , ή τράβα κάνε ότι κάνεις ή άστο να πάει στο διάβολο.Δεν ανακοινώνονται σε φόρουμ απειλές σε "τρομοκράτες")

  74. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 16:04:17

    Μερικούς ακόμη ? Γιατί ποιους κατονόμασες για να κατονομάσεις κι άλλους ?

  75. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 16:05:33

    @greekpoliticalreview
    Ξεκίνα να μετράς το Μπακ απ. Έχεις δουλειά μπροστά σου.

  76. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 16:06:50

    Αυτοί που πρέπει γνωρίζουν. Τα στοιχεία εδώ δεν ικανοποιούν περιέργειες.

  77. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 16:07:31

    Περιμένω να τα δω στις ειδήσεις των οκτώ ω ω ω ..

  78. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 16:11:39

    Οι "τρομοκράτες" γιατί δικαιούνται εδώ ηθικά να αναρτούν θανατικές προειδοποιήσεις ενάντια στον κάθε μπατσάκο, που πάει να θρέψει φαμέλια με τα χίλια ευρά;
    Θα τους φοβηθούμε, ή θα κάτσουμ με σταυρωμένα τα χέρια;
    Ή κατανόησες ποιοί είναι οι στόχοι της τρομοκρατίας στη σημερινή φάση;

  79. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/02/2009 16:20:49

    Αυτός με τη γραφίδα με το παραθεριστικό σπίτι στην Κρήτη.

  80. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 16:21:35

    Μποτίλια συγκρατήσου, θα ανέβει και ανάρτηση με ανάλυση της προκήρυξης. περίμενε

  81. ataktos avatar
    ataktos 05/02/2009 16:50:32

    Συνάντηση Σπηλιωτόπουλου-Μητσοτάκη

  82. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 16:50:49

    "Μικροί μεγάλοι στα καφενεία"...

  83. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 16:52:18

    Factor..

    για δωσε επισκεψιμοτητα στο σαιτ. θελω νουμερα !!


    ΠΠ

  84. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 17:14:30

    @PORTA PORTA: αν μου πεις τι τα θες

  85. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 17:21:54

    97.

    να στειλω το τιμολογιο !!!

    ΠΠ

  86. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 17:22:22

    Μπλογκική κατασκοπία εκ του βιομηχανική , κρατική κτλ κτλ .

    Πράκτορας του "τροκτικού" είναι φάκτορα , μη του τα δώσεις .

  87. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 17:29:31

    @PORTA PORTA. 253.151 επισκέψεις. Ο τελευταίος είσαι εσύ - καταιδρωμένος. Πόσα δίνεις για μπανεράκι πρώτη μούρη;

  88. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 17:36:01

    1 σεντ να χρεωνες οπως σου εχω πει θα εκοβες 2.5 χιλιαρικα εσοδο !! τι να σε κανω??


    Θα χρεωσω αυτους που προσπαθουν να μας βγαλουν τρελλους. 50-50 οκ??

    ΠΠ

  89. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 17:53:54

    102.

    αλλος το τρωι και δροσιζεται κι αλλος το τρωει και ζοριζεται ( το παραμυθι ).

    διαλεξε.

    ΠΠ

  90. Απιστευτος avatar
    Απιστευτος 05/02/2009 18:00:26

    Εγω ανηκω στην τριτη κατηγορια.
    Ουτε δροσιζομαι αλλα ουτε ζοριζομαι.
    Απλα σκεφτομαι πως μας εχουν καταντησει.

  91. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/02/2009 18:08:28

    104.
    Εδω βρισκομαι για να διαβαζω ολες τις αποψεις και να συνεισφερω με τη δικη μου.

    Ο τόπος αυτος ειναι μοναδικος. Οι σχολιαστες του επισης. Ολοι ανεξαιρετως. Μεσα στις γραμμες θα διαβασεις αληθειες και θα προβληματιστεις, ελπιζω θετικα. Το πως αντιδρα ο καθενας ειναι δικο του θεμα φυσικα. Αντιδρα βασει των εμπειριων του και της πορειας του στη ζωη. ειναι πολυ απλο.

    Μην χανουμε το χιουμορ μας.

    ΠΠ

  92. Απιστευτος avatar
    Απιστευτος 05/02/2009 18:27:35

    Ενημερωση και νουμερα τρελα για τον φακτορα.

  93. KaryID avatar
    KaryID 05/02/2009 18:55:19

    απίστευτα

  94. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 21:01:25

    ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΑΝΤΑΚΙ ΤΟΥ ΨΥΧΟΓΙΟΥ

    "Ακόμη, στο παραμύθι που πούλησε .., για το τσαντάκι του Ψυχογιού που βρέθηκε κοντά στον τόπο της εκτέλεσης του Μάλλιου και είχε μέσα το τηλέφωνο του Αγαπίου. "Πού είναι αυτό το τσαντάκι, φέρτε το να το δούμε", είπε γελώντας πικρά, για να συμπληρώσει: "Ολως τυχαίως, συμβαίνει να μην έχω αποκτήσει ποτέ τηλέφωνο στο όνομά μου στην Ελλάδα"".

  95. άσχετος avatar
    άσχετος 05/02/2009 21:20:45

    @”νήπιος γέρων”: Αυτά ο Αγαπίου τα είπε απαντώντας σε όσα έλεγε η περίφημη έκθεση του υπουργού Δημοσίας Τάξεως του Παπαθεμελή για την τρομοκρατία, την οποία συνυπογράφει η σύμβουλος του Μαρία Μπόση, την οποία εκθείαζες εδώ μέσα σε ένα προηγούμενο σχόλιο, αν θυμάμαι καλά.
    Για τον θέμα αυτό, η έκθεση Παπαθεμελή γράφει μεταξύ άλλων:
    « «Μισέλ» (Ramirez – Sanchez (Carlos)
    1.Υπήρξε μέλος του PFLP (Λαϊκό Μέτωπο για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης)
    2.Δολοφόνησε στις 27/6/1975 στη Γαλλία τον πρώην συνεργάτη του Michael Wahab Muqurbil, ηγέτη της «Οργάνωσης για τον Αραβικό ΄Ενοπλο Αγώνα», μηχανισμού επαφής του PFLP με άλλες επαναστατικές ομάδες. Στη ατζέντα του τελευταίου βρέθηκε το όνομα, η διεύθυνση και το τηλέφωνο της Χρυσούλας Δάνου, συζύγου Δημητρίου Ψυχογιού του Κωνσταντίνου.
    3.Στην ατζεντα του Ψυχογιού Δημητρίου του Κων/νου («20 Οκτώβρη») υπάρχει καταχωρημένο το τηλέφωνο 6424287 με την ένδειξη «Αγαπίου (24/12/1976)»

  96. tritos daktilos avatar
    tritos daktilos 05/02/2009 21:38:41

    55@Προβοκατωρ
    ΜΠΡΑΒΟ.!!!!Επιτέλους, μια ψύχραιμη και συνετή ανάρτηση εν μέσω υλακών

  97. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 21:45:58

    @άσχετος: ΔΕΝ είναι έτσι όπως τα λες. Δες:

    "Στη συνέχεια κλήθηκε να καταθέσει η Μαίρη ΜΠΟΣΗ (δεν χρειάζεται συστάσεις). Στα πρώτα δέκα κιόλας λεπτά της κατάθεσής της είχε «ΑΔΕΙΑΣΕΙ» και τον ... και τον ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗ. Ιδού τί είπε, συνοπτικά:

    Η «απόρρητη έκθεση για την τρομοκρατία» ΔΕΝ έχει συνταχθεί από το περιβόητο επιστημονικό συμβούλιο, στο οποίο συμμετείχε και η ίδια από το 1994 μέχρι το 1996. Πριν ακόμα αναλάβει υπουργός Δημόσιας Τάξης ο Παπαθεμελής, τον Οκτώβρη του 1996, και πριν συγκροτήσει το επιστημονικό συμβούλιο, μερικούς μήνες αργότερα, γινόταν συζήτηση στα ΜΜΕ για τα αρχεία της Στάζι.

    Κατέληξαν ότι πρέπει να ψάξουν την υπόθεση κι αν είναι ορθή να υπάρξει παραπομπή στη Δικαιοσύνη, αν όχι να ΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ τα ονόματα των ανθρώπων για τους οποίους γινόταν λόγος. Δούλεψαν μυστικά την υπόθεση και το 1996 ο Βαλυράκης, που είχε αντικαταστήσει τον Παπαθεμελή, έστειλε το φάκελο στον ανακριτή. Το επιστημονικό συμβούλιο και η ίδια ΟΥΔΕΠΟΤΕ ήρθαν σε επαφή με τα αρχεία της Στάζι. Αυτά τα χειρίστηκε αποκλειστικά η Αντιτρομοκρατική και ο αρμόδιος εισαγγελέας.

    Η ίδια έμεινε με την απορία ΓΙΑΤΙ αυτή η υπόθεση δεν έκλεισε δικαστικά, είτε με παραπομπές είτε με ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ των ονομάτων που σπιλώνονταν.
    Ο Παπαθεμελής έφυγε από το υπουργείο για αποτυχημένους χειρισμούς στην εξέγερση των αγροτών. Η ίδια δεν μπορεί να καταλάβει ΓΙΑΤΙ βγήκε στα κανάλια και έλεγε ότι αποπέμφθηκε για να σταματήσει η έρευνα για την τρομοκρατία.

    Τα όσα αναφέρει η «απόρρητη έκθεση Παπαθεμελή» ΔΕΝ προέρχονται από το επιστημονικό συμβούλιο που είχε συσταθεί στο υπουργείο. Ο Παπαθεμελής έκανε αρκετά ταξίδια στο εξωτερικό. Ορισμένα αφορούσαν και τα αρχεία της Στάζι. ΠΟΤΈ δεν έδωσε στοιχεία στο επιστημονικό συμβούλιο.
    ΚΑΝΕΙΣ υπουργός Δημόσιας Τάξης, ΟΛΩΝ των κυβερνήσεων, δεν παρεμπόδισε τις έρευνες για την τρομοκρατία, ΚΑΝΕΙΣ δεν συγκάλυψε, όπως ισχυρίζεται ο "...".

    Σε ό,τι αφορά τον ΟΕΛΑ (Οργάνωση Επαναστατικής Λαϊκής Αλληλεγγύης, που ανέλαβε την ευθύνη για την απόπειρα κατά του Σαουδάραβα πρεσβευτή και την έκρηξη στο μπαρ «Οσκαρ» στη Γλυφάδα) η ίδια είχε αρχικά την άποψη ότι πρόκειται για ΞΕΝΗ και ΟΧΙ ελληνική οργάνωση και το έχει γράψει σε βιβλίο της".

  98. Le canard avatar
    Le canard 05/02/2009 21:55:55

    @"νήπιος γέρων"

    Μια στιγμή. Η Μπόση είναι ο σοβαρός παράγων;

  99. άσχετος avatar
    άσχετος 05/02/2009 22:05:43

    @Le canard. Αυτό λέω κι εγώ. Αλλά γυρνούσε κι έλεγε στα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις το καλοκαίρι του 2002 και άλλα στη δική του ΕΛΑ. Την βαφτισαν κι αυτή "ειδημονα" τα κανάλια. και συνοδευόταν για λόγους ασφαλείας κι απο ένα αξιωματικό τηες αντιτρομοκρατικής

  100. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 22:49:35

    Καλά κρασά!

  101. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 22:50:30

    Η απάντησή μου δεν αφορούσε την Μπόση, φυσικά, ΑΛΛΑ την "περίφημη έκθεση του υπουργού Δημοσίας Τάξεως του Παπαθεμελή για την τρομοκρατία", την οποία επικαλέστηκε ο "άσχετος", για να ακυρώσει τα λεχθέντα του Αγαπίου για το θέμα μας, "ΤΟ ΤΣΑΝΤΑΚΙ ΤΟΥ ΨΥΧΟΓΙΟΥ":

  102. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 22:51:35

    "νήπιος γέρων" Says:

    @Μποτίλια: “Επί δεκαετίες ΕΠΕΤΡΕΠΕ το κράτος στην τρομοκρατία να οργώνει με ΑΝΩΘΕΝ εντολές”:

    απόδειξέ το αυτό, ή μην το ξαναπείς.

    “Για να επιδείξει φιλικά προς τις ΗΠΑ “τρόπαια” πριν τους “ολυμπιακούς” της Αθήνας, συνέλλαβε κάτι παπαδπαίδια, τον μελισσοκόμο που παραδόθηκε αναιτίαστα και το γερόντι”:

    ΚΑΝΕΝΑ ελληνικό ή αμερικανικό κράτος δεν συνέλλαβε κανέναν. Οι Εγγλέζοι το έκαναν. Και μην βάζεις έντεχνα στο ίδιο τσουβάλι την 17Ν με την υπόλοιπη “τρομοκρατία”.


    Factorx Says:

    @Μποτίλια says: “Επί δεκαετίες ΕΠΕΤΡΕΠΕ το κράτος στην τρομοκρατία να οργώνει με ΑΝΩΘΕΝ εντολές”

    1. Το είπες με μια φράση φίλε

    2. Σε όσους αμφιβάλλουν υπενθυμίζω οτι μετά την εκτέλεση του Μάλλιου βρεθηκε επι τόπου το τσαντάκι του Ψυχογιού με τηλέφωνα, προκηρύξεις κλπ

    *****

    ΑΝ το "τσαντάκι" είναι μούφα, και όλο το υπόλοιπο σκεπτικό είναι αναξιόπιστο. Επ' αυτού απαντήστε, αν είναι δυνατόν.

  103. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 06/02/2009 00:46:04

    factorx 80.
    Μαλλον εννοεις ''την κληρονομο'' και τον κατοικο
    ''Λειψων΄΄.
    Και λοιπον τι σημαινει αυτο?

  104. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/02/2009 01:39:53

    @νήπιος γέρων
    Άσε τα τσαντάκια και όλα αυτά που διαβάζεις στις εφημερίδες.
    Εγώ δε μιλάω με στοιχεία που παίρνω από τις ειδήσεις της τηλεόρασης. Στα γεγονότα που αναφέρομαι τα έχω ζήσει προσωπικά. Και δεν είμαι απέναντί σου υπόλογος. Θα δράσω και θα προβώ σε αποκαλύψεις όποτε κρίνω εγώ, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

  105. άσχετος avatar
    άσχετος 06/02/2009 13:14:59

    @"νήπιος γέρων". Μην αμφισβητείς την ανεύρεση της τσάντας του Ψυχογιού, στηριζόμενος στο θέμα του Αγαπίου και τι είπε στην δίκη - κατηγορούμενος ήταν. Μιην ψάχνεις μόνο στο διαδίκτυο βρες και παλιά φύλλα της Ελευθεροτυπίας. Δεν αμφισβητείται το τσαντάκι. Δες κι αυτό που προφανώς σου διέφυγε και προέρχεται απο τα ρεπορτάζ του καυτού καλοκαιριού:

    Στο πάτωμα του μεγαλύτερου δωματίου της γιάφκας στην οδό Πάτμου της 17Ν βρέθηκε και μια σακούλα με την ένδειξη «υποδήματα Παρασκευόπουλος» η οποία ανήκε στον Αλέξανδρο Γιωτόπουλο . Μέσα στην σακούλα υπήρχαν ένα κείμενο με πληροφορίες για πιθανούς στόχους της 17Ν, ένα κείμενο με οδηγίες για πρώτες βοήθειες σε περίπτωση τραυματισμού, ένα δισέλιδο με λεπτομερή περιγραφή του τρόπου κατασκευής εκρηκτικών μηχανισμών και ένας λευκός φάκελος με διάφορα κείμενα και τίτλο «Κείμενα Εσωτερικών Κανονισμών -ΛΕΑ» μαζί με μια μπροσούρα με τον τίτλο «ΛΕΑ, Λαϊκή Επαναστατική Αντίσταση…»

    Η ΛΕΑ προέκυψε από την οργάνωση «Κίνημα 29 Μάη» η οποία ιδρύθηκε στο Παρίσι τον Απρίλιο του 1968 από τους Αλέξανδρο Γιωτόπουλο, Δημήτρη Σκαρπαλέζο, Βένιο Αγελόπουλο, Κώστα Βεργόπουλο και Ανδρέα Ζεμπίλα .Μελη της 29 Μάη υπήρξαν μεταξυ αλλων και ο Ψυχογιός με τον συνάδελφο του αργοτερα στο Εθνικό Κέντρο Ερευνών και «αρχιμάστορα» των δημοσκοπήσεων Ηλία Νικολακόπουλο κλπ κλπ

  106. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 13:40:07

    @Μποτίλια στο πέλαγος: κοίτα να απαντάς όπου και όταν σε ρωτάω, αλλιώς να το ρήξουμε στην πλάκα. Δεν ρώτησα εσένα για κανένα "τσαντάκι". Δεν με αφορούν τα όσα κατά καιρούς λες. Τα θεωρώ αστεία στις υπερβολές τους, αλλά αναφαίρετό σου δικαίωμα να τα λες.

    Και ποιος είπε ότι είσαι "υπόλογος" απέναντί μου; και γιατί να είσαι; δεν κατάλαβα. Σε παρακαλώ πολύ, αποδέσμευσέ με απ' όποιο ρόλο νομίζει το μυαλό σου ότι έχω εδώ μέσα ή και ...έξω από δω. Κάνε ό,τι γουστάρεις, "δικός σου ο σταυρός, δικός σου και ο ώμος".

    Λοιπόν, όταν σου απευθύνω τον λόγο προσωπικά, να απαντάς προσωπικά, για να μπορεί να υπάχει μια α συνεννόηση.

  107. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/02/2009 13:53:40

    @νήπιος γέρων
    Θα έπρεπε να είσαι πιο σοβαρός όταν απευθύνεσαι σε κάποιον, που προκαλεί τους τρομοκράτες δημόσια με ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο. Ισχυριζόμενος ότι κάνω "πλάκα" καταβαραθρώνεις τη σοβαρότητα σου.
    Δεν σου απέδωσα κανένα ρόλο ούτε μέσα, ούτε έξω από εδώ.
    Εάν αδυνατείς να κατανοήσεις τους λόγους που γράφονται, αυτά που γράφονται, τίρησε τουλάχιστον τη στοιχειώδη σεμνότητα.
    Με το ξεβράκωμα που έγινε εχθές εδώ μέσα και εξαφανίστηκαν τα παλληκάρια σα βρεγμένες γάτες, επιχειρήθηκε να σωθούν ζωές φίλε και όχι να κάνω την πλάκα μου. Και σε αυτή τη βάση ποσώς με ενδιαφέρει η γνώμη του κάθε σχολιαστή.
    Αλλά όταν έρθει η ώρα, θα βγάλω και τα στοιχεία που διαθέτω στη δημοσιότητα. Οταν κρίνω ΕΓΩ και όπως κρίνω ΕΓΩ.

  108. τιποτα avatar
    τιποτα 06/02/2009 14:14:47

    "Με το ξεβράκωμα που έγινε εχθές εδώ μέσα και εξαφανίστηκαν τα παλληκάρια σα βρεγμένες γάτες, επιχειρήθηκε να σωθούν ζωές φίλε και όχι να κάνω την πλάκα μου"

    μποτιλια φαντασιώνεσαι; για συνομωσιολογο σε ειχα οχι για Ναπολεον...

    για απαντησε στο 20 η το 23 (χωρις εξωγηινους, έτσι;)

  109. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 15:27:49

    Kal;a kras;a!

  110. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 15:31:06

    Δεν την παίρνει τώρα την απάντηση. Σε λίγο...

  111. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 16:35:35

    Βρέχει έξω...

    Και σκέφτομαι τους πιτσιρικάδες με τα μπλε και τα αλεξίσφαιρα γιλέκα στις σκοπιές, καθώς βραδιάζει. Με το χέρι στην σκανδάλη και τον φόβο της νύχτας που έρχεται καθρεπτισμένο στα πίσω από γυαλάκια μυωπίας μάτια τους.

    Στο σπίτι μας, πάντα μαζευόταν η παρέα του γιου μου, λόγω Μουσικής. Τους έζησα να μεγαλώνουν από το Γυμνάσιο, το Λύκειο, ώς τις Πανελλήνιες και τον Στρατό. Δυο παιδιά απ' αυτά, που έτυχε να τα έχω στην καρδιά μου λόγω της Μουσικής που γούσταραν (: κωδικός χαρακτήρα, για μένα), και τον τρόπο που χόρευαν, (: "τα έχωναν"!), έγιναν "μπάτσοι", για βιοποριστικούς λόγους!

    Αυτά έχω στον νου μου, τώρα. Και τους συναδέλφους τους από την Σχολή, που ερχόντουσαν τα Σαββατοκύριακα για ομαδικό ...πλαίυ-στέισιον και ξεσηκωνόταν η γειτονιά από τα γέλια. (: Αργούν τα παιδιά να μεγαλώσουν στις μέρες μας).

    Φρικάρω και για τους γονείς των παιδιών- ανδρών αυτών. Και για το τι περνάνε όλα ανεξαιρέτως τα αγαπημένα πρόσωπα αυτών των "μπάτσων", τον τελευταίο καιρό. Και θα συνεχισθεί αυτή η καθημερινή και αναπόδραστη αγωνία τους...

    Μόνη ελπίδα να αλλάξει αυτή η κατάσταση είναι να ενεργοποιηθούν οι ενδιαφερόμενοι: οι ίδιοι οι αστυνομικοί! Να κάνουν την αυτοκριτική τους και να απαιτήσουν άμεση κάθαρση των επίορκων ναρκοεμπόρων, νταβατζήδων, τοκογλύφων, μπράβων κλπ, που οι ίδιοι, ΒΕΒΑΙΑ, πρέπει να ξεμπροστιάσουν. Και μετά να λειτουργήσει ένα δόγμα εκπαίδευσης του στυλ "ΔΕΝ θίγουμε, ΔΕΝ συγχωρούμε".

    ΥΓ. Σταμάτησε η βροχή...

  112. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 16:41:35

    Η απάντηση είναι αυτή:

    @ασχετος: "Μην αμφισβητείς την ανεύρεση της τσάντας του Ψυχογιού":

    Γιατί να μην το αμφισβητώ; επειδή το ...είπε η ΚΥΠ και η Αντιτρομοκρατική; Και γιατί το έκανες "τσάντα"; Για να χωράει ..."προκηρύξεις κλπ";

    Εγώ, λοιπόν, το αμφισβητώ. Και σου ΑΠΕΔΕΙΞΑ πώς, με ΕΠΙΣΗΜΕΣ πηγές. Εσύ, ποιες πηγές επικαλείσαι που να καταρρίπτουν όσα είπα;

  113. alone avatar
    alone 06/02/2009 16:41:48

    @νήπιe
    ".. κωδικός χαρακτήρα, για μένα"!!!

    Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση.Έχω σκεφτεί παρόμοιες αντιστοιχίες.Άσχετο με το post αλλα μπορeis να κανεις μια περιληπτική αναφορά;

  114. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 16:44:22

    (Συνέχεια #30)

    ΥΓ. Όπως είδες, γνωρίζω πολύ καλά τι έχει γίνει. Αν ήσουν προσεκτικός, θα είδες ότι έχω παραλείψει ονόματα στο κείμενό μου. Διότι δεν με αφορά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το θέμα, αλλά ΜΟΝΟ σαν Ιστορία. Ιστορία Νεοελληνική. Του τελευταίου και ΚΡΙΣΙΜΟΤΕΡΟΥ τετάρτου του 20ου αι: της καλούμενης "Μεταπολίτευσης".

  115. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 16:57:19

    @alone: ευχαρίστως! Αλλά κάτσε μια στιγμή να τελειώσουμε με αυτά εδώ, γιατί δεν τα παίρνει τα σχόλια και με εκνευρίζει. Μου έχει μείνει ένα κομματάκι.

  116. alone avatar
    alone 06/02/2009 17:46:01

    "..έχω παραλείψει ονόματα στο κείμενό μου.."

    Τωρα τα ειπες ολα. Ολοι καταλαβαν...περι..τι..

  117. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 18:35:54

    @alone: Έχουμε, κατ' αρχάς, δυο κατηγορίες. Αυτούς που ακούνε, απλώς, Μουσική, και αυτούς που ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ! Εμείς μιλάμε, φυσικά, για τους δεύτερους.

    Ανάλογα με το είδος Μουσικής που γουστάρει ο καθένας, φανερώνει και διαφορετικό χαρακτήρα. Άλλο ο της κλασικής, άλλο της ποπ, άλλο της λαϊκής, άλλο της τζαζ, άλλο της ροκ, άλλο της παραδοσιακής κοκ.

    Αλλά και σε κάθε είδος Μουσικής, υπάρχουν αποχρώσεις. Άλλο ο Μπαχ και άλλο ο Παγκανίνι. Άλλο η Μαντόνα κι άλλο οι Wham, άλλο οι Rolling Stones κι άλλο οι King Krimson, άλλο ο Miles Davis kκι άλλο ο Ray Charles, άλλο Βαμβακάρης κι άλλο ο Χιώτης κοκ.

    Επίσης, άλλο είναι να γουστάρεις αποκλειστικά ένα είδος Μουσικής και διαφορετικό όλα, -με αδυναμία ανθρώπινη, βέβαια, σε ένα.

    Με έβαλες σε τριπάκι, ξέρεις! Ανήκω σε μια γενιά που η Μουσική ήταν η φιλοσοφική της λίθος. Στην Ελλάδα υπήρχαν οι "Λαϊκοί", οι "Βλάχοι", (με ...αλληλλο-εισοδισμούς), και οι ..."Γεγιέδες", που μετεξελιχθήκαν σε "Ροκάδες", (: που το ΚΚΕ ...απέκλειε δια ροπάλου από μέλη!). Οι γνωστοί "Καρεκλάδες", αργότερα, ήταν οι ...μοντέρνοι "Λαϊκοί"- "Βλάχοι".

    Έτσι, λοιπόν, η απλή ερώτηση "τι Μουσική γουστάρεις", αποτελεί ψυχο-γράφημα, αφού φανερώνει- αποκωδικοποιεί πολλά μυστικά τού χαρακτήρα τού ερωτωμένου. Μας κάνει οικείους ή όχι με τους άλλους, -κατά το μάλλον ή ήττον, βέβαια-, χωρίς να αναγκασθούμε να ανταλλάξουμε χιλιάδες εκατομμύρια λέξεις. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ. Είναι η "μητρική γλώσσα" τής κοινής πατρίδας όλων μας, της παιδικής ηλικίας.

    Κι ακούγεται με κλειστά μάτια...
    Όπως όταν ερωτευμένοι φιλάμε...

    ΥΓ. Στην αρχαία Μίλητο, (ή Μυτιλήνη, δεν θυμάμαι καλά), η χειρότερη ποινή ήταν να μην μετέχει κάποιος σε κανένα μουσικό δρώμενο, (όπου ακουγόταν Μουσική)!

    Επίσης, ο Απόλλων, όταν ήθελε να δει σε ποια πνευματική κατάσταση βρισκόταν μια Πόλη, πήγαινε και έστηνε αυτί να ακούσει τι Μουσική έπαιζαν...

    Α!Α!Α! και κάτι που μόλις προχθές το έμαθα: κάποιος Γεδεών Ράχμαν στις Φαϊνάνσιαλ Τάιμς είπε ότι: ΑΝ ακούσετε την Μουσική των Ελλήνων, ΑΜΕΣΩΣ θα καταλάβετε πως είναι Ανατολίτες"! Και αυτό, ο τιτάνιος μπαγλαμάς, το είπε για μομφή!

    (Δεν ξέρω αν απάντησα σ' αυτό που ήθελες! Προσπάθησα, όμως! Πολύ! Για να μπορέσω να σουρώσω λίγες λέξεις, από τον κατακλυσμό Σκέψης που μου προκάλεσες. THANKS!)

  118. alone avatar
    alone 06/02/2009 19:00:03

    Χμμ. Ηθελα καποιες συσχετισεις. Παντως γνωριζω ατομα-χαρακτηρες-ψυχισμους που δεν ανταποκρινονται
    ,οπως εγω νομιζω με τη μουσικη που ακουνε.Πολλοι συμβατικοι,καπως δειλοι,ευθυνοφοβοι αλλα καλα παιδια
    που ακουνε μονο ενναλλακτικη ροκ,μεταλ,ανεξαρτητη σκηνη πειραματικη και τελος παντων οχι mainstraim

  119. άσχετος avatar
    άσχετος 06/02/2009 19:22:56

    @"νήπιος γέρων" Το τσαντάκι δεν αμφισβητείται. Μέχρι να σκανάρω τις εφημερίδες της εποχής γιατί δεν υπάρχουν στο διαδίκτυο για τον Ψυχογιό, διάβασε αυτά στο διαδίκτυο για το ρόλο του και τα ξαναλέμε
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=144326&ct=75
    http://www.geocities.com/morfosx/theamapati65.htm

  120. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 23:54:08

    @ασχετος: άμα είναι να σκανάρεις τις εφημερίδες για να μας μεταφέρεις τα σενάρια των πρακτόρων της ΚΥΠ, της Αντιτρομοκρατικής και της Πρεσβείας, παράτα το! Καλά, ρε, συ, στην ίδια μοίρα μας βάζεις με τους Παπαχελά, Τέλογλου, Καρατζαφέρη Σπ. και Φιλιππάκη; Πρέπει να αρχίσω να ντρέπομαι! Το μόνο που στέκει, πάντως, είναι ο τίτλος:

    "Το μυθιστόρημα της τρομοκρατίας"!!!

  121. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 23:54:46

    Αλλά, ακόμα και έτσι, δεν αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ για το "τσαντάκι" του Ψυχογιού, -που είναι και το ΘΕΜΑ μας, ε; Ούτε αποδεικνύεται πουθενά συμμετοχή του Ψυχογιού ή του Γιωτόπουλου στην 17Ν:

    "Στην ίδια λίστα υπόπτων, που δόθηκε κατόπιν στις ελληνικές αρχές, υπήρχαν πάντοτε και τα ονόματα των δύο άλλων συλληφθέντων μαζί με τον κ. Γιωτόπουλο.

    Για τον έναν βρέθηκαν κάποια (: ΠΟΙΑ;) επιβαρυντικά στοιχεία για σχέσεις που διατηρούσε με Γερμανίδα (: ΠΟΙΑ;) η οποία έπαιξε ρόλο στα δίκτυα της διεθνούς τρομοκρατίας (: ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ή "ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ";) παίζοντας τον ρόλο του «ταχυδρόμου». ΟΥΔΕΠΟΤΕ Ο Μ Ω Σ βρέθηκαν στοιχεία για ανάμειξή του στη 17Ν.

    Ο άνθρωπος αυτός ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ότι συμμετείχε σε μια ιστορική πλέον συνάντηση που έγινε στην Αθήνα το φθινόπωρο του 1974...": Όλο, λοιπόν, το σενάριο στηρίζεται σε κάποιον που ΔΕΝ ξέρουμε ποιος είναι και ουδέποτε υπήρξαν στοιχεία για συμμετοχή του στην 17Ν, αλλά ...ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ότι συμμετείχε σε μια ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΜΕΝΗ από τις μυστικές υπηρεσίες συνάντηση, κάποιου Ανωτάτου Συμβουλίου, μιας κάποιας Ανανεωτικής Αριστεράς, που μας έβγαλε στο ξέφωτο της 17Ν.

  122. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 23:55:21

    Εκτός από τις αλλοπρόσαλλες σάλτσες των Π. και Τ., -ακόμα και διαλόγους των μελών της 17Ν σε ...εισαγωγικά (!!!)-, έχουμε:

    "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, που ΔΕΝ έχουν επιβεβαιωθεί (!;!), τρεις-τέσσερις άνθρωποι φορούσαν κουκούλες στη συνάντηση αυτή για να μην αναγνωρισθούν από τους υπολοίπους...".

    "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν και οι δύο «σύντροφοι» του κ. Γιωτόπουλου από τις ημέρες του ΛΕΑ στο Παρίσι".

    "ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ δε σε μία τουλάχιστον περίπτωση να...".

    "«Ο Κουφοντίνας τους τάιζε καραβίδες στη Δραπετσώνα, (: μπράβο λεπτομέρεια!), και οι Ξηροί πρόσφεραν την απίστευτη φυσική τους δύναμη και ικανότητα στις στρατιωτικές τέχνες» ανέφερε ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΣ που γνωρίζει το περιεχόμενο όλων των καταθέσεων..."

    "ΕΚΤΙΜΟΥΝ Π Α Ρ Α Γ Ο Ν Τ Ε Σ της ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ και ΔΙΚΑΣΤΙΚΗΣ έρευνας".

    ***

  123. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/02/2009 23:56:15

    (: "ΣΦΗΝΑ" '84)

    "Το μακρινό 1980, κάποια ΣΤΕΛΕΧΗ της ΚΥΠ είχαν συντάξει μία έκθεση για την τρομοκρατία στη χώρα μας. Αποσπάσματα αυτής της έκθεσης δημοσιεύτηκαν στις 9-12-1984 στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία [που ουσιαστικά διηύθυνε τότε ο ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ]. Το δημοσίευμα, που υπέγραφε ο δημοσιογράφος ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ, (: "Ακριβώς, ακριβώς, Άκη"!).

  124. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/02/2009 00:02:06

    Έχει μείνει λίγο ακόμη, αλλά δεν το παίρνει. Σε λίγο...

  125. KaryID avatar
    KaryID 07/02/2009 18:36:57

    @142: για το διάλογο επι της μουσικής που είχατε με το σχολιαστή alone:
    Ελένη Βιτάλη (1989)
    "Περπατούσα αφηρημένη και δεν είδα το φανάρι
    Είδα μόνο, τρομαγμένη, ένα Χόντα να φρενάρει
    Πρόσεξε θα σκοτωθείς, μου φωνάζει ο οδηγός
    Και τι έγινε που ζεις, λέει μέσα μου ο Θεός

    Κι έμεινα αφηρημένη να κοιτάζω το φανάρι
    να μου λέει, ζωή σημαίνει ένα Χόντα που φρενάρει

    Γιατί βιάζεται ο Χάρος να με πάρει στο ταξίδι
    αφού ακόμα μπουσουλάω και δεν πρόφτασα παιχνίδι
    Μα ο ξένος οδηγός, με τα άψυχα του φρένα
    δεν μπορώ να το πιστέψω πως νοιαστήκανε για μένα

    Κι έμεινα αφηρημένη...

    Απ' τα μάτια μου μπροστά βιαστικοί διαβάτες τρέχουν
    Δεν μου ρίχνουν μια ματιά, σοβαρή δουλειά θα έχουν
    Μα τους αγαπάω όλους, τι κι αν φαίνονται σαν ξένοι
    αφού όλους τους διαβάτες μια λεπτή κλωστή μας βγαίνει

    Κι έμεινα αφηρημένη να κοιτάζω το φανάρι
    να μου λέει, ζωή σημαίνει ένα Χόντα που φρενάρει"

    (το Χόντα δεν φρενάρισε - 199_)

  126. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 00:55:32

    @KaryID: Κι έμεινα αφηρημένος να κοιτάζω το στιχάκι...

    Πολύ ώρα, τώρα...
    (: Ξέρω; καταλαβαίνω; Τι να πω;)

    Take care of yourself!
    (: κι ας τα πει ο Παυλής, καλλίτερα...)

    "Σαν εσένα"

    Θα 'θελα να 'μουν σαν εσένα
    ιστιοφόρο με τα πανιά του ανοιγμένα
    αυτούς που με οδηγούν στην καταιγίδα
    σε κάθε αμμουδιά να τους χαρίζω μια πατρίδα

    Θα 'θελα να 'μουν σαν εσένα
    ένα δεντράκι με τα κλαδιά του απλωμένα
    να μη λυπάμαι, να μην καταλαβαίνω
    αυτούς που με πετάνε στη φωτιά να τους ζεσταίνω

    Θα 'θελα να 'μουν σαν εσένα
    έρημος φάρος πάνω σε βράχια φαγωμένα
    να 'χει χρόνια να περάσει από μπροστά μου το καράβι
    μα εγώ να αναβοσβήνω κάθε βράδυ

    Θα 'θελα να 'μουν σαν εσένα
    περιστεράκι με τα φτερά του μαδημένα
    να στέκομαι μετά τις Συμπληγάδες
    και να κοιτάζω πώς περνούν του κόσμου οι φυγάδες

    (Στίχοι - Μουσική: Παύλος Παυλίδης
    Πρώτη εκτέλεση: "Ξύλινα Σπαθιά", [: τα ξέρεις;])

  127. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 00:57:29

    Α! ποιος είναι ο/η στιχουργός του κομματιού της Βιτάλη;

  128. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 08:46:08

    @Νήπιε καλημέρα, στίχοι/μουσική Ελένη Βιτάλη. Δεν ξέρω αν το έχεις ακούσει. Είναι συγκλονιστικό τραγούδι, εγώ το άκουσα αρκετά χρόνια μετά από το γεγονός (το γεγονός έγινε το 1990), αλλά είχε γραφεί πριν το γεγονός (1989) και με χτύπησε κεραυνός.
    Έχει πολλές αναγνώσεις το τραγούδι αυτό. Μην ανησυχείς. Πιο πολύ για μένα ισχύει αυτό που αφιερώνεις των Ξύλινων Σπαθιών, ότι μου έτυχε να ζήσω και να φέρω το βάρος των απωλειών. Τα ξέρω τα Ξύλινα Σπαθιά φυσικά.
    Η παραπάνω συζήτηση ήταν φοβερή, σε διάβασα ειδικότερα εσένα με πολλή προσοχή. Αυτά τα πράγματα είναι πάρα πολύ δυσάρεστα, από όποια πλευρά και να τα δει κανείς. Γεμίζουν αμφιβολίες και ερωτηματικά σε ανθρώπινο επίπεδο.

  129. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 13:28:09

    @KaryID: Καλημέρα! Το υποψιάστηκα ότι μπορεί να είναι της Βιτάλη. Δεν το έχω ακούσει. Θα το ακούσω, όμως, τώρα.

    Η Βιτάλη, θα ήθελα να σου εξωμολογηθώ, e-φιλενάδα, μου την έχει σπάσει τα τελευταία χρόνια, γιατί απέκτησε ένα βαρύγδουπο κι απόμακρο ύφος, που δεν της ταιριάζει. Βέβαια, έχει περάσει πολλά, -πάρα πολλά!-, αλλά αυτό, -απ' την άλλη-, είναι ΠΡΟΣΟΝ για έναν καλλιτέχνη. Την κρίνω αυστηρά, γιατί την έχω για την μεγαλύτερη ΛΑΪΚΗ τραγουδίστρια/ερμηνεύτρια εν ζωή. Καλή είναι και σαν στιχουργός και συνθέτρια, ΑΛΛΑ δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο αυτή η ικανότητά της με την αντίστοιχη στο τραγούδι/ερμηνεία.

    Το κακό με τους τραγουδιστές είναι ότι θέλουν να γίνουν ΚΑΙ στιχουργοί - συνθέτες, και με τους στιχουργούς - συνθέτες ότι θέλουν να γίνουν ΚΑΙ τραγουδιστές! Βέβαια, εδώ είναι και κάτι που το λέμε είτε κλείνοντας το μάτι είτε στο αυτί: πνευματικά δικαιώματα καρπούνται ΜΟΝΟ οι συνθέτες και οι στιχουργοί. Όλοι οι άλλοι πληρώνονται, -ΑΝ πληρώνονται-, κατ' αποκοπή, μια κι έξω, στην παραγωγή του δίσκου.

  130. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 13:29:06

    Αν ο δίσκος γίνει "επιτυχία" τα λεφτά είναι πολλά. ("Play the guitar on MTV, is money for nothing -& cheeks for free"). Για να έχεις ένα μέτρο, σου λέω ότι για στιχουργικά ΜΟΝΟ δικαιώματα και για τέσσερα (ή πέντε, δεν θυμάμαι) τραγούδια στο "Τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά" των Πυξ Λαξ, (: που έχει πουλήσει τα λιγότερα απ' όλα τα άλμπουμ τους ΚΑΙ είναι και διπλό (= μισά δικαιώματα από ένα μονό) είναι γύρω στα 5.000.000 δραχμές! ...Μέχρι τώρα. Γιατί οι καλοί δίσκοι είναι και διαχρονικοί, -πουλάνε για πάντα.

    (: Κοίτα σύμπτωση! Συγκινήθηκα, τώρα! Ακούω το φιλαράκι μου, τον Μπάμπη, να τραγουδάει το "("Άλλη μια φορά) ΑΝΤΕΧΩ". Ο μεγαλύτερος Έλληνας λαϊκός τραγουδιστής της νέας γενιάς! Μακράν! (Επαγγελματική η άποψη, όχι συναισθηματικο-υποκειμενική). Και ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να τραγουδήσει σαν τον Καζαντζίδη: ΧΩΡΙΣ μικρόφωνα- ενίσχυση. Και κάθε βράδυ. Και χωρίς πρόβα! Αλλά ήθελε να γίνει οπωσδήποτε ΚΑΙ στιχουργο-συνθέτης. Πολύ ωραίο τραγούδι αυτό).

    Τέλος πάντων,

    θυμήθηκα διάφορα. Μάλλον άσχετα. Μου έχει στοιχίσει, όμως, πολύ, η διάλυση των Πυξ και των Σπαθιών. Η οποία ήταν, κυρίως, απόρροια των παραπάνω για τα πνευματικά δικαιώματα, και, φυσικά, της αναπόσπαστης ιδιότητας ΚΑΘΕ καλλιτέχνη- δημιουργού: την φιλοδοξία μέχρι μισαλλοδοξίας, -κινητήρια δύναμη της επι-τυχίας το πρώτο, αλλά όταν αυτό κατακτηθεί, μένει μόνο του το δεύτερο. Άσε... (Ευτυχώς, τουλάχιστον, που δεν διαλύσανε για ...γκόμενες! Αλλά γι' αυτό, δευτέρας ευκαιρίας δοθείσης).

    ΚΑΛΟ- ΜΕΣΗΜΕΡΙ, -και συγνώμη για την φλυαρία, αν...

  131. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 13:35:40

    ΥΓ1. Σ΄ευχαριστώ για τα εναύσματα συμπαθητικού διαλόγου, ... (: Ακόμα δεν το έχω αποκρυπτογραφήσει ακόμα αυτό! Πρόσεξα ότι επανέφερες στην τάξη κάποιον φίλο που έγραψε μόνο "Kary". Κάποιος, επιτιμητικά, νομίζω, είπε για "καρύδα". Δεν θέλω, ΟΜΩΣ, να μου πεις. Θα μου 'ρθει!

  132. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 13:38:41

    @Νήπιε καμία φλυαρία, η Βιτάλη είχε διάφορα προβλήματα υγείας, γι' αυτό ίσως "ξέφυγε" λίγο, είναι πράγματι σαν φωνή η μεγαλύτερη που έχουμε.
    Ποιο Μπάμπη λες, το Στόκα;
    Να ξεφύγουμε όμως από τα δυσάρεστα, άκουσες τη μικρή ΜΟΝΙΚΑ και τη γνώμη έχεις γι' αυτή; Έχουν δίκιο οι πιτσιρικάδες που τη λατρεύουν; Την παίζουν πολύ συχνά οι Μελωδία, Citi FM και ίσως Alpha radio.

  133. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 13:42:09

    (Στο 149, εκεί που έχει τρεις τελείες, είναι το όνομά σου...)

    ΥΓ2. Καλά, θα πάθει πλάκα όποιος διαβάσει αυτό το ποστ! Θα βγάλει, ΟΜΩΣ, κι ένα πολύ σοβαρό συμπέρασμα: μέσα στον εδώ "φράκτη"- μπλογκ, ο αντίλογος είναι οξύς και ο διάλογος ενδιαφέρων και, ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ, ελεύθερος. Δεν υπάρχει λογοκρισία και η απόδειξη είναι εδώ. Πολύ μεγάλο γεγονός αυτό, -πιστεύω...

  134. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 13:45:28

    @151: και να μην το ξεχάσω να σου πω, ένας πολύ δικός μου άνθρωπος λεκτικά μοιάζει του πεθερού σου του ... μανάβη, γι' αυτό έσκασα στα γέλια μια φορά που έλεγες κάτι, γιατί το έχω ακούσει, χα χα χα..., να ακούσεις τη ΜΟΝΙΚΑ και να μου πεις εντυπώσεις.
    Καλό μεσημέρι.

  135. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 15:23:59

    @KaryID: Ναι, ο Στόκας. Ενημερωμένη σε βρίσκω! Γουστάρω!!!

    Παρεμπιπτόντως, αλλά και για ...bonus προς την Αισθητική σου, θα σου πω πως έγινε ο Μπάμπης τραγουδιστής και ...χοντρούλης. Ο πατέρας του, -οικοδόμος από το Μενίδι, όπως και του Φίλιππου, (γειτονάκια αυτοί και συνομήλικοι, σχεδόν), και του Μάνου, (: ο μεγαλύτερος Έλληνας παραγωγός ΟΛΩΝ των εποχών! Από τους Αγίους αυτός)-, είχε ένα Φολκσβάγκεν σκαραβαίο. Στις εκδρομές και στα ταξίδια προς το χωριό τις γιορτές, επειδή δεν είχε κασετόφωνο το αμάξι, -πανάκριβα, τότε-, έπαιρνε μπροστά τον Μπάμπη και του έλεγε τίτλους και ο πιτσιρικάς τραγούδαγε! Καζαντζίδη, κυρίως, αλλά και όλο το λαϊκό ...ρεπερτόριο της εποχής.

    Για κάθε τραγούδι τού έδινε και έναν ...κεφτέ! Αλλά και οι θείες και όλοι τον είχαν συνεχώς στο μπούκωμα με τις λιχουδιές τους, για να τους "τα λέει"! Επειδή, δε, έκανε φασαρία η μηχανή του σκαραβαίου, αναγκαζόταν να τραγουδάει δυνατά, φωναχτά. Ε, αυτό τον έκανε με κάτι πνευμόνια, να! Εκτός από τον Καζαντζίδη, δεν έχω ξανασυναντήσει τραγουδιστή που να μπορεί να τραγουδήσει χωρίς μικροφωνική σε χώρους ενός στρέμματος, ΚΑΙ ...ανοικτούς, μάλιστα, υπαίθριους!

    Ο Στόκας, -καλή του ώρα!-, είναι καλύτερος DJ απ' ό,τι τραγουδιστής! Κι ακούει πολύ προγκρέσιβ ροκ, παρ' όλω που φαίνεται ότι είναι λαϊκός στα γούστα. Και το λέω εγώ αυτό, που είμαι (από το 77, "Piero's"- "9+9") DJ, και θεωρώ τον εαυτό μου τον ...καλύτερο του Σύμπαντος, -ε;

    O Μπάμπης μου έμαθε τα "Σπαθιά", (: και την Heather Nova και τους Tinderstics. Θυμάμαι, πάντα, και εκτιμάω αφάνταστα όποιον πρώτος μου έβαλε κάτι που έγινε αγαπημένο μου, μετά). Ήρθε ένα βράδυ και μου έβαλε σε ένα μαγαζί μια μακρόσυρτα μπιτάτη εισαγωγή ενός κομματιού, που έπαθα την πλάκα μου. "Ποιοι είναι;', μου λέει μπροστά σε κόσμο της δουλειάς. (Το "παίζουνε" αυτό το παιγνίδι οι DJ's). "Δεν ξέρω", του λέω. "Αν σου πω ότι είναι ελληνικό, τι θα πεις;", μου λέει. "Θα αγοράσω όλους τους δίσκους τους και ...δεν θα ξαναρθρώσω λέξη, μέχρι να τελειώσω την ακρόαση", του λέω. ""Ξύλινα Σπαθιά", φίλε", μου λέει και "με στέλνει"!

    Ήταν η εισαγωγή από το "Ένα παράξενο τραγούδι". Μέχρι τότε, είχα ακούσει μόνο το "Λιωμένο παγωτό" και δεν μου άρεσε πολύ, γιατί το είχα ακούσει πολύ μέιν-στρημ και δεν είχαν τίποτα το αξιοπρόσεκτο οι στίχοι, -πράγμα που εγώ για τα ελληνικά γκρουπ/μπάντες/καλλιτέχνες παίρνω υπ' όψιν μου κατά 80%, σε σχέση με την μουσική τους.

    Έτσι, είχα απορρίψει και όλη την προσπάθεια, αφού δειγματοληπτικά δουλεύουμε εμείς, λόγω τεράστιου προτεινόμενου όγκου επιλογών. Έτσι κι αλλιώς, μέχρι τότε δεν είχα ασχοληθεί με την ελληνική Μουσική, πέρα από κάτι λίγο το 75- 76 με τον Μαρκόπουλο και τον Παύλο, (: κυρίως λόγω φιλίας και γειτονιάς).

    ΥΓ. Λες, e- φιλενάδα, να γράψω κανένα βιβλίο για αυτά, παρά για τα πολύβουα και φθοροποιά ιστορικο-πολιτικο-θρησκευτικά, που μου "έχουν ζαλίσει τον έρωτα";

  136. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 15:41:52

    Tindersticks απίστευτοι, απίστευτοι.
    Εσύ ξέρεις τι βιβλίο θα γράψεις, όλα τα θέματα με τα οποία ασχολείσαι είναι άκρως ενδιαφέροντα.

    Πάντως αυτό που λες για το Στόκα είναι θέμα για ανάρτηση με τους κεφτέδες και πως άνοιξαν τα πνευμόνια του! Φοβεροοο ...
    Απίθανο ποστ, από τα δυσάρεστα της τρομοκρατίας ξεκίνησε και κατέληξε στη Βιτάλη, στο Στόκα, στον Καζαντζίδη, στους Tindersticks. Άντε, καλό απόγευμα.

  137. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 17:33:08

    Επίσης!