15/09/2008 05:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στόχος, η παραίτηση Καραμανλή

Στις 18 Ιανουαρίου 2007 το «Αντί» έγραφε τα εξής:

Η κ. Μπακογιάννη θεωρεί ότι οι πολύ καλές και μη αναστρέψιμες σχέσεις της (προσωπικές και πολιτικές) με τα εκδοτικά συγκροτήματα και το οικονομικό και επιχειρηματικό «καρτέλ» του πλούτου και της ισχύος σε στεριά και θάλασσα καθιστούν το δρόμο της προς την εξουσία, απόλυτα προδιαγεγραμμένο και σχετικά άνετο.

Στηριζόμενος από όλες τις δυνάμεις της κεντροδεξιάς, ο Κ. Καραμανλής κερδίζει και τις επόμενες εκλογές. Δεν θα εξαντλήσει όμως την τετραετία. Σε τρία χρόνια μετά την επανεκλογή του και πριν από την τρίτη εκλογική αναμέτρηση παραιτείται από πρωθυπουργός και πρόεδρος της ΝΔ και ανοίγει έτσι το δρόμο της διαδοχής του.

Σε αντίθεση με το πέρασμα της εξουσίας από τον Κ. Σημίτη στον Γ. Παπανδρέου, η Ντόρα θα βρεθεί έτσι πρωθυπουργός σε τέσσερα χρόνια από τώρα (το αργότερο) και όχι υποψήφιος πρωθυπουργός, όπως ο Γ. Παπανδρέου, το χειμώνα του 2004.

Αν τα σενάρια ευοδωθούν, η Ντόρα φιλοδοξεί να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές το 2011-2012 , προσδοκώντας ότι το κλίμα της τότε αναμέτρησης θα προσλάβει το χαρακτήρα «ψήφου εμπιστοσύνης» για την «πρώτη ελληνίδα πρωθυπουργό» και όχι την επιστροφή του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, ύστερα από δυο γαλάζιες θητείες. Όπως αναμένεται, αυτό θα δημιουργήσει ένα μεγάλο ρεύμα υπέρ της στη ΝΔ, επειδή φυσικά κανείς δεν θα θέλει να ξαναπεράσει στην αντιπολίτευση.....

Αυτά γράφαμε τότε και θεωρούμε ότι αυτό που συμβαίνει τώρα στην πολιτική ζωή είναι μια προσαρμοσμένη εκδοχή του προηγούμενου σεναρίου. Βέβαια ο κ. Καραμανλής δεν έκλεισε τρία χρόνια στην εξουσία από την επανεκλογή του, άλλα μια η Ζήμενς, την άλλη ο Κυριάκος και ο Λιάπης, τα πράγματα εκτραχύνθηκαν και επιταχύνθηκαν. 

Στη ΔΕΘ ο Καραμανλής διαμήνυσε στο Μητσοτακέικο ότι «δεν συνταξιοδοτούμαι» και προσπαθεί απεγνωσμένα να κρατηθεί στην εξουσία, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα καταφέρει να αντιστρέψει το κλίμα.

Η κυρία Ντόρα δεν το επιθυμεί αυτό επειδή ξέρει ότι αν ο Καραμανλής κάνει εκλογές το 2010, θα έχει περάσει η σειρά της και θα πρέπει επομένως να κάνει στην άκρη για τη «νέα γενιά» που ετοιμάζεται. Πιστεύει λοιπόν ότι τώρα είναι η μεγάλη ευκαιρία της.

Πως όμως θα προκαλέσει τώρα εκλογές; Αναγκάζοντας τον Καραμανλή να παραιτηθεί από την πρωθυπουργία και την ηγεσία της ΝΔ για να τον διαδεχθεί αυτή, είναι η απάντηση.

Πως προσπαθούν να το πετύχουν; Πιέζοντας τον κ. Καραμανλή να απομακρύνει τον κ. Ρουσόπουλο, πράγμα το οποίο είναι μάλλον αδύνατο να συμβεί.

Εκτός αν ο Κ. Καραμανλής εκπλήξει κι εμάς και τον εαυτό του.

(Το σκίτσο είναι από το http://lex-eikon.blogspot.com/)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. okanenas avatar
    okanenas 15/09/2008 07:18:37

    Αν συνεχισει ετσι η ΝΔ για πολύ θα περασει 2ο κομμα.
    Σε αυτή την περιπτωση αν δεν διαλυθει, θα κανει τουλαχιστον 30 χρονια να ξαναμπορεσει να δημιουργήσει συνθηκες επανοδου στην εξουσια.

    Οπότε μονόδρομος.

  2. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 09:00:05

    Αν γινει η Ντορα πρωθυπουργος θα ειναι η μεγαλυτερη ξευτιλα για την Ελληνικη κοινωνια!
    Παλι Μητσοτακεικο?
    Ολη η οικογενεια στην πολιτικη , απο αυτο ζουν , χωρις να εχει δουλεψει κανενας τους ποτε!
    Αντι να τους στειλει στο διαολο ο Ελληνικος λαος , θα τους δωσουν και την εξουσια?

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/09/2008 09:03:26

    Κύριε Καραμανλή

    Τώρα:

    Περιόρισε την μόστρα και τα λούσα των υπουργών σου. Ο Έλληνας έχει «φθόνο» και τσιμπάει σε τέτοια.

    Κόψε κάτι παλαβους φόρους και αντιστοιχα μείωσε βλακώδη έξοδα

    Κάτι εμφανή και προκλητικά ασυμβίβαστα κοψε τα, να το δει ο κοσμάκης.

    Ο Ρουσώ δεν πουλάει και έχει ύφος. Βγάλε τον Ρουσώ και βάλε κάποιον λιγότερο πλαστικό και ξύλινο.

    Ούτε εκλογές θέλει ο κόσμος, τώρα, ούτε την Ντόρα θέλω να βλέπω εγώ. Μπρρρ... shify eyes!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/09/2008 09:04:20

    λάθος: "shifty eyes"

  5. Jiovani avatar
    Jiovani 15/09/2008 09:13:05

    Το κεντρικό ζήτημα των επόμενων εκλογών θα είναι η μη παραγραφή, αφού η ΝΔ δεν θα δεχθεί καμία εξεταστική επιτροπή για κανένα ζήτημα.

    Το ΠΑΣΟΚ θα είναι μπροστά αλλά όχι φυσικά αυτοδύναμο;

    Θα αφήσει η αριστερά να παραγραφούν τα γαλάζια σκάνδαλα, ή θα δώσει ψήφο ανοχής στο ΠΑΣΟΚ;

    Το σενάριο και το ερώτημα είναι απόλυτα ρεαλιστικά, η απάντηση μπορεί να μην αργήσει και πολύ...

  6. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 09:18:42

    @archaeopteryx
    Δινεις συμβουλες στον ηθοποιο?
    Εχεις αγχος για να γλυτωσουν οι κλεφτες?
    Περιεργο ενδιαφερον για το μελλον της χωρας...
    Αντι να ζητας να παραιτηθει του ζητας να διορθωσει...
    Μετα το σεμνα και ταπεινα η επομενη μεγαλη κουβεντα του ηθοποιου ας ειναι "μην κλεβετε ρε παιδια μας βλεπουν..."
    Χρησμος και αυτη!

  7. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/09/2008 09:47:40

    Άρα, μας καλύπτει η Ντόρα η Εξερευνήτρια:
    -Μην κλέβεις κλέφτη
    -Μην κλέβεις κλέφτη
    -Μην κλέβεις κλέφτη!

    (και ο κλέφτης)
    -Ωχ αδελφέ!

  8. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 10:14:34

    ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ, ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ, ΛΟΓΟΔΟΣΙΑ, ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ!
    Τα βασικα συστατικα της νεας πορειας της χωρας οπως τα εξεφρασε ο προεδρος του ΠΑΣΟΚ στην ΔΕΘ.
    Ολοι οι πολιτες θα εχουν προσβαση και θα ελεγχουν τις πραξεις και τις παραληψεις της κυβερνησης!
    Συμβασεις και δουλειες του κρατους με ιδιωτες οπως και τα αποτελεσματα των διαγωνισμων μετα τις προσφορες ολα στο διαδυκτιο.
    Ολα στο φως!
    Καπως ετσι επιτυγχανεται η συμμετοχικη δημοκρατια στην πραξη!
    Αυτη ειναι η πραγματικη προοδος μιας κοινωνιας που θα μπορουμε εμεις και τα παιδια μας να ζησουμε με αξιοπρεπεια και πραγματικα ελευθεροι!
    Οποιος δεν αποδεχτει και δεν αγωνιστει για αυτη την πορεια ειναι ή λαμογιο ή πραγματικα ηλιθιος!

  9. ΕΡΑΤΩ avatar
    ΕΡΑΤΩ 15/09/2008 10:25:33

    Και φυσικα δεν επιθυμει τη συνταξιοδοτηση ο κ. Καραμανλης, οταν το προβλημα της ανεργιας μαστιζει τη χωρα.
    Εκεινοι ομως που θα εγκρινουν τη συνταξιοδοτηση στους γονους και απογονους επιχειρηματιων πολιτικων, που εκαναν την πολιτικη επαγγελμα για να επιβιωσουν, θα λαβουν απο τον Νοημονα Ελληνικο Λαο τελικα την συνταξιοδοτικη τους εγκριση με αναλογη αμοιβη.
    Αρκει ο Λαος να σταθει συνειδητα ωριμος των περιστασεων και δε μας προδοσει με μακακιστικες τακτικες.

  10. rs avatar
    rs 15/09/2008 10:43:02

    Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει έστω και έναν λόγο, με βάση τον οποίο θα πρέπει να πιστέψουμε οτι το ΠΑΣΟΚ θα εφαρμόσει τώρα όλα αυτά που δεν έκανε;
    Ο λόγος οτι αυτόι ήταν χειρότεροι (πιό άπληστοι θα έλεγα, διότι πάτησαν επάνω σε "πρακτικές" του ΠΑΣΟΚ απλώς τα ήθελαν πιό γρήγορα)δεν επαρκεί.
    Υπάρχει μεγάλο έλλειμμα σ' όλο το πολιτικό φάσμα σχετικά με προοπτικές διεξόδου απο τον βούρκο, όραμα,αξιοπιστία και γενικότερα κινητοποίησης των πολιτών ώστε να ενδιαφερθούν.

  11. maquis avatar
    maquis 15/09/2008 11:15:34

    Μην κουράζεστε με εικασίες για το πλοτικό γίγνεσθαι. Ολα καθορίζονται απο την... πανσέληνο !!! (σήμερα 15/9). Διαβάστε: lΠανσέληνος στους Ιχθύες είναι φυσικό πάντα να συνδέεται με θέματα Εκκλησίας, Θρησκείας, με χώρους Θάλασσας, ή παρασκηνίου, με συμπόνια ή, κυριολεκτικά, συμπάθεια.
    "Η Πανσέληνος αυτή συνδέεται με θέματα παιδείας και κάποιες ανακατατάξεις στο χώρο αυτό.
    Επίσης συνδέεται με πολιτική και Κοινοβούλιο και σχεδόν πάνω στα γενέθλια του Πρωθυπουργού της Ελλάδος, είναι ισχυρή ένδειξη για πολιτικές μεταβολές, ανακατατάξεις που θα έχουν και το στοιχείο του ξαφνικού λόγω εμπλοκής του Ουρανού.
    Ο Ουρανός δείχνει μια έντονη διάθεση για ανεξαρτησία, ελευθερία, αποσκίρτηση από κάτι με το οποίο πριν υπήρχε σύνδεση, δείχνει ακόμα διαμάχες, χωρισμούς ξαφνικούς, συγκρούσεις." Παει την έχει δύσκολα ο ΚΚ και η ΝΔ...(!!!)

  12. maquis avatar
    maquis 15/09/2008 11:16:31

    Απο... κυπριακή φυλλάδα.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/09/2008 11:19:59

    @τιραμόλα, έχεις απόλυτο δίκο σε αυτά που μου λές, αλλά μπορείς να με "ερμηνεύσεις" με δύο τρόπους (αν το έπαιζα Πυθία).

    Ο πρώτος, είναι ότι σαν δηλωμένος ταπεινός υπηρέτης του κεφαλαίου, καμμία όρεξη δεν έχω για απανωτές εκλογές.

    Ο δεύτερος είναι "ας τους να φθαρούν ακόμα λίγο, για να αργήσω να τους ξαναδώ". Σε αυτό το τελευταίο μήκος κύματος, είμαι ένθερμος υποστηρικτής της Ντόρας στο ΥπΟι ή Υπεθο ή ό, τι λέγεται. "Ναι Ντόρα μου μπορείς. Σώσε την οικονομία" (και αν την ξαναδείτε σφυρίχτε μου

    Εν πάσει περιπτώσει αν ο ΓΑΠ παίξει, καλό είναι να μάθει από τα λάθη του παρελθόντος, είτε είναι πολιτικές, είτε είναι επιλογές ανθρώπων. Δεν θεωρώ καθόλου ότι το έχει λυμένο το παζλ.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/09/2008 11:25:02

    Έχει σημασία και το αποτέλεσμα των αμερικανικών εκλογών.Εάν βγει ο Μακ Κέιν ευνοείται η Ντόρα ενώ εάν βγει ο Ομπάμα ο Γιώργος.

  15. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 11:40:01

    ψυχραιμια- Γ αυτό μας έχουν λύσει όλα τα προβλήματα μας .Αυτά τα λένε οι ίδιοι και εμείς τα αναπαράγουμε οι αφελείς .Δεν ειδές τώρα με τον Νιμιτς ,ενεργειακά κλπ .Εμείς εδώ στο Ελλαδισταν κανέναν δεν ακούμε ,ούτε μας ακούν .Ένα χάος και αυτό είναι μια ιδεα. .

  16. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 11:45:02

    Archaeopteryx-εγώ πάντως είμαι για καθημερινές εκλογές ,δημοψηφίσματα ,τοπικές εκλογές κλπ .Δεν με κουράζουν έτσι θα εξαλειφτεί και το πελατειακό σύστημα .

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2008 11:45:36

    @ Jiovani 9:13 am

    1. H εποχή των απειλητικών και εκβιαστικών διλλημάτων για υφαρπαγή των αριστερών ψήφων πέρασε ανεπιστρεπτί. Το 08 δεν είναι 81 ούτε 85.

    2. Κεντρικό ζήτημα είναι η ανένδοτη αξίωση ΟΛΗΣ της αντιπολίτεσης για εξεταστική επιτροπή, που θα εξαναγκασθεί η ΝΔ να κάνει. Εκτός αν και κάποιοι (με λερωμένη Βατοπεδική φωλιά τη φοβούνται).

    3. Το δίλημα είναι στο ΠΑΣΟΚ και αμείλικτο;
    θα απαιτήσει ξεκαθάρισμα ΟΛΩΝ των σκανδάλων (γαλάζιων-πράσινων)(ΒΑΤΟΠΕΔΙΟ, ΖΗΜΕΝΣ, ΟΜΟΛΟΓΑ, ΟΤΕ κλπ., κλπ.) ή θα οχυρωθεί πίσω από την άρνηση της ΝΔ, για να πάει κατόπιν σε εκλογές παραγραφής και επόμενης (;) συνεργασίας μαζί της;

    4. Η αριστερά δεν πρόκειται να υποκύψει σε κανένα εκβιαστικό δίλλημα, ούτε "καίγεται" για καρέκλες, και ούτε να γίνει κολυμβήθρα του Σιλωάμ για το αμαρτωλό παρελθόν (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) και θα επιμείνει στη θέση της, για ξεκαθάρισμα των πάντων, που θέλει και ο Ελληνικός λαός.

    5. Το "μελλοντικό" πρώτο κόμμα ας ξεχάσει την εποχή των διλημμάτων, ας ξεκαθαρίσει τη θέση του και θα κριθεί ανάλογα.

  18. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 15/09/2008 12:06:15

    Ε όχι και τον θηλυκό Μητσοτάκη πρωθυπουργό...μας διόρθωσε η τριετία του τότε που πήραμε αύξηση 0+0=14%...να αλλάξουμε όλοι χώρα.

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2008 12:10:20

    @ τιραμολα 10:14 am

    ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ, ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ, ΛΟΓΟΔΟΣΙΑ, ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ!

    Σύμφωνοι και με τα πέντε αυτά.

    Όμως όλα αυτά γιατί δεν τα σκέφθηκε ο ΓΑΠ και δεν τα εφάρμοσε πιό πριν;
    Τη λέξη αυτοκριτική για τα ουκ ολίγα, ούτε αυτή σκέφθηκε;

    Για τους εμπλεκόμενους συντρόφους του στη ΖΗΜΕΝΣ, στο ΒΑΤΟΠΕΔΙ, στα ΟΜΟΛΟΓΑ, στον ΟΤΕ, και τόσα άλλα ούτε αυτούς σκέφθηκε;

    Για τα stage, τη μερική απασχόληση, τα μπλοκάκια, τη μείωση των φορολ. συντελεστών του κεφαλαίου, την ανασφάλιστη εργασία, κλπ. κλπ. που επι των ημερών του καθιερώθηκαν, γιατί δεν αναφέρθηκε;

    Και αντί απάντησης δεν είναι πολύ, να μας πετάς κατακέφαλα, το άκρως δημοκρατικό:

    Οποιος δεν αποδεχτει και δεν αγωνιστει για αυτη την πορεια ειναι ή λαμογιο ή πραγματικα ηλιθιος!

    (Μήπως ξέχασες και ότι χρειάζεται και ένα μπερντάκι ξύλο;).

    Και αυτά άραγε εννοείς σαν " Τα βασικα συστατικά της νεας πορείας της χωρας οπως τα εξεφρασε ο προεδρος του ΠΑΣΟΚ στην ΔΕΘ"; Σχόλιο (10).

    Πραγματικά αποκαλυπτικό το ήθος και η επιβεβαίωση: πως "πρώτα βγαίνειη ψυχή και μετά το χούι", που ισχύει βέβαια για πολλούς....

  20. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 12:15:26

    @Δημητρης.
    Εχει περασει η εποχη των εκβιαστικων διλληματων ανεπιστρεπτη...
    Το ζητουμενο πλεον ειναι η δημοκρατικη διακυβερνηση με συμμετοχη των πολιτων!
    Σε περιπτωση μη αυτοδυναμιας δεν υπαρχει καν ο ορος διλλημα αλλα η ευθυνη των πολιτικων να οδηγησουν τη χωρα στη διαφανεια την αξιοκρατια και την αναδιανιμη του παραγομενου πλουτου προς οφελος των ασθενεστερων ταξεων!
    Και να αφησουν κατα μερος τις "πορειες προς τον Αδη"....εκτος και αν και εδω μιλαμε για επαγγελματιες της πολιτικης...
    Στο εξαμηνο επανω μπορει να παρουν τα μπογαλακια τους και να φυγουν αν δεν υλοποιηθουν οι αρχικες δεσμευσεις...και τοτε θα παω και γω μαζι τους!
    Αν δεν το κανουν τοτε θα πανε πραγματικα στον ΑΔΗ!

  21. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 12:21:11

    @Δημητρης
    Τις "αγωνιες" σου τις αντιλαμβανομαι και τις καταλαβαινω!
    και γω τις ιδιες εχω...
    Εχω πιστεψει ομως σε αυτον τον ανθρωπο!
    Το αν πεσω εξω...πρωτη φορα θα ειναι?
    Μετα μπορω με την ανεση μου να μην ξαναχοληθω και να παω για ψαρεμα...
    Αμα ομως δεν τον στηριξουμε ποτε δεν θα μαθουμε!
    Με ποιους θα προχωρησει?
    Αναμενω εκπληξεις...

  22. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 12:21:33

    @tiramola-prepi na ise poli afelis

  23. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 12:26:21

    Απο τους εξυπνακηδες βρισκομαστε εδω που βρισκομαστε...
    Και απο τετοιους εχουμε πολλους στην Ελλαδα...
    Σαν και σενα...
    Μεχρι ποτε οι αφελεις θα πληρωνουμε την...εξυπναδα σας?

  24. Xase avatar
    Xase 15/09/2008 12:26:39

    Μηπως υπαρχουν και αλλα σεναρια;;

    Χτες ο Καρατζαφερης ελεγε στον σταθμο του Χατζηνικολα πως το κομμα του μπορει ανετα να συνεργασθει με την ΝΔ, αρκει ο Καραμανλης να διωξει τον Ρουσοπουλο. Επειδη στην πολιτικη εχουμε δει πολλα στραβα ας μην εκπλαγουμε αν αυριο μεθαυριο γινει κατι τετοιο. Τοτε ο Καραμανλης θα εξαντλησει την τετραετια και η Ντορα θα ειναι καπουτ.(Και ο Αδωνις σε καποιο υπυργειο).Δουρειοι ιπποι παντα υπηρχαν.

  25. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 12:27:56

    Ξυπνηστε ξυπνιοι!!!!!!!

  26. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 13:15:24

    τιραμολα-ROTISA an ise afelis .Den se evrisa .

  27. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 13:28:34

    Ρωτησες?
    "-prepi na ise poli afelis"
    Συνεχιζεις την εξυπναδα....

  28. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 13:31:57

    sory o kathenas mas ehi ton diko tou kodika epikinonias

  29. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 13:35:02

    Πλησιαζει η ωρα που θα αποτελει παρελθον η δικτατορια των εξυπνακηδων , των επικοινωνιολογων και των μεσων μαζικης αποβλακωσης!
    Πλησιαζει...

  30. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 13:37:40

    Ειμαι αφελης γιατι υποστηριζω αυτον που μου ζηταει να τον ψηφισω και να τον ελεγχω!
    Περιμενω να ακουσω τον ηγετη που θελουν οι εξυπνοι...

  31. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 15/09/2008 13:49:10

    τιραμολα -Εσύ το χαβά σου .Πες μας εσύ εμείς οι «εξυπνάκηδες» θα σου πούμε .Σοβαρέψου και η θάλασσα έχει ψάρια .Πάνε εκεί να ψαρεύεις

  32. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 15/09/2008 13:59:08

    Να υποθέσω ότι Τατούλης - Λαμπρόπουλος από τώρα έχουν κλείσει υπουργεία με την Ντόρα.

  33. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 14:01:35

    @anonymous na fygoune …..twra …apo monoi tous oi axrhstoi.!avto ine mono mia evhi mas .Tosos mihanismos ton afini dimosii ipalili ,komma ,dimi ,sindikata ,gliftes ,praktores ine dinaton .Apla otan to katalabi ala pos .Den ehi diabasi ton ""Gimno Basilia"" tou Andersen .

  34. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/09/2008 14:03:49

    Πιανεσαι εσυ Δημοσθενη?
    Εσυ δεν πιανεσαι με τιποτα , ουτε με το καλυτερο δολωμα...

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/09/2008 14:15:39

    αν όλη αυτή η φασαρία γίνεται για να έρθει η Ντόρα, άκουσα για μια καλή δουλειά στην Τασμανία...

  36. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2008 14:28:43

    τιραμολα Says: 12:15 pm

    Δυστυχώς δεν έχεις αντιληφθεί ότι η τύχη 11 εκατομυρίων πολιτών, και ιδιαίτερα αυτών που πιστεύουν στο ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι δυνατόν να παιχτεί στη ζαριά "ΓΑΠ ή στο εξάμηνο φεύγουμε!!..".

    Ε,ΚΑΙ;
    Τότε η καταστροφή δεν θα έχει επέλθει;
    Και τι θα πούμε στον κόσμο μας (και στις συνειδήσεις μας);
    Μας συγχωρείτε λάθος, o.... τιραμόλα, μας παρέσυρε; Είναι αυτά σοβαρά πράγματαq

    Όμως, το πάθημα της Ιταλίας και της Γαλλίας , όπου η συνεργασία με τους παρεμφερείς σοσιαλδημοκράτες, οδηγήσε τους εκεί συντρόφους μας στην ανυπαρξία, μας έχει κάνει πολύ προσεκτικότερους.
    Δεν θα έπρεπε;

    Τέλος, χαίρομαι που αναγνωρίζεις ότι: "έχει περασει η εποχη των εκβιαστικων διλληματων ανεπιστρεπτη…".

    Όμως λυπάμαι γιατί αμέσως προβάλεις καινούργια διλήμματα του τύπου :
    "Αν δεν το κανουν τοτε θα πανε πραγματικα στον ΑΔΗ!" Σχόλιο (22)

    Πέραν του ότι μυρίζει.... Λαλιώτη, κάποιοι είναι αδιόρθωτοι, γιατί αυτό αποτελεί δείγμα μεγάλης αλαζονείας και μηδενικών συμπερασμάτων από το παρελθόν. Κρίμα...

  37. Σεναριογράφος avatar
    Σεναριογράφος 15/09/2008 15:58:33

    By Factorx αν έγραφες σενάρια για τηλεοπτικά σίριαλ θα είχες μεγάλη επιτυχία.
    Για σκέψου το, έχει μεγάλη κονόμα.

  38. miaouth avatar
    miaouth 15/09/2008 16:26:04

    Τον Αλογοσκούφη μάλλον θα τον εκτελέσει ο Αλμούνια. Με μια περιποιημένη επιτήρηση. Τότε θα πέσει και ο Καραμανλής: It' s the economy, stupids.
    "Απογραφή" που οδήγησε σε επιτήρηση, εκτός κλίματος φορομπηχτική πολιτική, κερασάκι στην τούρτα Lehmann Bros - κουμπάρος Μηλιάκος.

  39. rs avatar
    rs 15/09/2008 16:26:54

    Επειδή ακριβώς το σημερινό - αλλά και το "χθεσινό"- πρόσωπο του ΠΑΣΟΚ είναι ο "τιραμόλα" γι' αυτό δεν υπάρχει προοπτική.

  40. Kwstas Andwniou avatar
    Kwstas Andwniou 15/09/2008 16:55:59

    As kanoun onoira sto Mhtsotakistan Deixse mou tous filous sou na sou pw pios eisai. Tatoulhs, Karatzaferhs, Voulgarakhs, 8elete na synexisw?

  41. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 15/09/2008 18:16:39

    Τον Δημήτρη ΔΕΝ τον ενδιαφέρει αν βγει ξανά η ΝΔ, ή το ΠΑΣΟΚ, ή συνεργασία ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Αρκεί να αυξηθούν τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ!!! Αδιαφορεί για το αν αυτή θα είναι μια καταστροφική εξέλιξη, αφού πιστεύει ότι το πολύ μετά από 8 χρόνια μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να ρίξει μόνος του την ΝΔ και να κάνει κυβέρνηση. Έτσι, απορρίπτει και την κάθε συμβιβαστική πολιτική σύμπραξη ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ, που θα είχε ελάχιστο στόχο την αλλαγή διακυβέρνησης και ένα προσυμφωνημένο πρόγραμμα τετραετίας, μόνο και μόνο για το καλό της Ελλάδας.

    Γνώμη του. Σεβαστή. Όπως, βέβαια, και η ρήση του Κληντ Ηστγουντ περί της μοναδικότητας γνώμης και asshole.

  42. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 15/09/2008 19:54:58

    η ντορα μητσοτακη ηταν και υπερ της πυραυλικης ασπιδας των ηπα ηταν υπερ του σχεδιου αναν αυτα τα λενε ολα!!!!!! αισχος

  43. isnogood avatar
    isnogood 16/09/2008 08:04:38

    Όλα αυτά είναι υποκατάστατα.
    Μεθαδόνη και μάλιστα κακής ποιότητας.
    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ: ΨΗΦΟ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ
    Να κάνει αυτοδύναμη κυβέρνηση επιτέλους ο Τσίπρας και ο Αλαβάνος.
    Όλα τα υπόλοιπα είναι παπάρες (κατά Σουφλιά)
    Μόνο όταν στο Μαξίμου μπει το ΚΟΚΚΙΝΟ και η Οικολογική Παρέμβαση τα πράγματα θα στρώσουν.
    Μόνο όταν στον Λευκό Πύργο θα κυματίσει η σημαία του Γκρουέφσκι και ο Αλαβάνος θα ζητά συγνώμη για τον εθνικισμό των Ελλήνων, τα πράγματα θα στρώσουν.
    Μόνο όταν ο Κουράκης με τον Περικλή αναλάβουν το Ανάπτυξης και το Οικονομικών και κλείσουν΄ΟΛΑ τα εργοστάσια γιατί θα απαιτούν οι εργάτες με απεργία μισθό 1200 ευρώ, ΜΟΝΟ τότε ίσως στρώσουν τα πράγματα.
    Μόνο με μια ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ καταστροφή του συστήματος, ΜΟΝΟ τότε ΙΣΩΣ ξυπνήσει ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ και βγεί στους δρόμους!
    ΤΟ ΝΕΟ ΓΟΥΔΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ...