#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στροφή στους έμπειρους θα επιχειρήσει ο ΓΑΠ



Μπορεί να μην είναι η πρώτη του προτεραιότητα, αλλά ο ανασχηματισμός παραμένει στα σχέδια του πρωθυπουργού αμέσως μετά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου οικονομικού προγράμματος. Και θα το κάνει διότι αντιλαμβάνεται ότι δεν πρόκειται να βγει ούτε αυτό το πρόγραμμα όταν ο αρμόδιος για να το υλοποιήσει υπουργός Οικονομικών δεν μιλά ούτε με τους Έλληνες συναδέλφους του, ούτε με τους Ευρωπαίους ομολόγους του! Άλλωστε είναι πανθομολογούμενο ότι το κυβερνητικό σχήμα δεν τραβάει και κυριαρχούν οι αντιπαλότητες και οι διαφωνίες ανάμεσα στους υπουργούς. Ειδικά δε το οικονομικό επιτελείο και τα «παιδιά του Γιώργου» έχουν βρεθεί στο μάτι του κυκλώνα.

Ο Γιώργος χρειάζεται ένα «νέο ξεκίνημα» και για να πείσει τον διεθνή παράγοντα και για να ξεγελάσει τους Έλληνες. Το ερώτημα είναι «με ποιους». Στα συρτάρια του είναι πολλές οι εισηγήσεις που έχει δεχθεί.

Μία τουλάχιστον στενή ομάδα συνεργατών του (από αυτούς που έχουν εκλεγεί βουλευτές…) και τον στηρίζουν, αλλά δεν είναι οι «κηπουροί» του, προτείνει την στροφή στην ασφάλεια και την εμπειρία. Π.χ να ενταχθούν στο οικονομικό επιτελείο πρόσωπα όπως η Βάσω Παπανδρέου, ενδεχομένως ο Γιώργος Φλωρίδης, ή ο Αλέκος Παπαδόπουλος. Προτείνει δε να περάσουν σε δεύτερο πλάνο, αλλά να μην αποπεμφθούν, οι προσωπικές επιλογές του ΓΑΠ, ώστε να μειωθεί η φθορά στο πρόσωπο του πρωθυπουργού.

Η εισήγηση αυτή έχει σημασία διότι δείχνει και τις συμμαχίες που διαμορφώνονται στην κυβέρνηση και την κοινοβουλευτική ομάδα που – μην το ξεχνάμε – βράζει. Για παράδειγμα μία συμμαχία της ομάδας των 15 – 20 «διαμαρτυρομένων» βουλευτών (που «πυροβολούν» τον Παπακωνσταντίνου με ερωτήσεις) με τον σκληρό πυρήνα των «προεδρικών», θα δημιουργούσε νέες ισορροπίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 16:29:28

    Επλίζω να μην υπονοείτε, ότι τους 2 εικονιζόμενους θα μπορούσε να τους θεωρήσει κανείς "έμπειρους με αξιοποιήσιμη πείρα" !

  2. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 23/05/2011 16:42:23

    ...“έμπειρους με αξιοποιήσιμη πείρα” στη μάσα και τη ρεμούλα...

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 16:49:32

    Να μπειτε στο σαιτ της Πλανετ, τι εξειδικευση εχει? πως την απεκτησε?? οεο
    να πατε στο πελατολογιο, να δειτε το ποτε ιδρυθηκε.... κλπ να δειτε σε ποιες Χωρες εχει γραφεια...
    και ελατε να με ενημερωσετε κ εμενα !! ναι?

    ΠΠ

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2011 17:00:35

    Ακούγεται ότι θα επιστρατευτεί και ο Άκης ώστε μέσα από τη μεστή και "πλούσια" εμπειρία του, να παραχθεί αποτελεσματική δημοσιονομική πολιτική.
    (Βλέπω να μετατρέπουν την Ελλάδα σε όφσορ!)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 23/05/2011 19:38:52

      να σου πω, με Ακη τα μετρητα θα κολανε στη βρεγμενη τσεπη !! δε θα μπορει να πληρωσει... εχουν σχεδιο.....

      Στάζει.... χαχααχ

      ΠΠ

  5. armagedon avatar
    armagedon 23/05/2011 17:24:38

    ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΟΣ ΜΕΣΑ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ armagedon 23/05/2011 19:07:11

      θα επανελθω.. μην αγχωνεσαι... :)

      ΠΠ

  6. kiki avatar
    kiki 23/05/2011 18:45:46

    Αθανασουλη , το μεγαλειο σου.
    Ο κινεζος εχει πειρα πωλησης γης, ξερει αυτος στο Κορακοχωρι.
    Για να μας πει τι πουλαγε, ποιανου πουλαγε καλυτερα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 23/05/2011 19:30:19

      δυναμη στα Βαλκανια... !! μη το συζητας...

      ΠΠ

  7. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 23/05/2011 18:46:50

    Πρέπει να 'σαι μεγάλη χολέρα για να κυβερνάς γαλέρα.....και ο Γιώργος είναι μόνο για internet, e-mail και παρόμοια, μη ξεχνάτε τι έλεγε παλαιοτερα ο δρακουμέλ για το Γιώργο αλλά και για το Κώστα μας (τον ανηψιό φυσικά). Ατυχη Ελλάδα, έπεσες και σε μεγάλους πολιτικούς ....

  8. xmmm avatar
    xmmm 23/05/2011 18:54:22

    μου θυμιζουν την κυβερνηση του Flensburg αυτοι οι τυποι

  9. kiki avatar
    kiki 23/05/2011 19:46:56

    Αρχισε εσυ να συμπληρωνω εγω.
    εισαι μεσα? για να τους βαλουμε μεσα.