#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2010 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στριμωγμένος ο Σημίτης απαντά σε Σαμαρά



(Ανανεωμένο) Σε προσπάθεια ενίσχυσης της ηγετικής εικόνας του κ. Σαμαρά αποδίδει ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης, την πρόταση της Νέας Δημοκρατίας να κληθεί στην εξεταστική επιτροπή για τη Siemens και να καταθέσει.

Ο  πρώην πρωθυπουργός αναφέρει σε γραπτή του δήλωση: «Το έργο της εξεταστικής επιτροπής δεν επιτρέπεται να διολισθήσει σε εντυπωσιασμούς και σε παραπλανήσεις. Όταν προτείνεται να κληθεί ένας πρώην πρωθυπουργός σε συζήτηση χωρίς στοιχεία και μαρτυρίες που τον αφορούν προσωπικά, θα κυριαρχήσουν εικασίες, ατεκμηρίωτες υποθέσεις, φραστικές προσβολές και καταγγελίες. Το ζητούμενο είναι όμως η αλήθεια και όχι η προσωπική ή η κομματική αντιπαράθεση. Η πρόταση της Νέας Δημοκρατίας απλώς και μόνο σκοπεύει να ενισχύσει την ηγετική εικόνα του κ. Σαμαρά. Η εξεταστική επιτροπή έχει να ασχοληθεί με σοβαρότερα θέματα».

Όπως επισημάναμε ξανά, εκτός τόπου και χρόνου ο κ. Σημίτης. Και πανικόβλητος  επιπλέον.

Αυτός δεν είχε κάνει κυβερνητικό σλόγκαν την περίοδο της οκταετίας του το «όποιος έχει στοιχεία να τα πάει στον εισαγγελέα»;

Τα στοιχεία βρέθηκαν επιτέλους και οδηγούνται στον εισαγγελέα δύο πρώην στενότατοι συνεργάτες του, ο Μαντέλης και ο Τσουκάτος.

Δεν ενδιαφέρει λοιπόν κανέναν πλέον αν υπάρχουν στοιχεία και για τον ίδιο «προσωπικά». Αυτός τους επέλεξε κι αυτό λέγεται πολιτική ευθύνη, τουλάχιστον

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

« Επειδή, πράγματι, το ζητούμενο από όλο τον Ελληνικό λαό είναι η αλήθεια, δεν καταλαβαίνουμε γιατί ο κ. Σημίτης ενοχλείται από την πρωτοβουλία της Νέας Δημοκρατίας να κλητευθεί ως μάρτυρας στην Εξεταστική Επιτροπή για το σκάνδαλο Siemens.

Άλλωστε και αρκετοί βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έχουν ζητήσει το ίδιο, μετά τις αποκαλύψεις, που αφορούν στο χρηματισμό από τη Siemens δύο κορυφαίων στελεχών του Κινήματος και πρώην στενών συνεργατών του κ. Σημίτη.

Η Νέα Δημοκρατία δεν ενοχοποιεί και δεν στοχοποιεί κανέναν.

Θεωρεί, όμως, ότι έχουμε όλοι καθήκον να βοηθήσουμε αποτελεσματικά στο να διαλευκανθούν όλες οι δύσοσμες και σκανδαλώδεις αυτές υποθέσεις, που ρίχνουν βαριά τη σκιά τους στο δημόσιο βίο ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 29/05/2010 13:14:07

    Και δεν ξερει τιποτα? Εστω μια μικρη πληροφορια θα ειναι σημαντικη. Αλλα γιατι αρνειτε να παει να καταθεσει ως μαρτυρας? Τι εχει να φοβηθει?

  2. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 29/05/2010 13:15:39

    Δίκιο έχει ο διάστικτος.Να μας πεί τί;Εξάλλου αυτός,ήπιε το πιό πικρό ποτήρι. Αυτό του εξευτελισμού του,από έναν ουτιδανό δακτυλιδοδέκτη.

    • danaos avatar
      danaos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 29/05/2010 17:25:58

      Και ήξερα εγώ ότι οι ποιητές είναι γλωσσοπλάστες!Δ κ τ υ λ ι δ ο δ έ κ τ η ς!!!Μα πόσο μ'άρεσε!!!!

  3. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 29/05/2010 13:20:15

    ....Η εξεταστική επιτροπή έχει να ασχοληθεί με σοβαρότερα θέματα».

    όλα τα λεφτά η τελευταία του πρόταση...
    τί να εννοεί άραγε ο ποιητής...;
    ότι αυτός είναι πολύ γελοίος για να ασχοληθεί μαζί του η εξεταστική ή εκλιπαρεί να μην ασχοληθούν μαζί του κ απλά ειρωνεύεται τους θεσμούς...;

    εγώ βασικά πιστεύω στη βλακεία του (αφού μένει ακόμα Ελλάδα...κ δεν έχει εξαφανιστεί όπως η παρέα του)

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ Λάκωνας 29/05/2010 13:28:37

      Εύγε Λάκων!

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/05/2010 13:26:23

    Βίαια προσαγωγή με χειροπέδες.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2010 13:39:42

    Μόνο μία ερώτηση για τον Σημίτη. Απλή, εύκολη: Γνωρίζοντας ότι η HDW θα χρεοκοπούσε, πως άφησε (μάλλον επέβαλε) τον Χριστοδουλάκη να της "πουλήσει" τον Σκαραμαγκά;

  6. GreenHorses avatar
    GreenHorses 29/05/2010 14:15:24

    Ξεβρακώθηκε πια και στα μάτια του ποιο ανίδεου ο εκσυχρονισμός και ακόμα μιλάει;

    Η ποιο διεφθαρμένη περίοδο της μεταπολίτευσης που δυστυχώς δεν καθάρισε ο χοντρός και στο τέλος πήρε πίσω ακόμα και το αρχιερέας της διαπλοκής.

    • Γιαννης avatar
      Γιαννης @ GreenHorses 29/05/2010 14:48:43

      Πρασινα αλογα το ανεκδοτο βρισκετε σημερα στα ΝΕΑ με τον πιστο σοσιαλιστη στρατιωτη ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟ να εχει αρθρο επι αυτου.
      Μιλαμε για διαμορφωτες χειροτερους απο τον ΜΠΕΡΙΑ επι ΣΤΑΛΙΝ.
      Αξιζει μια ματια.....

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 14:30:38

    Ενας υπουργός της κυβέρνησης του κ. Σημίτη καταθέτει επισήμως σε επιτροπή της βουλής ότι δέχθηκε χρήματα, πολλά, από πολυεθνική εταιρία.

    Και ο κ. Σημίτης μας λέει ότι δεν βλέπει που υπάρχουν στοιχεία και μαρτυρίες. Οπως και ότι δεν βλέπει γιατί τον αφορά προσωπικά το ζήτημα.

    Ποιοι τον ψηφίσατε ρε πατριώτες;
    Σηκώστε τα χέρια να σας δούμε.
    Τζάμπα κυνηγάνε οι παπούδες τα κοριτσόπουλα με τα Καγιέν του μπαμπά.
    Αλλους πρέπει να πάρουμε στο κυνήγι.

    Η να πάρουμε τα βουνά πια;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 14:34:44

      Οι πρωθυπουργοί δηλαδή του ελληνικού κράτους, όλοι οι πρωθυπουργοί, σαν τι πρέπει να αντιμετωπίζονται;

      Ως οι "ιερές αγελάδες";
      Να μην τους καλεί η Βουλή στις εξεταστικές;
      Είναι εφαρμογή της "ισότητας απέναντι στον νόμο" αυτό;
      Γιατί τέτοια ειδική μεταχείριση σε αυτούς που έκαναν τέτοιες χείριστες επιλογές συνεργατών ενώ θα έπρεπε να τους έχουν περάσει από το λεπτότερο κόσκινο;
      Δεν ζημίωσαν οι παραλείψεις των πρωθυπουργών αυτών οικονομικά το δημόσιο;

      Θραξ Αναρμόδιος

  8. Aggelos avatar
    Aggelos 29/05/2010 14:41:35

    που τη θυμηθηκατε την αφισα που του διεγραψαν τις ελιες?

  9. Γιαννης avatar
    Γιαννης 29/05/2010 14:55:01

    Ας καλεσει τον Κοκκαλη πρωτα η εξεταστικη και τους υπολοιπους υπουργους και στο τελος ο Σημιτης.......

  10. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 29/05/2010 15:07:23

    Είναι Εφιάλτες.
    Σβήστε τις αναμμένες μηχανές του ελικόπτερου που τους περιμένει.
    Ερχόμαστε . . .

  11. neotera avatar
    neotera 29/05/2010 16:07:37

    Γιάννη ο "αναλυτής" που λες επεβλήθει ουρανοκατέβατος σε παράγοντα επί των τρομοκρατικών λέγοντας πως μεταφέρει "μηνύματα" για πογκρόμ κατά συναδέλφων του? Βεβαίως υπήρχαν τότε πολλά πρόθυμα ώτα...
    Αυτά κύριοι μόνο στην Ελλάδα του Πασόκ...