#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2013 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στρατηγική χαρακτήρισαν τη σχέση Ελλάδας- Ισραήλ οι πρωθυπουργοί των δύο χωρών



Τη δέσμευσή τους να εργαστούν για την περαιτέρω ενίσχυση των σχέσεων των δύο χωρών υπογράμμισαν οι πρωθυπουργοί της Ελλάδας και του Ισραήλ, Αντώνης Σαμαράς και Βενιαμίν Νετανιάχου, μετά τη συνάντηση που είχαν.

Οι δύο πρωθυπουργοί υπέγραψαν και κοινή δήλωση ενώ ο κ. Σαμαράς στις δηλώσεις του χαρακτήρισε ιστορική τη στιγμή. Ο κ. Σαμαράς μίλησε για την ανάπτυξη στρατηγικής σχέσης μακράς πνοής μεταξύ της Ελλάδας και του Ισραήλ. Έκανε αναφορά στο ότι οι δύο λαοί υπέφεραν από τον ναζισμό και επανέλαβε «ποτέ ξανά» φασισμός. Τα δύο κράτη, είπε ο πρωθυπουργός, είναι δεσμευμένα στην ασφάλεια και στη σταθερότητα της περιοχής. Σημείωσε ότι η Ελλάδα και η Κύπρος μπορούν να βοηθήσουν να αποτελέσουν κρίκο του Ισραήλ με τη Ευρωπαϊκή Ένωση και υπογράμμισε ότι οι τρεις χώρες διαθέτουν ενεργειακά αποθέματα που μπορούν να αποτελέσουν τη βάση συνεργασίας. Οι τρεις χώρες, επισήμανε, μπορούν επίσης να δώσουν την εικόνα της ειρήνης, της ανάπτυξης, της δικαιοσύνης και της ασφάλειας για την περιοχή. Έκλεισε λέγοντας ότι «υπάρχουν πολλά ακόμη να κάνουμε, είναι μόνον η αρχή».



Ιδιαίτερα θερμά λόγια είπε ο κ. Νετανιάχου ο οποίος συνεχάρη τον Έλληνα πρωθυπουργό για τον τρόπο που χειρίστηκε την οικονομική κρίση. Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι «ήθελε ηγεσία, κουράγιο και δύναμη, όμως οι αγορές καταλαβαίνουν πως κάτι καινούργιο συμβαίνει στην Ελλάδα, ενθαρρύνω τους Ισραηλινούς να επενδύσουν στην Ελλάδα. Ο έξυπνος μάνατζερ πηγαίνει τώρα στην Ελλάδα, αύριο θα πηγαίνουν όλοι». Συνεχάρη επίσης τον κ. Σαμαρά για την αντιμετώπιση των νεοναζιστών.

Ο κ. Νετανιάχου είπε ακόμη ότι Ελλάδα και Ισραήλ έχουν μακρά ιστορία, Αθήνα και Ιερουσαλήμ είναι οι κοιτίδες του δυτικού πολιτισμού, σήμερα όμως είναι δύο σύγχρονες δυτικές δημοκρατίες που μπορούν να εγγυηθούν την ασφάλεια και τη σταθερότητα στην περιοχή. Ο ισραηλινός πρωθυπουργός είπε ακόμη ότι οι σχέσεις των δύο χωρών έχουν βελτιωθεί το τελευταίο διάστημα στους τομείς της ενέργειας, της τεχνολογίας, της ασφάλειας και του τουρισμού.



Ο κ. Νετανιάχου έκανε όμως και εκτεταμένη αναφορά στο θέμα του Ιράν και στην ανάγκη να αντιμετωπιστεί το πυρηνικό του οπλοστάσιο, εκτιμώντας ότι οι κινήσεις που κάνει η χώρα αυτή είναι υπεκφυγές για να κερδίσει χρόνο.

Μετά τις συναντήσεις των υπουργών υπογράφηκαν μία σειρά συμφωνίες και πρωτόκολλα συνεργασίας:

Πρωτόκολλο συνεργασίας για τη Ναυτική Εκπαίδευση μεταξύ Ελλάδας και Ισραήλ υπέγραψε ο αρμόδιος υπουργός Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης.
Συμφωνία Τουριστικής συνεργασίας η Όλγα Κεφαλογιάννη
Δύο συμφωνίες για αντιμετώπιση του εγκλήματος και την πολιτική προστασία ειδικά στην πυρόσβεση ο Νίκος Δένδιας.
Κοινή διακήρυξη για συνεργασία στον τομέα της Ενέργειας ο Γιάννης Μανιάτης.

Διακήρυξη για συνεργασία στον τομέα του Αθλητισμού ο κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος.

Διακηρυξη για συνεργασία στη Ναυτική Εκπαίδευση ο Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος.
Πρόγραμμα εκπαιδευτικής συνεργασίας υπέγραψε ο αντιπρόεδρος Βαγγέλης Βενιζέλος.
Συνεργασία για παραγωγή Ταινιών υπέγραψε ο Πάνος Παναγιωτόπουλος με τον Βενιαμίν Νετανιάχου ως υπουργό Εξωτερικών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Οι Απέναντι avatar
    Οι Απέναντι 08/10/2013 13:33:53

    Ο κ. Σαμαράς ευγενικά αρνήθηκε να φορέσει το κιπά, το εβραικό καπέλο που είναι σύμβολο πίστης.
    Πολύ σωστά.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Οι Απέναντι 08/10/2013 13:46:39

      Ο Βενιζέλος φαντάζομαι δεν θα είχε πρόβλημα.... απλά δεν είχαν κιπά στο μέγεθος της κεφάλας του!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Οι Απέναντι 08/10/2013 16:10:43

      Πολλοί ξένοι ηγέτες Χριστιανικών πεποιθήσεων το φορούν ως ένδειξη αβροφροσύνης.
      Φανταστείτε να το φορούσε ο Σαμαράς!!!
      Το τί θα άκουγε δε γράφεται.

      • Ζαβαρακατρανέμια avatar
        Ζαβαρακατρανέμια @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/10/2013 17:07:58

        Το κιπά δεν είναι απλώς μία κίνηση αβροφροσύνης. «Το να φοράει κάποιος το κιπά σημαίνει ότι διακηρύττει "Είμαι περήφανος που είμαι Εβραίος"». Το φορούν άσκεφτα οι επιπόλαιοι. Σαν Πρωθυπουργός της Ελλάδας και Χριστιανός Ορθόδοξος, πολύ καλά έκανε αυτή τη φορά και δεν το φόρεσε.

      • factorx avatar
        factorx @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/10/2013 17:30:35

        Τα τηλεγραφήματα αναφέρουν οτι "ο κ. Σαμαράς ευγενικά αρνήθηκε να φορέσει το κιπά, το εβραικό καπέλο που είναι σύμβολο πίστης".

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ factorx 09/10/2013 09:07:46

          Φάκτορ
          το ίδιο ισχύει όταν βγάζουν τα παπούτσια σε μουσουλμανικά τεμένη.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/10/2013 17:39:17

        "ως ένδειξη αβροφροσύνης";

        Μας δουλεύεις κανονικά. Και το ότι πηγαίνουν στο τείχος των δακρύων και ακουμπούν το κεφάλι πάνω με το κιπά φορεμένο ξέρεις τι δηλώνει; Σιωνισμό! Εύχονται να ξαναγίνει αυτοκρατορία το Ισραήλ και να χτιστεί ο Ναός του Σολομώντα πάλι. Διάβασε λίγο και ξαναέλα.

        Εύγε στον Έλληνα και Ορθόδοξο πρωθυπουργό μας για τη λεβεντά του! Τέτοιον θέλουμε για αρχηγο του κράτους μας. Και σε όποιον αρέσει...

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ Γεώργιος Τ. 09/10/2013 09:10:21

          Καλά έκανε και δεν το φόρεσε, κυρίως για τις διαστάσεις που θα έδιναν κάποιοι στην Ελλάδα.
          Κάποτε και στην Ελλάδα οι γυναίκες έπρεπε να φορούν μαντήλα στους ναούς.
          Ισχύει ακόμα στις ανατολικές χώρες.

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 09/10/2013 12:47:52

            Μόνο στα Επτάνησα, κατ' απομίμηση των καθολικών. Νομίζω ότι ακόμη φοράνε, τουλάχιστον οι ηλικιωμένες.

            Στην Ελλάδα θα έδιναν διαστάσεις αν φόραγε τι κιπά, γιατί; Απ' αυτό εξαρτάται η στόφα του ηγέτη ή του πολιτικού;

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Οι Απέναντι 08/10/2013 17:32:48

      Κακό είναι να φορέσει το σκουφάκι;
      Έτσι τιμάς τους οικοδεσπότες σου και σέβεσαι τα πιστεύω τους.
      Θα έπρεπε να το φορέσει για να δείξει σε όλον τον κόσμο ότι ο Έλληνας πρωθυπουργός τιμάει τους Εβραίους φίλους μας.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 08/10/2013 17:41:54

        Σέβομαι τα πιστεύω τους αν δε τους βρίζω δημόσια. Υποκύπτω και τους προσκυνάω αν φορέσω θρησκευτικά σύμβολά τους, όπως έκαναν οι πρόεδροι των ΗΠΑ όσα χρόνια θυμάμαι. Και μετά δηλώνουν δημόσια οι πλανητάρχες της σφαλιάρας: "Πρωταρχικό μέλημα των ΗΠΑ η ασφάλεια του Ισραήλ"!!!

        Θέλω Άνδρα για ηγέτη της πατρίδας μου, όχι τσουτσέκι κανενός! Και αν έκανε πίσω για να μην διαλυθούμε, για εμάς το έκανε. Και δουλεύει κάθε μέρα για να ξαναβγούμε πάνω και να ανασάνουμε.

      • αντιρεαλιστής avatar
        αντιρεαλιστής @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 09/10/2013 15:58:37

        Δηλαδή ο Νετανιάχου πρέπει να πάει σε εκκλησία να ανάψει κερί και να λιβανιστεί;

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/10/2013 13:39:46

    ...Ο κ. Σαμαράς είχε σύντομη κατ’ ιδίαν συνάντηση με τον πρωθυπουργό του Ισραήλ, πριν μπει στην αίθουσα των συνομιλιών ο κ. Βενιζέλος....

    "και τώρα συγνώμη Γιόνι ,αλλα αναγκαστικά πρέπει να φωνάξω και αυτόν τον, ξέρεις..."

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/10/2013 14:17:38

    Θα είναι θετικό αυτή η συνεργασία να έχει συνέχεια και βάθος.

  4. Ενάρετος Φαύλος avatar
    Ενάρετος Φαύλος 08/10/2013 14:58:58

    Ευτυχώς που πήγε μαζί και η....εγγύηση της σοβαρότητας και της αξιοπιστίας. Χωρίς τον Βάγγο, θα ναυαγούσανε στα σίγουρα οι συμφωνίες...
    Τώρα, μπορούμε να είμαστε ήσυχοι.

  5. ρεμαλι avatar
    ρεμαλι 08/10/2013 17:06:58

    τελικα το οικοπεδο 12 ειναι εκμεταλευσιμο η οχι;

  6. NK avatar
    NK 08/10/2013 17:35:52

    Θετική εξέλιξη.

  7. ρεμαλι avatar
    ρεμαλι 08/10/2013 18:21:22

    εδω καποιοι καταθετουν στεφανι στον κεμαλ και δεν κουνιεται τιποτα και ενα σκουφακι θα μας πειραζε; ας αφησουμε τα καταλοιπα του παρελθοντος

    • Λόλα, να ένα μήλο avatar
      Λόλα, να ένα μήλο @ ρεμαλι 08/10/2013 19:10:47

      Το ... ''ένα σκουφάκι'' απλά, βάλτο εσύ. Όχι ο Πρωθυπουργός της χώρας που εκπροσωπεί ολόκληρο τον Ελληνικό λαό.

      • ρεμαλι avatar
        ρεμαλι @ Λόλα, να ένα μήλο 09/10/2013 00:47:13

        καταλαβα προτιμας στεφανι στον Κεμαλ

  8. Νίκη avatar
    Νίκη 08/10/2013 19:36:31

    Θετική εξέλιξη! Σαμαρά γράφεις ιστορία! Εσύ με τους ευλογημένους και άσε στον Ερντογάν τους Κατάρ...αμένους!

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 08/10/2013 20:38:37

    Τον 15Αύγουστο 2010, όταν ο κ. Νετανιάχου επισκέφθηκε την Αθήνα, δεν τον είδαμε να φορά το κόκκινο φάρεο με το Ελληνικό Εθνόσημο και τη μεταξωτή μαύρη φούντα (συμβολίζει το δάκρυ του Χριστού στον Σταυρό), του Έλληνα Εύζωνα (του *καλώς δεμένου*), για να καταθέσει στέφανο στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη. Ως ανταπόδοση της κατάθεσης στεφάνου στο Ισραήλ, του ομολόγου του Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου ο οποίος πρόθυμα φόρεσε το εβραϊκό καπέλο κιπά.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ η Dimi 08/10/2013 20:45:39

      Γιατί , σάμπως το έβγαλε ποτέ το κιπά ο ΓΑΠ?

  10. ΩΡΙΩΝΑΣ avatar
    ΩΡΙΩΝΑΣ 08/10/2013 21:10:05

    Ευζων=Ο καλά ζωσμένος ή Ο ζων ηθικώς?