#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στρατηγική και τακτική για τη νίκη του Κικίλια



Δεν είναι της ώρας να χαρούμε, για τη διαφαινόμενη αρχή του αποπασοκισμού της χώρας, που σηματοδοτούν αυτές οι εκλογές. Προς το παρόν, επείγει να διαμορφωθεί εκλογική τακτική και πολιτική στρατηγική στο δεύτερο γύρο, ειδικά, τον ρεαλιστικότατο, στόχο εκλογής του Βασίλη Κικίλια.

Η ΝΔ πρέπει να μελετήσει την καλά διαμορφωμένη στρατηγικής ενός εχθρού με σημαντική επικοινωνιακή υπεροπλία και να κρατήσει καλή άμυνα στα (φαινομενικά) δυνατά του σημεία, παίζοντας φουλ επίθεση στα αδύνατά του σημεία.

Ήδη από τις χθεσινές δηλώσεις διαφάνηκε ότι το ΠΑΣΟΚ θα θελήσει να παίξει στο αυτοδιοικητικό γήπεδο, καθώς εκεί θεωρεί έχει πλεονέκτημα έναντι του Κικίλια.

Αντιθέτως, το πολιτικό γήπεδο συμφέρει τη ΝΔ, καθώς τα αντιμνημονιακά ψηφοδέλτια πήραν τεράστια ποσοστά στην Αττική και, εάν ενισχύσουν στον απαιτούμενο βαθμό την υποψηφιότητα Κικίλια στο β΄ γύρο, ο Βασίλης θα κάνει εκλογικό περίπατο.

1) Κανένας αγώνας δεν κερδίζεται αν η ομάδα δεν παίξει άμυνα. Στο αυτοδιοικητικό προφίλ του Σγουρού, ο Κικίλιας πρέπει να απαντήσει αποδομώντας το έργο του, και αναδεικνύοντας τις αδυναμίες του.

Αντίστροφα, ο Κικίλιας πρέπει να αναδείξει όχι μόνον το δικό του, ατομικό αυτοδιοικητικό έργο (τηρουμένων των αναλογιών μεγαλύτερο από αυτό του Σγουρού), αλλά και τη δυναμική που θα φέρει η δική του παρουσία στην περιφέρεια, με ουσιαστικές προτάσεις για πολύ ουσιαστικά ζητήματα του Λεκανοπεδίου, στα οποία δημιουργήθηκαν επί των ημερών Σγουρού.

Δεν μπορεί να τη βγάλει «καθαρή» ο Νομάρχης, επί των ημερών του οποίου η Αθήνα να έγινε γκέτο λαθρομεταναστών! Επιτέλους, είχε το μεγαλύτερο μέρος του κρατικού μηχανισμού στα χέρια του! Σε σωστή συνεργασία με την ΕΛ.ΑΣ., το σημερινό αίσχος των Αθηνών θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί σε κάποιο βαθμό.

2) Ο Σγουρός θα επιδιώξει να προβληθεί ως «καταλληλότερος» για να εφαρμόσει τον Καλλικράτη.

Με δεδομένη, όμως, την προχειρότητα της Καλλικρατικής μεταρρύθμισης ο Σγουρός απέτυχε να αναδείξει τα ελαττώματα του Καλλικράτη και να ζητήσει να διορθωθούν σοβαρές της μεταρρύθμισης. Ως συμπολιτευόμενος πολιτικός, θα αδυνατεί να αναδείξει τις αναγκαίες βελτιώσεις, όταν από 1-1-2011 το κράτος στην ουσία θα σταματήσει να λειτουργεί, λόγω ακριβώς της πασοκικής προχειρότητας.

Ο Σγουρός θα παίξει με τη δήθεν «απειρία» του Κικίλια. Είδαμε όμως και αυτόν τον «έμπειρο», που δεν συνέβαλε (ο «πρώτος» Νομάρχης της χώρας!) να γίνει στοιχειωδώς λειτουργική η μεταρρύθμιση...

3) Δεν θα πρέπει να διστάσει η ΝΔ να αναδείξει τη συμμετοχή του Σγουρού στην Ομοσπονδία Άρσης Βαρών τον καιρό που γραφόταν μια από τις μελανότερες σελίδες στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού με το σκάνδαλο του ντόπινγκ. Είναι δυνατόν να γνωρίζουν σήμερα ελάχιστοι, συγκριτικά, ψηφοφόροι, την ιστορική ατάκα του για την «πορτοκαλάδα» του Σαμπάνη;

E.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 08/11/2010 14:51:33

    Η ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΕΣΑ Σ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΗ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ, Η ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ. ΚΑΙ Η ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΕΠΙΣΗΣ !

  2. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 08/11/2010 15:21:32

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟ;ΠΟΙΟΝ ΚΙΚΙΛΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;ΑΥΤΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ. ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΠΑΙΧΤΗ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΙΛΑΓΕ ΓΙΑ ΝΙΚΗ Η ΝΔ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΣΤΗΡΙΖΕ ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΗΜΑΡΑ.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

  3. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 08/11/2010 15:23:53

    Ο Βασίλης Κικίλιας πρέπει να έρθει μπροστά με 2 -3 ουσιαστικές προτάσεις για την αυτοδιοίκηση ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ. Να προκαλέσει ενδιαφέρον και να αποδομήσει τον αντίπαλό του με ένα ατέλειωτο blitz. Πάνω σ'αυτές τις προτάσεις και με την αντιμνημονιακή του θέση, θα έχει λαμπρή την επόμενη Κυριακή.

  4. DrNo avatar
    DrNo 08/11/2010 15:28:10

    Αντί να δίνεις συμβουλές εκ του προχείρου, δες την πραγματικότητα:
    Η πραγματικότητα είναι οτι η ΝΔ έχασε 8 μονάδες στην Αττική εξαιτίας του υπεροπτικού-χοντρο-ύφους-τσαμπουκά-λες και παίζει μπάσκετ του Κικίλια και των περι αυτώ πρώην αθλητών, παραγόντων και μοντέλων των πιστών και των club.
    H ΝΔ θα ήταν σήμερα πρώτο κόμμα, αν ο Σαμαράς είχε βάλει δυνατά πολιτικά στελέχη, αντί του Βασίλη Κικίλια για Περιφερειάρχη και της Άννας Καραμανλή για Αντιπεριφερειάρχη (μα που τη βρήκε αυτή την αμόρφωτη, αμφιβόλου πολιτικής ταυτότητας, που χώθηκε από τον πρωην σύζυγό της (πασόκο) στην ΕΡΤ και που δεν μπορεί να αρθρωσει λέξη, ούτε στα αθλητικά;).

    Δεν πειράζει , θα χάσει την περιφέρεια η ΝΔ, αλλά από το νέο έτος θα είναι σίγουρα πρώτο κόμμα και εύχομαι να διώξει μερικούς σαλτιμπάγκους από το περιβάλον του ο Σαμαράς και να μην επαναλάβει τέτοια λάθη & πειράματα. Και αν θέλει να προωθεί νέους , ας προωθεί "ανθρώπους της δουλειάς" και όχι κοσμικούς & μαιντανούς που με ένα πτυχίο αμφιβόλου προελεύσεως παριστάνουν τους επιστήμονες.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ DrNo 08/11/2010 22:41:10

      Δεν μας συστήνεις μερικούς κατάλληλους γιατί εμείς δεν ξέρουμε κανέναν όπως τον περιγράφεις.

  5. Enzo avatar
    Enzo 08/11/2010 15:50:51

    ειπαμε να κανουμε τοπο στα νιατα και αλλαγες αλλα οχι και ολοκληρη θεση περιφερειαρχη στην μεγαλυτερη περιφερεια της χωρας στον κικιλια.
    τελος παντων. ο θεος βοηθος, οτι βρεξει.

  6. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 08/11/2010 15:57:53

    Για τον DrNo: Be cool. Μας ενδιαφέρει η αυριανή μέρα και όχι οι μέχρι χθές τεμπελχανάδες που υπονόμευαν τον Αντώνη Σαμαρά. Στη ραγδαία πορεία προς τα κάτω του ΠΑΣΟΚράτους, η Νέα Δημοκρατία χρειάζεται άφθαρτους, με ζωντάνια και όρεξη για δουλειά. Το πόσες μονάδες έχασε "λόγω Κικίλια" η Νέα Δημοκρατία στην Αττική, φαίνεται να το "ασπάζεται" και η κα Μητσοτάκη ακούγοντάς την να λέει οτι η χώρα μας χρειάζεται κάτι καινούργιο !! Μήπως η συγκεκριμένη κυρία έχει εθισθεί στα ανέκδοτα;

    • GUS P avatar
      GUS P @ Νίκος Θ. 08/11/2010 16:02:09

      Συμφωνώ απολύτως. Ξέχασες και τον ΓΑΠ από τα μακροβιότερα μέλη Κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ που πλασάρετε από ταΜΜΕ ως "καινούριο"

    • DrNo avatar
      DrNo @ Νίκος Θ. 08/11/2010 16:12:46

      Καλά το είπες : "η Νέα Δημοκρατία χρειάζεται άφθαρτους, με ζωντάνια και όρεξη για δουλειά"
      Και ασφαλώς ούτε η δημοσιος υπάλληλος της ΕΡΤ Αννα Καραμανλή, ούτε ο δημόσιος υπαλληλος της Βουλής Μενέλαος Δασκαλάκης μπορούν να συμπεριληφθούν σε αυτούς.
      Όμως ας μην ξεχνάμε το πόσο πολύπλοκοι -δαιδαλώδεις και αναξιοκρατικοί οργανισμοί είναι τα μεγάλα κόμματα. Οπότε, να είναι καλά ο ΓΑΠ που αποδεικνύεται (σε 12 μόλις μήνες!) άχρηστος , αν όχι επικίνδυνος, για τη χώρα...οπότε δουλευει υπέρ της ΝΔ κι ας μην το γνωρίζει.
      Με την Ντόρα μην ασχολείσαι, η φάτσα της και μόνο προκαλεί εμετό.

  7. GUS P avatar
    GUS P 08/11/2010 15:58:28

    Καλά κάνουμε κριτική στον Κικίλια και κάθε"Κικίλια" ότι δεν είναι έτσι, ότι δεν είναι αλλιώς και πως να τον ψηφίσει ο κόσμος και ότι θα έπρεπε να προταθεί κάποιος άλλος. Είστε καλά μωρέ, η μάζα έχει αποδειχθεί ότι ψηφίζει χωρίς λογική. Τρανή απόδειξη η εκλογή του "αυτιστικού" ΓΑΠ στην πρωθυπουργία. Όλοι ήξεραν τι έιναι αλλά τον ψήφισαν. Αυτό που μετράει είναι η αναγνωρισιμότητα και το κατάλληλο πλασαρισμά της. Αν υπήρχε η δυνατότητα να ξαναγίνουν εκλογές σε ένα χρόνο και ήταν πάλι υποψήφιος ο Κικίλιας δεν ξέρωα να θα έπαιρνε την πρωτιά είμαι σίγουρος όμως ότι θα έπαιρνε μεγαλύτερο ποσοστό από το τωρινό.

  8. black sea avatar
    black sea 08/11/2010 16:12:52

    προς DrNo εσυ τελικα χαρηκες η στεναχωρεθηκες με τον Κικιλια υποψηφιο για να καταλαβουμε τελικα που το πας και γιατι δεν προτεινεις κανενα καλυτερο?

    • DrNo avatar
      DrNo @ black sea 08/11/2010 16:20:07

      Δεν έχετε να καταλάβετε τίποτα και δεν το πάω πουθενά.
      Στεναχωρήθηκα, οταν ακουσα τον πασοκο-πρετεντερη του Μέγκα να λέει με θλίψη , οτι αν η ΝΔ είχε δυνατό υποψήφιο στην Αττική και έπιανε 25% θα ηταν πρώτο κόμμα.
      Από την άλλη όμως δεν ανησυχώ , γιατί ο ΓΑΠ είναι ξοφλημένος (σκέψου: χαρακτηρίζει τους Έλληνες "αντιπατριώτες", πάνω στον πανικό του) και ο Σαμαράς έχει πολύ καλό και δυναμικό λόγο. Έγραψα παρά πάνω πως η ΝΔ θα είναι πρωτο κόμμα από το νέο έτος.

  9. Kostas D avatar
    Kostas D 08/11/2010 16:22:21

    Είναι ΝΕΟΣ, ΑΦΘΑΡΤΟΣ, ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ, ΕΝΤΙΜΟΣ κι ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ !!!! Τί άλλο θέλουμε????

    Προς Θεού! Τέτοιες κρίσιμες ώρες για τη χώρα τι καθόμαστε κι αναλύουμε...???? Το αν η ομιλία του είναι ετσι ή αλλιώς..?? (Είδαμε άλλους
    οι οποίοι μόνο "καλή ομιλία είχαν" και ήταν λαοπλάνοι..)
    (Τέλοιοι δεν υπηρξαν πουθενά στον κόσμο κι ούτε θα υπάρξουν.. Παντα θα βρεθουν κάποιοι που θα τους βρίσκουν "ψεγάδι"...)
    Στο κάτω κάτω ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ είναι αυτή τη στιγμή να ελευθερώσουμε την Ελλάδα όσο γίνεται πιο γρήγορα.. ΜΕΤΑ σε κλίμα πιο βελτιωμένο σταδιακά και με άνεση χρόνου και καλύτερη ψυχολογία θα γίνουν όλα τα υπόλοιπα.
    Για την ώρα,
    ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟΥΣ ΓΑΛΑΖΙΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ, ΔΙΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΨΗΦΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ/ ΜΕΤΩΠΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ- ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!!!
    Σε αυτές τις εκλογές ΠΡΟΕΧΕΙ να πετάξουμε τον "εχθρο" (τροικα ,πασοκ)
    έξω από την Ελλάδα. Μετά θα έχουμε πλέον την πολυτέλεια να σκεφτούμε
    εντός του κόμματός του ο καθένας ποιος κάνει και ποιος δεν κάνει..
    ΟΛΑ θέμα ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΩΝ!!!!!

  10. Moriarty avatar
    Moriarty 08/11/2010 16:42:01

    καλά ρε παιδιά, στη φωτογραφία, πίσω από τα κεφάλια του Σαμαρά και του Κικίλια βάζετε σύνθημα στα αγγλικά "there is always hope";

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ Moriarty 08/11/2010 17:07:38

      Δεν ειναι συνθημα, ειναι πραγματικη εικονα, πραγματικο μερος, το there is always hope, ειναι γραμμενο απο παιδακι με κιμολια, δεν ειναι photoshop. Και δεν γραφει και τιποτα λαθος κατ εμε

  11. ΑΝΔΡΕΑΣ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ 08/11/2010 17:20:20

    ρε αδερφια ειλικρινά μαζί σας είμαι άλλα ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΚΙΚΙΛΙΑ...καλός ή κακός βγάλτε λίγο τα γυαλιά δεν πείθει ο άνθρωπος και μεταξύ μας τώρα μην κοροϊδευόμαστε ψηφίζουμε αντώνη και όχι ΝΔ για να φύγει ο ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ,ολαααα ταλλα θα μέινουν περίπου ιδια!!
    Άκυρο δεν θέλω να ρίξω τον Σγουρό να μου κοπεί το χέρι.....ουφφφφ με βαριά καρδιά θα πάω Κικίλια και ο θεός βοηθός!!!

  12. Armageddon avatar
    Armageddon 08/11/2010 18:10:09

    Ο κος. Σγουρός έχει προβάδισμα. Όμως ο Β. Κικίλιας αν επικεντρωθεί στο μνημονιακό δίλλημα και συγκεντρώσει γύρω του τις "δεξιές" αλλά ακομή περισσότερο τις "αριστερές" ομάδες ψηφοφόρων(λόγω κοινού στόχου) μπορεί να φτάσει στη νίκη. Ο Σγουρός θα προβάλει σίγουρα την απειρία του Κικίλια αλλά η Ν.Δ θα πρέπει να απαντάει δυναμικά για το ανύπαρκτο έργο του Σγουρού επί ημερών του και σίγουρα για το σκάνδαλο στην άρση βαρών. Η αντιπαράθεση πρέπει να λάβει, επίσης, σαφέστατα πολιτικά κριτήρια ώστε η Ν.Δ. να παίζει συνέχεια "εντός έδρας".

  13. pikras57 avatar
    pikras57 08/11/2010 18:55:44

    Ο Ραγκούσης με δήλωσή του βιάστηκε να τονίσει ότι έκλεισε το πολιτικό κεφάλαιο των εκλογών και πλέον το ζήτημα μπαίνει εν ολίγοις σε καθαρή αυτοδιοικητική βάση.

    Δήλωση με εμφανές το άγχος να κλείνει το κεφάλαιο αυτό γιατί:
    1. Φοβούνται τα αποτελέσματα του Β γύρου στην περίπτωση που επικρατήσει η ατζέντα Σαμαρά
    2. Δεν μπορεί για δεύτερη φορά ο πρωθυπουργός της χώρας να βάζει εκβιαστικά διλήμματα στο εκλογικό σώμα
    3. Τρομάζουν στο ενδεχόμενο περαιτέρω συσπείρωσης της ΝΔ ιδιαίτερα στα μεγάλα αστικά κέντρα

    Επομένως
    Ο δεύτερος γύρος θα πρέπει να έχει τα ίδια έντονα πολιτικά χαρακτηριστικά που θα πρέπει να αναδειχθούν με κάθε μέσο .
    Το κεφάλαιο εκλογές – μπλόφα του ΓΑΠ πρέπει να επανέλθει στο προσκήνιο με τα αποτελέσματα του Β γύρου, για να φανεί η αναξιοπιστία του και να βρίσκεται υπό το καθεστώς διαρκούς πολιτικής ομηρίας.

  14. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 08/11/2010 19:06:08

    Στρατηγική νίκης για τον Κικίλια είναι να εξαφανισθεί για μία εβδομάδα.

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ Φαινότυπος 08/11/2010 19:44:50

      !

  15. panos13 avatar
    panos13 08/11/2010 21:39:48

    ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΒΑΖΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΕΒΛΗΜΕΝΟΥΣ 8Α ΤΟΝ ΞΕΣΚΙΖΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΝΙ!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΝΑ ΕΒΑΖΕ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ!ΙΣΩΣ ΑΝ ΕΒΑΖΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΥΡΕΙΑΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ Η' ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΝ?

  16. panos13 avatar
    panos13 08/11/2010 22:54:18

    ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΠΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΙΚΙΛΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ!

  17. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 08/11/2010 23:29:06

    Αν ο Κικίλιας βγει περιφερειάρχης την επόμενη Κυριακή, κατί που είναι πολυ πιθανό, τότε η επιλογή Σαμαρά πως θα κριθεί? Σωστή ή Λάθος ?
    Ρητορική Ερώτηση, δεν περιμένω απάντηση σήμερα...

  18. lazaros avatar
    lazaros 09/11/2010 03:51:05

    Προς ΓΙΩΡΓΟ Π.
    1. Ο Κικίλιας τουλάχιστον μιλάει... Ο Δημαράς ούτε αυτό δεν μπορούσε να κάνει όσες φορές εμφανίστηκε! Και είδαμε και τη συντριπτική του νίκη....
    2. Εσύ δηλ πιστεύεις ότι έπρεπε ο Σαμαράς να υποστηρίξει έναν βουλευτή του Πασόκ για να αποδείξει τι? Να του προσάψουν όλοι ότι μόνο έτσι μπορεί να κερδίσει την Αττική?
    Προς Dr No
    Ας μην είμαστε ανικανοποίητοι και κριτικοί με τα πάντα και τους πάντες. Κάτι θα ξέρει ο Σαμαράς που επέλεξε Κικίλια... Και αν το Πτυχίο από την Ιατρική Σχολή Αθηνών είναι "αγνώστου προελεύσεως", τότε να κάψουμε όλοι τα πτυχία μας και να γίνουμε πρωθυπουργοί!!
    Τόσο καιρό φωνάζουμε για ανανέωση και αλλαγές. Τι άλλο ζητάμε? Νέο, άφθαρτο, μορφωμένο, αγωνιστή (βλ. αθλητή), επιτυχημένο στην αυτοδιοίκηση κλπ, κλπ. Τι μοντέλα και κοσμικούς λες??? Μάλλον άλλο είναι το πρόβλημά σου.....
    Ας μην ξεχνάμε ότι μέχρι την Κυριακή όλοι είχαν τον Κικίλια ξοφλημένο και τον Σαμαρά ηττημένο. (βλ. τους Πασοκο-δημοσιογράφους Πρετεντέρη και Παυλόπουλο: "Η επιλογή είναι αυτοκτονία για τον Σαμαρά" , " Ο Κικίλιας θα πέσει στον γκρεμό χωρίς δίχτυα", "Τρίτος ή τέταρτος ο Κικίλιας" και όχι μόνο...).
    Ο Κικίλιας πέτυχε τον πρώτο στόχο και ο Σαμαράς δικαιώθηκε προς το παρόν...παρά τις λαμογιές και τον πόλεμο! Και ας μην κρυβόμαστε: μόνο ο Σαμαράς τον στήριξε...που ήταν τα υπόλοιπα μεγαλο-στελέχη της ΝΔ????
    Αφήστε λοιπόν την ηττοπάθεια και στηρίξτε ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά και Βασίλη Κικίλια, μήπως και απαλαχθούμε από τη λέρα που μας κυβερνάει τώρα...

  19. rage avatar
    rage 09/11/2010 10:54:45

    ωραία μαγκιά αυτή που έκανε ο κικίλιας στο facebook.
    Κλασική νεοελληνική κομπίνα. Ευγε του, και εις ανώτερα...

    • rage avatar
      rage @ rage 09/11/2010 11:00:03

      Άλλαξε τη σελίδα "ΜΑΥΡΟ στα κόμματα του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ...!!!" όνομα και τη μετονομασε σε 'ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΙΚΙΛΙΑΣ -ΑΤΙΚΗ ΝΕΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ' ;
      Μία σελίδα στο facebook με ένα γενικό πολιτικό μήνυμα μετονομάστηκε χωρίς προειδοποίηση και λειτουργεί πλέον ως εκλογικό διαδίκτυο προωθητικό κέντρο του κ Βασίλη Κικίλια..ενώ ήδη είχε συμπληρώσει 2000 θαυμαστές.
      Οι ερωτήσεις στους διαχειριστές της σελίδας από μέλη που δε συμφωνούσαν ,διαγράφηκαν χωρίς να απαντηθούν.

      http://www.markos.tv/o-ypopsifios-perifereiarxis-attikis-basilis-kikilias-apantaei-sta-erotimata-ton-anagnoston