#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2012 15:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στρατευμένοι δημοσκόποι;



Την εκ νέου  ρευστότητα του πολιτικού σκηνικού και μετεκλογικά επιβεβαιώνει η τελευταία δημοσκόπηση της VPRC, αφού λίγες ημέρες μετά τις εκλογές το 23% αυτών που ψήφισαν εμφανίζονται αναπο­φάσιστοι ή δηλώνουν "δεν γνωρίζω/δεν απαντώ"!

Σαφώς και μικρή αξία έχει η συγκεκριμένη αλλά και παρόμοιες έρευνες καθώς διεξήχθη  ελάχιστες ημέρες μετά τις εκλογές, όπου το «δείγμα» ξεπέρασε τα 6 εκατομμύρια. Επιπλέον έλαβε χώρα μέσα στο θολό πολιτικό τοπίο των διερευνητικών εντολών. Οι επόμενες δημοσκοπήσεις με τους πολίτες να γνωρίζουν την άμεση προσφυγή στις κάλπες θα είναι σημαντικές, καθώς σε μεγάλο βαθμό θα καθορίσουν και την τακτική των κομμάτων.

Περαιτέρω, δεοντολογικά και προκειμένου να διασφαλίζεται η αντικειμενικότητα των δημοσκοπήσεων, οι δημοσκόποι θα μπορούσαν να μην εκδηλώνουν τις κομματικές τους προτιμήσεις στα κοινωνικά δίκτυα. Όπως κάνει ο κ. Βερναδάκης της VPRC υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ

Η συγκεκριμένη έρευνα που παρουσιάζεται στα "Επίκαιρα" δίνει μια ευρεία  δυναμική στον ΣΥΡΙΖΑ, που αναδεικνύεται με διαφορά πρώτο κόμμα, συγκεντρώνοντας το 20,3% στην πρόθεση ψήφου αυτών που συμμετείχαν.

Η Νέα Δημοκρατία υποχωρεί στο 14,2% και στη δεύτερη θέση, ενώ το ΠΑΣΟΚ πέφτει στο 10,9%. Η Δημοκρατική Αριστερά αναδεικνύεται τέταρτο κόμμα στην πρόθεση ψήφου, με 6,1%, καθώς οι πολίτες δείχνουν να επικροτούν τη μετεκλογική στάση του κόμματος, ενώ συρρί­κνωση των ποσοστών του ΚΚΕ καταγράφονται στη συγκεκριμένη δημοσκόπηση.

Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες συγκεντρώνουν 3,7% στην πρόθεση ψήφου, υποχωρώντας εφτά και πλέον μονάδες από το εκλογικό ποσοστό τους, ενώ πιθανότατα εκτός Βουλής, με βάση τη δημοσκόπηση της VPRC, μένει  η Χρυσή Αυγή.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/05/2012 15:43:10

    Παρακαλώ να διορθώσετε το "ελάχιστες ημέρες μετά τις εκλογές"με το σωστό "ΜΙΑ ημέρα μετά τις εκλογές". Δηλαδή η δημοσκόπηση είναι η μούφα της μούφας ως προς την πρόθεση ψήφου και το μόνο που εκφράζει είναι το σοκ των πολιτών από την ανάδειξη του ΣΥΡΙΖΑ σε δεύτερο κόμμα. Το ποσοστό των αναποφασίστων και η απόλυτη υποχώρηση του ποσοστού Καμμένου και Χ.Α. είναι το μόνο αξιοπρόσεκτο συμπέρασμα.

    Χρόνος διεξαγωγής - μία ημέρα μετά τις εκλογές:

    news247.gr/eidiseis/politiki/ekloges-gr/vprc_32_syriza_sto_38_pasok_kai_nd.1777700.html

  2. man8os avatar
    man8os 16/05/2012 15:46:14

    Οσο και αν δε θελουμε να το παραδεχτουμε ο ΣΥΡΙΖΑ λεηλατει την ακροαριστερα (περιπου το 13% του συνολου)
    Εμεις εχουμε μεγαλυτερη δεξαμενη αντλησης (20% ακροδεξια + 7% κεντρο)
    οφειλουμε να κανουμε οτι μπορουμε να πεισουμε. Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορει με καποια δυσκολια να φτασει το 20-22%. Εμεις?

  3. wx avatar
    wx 16/05/2012 15:47:23

    το ίδιο κάνει ο Γεράκης, ο Ρουτζούνης, ο κ. Πανάς...Ο Βεναρδάκης είναι ο στρατευμένος; Κακά τα ψέματα. Πήραν κεφάλι και θέλει δουλειά πολλή να αλλάξουν τα πράγματα.

  4. drider avatar
    drider 16/05/2012 15:52:40

    Καλά πάλι με δημοσκοπήσεις θα ασχολούμαστε τις επόμενες δύο βδομάδες;

  5. johnnie avatar
    johnnie 16/05/2012 16:03:46

    Ξέχασαν να βάλουν τον Ασσο μπροστά από τα ποσοστά της Χ.Α.

  6. Greco avatar
    Greco 16/05/2012 16:04:25

    Οι βαλτοι της δραχμης θα προσπαθησουν να περασουν εντεχνα οτι αυτοι ειναι δηθεν υπερ της Ελλαδος εναντιον των ευρωλιγουρηδων. Ανεκαθεν η αριστερα ηταν καλη στα λεκτικα τεχνασματα

    Πρεπει να καταλαβουν ολοι οι ελληνες οτι προκειται για μια αναμετρηση του προσανατολισμου της χωρας, Ευρωπη ή Βαλκανια. Τοσο απλα

  7. leleki avatar
    leleki 16/05/2012 16:15:42

    «Ειδικότερα σύμφωνα με την VPRC η εκλογική επιρροή της ΝΔ βρίσκεται στο 23%, ενώ του ΠΑΣΟΚ στο 14%. Ακολουθούν ΣΥΡΙΖΑ με 13,5%, ΚΚΕ με 11,5%, Ανεξάρτητοι Έλληνες με 8,5%, Δημοκρατική Αριστερά με 8%, Χρυσή Αυγή με 6,5% και ΛΑΟΣ και Οικολόγοι Πράσινοι με 3%.
    Εκτός Βουλής παραμένει η Δημοκρατικής Συμμαχία με 1,5%, Δράση με 2% και ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ΕΠΑΜ με 1%.»

    H VPRC είχε δώσει στις 21/4/2012 την ανωτέρων πρόβλεψη που αποδείχθηκε κοντά στο τελικό εκλογικό αποτέλεσμα. Τότε οι φίλοι της ΝΔ έλεγαν πως οι δημοσκοπήσεις αδικούν το κόμμα τους. Όπως αποδείχθηκε από τα εκλογικά αποτελέσματα , οι δημοσκόποι ήταν υπερβολικοί στα ποσοστά που έδιναν σε ΝΔ , ΔΗΜΑΡ και ΚΚΕ.

    Καλό είναι να δούμε τις τάσεις που διαμορφώνονται στο εκλογικό σώμα, και αυτές αποτυπώθηκαν με επιτυχία στις περισσότερες έρευνες κοινής γνώμης.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ leleki 16/05/2012 16:23:58

      Από 21/4 μέχρι τις 6/5 μεσολάβησε η Κυριακή του Άπιστου Θωμά. Και η γιορτή του Τροπαιοφόρου Άη Γιώργη.
      Άλλαξαν πολλά σε 15 μέρες. Πολλοί έβαλαν τον δάκτυλον "επί τον τύπον των ήλων" και πείσθηκαν.
      Άλλοι είδαν και απόειδαν, είδαν και κατά Γαλλία μεριά τι γίνεται, και είπαν "να, δεν είναι άτρωτος ο δράκος". Και τόλμησαν.
      Τώρα έχουν να διαχειρισθούν την επιτυχία τους. ¨Οτι ανεβαίνει κατεβαίνει. Ή ανεβαίνει κι άλλο.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/05/2012 16:16:48

    Τα περί στρατευμένων κτλ, εύκολα λέγονται. Και εύκολα παραπλανούν, αυταπατούν.
    Αυτή τη φορά τουλάχιστον, όλα τα κόμματα θα πρέπει να δώσουν βάση στις δημοσκοπήσεις. Γι να αναπροσαρμόσουν την τακτική τους, πρός όφελος των πολιτών. Μην επαναλαμβάνουν το ίδιο αλαζονικό και ξερόλικο λάθος.
    Αναμενόμενη και λογική είναι η εκ νέου ρευστότητα. Γίνανε κέρατα και τέρατα αυτήν την βδομάδα.
    Αναμενόμενη και λογική είναι η σχετική άνοδος ΣΥΡΙΖΑ και ΔΗΜΑΡ: 1. Η αποτυχία της μέχρι τώρα οικονομικής πολιτικής γίνεται όλο και πιό φανερή. 2. Τα κόμματα αυτά έδειξαν μεγαλύτερη σταθερότητα και ψυχραιμία απο άλλα στους χειρισμούς για την κυβέρνηση. 3. Υπάρχει τερατώδες, ορατό τοις πάσι κενό στο "κέντρο". Προς το παρόν, αυτά τα 2 αριστερά κόμματα επεκτείνονται προς το κενό και το καλύπτουν. 4. Το ΚΚΕ έχει αποσταθεροποιηθεί, λόγω της αδιαφορίας του γαι τα πραγματικά διακυβεύματα.

  9. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/05/2012 16:20:35

    ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΒΕΡΝΑΡΔΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ
    ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΟΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ ΤΟΥ, ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΒΓΑΙΝΕΙ
    ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ "ΣΥΓΚΑΜΜΕΝΟΥ" ΚΑΙ ΤΗΣ "ΜΑΥΡΗΣ
    ΑΥΓΗΣ" ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ..ΚΟΨΟΧΕΡΗΔΕΣ. ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ'ΑΥΤΟ.

  10. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 16/05/2012 16:21:27

    Προσπαθουν με καθε τροπο να καμψουν το ηθικο των Νεοδημοκρατων.Δεν μας πτοουν.ΑΓΩΝΑΣ μεχρι την τελικη νικη.Ουτε μια ψηφος χαμενη.Επανενωση της κεντροδεξιας Ξεμπροστιασμα του συμπλεγματικου και εθνικα επικινδυνου Τσιπρα.ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και προσοχη γιατι ειναι αδιστακτος, επενδυει στην απογοητευση και στην απελπισια των ανθρωπων και παιζει με τη αβεβαιοτητα για το αυριο. Σαμαρα κανε Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ για την Ελλαδα.

  11. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 16/05/2012 16:24:09

    Μάλλον παραπάνω δεν διαβάσατε, το γράφει και ο Μανώλης.

    Η δημοσκόπηση διενεργήθηκε μια (1)!!!!!!!!!!! ημέρα μετά τις εκλογές.

    Συνεχίστε τα σχόλια.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ dikefalosaitos 16/05/2012 16:38:16

      OK, δίκιο έχεις, αποσύρω το (2).

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Ο Θείος 16/05/2012 17:06:27

        Το αποσύρετε δεν το αποσύρετε το Νο 2 σας δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλη σχέση με την πραγματικότητα.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ dikefalosaitos 16/05/2012 17:31:33

      Λάθος κάνετε αγαπητέ! Η δημοσκόπηση ολοκληρώθηκε μία ημέρα πριν το «ναυάγιο» για το σχηματισμό κυβέρνησης και την ανεπίσημη προκήρυξη νέων εκλογών εντός Ιουνίου.

      Ταυτότητα της Έρευνας:
      Εταιρεία: VPRC
      Χρόνος Διεξαγωγής: Η έρευνα πεδίου πραγματοποιήθηκε στο χρονικό διάστημα 10-14 Μαϊου 2012
      Δείγμα: 804 άτομα ηλικίας 18 και άνω

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 16:25:32

    Πάντως σύντροφοι, για να δείτε πως παίζεται το επικονωνιακό παιχνίδι (για κάτι χαϊβάνια "γυμνασιάρχες" στη Συγγρού μιλάω), ιδού πως παρουσιάζει τη δημοσκόπηση ένα ειδησεογραφικό σάϊτ. 20.3% ο ΣΥΡΙΖΑ και 21.5% το άθροισμα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Άθροισμα! Μαζί! Ταυτοποίηση ως ΕΝΑ πράγμα στο συλλογικό υποσυνείδητο.
    Καταλαβαίνετε τι σημασία έχουν οι συμβολισμοί στην πολιτική; Που βάλατε τον πρόεδρο να κάνει δηλώσεις εθνικής σημασίας στα σκαλοπάτια στη Συγγρού, λες και θα διαφήμιζε τις τηλεοράσεις που πουλιούνται στο ισόγειο; Ντενεκέδες της συμφοράς;

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 18:50:21

      ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΝΝΗ . Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΗΤΤΑ ΤΗΣ Ν.Δ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 19:34:18

      Η ίδια ταυτοποίηση που αναφέρεις ''παίζεται'' και στα δελτία ειδήσεων..ξεκινούν με τη φράση: '' ο κ. Σαμαράς κι ο κ. Βενιζέλος, συμφώνησαν..κλπ κλπ''

  13. GSV avatar
    GSV 16/05/2012 16:30:40

    Τα πραγματα ειναι απλα!

    Ορισμενοι θεωρουν οτι το αποτελεσμα των εκλογων σημανε το τελος της μεταπολιτευτικης περιοδου. ΛΑΘΟΣ. Μπορει ο παραδοσιακος δικομματισμος να διαλυθηκε αλλα το κυριο χαρακτηριστικο της μεταπολιτευσης ειναι η πολιτικη αντιληψη που κυριαρχησε. Μια πολιτικη αντιληψη γεννημα-θρεμα του Ανδρεα Παπανδρεου που στηριζεται στον λαικισμο, στη πελατιακη σχεση, στη ρουσφετολογια και στη διαφθορα. Ετσι πηρε ο Ανδρεας εκλογες, αυτα αναγκαστηκαν να κανουν και οι υπολοιποι για να ακολουθησουν. Το κακο ειναι οτι αυτη η αντιληψη ειναι φυτεμενη στο λαο. Αυτο φανηκε το 2009 οπου ο ΓΑΠ μεταμορφωνοντας το ιστορικο ''Τσοβολα δωστα ολα'' σε ''λεφτα υπαρχουν'' σαρωσε στις εκλογες γκρεμοτσακιζοντας την ΝΔ. Γιατι σαρωσε? Για την υπευθυνότητα του? ΟΧΙ. Διοτι είπε την φράση κλειδί ώστε να ενεργοποιήσει τα αντανακλαστικα του της μεταπολιτευτικής αντίληψης του λαου. Ο πατερας του δεν του αφησε παρακαταθήκη το όνομα του αλλά μια αντίληψη φυτεμένη στο λαό. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο Γιώργος ήταν να την ενεργοποιήσει και αυτό έκανε.

    Ο Σύριζα κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Γνωρίζει οτι ο λαός συμπεριφέρεται σύμφωνα με τα στάνταρ που του φύτεψε ο Ανδρέας. Εξου και οι 100.000 διορισμοί, οι εθνικοποιήσεις, οι καταγγελίες. Λες και ξαναβλέπεις τον Ανδρέα του 80 σε επανάληψη.

    Το δίλλημα των προσφατων εκλογών δεν ήταν μνημόνιο η μη, ευρώ η δραχμή ήταν αλλάγή πολιτικής αντίληψης η όχι. Ο λαός ψήφισε κατηγορηματικώς όχι. Ο λαός ζητάει λαοπλάνους, δημαγωγούς, ψευδαισθήσεις. Γουστάρει αμετροεπεια. Δεν χωράει εθνικό συμφέρον στην αντιληψη του. Το ατομικό συμφέρον πανω απο όλα. Αυτο ακριβως θα ειναι το διλλημα και των προσεχων εκλογων.

    Οσο και να φανεί περιεργο ο Σαμαρας υπογράφοντας τη δανειακή πυροβόλησε την μεταπολιτευτικη αντίληψη διοτι κόντρα σε αυτη προτιμησε να οδηγηθει σε πολιτικη αυτοκτονια για το εθνικο συμφερον. Θα μπορουσε να συνεχισει την αντιπολιτευτικη του ρητορικη για κομματικα του οφελη αλλα δεν το εκανε. Το πληρωσε αυτο ακριβα διοτι ο λαος δεν κρινει ετσι. Κρινει συμφωνα με ψευδαισθησεις. Δεν κρινει με βαση τις αληθειες. Κρινει συμφωνα με το ποιος του ταζει τη πιο ανωδυνη οδο, ακομα και αν ειναι ψεμα. Στην Ελλαδα δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Αρκει να ταζεις...

    Ο Σαμαρας πυροβολησε τη μεταπολιτευτικη αντιληψη και παραλιγο να τη ξεκανει αλλα ηρθε ο Τσιπρας και της εδωσε το φιλι της ζωης. Ο Τσιπρας των 100,000 διορισμων, των εθνικοποιησεων, των καταγγελιων.

    Δυστυχως λυπαμαι γιαυτο που θα πω. Αλλα εαν ο Σαμαρας δεν αρχισει να προσφερει ψευδαισθησεις στο λαο, φρουδες ελπίδες οτι η αντιληψη που εχουν στο μυαλο τους για τη πολιτικη θα συνεχιστει, δεν θα εχει καμια τυχη στις επομενες εκλογες.

    Πρεπει να βγει τωρα μπροστα ο Αντωνης! 100.000 λεει οτι θα διορισει ο Τσιπρας, 200.000 πρεπει να φωναζει ο Αντωνης. Καταγγελια φωναζει ο Τσιπρας, ξυλο στην Ευρωπη πρεπει να φωναζει ο Αντωνης. Και παει λεγοντας. Μονο ετσι κερδιζεις εκλογες στην Ελλαδα! Λεγοντας αρλουμπες για να μη πω τη λεξη μα..κιες.

    Αλλα επειδη ο Αντωνης είναι πανω απο όλα ανθρωπος με ήθος, υπευθυνοτητα και αξιες δεν θα το κανει. Δεν θα μπει ποτε σε αυτη τη διαδικασια. Και αυτη ειναι η ιστορικη του νικη.

    Ο λαος θα παρει αυτο που του αξιζει. Αυτο που εξαλλου θελει. Τη ψευδαισθηση του Συριζα ωσπου να τον απομυθοποιησει και να αναζητησει στο προσωπο καποιου αλλου τον καινουργιο του παραμυθα.

    Προσωπικως δεν με νοιαζει πλεον εαν θα ειναι δευτερο κομμα η Νεα Δημοκρατια. Δεν με νοιαζει εαν θα τεθει θεμα αλλαγης ηγεσιας. Νιωθω τιμη που εχω τη δυνατοτητα να ψηφισω εναν απο τους πιο τιμιους πολιτικους που εβγαλε αυτη η χωρα.

    Η ιστορια κρινει καθε πολιτικο, οσοι βιαζονται να τους κρεμασουν ταμπελες να προσεχουν μη στο τελος τις δουν περασμενες στο δικο τους λαιμο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ GSV 17/05/2012 02:20:25

      Τι λυπημένο τέλος ...

      Παρόλο που προσυπογράφω απολύτως την προτελευταία σου παράγραφο,

      ... γιατί να μη φτιάξουμε κι εμείς ένα "παραμύθι", καλύτερο, και πιό αληθινό από το δικό του?

  14. Χρήστος Πρωτοπαπάς avatar
    Χρήστος Πρωτοπαπάς 16/05/2012 16:55:45

    Ρε παιδιά, ρε παιδιά.
    Η δημοσκόπηση είναι ψεύτικη, πάρτε ένα κομπιουτεράκι και δείτε το, τα ποσοστά είναι 90,1% σύνολο, το άλλο 9,9% πού πήγε; και επιπλέον η VPRC πάντα δημοσιεύει με αναγωγές και με στρογγυλοποίηση της δημοσκοπήσεις της.
    Δεν ξέρω ποιός έφτιαξε αυτή την δημοκόπηση αλλά ξέρω οτι δεν ήξερε πρόσθεση
    και δεν είχε τσίπα.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Χρήστος Πρωτοπαπάς 16/05/2012 17:20:28

      9,7 αποχή/άκυρα/λευκά.
      Όμως σε άλλα σαιτ αναφέρουν ότι έγινε 1 ημέρα μετά τις εκλογές και σε άλλα από 10-14 Μαΐου.
      Ενώ σε άλλα αναφέρουν ότι αφορά Λεκανοπέδιο, πουθενά δεν αναφέρει εάν είναι Πανελλαδκή.
      Σαν το χαρτί του Πάνου είναι μου φαίνεται.
      Το μόνο που μένει, είναι να πουν ότι δεν την αναγνωρίζουν και ότι την έβαλε στο γραμματοκιβώτιο των Επίκαιρων ο ΠτΔ.

  15. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 16/05/2012 17:29:06

    άντε πάλι! Καλά οι χρήστες που σχολιάζουν εδώ έχουν χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα? Πάλι το ίδιο βιολί αμφισβήτησης των δημοσκοπήσεων. Δίνετε την θλιβερή εντύπωση μερικοί ότι γράφετε κλεισμένοι σε κομματικά γραφεία αποκομμένοι από τον έξω κόσμο. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική: η ΝΔ έχει ένα δυνατό χαρτί, τον Σαμαρά, ελάχιστα αξιόλογα στελέχη και δεκάδες βαρίδια οπότε θα πάει άπατη στις εκλογές της 17ης Ιουνίου. Και το αστείο(?) είναι ότι για πολλούς εδώ μέσα αυτό θα αποτελέσει 'έκπληξη' (πάλι).

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Ανώνυμος 16/05/2012 18:57:09

      Έχεις ψάξει καθόλου μέσα στο ιντερνετ, ή διαβάζεις μόνο capital;
      Σε κάθε ιστοσελίδα λέει διαφορετικά πράγματα.
      Για πες μου, με στοιχεία, είναι πανελλαδική ή στο λεκανοπέδιο;

  16. rasputin avatar
    rasputin 16/05/2012 17:30:29

    Πωπω είδα ακόμα μία δημοσκόπηση πριν λίγο και μου πέσανε τα μαλλιά .
    Πασόκ 43% λέει , ΝΔ 38% , ΚΚΕ εξωτερικού 8% , ΚΚΕ εσωτερικού 4% , Κοδησό 2%, αναποφάσιστοι 5% .
    Συγνώμη , αυτή ήταν μετά τις εκλογές του 1985 , τώρα το πρόσεξα μωρέ .

  17. wx avatar
    wx 16/05/2012 17:30:58

    θα σας πω γιατί η δημοσκοπηση μπορεί και να είναι κοντά στην αλήθεια.
    Γιατί ο Σαμαράς έχει αναγάγει σε προνομιακό κα αποκλειστικό του αντίπαλο τον Τσίπρα και ουδόλως ασχολείται με το ΠΑΣΟΚ. Με κάτι τέτοια επικοινωνιακά λάθη, αλλώνουν το ΠΑΣΟΚ οι Συριζαίοι και η ΝΔ ψάχνεται..

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ wx 16/05/2012 18:35:26

      Συμφωνώ με WX. Ο πολιτικός χρόνος ήταν τόσο πυκνός το τελευταίο διάστημα που εύκολα κάποιοι θα ξεχάσουν ακόμη και τα εγκλήματα που διέπραξε το ΠΑΣΟΚ μέσα στην τελευταία διετία. Δεν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο. Ναι μεν ο ΣΥΡΙΖΑ έχει έναν αέρα και μια δυναμική, αλλά και τα χαμόγελα στο ΠΑΣΟΚιστάν ξανάνθισαν από σήμερα το πρωί...
      Ολομέτωπη επίθεση ναι, αλλά όχι μόνο εναντίον του Τσίπρα.

      Τώρα για τις δημοσκοπήσεις, είναι μάταιο να ξοδεύεται κανείς μελετώντας τες. Η εγκυρότερη δημοσκόπηση είναι το εκλογικό αποτέλεσμα της 6ης Μάη και με αφετηρία αυτό, πρέπει να ξεκινήσει σκληρή προεκλογική μάχη.Το μόνο που πρέπει, είναι να κάνει ο Πρόεδρος ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ για να βγει το κόμμα όσο πιο δυνατό, άσχετα με τις μπαρούφες που θα ακούσουμε στο μεσοδιάστημα από τους δημοσκόπους.

  18. AZIPYS man avatar
    AZIPYS man 16/05/2012 18:10:18

    Το πιο πετυχημένο το είπε ο Τράγκας το πρωί.... με τον Βασιλείου. Συνεχίστε αγαπητοί μου να χτυπάτε τον Αλέξη Τσίπρα και θα τον δείτε στο 40%, όσο και να σας στεναχωρεί.
    Δεν καταλάβατε κάτι. Ο Α.Τσίπρας εκφράζει το μέσο Έλληνα . Έχει "ούμπαλα" το παλικάρι απέναντι στους Τροϊκανούς .

    • swk avatar
      swk @ AZIPYS man 16/05/2012 19:20:29

      πα....ρια μάντολες έχει......
      Καταρχήν απο τις εκλογές μέχρι σήμερα, έχω ακούσει καμιά 10ρια διαφορετικές απόψεις σχετικά με την προσδοκόμενη εφαρμογή της οικονομικής πολιτικής, τι να πρωτοθυμηθώ...... τα 100 ευρώ του Γλέζου ή την πρόταση Στρατούλη για τις αποταμιεύσεις. Οι άνθρωποι αυτοί είναι απλά επικίνδυνοι. Αερολογίες οικονομικής πολιτικής με ένα πλαίσιο κρατικοποιήσεων και προσλήψεων.....welcome to 80's
      Γιατί ΟΛΟΙ έχουν αφοσιωθεί στο οικονομικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ ?
      Απλούστατα γιατί τα ΜΜΕ έχουν ένα νέο παίκτη και μάλιστα παίζει πολύ καλά το παιχνίδι τους.
      Γιατί δεν ξεκινάει κάποιος να τους ρωτήσει την άποψή τους περί εξωτερικής πολιτικής, τις σχέσεις μας με τα Σκόπια την Τουρκία και την θέση μας στο ΝΑΤΟ...
      Για να τα ναρκωτικά τι λένε ?
      Για την αντιμετώπιση του στρατού και των σωμάτων ασφαλείας ?
      Και τέλος για τους λαθρομετανάστες ??
      Είναι καυτά αυτά τα πράγματα και επειδή δεν κερδίζει ο ΣΥΡΙΖΑ απο αυτά, εντέχνως τα κρύβουν.
      Δεν είναι μόνο οικονομικά το διακύβευμα των εκλογών,αλλά και όλα τα προαναφερθέντα και καλό θα είναι η συζήτηση να γίνει επι όλων αυτών...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ AZIPYS man 16/05/2012 19:25:51

      Ο μέσος Έλληνας ή εργάζεται πολύ σκληρά έναντι πενιχρής αμοιβής ή είναι άνεργος. Από που και ως εκφράζει τον μέσο Έλληνα, ένα αλαζονικό σχολιαρόπαιδο από ευκατάσταση οικογένεια, που από αρχικαταληψίας βρέθηκε τάχιστα στην αρχηγία ενός κόμματος; Πόσα ένσημα έχει κολλήσει το παιδί "με τα ούμπαλα" ; Ξέρεις πολλούς "μέσους Έλληνες" να εκτοξεύονται κατά το παράδειγμα του Τσίπρα ;

  19. wx avatar
    wx 16/05/2012 19:49:45

    ΕΛΕΟΣ...
    Χτυπάμε πολιτικά και ιδεολογικά, όχι με κακοήθειες.
    Εργολάβος οικοδομων ήταν ο πατέρας του, όχι επιχειρηματίας της χούντας.
    Αυτά τα λένε οι Καρατζαφέρηδες.
    Και το Πολυκλαδικό Λύκειο Αμπελοκήπων δεν έγινε ακόμα ιδιωτικό σχολείο...
    ΕΛΕΟΣ.

    • M.O. avatar
      M.O. @ wx 16/05/2012 23:22:58

      Πολλή φόρα πήρατε αγαπητέ.
      Είναι κακοήθεια η προβολή των απόψεων κάποιου, όπως αυτός τις εκφράζει στα κοινωνικά δίκτυα;
      Αυτό και μόνο στηλιτεύουμε. Είναι γεγονός και δημιουργεί το ερώτημα του άρθρου. Ως εκεί.

  20. kas avatar
    kas 16/05/2012 21:25:10

    σωστά...είναι χοντροκοπιές που δεν αρμόζουν στο ήθος ενός πραγματικού δεξιού

    αλλά αν είναι να δώσουμε αγώνα με φουά-γκρά...όταν ο λένιν έγραψε βιβλίο για το πως θα λέμε ψέμματα πολλά

    και όταν μεθαύριο δεν ξέρω και εγώ τι μπορεί να γίνει με δαύτους

    δεν μπορώ αυτή τη στιγμή....να το υπολογίσω καλά

    • Μ.Ο. avatar