13/03/2009 02:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 8,9% ανήλθε η ανεργία το Δεκέμβριο

Στο 8,9% ανήλθε το Δεκέμβριο η ανεργία στην Ελλάδα από 7,8% το Νοέμβριο και 8,9% το Νοέμβριο του 2007, όπως ανακοίνωσε χθες η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος ΕΣΥΕ .

Το ποσοστό ανεργίας της χώρας διαμορφώθηκε υψηλότερα από τον μέσο όρο στην Ευρωζώνη, που ήταν στο 8,1% το Δεκέμβριο.

Το σύνολο των απασχολουμένων κατά το Δεκέμβριο του 2008 εκτιμάται ότι ανήλθε σε 4.463.387 άτομα.

Οι άνεργοι ανήλθαν σε 434.149 άτομα ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός σε 4.350.927 άτομα.

Το ποσοστό ανεργίας στις γυναίκες διαμορφώθηκε στο 12,2% και στους άνδρες στο 6,5% στους άνδρες, ενώ στις ηλικίες 15-24 ετών η ανεργία διαμορφώθηκε στο 26,3%.

Σε ό,τι αφορά τις περιφέρειες της χώρας, το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας καταγράφηκε στη Δυτική Μακεδονία, όπου ανήλθε στο 13,4%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 13/03/2009 04:41:46

    Ωραία, διπλασιάστε τώρα τα ποσοστά και τα νούμερα για να έλθετε σε επαφή με την πραγματικότητα.

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 13/03/2009 07:53:18

    Και παλι οπως παντα δεν λεγεται η αληθεια απο τον μεγα Μαγιστρο της στατιστικης υπηρεσιας κυριο Κοντοπυρακη.Απλα τωρα ειναι πολυ δυσκολο να ''μαγειρεψουν"" τα στοιχεια.Οταν υπολογιζουν σαν εργαζομενους αυτους αυτους που ειναι στα stage η αυτους που εργαζοντε με μερικη απασχοληση η αυτους που δεν ειναι εγεγραμμενοι στον ΟΑΕΔ??Ηπραγατικη ανεργια πρεπει να υπερβαινει το 12%.Αυτοι που ειναι βυθισμενοι στο ψεμα μεχρι τωρα απεκρυπταν την πραγματικη ανεργια με διαφορες ''μαιμουδιες'' οπως εκαναν και με την περιφημη απογραφη.

  3. GreenPoint avatar
    GreenPoint 13/03/2009 11:51:33

    !@@ 3 Xεσε ψηλα και αγναντευε ανωνυμε ανοητε!!!Εχεις να πεις κατι ποιο ουσιαστικο??Εαν δεν εχεις τοτε κοψε τις μακακιες!!!

  4. ataktos avatar
    ataktos 13/03/2009 11:57:07

    Πάλι εμείς στην Δυτική Μακεδονία έχουμε την πρωτεία ,με μια μονοπωλιακού χαρακτήρα παντοδύναμη ΔΕΗ ο λαός ευτυχεί. Τζάμπα λιγνίτης ,τζάμπα ραδιενεργή τέφρα ,τζάμπα Η/Ε .. .

  5. Evros avatar
    Evros 13/03/2009 12:33:16

    θα ήθελα να μάθω πόσοι πραγματικά είναι αυτοί που δουλεύουμε. Πρέπει να είμαστε πραγματικά λίγοι.

  6. GreenPoint avatar
    GreenPoint 13/03/2009 12:39:42

    @ 6 Akoμα και ετσι να ειναι με τους απασχολισιμους και τους συμβασιουχους επι Πασοκ αυτοι πλεον των αλλων σταματησαν να υπαρχουν επι ΝΔ ?? Αντε κοιμησου ανασκελα !!

  7. GreenPoint avatar
    GreenPoint 13/03/2009 13:06:03

    @ 9 Mαλλον δεν ξερεις τι σου γινεται!!Εχεις φαινεται μεγαλη δυσκολια στο να καταλαβεις .Δεν αξιζει να ασχολειται κανεις μαζι σου!!

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 13/03/2009 18:20:31

    Τοσο στενομυαλοι εισθε οι περισσοτεροι Μπλεμουχλες!!!Τοσο ανεγκεφαλοι που να μη μπορειτε να μπορειτε να αντιπαραταθειτε στην αντιθετη απο σας αποψη!!Τοση φτωχεια επιχειρηματων !!!Γι αυτο παει η παραταξη και η κυβερνηση σας κατα διαολου!!Τιποτα δεν ειναι τυχαιο σ αυτη την ζωη ''Ανωνυμε''