16/12/2009 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 8,1% του συνολικού πληθυσμού αντιστοιχούν οι αλλοδαποί στην Ελλάδα



Στο 8,1% του συνολικού πληθυσμού αντιστοιχούν, σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat για το 2008 που δόθηκαν σήμερα στη δημοσιότητα, οι αλλοδαποί στην Ελλάδα.

Ειδικότερα, στην Ελλάδα ζουν 906.000 αλλοδαποί (8,1% του πληθυσμού), έναντι 30,78 εκατομμυρίων στην ΕΕ των 27 (6,2% του πληθυσμού), όπως αναφέρει η Eurostat.

Το 63,7% των αλλοδαπών που ζουν στην Ελλάδα είναι Αλβανοί, το 2,5% Ουκρανοί και το 1,9% Γεωργιανοί. Στις 27 χώρες μέλη της ΕΕ οι περισσότεροι αλλοδαποί προέρχονται από την Τουρκία (7,9%), το Μαρόκο (5,6%) και τη Ρουμανία (5,4%).

Επιπλέον, στην ΕΕ των 27, η Ελλάδα έχει το τέταρτο υψηλότερο ποσοστό αλλοδαπών προερχόμενων από τρίτες χώρες (6,7% του πληθυσμού), μετά τη Λετονία (17,9%), την Εσθονία (16,5%) και την Ισπανία (7%).

Οι αλλοδαποί από χώρες της ΕΕ αντιστοιχούν στο 1,4% του ελληνικού πληθυσμού.

Στις 27 χώρες μέλη της ΕΕ οι αλλοδαποί από τρίτες χώρες ανέρχονται σε 19,5 εκατομμύρια (3,9%), ενώ από χώρες της ΕΕ σε 11,3 εκατομμύρια (2,3%).

Το μεγαλύτερο ποσοστό αλλοδαπών καταγράφεται στο Λουξεμβούργο (42,6%), στη Λετονία (18%), στην Εσθονία (17%), στην Κύπρο (16%), στην Ιρλανδία (13%) και στην Ισπανία (12%).

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 16/12/2009 18:43:19

    τους λαθρομετανάστες οι οποίοι δεν είναι καταγεγραμένοι ποιός θα τους καταγράψει .τουλάχιστον 1.500.000 αλλοδαποί είναι στην ελλάδα αυτή την στιγμή και ο αρίθμος αυτός κάθε μέρα ανεβαίνει

  2. double trouble avatar
    double trouble 16/12/2009 18:51:33

    κανενας ...δεν θα τους καταγραψει...γιατι απλα μας πανε για φιναλε....

  3. man8os avatar
    man8os 16/12/2009 19:09:47

    Ας τους νομιμοποιησουμε να τελειωνουμε.(Εννοω χωρις δικαιωμα ψηφου)

  4. μπάμιας avatar
    μπάμιας 16/12/2009 19:24:42

    man8os εδώ και δυο μέρες λες ασυνάρτητα, ανιτφατικά, προβοκατόρικα και ανόητα πράγματα. Γιατί δεν φτιάχνεις ένα δικό σου μπλογκ να τραβήξεις κόσμο; Μια τους καις, την άλλη τους νομιμοποιείς... Μήπως παίρνεις ληγμένα;

    • man8os avatar
      man8os @ μπάμιας 16/12/2009 19:50:46

      Οχι καθολου. Απλα η χωρα χρειαζετε φτηνα εργατικα χερια. Περα απο την συνθηματολογια λοιπον,επειδη καταλαβα οτι θες να τοποθετηθω.
      Θα το κανω, αλλα μαλλον δε θα συμφωνησεις μαζι μου.
      Δε λεω αντιφατικα πραματα. Ολοι οι μεταναστες πρεπει να καταγραφουν.
      Στην χωρα αυτη που ηρθανε, ηρθανε με καποιο σκοπο, δηλαδη ,προφανως για να εργαστουν.
      Αρα η πολιτεια οφειλει να μεριμνησει ωστε να τους βρει εργασια, και δεν εννοω δουλεια γραφειου.Εχω παρατηρησει οταν μιλαω με αλλους νεους οτι δεν προτιμουν χειρονακτικη εργασια.Αρα οι μεταναστες θα πρεπει να αναπληρωσουν αυτο το κενο.
      Επισης φανταζοαι θα εχεις παρατηρησει οτι υπαρχει ελειψη παραγωγικοτητας στη χωρα,εννοω παραγωγικοτητας αγαθων που ειναι δυνατο να επηρεασουν προς το βελτιον το εμπορικο ισοζυγιο.Ε λοιπον οι μεταναστες μπορουν να αποδειχτουν ατου για την ελληνικη οικονομια!! Σκεψου οτι θα ριξουν τοσο πολυ το κοστος παραγωγης που θα γινουμε ανταγωνιστικοι!!
      Ειμαι υπερ μιας οργανωμενης πολιτικης, η οποια θα στοχευει σε 3 αξονες. Θα μεριμνα για την επιβιοση και καλη κατασταση των μεταναστων, θα τους κανει αποδοτικους στην εργασια που θα τους ανατεθει και θα βρισκει και θα διοχνει τα ανατρεπτικα στοιχεια.
      Οπως εχετε καταλαβει ολοι, η χωρα ειναι στην εντατικη και δε μας περισσευει κανενας ανθρωπος.
      Με την πολιτικη μερικης ενσωματωσης των μεταναστων(ιδιαιτερα των μουσουλμανων που εκ τωνπραματων δεν μπορουν να συμβιβαστουν με το ευρωπαικο κεκτημενο) θα καταφερουμε
      -να γινουμε ανταγωνιστικοι ως προς τα προιοντα μας
      -να αξιοποιησουμε το ανθρωπινο κεφαλαιο που διαθετουμε
      -να διασφαλισουμε οτι οι πολεις μας δε θα συνεχισουν να ειναι γεματες εγκληματικα στοιχεια
      -να αδειασουμε φυλακες απο μικροεγκληματιες μεταναστες( ειναι παρα πολλοι μεσα στις φυλακες)
      -να αυξησουμε την παραγωγικοτητα του κρατους
      -να μειωσουμε τις ανεξελεγκτες εισροες μεταναστων λογο της πληροφορησης που θα υπαρξει.
      -να διασφαλισουμε τα δικαιοματα των μετανατων στην ζωη και την εργασια ,φορολογοντας τους και εξασφαλιζοντας για αυτους και καποια συνταξη.
      Να διευκρινησω οτι ειμαι ακτα του δικαιοματος των μεταναστων να ψηφιζουν γιατι δν ειναι 100 η 200 αλλα καπου 2 εκατομυρια.
      Επισης το επιπεδο ζωης των μεταναστων θα εγγυατε απο το κρατος αλλα θα ειναι και το ελαχιστο δυνατο ωστε να υπαρχει η εγγυηση του πολυ χαμηλου κοστους παραγωγης.(Δηλαδη δελτια τροφιμων-ρουχων), διαμονη σε κρατικες υποδομες.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 16/12/2009 19:51:32

        Ελπιζω φιλε μπαμια να ξεκαθαρισα εντελως την θεση μου πανω στο ζητημα

        • μπάμιας avatar
          μπάμιας @ man8os 16/12/2009 20:01:53

          γιατί δεν με πείθεις; είναι η αντιφάσεις; Ή ξεχνάς ότι ζούμε στο 2009; αν εσύ βλέπεις τους ανθρώπους σαν κουνούπια, τι θα λένε για σένα;

          το «δικαίωμα στη τη ζωή μέσα από εργασία» ήταν και πινακίδα σε ένα εργοστάσιο στο Νταχάου. Έψησαν και δικούς μας εκεί. Να αποβάλεις τον φόβο σου γιατί σε οδηγεί σε πείεργες ατραπούς.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ man8os 16/12/2009 20:29:52

          Η πινακίδα που λέτε είναι στην είσοδο του Auschwitz-Birkenau, όχι στο Νταχάου...

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ man8os 16/12/2009 20:08:37

        Οι ελληνικοί νόμοι για τις ελάχιστες αμοιβές, καθώς και οι συλλογικές συμβάσεις, ισχύουν απαράλλακτα και για τους αλλοδαπούς. Πώς θα έχεις φτηνά εργατικά χέρια; Εκτός αν θέλεις να τους αφήσεις να δουλεύουν μαύρα. Όμως δεν είναι ακριβώς πολιτική αυτό.

        • man8os avatar
          man8os @ Blimblomblim 16/12/2009 20:19:37

          Ρε παιδια κατι πρεπει να κανουμε. Θα ηθελα να ακουσω και τις δικιες σας προτασεις.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Blimblomblim 16/12/2009 20:33:11

          ειλικρινά, και να τα πιστέυετε αυτά, μην τα λέτε. Η μισή Δυτική Ευρώπη έτσι βλέπει και εμάς. Φυσικά και είμαι υπέρ των ελεγχόμενων συνόρων, αλλά...

        • man8os avatar
          man8os @ Blimblomblim 16/12/2009 20:33:16

          Και που ξερεις? Αμα παει καλα η δουλεια ισως με την βοηθεια των Γαλλων να φτιαξουμε και κανα αυτοκινητο η τρακτερ...

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 16/12/2009 20:35:25

          Αλλά, τι; Αν δεν τραβήξεις τη σκανδάλη πώς θα ελέγξεις τα σύνορα; Τι "αλλά"; Όταν έχεις στρατό για να φυλάγει τα σύνορα, γιατί τον έχεις; Για να τους κοιτάζει να μπαίνουν;

          Επιτέλους, επιστροφή στα αυτονόητα!

        • man8os avatar
          man8os @ Blimblomblim 16/12/2009 20:38:32

          Η Ιταλια ετσι εκανε με τους Αλβανουσ μεταναστες.Αλλα η Ιταλια εδρασε ακραια. Δεν ειναι πρακτικες αυτες για την Ευρωπη του 2009.Ισως για την Ευρωπη του 1939. Αλλα το να μην αξιοποιησεις οσους σου ερχονται ειναι εγκλημα. Αναλογο με το εγκλημα του βιασμου ανηλικου κοριτσιου στην Αθηνα απο 3 Πακιστανους πριν 10 μερες.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 16/12/2009 20:50:51

          Ανάλογο... Ακριβώς το ίδιο πες καλύτερα. Πας καλά;

        • man8os avatar
          man8os @ Blimblomblim 16/12/2009 20:55:06

          Με επιασες λοιπον? Λεω να τουςς μαντρωσουν καπου, να ειναι καλα παιδια, να βοηθουν και την ψωροκωσταινα να ανασανει, και δν θα εχουμε ουτε βιασμους , ουτε να βιαιοπραγουμε κατα των μεταναστων.Οργανομενη αντιμετοπιση σε επιπεδο κρατους. Ισως λιγο κυνηκη αλλα νομιζω αποδοτικη.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 16/12/2009 20:58:36

          Τι να πιάσω, που δεν πιάνεσαι εσύ.

        • man8os avatar
          man8os @ Blimblomblim 16/12/2009 21:16:40

          Απλα λεω να εχουμε οικονομικο οφελος απο την διαχειρηση των μεταναστων. Ειναι πολυ συνθετο θεμα. Σκεψου οτι εχει και ηθηκη διασταση περα απο την νομικη διασταση. Μπορει η νομοθεσια να κατοχυρωνει για τον μεταναστη κατωτατο μισθο αλλα αν αυτο ειναι εθνικα ασυμφορο τοτε τι πρεπει να γινει? Να μεινει ο νομος ως εχει? Δευτερον η θανατωση του λαθρομεταναστη ειναι εγκλημα συμφωνα με την διακυρηξη των δικαιωματων του ανθρωπου. Ομως πρεπει να τα ζυγισουμε στη λογικη και να πουμε.
          Ποιες αρχες ειναι αξιοματικες? Για μενα τα δικαιωματα του ανθρωπου και του πολιτη. Αυτα δε τα διαπραγματευομαι. Αλλα για μενα ειναι αντικειμενο διαπραγματευσης τα δικαιοματα του λαθρομεταναστη(οσα δεν αντικειντε στην διακυρηξη των δικαιοματων του ανθρωπου).
          Και δευτερο, αφου ξεκαθαρισουμε τον κοδικα αξιων μας να κινηθουμε με εθνικα εποφελη τροπο. Ειναι ανθρωποι, ναι,αλλα ησηλθαν παρανομα σε μιαευνομουμενη πολιτεια.Εφοσον η πολιτεια αυτη τους αναγνωρισει το δικαιομα στη ζωη πρεπει να εργαστουν για αυτην ,κατα καποιο τροπο να ξεπληρωσουν την χαρη. Το Ελλαδικο κρατος δεν εχει καταφερει μεχρι στιγμης να δημιουργησει μια ολοκληρωμενη μεταναστευτικη πολιτικη. Εγω στο μυαλο μου εχω την αντιστοιχη πολιτικη της δυτικης Γερμανιας την δεκαετια του 50 προσαρμοσμενη οσο μπορω στα Ελληνικα δεδομενα και ιδιαιτεροτητες. (Αν και βασικη διαφορα ηταν οτι το Γερμανικο κρατος ειχε ολοκληρο συστημα προσελκισης μεταναστων σε αντιθεση με την Ελλαδα που ερχονται αυτοκλητοι)

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ man8os 17/12/2009 07:59:08

        Τα Ελληνικά εργατικά χέρια τί θα γίνουν?Μήπως έχεις υπ΄όψιν σου τα ποσοστά ανεργίας?Τους επιχειρηματίες και τους βιομήχανους σκέφτεσαι?

  5. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 16/12/2009 20:28:30

    Επ' αόριστον εγκλεισμός σε στρατόπεδα συγκέντρωσης μέχρι να δηλώσουν τη χώρα καταγωγής τους για να τους στείλουμε πίσω (μάθανε και δεν λένε από πού είναι). Ταχεία απόρριψη των προσχηματικών αιτήσεων ασύλου και πίσω. Να μάθουν και τα ξαδέρφια τους ότι η Ελλάδα σοβαρεύτηκε και να μην έρχονται. Τορπίλη στα καινούργια δουλεμπορικά. Φαίνεται απάνθρωπο, αλλά αυτό που θα ακολουθήσει αν παραμείνει και συνεχιστεί η σημερινή κατάσταση θα έιναι πολύ χειρότερη.

  6. man8os avatar
    man8os 16/12/2009 20:32:15

    Εεεε..Εγω δεν ειπα να σκοτωσουμε κανεναν!! Απλα καμια 10ρια εργστασια που να φτιαχνουν κανα κατσαβιδι να πουλαμε ζηταω. Και μετα αφου το ειπα σκεφτηκα οτι θα με πειτε ακραιο...

  7. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2009 20:52:25

    8,1%? ΧΑΧΑΧΑΧΑ.

  8. man8os avatar
    man8os 16/12/2009 20:58:47

    Αν λεγαμε 15% νομιζω θα ημαστε πιο σωστοι

  9. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 16/12/2009 22:50:45

    Τα στοιχεία αυτά είναι ψευδή, γιατί δεν υπολογίζονται μέσα οι λαθρομετανάστες. Τώρα που μας έρχεται όλο το κύμα της Ασίας και της Αφρικής, με μουσουλμάνους στη συντριπτική πλειοψηφία, να δούμε τι θα κάνουμε με τους "χρήσιμους ηλίθιους" της Αριστεράς.

    Εδώ το κράτος κάνει τα στραβά μάτια που όλα τα πεζοδρόμια έξω από τους σταθμούς του Μετρό και το πεζοδρόμιο της Πατησίων είναι κατειλημμένο από λαθρομετανάστες που πουλούν λαθραία πραμάτεια. Αν το βρείτε αυτό το φαινόμενο σε άλλη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, παρακαλώ να με ενημερώσετε.

    Ερώτηση: Αν τύχει και πατήσω πάνω στο ρετάλι με τη λαθραία πραμάτεια, επειδή δεν έχω από που αλλού να περάσω, πάω μέσα για φθορά ξένης περιουσίας;

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 16/12/2009 22:59:44

    Τι κυνικά σχόλια ήταν όλα αυτά;Πόνεσαν τα μάτια μου!!!

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/12/2009 01:31:04

    Πριν δέκα χρόνια ήταν 8%, σήμερα ακόμη τόσοι είναι; Φαίνεται μας γελούν τα μάτια μας.

  12. thouthou avatar
    thouthou 17/12/2009 07:44:55

    Ως γνωστόν, αφού Ελλάδα είναι η Αθήνα, προφανώς εννοούν τους 900 χιλιάδες που βρίσκονται στην Αθήνα (ή μάλλον στον Δήμο Αθηναίων...)....
    Ο ΟΗΕ, που προφανώς στηριζόταν στα στοιχεία του ανεκδιήγητου Ζαβού, προεξόφλησε ότι σε 50; χρόνια οι μετανάστες θα είναι 7 εκ... Που σημαίνει, ότι με τα αληθινά στοιχεία, και εφόσον δεν αλλάξει τίποτε, οι μετανάστες σε 20-30 χρόνια θα είναι πλειονότητα στην χώρα μας... Που σημαίνει ότι σε πολύ λιγότερα χρόνια θα βιώσουμε την κατάρρευση της κοινωνίας μας...
    Ήδη βλέπουμε τα αποτελέσματα.
    Το 2000 οι ίδιοι έλεγαν ότι οι μετανάστες ήταν 270.000, ενώ όλοι ξέραμε ότι είχαν περάσει το 1 εκ...
    Όταν λέγαμε ότι θα γίνουν γκέτο, μας έλεγαν ακραίους.
    Όταν λέγαμε ότι "τα οικονομικά πλεονεκτήματα είναι πρόσκαιρα", μας έλεγαν ακραίους...
    Όταν λέγαμε ότι δεν θα σωθούν έτσι τα ταμεία, μας έλεγαν ακραίους...
    Όταν λέγαμε ότι θα γιγαντωθεί η ανεργία, μας έλεγαν ακραίους...
    Όταν λέγαμε ότι θα ξεσπάσει πρωτοφανές κύμα εγκληματικότητας, ψέλλιζαν κάτι ασυναρτησίες περί "ενσωμάτωσης", και μας έλεγαν βέβαια ακραίους...

    Σήμερα, όποιος δεν μπορεί να δει την πραγματικότητα, είναι είτε βλαμμένος, έιτε βαλτός. Τόσο απλά είναι τα πράγματα...
    Το μόνο που μένει να επαληθευτεί είναι η βίαιη κατάρρευση της κοινωνικής συγκρότησης, και τα εθνικά προβλήματα που θα προκύψουν από αυτή...

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ thouthou 17/12/2009 08:01:31

      ΚΑΙ βλαμμένος ΚΑΙ βαλτός.

  13. nicholas avatar
    nicholas 17/12/2009 08:08:39

    Πάμε μια βόλτα στην Μενάνδρου ;
    Πάμε να περπατήσουμε στα Πατήσια ;
    Εναν καφεδάκο στην Φωκίονος ;
    Ούτε βλαμμένος ούτε βαλτός.

  14. Lavazza avatar
    Lavazza 17/12/2009 08:46:48

    Βρε να γίνουμε multi-culti με το στανιό, ε! αυτό δεν γίνεται πουθενά...

    Δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ το multi-culti αρκεί από πλευράς των μεταναστών να υπάρχει αυτό το έρμο το "CULTI"...

    Ας έρθουν Γάλλοι, Ισπανοί, Γερμανοί, Άγγλοι, Ιταλοί, Σκανδιναβοί μετανάστες.

    Πρέπει να πάρουμε επιτέλους χαμπάρι οτι πέραν των υπηκόων των υπολοίπων 26 χωρών της Ε.Ε δεν είμαστε "υποχρεωμένοι" απέναντι οιουδήποτε να του δώσουμε άδεια παραμονής και εργασίας (πολύ περισσότερο ιθαγένεια).

    Πλημμυρίσαμε αφενός μεν από πάσα φύσεως γκαγκστερ, αφετέρου δε από ορδές τριτοκοσμικών εκκολαπτόμενων γκαγκστερ.

    Βγαίνουν μετά και οι εδώ "εκπρόσωποί" τους π.χ. ΣΥΡΙΖΑ, επαγγελματίες ανθρωπιστές, ακαδημαϊκή ελιτ, καλλιτεχνική ελιτ και λοιποί ντιγκιντάγκηδες να πείσουν αφενός εμάς οτι οι λαθρομετανάστες είναι εδώ για το καλό μας (τί θα γίνει ρε μάγκες δεν "τον παίρνουμε όλοι" δεν θα το καταλάβετε;;;) κι αφετέρου να πείσουν τη διεθνή κοινότητα οτι οι Έλληνες είμαστε ρατσιστές...

    Υ.Γ.:
    Όσο για τους Αλβανούς που το είχαμε θέμα χθες:
    Εάν πάτε στο σαιτ της Interpol, στο λινκ "wanted". κάνετε search και αναζητήσετε Αλβανούς που καταζητούνται με διεθνές εντάλματα σύλληψης (που έχουν εκδοθεί από διάφορες χώρες) θα δείτε οτι οι Αλβανοί είναι 382!!!
    Μακράν ο μεγαλύτερος αριθμός μίας μόνο Εθνικότητας τη στιγμή μάλιστα που είναι με πολύ μικρό πληθυσμό!
    Ούτε Κολομβιανοί δεν καταζητούνται έτσι κατά εκατοντάδες.
    Χώρια για πόσες χιλιάδες Αλβανούς υπάρχει red alert και οι οποίοι δεν αναφέρονται.
    Το λινκ είναι:

    http://www.interpol.int/Public/Wanted/Search/ResultListNew.asp?EntityName=&EntityForename=&EntityNationality=ALBANIA&EntityAgeBetween=15&EntityAgeAnd=95&EntitySex=&EntityEyeColor=&EntityHairColor=&EntityOffence=&ArrestWarrantIssuedBy=&EntityFullText=&cboNbHitsPerPage=200&cboNbPages=20&Search=Search

    Προσέξτε τώρα το εξής:
    Εάν πατήσετε στον κάθε έναν από τους καταζητούμενους ξεχωριστά θα διαπιστώσετε οτι εκεί που λέει "language spoken" θα δείτε οτι πέραν των Αλβανικών μιλάνε ελληνικά στη συντριπτική τους πλειοψηφία!!!
    Δεύτερη διαπίστωση είναι οτι, ειδικά οι διεθνές Αλβανοί καταζητούμενοι που είναι γεννημένοι μετα το '80 μιλάνε κατά 95% όλοι ελληνικά!!!
    Αυτοί ήρθαν στη Χώρα μας 8-10 ετών και μεγάλωσαν εδώ ως υιοί μεταναστών.
    Πολλοί από αυτούς έχουν σπίτια στην Ελλάδα και εικάζεται από τις Αρχές οτι μένουν στη χώρα μας...

    Άυτά όσον αφορά τους "μουτζαχεντιν" που έθιξα χθες.

    Και μη βιαστούν οι "προοδευτικοί" να πουνε οτι σε αυτές τις πράξεις τους ώθησε ο ρατσισμός των Ελλήνων γιατί εάν ήταν έτσι θα διέπρεπαν στο Εξωτερικό δια του επιστημονικού και επιχειρηματικού Έργου τους και δεν θα βλε΄παμε τις μουτσούνες τους στο σαιτ της Interpol...

    • man8os avatar
      man8os @ Lavazza 17/12/2009 16:28:23

      Πολιτικα δικαιωματα δε πρεπει να παρουνε ποτε. Αλλα αυτο που εχει σημασια τωρα ειναι να φτιαχτει επιτελους ενα εθνικο σχεδιο αντιμετοπισης της λαθρομεταναστευσης,το οποιο δε νομιζω οτι υπαρχει.

  15. Σαος avatar
    Σαος 17/12/2009 10:34:41

    Σιγά μην είναι 8.1%! Μήπως η Eurostat πήρε τα στοιχεία από την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, δηλαδή το εθνικό «αρχιμαγειρίο»; Εδώ μέχρι και ακριβές περιοχές έχουν γεμίσει με αλβανούς, ακόμα και πακιστανούς κατοίκους. Η δε επαρχία είναι γεμάτη. Τα πράγματα είναι τραγικά και το σκηνικό ίσως να θυμίζει εποχή Οθωμανικής Αυτοκρατορίας που ο ελληνικός χώρος είχε πάσης φύσεως μουσουλμανικούς πληθυσμούς, μόνο που τώρα έχει μέχρι και από την Άπω Ανατολή.

  16. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 17/12/2009 10:48:29

    Υπάρχει κάτι άλλο εδώ που πρέπει να προσέξει πολύ ο Σαμαράς. Προχθές υποτίθεται του ζήτησε να συναινέσει ο ΓΑΠ στην "ένταξη των μεταναστών στο σύστημα κοινωνικής ασφάλισης" και ο Σαμαράς συμφώνησε. Αλλά οι μετανάστες όχι μόνον είναι κανονικά ενταγμένοι στο σύστημα κοινωνικής ασφάλισης, αλλά είναι και αυτοί που το στήριξαν τις κρίσιμες ημέρες όταν προσπαθούσαμε να μπούμε στην ΟΝΕ (τα "πρόσκαιρα οικονομικά πλεονεκτήματα" είναι αυτά που λέει ο thouthou).

    Συνεπώς, τι ενννοούσε ο ΓΑΠ; Το μόνο που μπορεί να εννοούσε είναι νέο κύμα νομιμοποιήσεων των λαθρομεταναστών υπό το πρόσχημα της "ένταξης στο σύστημα κοινωνικής ασφάλιστης των μεταναστών". Άλλο οι μετανάστες, άλλα οι λαθρομετανάστες. Πολύ διαφορετικά πράγματα.

    Σαμαρά, πρόσεχε τις παγίδες του κουτοπόνηρου ΓΑΠ. Ξεμπρόστιαζέ τον, γιατί ο ανθρωπάκος είναι θρασύς.

  17. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 17/12/2009 11:37:08

    Προτείνω να τους υιοθετήσουμε και να κόψουμε τα επιδόματα πολύτεκνων

  18. ΜΑΚΕΔΝΟΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΝΟΣ 17/12/2009 16:12:46

    Καλα θα μας τρελλανουν,αυτα τα στοιχεια που τα βρισκουν??θελουν και λενε τετοιες παπαλιες???καλα ρε μονο οι τσετσενοι αυτονομιστες,γεωργιανοι τουρκομογγολοι,τατζικιστανοι,καζακστανοι,ουζμπεκιστανοι κ.λ.π. που ειρθαν στην ερμη την χωρα μας σαν ελληνες ποντιοι ηταν τοτε κοντα στα 2000000,επισης εαν βαλουμε μεσα και τους αλβανους που ηρθαν σαν βορειοηπειρωτες που παμε??αγνωστον παιδες ελληνων αγνωστον!!!και τωρα εαν υπολογισουμε ποσες χιλιαδες τ.χιλιομετρα συναρα εχει η χωρα μας επι 20χρονια ερχωνται αθρωα και ασταματητα και χιλιαδες καθημερινα!!καντε εναν προχειρο υπολογισμο και τα λεμε!!!προσωπικα ο αριθμος 4000000 βαρβαροι σαν συνολο μου φαινεται πολυ συγκρατημενο

  19. nemo avatar
    nemo 18/12/2009 00:46:56

    ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΟΙΡΗ ΑΥΤΗ ΧΩΡΑ.ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΕ ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ ,ΡΟΥΜΑΝΟΥΣ... ΚΤΛ ΠΟΥ ΜΕ ΔΥΟ Η ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΩΤΑΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΙΚΑ 700 ΕΥΡΩ Η ΟΓΑ 350 ΕΥΡΩ,ΓΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΑΡΜΟΔΙΩΣ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ κ.ΛΟΒΕΡΔΟ?ΣΕ ΤΙ ΥΨΟΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ WESTERN UNION ETC?ΕΝΑΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΑΥΡΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ?ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΓΗΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΠΟΣΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ?ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΟΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΣΑ ΑΦΜ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΤΕΘΕΙ ΚΑΙΤΙ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ?ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟ ΒΟΥΛΙΑΞΑΝ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ...ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΕΣΩ ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΜΕΣΩ ΚΛΟΠΩΝ ,ΛΗΣΤΕΙΩΝ, ΑΠΑΓΩΓΩΝ ,ΒΙΑΣΜΩΝ...ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΓΙΟΚ!ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΟΥΡΕΙΟΥΣ .ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ.

  20. ΤΙΜ avatar
    ΤΙΜ 09/01/2010 19:07:32

    Και αυτο το 8,1% πάλι παράνομο είναι!απλά ήρθαν,ώς παράνομοι,έγινε το περίφημο πρόγραμμα νομιμοποίησης των πριν περίπου 12 χρόνια,και τώρα θεωρούνται νόμιμοι!από τα παραπάνω στοιχεία προκύπτει ότι από τους 906000 "νόμιμους" αλλοδαπούς στήν Ελλάδα,περίπου οί 560000 είναι Αλβανοί!εάν όλοι αυτοί αξιώσουν καί ελληνική ιθαγένεια(συμπεριλαμβανομένης και τής ψήφου!)τότε γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι αλλάζει ο εκλογικός χάρτης αλλά καί η εθνολογική σύσταση τής χώρας!φυσικά δέν θα έχουν ελληνικό αίμα,αλλά τα παιδιά αυτών θα θεωρούνται Έλληνες όπως και τα δικά μας!Από πού αντλείται η ελληνικότητα αυτών τών ανθρώπων?πώς θά αποφασίζουν γιά τα εθνικά μας θέματα άνθρωποι πού δέν θά έχουν ελληνική συνείδηση?Αμέσως δηλαδή μεταπηδούμε από το jius sanguinis στό jius solis!Κάτι πού είναι η καταστροφή τής χώρας καί τού έθνους-κράτους όπως αυτό ορίζεται στο Σύνταγμα μας!