#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2010 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 40 % η αδιευκρίνιστη ψήφος



Οι ερωτηθέντες σε έρευνα της Κάπα Reserach, η οποία δημοσιεύεται στο Βήμα της Κυριακής, σχετικά με το Ασφαλιστικό και τις πολιτικές εξελίξεις, εκτιμούν σε ποσοστό 49% ότι το υπάρχον πολιτικό σύστημα δεν μπορεί να βγάλει τη χώρα από την κρίση.

Μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα, τα ποσοστά των κομμάτων στην πρόθεση ψήφου είναι εξαιρετικά χαμηλά.

Το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 23,4%, ακολουθεί η ΝΔ με 15,6%, το ΚΚΕ με 6,7%, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 2,3%. Η αδιευκρίνιστη ψήφος κυμαίνεται στο 40,1%.

Ωστόσο, οι πολίτες εμφανίζονται επιφυλακτικοί έναντι της Δημοκρατικής Αριστεράς του Φώτη Κουβέλη: το 47,6% διαφωνεί με την επιλογή, έναντι 35,6% που αντιμετωπίζει θετικά την εξέλιξη.

Ακόμα μεγαλύτερο είναι το ποσοστό των όσων τάσσονται κατά της πρόθεσης της Ντόρας Μπακογιάννη να δημιουργήσει νέο πολιτικό σχηματισμό: το 60,1% λέει όχι, ενώ το ποσοστό είναι ακόμα υψηλότερο εντός της ΝΔ: το 67,7% είναι απέναντι μόλις 26,2% που απαντά «ναι» ή «μάλλον ναι».

Οι πολίτες εμφανίζονται διχασμένοι απέναντι στo νομοσχέδιο του υπουργείου Εργασίας: το 35,2%  θεωρεί τις αλλαγές στο Ασφαλιστικό αναγκαίες αλλά άδικες, ενώ το 14,2% αναγκαίες αλλά απαραίτητες.

Στον αντίποδα, το 29,6% ζητά άμεση απόσυρση του Ασφαλιστικού, ενώ το 19% χαρακτηρίζει το νομοσχέδιο καταστροφικό.

Σχετικά με τις αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις οι πολίτες σε ποσοστό 70,4% δεν  θεωρούν αναγκαία τη μείωση του κόστους των απολύσεων, ενώ ακόμα μεγαλύτερο είναι το ποσοστό (82,9%) που τάσσεται κατά της απελευθέρωσης των απολύσεων.

Στο θέμα των επιθέσεων των κουκουλοφόρων, το 60,8% δηλώνει ότι θυμώνει με το κράτος που αδυνατεί να τους αντιμετωπίσει, ενώ ένα 29,1% ζητά μέτρα καταστολής.

Τέλος, μετά το χτύπημα στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και το θάνατο του στενού συνεργάτη του υπουργού, το 50,9% δηλώνει ότι εμπιστεύεται τον κ. Χρυσοχοΐδη.

Η πανελλαδική έρευνα της Κάπα Reserach έγινε το διάστημα 30 Ιουνίου-1η Ιουλίου 2010 σε δείγμα 1.002 ατόμων άνω των 18 ετών.

Η συλλογή των στοιχείων έγινε με τηλεφωνικές συνεντεύξεις και βάσει ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου. Μέγιστο σφάλμα 3,10% με διάστημα εμπιστοσύνης 95%.

www.in.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 03/07/2010 22:25:12

    Ναι ναι, σε λίγους μήνες θα μας πούνε ότι η Ν.Δ. θα παλεύει να περάσει το 3%, είναι τόσο προβλέψιμοι,δίνουν 4,1% στον Καρατζαφέρη για να τον έχουν στην τσίτα και όταν το συνοθύλευμα της ψηλής σκάσει μύτη να του τη σκάσουν κι αυτού. Πρόβλεψη , η επόμενη θα είναι τρικομματική.

  2. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 03/07/2010 22:25:55

    βουλή εννοώ

    • anonymos avatar
      anonymos @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 04/07/2010 01:13:02

      Εντελώς τυχαία με πήρανε από αυτήν την εταιρεία για να μετάσχω στο γκάλλοπ και αρνήθηκα να συμμετάσχω λέγοντας τους κατάμουτρα ότι τα γκάλλοπ είναι στημένα και ουδείς πιστεύει ότι παρουσιάζεται τα πραγματικά ευρήματα. Τώρα μαθαίνω ότι παραγγέλθηκε από το Βήμα αρα διαπλοκή.

  3. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 03/07/2010 22:36:14

    μα οταν δινεις στο πασοκ 25% η ερευνα σου εξ ορισμου ειναι "μουφα". γιατι εγω δεν ξερω εναν που ψηφισε ΠΑΣΟΚ που θα τους ξαναψηφιζε. ποσοι ειναι δηλαδη τα κοματοσκυλα και πως τους βρισκουν παντα στις δημοσκοπησεις?
    ακου 25%.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ LEWNIDAS 03/07/2010 22:54:46

      Δυστυχώς και κοματόσκυλααλλά και άτομα που έχουν ακόμα τις παρωπίδες υπάρχουν.
      Προχτές σε μια γιορτή, πέτυχα έναν γιατρό του Λαϊκού που ορκιζόταν στον GAP και στον μονόδρομο του ΔΝΤ.

  4. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 03/07/2010 22:58:19

    μετά το χτύπημα στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και το θάνατο του στενού συνεργάτη του υπουργού, το 50,9% δηλώνει ότι εμπιστεύεται τον κ. Χρυσοχοΐδη...

    Αρα, τον Πάκη που δεν είχε ούτε έναν νεκρό στα Δεκεμβριανά, όφειλε να τον εμπιστεύεται το 1000% !

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ χελιδόνι 03/07/2010 23:40:29

      Κάνεις λάθος. Η εμπιστοσύνη αυξάνει ευθέως ανάλογα με τον αριθμό των νεκρών.(Στις δημοσκοπήσεις φυσικά)

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ χελιδόνι 04/07/2010 02:02:41

      Ο Χρυσοχοΐδης είναι ο ηθικός αυτουργός της δολοφονίας του συνεργάτη του. Δεν το ανέφερε κανένας. Είναι προφανές ότι τον ετοιμάζουν για αντικαταστάτη του GAP που θα φύγει νύχτα.
      Ο Παπαχελάς στην Καθημερινή τον εκθειάζει και τον αποκαλέι εργασιομανή που θέλει να αφήσει έργο πίσω του. Πόσους θύματα ακόμα θα αφήσει??? Μέχρι στιγμής 2:
      1. Υιός Διώτη
      2. Υπασπιστής
      Πράγματι πρόκειται για σημαντικό έργο!!!

  5. Orestios avatar
    Orestios 03/07/2010 23:41:27

    Είναι ικανότατος. Έχει να ξεπαστρέψει πολλούς αθώους ακόμη.

  6. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 03/07/2010 23:44:36

    Ορέστιε ...κρύβε λόγια!

  7. A1 avatar
    A1 03/07/2010 23:49:25

    Δικομματισμός στο 39%...άντε και στο 10% με το καλό μπας και δούμε μια άσπρη μέρα.

  8. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 03/07/2010 23:57:08

    Καλα,υπαρχει εστω ενας που να ασχολειται ακομα με τις μαιμου δημοσκοπησεις;Αν θυμαμαι καλα,προ 1-2 εβδομαδων η αδιευκρινιστη ψηφος ηταν γυρω στο 14%.Τι μεσολαβησε κι εφτασε στο 40;Οι...περιπετειες της Τζουλιας με τον υιο Ζαγοριτη;

    Μην τρελαθουμε τωρα!Αν ειχαν μυαλο στη ΝΔ θα τους τραβαγαν μηνυσεις για διασπορα ψευδων ειδησεων.Αλλα πού...

    • k avatar
      k @ hellas-orthodoxy 04/07/2010 00:00:01

      Αυτά έλεγε και το ΠΑΣΟΚ το 2007 για τις δημοσκοπήσεις, αλλά μετά τις εκλογές ψαχνότανε.

      • Alex avatar
        Alex @ k 04/07/2010 00:10:34

        Σου θυμιζω οτι οι δημοσκοπησεις το 07 εδειχναν διαφορα απο 0.5 εως βαρια 3%...ως τι ψαχνοταν το ΠΑΣΟΚ...εκεινο παλι αβανταριζαν τοτε...

      • k avatar
        k @ k 04/07/2010 00:17:34

        Εννοείς 0.5-3 πίσω από τη ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ θεωρούσε τότε ότι όλα αυτά ήταν διαστρεβλώσεις των δημοσκόπων και ότι τελικά θα κέρδιζε τις εκλογές. Απειλούσε και με μηνύσεις...

      • hellas-orthodoxy avatar
        hellas-orthodoxy @ k 04/07/2010 01:05:46

        Δηλαδη εσυ πιστευεις πως αν γινονταν εκλογες τωρα θα ειχαμε αυτα τα ποσοστα;

      • k avatar
        k @ k 04/07/2010 01:10:46

        Με 47% αδιευκρίνηστη ψήφο και ψήφο σε άλλο κόμμα, δε μπορείς να πιστεύεις τίποτα. Οι δημοσκοπήσεις αυτές, αυτή τη στιγμή δε λένε τίποτα που να έχει να κάνει με αποτελέσματα εκλογών.

      • k avatar
        k @ k 04/07/2010 01:18:08

        Δείχνουν όμως τεράστια δυσαρέσκεια για τα υφιστάμενα κόμματα και πρόσωπα στο Ελληνικό Κοινοβούλιο. Είναι μια πολύ μεγάλη αμφισβήτηση αυτού που ονομάζεται "πολιτικό σύστημα".

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ k 04/07/2010 01:19:09

        47% αδιευκρίνιστης ψήφου δηλώνει..

        ... αδυναμία του εκλογικού σώματος να αφομοιώσει τις επιλογές της κυβέρνησης...

        ..αδυναμία της κυβέρνησης να χειριστεί τις ανάγκες του εκλογικού σώματος...

        ..έλλειψη δυναμικής αντιπρότασης από την πλευρά της ισχυρής αντιπολίτευσης...

  9. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 04/07/2010 01:03:43

    Πάντως τα παραπολιτικά έγραψαν ότι το κόμμα της ντόρας σύμφωνα με τη δημοσκοπηση ήταν πάνω από 15%. Καλά ακόμα δεν κατάλαβε ότι η ΝΔ ΔΕΝ είναι κόμμα της.

    Σίγουρα είναι μούφα η δημοσκόπηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει η ΝΔ 15%. Με τίποτα

    • anonymos avatar
      anonymos @ etsi_kai_allios 04/07/2010 01:15:09

      ουτε το Πασοκ 23 ουτε το κκε 7

  10. Νικ avatar
    Νικ 04/07/2010 01:07:00

    Πως να γινει δουλεια μωρε; Με ποιους;
    Η νεα Εκτελεστικη επιτροπη ειναι για κλαμματα στην κυριολεξια.

    Με το Δενδια που ειναι ο πρωτος που προσπαθησε να περασει νομο κατατων μπλογκ;
    Με την ανυπαρκτη Βοζενμπεργκ τομεαρχη Παιδειας που ηταν πρωτη για διωξιμο στον ανασχηματισμο των τομεαρχων; Δηλώσεις με κλασικό, ξύλινο αντιπολευτικό λόγο. Απουσία προτάσεων και ιδεών. Πριν από ένα μήνα έγινε συνέδριο της ΠΟΣΔΕΠ για τα πανεπιστήμια. Ούτε καν πάτησε το πόδι της....
    Με το Κουμουτσακο που απο το τιποτα λογω Ντορας εγινε Ευρωβουλευτης;
    Με Πανοζαχο επειδη βοηθησε στις εκλογες, αλλα ρημαξε την Περιφερεια Ηπειρου στις μιζες;

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/07/2010 01:18:35

    Σας έχουν πάρει ποτε τηλέφωνο απόγευμα για δημοσκόπηση?

  12. zackii avatar
    zackii 04/07/2010 01:44:48

    Εκτός δημοσκοπήεων. Είσαστε σίγουροι ότι αυτή τη στιγμή ηΝΔ θέλει να γίνει κυβέρνηση? Εγώ δεν το πιστεύω, και ούτε στελέχη της παράταξης σε κατ'ιδίαν συζητήσεις. Όπως και να έχει ας πει κάποιος τι θα κάνει αν βγει. Μη μου πείτε...ανάπτυξη. Για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχουν προυποθέσεις που με το μνημόνιο δεν γίνεται να υπάρχουν. Τι θα κάνει δηλαδή? Θα μειώσει τη φορολογία των επιχειρήσεων,ώστε να προσελκύσει ξένες επενδύσεις, η θα δώσει αυξήσεις και θα επιστρέψει τα δώρα που έκοψε ο ΓΑΠ, ώστε να ξαναβγει ο κόσμος στην αγορά, γιά να αναπνεύσουν οι έμποροι?
    Αυτό σημαίνει έξοδο από το μηχανισμό-μνημόνιο. Δεν είμαι αντίθετος αλλά δεν βλέπω τον κο Σαμαρά να λέει κάτι τέτοιο. Τώρα κάτι μέτρα του τύπου να πληρώσουν τις εισφορές οι μεγάλες επιχειρήσεις, και οι κρατικοί οργανισμοί που χρωστάνε και που ανέρχονται φυσικά σε πολλά δις, αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός. Όπως επίσης και τα πολλά δις της φοροδιαφυγής.
    Ο μόνος δρόμος εξόδου -άμεσος- εννοώ είναι οι στρτηγικές συμμαχίες με χώρες εκτός Ευρωπαικής Ένωσης και η οικονομική τους στήριξη με αντάλλαγμα
    την παραχώρηση εκμετάλλευσης σε αυτούς, λιμανιών κλπ, πράγμα που τουλάχιστον η Κίνα συμφωνεί γιατί είμαστε γιαυτούς ιδανική πύλη εισόδου γιά την Ευρώπη.
    Ο άλλος τρόπος είναι να βάλεις το -γεμάτο όπλο, όχι στο τραπέζι αλλά στον κρόταφο των τραπεζιτών-και να τους πεις ότι αν δεν σε δανείσουν κανονικά θα βρεθούν με 300 δις ομόλογα στα χέρια που θα κάνουν γιά χαρτί τουαλέτας.
    Τώρα ξέρετε κανένα Έλληνα πολιτικό σημερινό,που θα μπορούσε να κάνει κανένα από τα δύο, η δουλευόμαστε?

  13. tatoulis avatar
    tatoulis 04/07/2010 11:14:09

    15,6% η ΝΔ εχοντας ψηφισιε ενεντιον του μνημονίου...αν ειχε ψηφισιε υπερ ποσο ΚΑΤΩ ακομη θα ήταν????

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 04/07/2010 11:14:32

    Ο Αντώνης πρέπει μέσα στις επόμενες εβδομάδες να τελειώνει με τα οργανωτικά και εσωτερικά της ΝΔ. Μέχρι 1 Σεπτέμβρη πρέπει να έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα στο κόμμα. Ήδη ελέγχει πλήρως τα όργανα ενός κόμματος στο οποίο πριν 18 μήνες ήταν ένας απλός βουλευτής χωρίς καμία επιρροή σε μηχανισμούς..Πρέπει να επιταχύνει τις διαδικασίες για τα χρίσματα στις εκλογες του Νοεμβρίου για την τοπική αυτοδιοίκηση. Παράλληλα να προχωρίσει πιο ζωηρά την προσπάθεια ανάδειξης νέου στελεχιακού δυναμικού (άφθαρτου και ικανού). Αλλά και στον τομέα της επικοινωνίας χρειάζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..Όπως βέβαια και στις νέες τεχνολογίες αφού ακόμη και τώρα η παρουσία της ΝΔ στα blogs και το ίντερνετ είναι πολύ ασθενική. Στόχος ΠΑΝΤΑ πρέπει να είναι η σύνθεση. Δεν χαρίζουμε τους μετριοπαθείς κεντρογενείς φιλελεύθερους στη Μητσοτάκαινα. Πρέπει και αυτοί να εκφράζονται από τη νέα ΝΔ του Σαμαρά και ο Αντώνης πρέπει να ανοιχτεί και προς αυτή την κατεύθυνση..

  15. armageddon avatar
    armageddon 04/07/2010 12:54:20

    ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ .ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ
    ΚΑΤΑΡΕΕΙ ΝΑ ΠΡΟΗΓΗΤΑΙ .ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΟΧΕΣ .
    Η ΚΑΛΠΗ ΒΓΑΖΕΙ ΝΙΚΗΤΗ .

    • zackii avatar
      zackii @ armageddon 04/07/2010 13:26:30

      Παιδιά εγώ -αν το έχετε καταλάβει είμαι ΝΔ 33 χρόνια - είμαι 50- αλλά θεωρώ ότι είμαι σκεπτόμενος και πάντα μέσα στις εκλογικές αναμετρήσεις, όχι γιατί το παίζω ξερόλας, αλλά γιατί προσπαθώ να σκέφτομαι σαν τον αντίπαλο, και να πιάνω το σκεπτικό του μέσου-πανηλίθιου, και δεν θέλω αντιρρήσεις-πολίτη.
      Αν δεν υπάρχει ελκυστική προταση, θα ξαναψηφίσει δυστυχώς ΠΑΣΟΚ βασιζόμενος στο απλό, ότι ναι μεν ψήφισα ΓΑΠ και με κορόιδεψε, αλλά και στηριζόμενος στην προσδοκία του ότι μιας και του λέει ότι σε λίγο θα τον βγάλει από την κρίση γιατί να πειραματισθεί με κάποιον άλλο που μπορεί να αρχίσει το σενάριο από την αρχή και να μην αφήσει αυτόν -που ναι μεν θεωρεί απατεώνα - να δει τι μπορεί να κάνει? Όλα αυτά βασίζονται στην αρχή του ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..και ο απελπισμένος..
      Δυστυχώς γιά τους κυρίους του πολιτικού σχεδιασμού της ΝΔ είναι ψιλά γράμματα, γιαυτό και το ΠΑΣΟΚ αλωνίζει 30 χρόνια.
      Ούτε ο πατριωτισμός τύπου Κρανιδιώτη φτάνει. Τους ΑΓΝΟΥΣ τα κομματικά λαμόγια τους καθαρίζουν σαν αυγά.
      Εδώ θέλει ανθρώπους που ξέρουν τη δουλειά τους, και απορώ, τι διάολο, κανένας αρχηγός δεν έχει δυό τρεις μάγκες κολλητούς που θα τον βγάλουν ασπροπρόσωπο? Αυτά δεν γίνονται με κομματικές εκλογές και ψήφους. Ξέρω ότι κάνεις γιά τη δουλειά..προχώρα.
      Φανταστείτε ότι ο ΚΚ έβγαλε το ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ από γραμματέα, που έπιανε τον παλμό του Νεοδημοκράτη-γιατί είχε αγωνιστεί μαζί του- και έβαλε το γατάκι το Ζαγορίτη που δεν ήξερε ούτε τα στελέχη της ΝΔ προσωπικά.
      Όσο γιά το Ρουσόπουλο δεν ξέρω τι του καταμαρτυρούν ούτε αγοράσαμε μαζί βίλες κλπ-γιά την ακρίβεια ούτε τον γνωρίζω- αλλά εκείνο που έχω να πω είναι ότι ήταν επιτυχημένος στο ρόλο του, και δεν ξέρω αν το 2007 χωρίς αυτόν θα κέρδιζε ο ΚΚ. Δεν ήταν αυτός αρκετός λόγος γιά να τον πάρει ο διάολος...από τους καλούς του συναδέλφους που έβλεπαν έναν της φάρας τους να έχει ξεχωρίσει τόσο πολύ?.. Ακούστε το Βερύκιο το πρωί στο Θέμα ...και θα καταλάβαιτε..the essence of the story....

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ zackii 04/07/2010 13:52:08

        Εκεινο που βλεπω εγω ειναι οτι καποιοι εχουν ξεχασει οτι η ΝΔ ειναι αστικο φιλελευθερο κομμα και νομιζουν οτι ειναι κατι αλλο.
        Αλλα ο κοσμος που ψηφιζε ΝΔ επειδη ηθελε ησυχια,σταθεροτητα,ταξη και οχι περιπετειες,εξωτερικες ή εσωτερικες υπαρχει ακομη.Ας προβληματισθουν.

    • anonymos avatar
      anonymos @ armageddon 05/07/2010 07:44:41

      Φίλε, μου θυμισες το περιφημο Δημοσιογράφο κ. Λουκακου ( αν δεν κάνω λάθος) ο οποίος στις εκλογές που εγιναν το <> "1989" περιμενε να δεί το ΠΑΣΟΚ κάτω απο το 13% και οταν το ΠΑΣΣΟΚ πήρε 40% δεν χαρακτίρησε τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ ΜΑΖΟΧΕΣ αλλά κάτι παραπάνω, τους συνεστησε να δουν "Ψυχιατρο"
      Φίλε μου <>
      Δε πειράζει Θα σας περάσει! στις επόμενες δημοσκοπήσεις η ΝΔ θα πιασει 10-12%

  16. aengus avatar
    aengus 04/07/2010 13:41:45

    Η πανελλαδική έρευνα της ΚΑΠΑ RESEARCH, που δημοσιεύετε σε προηγούμενη ανάρτηση, έγινε σε δείγμα 1.002 ατόμων….
    Σήμερα η εφ. «ΤΟ ΠΑΡΟΝ» δημοσιεύει πανελλαδική δημοσκόπηση της RASS σε ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΔΕΙΓΜΑ (2.003 ατόμων).
    Έχει μεγάλο ενδιαφέρον και εξηγεί πολλά και διάφορα…. Αν έχετε τη δυνατότητα αναρτήστε τα κύρια σημεία της…

  17. Greg avatar
    Greg 04/07/2010 20:10:39

    Εύλογη η αρνητική στάση των ερωτηθέντων στα νέα κόμματα με τα ίδια πρόσωπα. Είναι προφανές ότι νέα πολιτικά σχήματα με τους ίδιους ανθρώπους δεν έχουν κανένα νόημα, εφόσον οι πολίτες δεν καταδικάζουμε τους τίτλους των κομμάτων αλλά τα φυσικά πρόσωπα και τις πολιτικές επιλογές και αποφάσεις τους. Ποδοσφαιροποιώντας το, είναι σαν να λέμε ότι για να γίνει καλύτερο το ελληνικό πρωτάθλημα χρειάζονται καινούργιες ομάδες (αντί να γίνουν καλύτερες αυτές που υπάρχουν).

  18. αναγνώστης avatar
    αναγνώστης 04/07/2010 22:39:27

    Τα δυο μεγάλα κόμματα που εναλλάσονται της εξουσίας στο τόπο, επιτέλους εξαργυρώνουν τη πραγματική τους αξία. Και μεγάλα ποσοστά τους δώσανε!!!

  19. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 04/07/2010 23:12:30

    Πάντως εγώ στον κύκλο μου τουλάχιστον δεν έχω διαπιστώσει νεοδημοκράτες να έχουν αλλάξει κόμα ,τώρα οι δημοσκόποι που βρήκαν να έχει χάσει η Ν,Δ. από τις εκλογές 20% δεν μπορώ να το καταλάβω ,μάλλον μας κορειδεύουν ,όπως τότε που μας παρουσίαζαν την ΝΤΟΡΑ ως σίγουρη νικήτρια των εκλογών για την αρχηγία της Ν.Δ.