22/10/2008 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 3,5% το δημοσιονομικό έλλειμμα

Tο δημοσιονομικό έλλειμμα της Ελλάδας διαμορφώθηκε στο 3,5% του ΑΕΠ το 2007 ενώ το δημόσιο χρέος ήταν 94,8% του ΑΕΠ το 2007, σύμφωνα με ανακοίνωση της Eurostat για τα δημοσιονομικά μεγέθη των 27 χωρών μελών της ΕΕ.

Ξεπερνώντας το έλλειμμα του 3%, η Ελλάδα είχε βρεθεί σε καθεστώς επιτήρησης, το οποίο ήρθη βάσει στοιχείων για μείωση του ελλείμματος.

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, όμως επισημαίνει το Reuters, είχε ανακοινώσει στις 6 Οκτωβρίου πως εάν η Eurostat επιβεβαίωνε την υψηλότερη αναθεωρημένη εκτίμηση της ελληνικής κυβέρνησης, τότε θα άνοιγε εκ νέου η διαδικασία επιτήρησης για την ελληνική οικονομία.

Ωστόσο η Κομισιόν διευκρινίζει πως η διαδικασία μπορεί να μην έχει μεγάλη διάρκεια εφόσον οι προβλέψεις για το 2008 και το 2009 τοποθετούν το έλλειμμα κάτω από το 3%.

Στον προϋπολογισμό του 2009, προβλέπεται έλλειμμα 2,3% για φέτος και 1,8% το 2009.

Όπως αναφέρει στη σχετική ανακοίνωσή της η κοινοτική στατιστική υπηρεσία, το 2007 τα υψηλότερα δημοσιονομικά ελλείμματα σημειώθηκαν στην Ουγγαρία με 5%, στην Ελλάδα με 3,5%, στη Μεγάλη Βρετανία με 2,8%, στη Γαλλία με 2,7%, στην Πορτογαλία με 2,6% και στη Ρουμανία με 2,6%.

Σύμφωνα με τη Eurostat, συνολικά δώδεκα κράτη μέλη σημείωσαν δημοσιονομικό πλεόνασμα το 2007: Η Φιλανδία με +5,3%, η Δανία με +4,9%, η Σουηδία με 3,6%, η Κύπρος με +3,5%, το Λουξεμβούργο με +3,2%, η Εσθονία με +2,7%, η Ισπανία με +2,2%, η Σλοβενία με 0,5% η Ολλανδία με +0,3%, η Ιρλανδία +0,2% η Βουλγαρία με +0,1% και η Λετονία με 0,1%. Η Εurostat αναφέρει ακόμη ότι μεταξύ των «27» 16 κράτη μέλη σημείωσαν βελτίωση των δημοσιονομικών τους επιδόσεων σε ότι αφορά ειδικά το έλλειμμα το 2007 σε σχέση με το 2006 και 11 κράτη μέλη επιδείνωση.

Σε ότι αφορά το δημόσιο χρέος το 2007, τα χαμηλότερα ποσοστά σημειώθηκαν στην Εσθονία με 3,5%, το Λουξεμβούργο με 7%, τη Λετονία με 9,5% και τη Ρουμανία με 12,9%. Συνολικά οκτώ κράτη μέλη εμφάνισαν το 2007 χρέος πάνω από την τιμή αναφοράς του 60%: Η Ιταλία με 104,1%, η Ελλάδα με 94,8%, το Βέλγιο με 83,9%, η Ουγγαρία με 65,8% η Γερμανία με 65,1%, η Γαλλία με 63,9% η Πορτογαλία με 63,6% και η Μάλτα με 62,2%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/10/2008 15:33:09

    Βλέπω το Βέλγιο βελτιώθηκε κατά πολύ... Παλιά ήταν κάπου στο 120% ή και παραπάνω. Εμείς πάντα με την τρύπα και βελτίωση μηδέν.Για να μη μιλήσω για Ρουμανία και Βουλγαρία που σαφώς είναι σε καλύτερη μοίρα τουλάχιστον με βάση τους δείκτες από εμάς.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2008 15:42:55

    λέτε να έχει σχέση το δημοσιονομικό πλεόνασμα ή έλειμμα με την διαφθορά? Η Φινλανδία δεν έχει τον χαμηλότερο δείκτη διαφθοράς?

    οι Βούλγαροι, με όλα τα προβλήματα, εργάζονται και παράγουν.

  3. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 22/10/2008 15:58:09

    οι Βούλγαροι, με όλα τα προβλήματα, εργάζονται και παράγουν.


    ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΛΑΝΑΡΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.
    ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΤΑ ΠΟΙΟ ΦΤΥΝΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΧΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ Ε.Ε. ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΗΓΑΓΑΝ......ΜΟΝΟ ΠΟΡΝΕΣ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ!!!

  4. τιραμολα avatar
    τιραμολα 22/10/2008 16:11:52

    Το σωστο ειναι προκειμενου να αυξηθει η παραγωγικοτητα μας να πληρωνομαστε με Βουλγαρικους μισθους...

    Αληθεια η ΟΝΝΕΔ τι λεει για ολα αυτα?
    Νεοι ανθρωποι ειναι με νεοφιλελευθερη ιδεολογια...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2008 17:03:47

    χαίρομαι που υπάρχουν ανοιχτά μυαλά...Από ΟΝΝΕΔ δεν ξέρω τίποτα. Αλλά...

    Οι μισθοί στην Βουλγαρία είναι χαμηλοί, αλλά ανεβαίνουν ραγδαία, ιδίως στην Σόφια και τα προάστεια. Οι μισθοί δεν έιναι το συγκριτικό πλεονέκτημα (ή τό μόνο συγκριτικό πλεονέκτημα). Το συγκριτικό πλεονέκτημα είναι η τεχνική και μηχανολογική παράδοση, και ο επαγγελματισμός. Επαγγελματισμό έχω δει σε όλα τα επίπεδα, σε τεχνικούς, οικονομικούς και μαρκετινίστες.

    Μην ξεχνάτε, ότι η Βουλγαρία, επί Σοβιετικών, ήταν high tech. Πολλά έχασαν, ταλαιπωρήθηκαν, έχουν την μαφία τους (δικιά τους ή εισαγωγής), αλλά αυτά που βλέπω, αυτά σας λέω.

    Και μην δείχνετε τις όμορφες προκαταλήψεις σας με τέτοια εμπάθεια, δεν τιμά κανέναν. Εστιαστείτε αντ' αυτού στο Ελληνικό θαύμα.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2008 17:06:53

    αν μάλιστα επιθυμείτε, ζητήστε να βγούμε από την ΕΕ, δικό μας ανεξάρτητο μαγαζί, ελεγχόμενες εισαγωγές, 3% μαύρο στις εξαγωγές, απαγόρευση εξαγωγής συναλλάγματος κλπ.

  7. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 22/10/2008 18:03:26

    Σε καιρούς οικονομικής κρίσης οι κουτόφραγκοι μας έβγαλαν στον τάκο.
    Για να συμβεί αυτό βέβαια έβαλαν και το χεράκι τους οι καταστροφικές οικονομικές πολιτικές των τελευταίων δεκαετιών. Το ΠΑΣΟΚ παραλάμβανε καμένη γη από την Ν.Δ., η Ν.Δ. με την σειρά της παραλάμβανε καμένη γη από το ΠΑΣΟΚ και από ότι δείχνουν τα γκάλοπ το ΠΑΣΟΚ θα παραλάβει και πάλι καμένη γη από την Ν.Δ.
    Ζαλιστήκατε ; έτσι είναι τα πράγματα. Τα δύο μεγάλα κόμματα δεν ενδιαφέρονται να βγάλουν την χώρα από το οικονομικό αδιέξοδο, αρκεί να τρώνε τα ευρωπαϊκά δάνεια.
    Τώρα όμως που οι ευρωπαίοι έχουν να στηρίξουν τις οικονομίες τους, εμείς θα τρέχουμε στην Κίνα και στην Γη του Πυρός να βρούμε δανεικά για μην επαναλάβουμε την ρήση του Τρικούπη.
    Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε οι σύγχρονοι είλωτες της Γαλαζοπράσινης Ελληνικής Δημοκρατίας Α.Ε.

  8. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 22/10/2008 18:33:36

    ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ (ΕΞΑΛΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΠΑΤΩΣΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ)ΑΛΛΑ..... ΚΑΠΟΙΟΣ (ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ)ΕΙΧΕ ΠΕΙ (ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΣΕΙ ΜΙΑ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ)ΟΤΙ ''Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΨΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ''!!!

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ!!!

    ΟΤΙ ΜΩΛΙΣ Ο ΧΟΤΖΑΣ (ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ) ΕΜΑΘΕ ΤΟΝ ΓΑΙΔΑΡΟ (ΛΑΟ) ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΙ.... ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΨΩΦΗΣΕ!!!!

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/10/2008 18:37:54

    Οταν ολες οι κυβερνηησεις, για ψηφοθηρικους λογους, μαζευουν και διοριζουν κοσμο και κοσμακη, στο 90% αργομισθους, που πρεπει να τους πληρωνουμε ολοι μας, τοτε που περιμενετε να φτασει το ελλειμμα και το χρεος;
    Και βεβαια,βασικη αιτια αυτου του γεγονοτος, ειναι οτι επιτρεπουν στα αγραμματα παιδακια να μπαινουν και να τελειωνουν τα Λυκεια και να νομιζουν οτι ξερουν γραμματα, αρα, πως ειναι δυνατον, να πανε να δουλεψουν χειρωνακτες;
    Θυμαμαι,μια φορα στην τιβι, ρωταγανε καποιους νεους στις Σερρες, τροφιμους καφενειου,πρωινες ωρες,γιατι δεν πανε στα χωραφια των γονιων τους να δουλεψουν, για να μη φερουν Βουλγαρους να δουλεψουν κι αυτοι απαντουσαν,οτι "εγω εχω αλλα ονειρα για τη ζωη μου".
    Προς το παρον βεβαια, επιναν καφε, με τα λεφτα του μπαμπα τους.
    Μ αυτα τα μυαλα, λετε να μπορουμε να παμε μακρυα;
    Το ξερετε, οτι δεν παραγουμε πια τιποτα, (ακομα και σκορδα και λεμονια, απο το εξωτερικο τα φερνουμε),και αν δεν υπηρχε και ο τουρισμος, ειδικα οι Ρωσσοι τα τελευταια χρονια), θα ειχαμε παρει προ πολλου το μπουλο;

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/10/2008 18:50:11

    Προβοκάτωρ το σχόλιο αυτό το έχεις ξαναγράψει και αλλού. Δε συμφωνώ κι αν νομίζεις ότι δουλεύοντας σαν αγρότης βγάζεις τα προς το ζην μπορείς να γίνεις αγρότης και να αφήσεις τις συμβουλές προς τους άλλους.
    Η παγκοσμιοποίηση προκάλεσε ένα μεγάλο κακό. Σου λέει αγόρασε από όπου είναι πιο φτηνά. Φτηνά όμως αν βάλεις όλες τις παροχές, που έχουμε στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Υπάρχει εξαθλιωμένα. Ζητάς λοιπόν να οδεύσουμε στην εξαθλίωση και να εξισωθούμε με τους τριτοκοσμικούς που μένουν σε καλύβες.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2008 19:57:11

    AΛΕΦΑΝΤΕ, μην αισθάνεσαι άσχημα αν δεν ξέρεις οικονομικά, και ο Χότζας που νομίζει ότι ξέρει μάλλον χμμ...

    Εγώ πάντως δεν ξέρω ποδόσφαιρο (είναι αυτό με κάτι ραβδιά στον πάγο;)

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/10/2008 22:23:24

    Oλοι οι απολογητές τού ακραίου Καπιταλισμού τά ρίχνουν στόν πολίτη.Και ταυτόχρονα επιχαίρουν όταν ξεπουλιέται δημόσια περιουσία.
    Ετσι αθωώνουν πλήρως τίς κυρίαρχες πολιτικές ..
    Κλασσικές τακτικές πού συμβαδίζουν μέ τους ισχυρούς και τούς δυνάστες.

  13. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 22/10/2008 22:56:50

    archaeopteryx

    ΑΣ ΩΨΕΤΕ..... Ο ΔΟΥΡΟΣ..... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!!!

    ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ!!!!

    ΜΕΧΡΙ ΤΣΑΜΠΙΟΝ ΛΙΓΚ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ!!!

    ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΔΟΣΦΑΙΡΟ!!!