03/06/2009 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 3,5% η «ψαλίδα» υπέρ του ΠΑΣΟΚ


_________________________________________________________________________________________
Στο 3,5%  η διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και κάμψη του ποσοστού των Οικολόγων Πράσινων καταγράφει το έκτο κύμα του προεκλογικού βαρόμετρου της Public Issue για λογαριασμό του ΣΚΑΪ και της Καθημερινής.

Σε σχέση με το πέμπτο κύμα του Βαρόμετρου ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ παραμένουν σταθεροί, ΚΚΕ και ΛΑΟΣ κερδίζουν 0,5%, ενώ πτώση 2% καταγράφεται για τους Οικολόγους Πράσινους και 1 μονάδα κερδίζουν τα λοιπά κόμματα (βλ. φωτό ).

Η μείωση των ποσοστών των Οικολόγων Πρασίνων αποδίδεται στις  αυξημένες επιθέσεις που δέχονται τις τελευταίες ημέρες και στο γεγονός ότι η ψήφος προς αυτούς είναι ασταθής.

Πάντως, στις διαρροές ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ προς τους Οικολόγους Πράσινους εμφανίζεται αυξητική τάση. «Από 8% των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ που δήλωναν πως θα ψηφίσουν Οικολόγους φτάσαμε στο έκτο κύμα του Βαρόμετρου στο 10%».
Χαμηλή συσπείρωση παρουσιάζουν όλα τα κόμματα εκτός του ΚΚΕ. Έτσι η συσπείρωση για το ΚΚΕ φτάνει το 68%, 67% για το ΠΑΣΟΚ, 56,5% για τη ΝΔ και 47,5% για το ΣΥΡΙΖΑ.

 Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από τις 27 έως και τις 29 Μαίου σε δείγμα 1002 πολιτών.

Δείτε όλα τα ευρήματα της δημοσκόπησης της Public Issue πατώντας ΕΔΩ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 03/06/2009 01:40:59

    Εμένα με ενδιαφέρει αυτό το 5% που έγινε 6% στο Άλλο Κόμμα. Μπορεί αυτό το 6% να αυξηθεί στο 7-8%; Μπορεί αυτό το ποσοστό να συμπεριλάβει ένα 3% από κάποιο έβδομο κόμμα να εκλέξει έδρα στο ευρωκοινοβούλιο; μπορεί αυτό να είναι το ΠΑΜΜΕ, ώστε να διαγκωνίσει κάποιους άλλους;

    [Επίσης, μπορεί ο καταποντισμός των Ο-Π να το ρίξει τελικά κάτω από 3%;;]

  2. kanis avatar
    kanis 03/06/2009 02:16:10

    O Καραβέλας θυμίζει κάποιον..., αλλά από ποιόν "νονό";

  3. thle8eaths avatar
    thle8eaths 03/06/2009 02:27:21

    τον Καραβέλα. τον υποδύονταν ο χρήστος καλαβρούζος

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 03/06/2009 02:40:32

    Ωχ με τις ευρωμπουρδες:

    Νόμος περί των «όρων κτήσης της Τουρκικής υπηκοότητας». Οι ξένοι που συμβάλλουν πολιτιστικά, οικονομικά, επιστημονικά ή αθλητικά στην Τουρκία θα μπορέσουν πλέον να γίνουν Τούρκοι πολίτες (απευθύνεται ιδιαίτερα σε όλους εκείνους που στην Ελλάδα χαρακτηρίζουν ως φασίστες όσους αγαπούν την πατρίδα τους).

    Χμμμ...! λετε να το εχουν υπ, οψιν τους οι κ.κ. ρεπουση, κουλουρη, οι κ.κ. λιακος, ηρακλειδης, δημου και λοιποι εντος των τοιχων νεοοθωμανοι;

  5. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 03/06/2009 04:00:29

    EUROPEAN ....ERECTIONS

    KAI GREEK ΚΑΡΓΚΙΟΖΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΡΑΣΙ ΑΠΟ ....ΑΧΛΑΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΕΡΙ ΟΙΝΟΥ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΣΟΦΩΝ.

    ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ERECTION
    NAI ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

    ΟΧΙ ΣΤΙΣ EUROPEAN ELECTIONS ΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΩΝ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.

  6. ataktos avatar
    ataktos 03/06/2009 08:55:29

    Η Ε.Ε είναι ενώσει κρατών εθνών .Και αφού είναι τελικά έτσι το νόημα τον εκλογών η αναμέτρηση αυτή έχει χαρακτήρα εσωτερικού δημοψηφίσματος Αυτός είναι και ο λόγος που το δίδυμο μας έχει πάθει τραμπάκουλο και συγχύσει .....

  7. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 03/06/2009 09:25:27

    ρε γαμώτο, πέφτουν οι οικολόγοι...

  8. zapata avatar
    zapata 03/06/2009 09:26:59

    είναι αστείο να αποκαλείς νεο-οθωμανούς έλληνες πολίτες, εσύ ο κατευθείαν απόγονος του Περικλή. (και της Ασπασίας υποθέτω)

  9. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 03/06/2009 10:33:33

    ...η αποκάλυψη του Κουρή,είναι πολύ σπουδαία....!!!ανατρέπει όλο το πολιτικό εφησυχασμό...!!!..και παραπέμπει ευθέως το Σημίτη...και οχι στον Παπακωνσταντίνου...!!!...στον ΘΕΣΜΙΚΟ της ΜΙΖΑΣ και της ρεμούλας...τον εμπρηστή της Ελληνικής Οικονομίας και Κοινωνίας!!!!!

  10. allos avatar
    allos 03/06/2009 11:20:44

    Λέτε οι Ο-Π να μην μετρήθηκαν ποτέ στο 8% αλλά να το έκαναν μεγαλοεκδότες για επίδειξη δύναμης;
    Τώρα όμως θα πρέπει να προλάβουν να τους κοντήνουν μέχρι την κυριακή κάτω από το 2%.

    Λες;

  11. manos avatar
    manos 03/06/2009 11:36:05

    ΑΠ' ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΤΡΙΤΟ ΚΟΜΜΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΤΡΑ ΤΟΥ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ, ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ, ΤΟΥ ΚΚΕ ΑΕ, Κ.Λ.Π. ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

  12. MAVERICK avatar
    MAVERICK 03/06/2009 14:40:20

    Ας ελπίσουμε ότι οι "Οικολόγοι" του Κεμάλ Τρεμόπουλου δε θα περάσουν τελικά το 3%. Και μακάρι να καταλάβουμε ότι το μόνο κόμμα που δίνει κάποιο έστω νόημα στην ψήφο μας σε αυτές τις εκλογές είναι το Πανελλήνιο Μακεδονικό Μέτωπο. Δεν υπάρχει λόγος να ψηφίσουμε πλην αυτού καθότι όλοι είναι για τα μπάζα.

  13. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 03/06/2009 16:28:55

    Κάπου το διάβασα, δεν θυμάμαι, ότι αν βγάλουν έδρα οι Ο-Π, τότε η Τουρκία θα αποκτήσει τον πρώτο της ευρωβουλευτή! Καλό ε;