30/03/2009 13:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 2009 ζούμε, ή στο 1965;


______________________________________________________________________________________________
Όταν το http://www.antinews.gr/,έγραφε, μακράν πρώτο από άλλες ιστοσελίδες αλλά και τα ΜΜΕ,  ότι στην θολό τοπίο που ακολουθεί την αναγκαστική αποχώρηση Καραμανλή από την πρωθυπουργία (αποτέλεσμα εξόφθαλμων πιέσεων), «η Ντόρα ακολουθεί σε δυο βήματα, το ένα από τα οποία μπορεί να λέγεται Σουφλιάς» (κλικ εδώ), δεν ρίχναμε ασφαλώς τον καφέ, ούτε επιδεικνύαμε μαντικές ικανότητες . Απλώς μεταφέραμε στους αναγνώστες μας τις πληροφορίες που υπήρχαν από τότε, για το σκοτεινό παρασκήνιο των εξελίξεων στη Νέα Δημοκρατία, αλλά η διαπλοκή εμπόδιζε άλλους (το ίδια καλά ενδεχομένως πληροφορημένους μ΄ εμάς) να αποκαλύψουν.

Σήμερα, διαβάζοντας κανείς τις ναυαρχίδες της διαπλοκής (Βήμα, Νέα, Έθνος) δεν χρειάζεται να είναι Κάλχας για να καταλάβει ότι οι κρατικοδίαιτοι εκδότες των μεγάλων έργων και προμηθειών προωθούν τον Γιώργο Σουφλιά (εκείνον δηλαδή που διανέμει τα έργα και τα φιλέτα του κράτους) σε ρόλο μεταβατικού πρωθυπουργού και ίσως ηγέτη της ΝΔ , μέχρις ότου η Ντόρα Μπακογιάννη μπορέσει να αναλάβει το γαλάζιο μαγαζί.

Όπως πολύ σωστά έχει επισημανθεί και από άλλους, η επιβολή ως διαδόχων, δελφίνων και κληρονόμων κομμάτων των εκλεκτών των MME καταργεί τους θεσμούς, γελοιοποιεί την ασθμαίνουσα Δημοκρατία μας και επαναφέρει στη μνήμη σκοτεινές εποχές όπου τα συγκροτήματα του Τύπου μαζί με το παλάτι ανεβοκατέβαζαν κυβερνήσεις. Και αποτελεί ασφαλώς μια ακόμα ειρωνεία της νεοελληνικής ιστορίας το γεγονός ότι στις κινήσεις αυτές πρωτοστατεί και πάλι ο πρωταγωνιστής εκείνης της εποχής, ηγούμενος για μια ακόμα φορά των προσπαθειών της οικογενείας του να καταλάβει τα ύπατα αξιώματα.

Είναι προφανές ότι ο Κ. Καραμανλής έχει ήδη κριθεί πολιτικά, για τις παραλείψεις του, την ολιγωρία του και κυρίως για το άγος Ρουσόπουλου. Και όπως έχουμε ξαναπεί συγχωροχάρτια δίνει μόνο ο Πάπας. Όμως, η επιδίωξη των μεγαλοεκδοτών και της διαπλοκής να ελέγξουν και να ποδηγετήσουν, εν έτει 2009, το αίτημα της κοινωνίας για βαθιές πολιτικές αλλαγές (λόγω και της οικονομικής κρίσης) εξυπηρετεί μόνο το στενά οικονομικά τους συμφέροντα (μεγάλα έργα, καζίνα, αποκρατικοποιήσεις) και μόνο κακά προοιωνίζει για την χώρα. Ο καθένας μπορεί να φανταστεί που μπορεί να οδηγήσει τη χώρα ένας παλαιοκομματικός πολιτικός που ούτε καν αγγλικά γνωρίζει και δεν μπορεί να μπει σε αεροπλάνο, ή μια πολιτικός το μεγαλύτερο προσόν της οποίας είναι η κληρονομιά του μαγαζιού που έκτισε, με τόσους κόπους είναι αλήθεια, ο μπαμπάς της.

Πριν από ενάμισι χρόνο το  http://www.antinews.gr/ πήρε σαφώς το μέρος του Γιώργου Παπανδρέου στον αγώνα του εναντίον της διαπλοκής και της επιρροής Σημίτη, θεωρώντας ότι η δουλειά των εκδοτών είναι στα τυπογραφεία και τα περίπτερα και όχι στα κομματικά γραφεία. Σήμερα πιστεύουμε εξίσου ακράδαντα ότι το ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να αισθάνεται ούτε ευτυχές, ούτε αισιόδοξο, από αυτήν την προκλητική επίδειξη δύναμης του εκδοτικού και επιχειρηματικού κατεστημένου. Επειδή μόνο νέα δεινά προοιωνίζει και γι αυτό και για τον τόπο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Smash Direct avatar
    Smash Direct 30/03/2009 13:40:49

    Πολυ σωστη κατα την γνωμη μου η αναλυση σου.Θα μου επιτρεψεις να πω μονο οτι σιγουρα το 2009 σε καμμια περιπτωση δεν θα γινει 1965 γιατι ο λαος και υποψιασμενος ειναι και δεν θα το επιτρεψει.Οι ιντριγκες με μοχλο την μετριοτητα του Σουφλια δεν θα περασουν και οι ιντριγκαδοροι το γνωριζουν αυτο και γι αυτο οπως βλεπουμε ειναι παρα πολυ προσεχτικοι!!

  2. Οράτιος avatar
    Οράτιος 30/03/2009 13:55:44

    Επιφυλάσσομαι για το αν ο λαός είναι υποψιασμένος και αφυπνισμένος...

    Ειλικρινά, παρότι αν μπούμε στο μικρόκοσμο τους έχουν μεγάλη βάση τα όσα καταγράφονται πολύ εύστοχα -κατά τη γνώμη μου- κ. Φάκτορα, θεωρώ ανούσια και περιττή την κουβέντα για τις μικροκομματικές, ματαιόδοξες και άρρωστες βλέψεις των δελφίνων.

    Η ουσία είναι το αν κάποιος από αυτούς καθίσταται ικανός για μια πολιτική καλύτερη από την προηγούμενη. Κι αν το ερώτημα, νομίζετε ότι έχει προφανή απάντηση, κατά τον πάτο που φαίνεται να πιάσαμε, και πάλι επιφυλάσσομαι, θεωρόντας τους τα ίδια σκατά.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/03/2009 13:56:36

    O KK και ο ΓΑΠ οπως εχουμε γραψει απο περσυ, τα εχουν βρει μεταξυ τους. Ο ΚΚ θα χασει ο ΓΑΠ θα ερθει και προβλεπω και αυτοδυναμια.. μιν χαλασει η σουπα της διαχοχης καταστασης - οικογειοκρατικα.

    Το ζητουμενο παραμενει το τι θα γινει σ αυτη τη δυσμοιρη χωρα μεχρι τις επομενες εκλογες. Θα δουλευει κανεις η θα το ριξουν στο τσαμικο και θα ετοιμαζουν τους καναπεδες οπως εμεις οι γαυροι??

    Επισης ο ΓΑΠ με ποιο ΥΣ θα κυβερνησει? Ποια ΚΕ ?
    Ο Σημιτης δεν ερχεται διοτι ο ΓΑΠ δεν τον εχει αναγκη και ειναι ξεκαθαρο οτι κερδιζει και απο τη Χιλή !! Σε καθε ημισφαιριο και χωρις καμια προσπαθεια.

    Σε αναμονη να σβησει το μπλε φωτακι του μπουρδελου και ν αναψει το νεο το πρασινο ! "μπουρδελο ο γρηγορης" !

    ΠΠ

  4. tiramola avatar
    tiramola 30/03/2009 13:58:33

    Εγώ θυμήθηκα τον "αμαρτωλό" μαθηματικό τύπο....

  5. tiramola avatar
    tiramola 30/03/2009 14:10:40

    Φάκτορα τα έχει στο μυαλό του αυτά ο Γιώργος...
    Δεν πρόκειται να αφήσει τα συμφέροντα της διαπλοκής να γίνουν τροχοπέδη στα αιτήματα της κοινωνίας.
    Και θα σου πω και κάτι , να το θυμάσαι όταν θα αναλάβει δράση.
    Ο Γιώργος δεν είναι σαν τον πατέρα του "υπεράνω".
    Είναι εκδικητικός!
    θυμήσου το!

  6. lypon avatar
    lypon 30/03/2009 14:13:41

    Βρε άνθρωποι, γιατί ελπίζετε στο Γιωργάκη;

    Σφουγγοκωλάριος των συγκροτημάτων είναι κι αυτός, όπως και όλοι οι σημερινοί πολιτευόμενοι, μηδενός εξαιρουμένου.

    Θα κληθεί να διαχειριστεί την κρίση, το ίδιο αναποτελεσματικά και καταστροφικά όπως και ο Κωστάκης.

    Τα χειρότερα μπροστά μας είναι, δυστυχώς.

  7. tiramola avatar
    tiramola 30/03/2009 14:21:40

    Ένθερμοι υποστηρικτές του Παπανδρέου είναι αυτοί που έχουν μάθει να στηρίζονται στς δυνάμεις τους και μόνο σε αυτές lypon.
    Για τους νταβατζήδες , τους λεγόμενους , και πάσης φύσεως λαμόγια , ένα πράγμα θα σου πω...
    Μαύρα τους μακαρόνια!

  8. tiramola avatar
    tiramola 30/03/2009 14:26:36

    Σκεφτείτε το καλά όσοι θα ψηφίσετε Παπανδρέου...
    Δικός σας άνθρωπο για να κάνετε τις "δουλείες σας" δεν θα βρείτε στο μέλλον....

  9. Θύμα avatar
    Θύμα 30/03/2009 14:48:13

    Άν βγεί και ο Παπανδρέου ίδιος και χειρότερος απο τον Καραμανλή όπως έχει περάσει στο υποσυνείδητο της κοινής γνώμης έ του κερατά.
    Θα βάλει κανένας Βεργής μετά και θα βγεί με 80%

  10. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 30/03/2009 15:01:15

    @tiramola όσοι κάνουν προγνωστικά προτού η ομάδα κατέβει στο γήπεδο, κινδυνεύουν άμεσα να γελοιοποιηθούν. Εκτιμήσεις ναι, προγνωστικά όχι, εκτός να είσαι μπούκ ή τζογαδόρος.
    Δεν ξέρω γιατί ακριβώς, αλλά σου έχω μια συμπάθεια.
    Δεν είμαι υποστηρικτής αλλά ούτε και πολέμιος του Παπανδρέου, μακάρι αν τελικά βγει, να κυβερνήσει καλά.
    Εσύ όμως βάζεις το χέρι σου στη φωτιά. Αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε δυο καταστάσεις, ανάλογα την κράση σου, αν στραβώσει η υπόθεση όταν γίνει κυβέρνηση: Ή να βρίσκεσαι σε θέση διαρκούς και συνεχούς απολογίας για τα πεπραγμένα άλλου ανθρώπου και των επιτελείων του ή να εξαφανιστείς. Δεν νομίζω οτι αξίζει. Έτσι ακριβώς την πατήσανε και οι νεοδημοκράτες με τον Καραμανλή το 2004, που παρουσιάστικε ως "το άλλο, το νέο, το ελπιδοφόρο, το διαφορετικό, το ταμ-ταμ-ταμ" και επί των ημερών του η Ν.Δ έχει πληγεί ανεπανόρθωτα. Κι αν είμαστε ειλικρινείς, πιστεύω θα παραδέχεσαι πως τόσο πατάτα, ούτε κι εσύ τον περίμενες. Το κόμμα του ίσως, τον ίδιο προσωπικά όχι. Μόνο όταν ο άλλος βρεθεί με την κουτάλα στο χέρι δείχνει ποιος πραγματικά είναι, όχι όταν την διεκδικεί.
    Φιλικά.

  11. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 30/03/2009 15:15:13

    Υπήρχαν και ανθρώποι που ο πατέρας τους λίγο πριν ξεψυχήσει, τους έδωσε την συμβουλή «μη ξεχάσεις ποτέ, πως ένα είναι το κόμμα».
    Και πριν τις εκλογές του ’81 έσπευδαν σε νεκροταφεία να ζητήσουν συγνώμη από τον πατέρα τους για την ψήφο που θα ρίξουν στο ΠαΣοΚ. Παράλληλα έβγαζαν πύρινους λόγους στα καφενεία του χωριού τους. Μετά από λίγο καιρό, για να πιουν καφέ έπρεπε να πάνε σε άλλη κοινότητα ή δήμο, γιατί δεν άντεχαν το κάζο.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/03/2009 15:21:33

    Δώσε στον άνδρα εξουσία και θα καταλάβεις τον πραγματικό του χαρακτήρα.

    Μπορεί να βγει αυταρχικός, αλλαζώνας, σκληρός ή απλά ανεπαρκής όπως ο Μπελούσι μας ....
    Σε λίγα τέρμινα θα δούμε και τι καπνό φουμάρει ό έτερος των κληρονόμων.
    Έτσι κι`αλλιώς πιο ζημιωμένοι δεν μπορούμε να βγούμε. Η Ελλάδα φθίνει σε όλα τα επίπεδα πλην της νεοπλουτίστικης συμπεριφοράς της νέας ΛΜΑΤ.
    Τουλάχιστον ο Φόρεστ πέρασε και από κάποια υπουργεία και όχι σαν τον άλλο που η μόνη πείρα του ήταν στα μεζεκλίκια.

  13. Lavazza avatar
    Lavazza 30/03/2009 15:24:19

    @tiramola

    ΠΑΣΟΚ και Νταβατζήδες πάνε μαζί από το 1981 και μετά.

    Εάν δεν το έχεις καταλάβει αλί από εμάς...

  14. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2009 15:48:03

    tiramola, υπερβάλεις.

  15. Smash Direct avatar
    Smash Direct 30/03/2009 15:50:55

    @ 19 lavazza .Ποια σχολη φιλοσοφιας εισαι πτυχιουχος.

  16. ataktos avatar
    ataktos 30/03/2009 16:05:38

    Όταν άκουσα πάλι σήμερα τον ΓΑΠ από Χιλή μεριά μου ήρθε να πάρω τηλέφωνο στον Λουλά να τον κρατήσουν λίγες ακόμα μέρες ,μπας και βάνει το Μεγκα που τον συνοδεύει και προωθεί «μέσα» οικονομικά .Έτσι και ο τόπος θα ανασάνει από της καθημερινές του μαλ…και η νταβάδες θα ψάξουν για κανέναν ποιο αξιόπιστο .

  17. ataktos avatar
    ataktos 30/03/2009 16:09:09

    Πάντως και αυτό το δίδυμο στην φωτογραφία όλο χαρά είναι .Μου θυμίζουν τον κουφό και τον χαζό κατά την συναντήσει τους έξω από το στάβλο του Κουφού στο χωριό μου όταν τον λεηλάτησαν και μοίραζαν τα λάφυρα ….

  18. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2009 16:15:57

    @ 24
    Πάλι μιλά με ελεύθερο συνειρμό, χωρίς να διαβάζει κείμενο? Γιατί να χάνονται τέτοια τεμάχια?

  19. Απορων avatar
    Απορων 30/03/2009 16:21:58

    ataktos...σούρθε αλλα γιατί σούφυγε?
    Ο Λούλα περιμένει...άντε!
    Στο χωριό μου λένε τρία πλιά
    κι ένα τσιόνι.Διάλεξε!!

  20. ataktos avatar
    ataktos 30/03/2009 16:26:26

    απορών -Πρόλαβε και πέταξε για Νέα Υόρκη χα χαχα πρέπει να βάνουμε κανένα μέσω από το kslami.net τώρα

  21. Lavazza avatar
    Lavazza 30/03/2009 16:42:15

    @Smash

    της σχολή διαπλοκής και νταβατζιλικίου του ΠΑΣΟΚ...

  22. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 30/03/2009 16:54:23

    tiramola δινω τα διπλα απο οσα παιρνεις, για να στηριζεις εμενα σε αυτο το μπλογκ.
    Και οχι επιταγες, ε....κασερι μιλαμε.

  23. deer avatar
    deer 30/03/2009 16:55:25

    Aγαπητοί μου καυστικές και άκρως αληθινές οι παρατηρήσεις σας. Eντυπωσιάζομαι (καινούργια) με το πόσο τελικά ο κόσμος είναι υποψιαζμένος. Tο ζήτημα είναι όλοι εμείς που δεν εθελοτυφλούμε πώς θα γίνει να συσπειρωθούμε και να αποτρέψουμε το αποτέλεσμα που θα μας καταδικάσει για πολλοστή φορά στο σκοτάδι. Στον καταρράκτη που μας περιμένει οσονούπω! Eρώτηση...!!!
    Eχετε καμμιά ιδέα; Παρότι εργαζόμενη στα MME, εκ των έσω ο κόσμος δυστυχώς στο χώρο είναι μακριά νυχτωμένος σκεφτείτε στην πλειοψηφία τι γίνεται.. Kρίμα. Eδώ δεν διαβάζει κανένας ούτε τη δική μας εφημερίδα... Eπίκαιρη η απίθανη ατάκα του συγχωρεμένου Aυλωνίτη (Ω ρε ΠOY ΠAME!!!!)

  24. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 30/03/2009 17:09:29

    @ 30 Lavazza. Στην απαντηση σου νομιζω οτι εχεις κανει ενα μικρο λαθος ηθελημενα η αθελητα δεν μπορω να ξερω!!!Την σχολη της διαπλοκης και του νταβατζιλικιου της δεξιας που την εκφραζει η ΝΔ μαλλον ηθελες να γραψεις..Κανω λαθος???

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2009 17:10:11

    @32: πες μας για τα δικά σας, την κατάσταση στο χώρο σας, τη σημερινή συγκέντρωση-αντισυγκέντρωση κλπ. αν ξέρεις.

  26. ariel avatar
    ariel 30/03/2009 17:10:13

    Ανώνυμε, γιατί αγόρι μου δεν γράφεις Ελληνικά για να μην ξεστραβωνόμαστε? Εχουμε και κάποια ηλικία, λυπήσου μας.

  27. MIG-21 avatar
    MIG-21 30/03/2009 18:34:45

    Στο 2009 ζούμε, ή στο 1965;

    μακαρι......να ζουσαμε εστω το 1965!!

    εδω ο Πακης ........ εκανε σημεια και τερατα με τον διαγωνισμο της ΕΥΠ!!
    (ανακοινωθηκαν σημερα τα αποτελεσματα χαχαχαχα!!)

    ουτε στο 1945 δεν ζουμε!!!

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/03/2009 18:50:42

    2 σημερινές ειδήσεις, μια θετική μια αρνητική.
    Η θετική είναι ότι Ελληνική φρεγάτα συνέλαβε Σομαλούς πειρατές που προσπάθησαν να καταλάβουν πλοιο του Γερμανικού πολεμικού ναυτικού!!! (Τρίζουν τα κόκαλα του Νάυαρχου Ντένιτζ.)
    Η αρνητική είναι οι γονείς 13χρονου που μήνυσαν καθηγητή για ξυλοδαρμό!!! του βλασταριού τους και το έχωσαν μάλιστα σε νοσοκομείο όπου γελούν οι γιατροί. Το παιδί έκανε φασαρία και ο καθηγητής το επέπληξε. Και αντί τα "λέσια" οι γονείς να του πουν και μπράβο τον κατηγορούν...
    Μετά φταίνε οι κουκουλοφόροι για αυτά που κάνουν ή κάποιοι νεοέλληνες κομπλεξικοί γονείς που εκτρέφουν κωλόπαιδα; Τρελαίνομαι!!!

  29. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 30/03/2009 19:11:21

    Η ΑΠΑΘΕΙΑ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ...ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΗΜΑΞΟΥΝ!

  30. XL avatar
    XL 30/03/2009 20:52:33

    Ο μάνος και ο μπουτάρης προσφέρουν μία εναλλακτική.
    Τουλάχιστον δεν είναι λαμόγια.

  31. socrates avatar
    socrates 30/03/2009 21:16:47

    ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ;

    Η παραπληροφόρηση από τα τηλεοπτικά παράθυρα, ειδικά στις οι επονομαζόμενες ΕΙΔΗΣΕΙΣ, έχει πάρει διαστάσεις σκανδάλου.

    Εισαγγελείς δεν υπάρχουν πια σε αυτή τη χώρα;

    Όλες οι λέξεις και φράσεις και η ροή των τηλεοπτικών σχολίων είναι από πριν σκηνοθετημένες και οι σχολιαστές / παρουσιαστές / δημοσιογράφοι ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ Ο ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ.

    Με λίγη προσοχή καταλαβαίνεις πόσο ΣΙΚΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ και πόσο «ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ» είναι τα σχόλια:

    1. ΟΙ ΤΗΛΕ-ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ που ξέρεις ότι αποκλείεται να σκέπτονται με αυτούς τους ρυθμούς, απλά διαβάζουν αυτά που έχουν μπροστά τους στο μόνιτορ.

    2. ΌΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΥΝΟΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟ τον βάζουν στο αριστερό τηλεοπτικό παράθυρο και τον αντίπαλό του στο δεξί, (όπως κοιτάμε, εάν δεν το ξέρετε ο ανθρώπινος εγκέφαλος ελκύεται περισσότερο από αυτά που βλέπει στο αριστερό μέρος της οθόνης, προσέξτε πχ. τις διαφημίσεις καταναλωτικών προϊόντων).

    3. ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥ ΗΧΟΥ εάν θέλουν να ευνοήσουν κάποιον και την χαμηλώνουν εάν όχι. ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗ ΦΩΝΗ των καλεσμένων, κάνοντας πιο μπάσες όσων θέλουν να συμπαθήσουμε και πιο τσιριχτές όσων θέλουν να μην πάρουμε στα σοβαρά ή να λοιδορήσουμε.

    4. ΒΑΖΟΥΝ ΓΡΑΠΤΟ ΤΙΤΛΟ στο κάτω μέρος της οθόνης, ανάλογα με το τι λέει ένας τηλε-ηθοποιός ή πολιτικός, διότι ξέρουν ότι ο γραπτός λόγος συγκρατείται στο μυαλό του ανυποψίαστου πολύ ευκολότερα από τον προφορικό του τηλε-ηθοποιού. Η πλάκα είναι ότι πολλές φορές το μπάνερ βγαίνει ΠΡΙΝ να πει τη φράση ο δημοσιογράφος και έτσι ξεβρακώνεται η σκηνοθεσία. Τα γραπτά μπάνερ στο κάτω μέρος της οθόνης είναι η πιο ύπουλη μορφή παραπληροφόρησης, πχ. η μεγαλοκοπέλα – παρουσιάστρια ΛΕΕΙ "σύμφωνα με το ρεπορτάζ ο ΧΧΧ έχει πάρει μίζα" και το μπάνερ ΓΡΑΦΕΙ "ο ΧΧΧ έχει πάρει μίζα". Προφανώς το "σύμφωνα με το ρεπορτάζ" το λένε ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ σαν άλλοθι για να μη φάνε αγωγές, αλλά η λάσπη που αφήνει το γραπτό μπάνερ παραμένει το μυαλό πολύ περισσότερη ώρα από την προφορική φράση «σύμφωνα με το ρεπορτάζ». Να τους δώσω και μία ιδέα,να κάνουν το μπάνερ να αναβοσβήνει για να περνούν ακόμη πιο έντονα την παραπληροφόρηση.

    5. ΌΤΑΝ ΚΑΛΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ προσκαλούν τους πιο επικοινωνιακούς και διαβασμένους από το κόμμα που θέλουν να ευνοήσουν και τους πιο γραφικούς από αυτό που θέλουν να απαξιώσουν.

    6. ΣΤΗ ΣΠΑΝΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΤΗ ΘΕΛΟΥΝ, είτε αλλάζουν το θέμα της συζήτησης (ακόμη και διακόπτοντας άγαρμπα τον καλεσμένο τους) ή του επιτίθενται με συνεχείς κακοπροαίρετες τοποθετήσεις και πριν προλάβει αυτός να απαντήσει μας αναγγέλλουν ότι τελείωσε ο χρόνος. Εννοείται ότι ο καλεσμένος αυτός θα ξαναβγεί στο κανάλι όταν παγώσει η κόλαση.

    7. ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΥΝΟΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ παρουσιάζουν πολλές φορές μέσα στη μέρα τις απόψεις των στελεχών του ενώ εάν θέλουν να το «θάψουν» εξαφανίζονται οι δηλώσεις τους για εβδομάδες. Το τελευταίο τρίμηνο, για παράδειγμα, βλέπουμε καθημερινά τα στελέχη του Λάος και σπανιότατα τα στελέχη του Σύριζα.

    8. ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΝ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ σε κάποια θέματα και μηδαμινό ή καθόλου σε άλλα πολύ μεγαλύτερης εμβέλειας και σημασίας. Για παράδειγμα μπορεί να ακούμε καθημερινά το ίδιο (βαρετό) ρεπορτάζ για την ακρίβεια επί χρόνια αλλά να μην μαθαίνουμε ποτέ για ιδιαίτερα σημαντικά θέματα όπως η εξέλιξη της Εγνατίας οδού ή η συμφωνία με τους κινέζους για τον ΟΛΠ ή η εξάρθρωση μεγάλου δικτύου διακίνησης βαριών ναρκωτικών .

    9. ΟΙ ΤΗΛΕ-ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ, (πχ. Πρετεντέρης, Τσίμας, Τρέμη, Καψής, Οικονομέας, Παπαχελάς, Καμπουράκης, Ευαγγελάτος, Βερύκιος, Μακρή, Λιαρέλλης, Παπαδάκης, Αναγνωστάκης, Σρόιτερ) με λίγες εξαιρέσεις, που όμως όταν, κατάλαβαν ότι το παιγνίδι έχει χρήμα, ευθυγραμμίστηκαν με τους πρώτους (πχ. Χατζηνικολάου, Τράγκας, Αυτιάς, Κύρτσος).

    10. ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ βασίζονται κυρίως στο Δημόσιο (άμεσα ή έμμεσα) για τα έσοδα των άλλων επιχειρήσεών τους, χωρίς το οποίο θα έμεναν ταπί. Αυτό είναι ξεκάθαρο διότι όσοι από αυτούς προσπάθησαν να πετύχουν επιχειρηματικά εκτός Ελλάδας απέτυχαν.

    Ζήτω λοιπόν ο Μπόμπολας, ο Λαμπράκης, ο Αλαφούζος, ο Κυριακού, ο Κοντομηνάς, ο Βαρδινογιάννης, ο Κουρής και ο Βρυώνης.

    Τους αγαπάμε γιατί είναι πολύ καλοί άνθρωποι και, πάνω από όλα, αλτρουιστές!

    ΤΟΣΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ» ΜΑΣ.

  32. Hellenic avatar
    Hellenic 30/03/2009 21:58:32

    Οι κινησεις αυτες δειχνουν τον πανικο ενος σαπιου συστηματος που φοβαται τον λαο. Συγκριση με το 1965 ειναι δυσκολο να γινει αφου τον ελεγχο των Ενοπλων Δυναμεων τον εχει η δημοκρατικα εκλεγμενη κυβερνηση και η επομενη κυβερνηση θα ειναι το ΠΑΣΟΚ του Γεωργιου Παπανδρεου.Ολοι αυτη η παρακρατικη μαφια πρεπει να συνηθισει οτι στο παιχνιδι υπαρχουν κανονες και αυτους τους βαζει η κυβερνηση που εκλεγεται απο τον Ελληνικο Λαο.