15/07/2010 13:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 11% η ανεργία

Στο 11,9% ανήλθε τον Απρίλιο το ποσοστό ανεργίας στη χώρα μας έναντι 9,4% τον Απρίλιο 2009 και 11,6% το Μάρτιο 2010, σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα η Ελληνική Στατιστική Αρχή.

Το σύνολο των απασχολουμένων κατα τον Απρίλιο 2010 εκτιμάται ότι ανήλθε σε 4.412.946 άτομα και οι άνεργοι σε 596.979 άτομα, ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός σε 4.288.462 άτομα.

Οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 69.318 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2009 (μείωση 1,5%) και κατά 10.953 άτομα σε σχέση με το Μάρτιο του 2010 (μείωση 0,2%).

Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 130.101 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2009 (αύξηση 27,9%) και κατά 18.256 άτομα σε σχέση με το Μάρτιο του 2010 (αύξηση 3,2%).

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής, Πάνος Παναγιωτόπουλος, για τη νέα άνοδο της ανεργίας, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Επειδή οι επίσημες ανακοινώσεις για την ανεργία -αυτή τη φορά του μηνός Απριλίου του 2010- δείχνουν και νέα άνοδο της ανεργίας, σε όλη τη χώρα, ρωτάμε τον Πρωθυπουργό: Τι έκανε για να μην χαθούν άλλες θέσεις εργασίας; Και ταυτόχρονα: Ποια μέτρα πήρε για να τονωθεί η ανάπτυξη και να ενισχυθεί η απασχόληση;



Η απάντηση είναι: Ο Πρωθυπουργός δεν έκανε τίποτα.



Η Νέα Δημοκρατία δεν περιορίζεται μόνο να κάνει κριτική, ως Αντιπολίτευση. Κάνει συγκεκριμένες και άμεσα εφαρμόσιμες προτάσεις, όπως αυτές, που έδωσε στη δημοσιότητα, πριν από λίγες ημέρες, ο Πρόεδρος του κόμματος Αντώνης Σαμαράς.



Καλούμε την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ -και προσωπικά τον Πρωθυπουργό- να τις μελετήσουν και να τις εφαρμόσουν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/07/2010 13:19:28

    12% και όχι 11%.

    Σοσιαλισμός, με βαρβαρότητα μαζί.
    Αλήθεια, ο ΟΑΕΔ μπορεί να δίνει επίδομα ανεργείας για τόσο κόσμο?
    Τί θα γίνει όταν πάει στο 20%

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 15/07/2010 13:50:24

    με την μεγάλη αύξηση στις τιμές των καυσίμων ήταν αναμενόμενο να έχουμε άνοδο του πληθωρισμού, έτσι το αντισταθμιστικό μέτρο της κυβέρνησης για την συγκράτηση του πληθωρισμού είναι η αύξηση της ανεργίας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ o βουνίσιος 15/07/2010 14:00:03

      Ποιά συγκράτηση? Εδώ θα πάει στο 8% ο πληθωρισμός.
      Ακόμη μια φορά αποδεικνύεται πόσο αποτυχημένη είναι η πολιτική του GAP.

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 15/07/2010 14:48:32

    Η υψηλή ανεργία συνεπάγεται, μείωση της κατανάλωσης, συρρίκνωση των ρυθμών ανάπτυξης, συγκράτηση του πληθωρισμού και ευνοϊκές συνθήκες διαπραγμάτευσης των όρων εργασίας για τον εργοδότη..

    ο πληθωρισμός αυξάνεται υπερβολικά εξαιτίας της δυναμικής που δημιουργούν οι μεγάλες αυξήσεις φόρων στα καύσιμα, ακόμη και στο 25% να ήταν η ανεργία πάλι ο πληθωρισμός θα ήταν σε υψηλά νούμερα, φαύλος κύκλος...

    • Orestios avatar
      Orestios @ o βουνίσιος 15/07/2010 14:56:23

      Η υψηλή ανεργία γκρεμίζει τα έσοδα του κράτους από την μείωση της κατανάλωσης ενώ εκτοξεύει τα έξοδα του κράτους για κοινωνικές παροχές.

      Το αποτέλεσμα είναι όντως φαύλος κύκλος και είναι αποκλειτικό δημιούργημα GAP.

  4. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 15/07/2010 15:13:27

    Αν κάνουν απογραφή ανέργων η ανεργία θα βρεθεί μεγαλύτερη, πάνω από 15-18%, αρκετός κόσμος ενώ είναι άνεργοι δεν δηλώνουν άνεργοι.

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 15/07/2010 15:30:18

    χθες η κυβέρνηση ανακοίνωσε στροφή στον τουρισμό υψηλών προδιαγραφών, δηλαδή «μαντρωμένους τουρίστες». Αυτό θα δημιουργήσει συνθήκες να χαθούν θέσεις εργασίας και θα οδηγήσει σε μαρασμό χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις, νομίζω ότι σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να ικανοποιήσουν τις ανάγκες της ελληνικής κοινωνίας.
    Επίσης, είναι γνωστό ότι οι μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες προτιμούν προσωπικό από τις χώρες καταγωγής του τουριστικού προϊόντος.
    δεν μπορώ να κατανοήσω τους λόγους που μια κυβέρνηση απορρίπτει τον μαζικό τουρισμό!
    τι θέλει να εξυπηρετήσει;

  6. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 15/07/2010 18:26:26

    και που ειστε ακομα αδερφια! τσεκαρεται τα βιντεακια εδω

    http://www.infobeto.com/forum/f12/oli-i-alitheia-gia-mnimonio-tis-ntropis-aisxos-86026/

    ξυπνατεεεεεεε προβατα !!!!!!!!!!!!!!!!

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ προβοκατορας 15/07/2010 18:28:51

      το 2ο και 3ο βιντεακι τα επεξηγουν ΟΟΟΟΟΟΟΛΑ!!!!!! στην υγεια μας...

      • προβοκατορας avatar