03/04/2011 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 10,6% έκλεισε το έλλειμμα του 2010 (που είναι ο πάτος;)

Σας το είχαμε πει εδώ και μερικές εβδομάδες. Είχαμε προβλέψει ότι το έλλειμμα θα κλείσει κοντά στο 10,5% και θα τινάξει στον αέρα τον προϋπολογισμό και δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε. Στο 10,6% έκλεισε το έλλειμμα του 2010, πάνω από μια μονάδα του ΑΕΠ από τον αναθεωρημένο στόχο του Μνημονίου και σχεδόν τρεις μονάδες από τον αρχικό στόχο.

Όπως και τότε που προβλέπαμε το ποσοστό, λέγαμε ότι είναι έλλειμμα ΠΑΣΟΚ αυτό που ζούμε. Διότι το εντυπωσιακό είναι πως από το 10,6% μόλις 0,3 μονάδες προέρχονται από την ύφεση. Το υπόλοιπο ποσοστό του εκτροχιασμού οφείλεται στις απίστευτες σπατάλες που συνεχίζει να κάνει το Δημόσιο. Συγκεκριμένες υπηρεσίες και εταιρείες του Δημοσίου συνεχίζουν ανενόχλητες το μεγάλο φαγοπότι με ευθύνη της κυβέρνησης που μας έχει πάρει τα αυτιά ότι νοικοκυρεύει τη χώρα. «Μαζί τα φάγαμε» δηλαδή και στην εποχή του κ. Παπανδρέου μόνο που δεν τα τρώνε όλοι οι Έλληνες αλλά ορισμένοι που δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται.

Όλοι όμως θα την πληρώσουν καθώς η κυβέρνηση πρέπει να πάρει τώρα μέτρα πάνω από 2,5 δις ευρώ μόνο λόγω του εκτροχιασμού του προϋπολογισμού. Μόνοι τους τα τρώνε, όλοι θα πληρώσουμε δηλαδή. Ωραία πολιτική από την κυβέρνηση.

Η έκρηξη του ελλείμματος απλά έρχεται να επιβεβαιώσει την αποτυχία της πολιτικής του Μνημονίου. Υστέρηση εσόδων και μεγάλο φαγοπότι συνεχίζονται παρά το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών στενάζει. Ωραία τα κατάφεραν, να δούμε τώρα που είναι ο πάτος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. taurus avatar
    taurus 03/04/2011 10:28:42

    ΠΟΙΟ ΠΑΤΟ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ !! ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΡΥΠΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΠΗΓΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΒΑΘΙΑ ΣΤΑ ΤΑΡΤΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΤΗΣ ΑΝΥΠΟΛΗΨΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΕΨΗ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ taurus 03/04/2011 14:13:09

      +1000

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 11:17:13

    Εχω πει οτι ειναι 11-13%. Το 10.6% ειναι τεχνητο. Η ιστορια θα με επαληθευσει!....
    Περιμενετε 1-2 μηνες... λιγο πριν την επομενη δοση.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 11:58:39

      δεν έπεσες έξω .. τόσο είναι

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/04/2011 12:13:35

    Τα πράσινα χαζά ΔΕΝ καταλαβαίνουν ότι εάν δεν κόψουν έξοδα, έτσι θα πηγαίνει. Τα έξοδα είναι η συντήρηση του καρκινώματος που δημιούργησαν. Δυστυχώς, κόβωντας το καρκίνωμα θα κινδυνεύσουμε όλοι.

    Δεν κάνουμε καμιά 30αριά μελέτες να το μελετήσουμε το πρόβλημα;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/04/2011 12:15:08

    Να κάνουμε μερικές οριζόντιες μελέτες, μερικές κάθετες μελέτες, και κυρίως μελέτες για μετάβαση στην Πράσινη Ανάπτυξη.

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 03/04/2011 12:58:28

      Αρχαιε, μια ερωτηση.
      Η πρασινη αναπτυξη για να γινει δεν πρεπει να εχεις χρηματα να επενδυσεις και ευρωστη οικονομια?
      Η μπορεις να την χρησιμοποιησεις με καποιο τροπο να βγεις απο την υφεση?

  5. pikras57 avatar
    pikras57 03/04/2011 12:19:39

    +1000

  6. Orestios avatar
    Orestios 03/04/2011 13:34:57

    Σπατάλη αβέρτα σε ΜΚΟ και κολλητάρια του GAP.
    Το μνημόνιο της σωτηρίας και για κάποιους ευτυχίας ψηφίστηκε από 172 βουλευτές ισάξια υπεύθυνους με την κυβέρνηση για αυτή την αποτυχία.

  7. xmmm avatar
    xmmm 03/04/2011 13:52:25

    Προταση μομφης ΤΩΡΑ στον Παπακ για τα πλαστα στατιστικα, για τις πλαστες εκτιμησεις, για τον εσκεμενο εκτροχιασμο του ελλειματος του 09 (βλ ανακοινωσες για μεταφορα εσοδων πχ απο τελη κυκλοφοριας απο το 09 στο 10!!!)

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ xmmm 03/04/2011 22:08:32

      ....και να δικαιολογούν την υστέρηση εσόδων του ιαν2011 στο ότι δεν μετέφεραν τέλη από το 2010 στο 2011! Για ανόητους μας έχουν?????

  8. karamanlikos avatar
    karamanlikos 03/04/2011 14:07:31

    Γι'αυτό δεν πρόκειται το ΠΑΣΟΚ να κάνει εξεταστική για την Οικονομία!

  9. korto51 avatar
    korto51 03/04/2011 19:29:53

    Για να είμαστε ακριβείς στις εκφράσεις μας -γιατί έχω την εντύπωση πως πολλοί δεν το κάνουν- αν δεν έχουν εφαρμοστεί οι προβλέψεις του Μνημονίου δεν μπορούμε να λέμε ότι απέτυχε. Δεν είμαι υπέρ η κατά του μνημονίου γιατί δεν έχω πλήρη εικόνα αλλά φοβάμαι ότι αν οι πολίτες δεν αποφασίσουν να σταθούν και απέναντι στις κομματικές γραμμές τους -αν χρειαστεί- δεν γίνεται τίποτε. Θα είμαστε συνεχώς πάνω σε μιά τραμπάλα που θα πηγαίνει από Πασόκ σε Νέα Δημοκρατία χωρίς να υπάρξει πρόοδος. Θα είμαι πάντα δύσπιστος στις κραυγές των νεοδημοκρατών και των Πασόκων. Σκληρές κομματικές συγκρούσεις με έπαθλο την νομή της εξουσίας. Με την αριστερά να παρακολουθεί και να ξεροκαταπίνει αμήχανη. Επιτέλους αν ουσιαστικά χρεοκοπήσαμε τι έχουν να πουν-κυρίως- οι οπαδοί των κομμάτων εξουσίας? Σοβαρολογούν λέγοντας συνεχώς πως οι" άλλοι" φταίνε?

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 20:28:24

    Τι εγραφα προχτες?? θα παει στο 2% το επιτοκιο της ΕΚΤ..μεχρι τελους 2011. ειδη θα παει 1.25% μεσα στο Μαιο....!!!
    Οταν παει στο 2% ξερετε τι θα συμβει?? Οι Τραπεζες θα ζητησουν κ αλλες εγγυησεις!... θα ανεβασουν και τα επιτοκια καταθεσεων.. σε καταθετες χωρις $$
    Τα χρεωλυσια θα ανεβουν 60% ! των νοικοκυριων εννοω!!... Δανεια/Καρτες..
    Ασε τα δανεια της Χωρας...

    Ο ΠΑΠΑΚ τι εχει να μου πει?? δε τζινιους σειλσμαν..

    ΠΠ