#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2011 19:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 1% η διαφορά ΠΑΣΟΚ - ΝΔ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗΣ VPRC ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΑ "ΕΠΙΚΑΙΡΑ"












 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 27/04/2011 19:56:01

    Θέμα χρόνου το προσπέρασμα...

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ nick 27/04/2011 20:24:38

      το θεμα δεν ειναι το προσπερασμα.....

  2. thanasis avatar
    thanasis 27/04/2011 20:01:53

    Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 1 ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ, ΕΚΕΙΝΟ
    ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΙΝ,
    ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΗΔΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ
    ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΕ ΤΟΝ
    ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΞΕΝΩΣΑΝ
    ΤΗΝ ΝΕΑ ΓΕΝΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ,
    ΑΠΑΞΙΩΣΑΝ ΚΑΘΕ ΙΔΕΑ ,ΑΠΟΜΟΝΩΣΑΝ
    ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
    ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ
    ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΑΛΛΑ ΒΥΘΙΖΟΥΝ.
    ΠΡΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΧΡΕΙΑΣΕΤΑΙ
    ΝΕΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
    ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ
    ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΕΣ

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/04/2011 20:06:19

    Γύρισε στα... γνωστά της, η απογοητευμένη θυγάτηρ. Σε επίπεδα Δράσης του Μάνου.

    Τους βλέπω να συνασπίζονται στο "παρά πέντε" των εκλογών, μπας και φτάσουν με το ζόρι σε κανα 2,25%. Εκτός αν ο Μάνος επανέλθει στις στοργικές αγκάλες του Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ, που χωράει όλους τους νεοφιλελεύθερους και τους μνημονιολάγνους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 27/04/2011 20:08:15

      Σε αντίστοιχα ποσοστά και οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί της Κύρκαινας. Λοιπόν, τι λέτε κύριε Χατζησωκράτη μας; "Ευτυχώς που ήρθε το ΔΝΤ, να βάλει μια τάξη";

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 27/04/2011 20:09:52

    Όταν βλέπω τέτοιες δημοσκοπήσεις μου γεννιούνται αντιφατικά συναισθήματα.
    Απ΄τη μια κλείνει η ψαλίδα και απ' την άλλη δεν μπορούμε να περάσουμε την χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών,που μάλιστα έχει ξεφτιλίσει κάθε έννοια κοινωνικού κράτους.
    Πόσο πασοκ μπορεί να είναι ο μέσως Έλληνας ώστε να συνεχίζει να πιστεύει στον ΓΑΠ;

  5. sintonistis avatar
    sintonistis 27/04/2011 20:25:37

    το θεμα ειναι να υπαρχει μια ΣΟΒΑΡΗ εναλλακτικη προταση

    • nick avatar
      nick @ sintonistis 27/04/2011 20:32:46

      Είναι θέμα ΚΑΙ το προσπέρασμα.
      Κατά τα άλλα ο Σαμαράς είναι η μόνη σοβαρή εναλλακτική πρόταση.
      Αυτό έχει αρχίσει και το βλέπει ο κόσμος, γι' αυτό και είναι θέμα χρόνου το προσπέρασμα. Πολύ σύντομου μάλιστα.

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ nick 27/04/2011 20:54:04

        μακαρι να ειναι ετσι. αλλα αυτο ομως δεν ειναι και τοσο ορατο.

        • sintonistis avatar
          sintonistis @ sintonistis 27/04/2011 20:55:01

          μακαρι να ειναι ετσι. αλλα αυτο ομως δεν ειναι και τοσο ορατο σε ολους. ουτε και σε εμενα

          • nick avatar
            nick @ sintonistis 27/04/2011 21:41:31

            Δεν πειράζει. Αν δεν σου είναι ορατή η σοβαρή εναλλακτική πρόταση Σαμαρά μπορείς να επιλέξεις τον "λεφτα υπάρχουν", ο οποίος όπως βλέπεις επιτελεί σπουδαίο έργο στην Ελλάδα.
            Τώρα αν δε σου είναι ορατό το προσπέρασμα, κάνε λίγη υπομονή. Πολύ λίγη... πιθανότατα στην επόμενη δημοσκόπηση της VPRC οι στήλες θα είναι ανάποδα. Πρώτη η μπλε, δεύτερη η πράσινη...

          • φωνη avatar
            φωνη @ sintonistis 27/04/2011 23:51:46

            sintonistis
            Εμένα δε με ενοχλεί αυτό που λες, παρότι πιστεύω στο Σαμαρά...είναι φυσικό να αμφιβάλλει κανείς με αυτά που έχουν δει τα μάτια μας αυτά τα χρόνια. Θέλει χρόνο να πιστέψει ο κόσμος στο Σαμαρά, γιατί είναι άγνωστο πρόσωπο και επίσης δέχεται και τη φθορά της προπαγάνδας των ΜΜΕ. Αλλά πιστεύω ότι ο άξιος δεν έχει να φοβάται κάτι από τον δύσπιστο, αν υπάρχει καθαρή κρίση είναι θέμα χρόνου να πειστεί. Το θέμα είναι να μην είμαστε προκατλειμένοι, ισοπεδωτικοί ή φανατισμένοι, και αδικούμε έτσι πρόσωπα που μπορούν να προσφέρουν κάτι περισσότερο από άλλους.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ @ nick 27/04/2011 21:39:22

        ΝΔ 20 - ΠΑΣΟΚ 19 θα είναι το προσπέρασμα. Αρκεί αυτό ?

        • nick avatar
          nick @ ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΙΜΟΣ 27/04/2011 21:42:35

          Αρκεί για αρχή.
          Μετά είναι θέμα χρόνου η κινηματική εκλογή Σαμαρά με αυτοδυναμία στην πρωθυπουργία...

          • sintonistis avatar
            sintonistis @ nick 27/04/2011 22:07:08

            αν ηξερες τι τρεξιμο εκανα στις εσωκομματικες εκλογες για να βγει ο Σαμαρας θα εβαζες την γλωσσα σου ….. Η ουσια ειναι μια. Αξιολογη εναλλακτικη προταση. Να τον δουμε πρωθυπουργο για τις προτασεις του και οχι ως αποτελεσμα του φαινομενου “σαπιου μηλου”

          • nick avatar
            nick @ nick 27/04/2011 22:39:34

            ούτε σε έβρισα, ούτε σου επιτέθηκα, αλλά αφού έριξες και εσύ (όπως και εγώ) τόσο τρέξιμο για το Σαμαρά, είναι δυνατόν να μη βλέπεις την τεράστια διαφορά του από τον ΓΑΠ και να αμφισβητείς ότι έχει σοβαρή εναλλακτική πρόταση;
            Έχει ήδη δικαιωθεί με το Ζάππειο Ι. Οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής το αναγνωρίζει. Ας δούμε και το Ζάππειο ΙΙ. Πιστεύω θα πεισθείς.
            Φιλικά πάντα.

          • sintonistis avatar
            sintonistis @ nick 27/04/2011 22:46:33

            μου λες για ζαπειοΙ. και εγω μαζι σου, συμφωνω. Ρωτησε ομως δεκα περαστικους και αν το γνωριζουν πανω απο ΔΥΟ σε κερναω ψαρια στο κατακωλο.

          • sintonistis avatar
            sintonistis @ nick 27/04/2011 22:48:24

            και μην μου πεις οτι φταίνε τα ΜΜΕ........ που δεν ξερει ο κοσμακης τις προτασεις του Σαμαρα

          • nick avatar
            nick @ nick 27/04/2011 22:56:35

            Συμφωνούμε.
            Πάντως για το αν δεν προβλήθηκε ή αν διαστρεβλώθηκε το Ζάππειο Ι από τα ΜΜΕ της διαπλοκής σίγουρα δεν φταίει ο Σαμαράς.
            Το Ζάππειο ΙΙ θα έχει σίγουρα μεγαλύτερη προβολή, αν και πάλι θα κάνουν προσπάθειες διαστρέβλωσης οι δημοσιογράφοι του μνημονίου.
            Σε κάθε περίπτωση οφείλουμε και εμείς σε αυτό το εχθρικό μιντιακό περιβάλλον να διαδώσουμε τις προτάσεις Σαμαρά, να γίνουν ευρύτερα γνωστές.

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ sintonistis 27/04/2011 20:33:04

      ακριβως!!!!

    • ΝΙΚ ΚΑΡΑΣ avatar
      ΝΙΚ ΚΑΡΑΣ @ sintonistis 27/04/2011 20:56:54

      σωστος

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ ΝΙΚ ΚΑΡΑΣ 27/04/2011 22:42:40

        ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ..!!!!! Πιο 1% και τριχες των δημοσκοπων....
        ΑΦΟΥ 1-2% ημασταν το Νοεμβριο μετα τις Νομαρχιακες..!!
        Μετα τα οσα συνεβησαν ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην εχουμε ΑΝΕΒΕΙ?????? (Ναι συμφωνει μας παρουσιασαν μετα και 6% διαφορα και αλλες τετοιες μπουρδες.... ΕΓΙΝΕ σκοπιμα ωστε να βλαψουν την ψυχολογια μας, μιας και ΗΞΕΡΑΝ τι φθορα θα ειχε το πασοκ απο το Δεκεμβριο ΗΔΗ..... ΑΡΑ δε θα μπορουσαν απο τοτε να μας Παρουσιαζουν οτι οσο παμε ειμαστε και πιο πανω!! ) Ενω τωρα μας λενε οτι ταχα διαφερουμε με ....1%.....ΕΛΕΟΣ με τα ψεμματα.. 1-2% ηταν το ΝΟΕΜΒΡΙΟ!!!!!!!! Ψαξτε το..
        ΤΩΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ!!!!!!!!!!!!!
        Μην επηρρεαζεστε απο ψευτικες δημοσκοπησεις....

        • Xrhstos Theocharis avatar
          Xrhstos Theocharis @ Kostas D 01/05/2011 09:34:12

          Ξεκαβάλα ρε Κώστα, με τους βροντόσαυρους στο ψηφοδέλτιο ποτέ δεν θα είμαστε μπροστα

  6. Misha avatar
    Misha 27/04/2011 20:26:21

    33-32 έδινε τον Φλεβάρη...
    Πέφτουν αγκαλίτσα τα χρυσά μου...Από 65 στο 62%.
    Πέφτει ο Παπουτσωμένος Γάπος , πέφτει και ο Κούλης με τον Σταϊκούρα...
    O Φύρερ ανεβαίνει σε όλες τις δημοσκοπήσεις, μέχρι που θα προκηρυχθούν οι εκλογές οπότε και θα κλατάρει σαν τον Αστραχάν τού Βέγγου....
    Η αψηλιά θα μαλλιοτραβηχτεί με τον Μιχαλολιάκο ως φαίνεται....
    Το κομμα Δημαρά γιατί δεν μετριέται;

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ Misha 27/04/2011 20:33:56

      χαλαει το σουαρε!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 27/04/2011 21:02:54

      ο Επιτιμος εχει χαθει !!! δεν ανησυχεις κ εσυ μαζι με μενα??

      ΠΠ

      • Misha avatar
        Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 21:13:16

        ΠΠ

        Αν ανησυχώ λεει;...
        Διπλαμπαρωνω πορτοπαράθυρα κάθε βράδυ, κρυφοκοιτάω το φεγγάρι να δω ποτε φτάνει στη γέμιση, κοιτω και τις λίστες των εξαφανισμένων αιμοδοτών... :)

      • Loretta avatar
        Loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 21:16:43

        Μαλλον συνειδητοποιησε την γκαντεμια του??

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Misha 27/04/2011 21:04:42

      η ΝΔ πρέπει να καταγγείλει ότι ο Δημαράς δεν μετριέται..ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΠΡΩΤΟΙ..ΣΤΟΧΟΣ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ..

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 20:41:17

    Ραγκουσης - ΜΕΓΚΑ..
    "Οι Δ Υπαλληλοι θα εργαζονται 40 ωρες τη βδομαδα αντι 37 !!!! και αυτο πρακτικα ειναι σαν να προσλαμβανουμε 45.000 υπαλληλους !!!"

    Συγγνωμη κυριε ποιος ειστε?? εισαστε στα καλα σας?? αυτο το ειπατε sober ??
    Το δηλωσατε με περηφανεια για να σας ξαναψηφισουν??

    Τι να πρωτοσχολιασω με σας που εχουμε μπλεξει!!!!

    ΠΠ

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 00:56:15

      Εν τω μεταξύ, σας βεβαιώνω (ως δημόσιος υπάλληλος) ότι τους τελευταίους μηνες η γραφειοκρατία που ζούμε στην υπηρεσία μου (και στην Αποκεντρωμενη Διοίκηση που ανήκουμε πλέον με τον ...Κλανοκράτη) έχει αυξηθεί κατακόρυφα. Συνεπώς και η επιπλέον μισή ώρα δεν θα επαρκεί για να διεκπεραιώσουμε τον επιπλέον όγκο (περιττής και βλάκώδους) γραφειοκρατικής δουλειάς που μας φόρτωσαν...

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Apollonios 28/04/2011 02:03:09

        Καθείστε παραπάνω τότε...
        Η΄ μειώστε την γραφειοκρατία..
        Κάτι έλεγαν για ηλεκτρονική υπογραφή εγγράφων..
        Ποιος περιμένετε να τα κάνει?

        (..βέβαια και σε μένα αν μείωναν το μισθό το τελευταίο που θα ήθελα ήταν να δουλέψω..)

  8. papas avatar
    papas 27/04/2011 20:43:14

    τα υπολοιπα στοιχει δεν τα βαζουμε οτι συμφερει τη ΝΔ κατα τα αλλα ενημερωση απο τα blog

    • Loretta avatar
      Loretta @ papas 27/04/2011 21:17:43

      δηλ ποια στοιχεια σε προβληματιζουν?? το ΟΤΙ Η ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΑΕΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ??

      • Loretta avatar
        Loretta @ Loretta 27/04/2011 21:18:55

        το μονο που λειπει ειναι ο Δημαρας....και αυτο ειναι εις βαρος του πασοκ...αν μπει και αυτος στις μετρησεις....αστα να πανε..ΤΙΡΑΜΟΛΑ που εισαι???

  9. Misha avatar
    Misha 27/04/2011 20:47:55

    Επίσης το δημόσιο θα εκμεταλλευθεί την παλιά κερκυραϊκή εφευρεση,γνωστή ως «κλανιόλα» και με το παραγόμενο, από τους υπερωριακώς εργαζομενους Δ.Υ. , φυσικό αέριο, θα ηλεκτροδοτούνται και θα θερμαίνονται οι δημόσιες υπηρεσίες με αποτέλεσμα εξοικονόμηση πολλών εκατοντάδων εκατομμυριων ευρω ετησιως.

    :P :)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 27/04/2011 21:01:49

      χαχχαχαχααααααααααααααααχχαχααααα
      οι άκλαστοι !

      αχχαααα

      ΠΠ

  10. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 27/04/2011 21:09:07

    Τα εξωκοινοβουλευτικά κόμματα φαίνεται να κερδίζουν έδαφος αλλά χωρίς τον απαραίτητο "αέρα", που θα τους δώσει μια θέση στη Βουλή.
    Από εκεί και ύστερα νομίζω η κ. Μπακογιάννη ίσως καταλάβει το φιάσκο που θα αποτελέσει η ΔΗ.ΣΥ αργά ή γρήγορα. Ο κόσμος θέλει να ακούσει καινούργιες προτάσεις και όχι συναγωνιζόμενα κομματίδια ευγενών στην κούρσα του υπέρτερου νεοφιλελεύθερου εγκωμίου.
    Το ΠΑ.ΣΟ.Κ, κατά την άποψή μου σίγουρα δεν θα βρίσκεται στη πρώτη θέση του εκλογικού πίνακα, αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα συμβεί με το ζήτημα της αυτοδυναμίας!
    Επίσης η τάση δείχνει πως είναι θέμα 2-3 μηνών να επέλθει η οριστική ανατροπή σε επίπεδο πρώτου κόμματος, ανεξάρτητα από τη συμμετοχή του κόμματος Δημαρά, που θα είναι ούτως ή άλλως επιβαρυντική για το ΠΑΣΟΚ

    • Misha avatar
      Misha @ Γιώργος Μεσσηνία 27/04/2011 21:15:49

      Η κα Μητσοτάκη γνωρίζει διαχρονικώς πως αν έχεις τις σωστές παρέες δε χάνεσαι ποτέ...Ο συμμαθητής στο γερμανικό σχολείο και υιος δοσιλογου της κατοχής, θα είναι πάντα εκεί στα δύσκολα ...

  11. skopelosnews avatar
    skopelosnews 27/04/2011 21:15:32

    και είναι ευχάριστα τα νέα?μόνο 1% δηλαδή εάν δεν ήταν το μνημόνιο και όλη αυτή η λαίλαπα του ΠΑΣΟΚ πως θα ήταν τα πράγματα?

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 27/04/2011 21:19:19

    Προσωπικά, βλέπω ότι το "σύστημα" πιέζει για κυβερνήσεις συνεργασίας και ελέγχου των αντιδράσεων του λαού, ωστε να αποφευχθεί η ριζοσπαστικοποίηση.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 21:29:15

    δεν ξερει ποιον να στηριξει !! αχχαχαχααααα εχει πεσει σε αδιεξοδο !!!

    ΠΠ

    • Loretta avatar
      Loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 21:42:02

      ΠΠ
      Ο εξαφανισμενος ουτε με σφαιρες δεν θα υποστηριξει το...κομμα στατιστικο λαθος!! δεν εχει ζουμι εκει..συγγνωμη αιμα ηθελα να πω!!

  14. τάσος avatar
    τάσος 27/04/2011 21:30:03

    ο κόσμος που ψήφισε καραμανλή το 2009 και όσοι την πάτησαν και δεν πήγαν να ψηφίσουν, καθώς και πολύς λαός που αισθάνεται ξανά να απειλείται από το πασόκ, θα δώσουν συντρηπτική νίκη στο σαμαρά στις επόμενες εκλογές. το καλύτερο σενάριο όμως είναι το εξής: να βγει ο σαμαράς μετά τις εκλογές και να πει ότι εξαιτίας της εφαρμογής του μνημονίου και των καταστρεπτικών συνεπειών της αφαίμαξης των κρατικών ταμείων από το τραπεζικό σύστημα είναι αναγκασμένος να βάλει φόρους και να κόψει μισθούς και συντάξεις επειδή απειλούμαστε από το φάσμα της χρεωκοπίας. οπότε και θα γίνω ταλιμπάν βομβιστής αυτοκτονίας.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ τάσος 29/04/2011 01:07:45

      Δεν θα γίνει αυτό, ο Σαμαράς μπορεί να κάνει και κάποια λάθη αλλά αυτό το θέμα (το καταστροφικό Μνημόνιο) δεν πρόκειται να το αφήσει να πίνει το αίμα της χώρας

      • Κωνσταντίνος avatar
        Κωνσταντίνος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 30/04/2011 17:06:01

        Κύριοι, πάμε καλά. Αρκεί μόνον ν΄αφήσουν την "οικογενειακή" φαγωμάρα. Αναγνωρίσαμε τα λάθη μας, ζητήσαμε ειλικρινά συγγνώμη από τον Ελληνικό λαό. Έως εδώ. Τα..."εσύ φταίς για το τάδε", ή "έπρεπε ο πρώην Υπουργός μας να ενεργήσει διαφορετικά",κλπ,κλπ, μόνον την παράταξη βλάπτει και κανέναν άλλον. ΣΤΟΠ το αυτομαστίγωμα. Με το βλέμμα στο μέλλον. Το παρελθόν μόνον ως "ιστορία".

  15. lampropoulos avatar
    lampropoulos 27/04/2011 21:34:33

    7,5 ο καρατζαφερης!!και ποσο ψηλα θα φτασει ακομα.....

    • Loretta avatar
      Loretta @ lampropoulos 27/04/2011 21:44:57

      ο καρατζαφυρερες ....σε περιπτωση εκλογων χανει αυτοματα μεχρι και 2 % γιαυτο αρχισε παλι να προσκυναει προς τα δεξια...και φτυνει προς τα αριστερα...εδω αρχισε να φτυνει εκει που υπεγραψε στο...αδιαβαστο μνημονιο!!

      σοβαρος αρχηγος μπρε!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ lampropoulos 27/04/2011 21:45:58

      θελει χωρο για την επομενη κολοτουμπα!! απ τα χαμηλα θα βρει... ααχαχαχαχα

      ΠΠ

  16. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 27/04/2011 22:02:21

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ "ΕΡΓΑΛΕΙΟ" ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΩΝ.
    ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΚΑ ΤΟΥΣ.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟ ΠΛΑΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ....
    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
    ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΔ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!

  17. Iωνας avatar
    Iωνας 27/04/2011 22:04:51

    θεμα χρονου να περασει η ν.δ

    με τιποτα η χρυση αυγη στο 1,5 ειναι πιο πανω...

    • Konstantinos avatar
      Konstantinos @ Iωνας 27/04/2011 22:22:32

      +1

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Iωνας 27/04/2011 22:33:11

      ΑΡΑ Η Δ(Υ)Σ(Η) ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ;;;
      ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΧΑΡΑΚΙΡΙ...

      • Loretta avatar
        Loretta @ ΜΑΝΙΑ 27/04/2011 23:29:03

        Για να κανεις χαρακιρει πρεπει να εχεις ΤΙΜΗ!! και οχι...τιμη εμπορευματος καταστηματος!!

  18. vaggelis avatar
    vaggelis 27/04/2011 22:11:45

    το ΠΑΣΟΚ το 2009 πηρε σχεδον τους ιδιους ψηφους του 2004 δεν κερδισε Ν δημοκρατες γιατι επελεξαν την αποχη αυτους θελει να πεισει ο προεδρος να γυρισουν στην οικογενεια και μετα παμε στο γειτονα . Ο λαος μετα στελνει αυτους που θελει να ειναι με το ΣΑΜΑΡΑ και οι υπολοιποι σπιτι τους

  19. The Saint avatar
    The Saint 27/04/2011 22:48:48

    Απο Skopelosnews
    "...δηλαδή εάν δεν ήταν το μνημόνιο και όλη αυτή η λαίλαπα του ΠΑΣΟΚ πως θα ήταν τα πράγματα?..."

    Eάν αγαπητέ μου, δεν υπήρχε μνημόνιο, και η συγκεκριμένη πολιτική-στόχος του ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ απλά δεν θα υπήρχε σήμερα, ή αν υπήρχε, μπορεί να ηταν και με χαμηλότερα ποσοστά...
    Σκέψου όμως τώρα το εξής. Αν δεν υπήρχε απο πρίν ώς σχέδιο , η εφαρμογή της παρούσας πολιτικής του ΠΑΣΟΚ, και η παρουσια του μνημονίου, το ΠΑΣΟΚ δεν θα ήταν τωρα κυβέρνηση, αλλά η ΝΔ.

    Μπερδεύτηκες? Αν παρακολουθείς τα τεκταινόμενα δεν θα έπρεπε... ΚΑι θα είχες ένα τρανό παράδειγμα μπροστά σου, γιά το ποιοί τελικά αναβοκατεβάζουν κυβερνησεις κατα το δοκούν, και πάντως όχι τα "ζώα" που νομίζουν ότι κάνουν κάτι τέτοιο κάθε 4 χρόνια....

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/04/2011 23:09:42

    Υπάρχουν πάντως και άλλα δύο σημεία από τη δημοσκόπηση, που αξίζουν προσοχής.

    Πρώτον, η ραγδαία άνοδος του ΚΚΕ. 12% νομίζω ότι δεν του είχε δώσει ποτέ, καμία δημοσκόπηση στο παρελθόν. Το να βλέπεις την κομματική μετενσάρκωση του Στάλιν να συγκεντρώνει τέτοιο ποσοστό, δείχνει πολλά και μάλλον πολλοί είναι και εκείνοι που θα τρίβουν τα μάτια τους στις εκλογές.

    Δεύτερον, αν όντως το καρατζαφέρειο μόρφωμα πιάνει 7,5%, τότε έχει εντελώς μεταλλαχθεί η "πελατειακή" βάση του. Δεν έχει πια καμία σχέση με τους πάλαι ποτέ πεπλανημένους (υπερ)πατριώτες που το ακολουθούσαν κάποτε, αλλά αποτελεί πλέον "κυματοθραύστη" Πασόκων που οι ενοχές τους δεν τους επιτρέπουν να στηρίζουν ανοιχτά το νεοφιλελεύθερο κόμμα του ΓΑΠ, αλλά και οι εξαρτήσεις ή οι δουλείες τους δεν τους αφήνουν να ξεφύγουν από τη μνημονιολαγνεία.

  21. Aggelos avatar
    Aggelos 27/04/2011 23:17:04

    εκτιμηση ειναι..φτιαχτη δημοσκοπηση με τα δεν ξερω /δεν απαντω ,ριγμενα μεσα..

    παλι ομως με τα χαμηλοτερα φυσικα ποσοστα για ολους,,η διαφορα ΝΔ/πασοκ ειναι πια στα ορια του στατιστικου λαθους..

  22. φωνη avatar
    φωνη 27/04/2011 23:30:42

    Σημαντικό είναι επίσης το ότι ο κόσμος πιστεύει (63%) ότι υπήρχε άλλη λύση, πέρα από το μνημόνιο. 1.και όταν ο κόσμος το πιστεύει αυτό, είναι δύσκολο οποιοσδήποτε ( είτε αυτή η κυβέρνηση είτε άλλη) να συνεχίσει να επιχειρηματολογεί για τη συνέχιση αυτού του αδιέξοδου δρόμου. Και ευτυχώς ή δυστυχώς μας αρέσει, δε μας αρέσει το μόνο κόμμα της αντιπολίτευσης, που προτείνει μια άλλη οδό, ρεαλιστικά είναι η Ν.Δ. Μακάρι να πρότειναν ή να προτείνουν κάτι άλλο και από την αριστερά. ( φυσικά δεν υπολογίζω καν ΛΑΟΣ, ΚΟΥΒΕΛΗ ΚΑΙ ΘΟΔΩΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ γιατί επέλεξαν και στήριξαν αυτόν τον δρόμο). Αλλά δε βλέπω να έχουν τέτοια πρόθεση και ακόμη περισσότερο πρόθεση να αναλάβουν τη χώρα. Επομένως, στο σκηνικό υπάρχει μια κυρίαρχη δύναμη που και αυτή δε θα υπήρχε, σύμφωνα με τα σχέδια των δανειστών μας που ονειρεύονταν τη Θοδώρα στην ηγεσία της.

  23. Aris. A avatar
    Aris. A 28/04/2011 00:04:51

    Η περίπτωση Λαος θέλει ανάλυση και στρατηγική στην αντιμετωπισή της.

    Το ποσοστό που παίρνει είναι πολύ υψηλό.

    Ροδινός Επώνυμος και λοιποί πιάστε δουλειά είναι πράγματι εντυπωσιακές οι επιδόσεις Καρατζαφέρη.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Aris. A 29/04/2011 01:14:34

      Δεν είναι αληθινά τα ποσοστά του. Είναι υπερτιμημένα με το όριο του στατιστικού λάθους (2,5%) να προστίθεται πάντοτε υπέρ του για να κάνει ζημιά όσο μπορεί στο κλίμα υπέρ της ΝΔ. Το πραγματικό του ταβάνι είναι 4%. Προσωπικά όμως πιστεύω και κάνω από τώρα που είναι νωρίς μια πρόβλεψη: Ο Καρατζαφέρης δεν θα μπει στη βουλή στις ερχόμενες εκλογές. Θα πιάσει ένα ποσοστό της τάξης του 2,5 με 2,7%. Θα τα πούμε τότε.

  24. φωνη avatar
    φωνη 28/04/2011 00:06:29

    Σωστό αυτό που παρατηρείς...αλλά πιάνομαι από τον χαρακτηρισμό "ζώα" που αποδίδεις στους συμπολίτες μας. Όπως και να λειτουργεί ο κόσμος, με όποια λάθη και να κάνει, την οργή μας δεν πρέπει να τη στέλνουμε στον διπλανό μας. Άλλωστε ο διπλανός μας είναι ο πιο άμεσος και δυνατός σύμμαχος μας (παρά τις διαφορές μας ). Εμάς μας συμφέρει η ενότητα των πολιτών, για το καλό όλων μας.

    • The Saint avatar
      The Saint @ φωνη 28/04/2011 00:14:34

      Aγαπητέ,
      1) Το "ζώα" είναι εντός εισαγωγικών...
      2) Στα "ζώα" συμπεριλαμβάνω και εμένα...

      • φωνη avatar
        φωνη @ The Saint 28/04/2011 00:45:36

        Ακόμα και έτσι, αφού κάνουμε την αυτοκριτική μας, πρέπει να απαιτήσουμε τη χαμένη μας αξιοπρέπεια και τον αυτοσεβασμό μας. Και όχι να επιδωθούμε σε ένα μαζοχιστικό αυτομαστίγωμα, που δε βγάζει και πουθενά.

  25. gynner avatar
    gynner 28/04/2011 00:10:02

    Αυτή την απορία έχω και εγώ!!Γιατί δεν μετριέται το Πανελλήνιο Αρμα Πολιτών??

  26. giannis avatar
    giannis 28/04/2011 00:13:49

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩς ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ? ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤα πατερα μου 175 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΔςΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΟΔΕΥΩ 1000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΤΑ ΤΕΙ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ (Π.Χ )ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΑΣΦΑΛΗΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΝΑ ΑΠΟΝΕΜΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΣ...

  27. gynner avatar
    gynner 28/04/2011 00:17:07

    Ναι πανηγυρίστε!Εμείς τι σας φταίμε να φάμε πάλι στη μάπα Παυλόπουλους Μανώληδες Στυλιανίδηδες κλπ??Αυτά φοβάται ο κόσμος και δεν σας δίνει ώθηση όσο βλέπει τους ίδιους και τους ίδιους να προβάλλουν ως οι απελευθερωτές απο την σκλαβιά του ΔΝΤ.Για να μην πώ για Κυριάκο και Χατζηδάκη και τις θέσεις που αυτοί εκφράζουν κατά καιρούς για τα μέτρα και το Μνημόνιο.

    • φωνη avatar
      φωνη @ gynner 28/04/2011 00:28:35

      Πρώτον μη χωριζόμαστε σε στρατόπεδα "εμείς και εσείς"....οι καιροί δεν τα πολυεπιτρέπουν αυτά και σε "μας" και σε "σας".
      Δεύτερον μπορεί να πρόσεξες ότι πρόσφατα ο Σαμαράς, έκανε δημοσίως ανοιχτό κάλεσμα στους νέους που θέλουν να προσφέρουν κάτι. Αυτό δείχνει κάτι για την ίδια την ηγεσία της Ν.Δ.:
      1. Αναγνωρίζει το πρόβλημα που επισημαίνεις.
      2. Κάνει κινήσεις για να το αντιμετωπίσει.

  28. The Saint avatar
    The Saint 28/04/2011 00:23:40

    Σωστή και η παρατήρηση του Αυριανιστή, πρέπει να έχουμε το νού μας, γιατι ΑΝ (λέω ΑΝ) τα ποσοστά του ΛΑΟΣ ισχύουν, και δεν είναι μιά ακόμη δημοσκόπηση χρηματοδοτημένη γιά εξυπηρέτηση συμφερόντων, τοτε ελοχεύει σοβαρά ο κινδυνος να έχουμε αλλαγή κυβέρνησης, άλλης απο αυτήν που η πλειοψηφία θα ήθελε, με τη μορφή κομματικού σχηματισμού...
    Με δεδομένο δε, ότι τα κόμματα της αριστεράς δεν πρόκειται να εμπλακούν σε κυβερνησεις συνεργασίας, ένεκα και της εμπειρίας απο τη συγκυβέρνηση Μητσοτάκη, τότε μάλλον ο Καρατζαφέρης, όσο και αν θέλουμε να τον υποτιμούμε εδώ, μπορεί να μετατραπεί σε Νο1 κίνδυνο γιά το τελικό αποτέλεσμα των -επερχόμενων- εκλογών...
    Πάντα με την υπόθεση, ότι θα συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ....

  29. giannis avatar
    giannis 28/04/2011 00:34:37

    ΜΑΡΜΑΡΙΝΗ ΚΟΛΩΝΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ

  30. Εnzo avatar
    Εnzo 28/04/2011 00:52:51

    να δουμε ποσο αλλο ακομα θα κρατανε οι δημοκοποι αυτη την "και καλα" διαφορα!
    μεχρι οταν θα εχουνε βγει ολοι στους δρομους?

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Εnzo 28/04/2011 01:45:39

      Δεν το αντέχουν να παρουσιάσουν μπροστά την ΝΔ(έστω και αν είναι 0,5-1% μπροστά,αμελητέο δλδ).Να βγάλουν τη χρονιά απλά θέλουν!
      Υποψιάζομαι δε, οτι θα αραιώσουν σημαντικά την διενέργεια δημοσκοπήσεων και δεν θα προβάλλονται απο μερίδα τωνΜΜΕ όσο βαδίζουμε προς το καλοκαίρι.
      Βλέποντας και κάνοντας πορεύονται όπως ο ΓΑΠ,δεν μπορείς να περιμένεις τίποτα καλύτερο απο αυτούς..

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ EtsiMareSei 28/04/2011 08:51:53

        Δεν θα βγούμε στους δρόμους, αγαπητέ.

        Υπάρχει μια χρυσή ευκαιρία, χωρίς δικαιολογίες μάλιστα: οι συγκεντρώσεις για την Πρωτομαγιά. Και μολονότι πέφτει Κυριακή, να δεις ότι πάλι τρεις κι ο κούκος θα είναι. Ενώ οι καφετέριες του κοπροσκυλιάσματος θα είναι ως συνήθως γεμάτες (ειδικά αν έχει καλό καιρό).

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Αυριανιστής 28/04/2011 08:52:32

          (το σχόλιο απαντά στο σχόλιο του Enzo)

  31. Αχιλλέας avatar
    Αχιλλέας 28/04/2011 00:58:39

    Είναι αδύνατον ο Jefry και η ντιντιδοπαρέα του να είναι μπροστά. Απλά οι δημοσκόποι εκβιάζουν τον Σαμαρά για υποσχέσεις.... Ο Λαός δεν τρώει κουτόχορτο πλέον....νεοπασόκοι της πλάκας ήρθε η ώρα σας... Άντε γεια!!!

  32. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 28/04/2011 01:42:22

    Πραγματικά η εκλογική απόσταση μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ βαίνει μειούμενη σε κάθε νέα δημοσκόπηση που δημοσιεύεται. Αυτό είναι μια επιτυχία του κομματικού μηχανισμού αλλά και των ανθρώπων που καθημερινά προσπαθούν να κάνουν κοινωνούς σε όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους τις θέσεις της Ν.Δ. Ως γνωστών η επικοινωνία δεν είναι το φόρτε μας (δεν είμαστε οι προπαγανδιστές).
    Έχει ξεκινήσει μία προσπάθεια από τους μετρ του είδους (Mega) ώστε να δημιουργηθεί νέο πρόβλημα στο εσωτερικό της Ν.Δ σχετικά με την απογραφή που έκανε η κυβέρνηση Καραμανλή με Υπουργό Οικονομικών τον Γ.Αλλογοσκούφη.
    Πιο είναι τελικά είναι το πρόβλημα, το ότι έκανε Απογραφή ή ότι δεν δημοσιοποίησε τα πραγματικά ευρήματα της Απογραφής και επέλεξε την πολιτική της ήπιας προσαρμογής; Προσωπικά πιστεύω ότι σωστά έπραξε και έκανε Απογραφή αλλά ο χειρισμός των Αποτελεσμάτων της ήταν άνευρος και
    απολιτικός. Διότι έδωσε την εντύπωση του κουκουλώματος, και πραγματικά δεν έβγαλε το αποτέλεσμα που περίμενε ο κόσμος της Ν.Δ ώστε κάποιοι να οδηγηθούν στον εισαγγελέα και στις Δικαστικές αίθουσες για την πιθανότητα καταδικαστικής απόφασης που θα έδινε το ηθικό μεγάλο πλεονέκτημα στην παράταξη. Με τον τρόπο αυτό δίνουμε τη δυνατότητα στους μετρ της πολιτικής προπαγάνδας να αποπροσανατολίζουν το κοινό και να μεταφέρουν τα φώτα της δημοσιότητας από τα τεράστια προβλήματα του κυβερνητικού μπάχαλου
    στο κόμμα μας.Αναγκάζοντάς μας να ξοδεύουμε δυνάμεις για να εξηγήσουμε
    όλο όσα πρέπει, τα οποία όμως δεν είναι επί του παρόντος. Επί του παρόντος είναι μόνο η αποδόμηση του Κράτος του ΠΑΣΟΚ. Ας θάψουμε λοιπόν το τσεκούρι του πολέμου που πάει να ξεθαφτεί και ας διαθέσουμε όλες μας τις δυνάμεις στην αποδόμηση του ΠΑΣΟΚ, με το κάνουμε σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο γνωστές τις θέσεις της σημερινής ΝΔ και ας αφήσουμε το παρελθόν να αξιολογηθεί από τους ιστορικούς (Σχέδιο Αννάν, Βουκουρέστι, Αγωγός Μπουργάζ-Αλεξ/πολη κ.α για να μην ξεχνάμε την μεγάλη εθνική προσφορά της κυβέρνησης Καραμανλή) .

    • Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ avatar
      Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 03/05/2011 23:41:46

      Η διαφορά ανάμεσα στα δύο κόμματα μειώνεται όχι επειδή κερδίζει η Ν.Δ. αλλά επειδή χάνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ

  33. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/04/2011 02:35:29

    ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΕΣ (ΕΝΤΟΣ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ) ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ Ν.Δ ΝΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ (ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ). ΑΚΟΥΣΤΤΗΚΕ ΟΤΙ Η ΤΡΟΪΚΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2 ΚΟΜΜΑΤΩΝ..ΤΥΧΑΙΟ;;; ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΄΄ΟΧΙ΄΄ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΕΥΕΙ.

  34. george avatar
    george 28/04/2011 10:35:53

    Δυστυχώς, μόλις πήγε να περάσει μπροστά η Ν.Δ. έβαλε ένα αυτογκόλ τόσο κρίσιμο με την απογραφή, που πάλι δεν την αφήνει να προηγηθεί.
    Το ερώτημάμου είναι αν ήταν λάθος ή κάτι άλλο συμβαίνει?

    • Misha avatar
      Misha @ george 28/04/2011 13:08:01

      H απογραφή του Αλογομουρη ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ, γιατί έβαζε τους βρυξελλιώτες ως κριτές της ηθικής του ελληνικού κράτους. Όχι πως είμαστε άμεμπτοι, αλλά δεν καλείς τον Μαφιοζο για να σε διδάξει να μη κλέβεις κουλουράκια ....

      Αν η ΝΔ ήθελε να ξεμπροστιάσει τους πασοκους είχε πολλά πεδία: Χρηματιστηριο, Ολυμπιάδα, εξοπλιστικά , Ζήμενς, δημόσια έργα κλπ.
      Όμως το μονο που προχωρησε ήταν η ΔΗΜΟΣΙΑ απογραφή με καταστροφικά αποτελέσματα. Μπορουσε να κάνει την απογραφη στα μουλωχτα, να καλέσει ο ΚΑΚ τον ΓΑΠ , να του την τριψει στη μουρη και να τον έχει έτσι διαχρονικά στο χέρι ...Αλλά ο Αλογο προτιμησε να παραστησει το καλόπαιδο της ΕΟΚ...Και πήρε το παράσημο της ανοιχτης παλάμης από τον μπαρόζο.

      • Γιώργος Μεσσηνίας avatar
        Γιώργος Μεσσηνίας @ Misha 28/04/2011 13:59:53

        Είναι απλά τα πράγματα:
        Η μάνα αντί να διαπαιδαγωγήσει το παιδάκι της εντός του σπιτιού, το έκανε ρεντίκολο σε όλο το κόσμο ξεμπροστιάζοντάς το, προκειμένου να φανεί εκείνη ηθική.
        Φυσικά το παιδί έγινε αλητάκι και αυτή η αντιπαιδαγωγική μέθοδος του έκανε κακό.
        Η απογραφή είτε πράσινη, είτε γαλάζια είναι μια πράξη άκρατου φαρισαϊσμού χωρίς κανένα ουσιατικό περιεχόμενο.
        (παρά μόνο -μικροκομματικό-).

  35. XARALAMPOPOULOS ATHANASIOS avatar
    XARALAMPOPOULOS ATHANASIOS 30/04/2011 07:23:24

    Η ΑΡΓΕΝΤΗΝΗ ΕΝΕΡΓΟΠΙΟΙΣΕ ΜΙΑ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ 1928 ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΒΙΟΣΗΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΞΕ [ΔΝΤ] ΛΥΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΛΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ