16/02/2009 16:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 0,5% ο ρυθμός ανάπτυξης το 2009

Ο ρυθμός ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας αναμένεται να διαμορφωθεί στο 0,5% φέτος, σημειώνοντας σημαντική επιβράδυνση από το 3,1% το 2008, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Τράπεζας της Ελλάδος (ΤτΕ) που περιλαμβάνονται στην ετήσια έκθεση της για τη νομισματική πολιτική. Η πρόβλεψη της ΤτΕ για τον ρυθμό ανάπτυξης είναι υψηλότερη της πρόβλεψης της Κομισιόν για 0,2% φέτος, αλλά χαμηλότερη από την εκτίμηση της κυβέρνησης για 1,1%.

Ο διοικητής της Τράπεζας  Γιώργος Προβόπουλος ζητά επίσης τον περιορισμό του δημοσιονομικού ελλείμματος κάτω από το 3% μέσα στο 2009, δηλώνει ότι το πακέτο των 28 δισ. ευρώ για τις τράπεζες είναι επαρκές ενώ τάσσεται υπέρ των συγχωνεύσεων στον τραπεζικό κλάδο. Η μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος δεν πρέπει να επιτευχθεί με την λήψη νέων μέτρων, αλλά με την μείωση της φοροδιαφυγής, με την οποία εκτός από τη μείωση των δημοσιονομικών ελλειμμάτων, μπορεί να χρηματοδοτηθεί και η μείωση των φόρων. Δίνει επίσης ιδιαίτερη έμφαση στην αναγκαιότητα περικοπής των καταναλωτικών και άλλων δαπανών του δημοσίου.

Ο κ. Προβόπουλος, θεωρεί τέλος απαραίτητη την σφικτή μισθολογική πολιτική υποστηρίζοντας ότι οι αυξήσεις που δόθηκαν πέρυσι στον δημόσιο τομέα δεν δικαιολογούνται με βάση τα νέα δεδομένα στην οικονομία. Αυτό σημαίνει μικρότερες αυξήσεις για τους δημόσιους υπαλλήλους

Οι στόχοι του επικαιροποιημένου προγράμματος σταθερότητας είναι εφικτοί, επέμεινε ο Κώστας Καραμανλής, παρά τις επιφυλάξεις της Κομισιόν, αλλά και της Τράπεζας της Ελλάδος. Μιλώντας στη γενική συνέλευση της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδας, ο Πρωθυπουργός ζήτησε για ακόμη μία φορά από όλους να συνταχθούν πίσω από τις κυβερνητικές επιλογές. Η χώρα δεν αντέχει, εν μέσω κρίσης, διαγωνισμούς πλειοδοσίας, συγκρούσεις και εντάσεις, υποστήριξε. Ο υπουργός Οικονομίας, από τη μεριά του, αρνήθηκε να σχολιάσει την έκθεση νομισματικής πολιτικής της Τράπεζας της Ελλάδος. Αναφερόμενος στην ασφαλιστική αγορά, έκανε μια αναδρομή στις δράσεις της κυβέρνησης και ζήτησε από τις επιχειρήσεις να δρουν με γνώμονα την κοινωνική ευθύνη.

Επιβεβαίωση της αποτυχίας της κυβερνητικής πολιτικής θεωρεί το ΠΑΣΟΚ την έκθεση της Τράπεζας της Ελλάδος. Στις δυσμενείς επιπτώσεις για τους πολίτες των προτάσεων του Γ. Προβόπουλου επικεντρώθηκαν τα κόμματα της Αριστεράς,αλλά και η ΑΔΕΔΥ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πικραμένος avatar
    πικραμένος 16/02/2009 16:49:53

    σωστές διαπιστώσεις, εύστοχες επιλογές από την κυβέρνηση για μια κρίση που δεν ευθύνεται

  2. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 16:54:22

    Για τον ρυθμο αναπτυξης δεν ευθυνεται η κυβερνηση αποκλειστικα.Για το χρεος ομως κατι μπορουσε να κανει.Αλλωστε για αυτο τιμωρουμαστε με επιτηρηση.

  3. Στελιος avatar
    Στελιος 16/02/2009 16:57:31

    Δηλαδη για το ρυθμο αναπτυξης, στο οποιο βαθμο ευθυνεται οπως γραφεις donaE, δεν μπορουσε να κανει κατι?

  4. πεινασμένος avatar
    πεινασμένος 16/02/2009 16:59:46

    ας ελπίσουμε να μην μας λείψει το ψωμί

  5. theo1611 avatar
    theo1611 16/02/2009 16:59:49

    Ένα από τα δημοσιονομικά προβλήματα της χώρας είναι ότι οι εντεταλμένοι φορείς αντί στις εκθέσεις τους να ασχολούνται με τα του οίκου τους μπλέκουν σε άλλα χωράφια και συνήθως προτείνουν λύσεις που αφορούν άλλα χωράφια και όχι τα δικά τους.

    Ποιές είναι οι αρμοδιότητες της Ττε? Τι γνωρίζει πάρα πολύ καλά ως ταμίας του Ελληνικού Δημοσίου? Τι μέτρα προτείνει και με ποιά στοιχεία βάσει της τεχνογνωσίας της στα θέματα αρμοδιότητάς της?

    Μπορεί να μας πεί ότι τόσα δισ. ευρώ μπορούν να εξοικονομηθούν από τις δραστηριότητες για τις οποίες έχει δεδομένα? Και ότι τόσα που λείπουν πρέπει να αναζητηθούν από άλλες πηγές?

    ΥΓ: Π.χ. Τι γνωρίζει η ΤτΕ για τη φοροδιαφυγή από τα στοιχεία που έχει στη διάθεσή της?

  6. Nick avatar
    Nick 16/02/2009 17:02:29

    Και ο ρυθμός κατάθλιψης είναι -5%.

    Και καλή επιβίωση.

  7. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 17:07:17

    @4 Στελιος
    Δηλαδη να αρχισουμε να παραγουμε ξαφνικα εθνικο προιον απο το σχεδον τιποτα?Σε ποιο τομεα μπορεις να μου πεις?Ασε τις επιδοτησεις που θολωνουν το τοπιο.

  8. Στελιος avatar
    Στελιος 16/02/2009 17:08:57

    Σε αυτον του περιβαλλοντος donaE.

    Ασε που παραγουμε και μπολικο αλλα και φτηνο σε σχεση με αλλες χωρες, ανθρωπινο δυναμικο απο ΤΕΙ και ΑΕΙ

  9. theo1611 avatar
    theo1611 16/02/2009 17:27:47

    Ο ΓΑΠ μόλις δήλωσε ότι έχουμε ένα από τα πιό συγκεντρωτικά κράτη της υφηλίου!!!

    Welcome to the real world GAP!!!

  10. Nick avatar
    Nick 16/02/2009 17:35:49

    Μην τον ενοχλείς! Ονειρεύεται τη παγκόσμια διακυβέρνηση...

  11. τρίμης avatar
    τρίμης 16/02/2009 17:45:02

    ο ρυθμός ανάπτυξης στη σημερινή κρίση είναι εξαιρετικός. Χώρες με υψηλή βιομηχανική ανάπτυξη βρίσκονται σε χειρότερη θέση και η ανεργία έχει φουντώσει. Ίσως το υψηλό ποσοστό του δημοσίου στη εργασία έχει και θετικές επιπτώσεις στη οικονομία μιας χώρας μεσο-αναπτυγμένης όπως η Ελλάδα.

  12. theo1611 avatar
    theo1611 16/02/2009 17:55:11

    Έχουμε χάσει τη μπάλα!!!
    Έγκριτος και αξιοσέβαστος δημοσιογράφος, ο κ. Γ. Μαρίνος, επιχειρηματολόγησε υπέρ της αύξησης των έμμεσων φόρων στα ποτά και στα τσιγάρα. Μείωση των δαπανών για την υγεία και εν πάσει περιπτώσει να τα πληρώσουν οι θεριακλήδες!!! Γιατί, γιατί φορολόγηση των εχόντων και κατεχόντων θα οδηγήσει σε υψηλότερη φοροδιαφυγή, με βάση τα ισχύοντα!!!

    Ούτε κουβέντα όμως για την επιβάρυσνση του ασφαλιστικού από τη μακροζωϊα των ανανηψάντων θεριακλήδων!!!

    Έχουμε χάσει τη μπάλα?

  13. βηματοδοτης avatar
    βηματοδοτης 16/02/2009 18:05:13

    theo1611 ωραίο 'concept' η ευθανασία......

  14. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2009 18:09:00

    theo1611- καλά πρέπει να σε λένε Παπανδρέου να το καταλάβεις αυτό το φαινόμενο …

  15. theo1611 avatar
    theo1611 16/02/2009 18:10:46

    @βηματοδότης

    Ωραίο, ενδεχομένως, concept, για ένα άλλο σύστημα αναγκών και αξιών!!!
    Για τα δεδομένα που αναφέρομαι μοιάζει με εν ψυχρώ εκτέλεση!!!

    ΥΓ: Εν καιρώ ειρήνης και όχι πολέμου!!!

  16. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 18:18:45

    @ Από 2 και αρκετοί επόμενοι:
    Δεν καταλάβατε ότι τον άδειασε τον ΚΚ ο Προβόπουλος; Πώς έπρεπε να το πεί δηλαδή σαφέστερα; Με μαντινάδα;
    Restart λέει ο άνθρωπος. Πέσατε έξω.
    Κατά τα άλλα, μας φταίει Ο "ΓΑΠ". Αλλά δεν ακούμε το γκάπα γκούπ στην άδεια κεφάλα των άλλων!

  17. respect avatar
    respect 16/02/2009 18:26:45

    και οι κυβερνήσεις άλλων κρατών της ευρωζώνης έχουν πέσει έξω π.χ Γαλλία
    'ΓΑΠ' τι είναι; σκυλάκι νέας ράτσας;

  18. τρια πουλακια κάθονταν κρυπτορατσιστικά avatar
    τρια πουλακια κάθονταν κρυπτορατσιστικά 16/02/2009 18:43:01

    τρίμης Says:
    ο ρυθμός ανάπτυξης στη σημερινή κρίση είναι εξαιρετικός
    -Εξαιρετικόττατος!!! τον παρέλαβε 5,6 από το ΠΑΣΟΚ όταν οι άλλοι ευρωπαίοι είχαν 2...

  19. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/02/2009 18:48:15

    *το κρυπτορατσιστικα μου έμεινα από ...αλλο ποστ!!!

  20. t avatar
    t 16/02/2009 18:49:04

    Η Τράπεζα της Ελλάδος προειδοποιεί ακόμα και για διπλασιασμό των δανείων που βρίσκονται στο «κόκκινο» το 2009.

    Το 2008 έκλεισε με τα καθυστερούμενα δάνεια να φθάνουν στα 15 δισ. ευρώ.

    Με την έκθεση της ΤτΕ, ο Γ. Προβόπουλος ζητά συμμετοχή των τραπεζών στον τρίτο πυλώνα του σχεδίου των 28 δισ. ευρώ.

    Τα δάνεια, που βρίσκονται στο «κόκκινο», απειλούν τις τράπεζες, την ώρα που η αγορά στεγνώνει ολοένα και περισσότερο και τα πιστωτικά ιδρύματα παίρνουν με το σταγονόμετρο τις ενισχύσεις από το κρατικό πακέτο.
    Το 2008 έκλεισε με έκρηξη των καθυστερούμενων δανείων κοντά στα 15 δισ. ευρώ και η Τράπεζα της Ελλάδος έχει εκπονήσει εφιαλτικά σενάρια ακόμα και για διπλασιασμό των «κόκκινων» δανείων το 2009.

  21. daris avatar
    daris 16/02/2009 18:50:28

    Και ετσι ξαφνικα γιναμε ολοι σοφοι οικονομολογοι με αποψη επι των παντων και κριτες των παντων...
    Καημενη Ελλαδιτσα μας που στηριζεσαι!
    Μετα τα τηλεπαραθυρα και τις φυλαδες τωρα και τα σχολια στα μπλογκς θα λυσουν το δημοσιονομικο προβλημα της χωρας!!!
    Σεβαστες οι αποψεις ολων αλλα οταν γινονται επι πραγματικων στοιχειων και επι τη βαση της αληθειας.
    Ποιος απο μας την γνωριζει???

  22. theo1611 avatar
    theo1611 16/02/2009 18:53:12

    @Κόκκινος Πάνος

    Η ένσταση για την έκθεση του Διοικητή της ΤτΕ αναφέρεται στη διατύπωση προτάσεων που δεν απορρέουν ευθέως από την τεκμηρίωση και τις αρμοδιότητές του (π.χ. φοροδιαφυγή)

    Ή στην απουσία διαχωρισμού προτάσεων μέτρων που ευθέως απορρέουν από την αρμοδιότητά του με την αντίστοιχη τεκμηρίωση, από γενικές προτάσεις μέτρων που γίνονται για να καλύψουν την αδυναμία των ειδικών αυτών μέτρων νσ αντιμετωπίσουν το σύνολο του προβλήματος και είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

  23. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 16/02/2009 18:54:19

    Δεν ειχε το χρονο να ασχοληθει με το χρεος, ελλειμα η ισοζυγιο στα οποια ολο και βουλιαζε η χωρα , οταν πρωτοστατες της κυβερνησης σε ταχυτητα φωτος συνεταζαν και υπογραφαν τα Βιστωνιδεια συμβολαια.

  24. αλλος avatar
    αλλος 16/02/2009 18:58:03

    'τρία πουλάκια κάθονταν στου λιάγκου το λημέρι. Ολημερίς το παίζανε το βράδυ πλακωνόντουσαν'
    το Πασοκ έδωσε 5,6 ανάπτυξη γιατί υπήρχαν οι κατασκευές για τους ολυμπιακούς αγώνες. Μετά τέλος πουλάκι, η ανάπτυξη πέταξε για άλλα μέρη πιο κερδοφόρα μέχρι που έσκασε η φούσκα και όλοι μιλάνε για κρίση

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/02/2009 19:13:26

    @22 daris: Τη γνωρίζει η τσέπη που δεν λέει ψέματα.
    Τη γνωρίζει και ο κάδος σκουπιδιών στη γωνία, όπου το 2003 ψαχούλευε μέρα μεσημέρι μόνο ένας γραφικός κουρελής, ο "τρελός" της γειτονιάς.
    Το 2004 δεν έβλεπες κανένα.
    Το 2005 είδαμε ξαφνικά να ψαχουλεύουν δύο, τρεις ... ώσπου το 2008 ψαχουλεύουν δέκα σε μόνιμη βάση. Όχι κουρελήδες, όχι, άνθρωποι ντυμένοι απλά, άνθρωποι ίσως της διπλανής πόρτας. Απλώς φτωχοί.

  26. theo1611 avatar
    theo1611 16/02/2009 19:29:55

    Αν θυμάμαι καλά το ΚΕΠΕ εκτιμούσε παλιότερα την παραοικονομία στο 40% της πραγματικής οικονομίας.

    Με τη μαγική επέμβαση Αλογοσκούφη το ΑΕΠ αναθεωρήθηκε 20-25% προς τα πάνω!!!

    Τώρα η παραοικονομία είναι επισήμως 20% αν και δεν έχω διαβάσει μελέτη που να το τεκμηριώνει!!!

    Δηλαδή αν τώρα γίνει άλλη μια αναθεώρηση του ΑΕΠ προς τα πάνω της τάξης του 20%, η παραοικονομία και η φοροδιαφυγή εξεμέτρησαν το ζην!!!

    Του χρόνου πως θα καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή και τι μέτρα θα προτείνει ο επαϊων Διοικητής της ΤτΕ?

  27. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/02/2009 19:58:41

    @ αλλος
    Eν μέρει έχεις δίκιο. Mόνο εν μέρει. Απλώς η κουτοπονηριά τους να μας βάλουν στην πρώτη επιτήρηση για να τα φορτώσουν στο ΠΑΣΟΚ και να αθετήσουν τις υποσχέσεις τους , περιόρισε δραματικά τις δημόσιες επενδύσεις.
    Στη συνέχεια ήρθε και η μείωση φορολογικών εσόδων( ώσπου φτάσαμε στο "πιάσαμε πάτο στα έσοδα » του Αλογοκουφη ,Ιούνιο έξω από του Μαξίμου(προ κρίσης θυμίζω).
    Που να βρεθούν λεφτά για δημόσιες επενδύσεις?
    Α …ξέχασα. τους ξέφυγαν λίγο και τα 10 δις που θα γλίτωναν από το περιορισμό της σπατάλης του κράτους…

  28. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/02/2009 20:03:39

    @ αλλος
    τους ξέφυγε και η ακίντη περιουσία της εκκλησίας, και τα 5 δις που χάρησαν με την μείωση φόρων από 35% στο 25 στους μετόχους των εισηγμένων ..αλλά θα γραψουμε ...αλογοσκουφιάδα αν αρχίσουμε..

  29. stelios avatar
    stelios 16/02/2009 20:09:52

    Η παραοικονομια αφορα πια κυριως τις υπηρεσιες και οχι την παραγωγη.
    Δεδομενου με εξαιρεση τον Τουρισμο αυτες δεν φερνουν χρηματα στη χωρα απλως κερναει ο Γιωρικας τον Κωστικα με τα δανεικα της Ψωροκωσταινας,η πραοικονομια ισως αν φορολογουνταν να ελαφρυνε τον προυπολογισμο,ομως δε θα αλλαζε δραματικα κατι,δεδομενου οτι αυτες οι δραστηριοτητες απλα θα σταματουσαν να υπαρχουν(φακελακια,μιζες,παρασιτικα επαγγελματα που νομια εινια εντελως ασυμφορα κλπ)

  30. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 16/02/2009 20:53:10

    Αν δεν με απατά η μνήμη μου, ο κ Προβόπουλος διοικητής της ΤτΕ, μιλά για καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, δηλαδή της παραοικονομίας δηλαδή των "μαύρων χρημάτων¨.
    Αλήθεια επειδή νοιώθω λίγο ηλίθιος, ποιος είναι αρμόδιος στην μόνη Αφρικανική χώρα, με λευκούς κατοίκους, για την "εποπτεία / παρακολούθηση" των "μαύρων €" ?
    Ποιος είναι υπεύθυνος για την παρακολούθηση του Τραπεζικού συστήματος και των δραστηριοτήτων του, που όλος τυχαίως εμφανίζει αρρυθμίες?
    Επειδή όλα τα παραπάνω είναι άγνωστα ι έννοια ι μήπως μπορεί να μας παραθέσει την μισθολογική πολιτική του ιδρύματος που προΐσταται τα έτη που προΐσταται?


    Κατά τα λοιπά, εγώ προτείνω μείωση στο 0 % του ελλείμματος από το 2009,
    με μείωση των μισθών κατά 10%,
    μείωση των συντάξεων με 20%
    και αύξηση της φορολογίας με 30%.
    Νομίζω ότι δημιούργησα και ταμειακό πλεόνασμα για τη χώρα, πάω να συνεχίσω τον ύπνο μου...

  31. tony avatar
    tony 16/02/2009 20:54:44

    αυτή τη στιγμή τα καράβια είναι δεμένα,τα εργοστάσια σταματημένα και τά ξενοδοχεία άδεια.
    Και οι σοφοί κυβερνάνε.
    Τί κυβερνάνε?
    Άγνωστο.
    Τί τρώμε?
    Δανεικά και έτοιμα.
    Και οι σοφοί κυβερνάνε.
    Τί κυβερνάνε?
    Άγνωστο.
    Που θά πάει?
    Μονο υποθέσεις μπορώ να κάνω.Η κρίση είναι ήδη αυτοτροφοδοτούμενη.

  32. Orestios avatar
    Orestios 16/02/2009 21:25:08

    Failure to save East Europe will lead to worldwide meltdown

  33. νικος avatar