14/09/2008 17:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 0.4% η διαφορά ΝΔ - ΠΑΣΟΚ

 Τελικά το ΠΑΣΟΚ δεν περνάει μπροστά από τη ΝΔ στην πολυαναμενόμενη δημοσκόπηση της ALCO που δημοσιεύει σήμερα το Πρώτο Θέμα. Η διαφορά τους όμως  έφτασε μόνο στο 0,4%. Η ΝΔ συγκεντρώνει ποσοστό 27,1%, ενώ το ΠΑΣΟΚ 26,7%. Το ΚΚΕ φτάνει το 7,2%, ο ΣΥΝ το 10,5% και ο ΛΑΟΣ το 3,9%. Οι Οικολόγοι συγκεντρώνουν 2,1%.

Σύμφωνα με την προηγούμενη έρευνα της ίδιας εταιρείας, τον περασμένο Μάιο, η διαφορά μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ήταν 1,8%. Στην παράσταση νίκης προηγείται σταθερά η ΝΔ με 47,5% έναντι 20,2% του ΠΑΣΟΚ. Στο ερώτημα εάν είναι καλύτερο για τη χώρα να υπάρχει μια αυτοδύναμη κυβέρνηση ή μια κυβέρνηση συνεργασίας, το 48,6% τάσσεται υπέρ της αυτοδυναμίας και το 45,1% υπέρ των συμμαχικών κυβερνήσεων. Στην ερώτηση «πιστεύετε ότι η επανεκλογή της ΝΔ ήταν θετική ή αρνητική για τη χώρα;» το 59,4% απαντά αρνητικά και το 30,4% θετικά.

Πλήγμα δέχεται και η εικόνα του πρωθυπουργού, λόγω της στάσης του στην ΔΕΘ.

Η έρευνα ήταν τηλεφωνική σε δείγμα 1.200 ατόμων στο διάστημα από 9 έως 12 Σεπτεμβρίου.

Όπως φαίνεται, μάλλον δεν ....θέλουν να περάσει ακόμα μπροστά το ΠΑΣΟΚ. Λέτε να φοβούνται μην δημιουργηθεί υπεραισιοδοξία στη βάση του και ....αποσυσπειρωθεί το ΠΑΣΟΚ, ή δεν έχουν φέρει ακόμα τα πράγματα στας μέτρα τους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/09/2008 18:08:31

    Αν και σέβομαι τις "ανεξάρτητες και επιστημονικές" δημοσκοπήσεις που λαμβάνουν χώρα στην πατρίδα μας (χωρίς στατιστικά λάθη, διάστημα εμπιστοσύνης, δείγμα κλπ), μου αρέσει που ενώ όλη την εβδομάδα η έρπουσα φημολογία έφερνε μπροστά το ΠΑΣΟΚ...

    ΥΓ

    ...άσχετο (με την δημοσκόπηση) τα νταούλια που ακούγονται από Χατζηνικολάου, ΣΚΑΙ, για Μπόμπολα-Σουφλιά-Βοτανικό δεν έχουν σχέση φαντάζομαι, σωστά?

  2. aionios avatar
    aionios 14/09/2008 18:15:45

    όλα είναι ψυχολογία. από τη μία θέλουν να εμψυχώσουν τους οπαδούς τους αλλά από την άλλη δεν θέλουν να ξυπνήσουν τα αντανακλαστικά των υπολοίπων.πάρτε παράδειγμα από τα σχόλια στα προηγούμενα post.

  3. busy bee avatar
    busy bee 14/09/2008 18:16:50

    Τις δηλώσεις σήμερα στην Θεσ/νίκη τις είδατε???
    Ο Γιωργάκης έγινε Γιώργος, λέει!!!
    Οπότε, λέτε??

  4. ρεμάλι avatar
    ρεμάλι 14/09/2008 18:21:15

    Factorx ούτε την κυριακή δεν ησυχάζεις....
    Εχουμε βαρεθεί τις δημοσκοπήσεις. Οταν έλθουν οι εκλογές θα ψηφίσουμε ότι θέλουμε. Οχι άλλο καθοδήγηση με κουτσομολιά και κατινίστικα θέματα!!
    Factorx ξέρεις το πολύ το ιντερνετ κάνει το παιδί....

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 14/09/2008 18:26:17

    Μόνο βλάκες δεν καταλαβαίνουν ότι "ήρθε η ώρα του Γιώργου". Πλήρης επιμέλεια από τα ανεξάρτητα ΜΜΕ, και τους αδέκαστους δημοσιογράφους.
    Τεκμηριωμένες δημοσκοπήσεις και επαγγελματικές αναλύσεις έρχονται με συνέπεια τάξη και οργάνωση. Αναμένονται με λαχτάρα και τα ρεπορτάζ από τις λαικές αγορές.
    Τώρα το άν θα αλλάξει μοτίβο ο Πρετεντέρης ή θα τον αλλάξουν, μόλις ξεκινήσει η κούρσα, είναι ίσως ή μόνη ερώτηση με κάποιο ενδιαφέρον.
    Και ταυτόχρονα λίγο λίγο αρχίζει και το γκριζάρισμα της σεμνότητος και ταπεινότητος. Ας ελπίσουμε ότι θα μείνει το κόμμα για την κυβέρνηση του 2019 μ.χ.

  6. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 14/09/2008 18:31:04

    Υποψιάζομαι ότι οι εντός του ΠΑΣΟΚ δεν επιθυμούν να περάσουν μπροστά. Γιατί όταν συμβεί αυτό και πέσουν επάνω τους τα φώτα της δημοσιότητας κάποιοι θα ξύσουν παλαιές πληγές, και η πτώση θα είναι προδιαγεγραμμένη. Πέφτοντας όμως θα παρασύρει και την ΝΔ που θα βρίσκεται από κάτω του, και τότε θα θαυμάσουμε πως γκρεμίζεται ένας χάρτινος πύργος.

  7. τεμπέλης avatar
    τεμπέλης 14/09/2008 18:31:17

    ρεμάλι ο Factorx είναι αεικίνητος.
    Δουλεύει υπογείως για την πανηγυρική επάνοδο του Πασοκ!!!!

  8. Xase avatar
    Xase 14/09/2008 19:31:33

    Ωραια και αν ηταν μιση μοναδα μπροστα το ΠΑΣΟΚ τι θα γινοταν;; Αφου ξερουμε πως ακομα και το σημερινο αποτελεσμα, φιαχτο η οχι ειναι μεσα στα ορια του στατιστικου λαθους. Και πιος σοβαρος ανθρωπος θα χαιροταν αν το ΠΑΣΟΚ ηταν 0,5 μπροστα;;. Θα πανηγυριζε κανεις;;. Ο δικοματισμος ειναι πεθαμενος αλλα μονο στα γκαλοπ. Οταν θα ερθει η ωρα ολοι θα κανουν σαν τον Μανωλη και τον Μιχαλολιακο. Οσοι σχολιαζουν εδω θα ψηφισουν αυτο που εχουν ψηφισει και στις προηγουμενες εκλογες. Οι πιο πολλοι ειναι συνειδητοι ψηφοφοροι. Οι αλλοι, οι περιφερομενοι αναλογα με το που φυσαει ο ανεμος.

  9. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 14/09/2008 19:41:05

    Λέτε να κάνουν τώρα κυβέρνηση συνεργασίας για να μην καταρρεύσουν η θα περιμένουμε εκλογές ?

  10. sakis avatar
    sakis 14/09/2008 19:44:58

    Εσεις ψαχτε ποιός πάει μπροστά και οι άλλοι κάνουν παιχνίδι,κονομάνε ,ρίχνουν ή ανεβάζουν υπουργούς και όλοιείμαστε ευτυχισμένοι.
    Ο Πατριάρχης και η Ελληνική πολιτεία διώκουν τους φτωχούς μοναχούς της μονής Εσφιγμένου γιατί δεν αναφέρουν στις προσευχές τους το όνομα του Πατριάρχη, διαμαρτυρόμενοι για τις σχέσεις του με τον Πάπα.
    Οι ασκητές μοναχοί της Εσφιγμένου δεν έχουν χρήματα, σουίτες ,τρόφιμα ,ηλεκτρικό ,φάρμακα για τους γέροντες κλπ ,είναι όμως οι κακοί του Όρους και ζουν ελεύθεροι πολιορκημένοι .αποφασισμένοι ακόμη και να πεθάνουν προκειμένου να μην εγκαταλείψουν την μονή και τον τόπο της προσευχής των και της μοναξιάς τους .
    ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΚΥΠΡΙΟΜΟΝΑΧΩΝ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΕΥΤΙΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΚΟΣΜΙΚΕΣ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΟΥΙΤΕΣ .ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΛΕΙΕΣ ΠΟΛΥΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΩΝ ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΤΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ,ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙΣΕΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΟΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΣΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
    Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΟΡΟΣ Σας ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΥΣ

  11. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 14/09/2008 19:59:40

    @Sakis-οι Εσφιγμενιότες είναι μόνο 120 ,εμείς ως δημοκρατικό πολίτευμα είμαστε πάντα με τους πολλούς δεν βλέπεις .Τώρα ο Μεγάλος Αδελφός με τους 120 θα ασχολείτο στους πολλούς υπάρχει η χαρχάλα (χρήμα ,δόξα κλπ)είδες καμία δήλωση του για τον Εφρεεμ ? Πάντως εγώ ΟΧΙ !!!

  12. nas avatar
    nas 14/09/2008 20:47:48

    Ρε συντρόφια... Διαβλέπω μιά κάποια ψιλοανησυχία μπας και οι διαπλεκόμενοι νταβατζήδες αποφάσισαν πως "Καραμανλής τέλος"; ή μάλλον -Factor- Ρουσουπουλοκαραμανλισμός, τέλος; Διαβλέπω επίσης μία κάποια μελαγχολία σε ορισμένους εξ υμών, επειδή ο κύριος Πρωθυπουργός δεν άντεξε πάνω απο 4 χρόνια να κρατήσει το λεφούσι του να μην ορμήξει στον νταβλά με τα κουλούρια; και τώρα κάποιοι "φοβούνται" μην ταχα μου επανέλθουν τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ; καλά δεν θυμούνται πως ο Γιώργος καθάρισε με τη μία καμιά δεκαριά βουλευτές λίγο πρίν τις εκλογές του 2004 και ΔΕΝ τους επανέφερε στα ψηφοδέλτια; παρά τις κατα καιρούς παραινέσεις των νταβατζήδων του δημοκρατικού -τρομάρα τους- χώρου; δηλαδή ο αποκλεισμός απο τα ψηφοδέλτια του Νεονάκη που χου νομίζετε πως δεν κατεγράφη στη συνείδηση του κόσμου; Κάνουν παιχνίδια οι διαπλεκόμενοι, αλλά και μερικοί-μερικοί απο τους εδώ συμμετέχοντες δεν πανε πίσω...

  13. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 14/09/2008 21:00:04

    Nas λέει μια παροιμία «χτύπα το τραπέζι να ακουστή το ψαλίδι»

  14. mareli avatar
    mareli 14/09/2008 21:00:05

    Σας θυμίζω ότι το Μάρτιο του 2005 (ναι του 2005!) η ALCO έκανε δημοσκόπηση στην οποία το ΠΑΣΟΚ προηγείτο με 0,4%.
    Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει μια μανία με το 0,4...

  15. lamogio avatar
    lamogio 14/09/2008 21:44:42

    ηρεμηστε λαμογια,πρεπει να περασουν τουλαχιστον δεκα χρονια για να ξεχασει ο λαος την 20ετια πασοκ.
    υπομονη,μην βιαζεστε..

  16. lamogio avatar
    lamogio 14/09/2008 21:51:02

    λαμογια θα σας αποκαλυψω τα σχεδια καραμανλη.
    ειναι "πανικοβλητος",γιατι αποφασισε να κυβερνηση μονο δυο τετραετιες.
    θα παραχωρηση μια τετραετια στον γιωργακη ,για παρενθεση της πλακας, και μετα ο λαος θα τον ξαναψηφιση ως σωτηρα.. για αλλη μια οκταετια.

  17. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 14/09/2008 22:17:57

    @lamogio-kali i plaka sou !!

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/09/2008 22:19:06

    Αλλού με τρίβεις δέσποτα, κι` αλλού έχω τον πόνο.

    ΠΠ

  19. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 14/09/2008 22:28:44

    ΠΠ -Από αύριο είμαι ελεύθερος πάμε

  20. Xase avatar
    Xase 14/09/2008 22:30:35

    Γαιδαρε γεια (σου Στο 5)

    Ειπα στον πατερα μου ( παλιο αντιστασιακο, 92 σημερα αλλα με καθαρο μυαλο),
    Μόνο βλάκες δεν καταλαβαίνουν ότι “ήρθε η ώρα του Γιώργου”.
    Και μου λεει¨ Ποιος το λεει αυτο;;
    Του λεω,
    Ο γαιδαρος. Στο 5
    και μου λεει
    Ο γαιδαρος ειναι χαζο ζωο μην τον ακους. Αυτο το πεντε δεν το καταλαβαινω, αλλα εσυ μην τον πιστευεις.

  21. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 14/09/2008 22:34:38

    Το ποστ αποτελεί πολύ εύστοχη και βαθυστόχαστη ανάλυση, που κεντράρεται στην τελευταία φράση. Προσωπικά θα προτιμούσα τον τίτλο: "Δημασκοπίσεις: Ελάτε να σας πάρουμε μέτρα για σώβρακα".

  22. Xase avatar
    Xase 14/09/2008 22:44:26

    Μεντορ
    Δεν ξερω ποσα καταλαβαινεις, αλλα αν σημερα γραφεις στο Ιντερνετ το οφειλεις εν μερει σε αυτους.
    Και σιγουρα για την εταιρεια ΤΕΛΛΑΣ δεν εχουν καμια ευθυνη.

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/09/2008 22:53:50

    Επικαιρο
    --------

    “Δύο μεγάλα κόμματα που κυριαρχούσαν στην πολιτική ζωή του Ισραήλ ήταν τα Σόδομα και τα Γόμορα.

    Οι Σοδομιστές ήταν υπέρ της κοινωνικής ισότητας ενώ οι Γομαριστές ήταν εγωιστές και συντηρητικοί.”

    ΠΠ

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/09/2008 23:03:43

    Επικαιρο #2
    -----------

    " Μια φορά και έναν καιρό εκλέχτηκε πρωθυπουργός της Ελλάδας ο μόλις 48 ετών Καραμανλής. Μέγας αντίπαλός του ο Παπανδρέου, ο οποίος όταν ήταν 42 ετών (νεότατος και εκείνος) είχε αναλάβει το υπουργείο Παιδείας για δύο χρόνια. Ο Καραμανλής κυβέρνησε για περίπου τρία χρόνια και στη συνέχεια έκανε εκλογές. Τις κέρδισε, παρά το γεγονός ότι εισήλθαν στη Βουλή πέντε κόμματα, παρά το γεγονός ότι η κρατική μηχανή είχε αποδειχθεί ανίκανη να αντιμετωπίσει τις φυσικές καταστροφές που έπληξαν τη χώρα και παρά το γεγονός ότι είχε ξεσπάσει μέγα σκάνδαλο με την ανεξέλεγκτη διαχείριση εκ μέρους των ασφαλιστικών οργανισμών των αξιογράφων τους. Στην αντιπολίτευση ο Βενιζέλος άρχισε να ανεβάζει τους τόνους κατά του Παπανδρέου αμφισβητώντας ανοικτά την πρωτοκαθεδρία του. Στα θέματα της εξωτερικής πολιτικής οι ΗΠΑ κατηγορούσαν την Αθήνα για υπερβολικά οικονομικά και πολιτικά ανοίγματα προς τη Μόσχα. Παράλληλα στην Τουρκία κέρδιζαν τις εκλογές οι δυνάμεις τις οποίες το στρατιωτικό κατεστημένο χαρακτήριζε ύποπτες για υπερβολική ανοχή στην ισλαμική θρησκευτική παράδοση.

    Μπερδευτήκατε κάπως;


    Για όσους δεν κατάλαβαν, αναφέρομαι στη δεκαετία του 1950. Στον Κωνσταντίνο Καραμανλή, στον Γεώργιο Παπανδρέου και στον Σοφοκλή Βενιζέλο. Αναφέρομαι, επίσης, στις πλημμύρες και στους σεισμούς του Βόλου (που κατέστρεψαν το μουσείο του), στην επίσκεψη- για πρώτη φορά στην Ελλάδα- του τότε υπουργού Εξωτερικών της ΕΣΣΔ Ντιμίτρι Σεπίλοφ και στην επικράτηση του Αντνάν Μεντερές (τον οποίο αργότερα κρέμασαν οι στρατηγοί) στην Τουρκία. Σας θυμίζω ότι από το 1957, με ειδικό νόμο της χρονιάς εκείνης, η Τράπεζα της Ελλάδος παρέχει υπηρεσίες θεματοφύλακα στους ασφαλιστικούς οργανισμούς, χωρίς όμως στις εν λόγω υπηρεσίες να συμπεριλαμβάνονται η αξιολόγηση της επένδυσής τους σε ομόλογα του ελληνικού Δημοσίου ή ο έλεγχος των τιμών. Σας θυμίζω ακόμη ότι το 1958 εκπροσωπήθηκαν πέντε κόμματα στην ελληνική Βουλή: η ΕΡΕ, το Κόμμα των Φιλελευθέρων, η ΕΔΑ, η Ενωσις Λαϊκού Κόμματος και η Προοδευτική Αγροτική Δημοκρατική Ενωσις.

    Τι καταλαβαίνετε;

    Φαίνεται ότι μαζί με τη ζωή μας που _κύκλους κάνει_, σύμφωνα με ένα δημοφιλές τραγούδι, κάνει κύκλους και η πολιτική ζωή.."

    ΠΠ

  25. Πεπερόπουλος avatar
    Πεπερόπουλος 14/09/2008 23:56:38

    1. εσύ δεν ήσουν Ψ.Υ. - διαπραγματευτής με τον πρώτο αλβανό λεωφοροπειρατή, με το γνωστό τραγικό τέλος σε βάρος αθώου τρίτου ή κάνω λάθος;
    μυρίστηκες εκλογές κι έσκασες μύτη;

    εμ εδώ και η κοπτο-ράπτ-ρια έγινε βουλευτίνα... δείχνοντας bottoms - tits , δε θα γίνεις εσύ με γαργάλημα του καφενειακού μεγαλοϊδεατισμού;

    2. ο βουργαράκις ήταν το αρσενικό σύμβολο; καραφλας και αρχηγός δεν πάνε πακέτο..
    σκέψου το θου βου ή το καράφλα πορνοσταρ αρχηγό!

    α πάγαινε ρε

  26. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 15/09/2008 02:57:16

    Mε κεφαλαία γράφουν οι κομπλεξικοί και οι βάρβαροι...

  27. ven. avatar
    ven. 15/09/2008 12:17:35

    τι ανοησιες ειναι αυτες?"λετε να μη θελουν να βγαλουν ακομα μπροστα το πασοκ?"
    Ειναι δυνατον να γεμιζετε ετσι καχυποψιες τον κοσμο?
    εγω παλι πιστευω οτι το σμπρωχνουν το πασοκ οι δημοσκοπησεις...............αλλα σιγα μη παρει μπρος με το γιωργακη