30/01/2009 13:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο όριο της φτώχειας 2.000.000 Έλληνες

Στο όριο της φτώχειας ζουν 2 εκατομμύρια Έλληνες, σύμφωνα με έκθεση της Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής. Τον υψηλότερο κίνδυνο φτώχειας, παρουσιάζει η Ήπειρος (37,3%), ενώ ακολουθούν η Στερεά Ελλάδα, η Πελοπόννησος, η Δυτική Ελλάδα και τα νησιά του Ιονίου.

Σύμφωνα εξάλλου με έρευνα της Eurostat μισό, περίπου,  εκατομμύριο Έλληνες (469.000) ζουν με λιγότερα από 10 ευρώ την ημέρα ενώ το εισόδημα των 169.000 δεν ξεπερνά τα 5 ευρώ ημερησίως, σύμφωνα. Το 2% των Ελλήνων δεν διαθέτουν τηλέφωνο, έγχρωμη τηλεόραση ή πλυντήριο, το 10% δεν μπορούν να συντηρήσουν ΙΧ ενώ το 5% του πληθυσμού δεν μπορεί να τραφεί με κρέας, ψάρι ή κοτόπουλο τρεις φορές την εβδομάδα. Επίσης το 27% καθυστερούν να πληρώσουν τους λογαριασμούς ΔΕΚΟ, το ενοίκιο ή το στεγαστικό δάνειο ποσοστό που είναι το μεγαλύτερο στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Τέσσερις στους δέκα αδυνατούν εξάλλου να αντεπεξέλθουν σε έκτακτα έξοδα.
Στην  έκθεσή της η ΟΚΕ προτείνει, άμεση κατάρτιση εθνικής στρατηγικής που θα προβλέπει κατοχύρωση ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος, επίδομα ανεργίας στο 80% του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη και αναδιαμόρφωση του φορολογικού συστήματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 30/01/2009 14:16:15

    Όσα περισσότερα Golden Boys τόσοι ποιο φτωχοί factorx μήπως τώρα μας πρόεκυψαν ξαφνικά.... ηρέμησε …

  2. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 30/01/2009 14:19:03

    Δύο εκατομμύρια Έλληνες στο όριο της φτώχειας, ΣΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ ΔΕΝ ΓΡΑΨΑΤΕ πόσοι ζουν, δεν το αναφέρει η έκθεση της Eurostat ;

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 30/01/2009 14:41:29

    ο βουνισιος- ο Emil Zola τους έχει περιγράψει, τώρα από την Eurostat μην πορεμένης …

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 30/01/2009 14:42:44

    περιμένεις …

  5. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 30/01/2009 14:58:02

    Ας ειμαστε επιτελους ειλικρινεις,μηπως σας νοιαζει για τον διπλα σας;
    Απλως σας προβληματιζει μηπως ερθει και η σειρα σας για εκει,τιποτε παραπανω. Προβληματιζεσθε, όχι για την ουσια η οποια είναι ότι το μαγαζακι σας , η βιοτεχνιουλα σας ,η δραστηριοτητα σας είναι στηριγμενη σε σαθρα θεμελια και κινδυνευει ανα πασα στιγμη, αλλα εσας η μονη σας κωλοτρεξουρα είναι να βρεθει τροπος να παραταθει αυτό το αρρωστο και σαπιο συστημα και αρνησθε πεισματικα να αντικρυσετε καταματα την πραγματικοτητα. Όμως το πεπρωμενο φυγειν αδυνατον και ταιριαζει απολυτα με το όπως εστρωσες θα κοιμηθεις. Μονο που εσεις ειστε ακομη στον ληθαργο και εναποθεσατε το ξυπνημα σας σε 300 χαβαλεδες.
    Αντε πηγαινετε να ενημερωθειτε και να επαναπαυθειτε με τον βαθυστοχαστο λογο της Καιλη ,μεγαλο γεγονος, εδωσε συνεντευξη!!
    Και εάν δεν μπορειτε να συλλαβετε τον υψηλο πολιτικο της λογο, δεν πειραζει, χαλβαδιαστε με το ναζιαρικο της βλεμμα, που σας βοηθαει και στον βαθυ σας υπνο.
    Τι θελετε τωρα εσεις να προβληματιζεσθε με τα ‘δυσκολα’’;

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/01/2009 15:08:25

    Μπορει καποιος να προσδιορισει το "οριο πλουτου" στην Ελλάδα?

    Με τα ασπρα τα μαυρα τα παντα ολα κομπλε.

    Για μενα φτωχος ειναι ο Λαλιωτης που δεν μπρει να σωσει το σπιτι του. ειναι φτωχος και απο φιλους !!Ο Συγχωρεμενος ο Αντρεας δανειστηκε 40 εκ δρχ και "βγηκε".

    ΠΠ

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/01/2009 15:09:48

    Τι εγινε με τη συναντηση Τζιγγερ-Αλεξις?

    "Η συναντηση των φτωχων" ( τω πνευματι )

    ΠΠ

  8. tony avatar
    tony 30/01/2009 15:11:00

    Ακριβώς. Οσο το μαγαζάκι μου ήταν καλά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την κυβέρνηση.Ήξερα ότι πατούσα σε σάπια θεμέλια άλλα αφού πορευόμουν τι με ένοιαζε?
    Τώρα όμως είναι διαφορετικό.Χάλασε το δικό μου μαγαζάκι τώρα οι 300 έχουν να κάνουν μαζί μου.Και δεν έχω πλέον τίποτα για να χάσω.Δεν επέλεξα εγώ την επανάσταση. Σύντομα θα είναι η μοναδική επιλογή για όλους.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 15:19:47

    Exclusive: Απόψε ανοίγει στο Λονδίνο ο φάκελος προσφορών για την ΟΑ.

  10. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 30/01/2009 15:20:09

    @ tony
    Επανασταση;
    Περιμενε ,ωσπου να ξυπνησουν οι υπολοιποι 9.999.999 ,εχουμε πολυ δρομο ακομα.
    Προς το παρον αξια διεκδικεις το Νο 1 της επαναστασης.

  11. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 30/01/2009 15:24:28

    @ Strange Attractor
    Exclusive: Εδώ είναι ολοι προθυμοι μεχρι και τον πι..νο τους να δωσουν και εσυ ασχολεισαι με τα ψιλικα;

  12. tony avatar
    tony 30/01/2009 15:32:47

    Ελπίζω οι θεοί να μου δώσουν χρόνια.Οι πιτσιρικάδες όμως τον Δεκέμβρη μου δώσανε ελπίδες.Οσο για το ξύπνημα φοβάμαι ότι σύντομα θα ξυπνήσουν όλοι.Στραβά πολύ στραβά.Μακάρι να κάνω λάθος.Προτιμώ την καλοπέραση,άλλα δυστυχώς η ιστορία έτρεξε γρήγορα.

  13. Helmut avatar
    Helmut 30/01/2009 15:45:52

    Υπενθυμίζω ότι πρόεδρος της ΟΚΕ διατελεί ο Χρήστος Πολυζωγόπουλος.

    Αυτός σίγουρα δεν είναι στο όριο της φτώχειας.

  14. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/01/2009 16:05:45

    tony ,

    να μην το φοβάσαι να το ελπίζεις . Μόνο με ισχυρό σοκ θα ξυπνήσουμε και ισχυρό σοκ για τους αιώνιους μπαταξήδες είναι μόνο η γουργούρα της κοιλιάς τους... Πραγματικά εγώ το ελπίζω μπας και.

  15. osaperas avatar
    osaperas 30/01/2009 16:57:29

    @12
    Μακάρι οι θεοί να σου δώσουν χρόνια.
    Ελπίδες μου έχουν δώσει αρκετές φορές στη ζωή μου αλλά πάνταστο δρόμο...χάθηκαν όλα.

    Το οποιοδήποτε «ξύπνημα» εάν έλθει θα μας κάνει όλους (όσους έχουμε καταφέρει να επιβιώσουμε) να νοιώθουμε ηθικά ικανοποιημένοι αλλά επί της ουσίας αυτό που έγραψες “καλοπέραση” δεν θα το ξαναβρούμε μπροστά μας-θα είναι πολύ μακρινή ιστορία πίσω μας. Τουλάχιστον η δική μας γενιά.

    Χθες αποχαιρέτησα (τηλεφωνικά) ένα φίλο μου. Περίμενε εδώ και εβδομάδες να απολυθεί τελικά τον απέλυσαν την προπερασμένη εβδομάδα.

    Πήρε αμέσως την οικογένεια του (γυναίκα και δύο παιδιά) –όσες οικονομίες είχε (3-4.000 ευρώ) και πήγε στο χωριό του. Δεν θα έχει ενοίκιο και όλο και κάποια θεία θα βοηθάει. Ήταν ανώφελο να μείνει στην Αθήνα να ψάχνει για δουλειά και να μη βρίσκει και συνάμα να πληρώνει νοίκια και τα λοιπά έξοδα. Νομίζω ότι σωστά έπραξε.

    Δεν είχε κάνει κάποιο «λάθος» στην ζωή του.Ούτε δάνεια ,ούτε κακές οικονομικές εκτιμήσεις. Τέλειωσε (όπως όλοι) το πανεπιστήμιο, δεν βρήκε δουλειά σε αυτό που είχε σπουδάσει και μετά έκανε μεροκάματα δεξιά κι αριστερά.Τα τελευταία χρόνα δούλευε οδηγός.

    Όταν κλείναμε το τηλέφωνο μου είπε: «Φοβάμαι ότι μπορεί η οικογένεια μου να πεινάσει κάποια στιγμή.»

    Δεν του είπα τίποτε. Τι μπορείς άραγε να πεις σε αυτές τις περιπτώσεις. Μπορείς να του πεις «ασε ρε που θα πεινάσεις;» Δεν μπορείς.

  16. tony avatar
    tony 30/01/2009 18:45:00

    Βέβαια.Αλαγή καταναλωτικής συμπεριφοράς πρώτα απο όλα.Δυο ΑΕ διακυβέρνησης διεκδικούν την πήτα.Γιατί όχι σαράντα?Δυστυχώς όμως μέχρι να βάλουμε μυαλό θα πονέσουμε.

  17. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 30/01/2009 19:31:29

    @ osaperas
    «Φοβάμαι ότι μπορεί η οικογένεια μου να πεινάσει κάποια στιγμή.»

    Αυτό μονον εάν μπορουσαν να το αισθανθουν εστω για λιγο , τοτε θα ανακαλυπταν ολοι αυτοι οι φιλοσοφουντες και βαθεια γνωριζοντες ότι δεν χρειαζονται και πολλα παραπανω να γνωριζουν, αλλα….

  18. Γιώργης avatar
    Γιώργης 30/01/2009 19:54:30

    Στραβά πολύ στραβά κι αν αρμενίζουμε το μαγαζί μου να ν καλά, είμαι απαίδευτος δε με αγγίζουνε κάθε λογής σπρωξίματα.

    το αφιερώνω. ορισμένοι είναι αυτό που θα έλεγε ο Όμηρος άχθος αρούρης, ψηφίζουν χωρίς να νοιάζονται για τα παιδιά τους, τα παιδιά τους δε μπορούν να εκφράσουν την αγανάκτησή τους και την εκφράζουν με βία, τα παιδιά των παιδιών σας που λέτε πως θα φτάσουν?

    ταρζανιές και μαϊμουδισμοί σε μια Ελλάδα που αιμοραγεί

  19. κοο avatar
    κοο 30/01/2009 23:29:30

    Τι λέτε ρε παιδιά. Είναι τόσο απλό: Πυρηνική ενέργεια, για να λύσουμε το ενεργειακό, αγορά 500 αεροπλάνων τέταρτης γενιάς, αύξηση της θητείας στα 3 χρόνια για άνδρες και γυναίκες και πάμε να βγάλουμε πετρέλαιο από το Αιγαίο ΜΑΣ.

  20. Nick avatar
    Nick 30/01/2009 23:51:24

    @osaperas:

    Τουλάχιστον εκεί στο χωρίο δεν θα νιώσει τη πείνα τόσο έντονα όσο εμείς στη πόλη.

  21. LEON avatar
    LEON 31/01/2009 22:33:45

    Πότε ήταν ή τελευταία φορά πού μοιραστήκαμε κάτι μέ τόν γείτονά μας?? Έστω καί τηλεοπτική εικόνα..

    Παρτάκηδες είμαστε όλοι δυστυχώς..μέ επανάσταση η χωρίς..