16/08/2009 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο «ωραίο κλίμα» της Πριγκήπου συμπεριλαμβάνεται και η Θράκη;



Πολύ ωραία και ειδυλλιακά δίνουν τα ελληνικά και τουρκικά ΜΜΕ την ιστορική επίσκεψη Ερντογάν στην Πρίγκηπο και τη συνομιλία του με τον Οικουμενικό Πατριάρχη. Φαίνεται ότι τα... ρουλεμάν της ενημέρωσης από το υπουργείο Εξωτερικών της Ντόρας έκαναν το θαύμα τους ανήμερα της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Μήπως όμως κρύβεται κάτι άλλο πίσω από το ωραίο κλίμα που ανακοινώθηκε ότι υπήρξε;

Πληροφορίες μας αναφέρουν ότι ο Τούρκος πρωθυπουργός ήγειρε και πάλι θέμα Θράκης και εκλογής μουφτήδων καθώς και κατασκευής τζαμιού στην Αθήνα. Και καλά το δεύτερο είναι στο τραπέζι από καιρό, για το πρώτο, όμως, έπεσε βουβαμάρα.

Αν ο Ερντογάν ζήτησε ανταλλάγματα και προέβη στα γνωστά τουρκικά παζάρια (σας δίνω το Ορφανοτροφείο και τη Χάλκη, μου δίνετε βήμα στη Θράκη), τότε τι «ωραίο κλίμα» υπήρξε και τι «ιστορική επίσκεψη».

Δείτε το προηγούμενο: Συνάντηση Ερντογάν και Βαρθολομαίου στα Πριγκηπόνησα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τσολιάς avatar
    Τσολιάς 16/08/2009 21:51:27

    Χαμός.

  2. Χι avatar
    Χι 16/08/2009 22:56:48

    Είμαι υπέρ της αναγνώρισης τουρκικής μειονότητας στη Θράκη, για λόγους τακτικής.

    Πρώτα απ' όλα, δεν θέλω όποιον δεν θέλει να λέγεται Έλληνας. Αν αισθάνεται Τούρκος, να λέγεται Τούρκος. Αν δεν πληροί τις προϋποθέσεις για να έχει ελληνική υπηκοότητα, να του αφαιρεθεί. Ας του δώσει η Τουρκία υπηκοότητα και αν θέλει, ας έρθει να μείνει εδώ, χωρίς φυσικά δικαιώματα ψήφου. Έπειτα, αν αναγνωριστεί τουρκική μειονότητα, αποκόπτονται οι Ρομά και οι Πομάκοι, οι οποίοι δεν θα τουρκοποιούνται. Θα μπορούμε να τους βάλουμε σε δικά μας σχολεία, με πρόσθετη ενισχυτική διδασκαλία και φέρνουμε πλέον το παιχνίδι στις 50-60.000. Επίσης, θα μπορούμε να απαιτήσουμε με δυνατότερα επιχειρήματα πραγματική αυτονομία Ίμβρου-Τενέδου, καλύτερο καθεστώς για τους πολίτες και τη θρησκευτική ηγεσία στην Πόλη και αναγνώριση ελληνικής μειονότητας στον Πόντο. Λόγω των συμβάσεων που έχει υπογράψει η Τουρκία, δεν θα μπορέσει να το αποφύγει.

  3. occultist avatar
    occultist 16/08/2009 23:26:47

    @ Χi
    Συμφωνώ με τα περισσότερα όπως είχα γράψει και στο ποστ για τον μουσουλμάνου που φωτογράφιζε για την μητέρα τουρκία.. Διαφωνώ με το ""...και αν θέλει, ας έρθει να μείνει εδώ.."". Η τουρκία δεν είναι ακόμη στην Ε.Ε και για τους τούρκους υπηκόους ισχύουν οι νόμοι περί μεταναστών. ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΊΝΗ ΕΔΩ. Διαφορετικά ας μείνουν στην πατρίδα τους, την τουρκία, και να απολαύσουν την γλυκιά τουρκική δημοκρατία .

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/08/2009 00:04:31

    Κατ αρχην το ωραιο κλιμα ηταν για το Πατριαρχειο.Τα συμφεροντα του Πατριαρχειου δεν ταυτιζονται υποχρεωτικα με τα συμφεροντα της Ελλαδος.
    Το αιτημα της Τουρκιας για αναγνωριση τουρκικης μειονοτητας στη Θρακη δεν προκειται να ικανοποιηθει.Αυτα που γραφουν μερικοι περι αναγνωρισης τουρκικης μειονοτητας και αφαιρεσης ιθαγενειας ή απελασης κλπ δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν.Οι Δυτικοθρακιωτες μουσουλμανοι ειναι πολιτες της ΕΕ και κανεις δεν μπορει να αφαιρεσει την ιθαγενεια ενος Ευρωπαιου πολιτη.
    Εκεινο που συζητειται ειναι η εκλογη των μουφτηδων.Υπαρχουν αποψεις στο ΥΠΕΞ οτι η σημερινη κατασταση διορισμου των μουφτηδων δεν εξυπηρετει τιποτα αφου ετσι κι αλλιως δεν περιμενουν απο τους επισημους μουφτηδες οι Τουρκοι για να κανουν τη προπαγανδα τους και απλως δημιουργειται η εντυπωση καταπιεσης με αρνηση εκλογης τους χωρις να προσφερουν κατι.
    Θεμα αναγνωρισης της μεινοτητας ως τουρκικης δεν υπαρχει.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ ψυχραιμια 17/08/2009 17:53:01

      ψυχραιμια says:
      ""Οι Δυτικοθρακιωτες μουσουλμανοι ειναι πολιτες της ΕΕ και κανεις δεν μπορει να αφαιρεσει την ιθαγενεια ενος Ευρωπαιου πολιτη.""
      Μπορεί όμως να αφαιρέσει την υπηκοότητα. Και η Τουρκία είναι εκτός ΕΕ. Ενας Ελληνικής καταγωγής Αυστραλός υπήκοος με Αυστραλέζικα χαρτιά λογίζεται ως πολίτης της ΕΕ?? Μη τρελλάθούμαι!!

  5. Χι avatar
    Χι 17/08/2009 06:13:03

    "Αυτα που γραφουν μερικοι περι αναγνωρισης τουρκικης μειονοτητας και αφαιρεσης ιθαγενειας ή απελασης κλπ δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν"

    Πωπω, κότες μας έχουν κάνει τα ΜΜΕ.

    Λάθος. Επιτρέπεται και από το Σύνταγμά μας, αν κάποιος αναλάβει υπηρεσία σε άλλη χώρα, αντίθετη προς τα εθνικά συμφέρονται. Επί παραδείγματι, ο φωτογράφος που έπιασαν πρόσφατα και ομολόγησε (Μεχμέτ Μποστανζί, το όνομα ήταν στο πρωτοσέλιδο της Αυριανής), το έπραξε. Αφαιρείς την ιθαγένεια σε 2-3 από αυτούς και να δεις μετά.

  6. rs avatar
    rs 17/08/2009 11:43:27

    "Τα συμφεροντα του Πατριαρχειου δεν ταυτιζονται υποχρεωτικα με τα συμφεροντα της Ελλαδος."
    Πολύ σωστό @ Ψυχραιμία.
    Σκοπίμως το ξεχνάμε!

  7. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/08/2009 13:55:51

    ΟΛΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΟΥΤΕ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ..... Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ , ΠΟΙΑ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ? ΚΑΙ Ο ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ ΘΕΤΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ..... ΠΟΥ ΟΜΩΣ ?

    ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ?
    ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΤΖΑΜΙΑ , ΤΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ?
    ΜΗΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ?
    ΜΗΠΩΣ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΜΑΖΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΗΤΑΝ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΣΛΑΜΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΕΧΕΙ ΣΤΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ?
    ΜΗΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΘΩΜΑΝΙΣΜΟΥ ΜΕ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΙΣΤΩΝ ?
    ΔΕΜ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΜΜΕ ΕΔΩΣΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΟΡΑΝΙΟΥ ?
    ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ?
    Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΖΑΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑ "ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ" ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ? ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΙΣΛΑΜΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ?
    ΜΗΠΩΣ Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΗ ΤΩΝ ΜΟΥΦΤΗΔΩΝ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ ΝΗΣΙΔΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΗ ?
    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΥΡΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ" ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΠΕΙΘΗΝΙΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΗΣ ?
    ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΓΚΙΟΥΛΕΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΩΝ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ?
    ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΚΟ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥ ΛΑΘΡΟ/ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ?
    ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ?

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΓΑΛΟΣΤΟΜΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΠΟΥΛΙΟΜΑΣΤΕ. Η ΘΡΑΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΓΙΑ "ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ" , ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥΣ "ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ" ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ , ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΕΝΑ ΜΠΑΚΙΡΕΝΙΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟ ΠΑΡΑΣΗΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΝΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΞΙΠΑΣΜΕΝΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΟΧΩΡΙΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΡΤΩΜΕΝΕΣ ΧΡΥΣΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΨΕΥΤΟΞΑΝΘΕΣ ΓΡΙΕΣ ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ ΤΟΥΣ , ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΗΣ ΔΗΘΕΝ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΤΑΞΗΣ.

    ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΑΔΩΝ ΜΑΣ , ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ Ή ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΙΩΝΙΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ "ΗΣΥΧΟΙ" ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ "ΜΕΡΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΓΗΣ". ΑΠΙΘΑΝΟ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΣΑΣ ? ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΑΦΗΝΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ ΣΤΗΝ ΑΝ. ΘΡΑΚΗ ΣΤΗΝ ΙΩΝΙΑ ΣΤΗΝ Β. ΗΠΕΙΡΟ ? Ή ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΦΕΛΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ "ΑΛΛΑΞΑΝ" ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ?